Vítězí ve vašem životě dobrodružství, nebo preferujete stereotyp? Někomu zcela vyhovují jistoty klasického zaměstnání, které však limitují vaši touhu vycestovat na dobu delší, než může nabídnout klasická dovolená. Pokud toužíte strávit za hranicemi naší vlasti delší čas, jednou z variant může být digitální nomádství.

Digitálnímu nomádství se na blogu Travel Bible věnujeme velmi často. Sami jsme ukázkovým příkladem, že práce na dálku může skvěle fungovat. Celý tým pracuje vzdáleně, potkáváme se hlavně virtuálně a téměř všichni alespoň část roku pracujeme ze zahraničí. Podrobný úvod k nomádství jsme publikovali i u nás na blogu. Jeho součástí je i základní přehled oblastí světa, kam nomádi jezdí, a jejich výhod i nevýhod.

Vybrali jsme konkrétní místa, přidali informace o cenách, počasí, internetu, nomádské komunitě i tipy, jak si od práce odpočinout.

Jaké lokality jsme již představili a kam se postupně vydáme?

Mexiko ve zkratce

Mexiko (španělsky Estados Unidos Mexicanos) je země Severní Ameriky s víc jak 120 miliony obyvatel, která nabízí nepřeberné množství cestovatelských lákadel a kde si každý přijde na své. Jedná se o velmi rozlehlou zemi, vždyť zasahuje do několika podnebných pásů a omílá ji Pacifický oceán, Mexický záliv a Karibské moře. Mexiko je s jeho biodiverzitou na 4. místě na světě.

Každý si najde, čemu holduje: od pouště, kaňonů, džunglí, velehor přes sopky, divoké pláže na straně Pacifického oceánu až po kýčovitě nádherné pláže na Mayské riviéře, mayské a aztécké ruiny, koloniální města… a tím výčet rozhodně nekončí. Mexiko drží celosvětově 7. příčku na seznamu světového dědictví UNESCO.

Výhled na muzeum umění z věže Latinoamericana

Výhled na muzeum umění z věže Latinoamericana

Proč začíná být Playa del Carmen mezi digitálními nomády oblíbená

Kosmopolitní město, které se rychle stává světovou top destinací pro digitální nomády (Forbes zařadil Playa del Carmen na 3. místo v roce 2018). Město leží strategicky uprostřed Mayské riviéry ve státě Quintana Roo na pobřeží Karibského moře. Playa je středně velké rozrůstající se město, které nabízí vše na jednom místě v porovnání s Cancunem nebo Tulumem.

Mísí se tu západní svět se všemi jeho vymoženostmi s opravdovým Mexikem více do vnitrozemí. Je zde obrovská základna digitálních nomádů a expatů z celého světa, po širším centru se dá bez problému pohybovat chůzí či na kole. Po pracovním dni u počítače je to vždy pár minut ke karibské pláži a chladivé margaritě. Město je dostupné z mezinárodního letiště Cancun autobusem za 1,5 hodiny.

Z Playa je možné vyrazit na spoustu výletů. Narůstajícím trendem je, že se digitální nomádi pravidelně vracejí zpět a zůstávají déle. Při vstupu do Mexika dostanete turistické vízum na 180 dní – a to už je dostatek času. V turistických částech Mayské riviéry se domluvíte bez problému anglicky, přesto doporučuji naučit se alespoň pár základních slovíček a frází pro komunikaci s lokálními lidmi.

Po práci chvíle relaxu v baru Be Playa na střeše hotelu

Po práci chvíle relaxu v baru Be Playa na střeše hotelu

Jak se tam dostat

Nejrychlejší a nejdostupnější letecké spojení je z Německa (Frankfurt, Kolín a Mnichov), Bruselu, Manchesteru a z Paříže přímo. Využijte společnosti Condor nebo Tuifly. Celoročně jsou dostupné akce, kde pořídíte zpáteční letenku pod 10 tisíc korun, běžná cena se pohybuje okolo 16 tisíc.

