Zero waste neboli snaha o produkování co nejméně odpadu nabývá na popularitě a stále víc domácností se vydává touto cestou. Přestože začátky bývají krušné, zaběhnutá domácnost si po nějaké době hravě poradí a bezodpadové návyky se stanou součástí jejího každodenního života. Jak to ale vypadá, když taková domácnost vyráží na dovolenou? A co teprve, pokud se zero waste zrovna začínáte?
Ať už zaběhlá zero waste domácnost jste nebo ne, pamatujte, že nikdo není dokonalý. Nikdo z nás nežije stoprocentně udržitelně a je zbytečné bičovat se za „přešlapy“, které zákonitě nastanou. Pokud už bezodpadové živobytí nějakou dobu provozujete, nezapomeňte, že teď jde o rodinnou dovolenou, kterou si jedete užít. Nesnažte se mít všechno pod kontrolou – vždycky se najde něco, co do vašich plánů nečekaně vstoupí a celý váš koncept naruší.
Pavla Trávníčková žije už přes 6 let v rozvojové části Asie a poslední roky tráví na Jávě. Součástí jejího života se stalo zodpovědné cestování a zero waste, které se snaží šířit dál mezi místními i cestovateli. Je zcela jedno, zda žijete uprostřed džungle nebo v centru tepajícího velkoměsta – každé místo na Zemi si zaslouží, aby na něm zůstala minimální stopa.
Na následujících řádcích se dozvíte, jak co nejjednodušeji cestovat zodpovědně i s rodinou. Začněte zlehka, vyberte si pár bodů, které budete aplikovat, a postupně přidávejte další. Každá snaha se cení, a pokud vám vše nevyjde podle plánu, tak se netrapte a užijte si nádhernou dovolenou s těmi nejbližšími.
Doprava
Ruku na srdce, letecká doprava je pravý opak ekologického cestování. Během jednoho letu dojde k tak obrovskému vyprodukování oxidu uhličitého, že vaše celoroční „eko snahy“ jsou záhy tatam. Ve spoustě ekologických i zero waste rádcích proto hned na prvních příčkách najdete zmínku o omezení létání.
Evropa je malý krásný kontinent, který lze téměř celý procestovat po zemi, létání je v mnohých případech „zbytečné“. Jsou to právě ony prodloužené víkendy v zahraničí, které trápí většinu ekologů, protože znečištění při tak krátkých letech je opravdu enormní. Jsou ale destinace, do kterých se jinak než letecky nedostaneme, a proto si nedělám iluze, že bychom jednoho dne přestali létat. Letecká doprava bude fungovat stále (snad v menší míře), proto se raději zaměřím na to, jak cestovat letadlem, ale s co nejmenším dopadem i odpadem.
Evropu můžete objevovat i z vlaku. Užitečné tipy, jak na to jsme sepsali do článků Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů a 7 tipů, jak cestovat levněji vlakem po Evropě a kam se vydat.
Díky přesunům vzduchem ušetříme spoustu času, to ale neznamená, že ho musíme investovat do dalších letů. Přesuny jsou – obzvlášť pro děti – ta nejnudnější část dovolené, tak proč trápit je, peněženku i přírodu. Místo několika přeletů raději déle zůstaňte na jednom místě, pořádně si užijte čas s rodinou a nasajte místní atmosféru. Pomalé cestování má spoustu výhod, a pokud vašim dětem chcete ukázat i něco jiného než letištní haly a hotelové bazény, tohle je správná cesta.
Obecně je také lepší volit lety bez přestupu, protože během přistávání a vzlétání dochází k největšímu znečištění. Přímé lety ostatně volí většina rodin s dětmi, které si chtějí ušetřit všechen ten rozruch na letištích a raději stráví delší čas v letadle.
Některé aerolinky také nabízejí možnost, jak kompenzovat uhlíkovou stopu vašeho letu – poohlédněte se po těch, které poskytují tzv. carbon offsetting. V takovém případě sice připlatíte pár stovek navíc, letecká společnost se ale zaváže k plnění některého z ekologických projektů.
