Menstruace a cestování: Jak ve světě zvládnout „své dny“

15.10.2017|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Víte, co chce chlap vědět o menstruaci? Že začala a že skončila. Haha. Holky cestovatelky to mají ještě trochu komplikovanější, protože během svých dnů mívají méně energie na cokoliv a potřebují lepší hygienické podmínky než jindy.

Jak to vypadá s hygienou v Asii, co dělat s menstruačními bolestmi na cestách nebo jak periodu raději oddálit? Máme pro vás holky (možná i kluky) komplet průvodce, jak přežít a prožít dovolenou po celý měsíc.

Tampony, nebo kalíšek?

Mám jednu radu – ať používáte jakékoliv hygienické potřeby, vezměte je s sebou. V zahraničí jsou buď pekelně drahé, nebo dokonce nesehnatelné. Třeba na Bali pořídíte leda malé balení o.b. nebo Tampax, přičemž v regále na vás koukají maximálně dvě krabičky (a to mluvím jen o větších obchodech, nebo lékárnách). Za 8 tamponů zaplatíte skoro 100 Kč, vložky jsou cenově podobně napálené. Jak menstruují tamní ženy, nemám zdání.

Co používáte a na co si dát při cestách pozor?

Vložky

Old school verze, která je na cestování naprosto nejhorší. Vložky musíte často vyměňovat a hlavně sebou šijete, jestli neprotékáte nebo nedej bože něco není cítit. Zabírají místo v batohu, stojí dost peněz a po každé výměně vložky řešíte, kam vyhodit použitý balíček.

Stejně jako papírové plenky, tenhle náklad se v přírodě jen tak nerozloží. Jenže ekologické látkové vložky, které se vyvařují, mi na cestování připadají ještě šílenější. S sebou na cesty má smysl brát leda intimky / slipové vložky. Doporučit lze ty z bio bavlny, které jsou pohodlné a rozložitelné – takže se nepaříte ani netrápíte, kam s nimi v přírodě (u nás se prodávají např. Natracare, Organyc, Masmi…).

Tampony

Na cestování jsou rozhodně lepší variantou než vložky. Skoro o nich nevíte a vydrží i koupání (upřímně, mně se ale do vody moc neosvědčily). Tampony musíte často měnit a řešíte, kam s nimi. V zahraničí stojí nebetyčné peníze, nebo prostě nejsou. Asi si umíte představit, kolik místa zabírají krabičky kotexek, když jedete třeba na tříměsíční cestu.

Do horších hygienických podmínek se obvykle doporučují tampony s aplikátorem. Podle mě vám pomůžou spíš v začátcích používání, kdy se je teprve učíte zavádět. Na cestování mi připadá praktičtější balení antibakteriálního gelu a obyčejné tampony. Lepší než další kus plastu.

Menstruační houba

je variantou tamponů. Existují buď jednorázové houbičky (dají se koupit v lékárně), nebo ekologická varianta, mořská houba, kterou používáte stále dokola (jen je potřeba ji průběžně vymývat a po periodě řádně dezinfikovat). S touto pomůckou zkušenost nemám, pouze jsem se dočetla pár zkušeností, že houba může prosakovat při koupání nebo při větším pohybu, když se zmáčkne. Prý ale dokáže zachránit slibné rande – houba se dá použít při sexu, aniž by ji muž cítil. Jestli si na to troufnete, nechávám na vás.

Menstruační pomůcky pěkně pohromadě - sada s jednorázovými i látkovými vložkami, kalíškem a houbou je ideální na vyzkoušení, která pomůcka vám vyhovuje nejlépe. Rozhodně ale doporučujeme zkoušet to ještě před cestou!

Sada menstruace jinak

Menstruační kalíšek

Léta jsem na něj slyšela chválu, ale teprve loni jsem pochopila proč. Menstruační kalíšek opravdu vychází jako absolutní vítěz na vaše dny. Tato pomůcka vydrží koupání bez protékání, nebo i dlouhé cesty autobusem bez WC. Na internetu jsem dokonce našla zkušenosti žen, kterým po přechodu z tamponu na kalíšek ubyly bolesti břicha nebo zcela vymizely mykózy.

Trvá pár dní, než žena chytne správný grif k nandání. Raději nošení kalíšku natrénujte doma, ať ho nasadíte dobře a netrápíte se při cestování.