Doprava

Přesun z letiště

Vyhněte se všem naháněčům v příletové hale a zamiřte rovnou k červenému stánku ADO (na každém terminálu). Jedná se o státní společnost, naprosto bezpečnou a poskytující profesionální služby, že by se i Student Agency mohl stydět (letiště Cancun – centrum Playa del Carmen za 230 Kč a 1,5 hodiny).

Delší cesty po Mexiku

Na delší vzdálenosti jsou vhodnou variantou vnitrostátní lety. Jsou hojně využívané a při troše plánování se dá kamkoliv přeletět do 2000 korun. Nejznámější společnosti pro vnitrostátní lety jsou Viva Aerobus, Volaris, Aeromexico. Nakupovat letenky můžete např. přes Expedia.

Kratší a střední cesty

Autobus

Jistotou je opět společnost ADO, protože poskytuje kvalitní služby, jezdí načas a nabízí několik tříd. Pro delší cesty si připlaťte pár pesos a kupte vyšší třídu, kde se pohodlně vyspíte vleže + dostanete občerstvení. ADO má nádraží snad v každém městě, kde je čekárna, obchůdek, toalety a internet zdarma. Playa – Tulum stojí 88 pesos (100 Kč) a zabere hodinu, Playa – Valladolid 248 pesos (290 Kč) a trvá 2,5 hod.

Colectivo

Pro kratší výlety do okolí využívejte colectivos (pro cca 12 lidí), nejrychlejší a nejlevnější dopravu s místními. Např. cesta z Playa do Cancun/Tulum stojí 40 pesos (47 Kč) a zabere hodinu. V Playa odjíždějí všechny colectivos z Calle 2 mezi 15. a 25. Ave. Vždy je poblíž člověk, který koordinuje plnění colectivos – stačí mu říct, kam máte namířeno. Colectivo vás nabere nebo vysadí kdekoliv podél hlavní silnice vedoucí rovnoběžně s mořem, stačí jen poprosit řidiče.

Auto

Pokud chcete jet po vlastní ose, je zde celá řada půjčoven aut. Nenechte se ovšem zmást levnou cenou (někdy i jen desítky českých korun za den). Vždy se ujistěte, že máte plné pojištění. Autor průvodce má dobré zkušenosti s Firefly México a Hertz México. Je zvykem, že si na kartě zablokují depozit, který vracejí po předání auta v původním stavu. Cena benzinu byla na konci roku 2018 okolo 18 Kč.

Užitečné tipy k autopůjčovnám najdete na blogu v článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Motorka a skútr

Otázka, zda v této lokalitě využijete. Mimo města je pouze rovná dálnice a nehod je poměrně mnoho kvůli hustší dopravě. Ovšem v jiných částech Mexika se vyplatí půjčit a probádat okolí jednou stopou.

Ubytování

 1. Pro první obeznámení s ubytováním v Playa del Carmen využijte Airbnb nebo Booking.
 2. Zeptejte se v coworking komunitě. Každou chvíli někdo opouští a přenechává své bydlení. Navíc místní většinou o někom z jejich okolí ví. Přes referenci je to vždy jednodušší.
 3. Staňte se členem některé z mnoha FB skupin (Rentas y Roomies en Playa del Carmen, Soy Playense Real Estate) a pravidelně procházejte nabídky.
 4. Porozhlédněte se na FB Marketplace, v Mexiku funguje velmi dobře.
 5. Projíždějte oblasti, které se vám líbí, na kole. Volné nabídky většinou mají označení a kontaktní informace viditelné zvenku.

Dobrá zpráva je, že možností je spousta a každý si vybere dle svých požadavků a rozpočtu. V mapě jsem vyznačil oblasti, kde zelená je podle mne ideální lokalita k bydlení, béžová dobrá lokalita a červená, kam nechodit, protože zde žijí převážně chudí a nemusí to být vždy bezpečné – jako v kterékoliv jiné zemi.

