Work and Travel je letní pracovně-turistický pobyt ve Spojených státech pro studenty vysokých škol. Pro tento výjezd je nezbytné vyřídit na americké ambasádě ve spolupráci se zprostředkovatelskou agenturou víza J-1, která jsou určena k výměnným programům pro mladé lidi. Díky tomuto typu víz můžete zažít Ameriku na vlastní kůži, pracovat například v hotelu jako plavčík nebo číšnice a vydělat si na cestování na konci léta. Seznámíte se s lidmi z celého světa, zlepšíte angličtinu a okusíte svobodu a samostatnost v cizí zemi.

V létě se redakci ozvala Andrea a nabídla sepsání článku o programu Work and Travel. Nikdo z nás nemá adekvátní osobní zkušenost, nabídku jsme s radostí přijali. Andrea se podělila o své zkušenosti, do Ameriky vyjela několikrát a v rámci programu Work and Travel již 2x. Sepsala tak detailní návod, že po přečtení článku máte ve všem jasno a stačí jen se rozhodnout a vyrazit. Je totiž nejvyšší čas začít vše zařizovat, i když léto je ještě hodně daleko.

Vyjet do Ameriky pouze jako turista je pro většinu mladých lidí finančně nedostupné a získání čistě pracovních víz je složitý dlouhodobý proces. Programy Work and Travel proto jsou jedinečnou příležitostí poznat Ameriku a stojí za to ji využít.

Výlet k Twin Lakes v Coloradu

Výlet k Twin Lakes v Coloradu

Proč vyjet na Work and Travel? Čím vás program obohatí?

Work and Travel (WaT) je nejjednodušší způsob, jak získat pracovně-turistická víza do USA. Je to možnost, jak se podívat do Spojených států, vydělat si peníze na cestování a zažít práci v cizí zemi mezi lidmi z celého světa. WaT je určený pro studenty vysokých škol a může se stát vaší dobrodružnou, přitom bezpečnou a snadnou verzí prvního sólo cestování.

Po odpracovaném létě, nejčastěji třech měsících, na vás čeká měsíc cestování, během něhož můžete navštívit jakákoliv místa USA. Užijete si například road trip po národních parcích, surfování na Havaji, několik nocí v Las Vegas. V neposlední řadě strávíte několik měsíců v anglicky mluvící zemi – a to se samozřejmě odrazí na vašich dovednostech. Každodenní kontakt s angličtinou, cizinci a rodilými mluvčími odbourá váš ostych, naučíte se kupu nových frází a celkově vyšperkujete slovní zásobu.

Tip! Většina účastníků očekává od programu v podstatě totéž: seznámení s novými lidmi, výdělek na cestování, zlepšení angličtiny a získání nových zkušeností. Pokud je pro vás posunutí jazykových dovedností jedna z hlavních priorit, snažte se vybrat co největšího zaměstnavatele.

 

Můj zaměstnavatel Omni Mount Washington Resort v New Hampshire

Můj zaměstnavatel Omni Mount Washington Resort v New Hampshire

Jedno léto jsem strávila v menším hotelovém resortu uprostřed hor v Coloradu a mezinárodních studentů nás bylo cca dvacet. Třetina Češi, třetina Turci, třetina Číňani. Zážitky mám skvělé, ale většinu času jsem trávila s českými kamarády, takže jsem se ochudila o „vhození do vody“ v anglickém jazyce. Další léto jsem vyjela do resortu, kde pracovaly stovky zaměstnanců a mezinárodních studentů na WaT bylo okolo stovky. Díky nonstop komunikaci v angličtině v práci i ve volném čase se moje angličtina znatelně posunula a díky přátelství s americkými kamarády jsem zažila ty nejlepší zážitky.

