(2) Lisabon – Kam jezdí čeští a slovenští digitální nomádi

Na jaře 2016 se kolem Lisabonu strhlo velké haló a hostil několik nomádských událostí. Stal se například cílovou destinací Nomad Cruise. V roce 2017 ho pravděpodobně čeká konání nomádské konference DNX. Popularita hlavního města Portugalska mezi digitálními kočovníky průběžně roste už dlouho, potkáte tam i slušné množství Čechů a Slováků.

Na internetu se válí spousta článků s nomádskými destinacemi. Jenže většinou se výběr řídí podle Američanů. Kam ale nejraději jezdí Češi a Slováci? Podle čeho vybírají? Dali jsme dohromady seriál s výběrem těch nejoblíbenějších míst i s přehledem cen. 

Digitálnímu nomádství jsme v Travel Bibli věnovali celkem hodně prostoru. Podrobný úvod k nomádství jsme publikovali i u nás na blogu. Jeho součástí je i základní přehled oblastí světa, kam nomádi jezdí, a jejich výhod i nevýhod. Teď jsme ale vybrali konkrétní místa, přidali informace o cenách, počasí, internetu, nomádské komunitě i tipy, jak si od práce odpočinout.

Jaké lokality si postupně představíme?

Pojďme se teď podívat do portugalského Lisabonu.

Lisabon láká hlavně ze tří důvodů – prodloužené léto, nízké ceny a surf. Čím dál víc ale i na samotnou nomádskou komunitu, stejně jako Chiang Mai, Berlín a Las Palmas. Krom toho je krásným městem s relativně dobrou infrastrukturou, kde všechny základní důležité věci vyřídíte anglicky.

V Lisabonu jsem strávil víc než měsíc v květnu a červnu 2016 a popravdě – bylo to až až. Nějak mi „nesedli“ obyvatelé města. Po usměvavém, úžasně bezpečném a přátelském Melbourne to byl dost velký šok. Lisabonci jsou (kupodivu) dost podobní Pražanům – zachmuření, pokud se na ně na ulici usmějete, většinou sklopí oči, a pokud chcete něco víc než jen kávu či sklenku vína, ochotou se nepřetrhnou. Zbytek Portugalska mi v tomto ohledu přišel mnohem lepší.

_dsc0625

Ale budiž – Lisabonu nemohu upřít několik předností:

  • Nádherná architektura
  • Nedaleké pláže
  • Slunce
  • Příjemné coworkingy a velmi slušný internet
  • Brazilci – poznal jsem jich celkem hodně a byli skvělí, hodně mě navnadili na „menší“ výlet do jejich domoviny

Jak se tam dostat

V případě Lisabonu je většinou lepší nesnažit se nutně letět z ČR či Slovenska přímo. Z Prahy létá TAP Portugal, ceny se ale v sezoně často pohybují nekřesťansky vysoko. Na letišti v Lisabonu přistává jedno letadlo Ryanairu a easyJetu za druhým, takže to dejte buď s přestupem (nedoporučuji), nebo popojeďte na některé z okolních letišť. Případně můžete doletět do Porta nebo Fara a pokračovat autobusem/vlakem (nebo po pauze popoletět).

Přímo na letiště jezdí metro, kterým se snadno dostanete do centra. Ceny taxíků se pohybují lehce pod úrovní Prahy, Uber v Lisabonu funguje více než dobře.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. 

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Chceš se stát nomádem?

Připravili jsme ONLINE KURZ, který ti ukáže, jak na to. Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách. 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!