Inspirace k cestování není nikdy dost. Někdo vybírá další cestu podle tištěných nebo internetových průvodců, pro další jsou zdrojem nekonečné inspirace travel blogy nebo přednášky na cestovatelských festivalech. My vám teď představíme 14 nejlepších cestovatelských účtů na Instagramu.

Víc než tisíc slov mnohdy řekne jedna nádherná fotografie. Kolik slov potřebujete na autentický popis purpurově rudé oblohy při západu slunce v kanadských horách, jejichž vrcholky zdobí bílé čepice sněhu a v jezeru na úpatí kopců se zrcadlí celá obloha? Pořád je to jen suchý popis, který dává prostor vaší představivosti. Anebo se netrapte, použijte ten nejvýstižnější hashtag a Instagram vám nabídne tolik nádhery, kolik za celý život na vlastní oči asi nestihnete zhlédnout.

Koukněte, jak fotí lidé, kteří se vcítí do atmosféry místa a dokáží vše přenést do barevných nebo černobílých snímků. A co je na těchto fotografech nejlepší? Nikdy nevíte, kde se zrovna objeví. Prosurfovali jsme internet křížem krážem a vybrali 14 nejlepších instagramových účtů českých cestovatelů.

@petrjanjuracka

Petr je příkladem fotografa, u kterého nikdy nevíte, kde zrovna lítá. Když prohlížím jeho fotky nad mraky z nejvyšších vrcholků, hvězdnou oblohu nebo dechberoucí západy slunce, mám pocit, že procestoval snad celý svět několikrát dokola. Stále ale nezapomíná na krásy naší české země.

Fotí mikrosvět pomocí speciálních mikroskopů na UK v Praze, ale i noční oblohu na cestách, lidi a z dronu DJI. Pokud stojí na zemi, používá zrcadlovky Nikon D610, D500, D810A.

„Zpravidla se mi nejvíc líbí tam, kde jsem, ať už je to v poušti, na horách, v pralese, ale i doma. Stejně je tomu i u témat, která fotím. Nejsem vlastně vůbec vyhraněný fotograf,“ říká o sobě Petr.

Přečtěte si také rozhovor s Petrem na Travel Bibli

@restlesschildcz alias Petra Voráčková

Jak opravdu naznačuje jméno účtu, nekončící proud energie provází fotky z toulek po horách a lesích křížem krážem. Sama píše, že nebe je někdy lepší než kino. To dobře vypovídá o tom, že si umí užívat maličkostí.

K focení používá digitální zrcadlovku zpravidla na stativu, nebo ji vrazí do ruky předem vybrané osobě, kterou poučí o zákazu změny kompozice. Užívá si momentky a lidi, snaží se spíše o zachycení atmosféry. Miluje, když se na fotce vyskytuje človíček a ukazuje naši malost v porovnání se světem. Většinou tedy fotí sebe.

„Oblíbenou destinaci nemám, zato mám oblíbené lidi a oblíbené počasí. A o tom to je. Když se vydaří podmínky a společnost, můžu být na Islandu nebo v Unhošti a obojí vyjde stejně božsky,“ soudí Petra.

Přečtěte či poslechněte si také rozhovor s Petrou na Travel Bibli

@dreamingandwandering alias Martina Gebarovská

se zaměřuje spíše na severské oblasti. Její fotky jsou tak dokonalé, až vás mrazí. Užijete si v nich krásu na hranicích lidského vnímání spolčenou s tichým obdivem. Občas to chce drobet trpělivosti, než přes cestu přeběhne veverka, nebo než se polární noc rozzáří barevnými světly, výsledek ale rozhodně stojí za to.

„Nejlíp se cítím v přírodě, kde taky nejraději tvořím. Baví mě zachycovat své pocity na daném místě, takže na spoustě mých krajinkových fotek uvidíte i mě samotnou. Nejen že lidský prvek dodá fotce velikostní měřítko, ale líbí se mi, jak to pocitově funguje,“ popisuje focení Martina.

Jejím nejoblíbenějším místem jsou kanadské Rockies – tamější hory, jezera, hluboký les plný medvědů a jelenů. Překvapí vás za každým rohem (horou).

Dlouho používala parádní Canon 60D, nedávno jej vyměnila za full frame Canon 6D, který kombinuje s objektivy Canon 17-40mm L f4 a Sigma Art 50mm f1.4.

Přečtěte či poslechněte si rozhovor s Martinou

@dobaletova alias Marek Turyna a Kristýna Audiová

Instagramový účet ke zkouknutí různorodých fotografií ze všech koutů světa. A jak je vidět, k pořádným fotkám patří i nezapomenutelné zážitky, tak to má být.

