7 důvodů, proč neděláte pokroky v angličtině, a jak s nimi zatočit

05.11.2019|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Začít se učit nový jazyk zvládne každý, ne všichni ale své jazykové snažení dotáhnou do zdárného konce. Nedaří se vám dostat na vytouženou úroveň, anebo jste se jen zasekli a ztrácíte motivaci pokračovat dál? Ať je to jakkoli, nenechte se odradit. V tomto článku podrobněji prozkoumáme nejčastější příčiny, proč se s angličtinou trápíte, a poradíme, jak se posunout dál.

Když mluvit nestačí

Ve škole nám do hlavy vtloukali zaručený klíč k úspěchumluvit, mluvit a mluvit. Rozmluvit se a přenést pasivní znalosti angličtiny (aplikovatelné i na jakýkoliv jiný jazyk) do té aktivní určitě pomáhá, neměli bychom ale zapomínat na neméně důležitou část aktivního jazyka, a tou je psaní.

V některých jazycích se bez procvičování psaní neobejdete. Studenti ruštiny, arabštiny a celé řady dalších jazyků se kromě nových slovíček musejí naučit i zbrusu novou abecedu. Bez tužky v ruce a zapisování psané i vyslovené formy slova nebudou efektivní ani angličtináři. 

e-book angličtina na cesty

Mozek totiž považuje napsanou informaci za důležitější a snadněji si ji zapamatuje. K poznačenému slovíčku se navíc budete moci kdykoli vrátit a osvěžit si jej třeba při čekání na autobus.

Zapsat slovíčko do slovníčku je ale jen první krok ke zvýšení efektivity učení. Stačí přitom tak málo a vaše znalosti se posunou o kus dál: zapisujte si celé fráze. 

Buďte kreativní, dejte dohromady kombinaci anglických slov (pokročilejší se mohou pokusit o celé věty) za použití nově naučeného slovíčka. Jejich správnost si můžete ověřit u rodilých mluvčích, které najdete přes sociální média, nebo vám text zdarma zkontrolují na komunitním webu Lang-8

Gramatickou správnost vět ověříte i v on-line aplikaci Grammarly a hrubý překlad zajistí Google Translate. Strojový překlad ale berte s nadhledem, Google postrádá kontext a většinou skládá jednotlivá slova za sebe – z takové zeleninové oblohy (té na talíři) pak vzejde nečekaný přírodní jev. 

chyby ve strojovém překladu

Psaní je v podstatě pomalé mluvení. Zatímco u mluvené angličtiny mozek funguje na plné obrátky a nemá čas zaobírat se ne zcela osvojenou gramatikou, skloňováním nebo předložkami, u psaní se můžete zastavit, zamyslet a eliminovat množství chyb v textu. 

Nemusíte psát rovnou romány, stačí pár krátkých vět. Můžete taky zkusit experimentovat se stopkami. Na psaní si vymezte 5–10 minut a nepřestávejte, dokud budík nezazvoní. Výsledky na sebe dlouho nenechají čekat a s každou lekcí vám půjde psaní víc a víc od ruky.

Vysoká očekávání odradí

Učit se nový jazyk je běh na dlouhou trať. Zpočátku se výsledky dostavují rychle. S každým novým naučeným slovíčkem se slovní zásoba prohlubuje a schopnost reagovat během konverzace zrychluje. Už za pár měsíců tak můžete ovládat základy jazyka a běžné každodenní konverzace.

V jisté fázi se celý proces zpomalí. Naučit se stejný objem slovíček i pravidel zabere mnohem víc času a energie. Vaše slovní zásoba začne být pestrá, jednotlivá slovíčka ale nebudete používat každý den, proto je budete snadněji zapomínat.

V tomto bodě to spousta studentů vzdá. Podle původních očekávání jste už dávno měli zvládat plynulé konverzace i složitější poslechy, ale výsledky ne a ne se dostavit. 

Uvolněte se. Přejděte z „musím“ do „chci“. Vypracujte si nové dílčí cíle, které budou reálné, a pusťte se do jejich plnění. Pokud se vám zdá vaše slovní zásoba nedostatečná, naučte se nových 60 slovíček během následujících 30 dnů. Trápí vás poslech? Stáhněte do mobilu aplikaci BBC a každý den si přehrajte alespoň dvě audio nahrávky. 

