Většina lidí zná Kalifornii pouze z amerických filmů, kde vidí jen pláže, palmy a Hollywood. Málokdo ale ví, že Kalifornie nabízí mnohem víc – od lyžařských středisek přes krásnou přírodu až po vinohrady s kvalitním kalifornským vínem. Budu se tedy snažit přiblížit vám Kalifornii trochu jinak.

Proč tam jet

V Kalifornii každý objeví to svoje. Najdeme zde pláže, poušť, národní parky, ale i hory. Na severu Kalifornie se také nachází vinařská oblast Napa Valley s více než 400 vinařstvími. Kalifornií se táhne silnice Highway 1, která vede podél pobřeží Pacifického oceánu. K vidění jsou krásné scenérie na oceán, skály a pláže.

Navštívit můžeme některá z nejhezčích a nejluxusnějších měst v USA, jako je San Francisko s jedinečnou hippie atmosférou, Los Angeles, které nabízí spoustu pobavení v Hollywoodu a zábavních parcích nebo relaxu na pláži, nebo nejjižnější kalifornské město San Diego, kde se mísí mexická kultura s americkou.

Kalifornie se dá zažít i trochu jinak. Můžete lyžovat ve střediscích oblasti Lake Tahoe, nebo navštívit město duchů v Mohavské poušti. Kalifornie je opravdu velké lákadlo – ať už pro ty, kdož chtějí zažít opravdový luxus, nákupy v Beverly Hills a nasát atmosféru pulzujících velkoměst, nebo pro cestovatele, kteří chtějí vidět krásnou přírodu, ochutnat výborné víno nebo kempovat v poušti.

Výhled na Golden Bridge a San Francisko

Jak se do Kalifornie dostat

Nejlépe s různými leteckými společnostmi z Prahy nebo Vídně, vždy s jedním přestupem (většinou v Evropě). Letět můžete do San Franciska, Los Angeles, San Diega. Ceny letenek hodně závisí na době, kdy vyrazíte. V období květen–září jsou ceny téměř dvakrát vyšší než mimo sezonu. V poslední době vychází nejlevnější letenky u společností Aeroflot, Air France nebo British Airways, kde se ceny pohybují mezi 14–15 tisíci Kč.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Do Kalifornie se dá cestovat po celý rok. Samozřejmě nejlepší doba je jaro, léto nebo podzim, kdy se teploty pohybují okolo 30 stupňů, můžete se vyvalit na pláži a zaplavat v Pacifiku, který je mimochodem i během léta velmi studený. Přes zimu se teploty v jižní Kalifornii pohybují okolo 15–20 stupňů, což jsou stále velmi příjemné teploty, zato ale v severní Kalifornii je chladněji a deštivěji.

Víza a podmínky vstupu

Do USA se dá vycestovat na povolení ESTA, kdy může pobyt trvat až 90 dní. Žádat o něj můžete on-line. Další možností je turistické vízum platné 6 měsíců, které vydává americká ambasáda v Praze, na webových stránkách najdete veškeré informace.

Do Kalifornie se můžete vydat také v rámci programu Work and Travel. Jak je to s vízy v tomto případě najdete v článku.

Peníze a přibližné ceny

V USA platí většina lidí kartou. Použít můžete mezinárodní kreditku Visa, MasterCard aj. Částky se strhávají dle platného kurzu ČNB. Pokud budete potřebovat hotovost, ATM bankomaty jsou skoro na každém rohu.

Lombard Street, nejklikatější ulice v San Francisku

Kalifornie je považována za jeden z nejdražších států USA. Ceny jsou oproti ČR vyšší, ale řekla bych, že ne až tak výrazně – záleží, jakou kvalitu služeb hledáte. Čím kvalitnější jídlo nebo luxusnější hotel, tím víc samozřejmě zaplatíte. Jestliže vám stačí průměrný hotel či hostel a sem tam fastfood, pak to nebude tak odlišné oproti cenám v ČR.

Podstatný rozdíl se ale týká ceny benzinu – ta je zhruba poloviční než u nás.