Maroko je pro oba velká srdcovka, jinak Marek s Kristýnou mají rádi Asii. Fotí Nikonem D3100, kde používají základní objektivy, k tomu ještě 300mm teleobjektiv. Na některých fotkách pomáhá i stativ. Většina fotek však vzniká na iPhone 5SE.

„Nejvíc nás baví krásná nedotčená příroda. A samozřejmě lidé… fotit lidi je vždycky veliký zážitek.“

Přečtěte či poslechněte si také rozhovor s Kristýnou

@marcelkonecny

Na tomto účtu jsou k vidění procítěné záběry, dokonale vystihující náladu míst jako Nepál, Kyrgyzstán, Tasmánie, Srí Lanka nebo Madagaskar a Rapa Nui. Jednou z mála zemí, kam se rád vrací, se stala Republika Jižní Afrika. Marcelovy velice pestré příspěvky, které nikdy neomrzí, jsou nabity uchvacujícími fotografiemi. Máte pocit, že to snad ani nemůže být skutečné.

 

Upřednostňuje focení krajiny a zvířat a zajímají ho lidi, kteří nejsou postiženi turismem. Fotky se snaží ponechat bez grafických zásahů či použití zábleskových světel.

„Již před 3 lety jsem přešel z profesionální výbavy Canon a nyní fotím na Fujifilm řady X, který mi zajišťuje lepší kvalitu při nižší váze,“ říká Marcel o své fototechnice.

@jarasijka

Odvážnosti se meze nekladou. Různorodost těchto fotek pořízených při extrémních sportech nebo jen u piva musí zaujmout snad každého a vtáhnout ho do životního dobrodružství. Jara si při něm nezapomíná užívat krásu, kterou má kolem sebe.

Vybrat oblíbenou destinaci pro něj není jednoduché. Rozhodně každá nová, kam se mu podaří dostat, ale za srdcovou záležitost považuje Revelstoke v Kanadě. Fotí vším, co zrovna má u sebe – většinou je to mobil nebo foťák Fujifilm.

„Na co se zaměřuji nejvíce? Fotím to, co žiji. Nepatřím k lidem, kteří mají foťák a snaží se být cool. Žiji v horách a fotím mountain biking a skiing/snowboarding a sem tam si cvaknu, jak krásné to okolo mě je,“ napsal nám Jara ke své práci.

@anetaanie alias Aneta Přibová

Hypnotizující perspektiva a teplé pláže. Nechte se záběry Anety hýčkat modrým nekonečným mořem, anebo nahlédněte do ulic a slavných budov, jak je neznáte.

Přiklání se spíše k focení na telefon, konkrétně iPhone 6s, se kterým je to při cestování pohodlnější. Doma používá i analogovou Leicu – fotí na barevný i černobílý film. Fotografie schovává jen jako památku z cest. Do budoucna určitě plánuje větší pozornost focení a držme jí palce, ať úspěšně sežene lepší foťák. :)

„Mou nejoblíbenější destinací prozatím zůstává Španělsko. Ráda fotím architekturu, ale chtěla bych se víc věnovat focení přírody. Vše záleží hlavně na dalších cestovatelských plánech, snad se mi například podaří příští rok vyjet do Asie,“ doufá Aneta.

@hynecheck alias Hynek Hampl

Inspirujte se od Hynka, jak lze mlhu využít ve svůj prospěch, má přece také své kouzlo. U takových fotek ani nemáte potřebu vědět, kde byly pořízené. Každé místo má za jakéhokoli počasí něco do sebe. To se Hynkovi bravurně daří sdělit okolí.

Momentálně fotí na Sony Alpha 7 s pár objektivy, dále na Huawei P9 a iPhone 6.

Je mu dobře v přírodě na jihu Bavorska a také v Dolomitech, kde by chtěl strávit alespoň měsíc a vše v klidu projít. Zaměřuje se na focení životního stylu okolo cestování a na přírodu, pracovně se dostane i k portrétům a reportážím.

Hynek se dělí o názor ohledně Instagramu: „Rozhodně se nenechte zmást tím, že pro úspěch na Instagramu potřebujete vlastnit tunu objektivů. Já začínal na iPhonech a po dvou letech jsem koupil první zrcadlovku (teď slouží převážně k natáčení a pracovnímu focení). Musím se přiznat, že mi občas chybí jednoduchost focení pouze na telefon. Celé to ale spočívá hlavně v kreativitě, fotkách a času.“

@ondersustik

Našel tolik fascinujících míst, na která by se rád vrátil! Jen čas mu brání. Možná proto alespoň foťákem zachycuje nekonečné cesty v neuvěřitelných barvách. Nadšení, které ho popichuje hned se tam jet podívat, z fotek opravdu přímo srší.