Rodinám s malými dětmi také přijde vhod možnost cestovat s dítětem zadarmo. U většiny společností se za dítě do dvou let, které sedí na klíně rodiče, neplatí. Teoreticky se tak do letadla vejde víc lidí a uhlíková stopa vaší rodiny je menší, než kdybyste seděli každý sám. Prakticky tuto výhodu poznáte hlavně na vaší peněžence.
Ještě jste s dětmi neletěli? Pak se vám bude hodit náš návod v článku: Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu
Kapitola sama o sobě je strava na cestách a hlavně v letadle. U nízkonákladových společností musíte být připravení už z domu, protože v letadle nedostanete zadarmo vůbec nic a při pohledu na přemrštěné částky za občerstvení jednoho rychle přejde hlad – pokud tedy nejste malé dítě. U dalších aerolinek vám zase poskytnou takový servis, že hladoví určitě nepoletíte, ale nad hromadami odpadu vás bude až mrazit.
V kapitole vybavení najdete doporučení na vychytávky, které si můžete sbalit i do letadla. Stevardi vám milerádi nalijí pití do vašeho hrníčku, stejně tak stačí upozornit, aby vám džus servírovali opakovaně do téhož plastového kelímku. V části o svačinkách také najdete tipy na pochutiny, které si vaše děti zamilují a které můžete vzít s sebou na palubu.
Na závěr nezapomeňte, že speciální strava a omezení, která se týkají jídla, je potřeba dopředu nahlásit a objednat si speciální menu. Většinou tak můžete udělat maximálně pár dní před odletem, rozhodně ne na místě. V takovém případě byste skončili o hladu a vaše porce by přišla vniveč.
Při cestování letadlem vás může zaskočit jet lag. Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem
Svačinky na cestu i výlety
Hladové dítě nikdy neznamená nic dobrého, proto je lepší vybavit se svačinou, která malého křiklouna aspoň na chvíli zasytí. Slazená jídla a nápoje jsou přímá cesta do pekel, zvlášť pokud vás čeká delší doba v dopravním prostředku. Na letištích, nádražích a benzinkách se ale bohužel ničeho lepšího nedočkáte, takže bez domácí přípravy moc nepochodíte.
Pokud jsou vaše svačinky už trochu monotónní, inspirujte se následujícími nápady zero waste maminek a tatínků. Většinu surovin nakoupíte v bezobalových obchodech, a pokud ne, tak se přikloňte k větším balením, která doma rozdělíte na několik dávek.
Nezapomeňte, že do letadla platí omezení na tekutiny, která se vztahují i na tekuté pokrmy, jako jsou šťavnaté ovocné saláty. Do některých zemí také nemůžete dovážet čerstvou zeleninu a ovoce, proto se ujistěte, že veškeré jídlo zvládnete sníst už po cestě.
- Ovoce a zelenina (voskovaný ubrousek udrží i pokrájené kousky svěží po delší dobu)
- Domácí přesnídávky
- Sušené ovoce (křížaly, švestky, meruňky, banány, rozinky…)
- Ovocné kůže
- Oříšky a semínka
- Krekry nebo sušenky
- Preclíky
- Muffiny, buchty, koláče
- Domácí popcorn
- Chia pudink
- Domácí müsli tyčinky
- Proteinové koule
- Pražená cizrna
Vybavení
Na cestování, během kterého vyprodukujete jen minimální (nebo dokonce nulový) odpad, je potřeba se připravit. Bez základního vybavení to nepůjde, to ale neznamená, že vaše první kroky před dovolenou povedou do obchodu, kde nakoupíte celou řadu maličkostí, abyste byli ti „správní minimalisté“.
Jak (ne)nakupovat
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se dále dozví?
- Tipy na doporučené vybavení
- Kde a jak bydlet
- Aplikace, které šetří přírodu i peněženku
- Jak se dostat do kontaktu s místními i s dětmi
- Jakým atrakcím se raději vyhnout
Marketing je mocná zbraň, která vládne i mezi eko produkty. Určitě už jste zaznamenali pojem „greenwashing“ neboli zástěrku, pod kterou se firmy, produkty a služby prezentují jako ekologické, i když tomu tak není. Zákazníci, kteří se snaží žít ekologicky, se dostávají do pasti a ve snaze omezit svou spotřebu nakonec nakupují mnohem víc, než potřebují.