Zpočátku se vám může výměna trochu eklovat. Na záchodě obsah kalíšku vylijete, vypláchnete vodou a zavedete zpět. Proceduru absolvujete jen 1–2x denně, záleží na síle menstruace – obecně ale platí, že kalíšek ženy vyplachují méně často, než vyměňují tampon.

Menstruační kalíšek Lunette je z Finska a na českém trhu je již od roku 2008.

Menstruační kalíšek Lunette

Během cestování rozhodně oceníte skladnost kalíšku. Měkký kousek silikonu zabere pár centimetrů ve vaší taštičce a v pohodě přežije brutální slejvák, při kterém vám promokne celý batoh. S kalíškem ani neprodukujete žádný odpad, ani se nemusíte plížit s krvavým balíčkem ke koši.

I jeho údržba je poměrně jednoduchá – stačí ho po skončení periody vyvařit, případně existují kelímky na sterilizaci do mikrovlnky. Při správné péči vám kalíšek vydrží léta, takže těch pár stovek máte zpátky během několika měsíců. Jediné, čeho lituju, že jsem do něj nešla už dřív.

Některá náboženská místa (například mešity nebo hinduistické chrámy) zakazují, aby do nich vcházela menstruující žena. Nám toto pravidlo může připadat diskriminační, nicméně je více než doporučené ho respektovat. Ale popravdě, nikdo vám kalhotky nekontroluje.

Hygiena na cestách během menstruace

Hodně holek se mě ptalo, jak se s kalíškem cestuje po Asii, kde hygienické podmínky nejsou vždy úplně ideální. Moje odpověď vás možná překvapí: Mít menstruaci a používat kalíšek je tam pro mě o dost snazší než v České republice (chápe ten, kdo někdy měnil kalíšek na záchodcích v práci, obchodním centru nebo nedejbože v metru). Na jihoasijských toaletách totiž běžně najdete bidet, což je pro holky s houbou nebo kalíškem hotová spása. Prostě pomůcku opláchnete sprškou nad mísou.

V řadě zemí světa máte hlavně k dispozici umyvadlo (nebo alespoň škopek) hned u záchodu. Oddělení koupelny a WC nebývá v zahraničí tak běžné jako u nás, což je pro „kališnice“ výhoda.

V méně rozvinutých oblastech či zemích se menstruuje trochu složitěji. Uvítáte aspoň barel s vodou na spláchnutí i umytí rukou. Na druhou stranu, menstruaci mají ženy všude na světě, a když dodržíte základní hygienické podmínky, není třeba se obávat infekce.

Mimochodem, turecký záchod sám o sobě není žádná hrůza. V podřepu se kalíšek zavádí dokonce líp než v našem klasickém „zápaďáckém sedu“ (o dalších potřebách ani nemluvě).

Někde teče voda tenkým pramínkem, někde vůbec a někde se jí opravdu oplachovat nechcete. Proto si raději vezměte s sebou obyčejnou láhev na voduMůže se hodit na opláchnutí kalíšku, spláchnutí toalety i umytí rukou. Zachrání vás na místech bez bidetu a na veřejných záchodcích, kde jsou společná umyvadla před kabinkami. K opravdu pečlivému vyčištění kalíšku doporučuju PET láhev se sportovním uzávěrem. Voda z ní teče silným tenkým proudem a dostane se do všech záhybů pomůcky.

Ke kalíšku si můžete pořídit skládací kelímek, ten je praktický na veřejných toaletách. Dezinfekce se zas hodí v případě, že si nejste jista čistotou vody.

Čištění menstuačního kalíšku

Co se týče umytí rukou – spoléhat na mýdlo je často naivní, tak s sebou vždy noste antibakteriální gel. Funguje parádně a během cestování ho na mytí rukou využijete mnohokrát. Do základní WC výbavy patří ještě papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky (když po použití gelu nemáte pocit čistých rukou, nebo v krajní nouzi k vytření kalíšku).

