21.12.2016|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Bezkonkurenční čokoláda, hranolky a ovocná piva vám návštěvu Belgického království jednoznačně zpříjemní. To však není jediné, nač se můžete v Belgii těšit. Čeká vás francouzský šarm a anglická kultivovanost. Malou zemičku na západě Evropy vám představí Markéta Brančíková.

Proč tam jet?

Belgii jsem si zamilovala zejména kvůli nádherné, většinou renesanční a gotické architektuře, zdejší atmosféře a multikultuře, která je díky tamějšímu sídlu Evropské unie všudypřítomná. V Belgii je neustále co dělat – různorodé kulturní akce jsou na denním pořádku.

Je úžasné, jak na jednom místě dokážou žít tři skupiny obyvatel, kteří mluví vlámsky, francouzsky a anglicky. Kolikrát si vůbec nerozumí, a přesto spolu dovedou skvěle koexistovat. Celé je to navíc provoněné vůní sladkých vaflí.

Proslulé belgické vafle

Proslulé belgické vafle

Jak se tam dostat?

Do Belgie v pohodě dojedete autem. Vzdálenost mezi Prahou a hlavním belgickým městem Bruselem je cca 900 km. Pokud si na cestu netroufnete sami, doporučuji využít spolujízdy. Na Česlobe najdete nabídky a poptávky spolujízd do/z Belgie. Výhodou může být, že jde pouze o komunitu Čechů a Slováků. Další možností samozřejmě je Blablacar. Ceny spolujízdy závisí na městech, odkud a kam cestujete. Průměrně počítejte 40 eur na jednu cestu.

Více o spolujízdě po Evropě jsme psali v podrobném článku na Travel Bibli.

Další možností je autobus. Zaběhlá linka Praha–Brusel (provozuje Student Agency)  jezdí každý den s cenovým rozpětím 1200–1850 Kč za jednosměrnou jízdenku. Také můžete volit Flixbus s cenou okolo 1500 Kč. Záleží, s jakým časovým předstihem jízdenku kupujete.

Využít můžete i letecké dopravy. Letenky do Belgie ovšem nebývají úplně zadarmo a výhodněji pravděpodobně vyjde cesta autobusem. Pokud ale nechcete trávit deset dvanáct hodin cestou, nejvýhodnější variantou je zřejmě Ryanair, z Prahy vás dostane na belgické letiště Charleroi. Letiště je od města vzdálené asi 60 km, jízda pravidelnou městskou dopravou do centra stojí 14 eur.

Na hlavní letiště Zaventem létají mnohé další letecké společnosti, ale již se nejedná o nízkorozpočtové lety. Také se na něj dostanete autobusem, jízdenka u řidiče stojí 4,50 €.

Útulné hospůdky jsou skvělým místem, kde strávit deštivé odpoledne

Útulné hospůdky jsou skvělým místem, kde strávit deštivé odpoledne

Kdy jet a proč v tuhle dobu

Belgie se nachází v mírném oceánském podnebí, rozhodně nezapomeňte přibalit deštník či pláštěnku. Je téměř jisté, že nějaký deštík zažijete.

Přílišné výkyvy teplot v Belgii nejsou, počítejte ale s tím, že spíš než do tepla jedete do zimy. Nezapomeňte na teplé svetry a nepromokavé bundy. Návštěvu doporučuji v jarních či letních měsících. Horkem padat s největší pravděpodobností nebudete, ale taky nezmrznete.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Kde najdu víc info

Belgian Tourist Office

Oficiální turistické stránky Belgie. Jsou pouze v angličtině, najdete na nich spoustu užitečných informací týkajících se ubytování, zkušeností dalších cestovatelů či pozvánek na různé kulturní akce.

Visit Belgium

Další stránky pro turisty. Zde objevíte pozvánky na akce, na kterých nesmíte chybět, informace o dopravě nebo o tom, co byste měli vědět, než do Belgie vyrazíte. Stránky jsou také v angličtině.

Belgium

Formální informace a statistiky týkající se vzdělávání, fauny a flóry, ekonomiky, práce nebo také zdraví místních obyvatel.

Lonely Planet

Kdo raději tištěné průvodce, může si k Belgii koupit Lonely Planet v angličtině. V členské sekci na ni máte slevu.

Miniprůvodce Beligií zpracovala Markéta Brančíková, která sem jezdí pravidelně už asi deset let navštěvovat svoji rodinu. Miluje belgickou atmosféru a je blázen do zdejší čokolády a piva. Ještě raději má Portugalsko, kde j rok žila a nemůžu se dočkat, až zase bude sedět pod olivovníkem s knihou v ruce a meditovat nad smyslem života. Kdybyste potřebovali poradit, chytnete ji na blogu.