Toužíte poznat Indonésii, ovšem v její pravé a turisty nepozměněné formě? Na západ od Bali leží jeden z největších a nejlidnatějších ostrovů světa, který bohužel mnoho cestovatelů přehlíží. Vydejte se na Jávu, nechte se oslnit kulturním bohatstvím ostrova a poznejte Indonésii trochu jinak.
Proč jet na Jávu
Jestli ještě váháte, tak zahoďte pochyby za hlavu. Tento ostrov v srdci Indonésie sice není tak známý jako jeho sousedé, přesto toho tolik nabízí. Uchvátí vás jeho neuvěřitelná příroda, která je na každém kousku jiná. Exotické ovocné stromy i palmy se v horách mění na jehličnaté lesy doprovázené banánovníky a na samotném východě ostrova jsou rozlehlé savany, které se staly domovem několika endemických druhů zvířat.
Ať už budete na ostrově kdekoli, téměř vždy se vám naskytne pohled na některou z mnoha javánských sopek tyčících se v dáli. V jejich kráterech nebo okolí často bývají modravá jezera, horké prameny nebo naleziště síry.
Přívalové deště a horské prameny vytvořily majestátní vodopády, od kterých nebudete chtít odejít a kde se můžete nerušeně vykoupat. Pokud preferujete pláže a koupačky v oceánu, jsou vám k dispozici pobřeží nejen na Jávě, ale i na přilehlých a mnohdy neobydlených ostrůvcích v okolí.
Milovníci historie si taky přijdou na své, vždyť právě Jáva byla už odedávna historickým centrem souostroví. Králové, sultáni, vyznavači hinduismu, buddhismu, animismu i islámu – ti všichni si tu nechali postavit chrámy, paláce i místa odpočinku, z nichž některé se dodnes aktivně využívají.
A jako třešnička na dortu působí vždy usměvaví obyvatelé, kteří se vám pokaždé budou snažit za každou cenu pomoci a zprostředkovat ty nejlepší zážitky, abyste na jejich milovanou Jávu s radostí vzpomínali.
Jak se na Jávu dostat
Do Jakarty, která leží na Jávě a je hlavním městem Indonésie, se pohodlně a rychle dostanete jedině letadlem. Z Prahy létá řada společností a jejich nabídky se cenově pohybují kolem 17 000 Kč, v každém takovém případě je nutné alespoň jednou přestoupit.
Cenově výhodněji a častokrát i rychleji vycházejí lety z Vídně nebo Budapešti. Obvyklé ceny bývají kolem 15 000 korun a jedny z nejlepších společností, s jakými můžete letět, jsou Singapore Airlines, Turkish Airlines (s příjemným přestupem a zadarmo organizovanou prohlídkou Istanbulu), Qatar Airways nebo KLM.
Cenově přijatelně, časově však už ne tolik, vychází i možnost letu s kvalitní a poměrně levnou společností Oman Air z Frankfurtu.
Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, může pro vás být atraktivní kombinace Evropa–Singapur nebo Kuala Lumpur a odtud nízkonákladovým letem do Jakarty. Mezi lowcost společnosti patří například AirAsia a Lion Air, který pod sebou zaštiťuje několik společností, ale všechny z nich bývají častokrát zpožděné až o několik hodin. Trochu dražší lety operují Garuda Indonesia a KLM.
Jestli míříte na Bali, ale nechtěli byste se ochudit o Jávu, můžete z Denpasaru na Bali přeletět například do Yogyakarty a prozkoumat historické chrámy v okolí, nebo přejet autobusem do východní Jávy, kde byste rozhodně neměli vynechat jezero Ijen.
Přečtěte si více o Bali jako destinaci pro digitální nomády v článku (3) Bali – Kam jezdí čeští a slovenští digitální nomádi.
Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu
Na Jávě (ostatně jako v celé Indonésii) panují dvě roční období – sucha a deště. Období sucha začíná v květnu a trvá do září, kdy začínají občasné přeháňky.
Osobně preferuji období dešťů. Zatímco dopoledne jsou horká a na slunci se i spálíte, déšť přichází až v odpoledních hodinách. Nedá se na to spoléhat stoprocentně, ale po většinu dnů platí, že se obloha začne zatahovat kolem oběda a první kapky spadnou kolem 2. hodiny odpoledne. Pokud tedy přivstanete, stihnete se vrátit z výletu předtím, než vůbec začne pršet. Nejdeštivější měsíce jsou leden a únor.
Období sucha má naopak každý den slunečný a teploty ve velkých městech na severním pobřeží, jako jsou Jakarta nebo Semarang, dosahují až 33 °C (pocitově o několik stupňů víc). Kvůli vysoké vlhkosti a téměř nulovému vánku se připravte, že poledne budou nesnesitelná a na výlety byste měli vyrazit buď brzo ráno, anebo později odpoledne.
Většina cestovatelů proto volí měsíce, kdy se tato období lámou, a přijíždí v březnu/dubnu, anebo říjnu/listopadu.
Kolegyně Pavla na Jávě trvale žije. Mohl by vás zajímat podcast Pavla Trávníčková: O životě na Jávě, cestování v Íránu i zodpovědném cestování.
Víza a podmínky vstupu
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?
- Jak je to s podmínkami vstupu
- Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
- Jak funguje lokální doprava
- Jaké je jídlo
- Je země bezpečná?
- Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
- Kam se určitě podívat
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky. Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Kde najdu víc info
Web nabitý informacemi o Indonésii, Jávě a dalších ostrovech. Nikola je Češka, která vystudovala indonesistiku, provdala se za Sundánce a už několik let spolu žijí na Bali.
Oficiální stránky Ministerstva cestovního ruchu, kde najdete informace o zajímavých místech, festivalech a mnoho dalšího.
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Cestovatelka, která se v roce 2017 usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Střípky z jejího života s javánským manželem, snahy o vybudování knihovny, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller nebo ji můžete navštívit v rámci zodpovědných cest, které pořádá pro TravelNative.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb. Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:
Jedete na hodně dlouho?
Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.
Napsat komentář