San Francisco – město bohémů a snílků

08.03.2020|Kategorie: Amerika, Členská sekce|

Zažijte neopakovatelnou atmosféru města s barvitou minulostí, které se stalo kolébkou revolučních technologií. Města oslavujícího své multikulturní kořeny. Města, ve kterém se snad každý Evropan cítí jako doma. Města, do kterého když se zamilujete, tak navždy a hluboce.

City and County of San Francisco se představuje

San Francisco leží na poloostrově mezi Sanfranciským zálivem a Tichým oceánem, jižně od úžiny Golden Gate. Právem je považované za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Město, jehož rozmach způsobila v 19. století zlatá horečka, je unikátní tím, že ho z většiny tvoří domy ve stejném stylu. Jednotný urbanismus vznikal již v průběhu 19. století, ale skutečně uniformním se stal po masivním požáru způsobeném zemětřesením v roce 1906. 

San Francisco bylo vždy centrem alternativní kultury. V 50. letech 20. století žila ve městě celá generace básníků, spisovatelů a bohémů. Přezdívalo se jim „The Beat generation“ a jedním z nich byl i legendární Jack Kerouac. Není tedy divu, že právě tady v roce 1967 odstartovala květinová revoluce“, která se později rozšířila do celého světa. 

Město je kulturním, komerčním a finančním centrem Severní Kalifornie, ve kterém sídlí společnosti jako Apple, Google, Tesla. Proslulo chladnými léty a slavným mlžným oparem, který jej mnohdy neopouští po celé dny. 

Co musíte vidět

Golden Gate Bridge

Kroky snad všech turistů míří nejprve ke slavnému Golden Gate Bridge. Když máte štěstí a mlžné město zvedne svou oponu, uvidíte v celé nádheře tolik obdivovaný visutý most, dlouhý téměř tři kilometry. Na kráse mu nic neubírá ani sebesilnější mlha. Od roku 1937, kdy po něm projely první automobily, je tento skvost nedílnou součástí města a občané San Franciska jsou na něj patřičně hrdí.

Golden Gate Bridge

Presidio 

Místo, kde všechno začalo. Půda okolo zálivu Golden Gate byla domovem původních obyvatel Ameriky po tisíce let. Na konci 18. století zde španělští dobyvatelé založili pevnost, která byla následně 150 let jednou ze základen americké armády. V roce 1994 se z Presidia stal národní park a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších parků v USA. Vyznačuje se mnoha zalesněnými oblastmi, kopci a malebnými výhledy na most Golden Gate, Sanfranciský záliv a Tichý oceán. 

Most můžete pozorovat z řady oblíbených vyhlídek Presidio parku. Dopravovat v parku se můžete autobusy Presidia. Vstup do parku i zmíněné autobusy jsou zdarma.

Fort Point

Fort Point je stará válečná pevnost umístěná přímo pod jižním koncem mostu. Říkalo se jí „chlouba Pacifiku“ a chránila Sanfranciský záliv v době občanské války známé jako války Severu proti Jihu a v novodobé historii i v časech druhé světové války. Dnes je pevnost národní památkou. Pokud si ji chcete prohlédnout, návštěvu rezervujte na oficiálních stránkách. Vstup je zdarma.

Fisherman’s Wharf (Rybářský přístav) 

Zlatá horečka přilákala ziskuchtivé snílky z celého světa a přitahovala dokonce i mořeplavce, kteří cestovatele do San Franciska přepravili. Lodím opuštěným u dnešního Hyde Street Pier se přezdívalo „armáda zlatého snu“ a u mola najdete i jedno z mnoha muzeí v podobě lodí z 19. století, které si můžete prohlédnout. 

Okolo přístavu a po celém nábřeží jsou některé z nejlepších rybích restaurací ve městě. 

Pier 39

Molo se proslavilo lachtany, kteří se na něm ve velkém počtu usídlili po silném zemětřesení v roce 1989 a – k potěšení místních i turistů – už na něm zůstali. Na mole najdete historické budovy, restaurace, obchůdky se suvenýry i ručně vyrobený kolotoč z Itálie s výjevy nejznámějších turistických atrakcí města. 