  • Ubytování: hotel/motel 50 $/noc, v centrech měst ceny o 10–20 $ dražší než na okraji. Samozřejmě je možnost využití Airbnb nebo couchsurfingu, kdy můžete bydlet zadarmo přímo v Hollywoodu.
  • Jídlo v restauraci: nejčastěji 20–25 $ na osobu za hlavní jídlo (těstoviny, maso s přílohou, burger, zeleninový salát…) a pití (voda je v restauracích zadarmo).
  • Jídlo na ulici: fastfoody jsou opravdu na každém rohu. Nabízejí výběr z mnoha druhů burgerů až po mexické burrito, za které zaplatíte často jen 1,50 $. Za 10–12 $ se v klidu nadlábnou 2 lidé.
  • Vstupy do památek: od 10 až po 80 $ (např. Universal Studios).
  • Lokální doprava: autobus MHD stojí 1 $. V Kalifornii se MHD moc nepoužívá, výhodnější je vypůjčit auto, kdy při delším nájmu můžete dostat slevu. Cena na den je cca od 25 $.
  • V USA se nedoporučuje pít vodu z kohoutku. Balík vody vyjde i s poplatkem za láhve na 5 $. Při vracení plastových láhví pak dostanete 20 centů/láhev zpět.

Lokální doprava

Nejlepší a nejjednodušší způsob cestování po Kalifornii je půjčit si auto u některé z autopůjčoven jako Hertz, Enterprise aj. Můžete využít on-line webů, které vám porovnají ceny většiny půjčoven – např. Rentalcars, Priceline. Na dlouhodobé půjčení (2 a více týdnů) můžete dostat i větší slevu.

Najděte si auto na Rentalcars

Ještě jste auto přes autopůjčovnu nepůjčovali? Zde máte tipy, které vám pomohou.

V každém městě jezdí levné autobusy MHD, většinou stojí 1 $. Jenže dostat se z bodu A do bodu B může zabrat i několik hodin. Navíc jsou dost špinavé a zapáchající.

Taxíky vyjdou poměrně draho, cena za míli se pohybuje okolo 2–3 dolarů, opět hodně záleží, kde se nacházíte. V centru LA nebo nějakého velkého města jsou taxíky dražší než na malém městě. Můžete taxík odchytnout na ulici nebo zavolat na centrálu, kde vám řeknou přibližnou cenu a za jak dlouho taxi přijede.
V Americe je v dnešní době velice populární služba Uber, která vychází o něco levněji než taxi. Stačí jen stáhnout aplikaci na vašem telefonu.

Meziměstská autobusová doprava je mnohem lepší než MHD. Můžete využít služeb společnosti Greyhound, která jezdí po celých USA. Na webových stránkách najdete ceny jízdenek i trasy. Slevy mají např. děti cestující v doprovodu dospělého (50 %), studenti (40 %), senioři (10 %).

Vlaky jsou většinou pohodlné a čisté. Jízdní řády a ceny najdete zde. Speciálně v Bay Area (San Francisko) je vlaková společnost Bay Area Rapid Transit, známá jako BART. Slevy jsou podobné jako u Greyhound (děti, studenti a senioři).

Výhled na Pacifický oceán z Highway 1

Jaké je jídlo

V Kalifornii je velice populární mexické jídlo. Najdete zde spoustu mexických restaurací, fastfoodů i malých mexických obchodů s mexickými potravinami. V oblibě je také thajská kuchyně a obecně asijské jídlo. Spousta restaurací se zaměřuje na sushi, které jsem si osobně velmi oblíbila.

Potraviny můžete nakoupit v různých supermarketech jako Stater Bros, Walmart nebo Food 4 Less. Ceny potravin se pohybují přibližně jako u nás. Pokud si potrpíte na bio, zajděte do Whole Foods Market, ceny potravin jsou ovšem podstatně vyšší. Všeobecně v USA platí: čím lepší a kvalitnější potraviny, tím vyšší cena.

Typické a oblíbené jídlo Američanů jsou fastfoody. Američané moc nevaří, nemají na to čas. Raději si objednají pizzu, nebo zajedou na hamburger. Když už se rozhodnou vařit, tak nejčastěji kuřecí maso, rýži, makarony se sýrem nebo jiné těstoviny. Rádi také upečou cornbread – kukuřičný koláč.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Doporučuji umývat si velice dobře ruce. Nikdy nevíte, kde a co můžete po lidech chytnout. V kabelce mějte antibakteriální čisticí gel na ruce, kterým můžete kdykoli ruce umýt. Také určitě nepijte vodu z kohoutku – je špatná a obsahuje různé chemikálie na celém území USA. Pijte jen balenou vodu z obchodu.

