Tipy, jak ušetřit při dlouhodobém cestování na nejnákladnějších položkách: dopravě, ubytování a jídle

12.08.2019|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Vydat se na dovolenou na několik dní nebo pár týdnů není nic neobvyklého. Ale sbalit batoh a odcestovat na několik měsíců – nebo dokonce let – vyžaduje odhodlání naskočit na vlnu zcela nových zážitků a dobrodružství. A také velké přípravy. Potřebujete vypořádat spoustu věcí, ať už jsou to pracovní záležitosti, bydlení, finance, kam se spoustou věcí nasyslených za předchozí roky, smlouvy s poskytovateli všech služeb. Budou se vám hodit tipy i na to, jak ušetřit během vaší výpravy za bydlení, dopravu a stravu. Proč vám stačí jen malý batůžek a jak v něm ušetřit co nejvíc místa?

Pokud o dlouhodobém cestování uvažujete, pokračujte dál ve čtení a možná ještě před koncem článku budete bookovat letenku do vysněné destinace.

Začněte už v Čechách

V první řadě je dobré skoncovat se vším, co by vás mohlo táhnout zpět domů. A určitě tím nemyslíme zpřetrhat rodinné vztahy, spíš například:

 • Vypovědět nájem, případně vlastní byt pronajímat (11 tipů jak najít nejlepší bydlení přes Airbnb).
 • Vypovědět a zrušit veškeré služby (elektřina, voda, plyn, mobilní operátor, TV, internet…). Svému mobilnímu operátorovi řekněte, že si chcete telefonní číslo ponechat bez tarifu a na pobočce rovnou nechte zablokovat mobilní data.
 • Rozprodat oblečení i vybavení bytu (například vinted.cz nebo bazos.cz, letgo.cz, aukro.cz ad.), zbytek darovat na charitu a přátelům, nebo uskladnit.
 • Oznámit úmysl v práci (je jen na vás, zda se rozhodnete pro výpověď, neplacené volno, nebo můžete zvolit sabbatical).

Poslechněte si záznam Petrovy přednášky: Jak financovat dlouhodobé cestování? – Petr Novák, přednáška ze Slow Travel Festivalu 2016

Našetřete na cesty

I když můžete cestovat s pár korunami v peněžence, vždy je v krizových situacích lepší mít rezervu. Jak našetřit na cesty? Nemusíte mít nutně tři zaměstnání a žádné volné víkendy. Stačí začít u maličkostí, jako je šetření energií ve vašem bytě, restaurace nahradit vařením doma, omezit útratu za zábavu. Každý asi dobře víte, kde se můžete uskromnit.

jak ušetřit na dlouhodobou cestu

Každá ušetřená koruna vám na cestách přijde vhod

Myslete na to, že za pár týdnů, měsíců či let vás čeká cesta za hranice a všeho, co si koupíte, se budete potřebovat zbavit. Až budete šetřit na cesty, vybírejte si ideálně destinace, ve kterých na jídle, bydlení i dopravě ušetříte. Skvělou destinací pro batůžkáře, kteří mají omezený rozpočet, je právě z těchto důvodů Asie.

Co je velkým žroutem peněz a můžete začít šetřit již dnes? Nevíte? Přečtěte si článek 16 tipů, jak ušetřit na cesty – efektivně, smysluplně a systematicky.

Ušetřete místo nejen v peněžence, ale i v batohu

Na cesty tohoto typu vám bude bohatě stačit 25- až 35litrový batoh. Nic víc při nízkonákladovém dlouhodobém cestování nepotřebujete. Při stopování a chození vás budou méně bolet záda a nebudeme si nic nalhávat, méně se zapotíte. Malé zavazadlo vás navíc odradí od nakupování zbytečností na cestách.

Chápeme, že například v Asii je mnoho levných věcí, které byste za stejnou cenu v Evropě nepořídili, přesto se hodnota těchto nákupů následně nasčítá. A věřte nám, že se sarongem pro maminku se několik měsíců vláčet nechcete.

Cestovat bez kufru, pouze se správným příručním batohem, vám navíc ušetří množství peněz, ale i času. Ona totiž cena zavazadla, které patří do zavazadlového prostoru, může přijít na stejné peníze jako samotná letenka.

Jak tedy ušetřit místo v batohu?

1. Kvalitní cestovní batoh

V první řadě si pořiďte kvalitní cestovní batoh, který nejenže ulehčí vašim zádům, ale také má vnitřek logisticky přizpůsobený na cestování. Vybírejte ho dle pevnosti a odolnosti materiálů, hodit se vám budou také různé funkční přezky a úpony, které bývají často ergonomicky tvarované. Do batohu se vyplatí investovat.

Sepsali jsme tipy Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.

batoh na cesty

Ne vždy jsou velké krosny to nejlepší řešení, do teplých krajin vám stačí i středně velký batoh

2. Vakuové pytle / balicí kostky

Pořiďte si rolovací vakuové pytle, do kterých vložíte veškeré oblečení. Ušetří vám v batohu mnoho místa pro další potřebné věci. Alternativou jsou balicí kostky a pytlíky. Prodávají se v různých variantách a jejich výhodou je, že jsou látkové a prodyšné, takže vaše oblečení krásně větrá.

3. Léčebné prostředky

Cestujte jen s těmi nejpotřebnějšími léky, zbytek kupte na místě. Mají občané dané země problém s komáry? Pak v jejich lékárnách nejspíš naleznete levnější a mnohem účinnější lék. To samé platí i pro zažívací potíže. Vyhlášené jsou tím například Indie nebo Thajsko a jejich účinné látky v lécích se s těmi našimi nedají srovnat. Jsou totiž uzpůsobené místním podmínkám.

Nevíte, co můžete zabalit do příručního zavazadla? My ano a sepsali jsme to do přehledného seznamu v článku Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

4. Funkční oblečení

Pokud jedete do zimních krajů, nezapomeňte před cestou koupit také správné funkční oblečení. Načtěte si o tom, jak vybrat a vrstvit funkční oblečení. Termoprádlo funguje na jedničku v okamžiku, kdy ho vrstvíte dle „pravidel“ tak, abyste dosáhli co největšího tepelného komfortu. Spodní vrstva by měla být základní, po ní následuje střední neboli termoizolační, a svrchní vrstva by měla mít ochrannou funkci.

5. Filtr na vodu

Kupte si filtr na vodu a bude stačit mrknutí oka na to, aby se vám investice do filtru vrátila. Při cestách vás navíc v některých zemích (především v Asii) vyděsí množství plastů. Můžete tak mít ze svého počínání dobrý pocit. K filtru na vodu si navíc pořiďte další vybavení pro zodpovědné cestovatele. Speciálně brčko, příbor a vlastní mistička se vám při cestách po Asii budou hodit, vychutnáte si zodpovědně nejen jídlo za pár korun, ale také skvělé ovocné a zeleninové freshe.

Bydlení zdarma, nebo za pár kaček

Bydlení bývá významnou částkou v rozpočtu cestovatele. Jaké máte možnosti, když chcete za ubytování ušetřit? Představme si navíc jejich výhody a nevýhody.

1. Couchsurfing, BeWelcome, Trustroots

Díky bohu za sdílenou ekonomiku. Právě díky Couchsurfingu a podobným stránkám neplatíte za ubytování ani korunu a navíc poznáte místní kulturu.

Výhody: ubytování zcela zdarma (platíte maximálně za dárek hostujícímu), poznání místní kultury.

Nevýhody: postavené na vzájemné důvěře, mnohdy musíte dodržovat až prazvláštní pravidla hostitelů, hostitelé se značně liší a hosté mívají rozdílné zkušenosti.

Přečtěte si návod v článku Jak nejlépe najít bydlení přes Couchsurfing?

