Plánujete další dovolenou a máte pocit, že je načase udělat změnu? Přizpůsobit výbavu nejen počasí, ale také kultuře vaší další destinace? Už nechcete přispívat k těm tisícům plastových pytlíků, co se válí v přírodě, anebo plýtvat vodou v místech, kde je jí nedostatek? Pojďme si představit vychytávky, které šetří planetu, peněženku a zlepší vám karmu.
Pavla Trávníčková, autorka článků Cestovatelské přešlapy aneb úvod do zodpovědného cestování a Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé, jedna z přednášejících na Slow Travel Festivalu a také členka týmu Travel Bible se rozhodla, že změní přístup k ekologii ve vesnici uprostřed indonéské Jávy. V září 2017 se tam přestěhovala natrvalo a bojuje za používání méně plastu. Zároveň usiluje o rozšíření myšlenky zodpovědného cestování mezi české a slovenské cestovatele, kteří se mohou stát příkladem místním i dalším cestovatelům především v rozvojových zemích.
Plátěná taška
Bez plátěné tašky nevyrazím z domu v Česku ani na cestách. Nezabere takřka žádné místo a použít ji můžete téměř na cokoli. Plátěnky jsou navíc v posledních letech trendy, takže narazíte i na velmi vkusné modely. Pokud tašku plánujete použít na oddělení špinavého prádla od čistého, nebo k nákupům na lokálních trzích, hravě poslouží i reklamní kousky, ke kterým jste přišli náhodou. Zdatnější v šití si mohou vyrobit tašku podle vlastních představ a děti ji zvládnou vystřihnout ze starého trička.
Příbor
Pochutnat si na šťavnatém tropickém ovoci nebo jogurtu se dost zkomplikuje, pokud u sebe nenosíte příbor a tomu jednorázovému se snažíte vyhnout. Moje „příborová cesta“ začala čajovou lžičkou, ke které jsem později přidala lžíci, nůž i vidličku z pevného plastu, které mi byly naservírované v letadle do Asie. Na Tchaj-wanu jsem opakovaně používala jednorázové dřevěné hůlky a za celou tuto výbavu tak neutratila ani korunu.
Velice pohodlným řešením je spork, který spojuje všechny základní příborové funkce do jednoho předmětu. Hůlky si zase můžete pořídit v některé z asijských zemí jako suvenýr. I v Česku narazíte na zajímavé kombinace jako třeba dřevěné hůlky s nerezovou spork lžící.
Láhev na vodu
Mít láhev s pitnou vodou po ruce oceníte hlavně v zemích, kde vodu z kohoutku musíte před požitím tepelně upravit nebo přefiltrovat. V ubytovacích zařízeních bez kuchyňky tohle není možné a cestovatelé se uchylují k jednomu z nejméně ekologických řešení – každodenním nákupům balené vody.
Skleněné, nerezové, plastové, s filtrem, nebo bez – láhví najdete na trhu celou řadu a stačí jen si vybrat, jaký styl a materiál vám vyhovuje nejvíc. Doplnit zásoby můžete ve výdejních automatech, nebo můžete požádat v některém z ubytovacích a restauračních zařízení.
Zátka do umyvadla
Nejedna země trpí nedostatkem vody a očekává se, že situace v nejbližších letech nebude lepší, právě naopak. Krátké sprchy a zavřený kohoutek při čištění zubů jsou základ, omezit plýtvání vodou vám pomůže také zátka do umyvadla. Tuto „vymoženost“ v mnohých zemích nevedou a při přepírání ponožek proteče obrovské množství vody naprosto zbytečně.
Vhodné oblečení
Ne každý kousek z našeho evropského šatníku je v souladu s oděvními požadavky dalších zemí. Hluboké výstřihy, vykrojené kraťásky nebo tílka mohou místní obyvatele pohoršit a jejich nevlídné pohledy vám zkazí dovolenou. Pokud budete vyrážet mimo náš kontinent a do oblastí mimo hlavní turistické tahy, doporučuji oběma pohlavím pořídit volná trika s krátkým rukávem bez výstřihu.
