Už jsme vám řekli snad vše, co potřebujete vědět ke stopování. Jenže ne každému se chce trčet u silnice a čekat. Naštěstí to dnes jde i o hodně jednodušeji. Dokonce vás to ani nebude moc stát. Vyzkoušejte pro cestování (nejen) po Evropě spolujízdu. Budete dopředu vědět, s kým pojedete, kde vás vyzvedne i kolik zaplatíte. Díky spolujízdě navíc můžete na cestách ušetřit i jako řidič. Nebo si snáz našetřit na vysněné dobrodružství.

Představíme vám principy fungování spolujízdy, momentálně největší službu BlaBlaCar a ukážeme, jak si takové cestování co nejvíc usnadnit. Přidáme i tipy na podobné služby mimo Evropu. Pokud vás spolujízda zajímá hlavně jako možnost, jak se s někým podělit o náklady na benzín a ušetřit tak při cestování vlastním autem, můžete skočit rovnou na poslední část.

Co je to spolujízda?

Takový stop naruby. Jedete sice s neznámým řidičem, ale na všem se domluvíte dopředu. A přihodíte mu pár kaček na benzín. Díky internetu tak znáte čas i místo, kde vás nabere, i místo, kam vás odveze. Víte samozřejmě také částku, kterou za cestu zaplatíte – ve většině případů navíc platbu zprostředkuje portál, kde spolujízdu hledáte. Jelikož většina řidičů využívá spolujízdu opakovaně, díky referencím ostatních spolujezdců víte, co od člověka čekat.

V čem je tedy spolujízda tak super?

  • Oproti stopu ušetříte spoustu nervů i času
  • Oproti jiným způsobům dopravy zase ušetříte dost peněz
  • Dopředu víte, s kým jedete, a díky referencím máte představu, co je to za člověka
  • Vidíte, jakým autem řidič jede a kolik vás bude
  • Můžete se s ní pohodlně dostat přes celou Evropu

Nic není růžové, takže i u spolujízdy se pár háčků najde:

  • V první řadě vůbec někdo musí jet vaším směrem, ideálně ve vhodnou dobu
  • Občas musíte na místo srazu dorazit někam úplně do háje (nebo na Háje)
  • Může se stát, že se řidič opozdí, takže v tom háji stejně musíte trčet
  • Když onemocní řidič nebo auto, máte smůlu
  • Někdy si prostě s řidičem lidsky nesednete

Ale obecně jsou jak naše zkušenosti, tak zkušenosti kolegů velmi pozitivní. Spolujízdu jsme přitom testovali jako spolujezdci i jako řidiči. Občas se něco lehce zadrhlo, ale vždy se nám to povedlo bez problémů vyřešit.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

V ČR celkem dlouho fungoval portál Jízdomat, kde se objevovaly i nabídky cest do zahraničí, nedávno ho ale koupil francouzský BlaBlaCar a nám se tak i ve spolujízdě naplno otevřely dveře do Evropy.

BlaBlaCar a cestování po celé Evropě

BlaBlaCar se zrodil v roce 2006 ve Francii během Vánoc, kdy se jeho zakladatel Frédéric Mazzella, tehdy student na Stanfordu, potřeboval dostat domů za rodinou. Neměl žádné auto a vlaky už byly dávno vyprodané. Cesty byly plné poloprázdných aut a Frédérica napadlo, že by měl zkusit oslovit někoho z těchto řidičů s nabídkou sdílení nákladů na společnou cestu výměnou za jedno z volných míst v autě. Vlastně nic převratně nového. Jenže z nápadu naštěstí postupně vznikla jak webová, tak mobilní aplikace, která řidiče a spolujezdce propojuje. Dnes BlaBlaCar funguje ve 22 zemích a stále roste. Jen za poslední čtvrtrok službu využilo více než 10 milionů lidí, což svědčí o jediném – je z čeho vybírat.

Proč o tom píšeme? Díky BlaBlaCaru totiž konečně vzniká síť spolujízd, kterou můžete snadno využít i pro cesty do zahraničí a po cizích zemích. A to je přesně to, co jako cestovatelé potřebujeme, ne?

Má to i další výhody. V době mobilů určitě oceníte jednoduchou mobilní aplikaci, v níž prostě zadáte, odkud a kam jedete, a ta vám nabídne nejlepší možnosti (včetně odjezdů z měst poblíž). Úplně stejně to funguje i na webu. Takže žádné složité procházení seznamů nabízených spolujízd, jako to bývalo úplně na začátku.

Abyste měli jakous takous jistotu, že nenarazíte na blba, uvidíte u všech řidičů reference od předchozích spolujezdců i to, jak často někoho vozí. Totéž (reference a aktivitu) uvidí i řidič u vás. Systém také ověřuje e-mailovou adresu a telefonní číslo a hlídá, aby měl každý v profilu reálné jméno a fotku. Jasně – všechno se dá obejít, ale když bude někdo zrovna chtít někoho podvést nebo okrást, proč by to dělal takhle složitě? V rámci možností nám ověření a reference přijde jako dostatečná ochrana.