2. Workaway.info, HelpX, WWOOF

Chcete poznat místní kulturu, zůstat na jednom místě několik týdnů, pomoct a navíc bydlet a jíst zdarma? Dobrovolnictví je nejlepší možná volba pro ty, kteří chtějí nakouknout pod pokličku zvyků v rodinách a nemohou si dovolit ubytování. Zažádejte oficiálně přes specializované stránky, jako je Workaway.info, HelpX, WWOOF apod. Výměnou za pomoc očekávejte postel zdarma, ideálně i snídani, oběd či večeři. Někteří hostitelé poskytují alespoň suroviny.

Výhody: ubytování zcela zdarma, menší výdaje za jídlo, poznání místní kultury.

Nevýhody: nabídky dobrovolničení především dlouhodobého charakteru (cca 1 měsíc), čas strávíte prací a nemáte možnost cestovat, poplatek za členství.

3. House sitting

Máte rádi kočky, psy a králíky? Chcete si při cestování někde odpočinout? Bydlíte jen po levných hostelech a už toho máte plné kecky? Pak je ideální volbou registrace na webové stránce TrustedHousesitters.com. Díky této platformě získáte ubytování zdarma výměnou za hlídání domácích mazlíčků. Máte hlídat kočičku? Pak máte ubytování zdarma téměř bez starostí.

Výhody: ubytování zcela zdarma, menší výdaje za jídlo, pokud si sami vaříte, soukromí a k dispozici celý apartmán či byt, téměř žádná práce.

Nevýhody: množství zájemců, vysoký poplatek za členství.

Nevíte si rady, jak začít s house sittingem? Podrobný návod v článku Luxusní bydlení zdarma po celém světě? Zkuste house sitting.

4. Spaní ve stanu, nebo u místních

Jste dobrodruzi a nebojíte se vystoupit z komfortní zóny? Pak zkuste stanování (v každé zemi si ale zkontrolujte místní restrikce), nebo prostě zaklepejte místnímu na dveře a požádejte ho o přespání.

stanování

Stanování má své kouzlo a člověk i teplou sprchu rád oželí

Výhody: ubytování zcela zdarma, originální zážitek.

Nevýhody: nejistota, nepohodlí.

Až budete kupovat nový stan, bude se vám hodit průvodce Jak vybrat stan.

5. Ptejte se

Najděte si každý den několik minut na komunikaci s hotely a hostely, ve kterých se chystáte bydlet. Zkuste se přes e-mail, WhatsApp nebo Messenger zeptat na slevu, výměnou nabídněte pomoc.

Výhody: máte čas jen na sebe (nemusíte pracovat), neutrácíte za registrační poplatky na specializovaných webových stránkách.

Nevýhody: neušetříte mnoho, hledání kontaktů a komunikace s hotely je navíc časově náročná.

Doprava se může prodražit

V některých zemích stojí veřejná doprava málo, v jiných vám za ni vydané částky způsobí vrásky na čele. Jak ušetřit na dopravě a jaké to má výhody a nevýhody?

1. Na delší vzdálenosti

Každý batůžkář vám s radostí doporučí stopování. Nejen že ušetříte za dopravu, navíc poznáte neuvěřitelně milé lidi. Část z nich vás dokonce pozve k sobě domů nebo „jen“ do restaurace na jídlo. Někteří budou vašimi místními průvodci nebo se můžete přichomýtnout k zajímavým projektům. My jsme například během našeho cestování v Malajsii nafotili svatební fotografie, protože místní fotograf neměl v portfoliu dostatek západních neasijských tváří.

Výhody: poznání místní kultury a milých lidí, kontakty na celý život, zajímavé zážitky, doprava zdarma (někdy zdarma také jídlo a ubytování).

Nevýhody: zdlouhavé čekání, občas těžké dorozumívání se.

Tip: Když se rozhodnete pro stopování, nechte si ceduli napsat od místních v jejich jazyce. Řidiči ocení vaši snahu.

Tip: Rozhodli jste se překročit hranice stopem nebo autobusem? Zjistěte si předem vízové povinnosti. Některá víza vás navíc vyjdou levněji na místních ambasádách.

2. Na kratší vzdálenosti či po městě

Zkuste se projít. Pěšky objevíte množství krás a můžete se zastavit na místech, která byste normálně neobjevili.