Obecně platí, že bydlení za dálnicí (dál od moře) je levnější (ceny uvedené níže se sníží o cca 30 %), hůř dostupné a míň bezpečné. Bydlení v centru umožňuje pohybovat se chůzí nebo na kole. Všude je spousta míst, kde se dá najíst, nakoupit, cvičit, zajít do kavárny. Do deseti minut chůze jste u moře. Cenu lze smlouvat při domluvě pronájmu na delší dobu. Doporučuji otestovat rychlost internetu (např. rychlost.cz) před uzavřením dohody na delší dobu.

Levnější varianta v centru je pronajmout si pokoj v bytě (cca 4000 Kč/měsíc), nebo se ubytovat v hostelu. Střední variantou v centru je pronajmout si menší byt či studio a mít soukromí (do 10 000 Kč). Okolo 15 000 Kč stojí nádherný moderní byt v centru, obvykle s terasou a společným prostorem na střeše, včetně bazénu. Dál se meze nekladou, v Mexiku je možné vše. :-)

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jídlo a pití

Mexická kuchyně patří společně s thajskou a arabskou k těm nejrozmanitějším na celém světě. Každý stát Mexika je specifický svou kuchyní a místními specialitami. Jídla se nemohu nabažit a při cestách vždy pátrám po lokálních tipech. S ohledem na fakt, že 30 % populace v Mexiku (cca 40 milionů lidí) žije pod hranicí chudoby, nemůžete očekávat kulinářské divy v odlehlejších oblastech a prostých vesnicích. Pro chudé jsou denním chlebem kukuřičné placky, fazole, rýže, zelenina, vajíčka a příležitostně maso.

Města na Mayské riviéře jsou kosmopolitní, proto je zde možné najít stopy téměř každé kuchyně. Velké zastoupení má kuchyně italská, thajská, japonská (sushi), americká a výběr z latinskoamerických zemí. Za raritu považuji, že jsem nedávno narazil na malý stánek prodávající maďarské trdelníky.

Krevety, ceviche, pulpo a tostada

Krevety, ceviche, pulpo a tostada

Nemůžete odjet, aniž byste ochutnali tato typická jídla:

 • Carnitas (tacos se šťavnatým masem z vepře)
 • Tacos al pastor (tacos s vepřovým masem naloženým ve speciálním koření a ananasu)
 • Ceviche (salát ze syrových ryb, seafood, zelenina)
 • Sopa de lima (limetková polévka s kuřetem)
 • Mole poblano (nejkomplexnější jídlo na světě – přes 50 ingrediencí)
 • Cochinita pibil (šťavnaté trhané vepřové maso marinované v citrusech)
 • Tostadas (různé variace kousků ryb, seafood, zelenina a ovoce posazené na křupavé placce)
 • Pozole verde (tradiční mayská polévka – v Mexiku ji prodávají každý čtvrtek)
 • Pulpo (chobotnice) – Yucatán je známý kvalitním zpracováním lokálních chobotnic

Těšit se můžete na opravdu pestrý výběr a mohl bych napsat článek jen o jídle. Restaurace na La Quinta Avenida, tedy hlavní místní promenádě pro turisty, jsou předražené. Pravé dobrodružství začíná od 10. Ave dál směrem od pláže, kde je spousta zajímavých a autentických míst za ceny nesrovnatelně nižší.

Nejekonomičtější variantou je vařit si doma. Všechno je výrazně levnější oproti Česku. Na větší nákupy chodím do supermarketů Mega a Walmart, zatímco pro kvalitnější ovoce, zeleninu a ořechy na trh DAC. Drobnosti nakupuji kdekoliv, v ulicích je spousta malých krámků i prodejen ovoce a zeleniny.

Tržiště plné vůní a chutí

Tržiště plné vůní a chutí

Další ekonomickou variantou je stravovat se s místními. Nemusíte chodit daleko. Stačí projít se ulicemi a najdete svá oblíbená místa. Ceny se tak pohybují mezi 45 a 100 pesos (52–115 Kč) za jídlo včetně pití.

 • La Fondita De La CTM – 45 pesos za velký talíř mexického jídla + pití. Každý den je v nabídce několik jídel. Určitě vyzkoušejte mole, pochází z centrálního Mexika a jedná se o jídlo, které se připravuje z víc jak 50 ingrediencí, což jej činí nejsložitějším na světě.
 • Doña Mary – autentické a levné jídlo (30–70 pesos). Paní Doña Mary je každý den na místě a stará se o finance.

Doporučuji navštívit různá místa a nebát se experimentovat. V průměrné restauraci se výtečně najíte za 80–200 pesos (92–231 Kč).

 • Los Hijos Del Mar (ryby, seafood, tostadas), můj favorit na tostadas
 • Mariscos y Clamatos El Doctorcito (ceviche, seafood), nejlepší ceviche v městě
 • La Perla – ne úplně levné, ale stylové s živou hudbou a výběrem mezcalu
 • El Fogon – klasické místo pro tacos a quesadillas, vyzkoušejte tacos al pastor
 • La Cueva del Chango, chutné mexické jídlo v pěkné zahradě
 • Nativo, restaurace vyhlášená jako nejlepší místo pro smoothies, velký výběr, můžete vzít s sebou, když není čas sednout
 • Choux Choux Café – skvělé snídaně a káva
 • v BIO-Natural mi ukazovali, že vegan nerovná se nudný a bez chuti
 • Clorofila “green & vegan” – totéž: vegan nerovná se nudný a bez chuti
 • Piola, italská pizzerie s příjemnou atmosférou
 • Casa Sofia – italská restaurace, která nezklame
 • Mu. Burgerhouse – stylová restaurace s příjemnou hudbou, širokým výběrem ginu, výběrových piv a s nejlepším hamburgerem (a nejen to)
 • Po Thai Restaurant – asijská kuchyně
 • Sushi Roll Playa del Carmen – japonská kuchyně
Pozole verde, pellizcada, chiles en nogada, polévka

Pozole verde, pellizcada, chiles en nogada, polévka

Pro milovníky skvělého jídla je dobrou zprávou obrovská konkurence podniků, které se neustále předhánějí a nabízejí nejrůznější akce na pití i jídlo. Nejčastěji se jedná o 2 x 1 (dvě za cenu jednoho) a drinky pro ženy zdarma. Sledujte tabule před restauracemi, ať vám akce neunikne.

Ideální roční doba a počasí

Počasí na Mayské riviéře je přívětivé celoročně (trvale okolo 30 stupňů). Ideální období pro návštěvu je od listopadu do července. V prosinci a lednu je zde nejvíc turistů a maximální obsazenost ubytování, i ceny stoupají. Červen a červenec přináší občasné odpolední dešťové přeháňky, ale nic hrozného. Srpen až říjen je obdobím dešťů, v září a říjnu hrozí hurikány. Lokalita je naštěstí proti hurikánům dobře chráněná ostrovem Cozumel.

 • Nejlepší období pro návštěvu je listopad až červen
 • Nejméně vhodné období je srpen až říjen
Kostel na hlavním náměstí ve Valladolid

Kostel na hlavním náměstí ve Valladolid

Internet a komunikace

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se dále dozvíš?

 • Jak je to s internetem
 • Kde pracovat
 • Do jakých komunit se přidat
 • Kde si dát od práce pauzu

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Další tipy

Zastávám názor, že na cestách bychom měli umět říct aspoň základní slovíčka v místním jazyce. Pro komunikaci s místními, prolomení ledů a získání lepších cen je dobré umět základy španělštiny. Doporučit mohu aplikaci Babbel (přes tento odkaz získáte zdarma 1 týden výuky na vyzkoušení), kterou používám již druhý rok a opravdu funguje.

 • Vždy si domluvte cenu předem, pokud cena není daná – zejména s taxikáři a pouličními prodejci.
 • Pijte jen balenou vodu, v Mexiku není kohoutková voda pitná. Ledu v pití se bát nemusíte. ;-)
 • Nejsi gringo (spousta lidí má zažité, že se jedná o hanlivé označení pro bělocha). Toto označení je jen pro obyvatele Severní Ameriky (USA a Kanada). Vzniklo to za dob, kdy Mexičani vyháněli vojáky a pokřikovali na ně „gringo“ (green go home).
 • Pokud se nezapletete s drogami, tak vám nebezpečí nehrozí. Bavíme se o poloostrově Yucatán.
 • Nikdy nevybírejte peníze z bankomatu na ulici. Vždy použijte bankomat uvnitř banky, který je dostupný během otevírací doby. Vyjma nákupů v supermarketech preferujte platbu v hotovosti.
 • Místní měnou je mexické peso, ale pozor – značí se $, tedy stejně jako americký dolar. K 1. lednu 2019 byl kurz 100 pesos = 114 Kč.
 • Spropitné nesmí být ze zákona započítané do účtu, takže nechávejte dýško ve výši 10–20 %.
 • V supermarketech vám senioři balí nákup do tašek. Jde o vybrané seniory, kteří jsou v tíživých životních situacích. Nedostávají plat a žijí jen z toho, co jim lidé dají jako dárek. Prosím, myslete na to a vždy jim nějaké to peso nechte, uděláte dobrý skutek a jim to hodně pomůže.

Jiří Vetešník

Jsem vášnivý cestovatel a dobrodruh původem z Brna, druhým rokem žijící v Mexiku. Rád poznávám nová místa, kultury, snažím se při tom splynout s místními a nehonit se jen za odškrtáváním profláklých turistických míst. Často vyrážím objevovat jiné části Mexika či okolní země po své vlastní ose. V minulosti jsem strávil nějaký čas v Asii a na ostrovech Hondurasu.

Občas se mě lidé ptají, proč jsem si zvolil Playa del Carmen. Vždy odpovím, že Playa si vybrala mne. Poprvé jsem do Mexika přicestoval v lednu 2017 a ihned se do této neuvěřitelné země zamiloval.

Pracuji na brzkém spuštění blogu, kde chci sdílet zážitky z mých cest a podělit se o získané tipy a informace proložené pěknými fotkami. Neváhejte mě kontaktovat na Instagramu či e-mailu, když budete mít dotaz. Rád poradím a pomůžu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Jitka Tatíčková 12.11.2019 v 14:48 - Odpovědět

  Dobrý den, prosím máte aktuální informace o beztpečnostní situaci na Yucatánu, ve státě Campeche a Qiantana Roo? Chystáme se v lednu ve dvou a chceme si půjčit auto, nechcme být zavření v turistických letoviscích, podle informací se i v těchto oblastech zhoršila bezpečnostní situace a tak nevíme, jestli nemáme cestu zrušit. Děkuji velmi za odpověď. JItka

 2. jiri.vetesnik 17.12.2019 v 20:41 - Odpovědět

  Zdravím, bohužel vidím dotaz až nyní. Obecně celý poloostrov patří k nejvíce bezpečné části Mexika. Státy Campeche a Yucatan (hl. město Merida) jsou už po dlouhá léta státy s nejmenší kriminalitou. Nerušil bych dovolenou, jízda autem není žádný problem. Samozdřejmě bych se vyvaroval jízdě v noci v odlehlých částech. Ve větších městech být obezřetnější, zejména ve spojení s nočním životem (tak jako všude ve světě). Stále tady žiju a bezpečnostní situaci vnímám stabilní. Incidenty se tu dějí, ale jen mezi členy gangů a mimo místa, kam bežně zavítate. Přeji příjemnou cestu.