Řidiči mají nastavený strop, kolik si můžou za spolujízdu účtovat. Nestane se tak, že by vás někdo natáhl. V mnoha zemích Evropy navíc platbu zprostředkovává přímo portál, takže nemusíte řešit drobné pro platbu řidiči.

Vtipný, ale také užitečný je ukazatel upovídanosti řidiče – podle toho, kolik „bla“ má v profilu, můžete tušit, jak hodně vás zahltí svým životním příběhem, problémy i povídáním o politice. A taky víte, jestli mu budete rozumět. Nesedejte k „blablabla”, pokud zrovna nemáte vůbec žádnou chuť konverzovat.

Kam se tedy s BlaBlaCarem dostanete? Samozřejmě po ČR a všech zemích, kde funguje – jejich seznam najdete na webu (vedle Francie, Německa, Španělska a dalších zemí EU můžete spolujezdit i v Brazílii, Mexiku, Indii či Turecku). V Evropě se navíc často objevují i spolujízdy do míst, kde BlaBlaCar zatím nefunguje. I do hodně dalekých míst. Třeba na Balkán, do Pobaltí nebo na Skandinávii.

Schválně si vyzkoušejte vyhledávání – datum nechte prázdné, nabídne vám to všechny dostupné jízdy.

Jak si cestování co nejvíce usnadnit

To by to nebyla Travel Bible, abychom vám nepřinesli nějaké tipy navíc. Takže ještě zdaleka nekončíme. Systém vyhledávání bohužel není dokonalý, takže mu hlavně při delších cestách musíme trochu pomoct. Jak na to?

Sledujte nabídky průběžně

Někdo svou jízdu zveřejní tři měsíce dopředu, někdo jen tři dny. Hlavně na delší trasy doporučujeme dopředu omrknout nabídku – tedy vyhledávat bez konkrétního data, ať víte, jestli tím směrem vůbec někdo jezdí – a podle ní se rozhodnout, jestli vzít hned první možnost, nebo takticky vyčkávat. Čím více nabídek uvidíte, tím výhodnější je čekat – poskytne vám to větší flexibilitu pro změnu plánů a pomůže chytit nejlepší cenu. Pokud je nabídek v daném směru naopak žalostně málo, berte první, která se objeví. Doporučujeme nastavit si na danou relaci hlídacího psa, ať vám nic neuteče.

Neomezujte se na odjezd z vašeho města

Stejně jako u letenek se i zde často vyplatí kousek popojet běžnou dopravou. Vlakem, autobusem nebo jinou spolujízdou. Jedete z Prahy do Barcelony? Možná nebude od věci popojet si do Polska, do Drážďan nebo do Mnichova. Dálkovou spolujízdu totiž často nabízí řidiči nákladních dodávek, které nejčastěji chytnete na významných trasách přes celou Evropu. Přes Čechy jich moc nevede.

Napojujte na frekventovaných křižovatkách

BlaBlaCar vám bohužel pořád nedokáže nabídnout „spolujízdu s přestupem“. Musíte mu trochu pomoct. Na cestě si vytipujte nejpravděpodobnější přestupní body – velká města a významné dálniční křižovatky. Zrovna zmíněný Mnichov je jedním z ideálních míst. Případně Vídeň, Štrasburk, Berlín. Většinou stačí chvíle zkoušení, aby se vám povedlo cesty napojit.

Jen pozor na dvě věci:

  1. Hlídejte si, kde vás první řidič vysadí. Musíte si být jistí, že se snadno dostanete na místo, kde nasedáte ke druhému.
  2. Nechte si na přestup dostatečnou časovou rezervu – obzvlášť pokud neodjíždíte ze stejného místa, na které přijedete.

Někdy je lepší si připlatit

Občas se vám podaří narazit na pohádkově levné spolujízdy. Jenže pokud je nějaká nabídka výrazně levnější než všechny ostatní, má to nějaký důvod. Buď budete přijíždět nebo odjíždět (nebo obojí) na naprosto nemožná místa, odkud vám cesta do centra zvedne cenu na dvojnásobek, nebo se na zadní sedačce malinkého auta budete mačkat s dalšími dvěma lidmi a na záda vám bude dýchat obří pes. Pozor na to – BlaBlaCar má tu výhodu, že si přesně tato fakta můžete ověřit dopředu. Tak toho využijte. Někdy je lepší si něco málo připlatit a ušetřit si spoustu nervů.

Na co si ještě dávat pozor

Několik důležitých bodů jsme už zmínili. Upovídaní řidiči, rezerva při napojování, výhodné/nevýhodné nabídky. Ale je tu ještě jeden častý problém: nejasné místo odjezdu.

Málokdy budete odjíždět z autobusového nádraží. Ujasněte se dopředu, jestli přesně víte, kde na řidiče čekat. V Nice se nám stalo, že jsme čekali na parkovišti přes ulici a za boha jsme se nemohli najít. Přitom všechno sedělo – tramvajová zastávka, adresa, popis místa. Stačilo by dopředu kouknout do mapy a ujasnit si, jestli to tedy je parkoviště nalevo, nebo napravo.