Mákněte si na kole. Některá města nabízí bike-sharing. Například v tchajwanských městech a v dalších větších centrech existuje služba „City Bike“. Půjčení takových kol je zcela zdarma, anebo za ně platíte zanedbatelnou částku. Pokud město tyto služby nabízí oficiálně, většinou má i uzpůsobenou infrastrukturu. Ať už jsou jejich důvody jakékoliv (ekologické či podpora turismu), vám se naskytla možnost, jak ušetřit a objevit plno krás. Stihnete toho víc, než kdybyste se procházeli, a uvidíte víc než v podzemí při jízdě metrem.

jak ušetřit na dopravě v zahraničí

Prohlédněte si město z autobusu. Okružní jízda zdarma – i takový je způsob podpory turismu, kterého lze nejčastěji využít ve velkých a vyspělých městech.

3. Na jakékoliv vzdálenosti

Půjčte si, nebo kupte motorku. V některých zemích, kde je doprava nákladná (a na stopování se necítíte), můžete využít alternativy v podobě půjčení motorky. Úplně nejlepší přitom je, když narazíte na tzv. Bike Sharing neboli systém sdílení kol (protože třeba v Malajsii půjčují na tomtéž principu i motorky). My jsme si takto přes stránku Nakride půjčili motorku na měsíc, denně jsme zaplatili společnosti v přepočtu necelých 100 korun, a to včetně pojištění.

Jezte s místními

Tipy na to, jak ušetřit za dopravu a bydlení, jsou sice skvělé, ale člověk musí jíst. Jak ušetřit za jídlo? Rada je až odporně jednoduchá: jezte s místními. Tam, kde jedí místní, je jídlo čerstvé a chutné. Suroviny se rychle točí. To, že místo nepůsobí jako prvotřídní restaurace, vám nahradí svojí autenticitou. V jiných případech jídlo většinou přeplatíte. Nebyla by navíc ostuda přijít o všechny ty nové chutě, které můžete poznat?

Pokud v daném městě najdete noční trh, neváhejte se tam vydat. Výborná jídla za pár kaček čekají jen a jen na vás. Pro otrlé je možností také dumpster diving, tedy „potápění do kontejneru“. Řeč je o freeganech, kteří z kontejnerů u obchodních center nebo rezidenčních čtvrtí vybírají zbytečně vyhozené potraviny, které jsou stále poživatelné. Něco takového vám ale v Asii nedoporučujeme!

Shrnutí a doporučení

Před začátkem dobrodružství si dobře vyberte destinaci, která vám dovolí cestovat po dobu i několika měsíců, či let. Tomu uzpůsobte vaši změnu „konzumního“ chování již doma. Nakupte si dobré vybavení a na cestách ušetřete především na těch nejvyšších položkách, kterými jsou doprava, ubytování a jídlo.

Chceš zjistit, jak procestovat svět jako učitel angličtiny?

Máme pro tebe první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. I jako nerodilý mluvčí. Získáš v ní přehled, v kterých konkrétních zemích můžeš učit, co k tomu potřebuješ, jak práci najít i kolik ti za ni zaplatí.

V zahraničí se vám líbí a domů vás to zatím neláká? Pak si vydělávejte během vašich cest, v dnešní době existuje plno možností. Věříme, že během vašich dobrodružství potkáte množství neuvěřitelných lidí a zažijete ohromující až paradoxní momenty. Mějte se ale také na pozoru, přece jen existují i lidé, kteří chtějí z „bohatých bílých turistů“ vytáhnout pár peněz navíc.

Tereza Bečková

Získání titulu na univerzitě mě nepřivedlo k práci v kanceláři. Naopak. Následovala výpověď, rozprodání a darování věcí a zbytek sbalit do batůžku. To, co zde čtete, teď dennodenně už téměř rok prožíváme v páru na našich cestách po Asii. Chcete být součástí našeho dobrodružství a vidět například i zmíněné falešné svatební fotografie? Mrkněte na náš Instagram leave2find.

Kam dál? Přečtěte si následující článek

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!