Funkční plastové dózy už z principu vyhazují a mění za „krásnější a víc ekologické“ skleněné. Bambusové příbory za nimi letí přes půl světa – a takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Proto buďte s nákupy opatrní. Nenechte se unést, nejprve se porozhlédněte doma a poptejte u známých. Teprve potom zamiřte do obchodu s jasnou představou, co vlastně očekáváte.
To platí u všeho. Je zbytečné pořizovat sadu formiček na pískoviště, když víte, že ji až do další dovolené nevyužijete. Třeba vám ji půjčí sousedka nebo někdo z rodiny. Uvidíte, že se takto dát ušetřit spousta peněz i úložného prostoru, který by vám po návratu z dovolené chyběl. Děti navíc dost rychle rostou a utrácet peníze za oblečení, které bude sloužit jen pár týdnů, se opravdu nevyplatí.
Kousky, které se ale vyplatí a které opravdu šetří odpad, jsou třeba zde níže uvedené. I tady ale nezapomeňte, že je v pořádku nemít všechny. Každá cesta i rodina jsou jiné – trápit se tím, že potáhnete všechno vybavení, i když ho využijete jen minimálně, je zbytečné.
Taška s bezodpadovým náčiním
Zvolte jednu tašku, do které celou svoji bezodpadovou výbavu naskládáte. Díky tomu, že budete mít všechno náčiní na jednom místě, už nebudete muset před každým odchodem z domu přemýšlet nad jednotlivými položkami. Prostě jen sáhnete po tašce, kde budete mít vše už předem připravené.
Látkové ubrousky/kapesníky
Děti umazané od jídla, hlíny, dalších dětí – však to znáte. S látkovými ubrousky (rozstříhejte třeba nepoužitelné fleecové pyžamo) nebo kapesníky budete vždycky připravení čelit i té největší špíně. A pokud ani namočený ubrousek nezabere, může se hodit předpřipravený mix Medvídek a převařená voda. Je to sice „mycí olej na zadečky“, ale nikdy nevíte, kdy přijde vhod.
Nepromokavá taška s PUL zátěrem
Rodiče, kteří plenkují (používají látkové pleny), jsou s touto taškou nejspíš dobře obeznámení, pro ostatní to už brzy může být nejoblíbenější pomocník v zero waste domácnosti s dětmi. Díky PUL zátěru můžete do tašky dát špinavé počůrané plenky i použité látkové ubrousky bez strachu, že by vám od nich něco zasmrádlo nebo se zašpinilo. Praktické jsou tašky se dvěma kapsami, do kterých odděleně uložíte čisté i špinavé.
Uzavíratelné krabičky
Na svačinky, oříšky, pizzu ze stánku nebo i nedojedené porce z restaurace – jídelní krabičky přijdou vždycky vhod. Při výběru se ujistěte, že dobře těsní a tekutina z nich při naklonění nevyteče. Pokud jich plánujete koupit víc, je dobré zvolit takové, které se dají prázdné vložit jedna do druhé, aby nezabíraly tolik místa. Cestovní kempinkovou variantou jsou také skládací silikonové krabičky, u kterých můžete zmenšovat nebo zvětšovat objem podle potřeby.
Uzavíratelné sáčky na zip
Skladnější alternativou ke krabičkám jsou uzavíratelné silikonové sáčky, které můžete brát na cesty a doma používat třeba k zamrazení tekutých potravin. Dají se jednoduše vymýt, můžete je používat pořád dokola a vejdou se do každé tašky. Když děti zrovna dostanou hlad, stačí sáhnout do kabelky a tadá, rychlá svačina v podobě sušenek nebo oříšků je na světě.
Voskované ubrousky
Zavoskovaný kousek látky plní svou funkci stejně dobře jako potravinová fólie a navíc si jej můžete vytvořit s dětmi sami doma. Pokročilejší zvládnou i „voskovanou kapsu“, do které jednoduše vložíte svačinu bez toho, aby se na ni ubrousek nalepil nebo zašpinil všechno kolem, jak to známe ze školních let. Samozřejmě si jej můžete i koupit.
Příbory a brčka
Příbor má v kabelce snad každá máma, která vyrazí s dětmi z domu, ať už se zajímá o přírodu, nebo ne. Lžička přijde vhod na přesnídávky či jogurt, nožík na pokrájení ovoce a vidlička na jeho zobání. Skvělý vynález spork kombinuje všechny tři nástroje do jednoho a šetří místo v tašce.
