(3) Bali – Kam jezdí čeští a slovenští digitální nomádi

14.12.2016|Kategorie: Asie, Digitální nomádství, Země|

Digitální nomádství je téma, jemuž se v Travel Bibli často věnujeme z praktického hlediska, anebo prostřednictvím rozhovorů s digitálními nomády, které na svých cestách často potkáváme. A věřte, že se jedná o velmi zajímavé lidi a inspirativní příběhy.

Připravujeme seriál s detailními informacemi o nejoblíbenějších nomádských destinacích. Matouš vás již provedl thajským Chiang Mai a Lisabonem, David Lörincz dnes představí Bali.

Od ledna 2015 je David nepřetržitě v jihovýchodní Asii, na Bali žije s přítelkyní již 13 měsíců. Kdo se pohybujete v reklamě a marketingu na Facebooku, budete jeho jméno znát ve spojení se vzdělávací agenturou Modrá krev, kterou řídí právě z Bali. 

Jaké lokality si postupně představíme?

A teď už hurá na Bali!

Zebra Naughty Nuri’s

Zebra Naughty Nuri’s

Ostrov Bali leží ve východní části Indonésie. Každý si zde najde to své. Surfujete? Na jihu ostrova najdete jedny z nejlepších surfařských míst planety, na kterých se každoročně pořádají světové šampionáty a surfaři se sjíždějí z celého světa. Jíte zdravě? Ostrov je plný vegetariánských restaurací, bezlepkových pekáren a všude narazíte na farmářské trhy a nejdražší kávu světa z hovínek cibetek. Jen pozor na podvodníky.

Rádi nasáváte přírodu? Sopky, na které si můžete vyšlápnout, bílé pláže, džungle, rýžové terasy, horké prameny, potápění, safari, národní park. A co sport? Žádný problém – rafting, canoeing, vodní sporty, lezecké stěny, krytá hřiště s umělým trávníkem a muay thai tělocvičny. Rozhodně nesmíme zapomenout na jógu, protože ve vesnici (dnes již spíš městečku) Ubud najdete ty nejvyhlášenější školy a učitele na světě. A večer za zábavou – čtyřpatrové diskotéky a nespoutané párty u pláže až do ranních hodin.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Nesmíme zapomenout na milovníky kultury. Balijci si již po staletí drží stejné tradice a hinduistické ceremonie řídí život celého ostrova. Tanečky, různá divadelní představení, zpěvy linoucí se rýžovými terasami na prahu dne a všudypřítomná vůně květin a hřebíčku. Ne nadarmo se Bali přezdívá „Island of Gods“, ostrov bohů. Jsou tu i svátky, kdy místní kněží světí např. motorky a auta, pokládají obětiny (košíčky květin a ovoce) na dřevo, kov, beton.

Ceremonie

Ceremonie

V posledním roce se na Bali investovaly miliony dolarů do lepších silnic a internetu. Z místa, kterému se ještě před rokem na serveru Nomadlist.com říkalo „Island with bad internet and old people“ (ostrov s bídným internetem a staromódními lidmi), se stala lokalita, kde je internet přiveden optickým kabelem. A hned vedle se místní umývají ve vodě z rýžového pole.

Jak se na Bali dostat

Z Prahy nejpohodlněji s Emirates, KLM, Air France či British Airways. Využít však můžete i často velmi neodolatelných cen u Aeroflotu nebo China Eastern, kde už však kvalita a pohodlí často pokulhává. Často se vyplatí kontrolovat také akce leteckých společností z Prahy do Kuala Lumpur, Bangkoku nebo Jakarty a pro zbytek trasy využít služby Lion Air, AirAsia nebo Garudy.