Na vaši příští cestu do jihovýchodní Asie jsme připravili tričko na míru zdejším potřebám. Zahalí, co je třeba, a ještě vám pomůže dorozumět se. A protože jde o zodpovědné tričko, z každého prodaného kusu posíláme 100 Kč na ochranu přírody v Indonésii, pomáháte tedy s námi.
Ženy také mohou přibalit pašmínu, kterou v případě potřeby použijí jako šátek přes ramena/vlasy, anebo si ji uvážou jako sukni. Tento kousek ocení ale i muži – jako ochranu před komáry v teplém počasí (ideální přes obličej při stanování).
Brčko
Odmítat plastová brčka vás už přestalo bavit a chtěli byste si na svém oblíbeném koktejlu „pososat“ jako dřív? Nerezová sada brček spolu se štětečkem na jejich čištění kombinuje obě funkce – omezíte jeden z nejčastějších kusů jednorázového plastu na plážích a nepřijdete o typické koktejlové usrkávání.
Kouzlu slámek podléhají hlavně děti. Neodpírejte jim potěšení a pořiďte jim první kousek jejich zodpovědné výbavy. Materiál brčka zvolte podle věku vašeho malého cestovatele – a výchova k udržitelnému cestování může začít.
Repelent
Nemíříte-li do rizikových oblastí, kde je procento nakažení nemocemi přenášenými hmyzem vysoké, ušetřete svou kůži před přípravky s DEET. Tato látka je terčem častých sporů – její příznivci argumentují neprokazatelnými důkazy o její toxicitě, odpůrci mají také jasno a odmítají repelenty s látkou, která bývá charakterizovaná jako „trochu toxická“ a v přírodě nerozložitelná. Děti do 3 let, těhotné a kojící ženy by se těmto výrobkům měly vyhnout velkým obloukem.
Produkty s citronelou krásně volí, jsou přírodní, plní stejnou funkci jako repelent a na rozdíl od těch chemických je můžete aplikovat přímo na pokožku. Pokud je vám jejich pronikavá vůně nepříjemná, zvolit můžete i jiné výrobky ve formě repelentního mýdla nebo šamponu.

Zvolit můžete také repelentní cívky
Univerzální mýdlo
Pokud jedete kempovat do přírody, myslete na to, že chemické látky okolí neprospívají a přírodní kosmetika je proto naprostý základ vaší výbavy. Mýdlo, šampon i prostředek na nádobí dokáže nahradit jedno univerzální rozložitelné mýdlo.
Tento prostředek ale obsahuje látku zvanou SLS, které se výrobci ryze ekologické kosmetiky snaží vyhnout. Zvolit proto můžete jednotlivé kosmetické produkty – v takovém případě se přikláním k malým a praktickým balením ve formě tuhého mýdla, mýdla na praní a šamponu. Sbalíte je i do příručního zavazadla, které podléhá limitům tekutin, a vyhnete se velkým a těžkým balením v plastu.
Menstruační kalíšek
Dámské hygienické potřeby nemusí být v každé zemi snadno dostupné, odpadové hospodářství špatné a ani hygiena nejlepší. Pokud neovládáte volnou menstruaci, kalíšek (popřípadě v kombinaci s látkovými vložkami) vám ušetří spoustu peněz i starostí.
A pokud jste o kalíšku ještě neslyšeli, na blogu je tomuto ženskému tématu věnován celý článek Menstruace a cestování: Jak ve světě zvládnout „své dny“.
Kam dál? Kamkoliv do světa – a nyní již zodpovědněji. Máte své osobní tipy, které vám zlepšují a zjednodušují cestování? Podělte se o ně v komentářích pod článkem, třeba vydají na pokračování.
Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého usiluje o osvětu za používání méně plastů a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller.
Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:
Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty.
Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.
Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to.
Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.
Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:
Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb.
V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.
Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz.
Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Jedete na hodně dlouho?
V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.