Česko-peruánské přátelství

Česko-peruánské přátelství

Jaké jsou podmínky výjezdu a proces vyřizování WaT

Pro výjezd na letní pracovně-turistický pobyt WaT do USA potřebujete získat J-1 vízum. Tento pojem, anglicky [dʒeɪ wʌn], se stane alfou a omegou. K jeho získání musíte splňovat tyto podmínky:

 • věk nad 18 let
 • studovat denní studium vysoké školy či vyšší odborné školy
 • čistý výpis z rejstříku trestů
 • alespoň komunikativní úroveň angličtiny
 • mít zajištěnou práci v USA na minimálně 12 týdnů

Splňujete-li tyto podmínky, nic vám nebrání do programu se přihlásit.

Co mě čeká během procesu vyřizování WaT programu?

Proces přihlašování a registrace se může u různých agentur lišit. Záleží i na tom, zda v USA máte předem zajištěného zaměstnavatele (např. přes známého), nebo práci hledáte skrze agenturu. Máte-li práci již dopředu, odpadá velká část vyřizování a psaní o zkušenostech a s agenturou spolupracujete především na zprostředkování víz.

Obecně můžete očekávat tyto fáze:

 1. Registrace do programu u vybrané agentury, následně vás kontaktuje její zástupce.
 2. Informační schůzka v agentuře, kde se dozvíte základní informace o programu, rozdíly mezi různými variantami a zodpovězení všech dotazů.
 3. Podepsání smlouvy, přičemž zaplatíte první část poplatků a stvrdíte tím rozhodnutí opravdu vyjet.
 4. Vyplňování profilu, na jehož základě získáte práci a potřebné dokumenty – tato fáze obnáší vytvoření on-line profilu, jenž budou prohlížet potenciální zaměstnavatelé. Může obsahovat natočení krátkého videa, psaní motivačních informací v angličtině o zájmech pro vybrané pozice a důvody, proč chcete vyjet do USA. Tato část zabere nejvíce času, ale nemusíte se bát tápání. Pomocí on-line profilu vás bude agentura postupně upozorňovat na další nezbytné kroky.

Tip! Uvařte si dobrou kávu nebo čaj, počítejte s opakováním některých otázek, a pokud si nejste jisti vaší psanou angličtinou, poproste zkušeného kamaráda o asistenci.

 1. Skype pohovory či tzv. job fairy, kdy se setkáte se zastupiteli amerických zaměstnavatelů. Interview probíhá v angličtině a očekávat od něj můžete tradiční otázky, proč byste si přáli získat danou pozici a jaké jsou vaše zkušenosti. Prostor je i na vaše dotazy – využijte jej!
 2. Získání pracovní pozice otevírá vám i agentuře cestu k vyřízení všech dokumentů. U agentur jako Student Agency či Czech-us zaplatíte po získání pracovní pozice druhou část poplatků, zatímco například u agentury Camp Leaders či Resort Leaders vás placení čeká až během léta – tudíž si na velkou část poplatků můžete vydělat. Po vyplnění posledních (občas nekonečných) on-line formulářů přichází závěrečné kroky.
 3. Návštěva ambasády v Praze, na niž vás agentura připraví a ujistí se, že nesete všechny potřebné dokumenty. Zde si krátce ověří, kam jedete a co tam budete dělat. V 99 % vše probíhá bez problémů, nechají si cestovní pas a během jednoho dvou týdnů jej naleznete ve své schránce s krásným novým vízem J-1, které bude platit po dobu WaT programu.
 4. Letenky jsou posledním velkým úkolem, který je nezbytné před odjezdem vyřídit. Opět záleží na jednotlivých agenturách, zda nákup nechají na vás, nebo výhodnou letenku zařídí a vy ji splatíte během letního doplacení programu.
 5. Následuje úspěšný odlet a příjezd na místo. Během léta budete mít povinnost 1x měsíčně vyplnit několik krátkých on-line otázek v tzv. monitoringu, který kontroluje, jak se vám daří a jak si léto v USA užíváte.

