Sicílie – slunce, moře a pomeranče

07.05.2019|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale zatím nevíte kam? Chcete poznat něco nového a nejste si jistí, jaké místo vybrat? Co zkusit navštívit největší ostrov ve Středomoří. Kouzelné místo, kde jsou šťavnaté pomeranče, vynikající zmrzlina, písečné pláže, úchvatné památky a pohádková příroda teprve začátek.

sicílie

Proč jet na Sicílii

Sicílie má mnoho tváří a podob. Na jednom ostrově můžete navštívit přímořská města, která si i přes nápor turistů uchovala své kouzlo. Zároveň můžete obdivovat krásy antických památek. Nebo se přes vesnice, které jsou turisty skoro netknuté, dostat až do přírodní rezervace. Díky hornatému povrchu zde není nouze ani o dechberoucí výhledy.

Sicílii lze považovat za ostrov kontrastů. Zatímco vrcholky hor budou pokryté sněhem, můžete ležet na pláži a opalovat se. Pokud nebudete chtít trávit čas v rušných a turisty přeplněných městech, můžete se během několika minut přesunout do vesnic, kde vám budou cestu křížit pouze volně se procházející krávy.

A když ke krásné přírodě, starobylým památkám, křišťálovému moři a vůni pomerančů přidáme ještě výborné jídlo, o které na Sicílii rozhodně není nouze, lze tento ostrov považovat za dokonalé místo.

Pokud byste ale stále váhali, zda se na Sicílii vydat, zkuste si představit, jaké by bylo lyžování na aktivní sopce s výhledem na moře. Přesně tohle vám totiž nabízí Etna. Krom Etny se můžete vydat i na jednu z nejaktivnějších sopek světa – Stromboli.

Ať už tedy hledáte cokoliv, zde si to svoje najde opravdu každý.

sicílie

Přírodní rezervace Zingaro

Jak se na Sicílii dostat

Nejvýhodnější přeprava je letecky. Ještě před nedávnem jste se cestou z Prahy na Sicílii přestupu nevyhnuli, byl možný například v Miláně. Velmi čerstvou novinkou je možnost přímého letu z Prahy do města Trapani. Tuto možnost nabízí letecká společnost Ryanair.

Průměrná cena jednosměrné letenky Praha–Milán–Palermo (hlavní město Sicílie) vychází na 3500 Kč. Z letiště (Punta Raisi) se do centra Palerma (Palermo Centrale) dostanete za 50 minut vlakem (cena jízdenky je 160 Kč).

Přímé lety jsou momentálně (jaro 2019) o dost levnější, za let Praha–Trapani zaplatíte okolo 1500 Kč. Trapani je od Palerma vzdálené 100 kilometrů, ovšem cesta je komplikovanější. Jízda vlakem trvá 4 hodiny a čeká vás minimálně jeden přestup. Jízdenka stojí 280 Kč. Vlak nejede přímo z letiště, ale ze zastávky Mozia-Birgi ležící 20 minut chůze od letiště.

Pokud budete mít cestou ze Sicílie čas navíc, můžete zvážit cestu přes Řím. Letenku z Palerma do Říma pořídíte za 600 Kč.

Tip šéfredaktorky Aleny

Pokud chcete po Sicílii cestovat vlastním autem, je tu zajímavá možnost. Na Sicílii přijedete trajektem. Můžete si vybrat mezi trasami Janov–Palermo a Livorno–Palermo. Toto je možnost, kdy chcete ušetřit čas strávený za volantem na vzdálenosti cca 1400 km. Cena trajektu závisí na počtu osob, velikosti auta a vašem výběru spaní v kabině, anebo na sedačkách. Doba jízdy je cca 20 h a loď odráží před půlnocí.

Orientační cena jednosměrného lístku na trajekt Livorno–Palermo v polovině dubna 2019 (mimosezona a několik promoakcí) pro dodávku VW T4, 2 dospělé, dítě 6 let + mimino a vnější kajuta včetně snídaně a oběda (připojištěné storno cesty vzhledem k vyššímu riziku nemoci u dětí) vyšla kolem 5000. Což v přepočtu cen pohonných hmot v Itálii, poplatků za dálnice a minimálně tří dnů jízdy v autě byla nejefektivnější varianta. Počítali jsme i s možností 1 rodič a 2 děti letecky kvůli úspoře času, ale cena byla shodná jako trajekt.

Pokud chcete cestu na Sicílii spojit i s poznáváním krás celé Itálie, nebo jednu cestu pojedete trajektem a druhou celou autem, pak vás čeká trajekt u samotného cípu kozačky Villa San Giovanni – Messina.

Jste milovníkem lowcostového cestování? Potom se můžete na Sicílii dostat třeba stopem. Pár tipů v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Každé roční období má své výhody – to platí i pro Sicílii. Většina dnů je zde slunečná. Nějaká přeháňka vás ovšem potkat může.

Nejvhodnější jsou jarní a podzimní měsíce. Dny jsou převážně slunné, teplota vzduchu je příjemná a potkáte méně turistů, než kdybyste se na cestu vydali v hlavní sezoně. Ceny jsou příznivější.

Sicílie je na redakčním seznamu zemí, kam se v zimě vydat. Zajímají vás ostatní destinace? Najdete je v článku Kde se v zimě ohřát, když nechcete letět do Asie.

Jarní teplota vzduchu je okolo 21 °C. Směrem k blížícímu se létu roste až na 25. Voda touto dobou nebývá příliš teplá, 15 °C je spíš pro otužilé. Deštivých dnů je během měsíce málo. Během samotného léta může teplota vzduchu dosahovat 34 °C. Většinou jsou ale teploty okolo třicítky. Voda má příjemných 25 °C a deštivé dny jsou spíš výjimkou. Během podzimních dnů zůstává teplota vody příjemná a pohybuje se okolo 22 °C. Přes den už teplota nedosahuje takových hodnot a o pár stupňů oproti létu klesá. Deštivé dny naopak přibývají.

sicílie

Jedna z pláží v přírodní rezervaci Zingaro

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Sicilian Places

Zajímavý blog o Sicílii s velkým množstvím rad a tipů.

Průvodce Itálií

Průvodce Itálií a jejími ostrovy, kde se v sekci o Sicílii dozvíte další informace.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Marco Polo

Ať už přímo na webu, nebo v tištěné podobě – vždy se dozvíte spousty zajímavých věcí.

Dana Klementová

Na Sicílii jsem odjela v lednu 2019 a několik následujících měsíců zde ještě plánuji být. Pokud by vás zajímalo víc informací, tak jsem na Facebooku Dana Klementová, Instagramu dana_klementova nebo YouTube.

 

 

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Komentář

  1. Vlastimil 8.5.2019 at 22:52 - Reply

    Děkuji za pořádné navnazení! Za tři týdny odlétáme na Sicílii a po přečtení tohoto článku se už nemůžu dočkat!

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!