Zatímco dospělí pomalu, ale jistě od brček ustupují, většina dětí ráda sosá a brčka se jen tak nevzdá. V takovém případě zapřemýšlejte nad znovu použitelným kouskem, který budete mít vždy při sobě. U nerezových brček pro jistotu volte silikonovou násadu a v každém případě se ujistěte, že děti jsou při pití dobře usazené a nedovádí na židli, protože pád na skleněné/nerezové/bambusové brčko může způsobit nepříjemné komplikace.
Láhev na vodu
Na trhu existuje celá řada láhví na vodu, které na cestách ušetří neskutečné množství plastového odpadu. Vybírat můžete z různých materiálů, stylů i barevných provedení. U dětí, které mají rády slazené pití, volte nerezovou variantu s širokým hrdlem, kterou snadno vymyjete. Na cesty do míst, kde neteče pitná voda z kohoutku, přijdou vhod láhve se zabudovaným filtrem nebo filtrační násady. Jedině tak budete mít jistotu, že veškerá voda, kterou dětem podáváte, je ošetřená.
V zimě potěší termoska, ve které vám tekutiny vydrží horké po delší dobu, unavení rodiče zas ocení uzavíratelný hrnek na kafe s sebou.
Tašky, plátěnky, síťovky
Tašky navíc se hodí během nákupů, ale i na odložení bund, které se už nevejdou do dětských batůžků – zkrátka budete připravení na všechno. Na cestách využijete především skladnější kousky, které složíte do klíčenek miniaturních rozměrů. Pokud se vám doma ale válí pár nepoužitelných triček, neváhejte je použít. Během pár minut z nich zvládnete vytvořit tašky na nejrůznější způsoby.
Látkové plenky – vyšší dívčí
Představa látkových plen, dlouhé vařečky a nekonečného vyvařování je tatam. Moderní plenkování je o dost snazší, a právě proto se těší stále větší oblibě doma i na cestách. Dnešní látkové pleny vypadají jako krásnější a naducanější jednorázovky, funkci plní stejně dobře a jedna výbava vám vystačí na několik let. Taky nezaberou tolik místa a budete mít dobrý pocit, že šetříte přírodu. Přinejmenším co se obřího objemu odpadu týká.
Pokud bydlíte na místě, kde ubytovaným poskytují pračku, máte napůl vyhráno a nemusíte řešit, kde plenky vyprat. I v opačném případě se to ale dá zvládnout. Jednou za dva tři dny podniknete výlet do prádelny a pleny spolu s dalším oblečením vyperete. Díky tomu se můžete sbalit opravdu nalehko.
Další – méně ekologickou, ale pohodlnější – variantou jsou kompostovatelné jednorázové, třeba Moltex, Naty, Kolorky, Nappynat a České plenky. Před nákupem se ale ujistěte, za jakých podmínek k rozkladu dochází. Některé z takzvaných bio plenek se opravdu rozloží jen v industriálních kompostárnách.
Zajímavá je také kombinace jednorázových vkládacích plenek se svrchními kalhotkami, které se používají při plenkování. V takovém případě vyhazujete jen mokrá savá jádra a svrchní kalhotky můžete opakovaně používat. Ideální varianta pro rodiny, které dlouhodobě cestují v dodávkách nebo karavanech a mají omezený přístup k vodě.
Tuhé mýdlo
Poslední eko tip, který na cestách přijde vhod, se týká kosmetiky. Zabalte jedno tuhé mýdlo (popřípadě šampuk) pro celou rodinu a ušetříte si spoustu starostí s přeléváním sprchových gelů a šamponů do cestovních lahviček. Navíc budete mít jistotu, že vás mýdlo na ubytování nevybělí od hlavy až k patě (jak bývá třeba v Asii zvykem), a při eventuálním kempování v přírodě také dobrý pocit, že je vaše osobní kosmetika šetrná. Mýdlo doporučuji zabalit buď do krabičky, nebo tohoto speciálního obalu, ve kterém nevysychá.
