Na jaře 2016 se kolem Lisabonu strhlo velké haló a hostil několik nomádských událostí. Stal se například cílovou destinací Nomad Cruise. V roce 2017 ho pravděpodobně čeká konání nomádské konference DNX. Popularita hlavního města Portugalska mezi digitálními kočovníky průběžně roste už dlouho, potkáte tam i slušné množství Čechů a Slováků.

Na internetu se válí spousta článků s nomádskými destinacemi. Jenže většinou se výběr řídí podle Američanů. Kam ale nejraději jezdí Češi a Slováci? Podle čeho vybírají? Dali jsme dohromady seriál s výběrem těch nejoblíbenějších míst i s přehledem cen. 

Digitálnímu nomádství jsme v Travel Bibli věnovali celkem hodně prostoru. Podrobný úvod k nomádství jsme publikovali i u nás na blogu. Jeho součástí je i základní přehled oblastí světa, kam nomádi jezdí, a jejich výhod i nevýhod. Teď jsme ale vybrali konkrétní místa, přidali informace o cenách, počasí, internetu, nomádské komunitě i tipy, jak si od práce odpočinout.

Jaké lokality si postupně představíme?

Pojďme se teď podívat do portugalského Lisabonu.

Lisabon láká hlavně ze tří důvodů – prodloužené léto, nízké ceny a surf. Čím dál víc ale i na samotnou nomádskou komunitu, stejně jako Chiang Mai, Berlín a Las Palmas. Krom toho je krásným městem s relativně dobrou infrastrukturou, kde všechny základní důležité věci vyřídíte anglicky.

V Lisabonu jsem strávil víc než měsíc v květnu a červnu 2016 a popravdě – bylo to až až. Nějak mi „nesedli“ obyvatelé města. Po usměvavém, úžasně bezpečném a přátelském Melbourne to byl dost velký šok. Lisabonci jsou (kupodivu) dost podobní Pražanům – zachmuření, pokud se na ně na ulici usmějete, většinou sklopí oči, a pokud chcete něco víc než jen kávu či sklenku vína, ochotou se nepřetrhnou. Zbytek Portugalska mi v tomto ohledu přišel mnohem lepší.

_dsc0625

Ale budiž – Lisabonu nemohu upřít několik předností:

  • Nádherná architektura
  • Nedaleké pláže
  • Slunce
  • Příjemné coworkingy a velmi slušný internet
  • Brazilci – poznal jsem jich celkem hodně a byli skvělí, hodně mě navnadili na „menší“ výlet do jejich domoviny

Jak se tam dostat

V případě Lisabonu je většinou lepší nesnažit se nutně letět z ČR či Slovenska přímo. Z Prahy létá TAP Portugal, ceny se ale v sezoně často pohybují nekřesťansky vysoko. Na letišti v Lisabonu přistává jedno letadlo Ryanairu a easyJetu za druhým, takže to dejte buď s přestupem (nedoporučuji), nebo popojeďte na některé z okolních letišť. Případně můžete doletět do Porta nebo Fara a pokračovat autobusem/vlakem (nebo po pauze popoletět).

Přímo na letiště jezdí metro, kterým se snadno dostanete do centra. Ceny taxíků se pohybují lehce pod úrovní Prahy, Uber v Lisabonu funguje více než dobře.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. 

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Chceš se stát nomádem?

Připravili jsme ONLINE KURZ, který ti ukáže, jak na to. Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.