Měsíční road trip jihozápadem USA: naplánujte nejlepší jízdu po Spojených státech

08.05.2017|Kategorie: Doprava, Tipy a triky|

I have a dream…

Sníte o tom, že se vydáte na road trip po Spojených státech po vlastní ose? Chcete zažít tu pravou Ameriku na čtyřech kolech a navštívit místa, která jste doteď znali jen z hollywoodských filmů a seriálů? Lákají vás neuvěřitelné přírodní scenérie, ale i ruch velkých měst? Pusťte si do uší hlas Eddieho Veddera ze soundtracku k filmu Into the Wild a pojďte na to.

V článku najdete konkrétní příklady tras, které Markéta projela při čtyřčlenné dámské jízdě během měsíčního road tripu, ihned použitelnou tabulku kalkulace a také porci tipů, za co stojí si připlatit. Zjistíte, kde ušetřit nebo kde výhodně nakupovat, kde se ubytovat, jak půjčit auto, anebo tipy na užitečné aplikace. Připravte se na tu nejlepší jízdu. American style!

Doporučení na začátek aneb pokud to jde…

 • cestujte ve čtyřech – vyjde to nejlevněji
 • spěte v kempech a hostelech/motelech
 • jeďte aspoň na 2 týdny
 • pečlivě plánujte, plánujte, plánujte… ale nebojte se hodit plány z okna a improvizovat

Plánování je klíč

USA sice nepatří k těm nejlevnějším destinacím, díky včasnému plánování se tam ale dá cestovat za rozumné peníze. Tenhle článek je vhodný právě pro vás – nadšené plánovače, kteří stejně jako já svoje cesty rádi vymýšlíte, porovnáváte možnosti a cestujete už od prvního hledání trasy prstem na mapě.

Pro cestu do USA potřebujete pouze biometrický pas a vstupní on-line registraci ESTA. Pokud budete řídit, tak i mezinárodní řidičský průkaz, ještě cestovní pojištění a aspoň komunikativní angličtinu.

Kolik to vlastně bude stát?

Počítejte s částkou mezi 35 a 45 tisíci na osobu za třítýdenní až měsíční road trip v partě 4 lidí.

Protřelí a spořiví cestovatelé to dokážou za míň, požitkáři zase za víc. Berte tedy uvedené sumy jako pohodový průměr.

Kdy jet

Ideální měsíce pro road trip jsou duben + květen a potom září + říjen. Rozhodně nejezděte v hlavní turistické sezoně (červen až srpen, také vánoční svátky), vyhnete se tím davům (většinou), vysokým cenám a ev. teplotám.

Plánujeme ideální trasu

 • 1000 km na týden
 • 3–4 noci na hlavních bodech
 • max. 300–350km přesuny
 • velká města + pláže
 • kombinace „skalnatých“ a „zelených“ národních parků

Co všechno chcete vidět

Nezapomeňte, že Spojené státy jsou obrovské, a vyberte si nejlépe jednu oblast.

 • Zajímá vás západní pobřeží, kde leží San Francisco, Los Angeles a San Diego? Nebo východ a třeba Boston, New York a Florida?
 • Viděli jste fotky z Yellowstonu, Grand Canyonu, Everglades, Key West a říkáte si, že to jsou přesně místa, která musíte vidět?
 • Anebo jste zatoužili zažít na vlastní kůži krajinu z filmů Zkrocená hora, Útěk do divočiny nebo třeba 127 hodin?

Pohrajte si s Google Maps, koukněte, kde se jednotlivé body nachází, zobrazte trasu mezi nimi a rozlučte se s místy, která jsou úplně mimo nebo v jiné části USA.

Kolik máte času

Kolik toho stihnete navštívit, když máte dva, tři, čtyři týdny? Na základě mých zkušeností potřebujete zhruba týden na každých 1000 kilometrů trasy.

Příklad první – pohodová cesta

3–4 noci na hlavních místech, celodenní výlety, pohoda na pláži i v národních parcích. Denní přesuny jsou maximálně 350 km, výjimečně delší. Díky okružní trase řešíte zpáteční letenku z/do jednoho města a máte levnější pronájem auta.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Třítýdenní pohodový okruh (3000 km)

Los Angeles – San Francisco – Yosemite NP – Údolí smrti – Grand Canyon – Las Vegas – Los Angeles