Léky pro jistotu

Kvasinky a různé mykózy umí pořádně zkazit cestování. Buďte na to připravené, protože ne zcela 100% hygiena může s poševní mikroflórou pořádně zamávat. Rozhodně bych nespoléhala na tamní lékárny. Buď za léky zaplatíte o dost víc, nebo máte smůlu úplně. Léky na mykózu prostě nemají, takže vám maximálně nabídnou tabletky na imunitu, nebo rovnou nasazují antibiotika.

Proto je mnohem jednodušší obstarat si malé balení před cestou. Ať pak nemusíte překládat lékárnici (a spoustě zvědavých uší za vámi), že vás pálí mezi stehny. Preventivně přibalte vaginální čípky a mastičku Gyno-pevaryl nebo Canesten. Globule vyléčí běžné kvasinky a mykózy, zatímco mast pomáhá na svědění a může ji použít i váš sexuální partner. Taky se hodí mít s sebou probiotické tampony Ellen – na ten pocit, že se „tam dole“ začíná něco dít. Nebo DIY léčivý tampon (namočený v kokosovém oleji, s malinkou kapičkou tea tree).

Dovolená bez MS – jak oddálit menstruaci?

Konečně vyrážíte k moři nebo na túru… a vaše dny vychází dost nepříznivě. Co s tím?

Pokud berete hormonální antikoncepci, stačí nepřerušit zobání prášků mezi jednotlivými platíčky. Po poslední 21. pilulce si další den vezmete první z dalšího a pokračujete nerušeně dál. U jednofázové antikoncepce tak posunete krvácení o tři týdny.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Oproti tomu třífázová hormonální antikoncepce (má 3 barvy prášků) dokáže menstruaci oddálit pouze o týden. Po skončení platíčka si vezmete z dalšího posledních 7 pilulek, takže vám zůstane plonkových 14 prášků. Vždycky raději přečtěte příbalový leták nebo se poptejte gynekologa, ať případnými experimenty nesnížíte ochranu antikoncepce.

Když jsem brala prášky a občas kvůli dovolené rovnou najela na další platíčko, necítila jsem žádný rozdíl nebo výkyvy. Jen jsem slyšela, že některé holky mohou lehce špinit při prvních dnech nového platíčka. Lékaři obvykle tvrdí, že vynechání pauzy je bezpečné. Krvácení během týdenní pauzy totiž není skutečná menstruace, takže prý tělu neškodí, když berete víc platíček za sebou. Téma, zda vůbec brát HA, by bylo na úplně jiný článek.

Další velká hormonální nálož jsou prášky na oddálení (Noretisteron), které vám na žádost předepíše gynekolog. Každý den berete pilulku a teprve po vysazení dorazí menstruace, obvykle do tří dnů. Může se narušit pravidelnost cyklu, ale většinou se tělo zas srovná.

Existují také různé babské rady, jak posunout menstruaci bez hormonů. Když například od poloviny cyklu jíte hodně citronu a studená jídla, můžete menstruaci o pár dní oddálit. Naopak na strategické přiblížení termínu pomůže červené víno a zahřívání těla (chilli zevnitř, sauna zvenku). Jestli je to placebo, nebo ne, zkuste samy. Já s tím někdy experimentuju a možná právě síla myšlenky mi periodu opravdu posunula. A pokud otěhotníte, máte vyřešeno, jen cestování je pak trošku omezeno. 😉

Jak zvládat bolesti na cestách

Pocit na omdlení nebo na zvracení, motání hlavy a migrény, bolest podbřišku nebo beder… Kluci ani netuší, jak snazší je pro ně cestování.

Na křeče i bolesti hlavy pomáhají teplé obklady, heřmánkový čaj nebo orgasmus (aspoň na chvilku). Já osobně se nehnu bez růžové pilulky, pro jistotu vždy nosím v lékárniče Ibalgin nebo Ibuprofen. Zachrání vás, když se zrovna přemísťujete z místa na místo, takže na nějaké jemnější metody opravdu není čas. Nicméně prášek proti bolesti beru až jako nejzazší řešení.

Nevíte, co vše by měla obsahovat vaše cestovní lékárnička? V článku najdete seznam a další užitečné informace Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Všímejte si, kdy a jak často trpíte na menstruační bolesti. Pokud máte potíže při každém druhém krvácení, může být problém v jednom vaječníku nebo vejcovodu. Pozor na opravdu paralyzující bolesti nebo tak silná krvácení, že nestačíte měnit tampony/kalíšky. Hned se objednejte ke gynekologovi a společně pátrejte po příčině problému. Nenechte se odbýt – někteří lékaři podobné potíže „řeší“ hormonální antikoncepcí. Nejsem sice lékař, ale selský rozum mi napovídá, že tím se žádná potíž nevyřeší, jen se oddálí potřebná léčba.