Je z něj také výhled na celé město, záliv a pevnost Alcatraz. Vstup na molo je zdarma a pravidelně se tu konají různé degustační a ochutnávkové či hudební akce, na které je vstup také zdarma.

pier 39

Na molu se rádi vyhřívají lachtani

Alcatraz 

Nejprve pevnost, později známá věznice, ve které byli uvěznění i Al Capone a Machine Gun Kelly, je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Na ostrově najdete nejen zmíněnou pevnost, ale také rozsáhlý park. Jestliže vás láká návštěva, neváhejte a rezervujte vstupenky s předstihem na webových stránkách. Na místě, tedy na Pier 33, odkud vyjíždí trajekty, není šance je koupit.

Vstupenku koupíte od 39,91 USD (920 Kč).

Alcatraz průvodce San Francisco

Z mola je krásný výhled na pevnost Alcatraz

Ferry Building

Sanfranciská Budova trajektu neslouží pouze pasažérům cestujícím přes Sanfranciský záliv, je v ní také celá řada obchůdků, kaváren, restaurací, barů, kanceláří. Pravidelně zde probíhají trhy, na kterých koupíte produkty lokálních pěstitelů a výrobců. Jeden ze skvostů San Franciska byl otevřený již v roce 1898 a po nákladné renovaci, která proběhla před několika lety, je opět přístupný veřejnosti. 

Russian Hill (městská čtvrť) 

Některé ulice jsou zde natolik strmé, že nebudete vědět, jestli jde pořád ještě o procházku, nebo už zdolávání vrcholku hory. Zkuste to a projděte si nejklikatější ulici Lombard Street, kde můžete pozorovat řidiče opatrně projíždějící slavnou silnici. Najdete tu mnoho různorodých obchodů a butiků jako Ferme a Papier s ručně ilustrovanými diáři a Russian Hill Bookstore (knihkupectví) s novými i použitými knihami. 

Projděte se k Ghirardelli Square a ochutnejte slavnou čokoládu Ghirardelli, nebo třeba jen kávu v jedné z kaváren či restaurací.

China Town

Sanfranciský China Town je nejstarší v Severní Americe a je také největší asijskou enklávou mimo území Asie. Čínská čtvrť si i nadále uchovává své vlastní zvyky, jazyk i bohoslužby a stejně jako v té newyorské se zde dobře najíte – v podstatě v kterékoliv z mnoha restaurací.

čínská čtvrť San Francisco

Union Square a Financial District

Union Square je centrem nákupů chtivých turistů, najdete tu obchody světoznámých módních domů, nejrůznější kavárny a restaurace. Chcete-li si nakoupit značkové oblečení za zlomek původní ceny, vydejte se do ulice Market Street a jejího okolí, kde najdete outletové obchody Marshalls, TJ Maxx a Ross.

Probrouzdejte se na Financial District a zkoukněte slavné výškové budovy, které se v posledních letech v této čtvrti rozrostly o nové, což dramaticky mění tvář San Franciska, určitě ale ne k horšímu. Návrhy nových budov jdou dál a fascinují kombinací futuristických prvků i množstvím zeleně.

Twin Peaks

Když se někoho z místních zeptáte, kam jít za západem či východem slunce a výhledem na celé město, určitě jako jeden z tipů uvede Twin Peaks. Lehký „hajčík“, tedy malá túra, vám neublíží a výhled je skutečně úžasný. Uvidíte celé město jako na dlani. 

Vstup je zdarma. 

twin peaks san francisco

Přidejte San Francisco do svých plánů na road trip. Jak se připravit čtěte v článku: Měsíční road trip jihozápadem USA: naplánujte nejlepší jízdu po Spojených státech

Co musíte zažít

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info 

SF.gov

Oficiální stránky San Francisca.

San Francisco

Turistické informace na jednom místě.

Daniela Hanušková

Jsem manažerkou v jedné korporátní společnosti. Na poslední zhruba rok a půl jsem si udělala prázdniny a se snoubencem žila v USA. V Kalifornii jsme strávili rok. Sledovat moje cesty můžete na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!