 • 3 noci v LA – Hollywood, Beverly Hills, relax na pláži, Universal Studios
 • 2 noci cestou na sever v kempech u pláže
 • 3 noci v SF – vyhlídková projížďka městem, Alcatraz, Golden Gate Bridge
 • 4 noci v Yosemite NP – celodenní túry
 • 1 noc v Údolí smrti – kratší túry při průjezdu
 • 1 noc v LV – pouze „civilizační zastávka“ po kempování
 • 3–4 noci v Grand Canyonu – celodenní túry
 • 2 noci v LV – den využít k nákupům, večer vyrazit do víru
 • 1 noc v LA před odletem

Příklad druhý – svižná cesta

Prosvištíte ta úplně nejzajímavější místa, prohlídky dáváte večer a druhý den před odjezdem dál. Do národních parků zajíždíte pokochat se a rozhlédnout, popř. na malý výlet. Denně ujedete velké vzdálenosti (až 500 km). Letenky hledáte do/z jiného města, pronájem auta se navýší o poplatek za vrácení v jiném místě.

10denní one-way kalup (2800 km)

San Francisco – Los Angeles – Grand Canyon – Monument Valley – Bryce Canyon – Zion Canyon – Las Vegas

 • 1–2 noci po příletu v SF – Alcatraz, Golden Gate Bridge, Scenic Drive
 • 1 noc cestou na jih (např. Lompoc)
 • 1 noc v LA – při příjezdu ze severu pláž v Santa Monice, Hollywood, Beverly Hills
 • 1 noc cestou do Grand Canyonu (např. Laughlin)
 • 1 noc cestou do Monument Valley (např. Tuba City)
 • 1 noc cestou do Arches NP (např. Moab)
 • 1 noc v Bryce Canyonu
 • 2 noci v Las Vegas, cestou návštěva NP Zion

Letenky

Lepší předem…

1–3 měsíce předem seženete za výborné ceny příjemné lety z Prahy s kvalitními aerolinkami (British Airways, Swissair, Lufthansa apod.) a dobrými přestupy, což vám rozhodně přispěje k pohodě, v níž do USA dorazíte.

Na západ USA se létá nejčastěji do Los Angeles a San Francisca, určitě sledujte akční letenky, můžete díky nim ušetřit několik tisíc na osobu. Někdy se může vyplatit s velmi akční cenou na východní pobřeží letenky rozdělit například na Praha – New York a New York – LA.

…na poslední chvíli ale taky

Pokud narazíte na super akční letenky a vyrážíte už za chvíli, půjde to taky. Může se ale stát, že to, co jste ušetřili na letenkách, se rozplyne ve vyšších cenách ubytování a půjčení auta, neseženete nejlevnější ubytování v centrech, ale až v okrajových částech měst a v kempech budete stanovat třeba za hranicemi parku a dojíždět, jak se to stalo nám.

Nejvíc tipů a triků k letenkám najdete přímo na blogu nebo si stáhněte aplikaci Nejrychlejší letenky.

Ubytování

Ve městech

Ve velkých městech nejlevněji vyjdou hostely (pro větší soukromí volte samostatný pokoj). Ceny se pohybují většinou od 20–25 dolarů za osobu a noc se snídaní. Pokud se naskytne hostel s parkovištěm, berte ho. Ve městech se totiž jinak kvůli různým zónám parkovat skoro nedá. Ubytování hledejte na booking.com nebo hostelworld.com.

V národních parcích

V národních parcích volte kempování. Místo rezervujte předem přímo na stránkách daného parku. Cena se pohybuje kolem 20 USD za noc za parkovací/stanové místo. Pokud cestujete ve čtyřech, vyjde vás tak noc na 5 USD.

Kempy bývají obrovské a rozeseté v lesích. Úplně v nich (alespoň v těch, které jsme zažili) chybí jakékoli společenské zařízení (rozuměj obchod nebo hospoda) a také osvětlení, a to i v umývárnách. Výhodou je, že chodíte spát se slepicemi (a medvědy) a na výlety vyrážíte hned brzy ráno.

Ve velkých kempech, motelech i hostelech jsou veřejné prádelny, cena se pohybuje mezi 2 a 4 USD za jeden cyklus.

Cestou

Jednonoční zastávky při přesunech můžete řešit klidně až za pochodu. Využívejte běžných kempů, kam stačí prostě přijet a zaplatit na místě. Moc nedoporučuji síť kempů KOA, které jsou předražené.

Pokud stojíte o postel a vlastní koupelnu, zkuste 2–3* motely. Např. řetězce Motel 6, Holiday Inn, Travelodge nebo Quality Inn jsou všude po celých USA a noc může vyjít kolem 20 USD se snídaní.