Bydlení
Výběr ubytování nikdy není snadnou záležitostí, v rámci zodpovědných cest se ale nemusíte nijak výrazně omezovat. Přespat můžete třeba v ekologických resortech, kde nebudete muset řešit záludnosti v podobě švédských stolů servírovaných na jednorázových talířích a pití podávané v plastových kelímcích. Takové vilky ale většinou spadají do kategorie luxusní dovolené a o dost navýší rozpočet, který na cestu potřebujete.
Další možností je sáhnout po ubytování vedeném místními, jako jsou hostely, penziony nebo tzv. bed and breakfast. Jejich obrovskou výhodou jsou společné prostory, kde často najdete i kuchyňku se sdílenou lednicí. V takovém případě můžete uchovat vaše potraviny déle čerstvé a připravit jídlo, kdykoli bude potřeba.
Podobně funguje i Airbnb – podporujete místní a můžete si vybrat nabídky, které vám svým servisem nejlíp vyhovují. Navíc můžete být sami, daleko od ostatních hostů, což rozhodně ocení rodiče aktivních dětí. Bohužel se stále častěji upozorňuje na nekalé praktiky některých Airbnb poskytovatelů a zůstává otázkou, jestli se tento způsob ubytování stále může řadit mezi zodpovědné.
V rámci ekologického cestování se také doporučuje vyvarovat hotelům. Ve valné většině jde hostovo pohodlí na úkor jakémukoli zodpovědnému přístupu – spousta jich poskytuje malé lahvičky se základní kosmetikou, které dříve nebo později končí na skládce, ručníky se v některých zařízeních perou denně, klimatizace i obrazovky běží nonstop…
Při výběru ubytování se také ujistěte, že bydlíte v lokaci, která je snadno přístupná a v okolí nabízí aspoň jeden obchod se základními potravinami, v nejlepším případě místní trh. Díky tomu si každý den budete moci doplnit zásoby ovoce a zeleniny a uspokojit hladové děti na výletech i při válení u vody. Oproti supermarketům tak navíc podpoříte místní farmáře a s vlastními pytlíky nebo dózami nakoupíte i bezobalově.
Aplikace, které přijdou vhod
Bezobalové mapy
Bezobalových obchodů stále přibývá a s nimi i projektů, které je mapují. Takové aplikace jsou užitečné nejen doma – v Česku se svojí mapou vede Reduca.cz –, ale i v zahraničí, kde se o to rychleji dokážete zorientovat. Evropu jako celek pokrývá Zero Waste Map, kterou berte s rezervou a raději se poohlédněte po mapách, které se zaměřují na menší území.
Ve větších evropských městech přijde vhod aplikace Zero Waste Cities, ve Velké Británii je to třeba Local Zero Waste a ve Švýcarsku se rychle zorientujete díky ZeroWaste Switzerland.
Pitná voda zadarmo či za drobný poplatek
Na podobném principu jako mapování bezobalových obchodů funguje projekt RefillMyBottle, který oceníte zejména v oblastech, kde z kohoutku neteče pitná voda. Na místech označených v aplikaci vám zadarmo nebo za drobný poplatek doplní pitnou vodu do vlastní láhve.
Projekt poprvé odstartoval v Indonésii a po jeho úspěšném zavedení tvůrci expandovali do Vietnamu, Laosu, Koreje, Singapuru, na Nový Zéland a do dalších zemí.
Chutná jídla ve slevě
Už jste slyšeli o veleúspěšném českém projektu Nesnězeno? Restaurace, bistra i kavárny nabízejí v aplikaci ve slevě jídla, která by se jinak musela vyhodit. Nemusíte se bát, že by kvalita jídel byla závadná – podniky jen nevyprodaly zásoby, a tak raději volí tuto cestu.
A to nejlepší? Nesnězeno se inspirovalo obdobnými zahraničními projekty, které s trochou štěstí působí i v místě, kam zrovna vyrážíte. V Británii je to například Too Good To Go.
Místní doprava
Vyznat se v dopravě dá chvíli zabrat, zvlášť pokud jste v zemi, kde se nedomluvíte. Ve většině metropolí už docela spolehlivě fungují Google Maps, kde najdete vyznačené zastávky, trasy veřejné dopravy a jejich značení. Na delší trasy je výborný Rome2rio, který nabídne možné trasy z bodu A do místa B, a dokonce vás přesměruje na stránky provozovatele dopravy.