Bezpečnost

Kalifornie je bezpečná destinace. Samozřejmě je potřeba hlídat osobní věci v tašce či batohu – co si budeme povídat, kapsáři jsou všude, ale opravdu žádné extrémy. Naopak bych řekla, že Američané jsou milí a komunikativní lidé a vždy vám rádi pomohou v jakékoli situaci.

Historické centrum San Diega

Náboženství, svátky, tradice

Američané vyznávají křesťanství. Většina amerických rodin si potrpí na chození do kostela každou neděli. Měla jsem možnost navštívit mši a byla jsem úplně nadšená. Lidé zpívají chorály, tancují – zcela jiná atmosféra než u nás v ČR. Při rodinné večeři si Američané odříkávají modlitbu a děkují Bohu za jídlo.

Mezi významné svátky patří Den nezávislosti, který slaví 4. července. Rodina se sejde na společný oběd či večeři, někteří grilují. Večerní nebe ozáří ohňostroje.

Halloween připadá na 31. října. Tento svátek je víceméně o dětech. Rodina se převleče do různých kostýmů a jde se na trick or treating po sousedství. Děti dostávají spoustu čokolády a jiných sladkostí. Večer rodina většinou sleduje nějaký strašidelný film. Já mám Halloween ráda, užila jsem si spoustu srandy s dětmi i přáteli. Také domy jsou krásné ozdobené a nasvícené.

Díkůvzdání slaví vždy 4. čtvrtek v listopadu. Je to den velkého vaření. ☺ Začíná se už brzy ráno, samozřejmě nesmí chybět krocan s nádivkou, brusinková omáčka a dýňový koláč.

Po dni Díkůvzdání Američané začínají zdobit své domy vánočními ozdobami, někteří mají vánoční stromeček už od začátku prosince. Rodinná večeře probíhá 24. prosince, některé rodiny si rozdávají dárky už tento večer. Pro děti dodržují tradici rozdávání dárků 25. prosince ráno.

Omezení pro turisty během těchto svátků žádné není. Ba naopak, pokud máte možnost s někým strávit některý z těchto svátků v USA, je to vždy dobrá zkušenost a zážitek.

Co byste měli vědět

  • V restauracích v USA je nepovinně povinné spropitné. Má se dát alespoň 10 % z útraty. V některých restauracích je přímo na účtu napsáno vypočítané spropitné.
  • Co se týče zásuvek, je potřeba redukce, kterou běžně koupíte v každém elektru.
  • Zatímco v ČR máme 220 V, běžné napětí sítě v USA činí 110 V (60 Hz).
  • Pozor na cestách. Jestliže stojíte před křižovatkou a na semaforu svítí červená, můžete odbočit vpravo, je ale potřeba vždy zastavit a rozhlédnout se, až poté odbočit.
  • Levý pruh na dálnici označený kosočtvercem se nazývá carpool lane. V něm mohou jet pouze auta se dvěma a více lidmi.
  • Tankování benzinu je odlišné než v ČR. Nejprve u pokladny zaplatíte částku, za kterou chcete natankovat. Můžete také platit kartou přímo u stojanu, kdy zasunete kartu do stojanu a tankujete. Pozor, ne každou kartou je možné takhle platit.

Pokud potřebujete poslat zásilku –například vybavení na treky – do USA, můžete využít služeb Smartex.cz.

Coronado bridge spojující San Diego a Coronado Island

Mé osobní tipy

Vinařská oblast Napa Valley

s více než 400 vinařstvími. Většina z nich nabízí exkurzi po vinohradu zahrnující historii vinařství, přednášku o výrobě a samozřejmě ochutnávku velice dobrých kalifornských vín. Hodně lidí navštěvuje Napa Valley také pro relax, jelikož se zde nachází spousta luxusních hotelů a penzionů nabízejících lázeňské služby, různé masáže a terapie.

Samozřejmě zde najdeme také spoustu krásných a luxusních restaurací. Na mě osobně dýchnul evropský styl. Městečka v Napa Valley jsou velice krásná a malebná s různými butiky, galeriemi a čokoládovnami jako na jihu Evropy. Mé nejoblíbenější vinařství je V. Sattui Winery v městečku Svatá Helena, které bylo několikrát oceněno jako nejlepší v USA.

San Francisko a věznice Alcatraz

San Francisko je jedinečné svou hippie atmosférou. Symbolem města jistěže je Golden Gate Bridge. Doporučuji půjčit si kolo (půjčovny se nachází hned v blízkosti) a dát vyjížďku přes most na druhou stranu, ze které je nádherný výhled jak na celý most, tak na San Francisko.