Fotí s malým lehkým foťákem – Fujifilm X100T. Fotky vypadají naprosto úžasně, takže cestování je pro Ondera jasná volba! Zpátky za velkou zrcadlovku by ho neměnil. Kam se nedostane sám, lítá dronem DJI Phantom 3 Professional, ale zamýšlí koupit Mavic Pro.

„Kdysi jsem si přivydělával focením portrétů, momentálně mě ale moc baví dokumentovat cestu. Jednoznačně nejvíc obdivuji Nový Zéland, po kterém už rok cestuji, ale pořád jsem se ho nenabažil. Hodně toho plánuji do budoucna, takže kdoví, co bude třeba za rok,“ komentuje své plány Onder.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

@tomvocelka

Nabízí ke zhlédnutí často i minimalistické fotky, které svými barvami působí jako malované obrazy. Na podzim, v zimě i na pláži vystihuje Tom emoce skrz fotoaparát. Je onou pointou přijít ve správný čas na správné místo?

Často teď používá zrcadlovku Canon 6D a objektivy Tamron 24-70 f/2.8, Canon 70-200 f/4 a Tokina 16-28 f/2.8.

A jak odpovídá na otázku, co a kde nejraději fotí?

„Nejvíc a také nejraději fotím krajiny a města. Občas ale cvaknu i street photo nebo sport, konkrétně cyklistiku. V létě mám rád Plateau de Valensole, což je náhorní plošina v horní Provence, kde jsou nekonečné lány levandulových polí. V zimě se mi líbí pod horou Zugspitze na rakouské straně, bývá tam moc zajímavé světlo na focení.

Z měst si jednoznačně nejvíce užívám Paříž, kde jsem byl fotit už několikrát a ještě bych tam zase rád vyrazil,“ popisuje své záliby Tom.

A pokud jde o Česko, volí Krušné hory a Šumavu, konkrétně v okolí Kvildy a Modravy.

@tomashavel

Fotografie plné lásky – tak bych charakterizovala obdivuhodné záběry Tomáše. Za každého ročního období i za nepříznivého počasí vidíme na fotkách, jak to v Norsku doopravdy chodí. Když najde místo, odkud je vidět slunce dotýkající se horizontu, je vždy připraven s foťákem v ruce a vrátí se s neobyčejnými úlovky.

Zabývá se zejména krajinářskou fotografií, což je jeho původní zaměření a srdeční záležitost. Znamená to dlouhé chvíle strávené v přírodě, která ho nesmírně inspiruje. Tomášovi není cizí ani reklamní fotografie, spolupracoval s mnoha zajímavými klienty.

K jeho vybavení patří zrcadlovka Canon EOS 6D s objektivy Canon EF 17-40mm f/4L USM a Canon EF 70-200mm f/2,8L USM.

„V této zemi jsem během tří návštěv strávil víc jak tři měsíce a rozhodně se tam ještě mnohokrát vrátím. Kombinace zelené a modré, hor a nekonečných fjordů mě zkrátka dostala,“ podléhá kouzlu Norska Tomáš.

@martinrakphoto

Nemůžete odtrhnout oči? To je v tomhle moderním světě normální. Lány polí, stromy i výhledy jako kdyby byly osamělé. Jen Martin za fotoaparátem, jinak nikde nikdo. Mohou přitom ležet za podhorským městečkem, nebo vedle silničky. Věřím, že samota je krásná, obzvláště když vyrazíte fotit takovéto pohledy.

Rád se kochá krajinou v Českém Švýcarsku, kde se nachází na relativně malém území mnoho zajímavých motivů, které se dají fotografovat za všech přírodních podmínek. Fotí Canonem 5DS R, na který nejčastěji nasazuje širokoúhlý objektiv 16-35 mm f/4L IS.

„Nejraději fotím krajinu, téměř výhradně ráno během východu a večer při západu slunce. V poslední době mě také hodně baví dlouhé expozice, které následně převádím do černobílých,“ říká Martin.

@danekpavel

Pavlovy fotky jsou nejčastěji minimalistické snímky hor, jezer a lidí v krajině. Z pohledů do krajiny vyzařuje proud myšlenek. Ať už vykukují jen boty nebo hodinky, téměř vždy je záběr široký, takže máte pocit, že do krajiny zapadáte.

Momentálně pracuje s iPhone 6S Plus, na něm fotky i upravuje. Pro Pavla má focení telefonem stále kouzlo i pohodlí. Vyfotí, upraví a může sdílet.