Spánek pod širým nebem
Nejlepší místa k přenocování, pokud cestujete karavanem nebo obytnou dodávkou, najdete na třeba na Camperguru. Velkou výhodou aplikace je, že míříte na jistotu a nemusíte se s netrpělivými dětmi vydávat bloudit do odlehlých uliček.
Jaké další aplikace vám na cestách přijdou vhod? Čtěte 72+ nejlepších cestovatelských aplikací a služeb.
Pokročilé tipy na ještě udržitelnější cestování
Cestování s místními
Poznávat život místních může být – hlavně s dětmi – obrovská zábava. Najít místňáka ale není jednoduché, zvlášť pokud na místě setrváváte jen chvíli, a proto můžete využít portálů, které propojují cestovatele s místními. Ve větších městech dobře poslouží Airbnb experiences, GetYourGuide nebo ToursByLocals. Snad v každé zemi ale existuje portál, který se zaměřuje na její obyvatele, takže nabízí mnohem širší paletu možností.
Průvodci nebo zprostředkovatelé jsou ve valné většině místní (plynně mluví anglicky), proto vás zavedou i do míst, kam byste se na vlastní pěst jen těžko dostávali. Můžete tvořit tradiční produkty a tedy přivézt domů vlastnoručně dělané suvenýry, učit se vařit a ochutnat to nejlepší z tamní kuchyně, naučit se místní tance nebo stát válečníky a vyzkoušet lukostřelbu a bojová umění – možnosti jsou nekonečné a je jen na vás, co si vyberete.
Zvířecí atrakce
Děti milují zvířata a delfinárium; mytí slonů nebo fotka na velbloudovi zní jako aktivity, které byste na dovolené neměli vynechat. Opak je ale pravdou. Spousta zvířecích atrakcí vzniká jen pro pobavení turistů a generování zisku, zvířata přitom ale velmi trpí. Stále častěji se poukazuje na to, že i „obyčejné“ vytáhnutí mořské hvězdice z vody, abychom se s ní vyfotili, je špatné, protože zatímco cestovatel odchází s parádní fotkou, hvězdice chvíli nato umírá.
Dovolená v zahraničí je skvělou možností, jak dětem rozšířit obzory a naučit je respektu k druhým i k přírodě. Děti jsou velmi chytré a rychle pochopí, že to, že se jim něco líbí, automaticky neznamená, že na to musejí sahat. Pozorovat a nedotýkat se – to je přesně princip, který se od zodpovědných cestovatelů očekává, a učit je to už od mala je ta nejlepší cesta.
Nic samozřejmě není černobílé a existuje celá řada útulků, farem a jiných zařízení, kde se o zvířata hezky starají a kde návštěvou péči o zvířata finančně podpoříte. Není lehké je najít, ženám doporučuji přidat se do facebookové skupiny Women for Ethical Travel, kde se toto téma už několikrát probíralo a jen v historii příspěvků najdou celou řadu tipů a doporučení. Užitečné informace najdete i v české skupině CESTUJ BEZPEČNĚ – Připrav se a PŘEŽIJ.
Dobrovolnictví
Pokud to chcete vzít od podlahy a zažít dovolenou netradičně, dobrovolnictví je báječný způsob, jak cestovat dlouhodobě i s rodinou. Hledání sice nebude tak jednoduché jako u jednotlivců, i pro rodiny se však něco najde. Asi nejjistější cesta bude zkusit WWOOF (dobrovolnictví na farmách), což pro děti může být výtečná zkušenost a v podstatě i zábava.
Dávku inspirace a tipů, jak vyzrát na dobrovolnictví všeobecně najdete v naší nové knize Dobrovolníkem na cestách.
Šťastnou cestu
Pohodová rodinná dovolená a zero waste se k údivu mnohých moc nerozchází. Nejde o žádné dodržení pravidel, co nesmíte a musíte. Právě naopak: jde o uvědomělou snahu, jak prožít dovolenou naplno a nezanechat přitom negativní stopy ve vaší destinaci. Ať už jedete s dětmi nebo bez dětí, za pokus o zodpovědnější přístup nic nedáte, a kdo ví, třeba vás takové zážitky ještě víc spojí a zažijete tu opravdovou nezapomenutelnou dovolenou.