Dokumenty

Mezi dokumenty, které během procesu vyřizování budete muset dodat, patří:

 • potvrzení o úrovni anglického jazyka (maturita, certifikáty či výpis předmětů z VŠ)
 • vyplněný formulář o zdravotním stavu
 • sken pasu
 • výpis z trestního rejstříku
 • potvrzení o studiu
 • několik fotek na víza

Tip! Mnoho účastníků se na program WaT vrací několikrát po sobě, dokud studují vysokou školu. Využijte možnost vycestovat co nejdříve po nástupu na VŠ, abyste měli dveře otevřené na další léta. Pro opakované účastníky jsou programové poplatky levnější a vydělané peníze můžete použít jinak – cestování, nová výbava, našetřit si apod. První léto si rozhodně užijte naplno!

Přikázání první: „Do hor bez foťáku nelez.“

Přikázání první: „Do hor bez foťáku nelez.“

Je moje angličtina dostatečně dobrá?

WaT je program nabízející možnost zažít několik měsíců v anglicky mluvícím prostředí, což se automaticky podepíše na vašich dovednostech. Pokud „nejste jazykový typ“, nemusíte se příliš obávat – nedokonalost angličtiny nebude překážkou k získání víza. Někteří zájemci se hrozí představy vyplňování profilů v angličtině, natáčení medailonku o sobě a práce pouze v anglickém jazyce. Doma v České republice vám dobrá agentura ráda pomůže – například ke konci zkontroluje vytvořený profil a nacvičí s vámi pohovor. Pro agenturu je důležité, abyste práci získali, proto jsou nápomocní a trpěliví.

Pokud zatím angličtina není vaší silnou stránkou, vyberte si pracovní pozici, během které nebudete v denním kontaktu s lidmi, takže budete mít víc času pronikat pomalu do všech nových pokynů. Pozice pokojských či umývačů nádobí jsou pro většinu cestovatelů prvními pracemi v zahraničí, na nichž získají zkušenosti a sebevědomí v cizím jazyce.

Kdy se dá vyjet a kdy začít program zařizovat

WaT je zaměřen na práci během letních měsíců. Obecně se traduje, že čím dříve můžete odjet do USA, tím více jste atraktivní pro potenciální zaměstnavatele. Jako student vysoké školy tedy budete muset zkombinovat konec semestru a zkouškové období s odjezdem. Žádný stres, pokud se rozhodnete, že odjedete poslední týden v květnu či první týden v červnu. Budete mít dobrou motivaci zvládnout první termíny zkoušek, nebo se individuálně domluvit s vyučujícími.

Návrat do ČR záleží na začátku podzimního semestru. Oficiálním pravidlem je, že byste neměli zameškat výuku. Nejčastější praxí bývá, že většina studentů odjíždí do USA začátkem června, pracuje tři měsíce (červen–srpen) a začátkem září vyráží jeden dva týdny cestovat po vybraných destinacích.

Pro začátek vyřizování programu platí: čím dřív, tím líp. Již začátkem podzimu (přelom září a října) agentury vyvěšují nabídky a informace o nové sezoně.

Výhody brzké registrace jsou především:

 • levnější ceny všech poplatků agenturám (ušetřit můžete až 3000 Kč při včasné registraci u stejné agentury)
 • větší výběr zaměstnavatelů a pracovních pozic (zpravidla od Nového roku probíhají v Praze job fairy s americkými zaměstnavateli, na něž si můžete předem nastudovat informace o pozicích a zaměstnavatelích a vybrat si to nejvhodnější)
 • víc času na postupné vyplňování formulářů (ze zkušenosti můžu potvrdit, že program lze v pohodě vyřídit i v posledním ročníku VŠ během psaní diplomové práce a docházení do práce)

Jak se vyznat v agenturách?

Rozdíl mezi jednotlivými agenturami můžete pocítit především ve dvou oblastech – v cenách a v přátelskosti uživatelského systému, se kterým strávíte mnoho hodin během vyplňování vašeho profilu. Některé poplatky jsou všude stejné, jelikož se jedná o platby třetím stranám (např. americké ambasádě či mezinárodní databázi studentů v USA). Programové poplatky agenturám se však liší především v termínech splatnosti.

Z osobní zkušenosti s různými typy pobytů s různými agenturami a po prozkoumání jednotlivých nabídek vyplývá shrnutí:

Mám práci dopředu – na agentuře nezáleží

Máte-li zaměstnavatele, který pro vás vyřídí nezbytné dokumenty (tzv. Job Offer), agenturu potřebujete jen ke zprostředkování víz, což bez agentury na vlastní pěst není možné. V tomto případě se jedná o nejlevnější variantu programu a cena se mezi agenturami příliš neliší. Program také jde vyřídit až v pozdější době, jelikož pro vás odpadává boj o nejlepší pozici.

Moje vlastní zkušenost s touto variantou začala na Facebooku dotazem: „Nemáte někdo strýčka v zahraničí, aby mě vzal na letní brigádu?“ Odpověď mé kamarádky byla jednoduchá: „Čau Andy, jedu do Ameriky, nechceš se mnou?“ A bylo to! Přes agenturu Czech-us jsem vyřídila vízum, dodala jim Job Offer přímo od amerického zaměstnavatele, společně s kamarádkou koupila letenky a užila si nezapomenutelné léto v Coloradu.

Chcete-li ušetřit, oslovte přátele, hledejte kontakty na americké hotely, resorty, řetězce apod. a připravte se na psaní mnoha motivačních dopisů.

Práci hledám přes agenturu – mám na výběr z různých možností podle mých preferencí

Hledání zaměstnání přes agenturu má svoje výhody – jedná se o ověřené zaměstnavatele, kteří mají zkušenost se studenty. Celý proces je tedy připraven a vy jen postupně plníte požadované kroky. Hledáte-li zaměstnání sami, většinou budete rádi, že se vám podaří něco sehnat a nebudete příliš vybíraví. S nabídkami agentur se můžete více zaměřit na hledání pozice, kterou si nejvíce přejete.

Další příklad zaměstnavatele – svatební pavilon v Coloradu

Další příklad zaměstnavatele – svatební pavilon v Coloradu

Kolik Work and Travel stojí

Ceny programů se liší především v rozložení, kdy musíte dané částky zaplatit. Při projíždění nabídek se vám může stát, že se zamotáte do všech termínů, různých měn apod. U některých agentur zaplatíte méně na začátku a více později, u jiných naopak – ale v podstatě nakonec zaplatíte obdobně.

Když se pokusím o shrnutí různých nabídek, mohu říct, že u většiny agentur si připravte před odjezdem 50 až 60 tisíc Kč. Tato cena obsahuje veškeré výdaje včetně letenek a kapesného a celou částku si 100% vyděláte nazpět, k tomu i peníze navíc na cestování.

Tip! Výjimkou je agentura Smaller Earth a její pracovní pobyty na dětských táborech (tzv. Camp Leaders) či práce v hotelových resortech (program Resort Leaders). Tato agentura se rozhodla vyjít studentům vstříc a víc než polovinu poplatků účastníci platí až během léta z vydělaných peněz. Před odjezdem tedy potřebujete méně než 20 000 Kč a odpadá vám otázka, jak si našetřit nebo půjčit od rodičů apod.

Jaké pozice mám na výběr a co s časem po práci?

Před výběrem konkrétní agentury si promyslete, jaký typ práce během léta považujete za nejvhodnější. Ke zvážení je především balanc mezi výdělkem a zábavou. Je-li pro vás prioritou léta co nejvyšší výdělek, poohlédněte se po práci číšníka v lepší restauraci, kde můžete očekávat vyšší dýška a dlouhé směny. Chcete-li si užít pohodové léto s průměrným výdělkem, zkuste jednodušší pozice, během kterých můžete být například venku a užít si okolní prostředí.

K získání jednotlivých pozic přispějí předchozí zkušenosti a především schopnost se tzv. „prodat“. Nebojte se zažádat o pozici, se kterou sice nemáte velké zkušenosti, ale je to váš sen! Do motivačního dopisu napište vše, co hraje ve váš prospěch (včetně koníčků a zájmů pojících se k dané pozici), zmiňte také neskutečně rychlou dovednost učit se novým věcem.

Mezi hlavní typy zaměstnavatelů patří:

 • dětské tábory – tzv. camps – zde můžete očekávat nejčastěji pomocnou práci v kuchyni během přípravy a úklidu dvou jídel denně pro děti z campu
 • hotelové resorty – nabízejí různé druhy pozic, např. pomocní kuchaři, umývači nádobí, pokojské, zahradníci, plavčíci, číšníci v restauraci či na konferencích a svatbách, baristé v kavárnách, obsluha golfových či dětských hřišť, prodavači v obchůdcích se suvenýry apod.
 • národní a zábavní parky – nejčastější pozicí bývá tzv. „attendant“ (obsluha, hlídač) u různých atrakcí, nebo obsluha občerstvení a obchodů, uklízeči apod.

Více než na poloze a konkrétním státu, kde se potenciální zaměstnavatel nachází, záleží na vaší povaze a ostatních lidech, se kterými se na místě potkáte. Nejčastějším „problémem“, se kterým jsem se během let setkala, byla většinou izolovanost v místě práce.

Campy a hotelové resorty se často vyskytují uprostřed přírody, čímž se zužují určité typy zábavy. Milovníci města často trpěli pocitem „uprostřed hor není co dělat“ a chyběla jim civilizace, bary, kluby, obchody apod. Tomu se můžete vyhnout včasným prozkoumáním polohy různých zaměstnavatelů a informováním se, zda během léta budou pro studenty pořádány různé akce a výlety do okolí, nebo pravidelné jízdy autobusem na nákupy do nejbližšího města.

Tip! Osvědčenou taktikou pro mě bylo pořízení nejlevnějšího kola z Walmartu, díky němuž jsem získala určitou formu samostatnosti a dopravy po okolí. Pokud se sejde dobrá parta, v úvahu připadá i možnost koupení auta. V Americe jste mimo město bez auta jako bez ruky. Zapomeňte na bohatou síť veřejné dopravy, kterou znáte z ČR. Chcete-li aktivně trávit volný čas, prozkoumat své okolí na maximum a zároveň nebýt odkázaní na kamarády s vozidly, koupě auta (či kola) a jejich prodej na konci léta je určitě dobrým řešením.

Návštěva Aspenu

Návštěva Aspenu

S jakým výdělkem můžu počítat

Finanční ohodnocení se pro jednotlivé pozice liší a největší rozdíl dělá fakt, zda ke svému fixnímu platu budete dostávat i dýška. V Americe jsou dýška mnohem běžnější a jako číšník s nimi můžete počítat. Mezi další pozice, které nejčastěji dostávají tzv. Tip, patří kupříkladu parkovači aut, nosiči zavazadel, ale i na pokojské občas po hostech čeká na pokoji extra odměna. Dýško v podstatě můžete dostat kdekoli, kde se dostanete do kontaktu s hosty. Pomůžete-li americkému zákazníkovi a vaše služba bude něčím převyšovat standard, rád vaši zapálenost a ochotu odmění.

Minimální hodinová mzda je ve většině států USA 7,25 USD a průměrné ohodnocení pro většinu pozic bývá právě 7–10 USD na hodinu. Zatímco v Čechách je na běžné brigádě 60–100 Kč na hodinu, v Americe budete vydělávat 170–200 Kč/hod. Zaměstnavatel zaručuje 32 hodin práce týdně, ale ve většině případů budete pracovat víc s příplatky za přesčasy (nad 40 hodin týdně). Od výdělku musíte odečíst výdaje na stravu a ubytování, nicméně pořád platí, že vyděláte víc, než jste investovali, a zbydou vám tak peníze na cestování či nákupy.

Americké nákupy

Americké nákupy

Jak si mám představit ubytování během léta

Ubytování bývá zajištěno přímo u zaměstnavatele a například v hotelových resortech jsou vždy oddělené ubytovny pro zaměstnance. Můžete si je představit jako vysokoškolské koleje s většinou menším dozorem. Vzhledem k tomu, že se jedná o ubytování na několik měsíců, připravte se na přimhouření oka nad jeho kvalitou. Důležité je, že se budete mít kde vyspat, k čemuž doporučuji pořídit špunty do uší. Většinu volného času stejně budete trávit mimo pokoj sbíráním zážitků po okolí.

Tip! Pokud je pro vás důležitý denní kontakt s domovinou, zjistěte si dopředu možnosti wifi připojení ve vašem potenciálním ubytování. Toto léto v roce 2016 panovala obecná mrzutost, že nejede internet – jednoduše jsme si už zvykli být většinu času on-line. Internet není jen zdrojem povídání s kamarády, ale vyhledávání všech informací, tras, otevíracích dob, cen, tipů k výletům do okolí apod. Jedním z řešení nedostupnosti wifi může být koupě místního mobilního telefonu s tarifem a daty.

Jste-li fanouškem dobrodružství, zvládnete pobyt i bez stálého připojení a užijete si mnoho zajímavých zážitků díky vyhledávání informací starým způsobem – tázáním se místních, čtením knih, touláním se po okolí a psaním dopisů domů.

Kayaking na jezeře po práci

Kayaking na jezeře po práci

Na co si dát pozor?

Mezi hlavní pravidla, která se nevyplatí zapomenout, patří především vyšší věková hranice v USA pro pití alkoholu – 21 let. Ta se vztahuje i na vstup do většiny barů či kasin a v některých restauracích můžete být například jen do devíti večer. Důležité také je, že nesmíte požívat alkohol v autě ani jako spolujezdec. V neposlední řadě může vaše vízum ohrozit i přítomnost na party, kde konzumuje alkohol osoba mladší 21 let. Zákony ohledně konzumace alkoholu jsou v Americe dodržovány striktněji než u nás a v případě, že vás někdo nachytá během jejich porušování, bude vaše vízum ukončeno a pojedete domů.

Pozor si dávejte na vyvážení práce a zábavy. Nejčastěji platí, že po dvou zaškobrtnutích v práci, jako jsou pozdní příchody, se třetí neodpouští. V případě propuštění musíte jet domů a zbytek poplatků doplatit z vlastní kapsy.

Za zmínku stojí i má zkušenost z letošního roku – v Americe se nelegální stahování filmů či hudby bere velmi vážně! V mém resortu probíhalo vyšetřování kvůli nelegálně staženému filmu, strašili nás pokutami ve výši tisíců dolarů, pátrali po IP adrese viníka a odstřihli všem studentům internet. Pár týdnů panovala obecná hysterie a podezřívání všech… ale já to nebyla!

Cestování na konci léta

Cestování na konci léta

Už balíte?

Cílem tohoto článku bylo přiblížit zájemcům o studentské pobyty v USA základní podmínky a informace o Work and Travel pobytech. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak vyrazit do Ameriky a zažít její specifickou kulturu, jedinečnou náturu lidí, vydělat si peníze a po odpracovaném létě procestovat hory, pláže, velkoměsta, přírodní úkazy či dominanty moderní lidské architektury.

Seznámíte se s lidmi s celého světa, získáte nové kontakty a přátele. Díky internetu budete moci udržovat kontakt s mezinárodními kamarády i po programu a navzájem se v budoucnu navštívit či uspořádat sraz. Díky několika měsícům života v Americe se znatelně zlepší vaše úroveň angličtiny, rozváže se vám jazyk a budete lépe rozumět.

Pro vyřízení WaT budete dopředu potřebovat určitý obnos peněz, jehož výše závisí na typu programu. Investované peníze si vyděláte během léta zpět a bude záležet na vaší pracovitosti, jaký obnos si vyděláte navíc.

Nejdůležitějším tipem z praxe je využít doma Google a pořádně si nastudovat, jaké jsou vaše možnosti a kam pojedete, abyste na místo přijeli s vhodnou základní výbavou a správným očekáváním. Jak se říká, „vše ostatní si v Americe nakoupíš“ (ale ne hned první den, pokud je nejbližší obchod vzdálený půl hodiny autem).

Good luck and safe travels!

Užitečné weby a odkazy

Nejznámější agentury např.:

YouTube motivace:

Ukázka prostředí hotelového resortu

Letenky s českou podporou hledejte třeba na Letuška.cz

Andrea Moncmannová se podívala do Ameriky poprvé v 16 letech a od té doby byla v USA celkem 5x. Sólo cestování otestovala na letní brigádě v Londýně a následující roky už putovala za oceán. Na vysoké škole využila možnost programu Work and Travel a strávila celé léto v Coloradu, kde propadla horám a náhodným setkáním během cestování. Poslední léto po VŠ odjela se společností Smaller Earth do New Hampshire, užila si outdoorovou práci v horách a zpečetila tím svou budoucnost. Pro tuto agenturu aktuálně píše články o cestování, Americe a programech Work and Travel. Rodiče přivádí do mdlob svými cestovatelskými plány zahrnujícími karavan, border kolii a putování po horách Severní Ameriky. K zastižení je na e-mailu nebo na blogu.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Marián Mojžiš 31.10.2016 v 15:01 - Odpovědět

  Super článok, veľmi dobre zhrnuté a dobre sa to číta:) S veľa vecami sa stotožňujem, ale poupravil by som zmieňované info, že sa náklady na 100% vrátia a ešte sa zaplatí aj cestovanie. Toto rozhodne neplatí v 100% prípadov…bohužiaľ:) Tiež som mal pred týmto letom po čítaní takýchto informácii veľké oči, ale realita je trochu iná. Z veľkej časti záleží na mnohých faktoroch a tak aj dvaja ľudia robiaci rovnakú prácu, v rovnakom štáte, meste, ba aj u rovnakého zamestnávateľa nemusia zarobiť rovnako…ten rozdiel môže byť niekedy menší, ale aj o dosť väčší..(záleží veľmi na dátume príchodu do US, ceny ubytovania, na tom aký bazén dostanete, otváracích hodinách bazéna, práce aj vo voľnom čase,..aspoň čo sa týka bazénových plavčíkov)

  V mojom prípade som fungoval toto leto i cestovanie v dosť šetriacom móde a snažil sa pracovať aj vo voľných dňoch, holt mal som blbé otváracie hodiny…a tak sa vrátil domov len s 1000$. Ak by som, ale zarátal náklady tak som v mínuse cca.2000$:)) Takže to radšej nebrať ako samozrejmosť, že si každý zarobí bez problémov..niekto áno, niekto nie, tak to je a treba s tým rátať;)

  P.S: A to sťahovanie nie je tak smrteľne vážne, iba nesťahujte hlúpo cez torrenty, ale kľudne z uloz to a pohoda, aj v US :D

 2. tomas.pribil03 30.9.2017 v 10:28 - Odpovědět

  Děkuji za užitečný článek, a mohlo bych se zeptat, co s tím vízem, jestli bude tak jednoduché, jako je to tady. http://www.zaparkujteuletiste.cz/dulezite-dokumenty-ktere-jsou-potreba-k-ceste-usa/ ?? Nebo to bych chtěl už moc…?