BBC learning English aplikace

Zajímavé nahrávky seřazené podle úrovně najdete i na webu BBC Learning English

Zaměřit se na dosažené studijní výsledky ale nemotivuje každého studenta. Pokud raději oceníte snahu a čas, který učení věnujete, vyčleňte si interval, během kterého se budete každý den plně soustředit na učení angličtiny. Stačí pouhých 20 minut 6 dní v týdnu a výsledky se začnou pomalu, ale jistě dostavovat.

Dávejte ale pozor, abyste končili včas. Nevadí, že probíranou látku nedokončíte, že vám zbývají poslední tři věty v procvičování. Zaklapněte sešit a pokračujte v jiných činnostech, nebo jen tak lelkujte. Mozek se po 20 minutách přestává soustředit a učení by už nebylo tolik efektivní. Pokud se k učivu stejně chcete během dne ještě vrátit, udělejte to, ale později – až si hlava trochu odpočine.

Také popřemýšlejte nad učebními metodami. V ideálním případě by novou lekci mělo ze 70 % tvořit už probrané učivo, zbytek (tedy pouhých 30 %) má být nová látka. Takto můžete plynule pokračovat ve studiu a zbytečně se nezaseknete na tolika neznámých.

Umíte už teď dobře anglicky? Vydělávejte si na cestách jako učitel angličtiny

Dosáhli jste komfortní jazykové úrovně

Rádi byste se naučili anglicky, dřív jste na tom tvrdě dřeli, ale pak se něco změnilo? Začali jste se ve vaší jazykové úrovni cítit komfortně, víceméně se domluvíte a motivovat se k dalšímu studiu je den ode dne složitější? Vítejte v „plateau“ – strašáku mnohých studentů. 

Plateau označuje náhorní plošinu a vyšplhat na ni stojí spoustu energie. Bohužel ne všichni ji zvládnou vystoupat až do zdárného konce. V jednom okamžiku pocítí, že už dál nemohou. Často se podvědomě rozhodnou, že se jim na daném místě vlastně líbí, a ukončí snahy o dosažení vrcholu. 

Podobně je to s jazyky. Spousta studentů končí své jazykové snažení ještě před stoprocentním ovládnutím jazyka. Děje se to hlavně pokročilým, kteří vidí ten kus cesty, který ušli, dosavadní výsledky jim celkem stačí a ten kousek do cíle jim za to „trápení“ nestojí. 

komfortní jazyková úroveň

Dostat se na vrchol nedokáže každý horolezec a bohužel ani student angličtiny

Pokud se jazyk ale opravdu chcete naučit, je v tomto bodě dobré popřemýšlet o změně. 

Učili jste se doteď sami? Možná byste měli

 • vyhledat k sobě parťáka,
 • pořídit si on-line kurz,
 • začít docházet na hodiny angličtiny. 

Možností je spousta a je jen na vás, kterou vyberete. 

Rozhodně ale potřebujete nabrat druhý dech. Vzpomeňte na důvody, proč jste s angličtinou začínali. Chtěli jste sledovat seriály v originále, cestovat nebo se přestěhovat do zahraničí? A zvládli byste to už teď s dosavadními znalostmi?

Dejte si od učení chvíli pauzu. Vraťte se k němu, až budete odpočatí, plní síly a připravení čelit novým výzvám. Pravděpodobně jste při učení zpohodlněli, opakujete už probranou látku, pouštíte se do lehkých cvičení – dosáhli jste vaší komfortní jazykové úrovně.

Věnujte alespoň čtvrtinu lekce něčemu novému. Vystupte ze své komfortní zóny a hledejte způsob učení, který vám bude vyhovovat a bavit vás. 

Výbornými pomocníky jsou aplikace jako třeba:

 • Duolingo, které odměňuje za splněný úkol, lekci i to, že studujete každý den. 
 • S LingQ můžete sledovat, kolik slovíček už umíte a kolik času strávíte jednotlivými aktivitami. 
 • V OnlineJazyky si jednoduše nastavíte denní studijní cíl a ve statistikách zjistíte, kolik a jakého učiva jste už probrali i kolik času jste učení věnovali. Sbíráte body za splněné úkoly a pravidelné každodenní studium.

online kurzy angličtiny

Všechno zapomenete

Naučíte se deset nových slovíček, ale do zítra jich osm zapomenete? Chyba nemusí být na vaší straně, na vině může být váš přepracovaný mozek. 

Mozek je sval a stejně jako každý jiný může být namožený, přepracovaný a lenivý. S tím rozdílem, že namožená noha bolí, a tak vám dá jasně najevo, že dneska to na žádnou túru do hor nevypadá. Přetížený mozek na to jde trochu jinak – odmlčí se. Omezí svou činnost a zmaří veškeré vaše pokusy o učení, ať už se snažíte sebevíc.

Buďte efektivní a vyzrajte na mozkovou únavu. Mozek se dokáže plně koncentrovat jen přibližně 20 minut, po této době vaše efektivita začne postupně klesat. Znamená to, že pokud se vyčerpaní z práce posadíte za stůl a hodinu věnujete angličtině, vaše výsledky nebudou takové, jako když si na angličtinu vymezíte dva tři nerušené 20minutové bloky během dne. 

Nejste unavení, věnujete učivu maximální pozornost, přesto pořád zapomínáte? Zaměřte se na opakování naučené látky. Ebbinghausova křivka zapomínání popisuje, co nepotěší žádného studenta: vytrácení naučených informací. Nová látka se sice dostane do krátkodobé paměti a mezi neurony v mozku vznikne jemná vazba, ta ale brzy zeslábne a informace zmizí. Z křivky vyplývá, že do druhého dne zapomeneme až dvě třetiny toho, co jsme se naučili, a po týdnu až 75 % naučených informací.

Pravidelným opakováním posilujete vazby mezi jednotlivými neurony a informace se z krátkodobé paměti přenese do té dlouhodobé, kde zůstane mnohem déle. Je proto dobré čerstvě nabyté informace zopakovat druhý den, sedmý den a ještě jednou asi dvanáctý den po tom, co jste se látku učili poprvé.

Spousta starších studentů si zapomínání spojuje s věkem. Ten samozřejmě hraje svou roli, oproti malým dětem se dospělí učí pomaleji a spousta informací zmizí právě v krátkodobé paměti. Toto znevýhodnění si však starší studenti snadno vykompenzují. Už dávno vědí, jaké studijní techniky na ně platí, dokážou se lépe soustředit a navíc jsou odhodlanější dosáhnout svých cílů.

Přečtěte si, jak se díky chytrým metodám naučit cizí jazyk za 3 měsíce.

Jste bezchybní

Mluvit spatra, nechybovat a rozumět všemu, co ostatní říkají, je vysněný cíl všech studentů cizího jazyka. Dostat se do tohoto bodu chce pořádnou dávku odhodlání a především zbavit se strachu z vlastních chyb. 

Ve škole nás učili, že chybovat není správné. Že správné je naučit se, látku ovládnout a bezchybně ji používat. Tento utopický scénář je ale zvlášť nevhodný pro studium cizího jazyka. Nebát se chybovat, jazyk třeba i chybně používat a poučit se z případných chyb – to je nejrychlejší cesta, jak jazyk ovládnout. 

Nejen že zjistíte, kde máte mezery a na čem byste ještě měli zapracovat, opravené chyby a správné fráze jsou dobře zapamatovatelné, protože se k nim pojí „příběh“. Nejsou to jen slovíčka vytržená z kontextu.

chyby v angličtině

Při chybování se nejvíc naučíte

Pokud ještě neovládáte jazyk na 100 %, přitom ale nikdy nechybujete, zřejmě se držíte zkrátka. Před každou odpovědí pravděpodobně dlouze přemýšlíte. Nemluvíte o věcech, které považujete za těžké nebo mimo vaši slovní zásobu. Vystupte ze své komfortní jazykové úrovně a nebojte se jít dál a dál za to, co vám připadá zvládnutelné. Jedině tak se zase začnete zlepšovat.

Spoléháte na ostatní

Nespoléhat na ostatní a začít sám u sebe je jedno ze základních pravidel při studiu. Každému nemusí sednout přístup jeho učitele, kurz, učebnice. Nic z toho by vás ale nemělo od učení odradit. Konečně jste to právě vy, kdo rozhoduje, jestli se něco naučíte, nebo ne.

Pokud se cizí jazyk chcete opravdu naučit, musíte mu jít naproti. Angličtináři mají navíc obrovskou výhodu, anglických materiálů jsou všude tisíce. Poslech si můžete vylepšit nejen z učebních nahrávek, které najdete třeba na BBC, ale především během sledování vašich oblíbených filmů a seriálů. Psaní vám opraví nejen v on-line aplikacích jako Grammarly, ale přímo rodilí mluvčí na portálu Lang-8

Slovní zásobu si rozšíříte díky aplikaci Quizlet, kde si vytvoříte vlastní sady slovíček, které jsou pro vás problematické. Anebo zajděte do knihovny a půjčte si pár knížek v angličtině. Místo klasické literatury raději volte moderní kousky, ve kterých nenajdete zastaralá slova, ale naopak i užitečné slangové výrazy. 

Předsudky a strach

O strachu a předsudcích při učení cizího jazyka bychom mohli napsat samostatný článek. Většina z nich toho má ale dost společného, a tak se je pokusíme vyvrátit v pár odstavcích.

V podstatě existují jen ve vaší hlavě. Podceňujete se a máte strach, že nejste na jazyky nadaní? Vezměte si příklad u Švýcarů nebo Lucemburků, kteří často ovládají tři čtyři jazyky. Všichni do jednoho rozhodně nejsou jazykoví mágové a ani vzdělání nebude hrát takovou roli. V Indonésii, kde vzdělání není zrovna hitparáda, se mluví více než 700 jazyky a většina Indonésanů ovládá přinejmenším dva z nich.

Angličtina bezpochyby půjde některým studentům lépe než ostatním. To ale neznamená, že byste vaše snažení měli vzdávat. Vytrvalost je ten pravý klíč k úspěchu – ať už jste staří, mladí, nadaní, nebo jazyky nepolíbení.

Nemusíte se ani bát, že vás angličtina přijde draho. Už několikrát jsme zmiňovali aplikace nebo stránky, kde najdete užitečné zdroje zdarma, nebo za hubičku. Ani nemusíte vyrážet za hranice, abyste se dostali do toho správného jazykového prostředí. Spoustu rodilých mluvčích najdete na internetu – využít můžete třeba italki, a pokud žijete poblíž univerzitního města, máte vyhráno. 

Zahraniční studenti, kteří přijíždí na Erasmus, IAESTE nebo AIESEC stáže, se s vámi milerádi dají do řeči. Některé čajovny a knihovny dokonce pořádají anglické večery, během kterých je jediný povolený jazyk angličtina.

zahraniční studenti

Dejte se do řeči se zahraničními studenty

Z těchto pár příkladů je vidět, že s trochou odhodlání a vytrvalosti se jazyk dokáže naučit každý. Bohužel někteří hodí flintu do žita ještě předtím, než opravdu začnou. Určitě znáte někoho, kdo s výletem do zahraničí čekal na známé… a nakonec nikam nevyjel. S učením se cizího jazyka je to podobné. Domluvíte se se známými, počkáte, až se vypíší nové termíny kurzů… a při vyplňování přihlášky zjistíte, že kamarád vlastně nemá peníze/čas/energii/chuť.

Nečekejte na ostatní, vyrazte si plnit sny klidně sami. Nestyďte se, že uděláte chyby, že budete na kurzu sami, že nebudete rozumět. Zvolte si takovou techniku a prostředí, které vám vyhovují, a věřte, že s každou výzvou budete blíž a blíž vašemu cíli. 

Poznali jste se? Tak kde začít…

Pokud jsme v článku odhalili přesně ty důvody, které vás doteď dělily od perfektní angličtiny, je na čase něco s tím dělat. Teď už víte, jak nad nimi (i sebou) vyzrát, tak vám ve studiu nic nebrání. Jenže – kde začít? 

e-book angličtina na cesy easylingo

Z článku už víte, že spoléhat na ostatní se nevyplácí, čekat, až v jazykovkách vypíší nové termíny, taky ne… a donekonečna opakovat začátečnické lekce – to už vůbec ne. On-line jazykové kurzy nám tak vychází jako ideální řešení pro ty, kdo už nejsou školou povinní a ke studiu se jim hodí nějaká pomocná ruka, která je bude učením provádět. 

Jestli vám takový systém vyhovuje, zjistíte se zkušebními jazykovými kurzy zdarma. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli formu učení, pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl. Všichni jsme jednou začínali. Teď je jen na vás, abyste to s angličtinou dotáhli do zdárného konce. Good luck. 🙂

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!