Na veřejné půdě můžete stanovat i volně, tedy zdarma (bez jakéhokoli zázemí), ale schovejte si to spíš jako nouzové řešení na jednu noc.

Pronájem auta

Informacemi nabitý článek na téma pronájmu aut už na tomto blogu vyšel zde. My se zaměříme na některé konkrétní tipy k našemu road tripu.

Kde rezervovat

Doporučuji využít stránky Economy Car Rentals, se kterými mám zkušenosti už několik let.

Najděte si auto na Rentalcars

Výhody

 • velký výběr různých kategorií aut od různých půjčoven
 • recenze půjčoven
 • přesný rozpis, co je v ceně
 • podrobné podmínky např. ohledně spoluúčasti, tankování atd.
 • předem se hradí jen zlomek ceny (5–10 %)
 • na voucheru je přesná výše doplatku
 • bezplatné zrušení až 48 h předem
 • možnost přidat řidiče navíc, GPS apod. (často i zdarma)

Několik doporučení

Volte 4/5dveřový vůz v kategorii alespoň Compact, Intermediate nebo Full size. Kromě zavazadel povezete zásoby potravin, stan atd. Taky určitě neodoláte super levným nákupům v outletech a nechcete každý den boxovat veškeré tašky do všech možných skulin a mezírek jako my. 🙂

Služby navíc

Řidiče navíc nebo GPS (i pokud jsou u nabídky zdarma) nezapomeňte zaškrtnout a zkontrolovat, že jsou na voucheru.

GPS

Náš první americký road trip jsme absolvovaly s kamarádkami v době, kdy byly chytré telefony ještě na houbách, takže naše milé Nokie 3310 a 3220 jsme používaly leda jako budík. Navigace, kterou jsme pronajaly s autem, nám přišla vhod, i když nebyla vždycky spolehlivá a zejména mezi mrakodrapy ztrácela signál i nás. V dnešní kybernetické době doporučuji pořídit si off-line aplikaci typu Sygic, do které za rozumný peníz pořídíte mapy s doživotní aktualizací.

Parkování a doprava

Autem se vyplatí jezdit téměř všude. Výjimkou jsou města s opravdu silnou dopravou a předraženým, nebo až nemožným parkováním (např. New York, San Francisco).

V San Franciscu využijte městskou dopravu a auto nechte u hostelu nebo v některém z velkých parkovacích domů na periferii, kde mají rozumnou sazbu za 24 hodin. V centru vyjde parkování na 20–30 USD za několik hodin. Centrum navíc projdete i po svých nebo v Cable Car.

Naproti tomu Los Angeles je obrovské a roztahané, tam se bez auta neobejdete. Parkování přitom najdete i za pár dolarů kousek od Hollywood Boulevardu.

Pro srandu a proti nudě

Myslete na to, že v autě strávíte hodně času a čekají vás i stokilometrové štreky, kdy kolem nebude nic moc zajímavého k vidění. Vybavte se předem třeba muzikou v telefonu, nebo na místě nakupte levně cédéčka v obchodě.

S kamarádkami jsme se uchylovaly i k autohrám typu „Zitch dog“ (kdo nezná, googlí) nebo „Das ist Hummer!“ (námi adaptovaná předchozí hra při zahlédnutí Hummeru). Holt na cestě vás napadnou různé věci.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Nákupy a vybavení

Nákupy v USA jsou levná záležitost. V obřích outletech typu T.J.Maxx, Marshalls nebo Ross nakoupíte za výprodejové ceny značkové oblečení a zavazadla, ve Walmartu koupíte výhodně jídlo, základní kempingové vybavení nebo věci denní potřeby, v Best Buy zase třeba elektroniku. Kvalitní outdoorové vybavení pak seženete v mnoha specializovaných obchodech (např. REI).

Bude se rozhodně hodit

 • čelovka
 • batoh na denní túry
 • trekové hole (pokud plánujete hlavně výšlapy)
 • skladný ručník z mikrovlákna (mají za super ceny v Decathlonu)
 • stan – stačí i jednoduchý (auto jakožto úložný prostor bude pořád při ruce)
 • adaptér do zásuvky
 • skládací nůž (nevozte v příručním zavazadle, neberte s sebou na sochu Svobody nebo do budovy OSN, kde jsou přísné kontroly jako na letišti)
 • papírový průvodce po dané části USA