Pro cestu z letiště doporučuji využít místní taxikáře, avšak v blízkosti odletové haly, na kterou se z příletové dostanete eskalátorem. Na ostrově operují také služby GrabCar, Go-Jek a Uber, ale na některá místa vám prostě nepřijedou a zruší objednávku, jindy zase zdrhnou, když vidí, že v okolí je řidič místní taxislužby. Většina cestovek také nabízí možnosti přesunu po ostrovech v dodávkách pro skupinky o více lidech, takhle můžete ušetřit peníze při delších cestách. Pokud vás cestuje víc, pronajměte si vlastního řidiče a domluvte zastávky na zajímavých místech.

Doporučuji pronajmout si skútr na celou dobu pobytu a opatřit helmu a mezinárodní řidičský průkaz. Avšak jen pokud máte s ježděním na motorce zkušenosti. Bali rozhodně není místem, kde byste se to měli učit. Doprava je pro Evropany značně nepřehledná, i když má svá pravidla, která se časem naučíte.

Pokud byste plánovali zůstat na Bali dlouhodobě, a proto si sebou chtěli vzít i domácího mazlíčka, nezapomeňte, že na Bali platí zákaz přivážení psů. Jak to ale probíhá v ostatních destinacích se dočtete v článku Máte psa a plánujete s ním cestovat letadlem? Jde to, ale obrňte se trpělivostí.

Cena nájmu

Nejčastěji jsou nomádi ubytovaní v soukromých vilkách v oblastech Canggu nebo Ubudu. Toužíte-li po pokoji s internetem, pracovním stolem, klimatizací a možná i bazénem, připravte si alespoň 9–14 tisíc Kč měsíčně. Na Airbnb jich najdete stovky, já však doporučuji dotaz v některé skupině Facebooku, kde získáte lepší ceny:

Při dlouhodobém pronájmu možná usmlouváte i nějakou tu slevu. Líná huba holé neštěstí. Většinou máte k dispozici plně vybavenou kuchyň s ledničkou, což je oproti Thajsku obrovská výhoda, otevírají se úplně jiné možnosti.

Moje nohy – ve vilce

Moje nohy – ve vilce

Jídlo

Balijská kuchyně se co do chuti a rozmanitosti bohužel nedá srovnávat s thajskou nebo vietnamskou.

Čím blíže jste civilizaci, tím více možností máte. Najdete večerní trhy, kde se najíte za pár desítek korun, ale i fine food restaurace. V Ubudu, Canggu či Seminyaku najdete také spousty kaváren, vegetariánských restaurací a restaurací ze všech koutů světa. Ceny za jídla v restauracích jsou lehce nižší než v ČR, takže za večeři pro dva zaplatíte 300–400 Kč. Samozřejmě ale můžete koupit i něco na trhu a cena za grilovanou čtvrtku kuřete s rýží a zeleninou klesá na cca 50 Kč.

Anebo nakupte na místních trzích či v supermarketech a ukuchtěte něco doma.

I zde můžete prožít orgasmus z jídla. Doporučím například rybí trh v Jimbaranu (rybky a potvory tam nakoupíte a udělají vám je za pár kaček v restauraci na pláži vedle), také vyhlášenou místní specialitu Babi Guling, nadívané prasátko pomalu grilované v restauraci Ibu Oka, nebo grilovaná žebra v Naughty Nuri’s, jedné z nejstarších restaurací na Bali.

Na portále Numbeo si můžete porovnat životní náklady na Bali a v České republice.

Po bitve – rybí trh Jimbaran

Po bitve – rybí trh Jimbaran

Ideální roční doba a počasí

Na Bali můžete vyrazit prakticky celoročně, ovšem nejlepší dobou je díky počasí březen–říjen. Teploty jsou po celý rok kolem 30 stupňů, ale od listopadu do února se častěji setkáte s deštěm nebo monzunovými slejváky, které můžou trvat i několik dnů v kuse. Teploty bývají vyšší na jihu ostrova.

Pláž

Pláž

Internet

Pryč je doba, kdy jste kroužili s telefonem nad hlavou, abyste chytili nějaký 3G signál. Na jihu ostrova je skoro 100% pokrytí 3G a dostačující internet najdete i ve většině kaváren. V coworking centrech se dočkáte i rychlosti 100 Mbit a ve vilách je buď wifi, nebo stále častěji optický kabel.

Zapomeňte ale na sever a východ ostrova. Dobrý internet chytnete v Sanuru, Kutě, Bukitu, Canggu nebo Ubudu. Rozhodně si od pronajímatele vždy zjistěte informace o připojení. Většina vilek je pro turisty a těm na prohlížení Facebooku stačí 5 Mbit. Na práci už je to horší.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách. 

Kde pracovat

Coworkingů je na Bali několik. Zmíním například nejznámější Hubud či Outpost (Ubud), Dojo (Canggu), Lineup (Kuta), Kumpul (Sanur). Ceny za neomezené členství se pohybují kolem 4500 Kč/měsíc.

Hubud

Hubud

Najdete zde také spoustu kaváren, ze kterých se dá pracovat, ale internet je v coworkingu samozřejmě lepší. Čím dál víc nomádů dnes pracuje z domácího prostředí, protože 20Mbit optický internet pořídíte za cca 1400 Kč/měsíc. Pronajmout si celou vilku s týmem nebo přáteli je opravdu velmi jednoduché a cenově dostupné.

Komunita

Největší komunita nomádů se schází kolem vyhlášeného coworku Hubud, který také několikrát do týdne pořádá mnoho oborově zaměřených, ale i odpočinkových akcí (třeba hackathony, konference, startup meetingy).

O všem důležitém se dozvíte ve skupinách:

Kde si dát od práce pauzu

V turistických průvodcích najdete desítky míst, která určitě stojí za návštěvu, já však doporučím další možnosti, v průvodci většinou neuváděné.

Mezi Sanurem a Ubudem je Hidden Canyon, kde si najmete místního průvodce a ten vás provede 3 kaňony, které zde zanechala řeka. V některých se i smočíte, a pokud více prší, tak i zaplavete. Na konci vás čeká prohlídka domácí ZOO a cesta plantážemi chilli papriček, rýže, manga a dalšího ovoce a zeleniny či koření.

Mezi mé nejoblíbenější víkendové výlety patří oblast kolem vesnice Munduk. Leží v horách a teplota zde klesá na příjemných 20 stupňů. Nádherné vyhlídky na údolí plné rýžových teras, plantáží s hřebíčkem a kakaovými boby. Nezapomeňte v Bedugulu koupit čerstvé jahody, které zde pěstují na každém rohu. Najdete i několik vodopádů a v dojezdové vzdálenosti také horké prameny.

O opičím lese „Monkey forest“ v Ubudu ví všichni. Určitě stojí za návštěvu, ale už je to jen komedie pro turisty. Ani já dlouho netušil, že pravý opičí les je někde jinde – asi 30 minut od Ubudu ve vesnici Sangeh. Rozhodně neodmítejte průvodce, protože zde žijí 3 tlupy opic, které si brání území a dokážou být opravdu drzé jako opice.

Skvělé tipy najdete také v miniprůvodci k Bali ve členské sekci Travel Bible

Munduk

Munduk

Další tipy a zajímavosti

Život na Bali je úplně jiný než ten evropský. Lidé zde mají ty nejkrásnější (a často ještě upřímné) úsměvy na světě. Obzvlášť když jen neprojíždíte, ale budete často chodit ke stejným prodejcům na trhy.

S angličtinou moc nepochodíte (zejména mimo turistické oblasti). Pokud se zdržíte déle, doporučuji naučit se aspoň základy jazyka Bahasa, kterým se mluví v celé Indonésii. Jazyk je velmi jednoduchý.

Selamat jalan – šťastnou cestu.

David Lörincz

David&Yuni

David&Yuni

Na blogu si před cestou přečtěte i základní informace k cestování na Bali.

Jaké jsou vaše oblíbené coworky, podniky a místa na výlety? Dejte vědět do komentářů!

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!