14.04.2017|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Téměř celoroční slunné počasí a druhý úřední jazyk angličtina láká stále více cizinců k práci na Maltě. Souostroví Maltská republika, jak zní oficiální název země, sice je svou plochou až 218. místě na světě, ale nesčetně pláží, průzračně modré vody a skalnaté pobřeží s megalitickými chrámy vám malou rozlohu vynahradí několikanásobně.

Golden Bay

Golden Bay

Proč na Maltu letět

Výhodou Malty je, že zde si každý přijde na své. Milovníci historie a architektury budou obdivovat megalitické chrámy až z dob 5000 let př. n. l. nebo se procházet památkami UNESCO, městy Valletta a Mdina.

Rodiny si odpočinou na písečných i kamenných plážích na třech největších ostrovech Malta, Gozo a Comino. Zejména Blue Lagoon je svojí čistotou a barvou vod mezi turisty vyhlášená. Akčnější z vás mohou využít nabídku scuba dive center – jednotlivé ponory startují od 60 eur. Je možné zapůjčit vodní lyže nebo skútr, případně absolvovat některou z okružních plaveb.

Malta ale hlavně přináší pohled na typickou jižanskou kulturu. Pocit, že se díky úzkým domům z vápence a přeplněným ulicím člověk ocitl v arabském světě, je vskutku vtíravý. Všechno umocňuje halas neskutečného množství národů a troubících autobusů, které vás za jediný den provezou po celém ostrově.

Vlevo jeden z neobydlených ostrovů souostroví, San Pawl

Vlevo jeden z neobydlených ostrovů souostroví, San Pawl

Jak se tam dostat

Na ostrov můžete přicestovat letecky, nebo trajektem ze Sicílie.

Přímé lety má z Prahy Air Malta. Před sezonou seženete zpáteční letenku od 4000 Kč. Z Vídně létá Niki (patří pod airberlin) za podobné ceny. Využít můžete i nízkorozpočtové společnosti Ryanair, je ale potřeba přestoupit (z Prahy letíte do Říma a pokračujete stejnou společností na Maltu. Pozor přitom na změnu římských letišť – přistává se na Ciampinu a na Maltu se častěji odlétá z Fiumicina. Bez odbavovaného zavazadla vychází letenka od 1500 Kč za oba lety. Je nutné se sám odbavit).

Do Říma a dál na Sicílii se z Prahy dostanete i autobusem. Nejlevněji a nejpohodlněji vychází německá společnost Flixbus. Čím dřív se rezervuje, tím větší šance na zajímavější i chybové ceny. Z Catanie a Pozzalla pak do Valletty jezdí pravidelné trajekty společnosti Virtu Ferries. Vzhledem k cenám trajektu (jedna jízda od 60 eur) a délce cestování nedoporučuji. Vhodné je to pouze při jízdě vlastním autem, návštěvě Itálie nebo při nadměrném množství zavazadel.

Na Maltě jsou mořské jeskyně běžné, Blue Grotto

Na Maltě jsou mořské jeskyně běžné, Blue Grotto

Kdy vyrazit a proč v tuto dobu

Souostroví se nachází ve Středozemním moři přibližně 100 km od pobřeží Sicílie. To zaručuje teplé a slunečné klima téměř po celý rok. Přesto se sem nevydávejte v lednu a únoru, kdy teplota venku klesá pod 10 °C. Sněhu a mrazu se bát nemusíte, ale skoro 100% vlhkost zaručuje, že se chlad dostává až na kůži.

Pokud se chcete věnovat turistice a netrávit čas pouze opalováním a v moři, pak je nejlepší přijet koncem dubna nebo v květnu. Počasí už je na krátký rukáv, ale nezpotíte se při pouhém vstání z postele. Kolem přelomu září a října přichází na Maltu krátké, ale prudké deště.

Víza

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Visit Malta
Oficiální stránky Malta Travel and Tourism Service Act.

Public Transport
Kompletní informace o autobusových linkách na obou největších ostrovech včetně cen. Možnost on-line vyřídit tallinja card.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách – včetně maltských – potřebujete.

Průvodce Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.

Hanča Šormová
Na Maltu, kde půl roku pracovala, vás pozvala vystudovaná informatička, která tu objevila svou lásku k copywritingu a cestování. Stala se digitální nomádkou, o své zážitky se dělí na anglickém blogu a také Na nomádské stezce. Osobně setkat se můžete na přednáškách o Maltě.