Téměř celoroční slunné počasí a druhý úřední jazyk angličtina láká stále více cizinců k práci na Maltě. Souostroví Maltská republika, jak zní oficiální název země, sice je svou plochou až 218. místě na světě, ale nesčetně pláží, průzračně modré vody a skalnaté pobřeží s megalitickými chrámy vám malou rozlohu vynahradí několikanásobně.

 Golden Bay

Golden Bay

Proč na Maltu letět

Výhodou Malty je, že zde si každý přijde na své. Milovníci historie a architektury budou obdivovat megalitické chrámy až z dob 5000 let př. n. l. nebo se procházet památkami UNESCO, městy Valletta a Mdina.

Rodiny si odpočinou na písečných i kamenných plážích na třech největších ostrovech Malta, Gozo a Comino. Zejména Blue Lagoon je svojí čistotou a barvou vod mezi turisty vyhlášená. Akčnější z vás mohou využít nabídku scuba dive center – jednotlivé ponory startují od 60 eur. Je možné zapůjčit vodní lyže nebo skútr, případně absolvovat některou z okružních plaveb.

Malta ale hlavně přináší pohled na typickou jižanskou kulturu. Pocit, že se díky úzkým domům z vápence a přeplněným ulicím člověk ocitl v arabském světě, je vskutku vtíravý. Všechno umocňuje halas neskutečného množství národů a troubících autobusů, které vás za jediný den provezou po celém ostrově.

Vlevo jeden z neobydlených ostrovů souostroví, San Pawl

Vlevo jeden z neobydlených ostrovů souostroví, San Pawl

Jak se tam dostat

Na ostrov můžete přicestovat letecky, nebo trajektem ze Sicílie.

Přímé lety má z Prahy Air Malta. Před sezonou seženete zpáteční letenku od 4000 Kč. Z Vídně létá Niki (patří pod airberlin) za podobné ceny. Využít můžete i nízkorozpočtové společnosti Ryanair, je ale potřeba přestoupit (z Prahy letíte do Říma a pokračujete stejnou společností na Maltu. Pozor přitom na změnu římských letišť – přistává se na Ciampinu a na Maltu se častěji odlétá z Fiumicina. Bez odbavovaného zavazadla vychází letenka od 1500 Kč za oba lety. Je nutné se sám odbavit).

Do Říma a dál na Sicílii se z Prahy dostanete i autobusem. Nejlevněji a nejpohodlněji vychází německá společnost Flixbus. Čím dřív se rezervuje, tím větší šance na zajímavější i chybové ceny. Z Catanie a Pozzalla pak do Valletty jezdí pravidelné trajekty společnosti Virtu Ferries. Vzhledem k cenám trajektu (jedna jízda od 60 eur) a délce cestování nedoporučuji. Vhodné je to pouze při jízdě vlastním autem, návštěvě Itálie nebo při nadměrném množství zavazadel.

Na Maltě jsou mořské jeskyně běžné, Blue Grotto

Na Maltě jsou mořské jeskyně běžné, Blue Grotto

Kdy vyrazit a proč v tuto dobu

Souostroví se nachází ve Středozemním moři přibližně 100 km od pobřeží Sicílie. To zaručuje teplé a slunečné klima téměř po celý rok. Přesto se sem nevydávejte v lednu a únoru, kdy teplota venku klesá pod 10 °C. Sněhu a mrazu se bát nemusíte, ale skoro 100% vlhkost zaručuje, že se chlad dostává až na kůži.

Pokud se chcete věnovat turistice a netrávit čas pouze opalováním a v moři, pak je nejlepší přijet koncem dubna nebo v květnu. Počasí už je na krátký rukáv, ale nezpotíte se při pouhém vstání z postele. Kolem přelomu září a října přichází na Maltu krátké, ale prudké deště.

Víza

Češi a Slováci jako občané Evropské unie nepotřebují žádná víza. Přicestovat můžete jen s platným občanským průkazem.

V případě, že na Maltě budete pracovat, musíte do tří měsíců pobytu zažádat o místní ID kartu (obdoba našeho občanského průkazu). K jejímu získání potřebujete pracovat, tedy mít vyřízené National Insurance (někdy nazývané i jako Social Number) a Tax Number. Zmíněné formality pomáhají vyřizovat firmy a agentury zprostředkovávající práci v zemi.

Aktualizované a podrobné informace najdete také na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Jako v každé zemi ležící „západním směrem“ (nenechte se zmást geologickou lokací) od České republiky je i zde dráž než u nás. Hodně záleží, v jaké části země se budete pohybovat. Nejvíc zaplatíte na východě od Vallety po San Giljan, pak taky v oblasti města Bugibba a v hotelových resortech u Golden Bay na západní straně ostrova.

Obecně jsou ceny potravin cca dvakrát vyšší než u nás. S cenami služeb je to obdobné. Každý obchod má ceny stanovené jinak. Neplatí, že v největším řetězci Lidl bude nejlevněji. Pouze mléčné výrobky a trvanlivé potraviny v něm vychází výhodněji. Ovoce a zeleninu nakupujte raději ve specializovaných stáncích a obchodech, ale ne v blízkosti mořských promenád, kde ceny bývají přemrštěné. Menší lokální obchody mohou mít ceny až třikrát vyšší.
Z dalších supermarketů stojí za zmínku Arcadia a Chain.

Malta je členem EU a platí se zde eurem. Bankomaty naleznete v každém městě, v prodejnách lze platit kartou. V menších obchodech vám naúčtují přirážku za platbu kartou pod 10 eur, ve větších pod 5 eur. Do autobusu si schovejte drobné, řidiči obvykle nevracejí. Směnit peníze můžete v bankách, mezi největší na Maltě patří BOV a HSBC.

Luxusní hotel Hilton v San Giljanu

Luxusní hotel Hilton v San Giljanu

 • Ceny bydlení: hotely od 400 Kč na osobu a noc, s wellness a snídaní i přes 1000 Kč, dlouhodobější pronájmy vlastního pokoje ve sdílených domech se pohybují kolem 350 eur/měsíc.
 • Cena jídla v restauraci: polévky od 8 eur, hlavní chod v podobě těstovin od 15 eur, maso a zejména ryby kolem 20 eur.
 • Cena jídla na ulici: nejlevněji vychází maltský fast food i ostatní řetězce rychlého občerstvení, kde vás kebab vyjde od 8 eur, hamburger kolem 5 a plátek pizzy kolem 3 eur, pastizzi a qasaty pak kolem 1–2 eur.
 • Vstupy do památek: průměrně 12 eur pro dospělého. Kostely jsou obvykle přístupné zdarma.
 • Dvouhodinový lístek na autobus: v letní sezoně (půlka června až půlka října) stojí 2 eura a v zimní 1,5. Turistům se vyplatí předplacené karty.
 • Voda: kohoutková je pitná, ale odsolovaná z moře, není tedy chutná. Pokud na pokoji není filtr, doporučuji kupovat balenou vodu. 6 x 2,5 l PET láhev vyjde na cca 3 eura. Při nákupech nad 50 eur obchody obvykle nabízí vodu zdarma.

Lokální doprava

Autobusy

Vzhledem k velikosti země zajišťují městskou i meziměstskou dopravu na ostrovech Malta a Gozo zelené autobusy. Jsou nespolehlivé a vynechaný spoj nebo půlhodinové zpoždění jsou na denním pořádku. Doporučuji pořídit tallinja karty – buď neomezenou kartu na 7 dnů cestování po obou ostrovech za 21 eur, nebo 12 jednosměrných jízd za 15 eur. Karty pořídíte v trafikách a na velkých autobusových nádražích (Valletta, Rabat, Bugibba).

Všechny zastávky jsou na znamení, mávejte a tiskněte tlačítka. I tak nemusí řidič zastavit. Do cca druhé hodiny ranní zde jezdí něco jako noční autobusy, na které se tallinja karty nevztahují, lístek stojí 3 eura. I přes nespolehlivost autobusů se stále jedná o nejlepší a nejlevnější možnost dopravy po zemi. Linky vyhledejte na mapách Googlu, případně můžete – nově od roku 2016 – stáhnout chytrou aplikaci.

Pokud na Maltě budete delší dobu pracovat, využijte měsíční karty za 26 eur. Pokud je v měsíci projedete, dál už cestujete zadarmo. Přijedete-li jako student za výukou jazyka, vyptejte se svých škol na studentské slevy v autobusech. Existují.

Parníky a turistické autobusy

Mezi Maltou a ostrovem Gozo jezdí parníky (ferry). Zpáteční lístek je za 4,65 eur a lodě jezdí po cca 45 minutách celý den. Z Cirkewwy a Mgarru jezdí výletní lodě na třetí ostrov Comino. Zpáteční lístek přes Blue Lagoon vychází na 10 eur.

Lodičky na ostrov Comino

Další alternativou cestování po nejznámějších památkách a plážích jsou autobusy hop on – hop off. Lístek je jednodenní a nabízí ho nespočet agentur a pouličních stánkařů. Můžete smlouvat o ceně při nákupu více turistických atrakcí. Autobusy ale zdaleka neobsáhnou všechna zajímavá místa a jste omezeni tím posledním večerním kolem sedmé hodiny.

Ostatní

Taxíky jsou zde bílé a černé. Bílé postávají na ulici, stačí mávnout, ale jsou předražené. Cesta z letiště kamkoli vás vyjde na 20 eur. Autobusem to máte za 2 eura, ale nemusí jet. Černé vychází cenově příznivěji, je ale potřeba je objednávat.

Na Maltě se díky dlouholeté britské nadvládě jezdí vlevo… Jeden z mnoha důvodů, proč si na ostrově nepůjčovat auto. Dalším je neustále zablokovaná doprava a úzké uličky mimo města, kdy je nutné používat klakson. Auta se tam nevyhnou.

Díky teplotám a vlnitějšímu terénu zde není rozvinuta ani cyklistika. Zpevněná cyklostezka vede pouze ze San Giljanu do Bugibby podél moře. Síť polních cyklostezek je na opuštěnější západní straně hlavního ostrova. Nejsou příliš dobře značené. Klasické půjčovny kol nenajdete, musíte si ho koupit.

Najděte si auto na Rentalcars

Jídlo je velké překvapení

Nebo spíše zklamání. Ačkoliv se jedná o ostrov, středomořskou stravu zde běžně na ulicích neuvidíte. Nejčastěji narazíte na fast foodové řetězce včetně toho maltského. Doporučuji ochutnat pastizzi i qasaty (listové těsto plněné sýrem ricotta, nebo špenátem s fazolemi). Pro Maltu je také typický jejich chléb ftira plněný nejčastěji tuňákem. Národním jídlem je králík, kterého ale v přírodě neuvidíte.

Ze sladkostí doporučuji sicilské cannoli plněné ricottou na sladko. Typickými sladkostmi během svátků a hlavně svateb jsou perlini a prinjolata, které vzhledem připomínají náš Tic Tac. Přijedete-li v době před Velikonocemi, můžete narazit na další typické maltské sladkosti jako karamelli tar-Randan, kwareżimal a qagħaq tal-Appostli.

Maltské sladkosti na středověkém festivalu v Mdině

Maltské sladkosti na středověkém festivalu v Mdině

Maltská strava není moc zdravá (jsou nejobéznějším národem v Evropě), vhodnější je vařit si. Nicméně na ostrově naleznete i bio obchody a obchůdky se zdravou výživou, kde si nakoupí i vegetariáni a vegani.

Nemoci a hygiena

Stále jsme v Evropě, takže žádná očkování potřeba nejsou. Malta je chudá na faunu i flóru. Setkat se zde můžete leda s otravnými šváby a létajícím hmyzem, zejména v letních měsících. Vystačíte s českými repelenty. Pokud se vydáte za turistikou do opuštěných částí západu ostrova, mohou vás zaskočit volně pobíhající psi. Divocí nejsou, ale držte se raději dále.

Pozor na údajná soukromá území na západě ostrova. Zde narazíte na psy bez pána

Pozor na údajná soukromá území na západě ostrova. Zde narazíte na psy bez pána

Ani nebezpečných nemocí se bát nemusíte. Když už se nevyhnete nějaké nemoci a nachlazení z všudypřítomných klimatizací, navštivte raději lékárnu (lépe než jedinou veřejnou nemocnici Matter Dei). Doktoři podobní našim praktickým pracují nejčastěji právě v lékárnách. Běžné ošetření přijde na 12 až 15 eur.

Bezpečnost

Ostrov je bezpečný, každý zná každého. Lidi sami nabízí svezení, pokud jdete někde sami mimo město. Problémy jsem žádné neměla.

Zvýšený pozor dávejte v Paceville, známé oblasti barů a hospod v San Giljanu, kde se schází převážně studenti. Spíš než okradení jsou zde podnapilí řidiči v autech a na motorkách. Na Maltě je povolen určitý limit alkoholu v krvi – pokud pijete a není to na vás vidět, můžete řídit.

Ledový bar v Paceville

Ledový bar v Paceville

Náboženství, svátky, tradice

Místní se hlásí ke křesťanství, nachází se zde na 300 kostelů. Přesto není problém chodit v odhalenějším oblečení. Koupání nahoře bez je zakázáno. Do některých kostelů může být vyžadován dlouhý rukáv, ale tričko a šortky obvykle nevadí

Zejména od června do října téměř pořád slaví den nějakého svatého. Ulice jsou vyzdobené girlandami, vlajkami a sochami svatých. Zvykem je také střílet ohňostroje, a to po celý den, což je velmi rušivé. Chodí zde průvody a Malťané nemají problém uzavřít hlavní frekventované silnice na celý den. Přes léto je tak doprava ještě méně spolehlivá.

Výzdoba hlavní ulice ve Sliemě

Výzdoba hlavní ulice ve Sliemě

Mezi nejvýznamnější svátky patří Karneval v únoru. 40 dní do Velikonoc slaví tzv. Lent, kdy se místní mají postit a zříci masa. Koncem června mají svátek Svatého Petra a Pavla, který se lokálně nazývá Imnarja.

Co byste ještě měli vědět

 • Zásuvka je britského typu, redukci za 3 eura koupíte na každém rohu.
 • Na cestu autobusem na letiště si vyhraďte dvojnásobný čas, anebo jeďte taxíkem.
 • Místní kromě mateřštiny a angličtiny umí velice obstojně i italsky.
 • Klimatizace je opravdu všude a Malťané ji rádi nastavují na 18 °C. Pravděpodobně se nevyhnete nachlazení z teplotních šoků.
 • Odpadky se v různě barevných pytlech umísťují před vchody domů, kde je v nepravidelných časech sbírají místní popeláři. Nedivte se většímu zápachu v létě a odpadkům rozházeným téměř všude.
 • Malta je vyprahlá, neteče tu řeka ani zde není podzemní voda. Pokud chcete za zelení, pak jediný les se rozkládá na západě od Golden Bay. Případně navštivte botanickou zahradu San Anton. Vstup je zdarma.
Za zelení jedině do parku San Anton

Za zelení jedině do parku San Anton

Pár osobních tipů, kam se podívat

Baħrija, zapomenutá skaliska

Chcete se projít podél vápencových útesů na zapadlém západě, kam turisté opravdu nejezdí? Pak v Rabatu sedněte na linku 109 a vystupte na konečné v malé vesnici Baħrija. Po stezce jděte dál na západ a brzy se ocitnete v zajetí skalisek. Nikde nikdo. Odvážní se mohou po drolivé cestě vydat kolem pobřeží směrem na jih. Občas bude nutné slaňovat, kdy se dostanete k hladině moře.

Baħrija je opuštěným rájem barev

Baħrija je opuštěným rájem barev

Procházka po Victoria Lines

Rozpadlé zbytky zdi (dostavěné v roce 1899 jako opevnění) lemují ostrov od jihozápadu na severovýchod. Podél maltské „velké čínské“ zdi vede 15km výšlap od vesnice Kuncizzjoni po Fort Mosta. Snad jediná turistická stezka na ostrově, kde nepůjdete po silnici.

Po Victoria Lines sváteční turisté nechodí

Po Victoria Lines sváteční turisté nechodí

Selmun Bay a Aħrax Open Cave

Další dvě turisty nenavštěvovaná místa, která stojí za to vidět. Se zapůjčeným autem je navštívíte i v jednom dni. Nejsevernější místo ostrova skrývá překvapení v podobě mořské jeskyně připomínající díru do země. Dojeďte do kempovací oblasti Armier Bay a odtud kolem Aħrax Tower pořád na sever.

Odvážnější skáčou z okrajů do díry, kde následně jeskyní proplují na volné moře.

Cestou zpět do vnitrozemí zastavte v Mgiebahu a po silnici doleva se dostanete přímo nad zátoku Selmun Bay. Pod nohama se rozkládají zapomenuté a čisté pláže, kde vám soukromí nic nenaruší. Procházku zakončíte v Mistra Bay, odkud jezdí autobusy.

Do jeskyně Aħrax Open Cave si lze skočit

Do jeskyně Aħrax Open Cave si lze skočit

Hlavní města země, Valletta a Mdina

Nejedná se o ryzí turistiku, ale obohatit se kulturně k cestování patří. Současné (Valletta) i bývalé (Mdina) hlavní město Maltské republiky jsou zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vstupy do kostelů jsou zdarma. Z Valletty můžete zpátky jet lodičkou na promenádu ve Sliemě.

Dominanty Valletty z břehů Gziry

Dominanty Valletty z břehů Gziry

Megalitické chrámy

Na celém souostroví je přibližně 45 chrámů, z nichž některé jsou datovány až do roku 5000 př. n. l. Sedm z nich je v seznamu památek UNESCO. Ne všechny se dochovaly do dnešního dne, ale za návštěvu určitě stojí Ħaġar Qim na jihu ostrova (na dohled od neobydleného ostrova Filfla). Dobře zachovalé ornamenty můžete pozorovat v ruinách Tarxienského komplexu.

Zbytky palácového komplexu Tarxien

Zbytky palácového komplexu Tarxien

Gozo

Druhý největší ostrov Gozo je více rurální a zelený. Rozhodně stojí za návštěvu. I za jediný den objedete všechny zdejší významné body. Bohužel jedna z jeho turistických atrakcí a dominant, skalní brána Azure Window, se zřítila v březnu 2017 do moře. 

Vyfotit Azure Window bez turistů je náročné

Vyfotit Azure Window bez turistů bývalo náročné

Blue Lagoon a Santa Marija Caves, Comino

Poslední navštěvovaný ostrov Comino je proslavený především blankytnou vodou v Blue Lagoon. Nezůstávejte pouze v zátoce, ale projděte se k Santa Marija Tower. Točili zde slavný film Monte Christo a část filmu Troja. Od věže můžete seběhnout na severní část ostrova, kde pohlédnete ke skaliskům Santa Marija Caves. Procházka okolo ostrova nezabere více než tři hodiny.

Procházka k Santa Marija Tower

Procházka k Santa Marija Tower

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu více info

Visit Malta
Oficiální stránky Malta Travel and Tourism Service Act.

Public Transport
Kompletní informace o autobusových linkách na obou největších ostrovech včetně cen. Možnost on-line vyřídit tallinja card.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách – včetně maltských – potřebujete.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Hanča Šormová
Na Maltu, kde půl roku pracovala, vás pozvala vystudovaná informatička, která tu objevila svou lásku k copywritingu a cestování. Stala se digitální nomádkou, o své zážitky se dělí na anglickém blogu a také Na nomádské stezce. Osobně setkat se můžete na přednáškách o Maltě.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled