Au pair v USA je jeden z nejlepších způsobů, jak tam legálně pracovat až po dobu dvou let a neutratit všechny svoje úspory. Je to příležitost poznat zemi očima místních a zároveň procestovat celé Spojené státy. Zní to lákavě? Pak jste na správném místě – čtěte dál a zjistěte, jak na to!

Práva a povinnosti au pair

Au pair žije s hostitelskou rodinou a pomáhá s péčí o děti. Program au pair v USA je regulovaný federálním zákonem, který stanovuje konkrétní podmínky jak pro rodiny, tak pro au pair.

Hostitelská rodina:

  • Musí vám poskytnout vlastní pokoj
  • Zajišťuje a hradí stravu doma
  • Vyplácí vám týdenní kapesné ve výši minimálně 195,75 USD
  • Je povinná poskytnout vám 14 dní dovolené ročně
  • Přispívá vám částkou 500 USD na rok na kurz či školu potřebnou pro splnění šesti kreditů

Au pair:

  • Pečuje o děti maximálně 45 hodin týdně
  • Uklízí po sobě a po dětech (po dětech pouze během pracovní doby)
  • Má povinnost splnit šest kreditů prostřednictvím univerzitních kurzů nebo au pair víkendů

Jako au pair přilétáte do USA na vízum J-1, což jsou studentská víza. Znamená to, že stát i agentura po vás budou vyžadovat splnění šesti kreditů za rok, a to dle vlastního výběru. Rodina vám na tyto kurzy přispěje částkou 500 USD ročně. Pokud si vyberete dražší kurz nebo se rozhodnete zúčastnit tzv. au pair víkendu (akce pořádané agenturou a speciálně určené pro au pair, aby si mohly jednoduše splnit kredity), budete si zbývající náklady hradit z vlastních prostředků. Tyto víkendy se zpravidla konají ve velkých městech, jako jsou San Francisco nebo New York.

Pokud se rozhodnete navštěvovat vysokou školu, musíte zvolit předmět, který vám škola schválí. Zároveň byste měli počítat s tím, že bude nutné docházet na výuku pravidelně po celý semestr.

au pair usa disneyland

Do disneylandu mě vzala moje hostitelská rodina na dovolenou. Na fotce jsem s nejmenším chlapečkem, kterého jsem hlídala

Podmínky pro přihlášení do programu au pair USA

Do programu au pair USA se můžete přihlásit, pokud splňujete následující podmínky:

  1. Vlastníte řidičský průkaz
  2. Máte čistý trestní rejstřík
  3. Dokončili jste střední školu (či učňovský obor)
  4. Máte zkušenosti s dětmi. Obecně agentury uvádí, že musíte mít odpracovaných alespoň 200 hodin s dětmi. Patří sem například práce vedoucího na táborech, praxe ve školách (pokud jste studovali učitelství) nebo hlídání dětí (mimo rodinu, kde to agentury uznávají jen výjimečně). Agentuře poskytnete kontakty a ona si pravdivost referencí ověří sama
  5. Dorozumíte se anglicky – měli byste mít alespoň základy, ovšem jako rodilý mluvčí být nemusíte. Můj přítel anglicky skoro neuměl – a našel si rodinu rychleji než já. Měl ale větší problémy s dorozuměním na začátku pobytu
  6. Věk máte v rozmezí od 18 do 26 let v den vstupu do USA (např. pokud se rozhodnete vyjet ve 26 letech, stále můžete, pokud stihnete najít rodinu a odcestovat před svými 27. narozeninami)

Proces před odletem

Splňujete všechny výše uvedené podmínky? Pak můžete začít hledat agenturu, která vám zprostředkuje „match“ s hostitelskou rodinou. Nemůžete se bohužel sami rozhodnout, najít si rodinu a odjet, jak je to možné v Evropě. Pokud byste to takhle udělali, jednalo by se o nelegální postup a nedostali byste víza. Právě proto je spolupráce s agenturou nezbytná.