„Oblíbených míst mám víc, vybrat jedno by bylo těžké. Rád vyjíždím z betonové džungle velkoměsta a vděčím za každou příležitost, kdy můžu být pryč. Mám rád cestování, hory, jezera a klid,“ odpovídá Pavel.

@whereislucy alias Lucie Šedivá

Zachycuje krásu přírody a snaží se přiblížit atmosféru daného místa. Daří se jí to skvěle! Zamlžené výhledy, oblaka v odrazech vodní hladiny, hnědozelené ladění barev. Oblíbené země se mění podle nejčerstvějších vzpomínek, například momentálně je to Skotsko.

Mezi její vybavení patří Nikon D3100 a v nouzi i telefon Samsung Galaxy S5.

Toto je názor Lucie: „Věřím, že Colorado, kam se zanedlouho stěhuji, si také dost oblíbím. Všeobecně shrnuto, za nejlepší považuji místa, kde jsou hory, krásné výhledy a trochu chladnější podnebí. Raději mrznout, než se smažit!“

Ať už jde o ostřílené fotografy z povolání, nebo „jen“ o cestovatele, kteří si nemohou nechat tyto úchvatné pohledy pro sebe, všem klobouk dolů. Rozhodně by stáli za zmínění i další, to bychom tu byli donekonečna. Radši si také odskočte někam do světa, nebo do zákoutí naší země, která ještě čekají na objevení. Teď honem na Instagram potěšit vaše ctěné zraky. Tahle planeta je opravdu nejkrásnější, říkejte si, co kdo chcete!

Johana Vinšová

Máte nějaké další tipy na české účty, které stojí za sledování? Podělte se v komentářích!

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Roman Rogner 22.12.2016 v 13:07 - Odpovědět

  Díky za tipy. Zkusím přidat svůj :) https://www.instagram.com/roman.rogner.cz Jinak třeba https://www.instagram.com/jdcink

 2. Jan Černocký 29.12.2016 v 13:54 - Odpovědět

  Taky bych se chtěl pochlubit svým instáčem https://www.instagram.com/jcadventures007/

 3. Bohumil Hanus 10.1.2017 v 16:13 - Odpovědět

  Třeba se někomu bude líbit .. https://www.instagram.com/boydawashere/

 4. Lukáš Hartmann 17.1.2017 v 20:09 - Odpovědět

  Peter Hricko…jestli něco stojí za vidění, tak jeho fotky rozhodně…atmosféra, kompozice, nápady, dlouhodobý koncept…
  https://www.instagram.com/hricca/

 5. Jana Ols 18.1.2017 v 15:17 - Odpovědět

  Koukněte na naše @amazingplacescz / https://www.instagram.com/amazingplacescz/

 6. Michal Beno 18.1.2017 v 16:21 - Odpovědět

  Nieco malo by se naslo i u mna ;) https://www.instagram.com/mikwajz

 7. Michaela Koschova 18.1.2017 v 22:00 - Odpovědět

  možná někoho zaujmou i mé fotky https://www.instagram.com/closer2wild/

 8. Alžběta Felixová 19.1.2017 v 11:28 - Odpovědět

  taky si tu udělám trošku selfpromo :) https://www.instagram.com/alzbetafelix/ nejsou to jen cestovatelské fotky, ale někde na cestě jsem vlastně pořád :)

 9. david 20.1.2017 v 19:09 - Odpovědět

  Krasné fotky, snad také zaujmu.
  Je tu krasně

  https://www.instagram.com/drosicky/

 10. Petr Chvíla 28.1.2017 v 14:31 - Odpovědět

  fotky z celeho sveta, snad se bude libit :)
  https://www.instagram.com/petrchvila/

 11. Jpblog Jp 23.2.2017 v 12:00 - Odpovědět

  Přidáváme náš cestovní blog TRAVEL ENJOY LIVE
  http://travelenjoylive.com/
  Cestujeme spolu levně už 14 let a snažíme se inspirovat ostatní.
  Fotky na instagramu:
  https://www.instagram.com/travel.enjoy.live/

  https://uploads.disquscdn.com/images/2288bbfbdbaa93ab2e839cf22bcc1013a697ea357bbbc9a6bc8b5257b0983e15.jpg

 12. Ondra 31.5.2017 v 4:46 - Odpovědět

  Přidáváme taky, píšeme blog vecernicci.cz a nedávno jsme rozjeli instagram na https://www.instagram.com/vecernicci.cz/. Ať žije cestování :)

 13. Petr Hlávko 4.12.2017 v 18:06 - Odpovědět

  https://www.instagram.com/hlavec94/
  Nepatřím mezi profi či extratalentované fotografy, nicméně rád se podělím o obrázky z mnou navštívených míst :)

 14. Martin 17.1.2020 v 9:53 - Odpovědět