Milovníci čokolády mají možnost navštívit čokoládovnu Ghirardelli, založenou v San Francisku v roce 1962. Čokoláda této značky patří mezi nejpopulárnější a nejlepší v USA.

Typické pro San Francisko jsou strmé a klikaté ulice. Navštivte tu nejznámější a nejklikatější, Lombard street. Pokud byste v SF rádi strávili poklidný den, zajděte na piknik do Dolores parku, odkud je krásný výhled na město.

Za návštěvu samozřejmě stojí věznice Alcatraz. Jezdí k ní trajekt z jedné z nejznámějších ulic ve městě (Pier 39). Zde najdeme restaurace a mnoho obchodů se suvenýry. Lístky na Alcatraz a informace o prohlídkách najdete na webu. Na prohlídku si vyčleňte alespoň 3 hodiny času.

Věznice Alcatraz

Palm Springs

Je pouštní město nacházející se v údolí Coachella v jižní Kalifornii, zhruba 2 hodiny jízdy jihovýchodně od LA. Palm Springs je vyhledávanou turistickou destinací především pro zbohatlíky z celých Spojených států (celebrity nevyjímaje), kteří zde mají svá prázdninové sídla. V minulosti tady měl dům například Frank Sinatra nebo Marilyn Monroe. Hodně času ve městě trávil i Elvis Presley.

Miliony návštěvníků sem každoročně láká více než 100 golfových hřišť, tenis, skvělé koupání, relaxace a tak trochu jiný životní styl. Po Los Angeles je Palm Springs druhé město, které má svůj chodník slávy se 300 jmény.

Jednou z vyhledávaných atrakcí v Palm Springs je čtyřkilometrová lanová dráha, která vás vyveze na Mount San Jacinto State Park. Při dvacetiminutové jízdě překonáte převýšení 1790 metrů. Mým oblíbeným místem je Indian Canyons. V minulosti indiánská rezervace kmene Agua Caliente, dnes krásné místo na túry. Je zde k vidění největší koncentrace divokých palem na světě.

K hlavním symbolům města patří farma téměř 4000 větrných mlýnů, které využitím větrné energie vyrábí elektřinu pro celé údolí Coachella. Nejlepší období, kdy navštívit Palm Springs, je určitě od listopadu do dubna, to se teploty pohybují okolo 20–25 °C. V létě návštěvu nedoporučuji, horko šplhá přes čtyřicítku.

Nápis Palm Springs je jednou z turistických atrakcí ve městě

Palm Springs se vyznačuje krásnými scenériemi

Joshua Tree NP

Je nejjižnější park v Kalifornii, zhruba 50 km od Palm Springs. Pojmenován je po Juce královské, která roste na celém území parku. Na první pohled se může zdát, že park je jen nudná poušť s kameny a kaktusy, ale jedete-li hlouběji do parku, vidíte nádherné obrovské kamenité a skalní útvary a také výhled na celé území Coachella.

Po Joshua Tree je pojmenována deska od U2. V roce 1986 skupina projížděla autobusem Mohavskou pouští a cestou měli focení v Joshua Tree NP. Bono byl pouští a okolním prostředím okouzlen a inspirován a rozhodl se desku pojmenovat Joshua Tree.

Joshua Tree NP a Juka královská

Joshua Tree NP – výhled na údolí Coachella

Universal Studios Hollywood

Chcete-li zažít den plný zábavy, doporučuji Universal Studios v LA. Lístky jsou sice dražší, ale stojí to za to. Zažijete mnoho legrace na spoustě atrakcí. Ocitnete se v ulicích Londýna nebo Benátek, uvidíte prostory, kde se natáčel příběh Zoufalé manželky.

LA + Hollywood Hills

Nebyla by to Kalifornie, kdybych nezmínila město andělů Los Angeles. Já osobně mám LA velice ráda, okouzlilo mě svou atmosférou, stylem, módou. Když se řekne LA, většina z nás si vybaví Hollywood, chodník slávy s tisíci procházejícími turisty, obchody se suvenýry, pouliční umělce.

V západní části LA se nachází čtvrť bohatých Beverly Hills. K Los Angeles neodmyslitelně patří spousta pláží. Mezi nejznámější patří např. Santa Monica, Venice Beach nebo Manhattan Beach.
A nakonec varování: obrňte se trpělivostí proti dopravním zácpám, které jsou v LA na denním pořádku v kteroukoliv hodinu.

Za nápis Hollywood na Hollywood Hills se dostanete půlhodinovou procházkou. Můžete se posadit na lavičku a kochat klidným výhledem na město. Od nápisu je to zhruba 15 minut autem k Griffith Observatory, odkud je další slavný výhled na město, který známe z různých plakátů a amerických filmů.

Procházka za nápis Hollywood a výhled na LA

San Diego

Z LA se za 2 hodiny jízdy po dálnici Highway 5 dostanete do krásného San Diega. Jelikož je pouze pár kilometrů od Mexika, mísí se zde mexická kultura a španělská architektura víc než kde jinde v Kalifornii. Old Town San Diego je v podstatě malé mexické městečko. Na chvíli zapomenete, že jste v USA.

Španělská architektura je k vidění také v Balboa parku, kde můžete navštívit různá muzea, např. muzeum umění nebo přírodovědecké muzeum. Nedaleko Balboa parku se nachází San Diego Zoo, jedna z nejslavnějších zoo na světě.

San Diego je sídlem amerického námořnictva. Kolem přístavu je velice krásná procházka. Za návštěvu určitě stojí USS Midway Museum na letecké lodi. Centrum San Diega tvoří čtvrť Gaslamp s kluby, bary a restauracemi. Za symbol města je považován Coronado Bridge. Je 3,5 km dlouhý a spojuje San Diego s ostrovem Coronado. Opět doporučuji přejet na druhou stranu. Z mostu je moc hezký výhled na město.

Lake Tahoe

Jestliže se v Kalifornii nacházíte během zimních měsíců a máte chuť si zalyžovat, v okolí jezera Lake Tahoe se v pohoří Sierra Nevada nachází spousta lyžařských středisek a hotelů.
Během léta si můžete pronajmout chatu a trávit čas v krásné přírodě, koupat se v jezeře a užít spoustu turistických stezek.

Lyžařské středisko Kirkwood v Lake Tahoe, výhled ze sjezdovky

Město duchů Calico

Zažijte Kalifornii trochu jinak a navštivte město duchů Calico v Mohavské poušti. Založené bylo v roce 1881 jako původně hornické město, kde se těžilo stříbro. V dobách největšího rozkvětu mělo 1100 obyvatel. Dnes město slouží jako turistická atrakce a žijí zde 4 obyvatelé.

Město duchů Calico

Národní parky

Kalifornie stále nabízí mnohem víc. Nesmíme opomenout krásnou přírodu, národní parky a hory. Mezi nejznámější kalifornské národní parky patří Yosemitský NP, Sequoia a Death Valley.

Yosemitský NP se nachází v pohoří Sierra Nevada. Ze San Franciska se do parku dostanete zhruba za 3,5 hodiny, z LA za 6 hodin. Najdeme zde Yosemitský vodopád (nejvyšší v Severní Americe), celou škálu rostlin a živočichů, mnoho jezer a 1300 km turistických tras.

Zhruba po 2 hodinách jízdy na jih dojedeme do NP Sequoia, který ze severní strany sousedí s NP Kings Canyon. Oba parky jsou spravovány společně. Právě tady je možné vidět největší žijící strom na světě, Sherman Tree.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu více info

Martin Loew
Cestopis a další tipy, kam se v Kalifornii podívat.

Visit California
Informace o cestování po Kalifornii, tipy na výlety, informace o akcích, kdy a kde se co děje.

Cestování po USA
Rady, tipy a vychytávky pro cestování po USA.

Chci do Ameriky
Další zajímavé a užitečné informace o Kalifornii, které se při plánování cesty a cestování budou hodit.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné… a na Lonely Planet, jak už určitě víte, máte v členské sekci slevu.

Za zpracování miniprůvodce děkujeme Tereze Šímové, která v Kalifornii strávila 3,5 roku jako au pair. Za tu dobu si Kalifornii absolutně zamilovala a považuje ji za svůj druhý domov. Pokud byste od Terezy chtěli víc osobních tipů a rad, nebo jí jen za průvodce poděkovat, můžete e-mailem terezaasimova@gmail.com nebo mrknout na její blog.

Kam dál? Vyrazte na dvouměsíční cestu po Americe. Kolik takový trip stojí a jak evidovat náklady v článku na blogu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled