Zero waste cestování s dětmi: Jak omezit eko dopad a užít si dovolenou naplno

Zero waste neboli snaha o produkování co nejméně odpadu nabývá na popularitě a stále víc domácností se vydává touto cestou. Přestože začátky bývají krušné, zaběhnutá domácnost si po nějaké době hravě poradí a bezodpadové návyky se stanou součástí jejího každodenního života. Jak to ale vypadá, když taková domácnost vyráží na dovolenou? A co teprve, pokud se zero waste zrovna začínáte?

Ať už zaběhlá zero waste domácnost jste nebo ne, pamatujte, že nikdo není dokonalý. Nikdo z nás nežije stoprocentně udržitelně a je zbytečné bičovat se za „přešlapy“, které zákonitě nastanou. Pokud už bezodpadové živobytí nějakou dobu provozujete, nezapomeňte, že teď jde o rodinnou dovolenou, kterou si jedete užít. Nesnažte se mít všechno pod kontrolou – vždycky se najde něco, co do vašich plánů nečekaně vstoupí a celý váš koncept naruší. 

Pavla Trávníčková žije už přes tři roky v rozvojové části Asie a poslední dva roky tráví na Jávě. Součástí jejího života se stalo zodpovědné cestování a zero waste, které se snaží šířit dál mezi místními i cestovateli. Je zcela jedno, zda žijete uprostřed džungle nebo v centru tepajícího velkoměsta – každé místo na Zemi si zaslouží, aby na něm zůstala minimální stopa. 

Na následujících řádcích se dozvíte, jak co nejjednodušeji cestovat zodpovědně i s rodinou. Začněte zlehka, vyberte si pár bodů, které budete aplikovat, a postupně přidávejte další. Každá snaha se cení, a pokud vám vše nevyjde podle plánu, tak se netrapte a užijte si nádhernou dovolenou s těmi nejbližšími.

Doprava

Ruku na srdce, letecká doprava je pravý opak ekologického cestování. Během jednoho letu dojde k tak obrovskému vyprodukování oxidu uhličitého, že vaše celoroční „eko snahy“ jsou záhy tatam. Ve spoustě ekologických i zero waste rádcích proto hned na prvních příčkách najdete zmínku o omezení létání. 

Evropa je malý krásný kontinent, který lze téměř celý procestovat po zemi, létání je v mnohých případech „zbytečné“. Jsou to právě ony prodloužené víkendy v zahraničí, které trápí většinu ekologů, protože znečištění při tak krátkých letech je opravdu enormní. Jsou ale destinace, do kterých se jinak než letecky nedostaneme, a proto si nedělám iluze, že bychom jednoho dne přestali létat. Letecká doprava bude fungovat stále (snad v menší míře), proto se raději zaměřím na to, jak cestovat letadlem, ale s co nejmenším dopadem i odpadem.

Díky přesunům vzduchem ušetříme spoustu času, to ale neznamená, že ho musíme investovat do dalších letů. Přesuny jsou – obzvlášť pro děti – ta nejnudnější část dovolené, tak proč trápit je, peněženku i přírodu. Místo několika přeletů raději déle zůstaňte na jednom místě, pořádně si užijte čas s rodinou a nasajte místní atmosféru. Pomalé cestování má spoustu výhod, a pokud vašim dětem chcete ukázat i něco jiného než letištní haly a hotelové bazény, tohle je správná cesta.

Obecně je také lepší volit lety bez přestupu, protože během přistávání a vzlétání dochází k největšímu znečištění. Přímé lety ostatně volí většina rodin s dětmi, které si chtějí ušetřit všechen ten rozruch na letištích a raději stráví delší čas v letadle.

létání s co nejmenším odpadem

Některé aerolinky také nabízejí možnost, jak kompenzovat uhlíkovou stopu vašeho letu – poohlédněte se po těch, které poskytují tzv. carbon offsetting. V takovém případě sice připlatíte pár stovek navíc, letecká společnost se ale zaváže k plnění některého z ekologických projektů.

Rodinám s malými dětmi také přijde vhod možnost cestovat s dítětem zadarmo. U většiny společností se za dítě do dvou let, které sedí na klíně rodiče, neplatí. Teoreticky se tak do letadla vejde víc lidí a uhlíková stopa vaší rodiny je menší, než kdybyste seděli každý sám. Prakticky tuto výhodu poznáte hlavně na vaší peněžence.

Ještě jste s dětmi neletěli? Pak se vám bude hodit náš návod v článku: Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu

Kapitola sama o sobě je strava na cestách a hlavně v letadle. U nízkonákladových společností musíte být připravení už z domu, protože v letadle nedostanete zadarmo vůbec nic a při pohledu na přemrštěné částky za občerstvení jednoho rychle přejde hlad – pokud tedy nejste malé dítě. U dalších aerolinek vám zase poskytnou takový servis, že hladoví určitě nepoletíte, ale nad hromadami odpadu vás bude až mrazit. 

V kapitole „vybavení“ najdete doporučení na vychytávky, které si můžete sbalit i do letadla. Stevardi vám milerádi nalijí pití do vašeho hrníčku, stejně tak stačí upozornit, aby vám džus servírovali opakovaně do téhož plastového kelímku. V části o svačinkách také najdete tipy na pochutiny, které si vaše děti zamilují a které můžete vzít s sebou na palubu. 

Na závěr nezapomeňte, že speciální strava a omezení, která se týkají jídla, je potřeba dopředu nahlásit a objednat si speciální menu. Většinou tak můžete udělat maximálně pár dní před odletem, rozhodně ne na místě. V takovém případě byste skončili o hladu a vaše porce by přišla vniveč.

Při cestování letadlem vás může zaskočit jet lag. Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem

Svačinky na cestu i výlety

Hladové dítě nikdy neznamená nic dobrého, proto je lepší vybavit se svačinou, která malého křiklouna aspoň na chvíli zasytí. Slazená jídla a nápoje jsou přímá cesta do pekel, zvlášť pokud vás čeká delší doba v dopravním prostředku. Na letištích, nádražích a benzinkách se ale bohužel ničeho lepšího nedočkáte, takže bez domácí přípravy moc nepochodíte. 

svačinky na cestách

Zdravé svačinky na cestách dětem dodají energii a potřebné vitamíny

Pokud jsou vaše svačinky už trochu monotónní, inspirujte se následujícími nápady zero waste maminek a tatínků. Většinu surovin nakoupíte v bezobalových obchodech, a pokud ne, tak se přikloňte k větším balením, která doma rozdělíte na několik dávek.

Nezapomeňte, že do letadla platí omezení na tekutiny, která se vztahují i na tekuté pokrmy, jako jsou šťavnaté ovocné saláty. Do některých zemí také nemůžete dovážet čerstvou zeleninu a ovoce, proto se ujistěte, že veškeré jídlo zvládnete sníst už po cestě.

 • Ovoce a zelenina (voskovaný ubrousek udrží i pokrájené kousky svěží po delší dobu)
 • Domácí přesnídávky
 • Sušené ovoce (křížaly, švestky, meruňky, banány, rozinky…)
 • Ovocné kůže
 • Oříšky a semínka
 • Krekry nebo sušenky
 • Preclíky
 • Muffiny, buchty, koláče
 • Domácí popcorn
 • Chia pudink
 • Domácí müsli tyčinky
 • Proteinové koule
 • Pražená cizrna

Vybavení

Na cestování, během kterého vyprodukujete jen minimální (nebo dokonce nulový) odpad, je potřeba se připravit. Bez základního vybavení to nepůjde, to ale neznamená, že vaše první kroky před dovolenou povedou do obchodu, kde nakoupíte celou řadu maličkostí, abyste byli ti „správní minimalisté“. 

Jak (ne)nakupovat

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se dále dozví?

 • Tipy na doporučené vybavení
 • Kde a jak bydlet
 • Aplikace, které šetří přírodu i peněženku
 • Jak se dostat do kontaktu s místními i s dětmi
 • Jakým atrakcím se raději vyhnout

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Šťastnou cestu

Pohodová rodinná dovolená a zero waste se k údivu mnohých moc nerozchází. Nejde o žádné dodržení pravidel, co nesmíte a musíte. Právě naopak: jde o uvědomělou snahu, jak prožít dovolenou naplno a nezanechat přitom negativní stopy ve vaší destinaci. Ať už jedete s dětmi nebo bez dětí, za pokus o zodpovědnější přístup nic nedáte, a kdo ví, třeba vás takové zážitky ještě víc spojí a zažijete tu opravdovou nezapomenutelnou dovolenou.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Napsat komentář

0