Co koupit na místě

 • plynovou kartuši, popř. vařič (gas canister and stove) – Walmart – nemůžete převážet letadlem; běžné jsou značky Primus, Coleman, Gaz
 • rolničku na medvědy (bear bell) – možná nebude co plašit, ale zbyde vám suvenýr
 • obaly (plastové boxy, krabičky, uzavíratelné sáčky) a příbory na potraviny a jiné doplňky (dochucovadla, utěrky, prkýnka) – Dollar Tree (vše za dolar)
 • nabíječku na mobil s adaptérem do zapalovače nebo USB podle konkrétních podmínek v půjčeném autě
 • papírovou mapu nebo atlas pro případ selhání technologií
 • hand sanitizer – dezinfekce na ruce
 • galonové kanystry s vodou – nezapomínejte na pitný režim, při nejhorším se tím v kempu i umyjete

Jídlo

V jednom velmi starém průvodci po USA pro batůžkáře jsme se kdysi dočetli, že se denně dá vyjít se 7,50 USD. Pokud byste vařili společně a chtěli zhubnout, šlo by to takhle i dnes. Pro normální smrtelníky počítejte raději s 10–15 USD, ti žravější až s 20.

Pokud nechcete vařit, nejjednodušším způsobem jsou konzervy hotových jídel, které se dají jíst i bez ohřívání a stojí jen kolem 1 USD (např. Mac & Cheese, tortellini nebo fazole v rajčatové omáčce apod.). Při dlouhých přesunech můžete využít fastfoody a jejich dollar menu – malé burgery, saláty, zmrzky apod. Vodu doplníte na toaletách. Kafe s sebou je na všech benzinkách – je hodně dobré, je ho hodně a stojí málo.

Večeře ve víceméně klasických podnicích (např. Applebees, Hooters) vyjdou na 15–25 USD včetně spropitného.

I při hlídání rozpočtu se nebojte zajít alespoň jednou na nějaká grilovaná žebra (grill bary jsou všude), na humra (hlavně v Maine) nebo kuřecí paličky (klidně i do Hooters a s kyblíkem chlazených cervezas). K té pravé Americe to prostě patří. Nehledě na to, že jinak ve vás budou konzervy s těstovinovými taštičkami vyvolávat nechutenství.

Během cesty se naštěstí můžete stravovat i zdravěji. Nejlepší je nakupovat ve velkých marketech typu Walmart. Vyhněte se předraženým minimarketům uprostřed národních parků. Zeleninu, ovoce, jogurty a jiné čerstvé zboží musíte v marketech trochu hledat ve všudypřítomné záplavě buchtovitých a nasládlých „chlebů“, koblih a balených cukrovinek za pár centů, které jsou schopné přežít nukleární katastrofu a chutnat pořád stejně. Narazíte i na různé řetězce „fresh“ a „whole food“ supermarketů, ale počítejte s o dost vyššími cenami.

Tipy na jídla „sbalená“ na cestu

 • balení baby mrkví, cherry rajčátek, banány, jablka
 • mozzarella string cheese (sýrové štangličky)
 • konzervy Mac & Cheese, fazole, tortellini
 • peanut butter (burákové máslo) – hledejte výrobek s co nejméně ingrediencemi, bez přidaných sladidel a palmového oleje
 • trail mix (směs oříšků a sušených plodů) – můžete si namíchat sami
 • jerky (sušené maso)

Kalkulace

Praktickou tabulku stáhnete zde.

Počet osob a kurzy USD

 • počítáno pro 4 osoby v autě
 • minimální a maximální kurz (hodí se hlavně, pokud plánujete dlouho dopředu)

Min. a max. sloupce

 • promítá se min. a max. kurz dolaru, levná a drahá letenka, případně si měníme různou výši rezerv na nákupy, vstupy a podobně

Doprava

 • akční / last minute letenka (poslední dobou se objevují i od 6 tis.) vs. klasická, nebo hledaná dlouho předem
 • pronájem auta přes Economy Car Rentals

Ujeté míle a spotřeba

 • délka trasy z Google Maps (v mílích). Do vedlejší buňky se navýší o 20 %, které najedete navíc (procenta můžete upravit v řádku funkce)
 • průměrná spotřeba typu auta, které jste vybrali (miles per gallon) – bereme jen vygooglený, hrubý a nahoru zaokrouhlený údaj (odpovídá cca 11 l na 100 km). Má to smysl, když pokukujete po nějakém výrazně „žravějším“ typu vozu
 • na stránce EIA můžete ověřit průměrné ceny benzinu v dané části USA, do tabulky opět zaokrouhlujte nahoru

Strava

 • s velkým low-cost přístupem vyjdete s 10 USD na den
 • pokud jídlo nechcete tolik řešit, počítejte s 20 USD na den