Jak probíhá au pair v páru v Evropě? Čtěte Au pair couple: vycestujte jako pár do Velké Británie

Výběr agentury

V Česku existuje víc agentur a největší je Cultural Care Au Pair (přes kterou jsem jela i já). Všechny agentury mají stejné podmínky pro přijetí do programu au pair, takže výběr záleží hlavně na tom, která vám bude nejvíc vyhovovat. Případně můžete zkusit štěstí u více agentur a rozhodnout se na základě nabízené rodiny – právě tak bych to asi udělala já, kdybych se rozhodovala znovu.

Aljaška, au pair usa

Denali Highway na Aljašce, jeli jsme sem s manželem na týdenní dovolenou

Cultural Care

Cultural Care jako svou největší výhodu uvádí, že má nejvíc rodin a jako jediná agentura v Česku má vlastní pobočky i ve Spojených státech. Ostatní agentury zde mají pouze zprostředkovatele, zatímco v USA už fungují pod jiným názvem. Osobně ale nemyslím, že na tom příliš záleží, protože s agenturou budete komunikovat anglicky – bez ohledu na to, zda má pobočku v Česku.

Po příletu do USA jsem zjistila, že Cultural Care má nejvyšší poplatky. Aktuálně je cena stanovená na 36 750 Kč, což zahrnuje letenku, pojištění a podporu agentury. Tento poplatek se platí až po nalezení rodiny, zatímco jiné agentury vyžadují menší částku už předem.

Kdybych se měla rozhodovat znovu, určitě bych se podívala i na další agentury. Výhody, které Cultural Care uvádí, mi nepřipadají natolik výjimečné, aby za ně mohli účtovat tak vysoké poplatky.

Další agentury

Mezi další agentury patří například COOLAGENT či ATEP. Tyto agentury jsou menší a mohou po vás požadovat část poplatku předem – ještě než si najdete rodinu. To může být nevýhodné, pokud se nakonec rozhodnete pro jinou agenturu nebo se cesty vzdáte úplně…

Dobrovolnikem mockup web

Stáhni si ukázku knihy Dobrovolníkem na cestách

Ukázka z praktického průvodce dlouhodobým cestováním s hlubším smyslem

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.

Vytvoření profilu

Splňujete všechny podmínky a vybrali jste agenturu, přes kterou chcete vycestovat? Tak hurá na vytvoření profilu! Za sebe mohu popsat, jak to probíhalo s agenturou Cultural Care, myslím však, že proces bude všude stejný, nebo alespoň podobný. Jakmile kontaktujete agenturu a projevíte zájem vycestovat jako au pair, agentura vás celým procesem provede.

Pohovor

První krok je pohovor, během kterého si agentura ověří, že to myslíte vážně, a zjistí, jaké máte zkušenosti s dětmi. Součástí je také krátký rozhovor v angličtině, ale není čeho se obávat. Jde jen o to, zda se dokážete domluvit na základní úrovni. Osobně jsem potkala mnoho dívek z Jižní Ameriky, které anglicky téměř neuměly, a přesto si našly rodinu.

Agentura si po pohovoru ověří vaše reference ohledně hlídání dětí a můžete přejít k dalšímu kroku – vytvoření profilu.

Zapracujete na své angličtině ještě před odletem? Inspirujte se v článku 7 tipů, jak se zlepšit v angličtině.

Vyplňování profilu

Profil je celý v angličtině a je velmi podrobný. Agentura se bude zajímat o základní informace o vás i vaší rodině, nejdůležitější částí profilu však jsou fotky, videa a dopis pro potenciální rodiny. Na těchto částech si dejte opravdu záležet, protože je to často to jediné, na co se rodiny dívají.

Doporučuji nahrát hodně fotek s dětmi a také přidat fotky s rodinou a vašimi zájmy (např. pokud hrajete nějaký sport). Rodiny chtějí vidět, jak žijete a co vás baví, takže pokud profil zaplníte jen fotkami s kamarády nebo z večírků, může to spoustu rodin odradit.

Budete také nahrávat tři videa, kde se představíte a odpovíte na otázky dané agenturou. Rodiny si zde mohou ověřit vaši znalost angličtiny, pokud je to pro ně důležité, proto doporučuji předem si napsat poznámky, co chcete říct.

Poslední klíčovou částí profilu je dopis rodinám. V něm byste se měli rozepsat o sobě, svých zájmech a zkušenostech s dětmi. Také nezapomeňte zmínit, jakou rodinu hledáte a co od pobytu očekáváte.

aupair Texas

Baseballový zápas v Texasu, kam jsme se vydali za mým bratrancem s rodinou

Matching process aneb hledání rodiny

Jakmile dokončíte profil a agentura vám ho schválí, dostanete se do databáze, kde vás mohou vidět rodiny. Začínáte tzv. „matching process“. To pro vás znamená, že se každý den přihlásíte na svůj profil a čekáte, až vás kontaktuje rodina přes portál agentury. Sami se rodinám ozvat nemůžete a ani je nikde předem nevidíte.

Když vás nějaká rodina kontaktuje, zobrazí se vám její profil a vy se můžete rozhodnout, zda vás zaujala a chcete se s ní blíže seznámit, nebo už na první pohled vidíte, že tato rodina pro vás není. Pokud přijmete jejich žádost, stačí jim napsat a domluvit se na hovoru.

Tento proces se opakuje tak dlouho, dokud nenajdete rodinu, které se budete líbit vy a která bude vyhovovat vám. Nikdo vám neřekne, jak dlouho to potrvá, protože je to velmi individuální. Neexistuje žádný omezený počet rodin, které můžete odmítnout, a agentura na vás nebude tlačit. Právě proto je důležité si výběr dobře promyslet – přece jen s tou rodinou budete trávit celý rok.

Další přípravy před odletem do USA

Máte vybranou rodinu a nastal čas těšit se a plánovat svůj rok v USA. Než se ale vrhnete do příprav, je potřeba zařídit několik důležitých věcí.

Ambasáda

Nejdůležitějším krokem je návštěva Americké ambasády v Praze a žádost o víza. K tomu budete potřebovat:

  • Dokumenty vystavené agenturou
  • Platný pas
  • Doklad o ukončeném vzdělání
  • 160 USD na vízový poplatek

Většinou je pohovor jednoduchý a probíhá v angličtině. Budou se vás ptát na základní otázky o hostitelské rodině a místě, kam jedete, nebo co plánujete v USA dělat. Odpovídejte stručně a jen na to, na co se ptají, abyste se zbytečně nezamotali. Pokud byste zmínili, že v USA plánujete zůstat natrvalo, pravděpodobně vám vízum zamítnou. Občas se stane, že ambasáda žádost zamítne i bez udání důvodu, to ale jsou výjimečné případy.

Miami USA

Pláž Miami Beach a její pověstné domky pro plavčíky

Mezinárodní řidičský průkaz

Těsně před odletem je třeba zařídit mezinárodní řidičský průkaz, který vám vystaví na počkání na úřadě. K tomu budete potřebovat 50 Kč a fotografii.

Odhlášení ze zdravotní pojišťovny

Nezapomeňte se odhlásit ze zdravotní pojišťovny na dobu, po kterou budete v USA.

Training School

Před cestou do USA je nutné projít tzv. „training school“, což je online školení pořádané pro au pair, které do USA přilétají ve stejnou dobu. Instruktoři z USA vás rozdělí do skupin a probírají s vámi různé situace, které můžete při péči o děti zažít, i třeba včetně první pomoci. Školení trvá přibližně tři dny a je velmi intenzivní.

Osobně mi školení nepřipadalo příliš přínosné a považovala jsem ho za nezajímavé.

Po příletu

Přílet, první dny v USA

Jakmile přistanete na letišti v USA, budete muset projít imigrační kontrolou. Ta probíhá vždy na prvním letišti, kde přistanete v USA. Pokud máte přestup, budete ji absolvovat na přestupním letišti. Není čeho se obávat – stačí předložit pas a potřebné dokumenty. Úředník vám pravděpodobně položí několik otázek, například proč do USA přilétáte, na jak dlouho a zda nepřevážíte něco zakázaného.

Po imigrační kontrole se přesunete k vyzvednutí zavazadel, kde už na vás bude čekat vaše hostitelská rodina – a vaše americké dobrodružství může začít!

Cultural Care vysílá své au pair pouze v pátky, což znamená, že máte celý víkend na to, abyste se s rodinou seznámili a přizpůsobili časovému posunu. Pracovat ještě nebudete, takže máte čas se rozkoukat.

Co vyřídit během prvního měsíce

Během prvního měsíce budete muset zařídit několik nezbytností, jako jsou bankovní účet a Social Security Number (ekvivalent našeho rodného čísla). Rodina by vám měla se vším pomoci. Moje hostitelská mamka se mnou například obešla všechny úřady a ujistila se, že je vše v pořádku.

První dny v rodině

Moje první dny v hostitelské rodině byly velmi příjemné. Všichni mě srdečně uvítali a připravili mi ten nejhezčí růžový pokoj. Tříletý chlapeček, o kterého jsem se měla starat, byl nadšený a nemohl se dočkat, až si se mnou začne hrát. Hned po týdnu mě rodina vzala na dovolenou k moři na Virginia Beach, kterou jsme si moc užili.

Havaj USA

Ostrov Kauai, Waimea Canyon State Park. Nejkrásnější dovolená. I když je Havaj turistickým lákadlem, nás uchvátila svou různorodostí a krásou

Po návratu z dovolené jsme s chlapečkem najeli na běžný režim… a tehdy se začaly objevovat první komplikace. Nechtěl se mnou moc spolupracovat a často se vztekal. Protože rodina byla napůl česká, měla jsem s ním mluvit hodně česky, což se mu také nelíbilo. Další problém nastal kvůli tomu, že oba rodiče pracovali z domu. Chlapeček za nimi často chodil a chtěl si povídat, což nevyhovovalo ani jim, ani mně.

Naštěstí se po čase situace zlepšila a zbytek roku jsme si s chlapečkem opravdu užili. Komunikace s rodiči pro mě byla zásadní, protože mi byli vždy oporou a mohla jsem se na ně ve všem spolehnout. Postupně jsme si na sebe zvykli – chtěla jsem, aby mě chlapec bral jako kamarádku, ale zároveň mě respektoval… a to chtělo čas.

V USA jsem nakonec zůstala dva roky a v polovině jsem se přestěhovala do Kalifornie k rodině se čtyřmi dětmi. Předpokládala jsem, že první dny budou jednodušší než v první rodině, protože jsem už věděla, co mě čeká. Nemohla jsem se více mýlit.

Děti měly úplně jinou výchovu a rodiče mi téměř neposkytovali podporu, protože sami nevěděli, jak si s dětmi poradit. Nejstarší holčička (6 let), o které jsem myslela, že bude nejjednodušší na komunikaci, mi od začátku dělala peklo. Neustále plakala, stěžovala si na mě a vyžadovala neustálou pozornost.

Když jsem se snažila s rodiči poradit, jak tyto situace nejlépe zvládnout, nedostala jsem žádnou radu. Většinou se zastali dcery a já si musela všechno vyřešit sama. Po několika pokusech jsem tedy přestala chodit pro radu a začala situace řešit po svém.

Naštěstí se po dvou měsících věci uklidnily. Holčička z toho trochu vyrostla, já se přestala zabývat každým jejím výkyvem a postupně jsme na sebe přivykly. Opět to chtělo čas a poznat povahu toho druhého.

Celkově jsem tedy zažila rodinu s jedním dítětem i dětmi čtyřmi, a i když obojí má své výhody a nevýhody, nemohu říct, co bylo lepší. S více dětmi byla větší zábava a hrály si spolu, při péči o jedno dítě jsem se zas cítila jistější, pokud jde o bezpečnost. Záleží na tom, jak se cítíte.

Halloween USA aupair

Fotka ze zábavního parku Six Flags, kde měli krásnou halloweenskou výzdobu. Američani tím žijí a výzdoby jsou všude

„Rematch“

Pokud v rodině nebudete spokojení, nebudou dodržovat podmínky programu, nebo naopak rodina nebude spokojená s vámi, vždy existuje možnost rodinu změnit. Tento proces se nazývá „rematch“ a není to nic neobvyklého. Já osobně jsem si rematchem nikdy neprošla, měla jsem ale kolem sebe mnoho au pair, které ano… některé i několikrát.

