Stáže v mezinárodních organizacích: cestování a práce v jednom

16.04.2018|Kategorie: Práce & dobrovolnictví, Tipy a triky|

Už jste stopovali. Už jste sbírali jahody v Anglii. Už jste si opálili tělo u všech možných moří a slezli všelijaké kopce. Možná si říkáte, že už jste při cestách do zahraničí vyzkoušeli dost zajímavých věcí. Ale (skoro) zaručeně jste nebyli na stáži v jedné z mezinárodních organizací. Čechů, kteří si takhle vyzkouší pracovat, je pořád dost málo. A je to škoda, protože kromě top prestižního bodu do životopisu poznáte cizí zemi zas prostě jinak.

Následující článek shrne, kam se lze hlásit na stáže v mezinárodních organizacích a jak z nich vytěžit co nejvíce, a to nejen z cestovatelského úhlu pohledu. Začneme v Bruselu s Kristýnou, Andreou a Kačkou, následně se přesuneme do Mongolska za OSN dobrovolnicí Štěpánkou.

Evropský parlament a Evropská komise

Brusel má mnoho přívlastků – centrum byrokratů, evropská Mekka džihádistů, město s největší koncentrací špionů na světě. Tak či tak, nejen díky obrovské skupině usídlených expatů je městem, které pulzuje kulturním vyžitím. V Bruselu má sídlo nebo kancelář hned několik mezinárodních organizací. Brusel tak je ideálním místem k tomu, abyste poznali země Beneluxu a zároveň chvíli pracovali jako profesionálové v zahraničí, resp. v mezinárodní organizaci.

Evropský parlament

Všichni stážisté z Evropské komise a parlamentu (Foto Evropský parlament)

Pro cestu do Bruselu se bude hodit průvodce Belgie – pralinková a pivní turistika.

Do Bruselu můžete přijet jako stážista Evropského parlamentu obdobně jako Kristýna, která strávila pět měsíců na generálním sekretariátu pro bezpečnost. Pracovala jako stipendistka Schumanova stipendia. Evropský parlament přiděluje Schumanovo stipendium každoročně zhruba dvěma stovkám mladých lidí z celé Evropy.

Za nejlepší zkušenost z celé stáže Týna pokládá dvě tzv. pozorovací mise ve Štrasburku během plenárního zasedání Evropského parlamentu a potom během celoevropské akce pro mladé lidi (European Youth Event). Jako stážista dostanete dostatečnou apanáž na to, abyste si (nejen) stáž patřičně užili a samozřejmě se podívali, jak to funguje v sídlech Evropského parlamentu.

štrasburk

Všichni stážisti maličkého DG Safe ve Štrasburku

Obdobně se můžete hlásit jako Blue Book trainee na stáž do Evropské komise. Obě tyhle stáže trvají 5 měsíců, dostanete za ně okolo 1200 eur měsíčně a jsou určené vysokoškolákům minimálně s bakalářem. Nebudeme zastírat, že konkurence je veliká. Ale kromě těchto dvou programů existuje řada dalších stáží v evropských orgánech, ať už se jedná o neplacenou praxi, anebo stáže v politických skupinách nebo u evropských poslanců.

Mluvíme nyní převážně o Bruselu, ale stážisti jsou umísťováni i v Lucembursku, ve Francii a výjimečně i jinde. Všechny lokality jsou perfektní, ať se jedná o kosmopolitní Brusel, magický Štrasburk, nebo Lucemburk, který je požehnáním pro milovníky outdooru.

Stáže u poslanců Evropského parlamentu

Do Evropského parlamentu se můžete podívat i jako stážista konkrétního europoslance.

Katka třetím rokem studuje evropská studia a čínštinu v Olomouci. Jednou navštívila přednášku českého europoslance a po pár e-mailech a přijímacím pohovoru v angličtině si s jeho asistentkou „plácla“ na šestitýdenní stáž v Bruselu. Tato praxe je poměrně běžná a na svou stáž se podobně dostal třeba i Jan, který byl v kanceláři jiného europoslance celý měsíc. Europoslanci a politické skupiny inzerují průběžně poptávku po stážistech na svých webech.

Stážistův denní chleba

Všichni stážisti v kanceláři byli v případě Kačky ubytovávaní za příznivou cenu v bytě kousek od centra a stipendium vyplácené na měsíc dopředu pohodlně pokrylo všechny výlohy včetně výletů po okolí. Šest týdnů v Bruselu však nebylo pro Kačku ani zdaleka jen o cestování. Pracovní den začínal kolem deváté a často končíval v pozdních hodinách. Na půdě Evropského parlamentu se probírají různá témata od ochrany životního prostředí až po diskuse s vítězi Nobelovy ceny. Nejčastěji měla Kačka za úkol pořizovat zápisy z meetingů a překládat je z angličtiny.

Stáže na velvyslanectvích a v Českých centrech

Za stáží nemusíte jen do mezinárodních organizací. Stážistou se můžete stát na dalších místech:

Kromě těchto možností se můžete dostat jako civil na EU mise, které jsou organizovány přes ministerstvo zahraničí.

Andrea během studia absolvovala několik studijních pobytů v zahraničí. Ten nejčerstvější zážitek si odnesla právě z velvyslanectví České republiky v Bruselu, kde působila během dvouměsíční letní stáže. Protože si chtěla vyzkoušet, jak se tvoří česká zahraniční politika, přihlásila se na stáž, jejíž výzvu našla na Facebooku MZV ČR.

mladiinfo

Andrea na stáži v Bruselu

Nejprve se seznámila s fungováním denního chodu ambasády včetně konzulárního a vízového oddělení. Mezi hlavní úkony stáže patřila administrativní a rešeršní činnost spolu s tvorbou textů. Andrea zpracovávala odpovědi na dotazy z řad české i zahraniční veřejnosti a komunikovala jménem velvyslanectví s belgickými i evropskými institucemi. Právě stáže na velvyslanectvích a v Českých centrech jsou většinou neplacené, ale pokud studujete, dají se náklady lehce pokrýt ze stáže Erasmus+. Právě touto cestou šla Andrea a díky stáži si našla ubytování v samostatném pokoji v centru Bruselu.

Průvodce stážemi se základními informacemi najdete v článku Kam a jak na stáž do zahraničí?

Co vám může Brusel nabídnout

Brusel – kromě toho, že je centrem eurobyrokratů a lobbistů – je také výhodným dopravním uzlem. Dostanete se díky Ryanairu a dálkovým autobusům za poměrně slušnou částku během pár hodin do mnoha destinací. Kdo by nevyužil příjemné vzdálenosti třeba do Amsterdamu nebo Paříže? Nemluvě o kráse belgických přímořských městeček a jedinečné architektuře Ghentu nebo Bruggu.

Kačka Kubesová na návštěvě v Bruggách

Kristýna během své stáže v Evropském parlamentu s bohatým přídělem dovolené vyrazila hned do několika evropských metropolí. Pokud je vám méně než 26 let, máte nárok na zlevněnou vlakovou jízdenku po celé Belgii, nepočítaje poloviční víkendové ceny nebo směšně levné skupinové jízdenky.

Holky se jednoznačně shodují, že je stáž profesně velmi obohatila a nasměrovala úplně novým směrem. Bez výjimky strávily jedinečný čas v centru evropského dění, našly si mnoho nových mezinárodních přátel a procestovaly celý Benelux. Je pravda, že život v Bruselu a stáž jako taková nesedne každému. Proto je třeba dívat se i po jiných místech, třeba v OSN, kde se dostanete na stáž do mnohem rozvojovějších zemí, než je Belgie.

Západ slunce v Bruselu

OSN a UN Youth Volunteer(s)

OSN je kolosální a stáží má stovky. Stáže se tradičně konají na generálních sekretariátech OSN a v různých agenturách OSN. Nejdostupnější je pro Čechy program, který se nazývá UN Youth Volunteer.

Štěpánka se v Mongolsku ocitla jako jedna ze šesti českých dobrovolníků OSN. Tento program má v Česku na starosti Národní kontaktní centrum dobrovolníků OSN. Každý rok vypisuje specializované pozice u různých organizací OSN, na které už potřebujete alespoň bakalářské vzdělání, jazykové znalosti a zkušenosti v tom, co daná pozice vyžaduje.

Role Štěpánky se jmenovala UN Youth Volunteer in Communications, Outreach and Youth u UNDP a UNV v Mongolsku. Její úloha prakticky spočívala v tom, že dělala cokoliv, co se týkalo komunikování navenek: od vymýšlení toho, co se dá na Facebook a Twitter, přes vytváření nových webových stránek po focení a tweetování z fór a konferencí.

Tipy, jak hlídat deadlines na stáže:

Kačka Kubesová pózuje na místě, kde se fotí delegace

Přehled stáží v mezinárodních organizacích

EU:

Kam v OSN:

evropský parlament

Nejvyšší salon v Evropském parlamentu

NATO:

OBSE:

Když nechcete na stáž, ale stejně si přejete někam odjet

Spousta organizací vypisuje programy pro tzv. mladé profesionály (třeba Young professionals programme – UN, Junior Professional Officer – OSCE nebo Junior Professional in Delegation – EEAS), což se rovná vstupním pozicím pro práci na plný úvazek. Odhlédneme-li od klasických stáží, pořád můžete na pár týdnů vyjet do zahraničí v rámci volebních pozorovatelských misí OBSE.

Naše čtveřice – tedy Kačka, Štěpánka, Týna a Andrea – měla možnost zažít, jak funguje kolos mezinárodní organizace. Dívky vyzkoušely práci v mezinárodním týmu, kdy se perete s problémy od italské řečnické vášně po flegmatičnost Rumunů. Máte možnost srovnat realitu s osobními představami, objevovat nedokonalosti systému a přijímat je.

Maastricht

Maastricht

Jeden z Týniných kolegů podotkl, jak moc mladým závidí, že jsou na začátku kariéry. Zatímco on už má ty nejtěžší boje za sebou, mladé to teprve čeká. Má pravdu. Existují desítky způsobů, jak si zpestřit studium, nabrat profesní zkušenosti, vytvořit důležité kontakty do budoucnosti, cestovat a poznávat země očima místních.

Stáž v mezinárodní organizaci je ale mixem všeho zmíněného, navíc se jedná o finančně slušně kompenzovanou velmi prestižní záležitost. Není lehké do cizí země přijít, ještě těžší bývá odejít. Jedno vám ale nikdo nevezme – díky stáži máte start k zajímavé pracovní kariéře docela jistý.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Týna, Kačka, Andrea a Štěpánka

Autorkami článku jsou Kristýna Wagnerová, Kačka Kubesová a Andrea Votápková a v článku citovaly i kolegyni Štěpánku Pecháčkovou. Všechny čtyři holky mají hned několik věcí společných – mají za sebou mezinárodní stáž a jsou redaktorkami portálu Mladiinfo.cz, kde píšou právě o svých stážích, ale také o cestování, studiu v zahraničí a dobrovolnictví.

Kačka studuje evropská studia a čínštinu, Andrea mezinárodní vztahy. Kristýna už dávno vystudovala, a než se trvale přesídlila do Švédska, pracovala jako státní zaměstnanec. Štěpánka pracuje (zatím v Čechách) jako copywriter. Pokud máte dotazy ke stážím, kontaktujte holky na webových stránkách a sociálních sítích Mladiinfo, ony vám rády odpoví na všechny vaše dotazy.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!