Ubytování

 • základní rozdělení na noci v kempech (platí se vždy za auto a skupinu max. 4 osob) a noci v hostelech/motelech (ceny na osobu)

Vstupy

 • doporučuji permanentku America the Beautiful do všech národních parků za 80 USD (platí pro celé auto s max. 4 pasažéry). Jednotlivé vstupy stojí 20–30 USD, takže ušetříte, pokud plánujete 3 a více NP
 • na menší státní parky se permanentka nevztahuje, ale také stojí za návštěvu, vstupy jsou nízké, 5–10 USD (např. Antelope v Utahu, Slide Rock v Arizoně, Franconia Notch v New Hampshiru)
 • Alcatraz nebo socha Svobody patří sice pod správu NP, ale platí se za trajekt (20–30 USD). Rezervujte na oficiálních stránkách a dostatečně předem, bývá vyprodáno

Ostatní

 • ESTA on-line registrace pro vstup do USD (14 USD) – pouze na ofic. webu esta.cbp.dhs.gov
 • cestovní pojištění (zde ke kartě mBank)
 • kapesné/nákupy

Závěrečné tipy

Kde ušetřit (čas, peníze nebo nervy)

 • V Yosemitu bookujte kemp hodně předem – kempy v údolí jsou brzy vyprodané a zbydou na vás jen vzdálené. Každý den tak můžete dojíždět i půl hodiny.
 • Pokud chcete vidět sekvoje, nemusíte za nimi vážit extra cestu do NP Sequoia, rostou totiž i v Yosemitu v Tuolumne Grove.
 • Ubytování v Las Vegas směřujte na dny v pracovním týdnu. Za cenu hostelu seženete i parádní hotelový pokoj. O víkendu ceny vyskočí na několikanásobek. V týdnu se taky můžete nechat stylově svézt limuzínou za pár kaček a využít spousty „happy hours“ a 1 + 1 akcí na drinky v barech na Stripu (v hostelech mívají přehled).
 • V Los Angeles se vyhněte dálnici 405 a jízdě ve špičce (7.30–9.30 a 15.30–19.30), jinak strávíte hodiny jízdou želvím tempem se smutným výhledem.
 • V San Franciscu nechte auto v parkovacím domě nebo u motelu a do centra použijte MHD.
 • V Grand Canyonu se vyhněte drahým placeným zážitkům. Je tam toho tolik, co jde vidět a zažít zadarmo.
 • Pokud to není váš odvěký sen nebo to nemáte cestou, nevydávejte se speciálně do Monument Valley. Popravdě tam toho není k vidění víc, než znáte z fotek.
 • V recenzích hostelů dávejte pozor na štěnice. V USA s nimi mají daleko větší problém než u nás a věřte mi, že to není ani příjemná zkušenost, ani suvenýr, který si chcete z cesty přivézt (jako my).

Co stojí za to (tj. za víc peněz nebo námahy)

 • Vstupy na známé památky jako třeba Alcatraz v San Franciscu nebo sochu Svobody v New Yorku bookujte raději i měsíc dva dopředu. Mají dané kvóty a bývají rychle vyprodané.
 • V Grand Canyonu se vydejte na některý z pěších výletů s rangerem (je to zdarma).
 • Jestli trávíte v LA víc dní a chcete investovat do alespoň jedné pořádné a(tra)kce, rozhodně vyrazte do filmového zábavního parku Universal Studios. Nejlépe vychází dvoudenní vstupenka, která sice stojí nekřesťanských 129 USD, ale nebudete litovat.

Může se hodit

 • WiFi Map – mapová aplikace s wifinami zdarma
 • Motel 6 – rezervační web celostátní sítě motelů
 • Yelp – kde se poblíž a za dobré peníze najíst
 • Locus – ideální mapy pro treking a trasování (verze Free je zdarma, placená Pro stojí 190 Kč, kolem Vánoc v akci za polovinu)
 • Sygic – off-line navigace, placená, ale velmi spolehlivá a s doživotní aktualizací
 • Waze – navigace s aktuálními informacemi o uzavírkách, zácpách, objížďkách atd.

Happy road tripping!

Markéta Machálková
Pracuje na volné noze jako lektorka angličtiny, průvodkyně aktivních a poznávacích zájezdů a příležitostná překladatelka. Dvakrát procestovala jihozápad USA, v rámci Work & Travel pobytu strávila čtvrt roku na severovýchodě v Nové Anglii a v budoucnu plánuje road trip napříč celými Spojenými státy.

 

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!