Do příští menstruace můžete udělat leccos, aby se vám bolesti co nejvíc vyhnuly. Doporučují se břišní tance pro uvolnění pánevní oblasti, nebo hormonální jóga pro vyrovnání hladiny hormonů (je to celá sestava cviků a dechových cvičení pro ženy, které řeší PMS, neplodnost nebo nepravidelnou/bolestivou menstruaci).

Můžete také pít kontryhelový čaj nebo pupalkový olej, které je dobré nasadit zhruba od poloviny cyklu, tj. cca 10–14 dní před očekávaným příchodem menstruace. Také se zaměřte na svůj jídelníček – jezte ořechy, snižte spotřebu kávy nebo alkoholu a hlídejte si dostatek železa, o které přicházíme zejména při silném krvácení.

Menstruační křeče se také mohou objevovat ve stresovém období. Tělo tak vysílá jasný signál – zpomal! Právě proto nás bolesti ochromují v okamžicích, kdy se to hodí nejméně. Rozhodně doporučuju víc se pozorovat. Možná to zní příliš ezotericky, ale když jsem ve stresu a v nepohodě, tělo se mnou zúčtuje na začátku menstruačního cyklu pekelnými bolestmi břicha. Psychosomatika funguje spolehlivě, a když vy nejste psychicky v pohodě, nebude ani vaše tělo. Člověk se diví, že stačí uklidit si v životě a bolesti samy vymizí. Takže si zkuste psát nebo pamatovat, jak jste trávily tento cyklus oproti jiným, kdy jste o menstruaci skoro nevěděly.

Cestujte v pohodě

Pohoda dělá divy, takže mnohým se na cestách bolesti samovolně zmírní a cyklus zpravidelní. Nenechte se ale vyvést z míry, když se vám rozhodí menstruační cyklus. Máte zkrátka jiný režim, řešíte různé (leckdy stresové) situace, mění se tak i vaše perioda.

Abyste měly stále přehled, kdy čekat tetu Irmu, stáhněte si aplikace na sledování ovulace/menstruace. Pro Android zkuste Fertility Friend Tracker nebo Má ovulační kalkulačka, pro iOS otestujte aplikaci iPeriod, případně jejich defaultní Zdraví.

Na cestách se nesnažte vždycky o maximální výkon. Opravdu není potřeba se přemáhat, abych se vyrovnala partnerovi nebo kamarádům a vrhala se denně do všech aktivit. Prostě mám v některých dnech energie míň a tomu přizpůsobím svůj program. Radši oželím plánovaný celodenní výlet, když mě bolí břicho a potřebuju záchod poblíž. Totéž doporučuju vám. Za ty nervy to nestojí ani vám, ani vašemu okolí.

 

Monika Trojanová

Copywriterka, redaktorka… prostě holka na text, které přestalo stačit pět týdnů dovolené. Proto od roku 2016 brouzdá coworkingy a kavárnami v jihovýchodní Asii, nejraději se vrací do Řecka a domů. Jak psát texty pro web – o tom vede kurz copywritingu na Naučmese.cz. Kriticky přiznává, že je závislá na psaní, orientálním tanci a balzámu na rty.

Kam dál? 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

 

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Komentář

  1. Radka Poulová 23.10.2017 at 8:04 - Reply

    Dovolila bych si rozporovat úvodní tvrzení, že během menstruace mají holky méně energie – tohle je hrozně individuální, pro mě to je naopak nejenergičtější období měsíce, nejraději bych lámala skály a lezla na osmitisícovky 🙂
    Jinak mně se jako krém na mykózu nejlépe osvědčil Jenamazol, Canesten naopak nefungoval vůbec, je potřeba to vyzkoušet. Taky doporučuju preventivní kúru přípravkem Candivac, opravdu mi to pomohlo.
    O citrónu jsem naopak slyšela, že menstruaci vyvolává a nikoli oddaluje, tak nevím 🙂

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!