Proces začíná tím, že jedna strana kontaktuje LCC koordinátora (Local Childcare Coordinator), který má na starosti danou rodinu i au pair. LCC přijede k vám a rodině na rozhovor, aby zjistil, co je příčinou problému. Po rozhovoru vyhodnotí, zda je opravdu nutné provést rematch, nebo je problém například pouze v komunikaci a situace se dá vyřešit jinak. Pokud jste ale rozhodnutí odejít, nikdo vás držet nemůže.

Jakmile je rematch potvrzený, dostanete se znovu do systému a rodiny vás začnou oslovovat stejně jako při prvním hledání. Rozdíl je v tom, že tentokrát máte pouze 14 dní na to, abyste našli novou rodinu. Pokud se vám to nepodaří, budete muset odcestovat zpět domů. To se stává velmi zřídka, ale stát se to může.

Počet rematchů není omezený, každý záznam o změně se však zobrazí na vašem profilu, což samozřejmě může rodiny odradit. Proto je dobré si rozmyslet, zda je změna opravdu nutná, protože příliš mnoho rematchů na profilu nevypadá dobře.

Jaké další možnosti práce v zahraničí a při cestování máte? Vše jsme shrnuli do článku Vydejte se do zahraničí za prací, spojte ji s cestováním. Jaké jsou možnosti?

Výplata

Jako au pair budete od rodiny dostávat minimálně 195,75 USD týdně coby kapesné. Rodina vám může dávat více, není to ale její povinnost. Z této částky musíte odvádět daně, které se platí na jaře. Výše daní závisí na tom, kolik peněz jste během roku obdrželi a jak dlouho jste v USA byli. LCC koordinátor by vám měl poskytnout tabulku a materiály, které vám s procesem pomohou.

Z kapesného si budete hradit útraty ve volném čase, kosmetiku a cestování. Proto je dobré část peněz odkládat. Zde je model, který jsem používala já:

V prvním roce jsem od rodiny dostávala 200 USD týdně. Rozdělila jsem si peníze takto:

  1. 20 USD na daně
  2. 20 na travel month (cestovní měsíc po skončení programu)
  3. 100 na další měsíční cestování

Zbytek jsem utratila za kosmetiku nebo zábavu s přáteli. Peníze jsem si uschovávala v hotovosti, samozřejmě ale můžete využít i spořicí účet v bance.

S penězi jsem vystačila, žádný luxus to ale nebyl. Rodina sice pokrývá většinu důležitých výdajů, jenže pokud chcete cestovat a zažít něco v Americe, náklady jsou vysoké. Nejlevnější letenka mě stála 80 USD (Washington D.C. – Miami)… a když jsme letěli na Havaj, cena byla 400 USD. Na cestách si musíte samozřejmě platit vlastní jídlo.

Pokud se vydáte s přáteli do kina, na drink nebo na večeři, připravte se na vyšší ceny než v Česku. Kino je cca 15 USD, drink v restauraci asi 13 a za večeři dáte řekněme 18 USD plus dýško.

Jde to všechno zvládnout, jen si musíte nastavit priority a umět trochu šetřit. Já si vždy poradila.

lyžování usa

Můj bratranec s manželem nás přijeli navštívit a společně jsme se vydali lyžovat do Lake Tahoe

Hledání kamarádů

Téma hledání kamarádů je velmi individuální a každá au pair vám pravděpodobně řekne něco jiného. Záleží na tom, jakou skupinu au pair potkáte a jak moc jste společenští. Jedno je však téměř jisté: najít kamarády v dospělém věku je obtížné.

Moje doporučení:

  1. Au pair meetingy – jako au pair máte přiřazeného již zmíněného LCC koordinátora (Local Childcare Coordinator), který je vaším kontaktem, kdyby nastaly problémy… například při změně rodiny. LCC pořádá jednou měsíčně au pair meetingy, kde se scházejí au pair z okolí. To je skvělá příležitost poznat nové lidi
  2. Nebojte se interakce s místními – Američani jsou obecně velmi přátelští a nikdy nevíte, jestli v obchodě ve frontě nenarazíte na svou spřízněnou duši
  3. Bumble – i když je Bumble primárně seznamka, můžete si nastavit režim pro hledání pouze kamarádů. Já se takto seznámila s několika lidmi. Důležité je vždy se sejít na veřejném místě, protože nikdy nevíte, kdo se ve skutečnosti za fotkou skrývá
  4. Facebookové skupiny – na Facebooku najdete mnoho skupin pro au pair, kam se můžete přidat a seznámit s dalšími. Stačí vyhledat Au Pair in… (např. California, Washington, Houston) nebo skupiny jako Au pair USA 2023/2024, CZECH and SLOVAK (future) Au Pairs in America

Cestování po USA

Jeden z hlavních důvodů, proč jsem se vydala do Ameriky jako au pair, byla možnost cestovat. Protože jsem v USA nikdy předtím nebyla, byl to pro mě splněný sen. Možnost vidět na vlastní oči medvěda na Aljašce nebo zažít slavné rodeo v srdci Texasu… to jsou zážitky, které vám už nikdo nevezme.

Jako au pair máte nárok na 14 dní placené dovolené, kterou si můžete během roku vybrat a cestovat. Já to vždy využila na delší cesty, například na Havaj nebo Aljašku, a o víkendech jsem podnikala výlety kratší.

Pokud máte štěstí, rodina vás může vzít na dovolenou s sebou. Takto jsem měla možnost podívat se například do disneylandu v LA nebo do Ohia. Některé rodiny jsou velmi ochotné a pustí vás v pátek už dříve, abyste mohli vyrazit hned po práci. Je ale důležité se o tom vždy předem pobavit, než si uděláte konkrétní plány.

Po ukončení programu máte nárok na tzv. „travel month“, kdy i po skončení programu můžete zůstat ještě 30 dní v USA a cestovat. Záleží jen na vás, jestli tuto možnost využijete. Pokud ano, doporučuji vám hned od začátku si odkládat peníze, protože cestování se může výrazně prodražit. Já si každý týden odložila 20 dolarů – a vyšlo mi to jen tak tak.

Vánoce USA

Na Vánoce je všude plno Santa Clausů, takže jsme si „museli“ fotku udělat i my

Během dvou let v USA jsem navštívila 22 států včetně Havaje a Aljašky (ve dvou jsem žila) a mohu říct, že to za to stálo. První rok jsem žila ve Virginii a snažila se procestovat východní pobřeží. Nejoblíbenější výlet byl do Nashvillu ve státě Tennessee. Country je úžasný hudební žánr a bylo skvělé splynout s místními a zatančit si v jednom z barů s živou hudbou.

Druhý rok jsem se přestěhovala na západní pobřeží do Kalifornie. To se ukázalo jako výborné rozhodnutí z hlediska cestování, protože jsem měla nové příležitosti, které jsem plně využila. Například surfování na pláži v San Diegu vždycky byl můj sen – a protože sny si máme plnit, nakonec jsem se dočkala. A bylo to úžasné!

Tipy, jak během cestování v USA ušetřit

Protože jako au pair nemáte moc peněz na útratu a cestování se může prodražit, tady je pár tipů:

  • Snažte se vždy cestovat s někým. Jednak je větší sranda, ale hlavně: ušetříte hodně peněz za ubytování, dopravu a jídlo. Já měla velkou výhodu, že jsem už do Států přiletěla s přítelem, takže jsme všude cestovali spolu
  • Vařte si nebo choďte do fast foodů. Restaurace v USA jsou drahé a navíc se očekává spropitné minimálně 15 %. Pokud budete jíst každý den v restauracích, peníze vám rychle dojdou
  • Choďte pěšky nebo využijte hromadnou dopravu. I když Američané moc pěšky nechodí, já jsem každý den nachodila alespoň 30 tisíc kroků. Je to nejlevnější způsob, jak objevovat nová místa, a můžete se zastavit, kdekoliv se vám líbí. Pokud se potřebujete přesunout někam dál, vždy nejprve zjistěte, jestli je k dispozici hromadná doprava. Dejte si ale pozor večer – ne všude je dobrá bezpečnost, to jsem si raději vždy zaplatila Uber

Inspirujte se a zažijte Měsíční road trip jihozápadem USA: naplánujte nejlepší jízdu po Spojených státech

Možná změna rodiny po prvním roce

Ke konci prvního roku vás kontaktuje agentura a zeptá se, jestli chcete pobyt prodloužit o 6, 9, nebo 12 měsíců. Pokud se rozhodnete zůstat, máte možnost se buď přestěhovat k jiné rodině, nebo po domluvě se současnou rodinou zůstat tam, kde jste.

Důvodů ke změně rodiny může být mnoho. Pro mě to bylo hlavně cestování. První rok jsem žila ve Virginii a procestovala většinu východního pobřeží. Chtěla jsem se však přestěhovat na západ, protože cestování je levnější, když bydlíte blíž k místům, která chcete navštívit.

Svoji první rodinu jsem měla moc ráda, přesto jsem cítila, že změna pro mě bude správným krokem. Po těžkém rozhodování jsem se nakonec přestěhovala do Kalifornie – do Sacramenta. V nové rodině jsem měla o něco víc času na cestování a mohla tak poznat další krásná místa… což byl můj cíl.

Pokud se rozhodnete pobyt prodloužit, pravděpodobně vás po pár dalších měsících v USA bude čekat zkouška k získání amerického řidičského průkazu, protože váš mezinárodní průkaz platí pouze jeden rok. Míníte-li zůstat, je získání amerického řidičáku nezbytné.

Doporučuji – na zkoušky se dobře připravte; nejsou sice těžké, ale z hlavy je neuděláte. Musíte si sami zařídit schůzku na DMV (Department of Motor Vehicles) ve vašem státě, kde budete zkoušku skládat. Cena se pohybuje mezi 20 a 50 USD – v závislosti na státě.

Vše si musíte vyřídit sami, rodina vám s tím určitě může pomoci. Každý stát má odlišné podmínky, proto doporučuji předem zjistit podrobnosti na oficiálních stránkách DMV ve vašem státě.

Yellowstone USA

Yellowstonský národní park skrývá mnoho krásných míst. Je ale dobré vyrazit tam brzy ráno, abyste se vyhnuli davům

Návrat zpět do ČR

Po skončení programu a „travel month“ měsíce nastává čas návratu domů. Letenku vám hradí agentura, vy si jen určíte termín odletu.

Rozloučit se s domovem a odletět do Ameriky je těžké, pro mě ale bylo ještě mnohem těžší opustit Ameriku a letět zpátky do Česka. Ten pocit, když odjíždíte od dětí, se kterými jste toho tolik zažili a byli svědky jejich „poprvé“, je nepopsatelný.

Pro mě bylo náročné smířit se s tím, že vlastně nevím, jestli a kdy se do Ameriky ještě vrátím. Když jsem přistála v Praze, necítila jsem se, jako bych se vrátila domů – spíš to působilo, jako bych opustila místo, které mi bylo domovem. Všechno se mi zdálo menší a jiné, lidé nebyli tak příjemní a na úřadech nechtěli s ničím pomoci.

Ale nebojte, tento pocit pomine – anebo se vám naskytne další příležitost a budete moci vycestovat jinam. My jsme se rozhodli pro Nový Zéland.

Ať už se rozhodnete vyrazit jako au pair do Ameriky, nebo se vydáte jinou cestou, nezapomeňte cestovat. Zážitky vám nikdo nikdy nevezme.

Cestování zdar!

Mé jméno je Adéla a společně s manželem už přes dva roky cestujeme. Vše začalo jako au pair v Americe, kde jsme získali mnoho zkušeností do života, a pokračuje na Novém Zélandu. Cestování nás naplňuje ze všeho nejvíc, proto to určitě není naše poslední destinace. Pokud máte zájem sledovat mě na našich cestách, přikládám zde Instagram: adel_lehnert.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napište svůj komentář ke článku