Kypr – za mořem, treky, na lyže i za ulicemi rozdělenými státní hranicí s ostnatým drátem

28.03.2017|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Hledáte pro váš dlouhodobý pobyt místo, kde se budete cítit bezpečně, po pár týdnech budete potkávat známé tváře a přátelsky se zdravit s prodavačkou v supermarketu? Je vám příjemné místo, kde se budete cítit jako doma a které vám zároveň dokáže nabídnout širokou škálu sportovního i kulturního vyžití? Pak je pro vás Kypr to pravé.

Proč tam jet

Kypr je ostrov, který byl v roce 1974 násilně rozdělen tzv. zelenou linií na dvě části – svobodnou a vojensky okupovanou. Už tato skutečnost sama o sobě je pro mnohé návštěvníky zajímavým lákadlem – vidět a na vlastní oči porovnat ekonomický a společenský pokrok svobodné a okupované části jednoho ostrova.

K tomu připočtěme počasí ideální ke koupání a opalování po téměř tři čtvrtiny kalendářního roku, ale i možnosti treku ve vnitrozemních horách, jejichž vrcholky se dotýkají 2000 metrů. Rovněž množství památek odkazující na bohatou kyperskou historii a v neposlední řadě jídlo, které do typicky řeckých pokrmů přineslo blízkovýchodní tradici.
Rázem máme hezkou řádku důvodů, proč na Kypr vyrazit a nějakou dobu se zde i zdržet.

Afroditina pláž

Jak se na Kypr dostat

Nejschůdnější přístupovou cestou na ostrov je letecká doprava. Bohužel trasa Česká republika – Kypr má naprosto bídnou četnost vypsaných letových řádů. To ve zkratce znamená, že bez přestupů se na Kypr dopravíte zejména v letní sezoně, a to se společností Travel Service (SmartWings), která sem zajišťuje charterové lety. Přímý let z Prahy do Larnaky (hlavní mezinárodní letiště Kyperské republiky) vás s touto leteckou společností vyjde na 4500 Kč za jeden směr.

Celoročně se z Prahy na Kypr můžete dopravit s nízkonákladovkami (zejména Ryanair nebo easyJet), avšak s přestupem například v Londýně nebo Miláně. Cenu jednosměrné letenky můžete mimo sezonu (leden, únor) stlačit až na 1500 Kč. Většina letů však bude končit na menším letišti v Pafosu.

Nemáte-li problém cestovat z okolních států, nejlevnější letenky seženete s easyJetem z Berlína do Larnaky (od 550 Kč a bez přestupu), nebo z polských Katovic do Larnaky s Wizz Airem (rovněž od 550 Kč a bez přestupu). Další (i když o něco vzdálenější) možností je Budapešť (s Wizz Airem do Larnaky od 800 Kč za přímý let).

Pokud budete chtít přiletět rovnou do Severokyperské turecké republiky na letiště Ercan, je jedinou schůdnou cestou přestup v Amsterodamu. Jednosměrná letenka stojí cca 4 000 Kč. Žádné jiné středoevropské letiště nemá přímé spojení se Severním Kyprem. Pokud chcete cestovat přímo na Ercan, pak jen s mezipřistáním v Turecku.

V případě Severního Kypru připadá v úvahu ještě trajekt. Pravidelné trajektové spojení je však zajištěno pouze z Kyrenie, a to s tureckým městem Tasucu (6x týdně) a s libanonským Tripoli (2x týdně).

Kdy na Kypr jet a proč

Díky typickému středomořskému klimatu je počasí na Kypru celkem dobře odhadnutelné. Proto si návštěvu můžete naplánovat podle toho, co chcete zažít.

Máte-li v úmyslu Kypr poznávat, navštivte jej na jaře (konec března – konec května) nebo na podzim (začátek října – začátek prosince). Teploty jsou velmi příjemné, obecně mezi 20 a 30 °C, příroda je mnohem zelenější než v létě a tyto měsíce velmi nahrávají delším procházkám.

Pokud chcete užívat moře a sluníčka a nevadí vám tropické teploty (mnohdy přes 40 °C), vyrazte v létě (červen–září), počítejte však s vyššími cenami ubytování, půjčovného, letenek i dalších služeb.

Na Kypr pojedou v zimních měsících opravdoví fajnšmekři, kteří chtějí za každou cenu minout návaly turistů a užívat si ryzího pobytu mezi místními, případně chtějí lyžovat v pohoří Troodos. V zimě však na Kypru často prší a památky mají omezenou otevírací dobu.

Obecně platí, že na jižním Kypru jsou teploty vyšší než na severní části ostrova. Je to dáno přílivem horkého vzduchu z nedaleké Afriky, který je však většinou zadržen pohořím u hlavního města Lefkosie, díky čemuž se na severu drží vyšší vlhkost, proto je tato část o poznání zelenější.

Kypr je na redakčním seznamu zemí, kam se v zimě vydat. Zajímají vás ostatní destinace? Najdete je v článku Kde se v zimě ohřát, když nechcete letět do Asie.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Základní turistické info o Kypru
Informace o Kyperské republice v češtině.

Oficiální stránka Kyperské turistické organizace
Informace o Kyperské republice v angličtině.

Oficiální stránka Severokyperské turistické organizace
Informace o Severním Kypru v angličtině.

Autobusová spojení na Kypru
Autobusové linky Kyperské republiky.

Antické památky
Ministerstvo turismu, oddělení antických památek.

Průvodce Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely Planet máte v členské sekci slevu.

Za zpracování miniprůvodce Kyprem děkujeme Michaele Smékalové, která na kyperské univerzitě University of Cyprus strávila půl roku v rámci výměnného studijního programu Erasmus. Je také autorkou miniprůvodce Řeckem. Na Kypr ji přivedla náhodná nabídka studijního pobytu během studia novořečtiny v Brně. Řečtinu v současné době vyučuje jak na jazykové škole, tak i soukromě. Pracuje zejména jako turistická průvodkyně pro cestovní kanceláře, mezi její hlavní destinace patří zejména Řecko. Pokud byste chtěli pracovat v řeckých nebo kyperských hotelích, anebo se chtěli dozvědět další zajímavosti z krásného Kypru, můžete kontaktovat pracovní agenturu Práce u moře, kterou Michaela provozuje.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!