Na profilu si sice můžete úplně skrýt telefonní číslo, ale doporučujeme to nedělat. Není nic horšího, než se hledat přes SMSky, které posílá přímo BlaBlaCar, když vám někdo pošle zprávu přes portál. Krátký hovor naopak vyřeší většinu problémů. Zároveň si určitě pořiďte datovou SIMku, ať máte přístup k mapě. Případně stáhněte off-line navigaci.

Další služby pro spolujízdu

BlaBlaCar zdaleka není jedinou možností, jak hledat spolujízdu, i když podle nás je rozhodně nejjednodušší. Spolujízdu navíc nemusíte využívat jen v Evropě, trend se postupně šíří po celém světě. Googlujte „rideshare” + jméno země, případně města, odkud/kam jedete.

Kde ještě hledat spolujízdu?

Nabídněte místo ve svém autě

Možností, jak si snadněji a rychleji ušetřit na vysněnou cestu, je hodně. O spoustě z nich jsme psali v Travel Bibli. Nedávno jsme vydali podrobný článek o Airbnb hostitelství a teď přidáváme další možnost. I na cestách autem – ať už za prací, zábavou či za rodinou – totiž můžete ušetřit značnou částku. Jak? Dvěma způsoby:

  1. Nabídnete jednorázovou spolujízdu za příspěvek na benzín
  2. Budete se při pravidelném dojíždění střídat s někým, kdo jezdí stejnou trasu

Krom toho, že ušetříte nemalé prostředky, poděkuje vám i životní prostředí. Pomineme-li fakt, že můžete jet veřejnou hromadnou dopravou, je pořád lepší, když v autě jedou čtyři lidi, než když v něm jedete sami.

Na kterých trasách spolujízdu nabídnout?

Kdekoliv. Zkuste to – nikdy nevíte, kdy se někdo chytí. Čím více větších měst na trase, tím samozřejmě lépe. Pokud denně jezdíte například z Příbrami do Prahy a zpět, klidně na BlaBlaCar vypište všechny jízdy na 2 až 3 týdny dopředu. Je celkem pravděpodobné, že časem potkáte někoho, kdo by jinak jel vlastním autem – a budete se tak moci domluvit na střídání. Anebo prostě budete mít pořád plno a nebude potřeba nic dalšího řešit. :-)

Jak hodně dopředu jízdu vypisovat?

Ideálně co nejvíc to jde. U dlouhých cest stačí přidat jen přibližný čas – upřesnit ho můžete pár dní dopředu – jde o datum a trasu. Usnadníte tak plánování spolujezdcům a sobě zvýšíte šanci, že auto naplníte. U krátkých a frekventovaných tras naopak raději počkejte, až si budete jisti časem a místem odjezdu.

Za kolik?

Určení ceny za spolujízdu je na vás. BlaBlaCar vám jen nastaví strop, nad který nesmíte jít – má to své legální důvody. Pokud by totiž šlo o víc než o příspěvek na benzín, už by to byla komerční jízda a přestalo by vám platit klasické pojištění na auto. Pak už se k tomu váže spousta dalších právních požadavků.

Při výběru ceny nejvíce pomůžou konkurenční nabídky – na většině tras se zpravidla cena udržuje kus pod jízdenkou na autobus nebo vlak. Pokud jedete poprvé a nemáte tím pádem žádné reference, nastavte cenu o něco nižší. Berte v potaz i špičkové a okrajové časy – nejvíc si většinou můžete účtovat v pátek a v neděli odpoledne (i když se zvyšuje nejen poptávka, ale i konkurence). Nejméně naopak kdykoli v noci a velmi brzy ráno. Výjimkou můžou být cesty z velkých festivalů či sportovních utkání.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak nejsnadněji najít spolujezdce?

Krom trasy, času a ceny lidi hodně koukají i na reference. Obzvlášť mají-li z čeho vybírat. Dokud jich nemáte dost, poproste vždy individuálně každého spolujezdce, ať vám referenci napíše. Samozřejmě udělejte vše pro to, aby byly reference pozitivní.

Důležitý je i správně vyplněný profil a v něm vložená fotka – první dojem dělá hodně a ranní portrét po divoké párty nikoho moc nemotivuje s vámi jet. Kvalitní fotka se hodí všude možně, tak do ní jednou za pár let trochu zainvestujte.

Vypsanou spolujízdu určitě sdílejte i na svých sociálních sítích – nikdy nevíte, na kterého zapomenutého kamaráda díky ní narazíte. Navíc je to nejjednodušší způsob, jak nasbírat prvotní reference.

 

Více tipů a informací najdete přímo na webu BlaBlaCar. Nebo se ptejte v komentářích.

 

Přijde vám, že spolujízda není moc sexy? Jasně, soukromý tryskáč je soukromý tryskáč… Ale můžete vyzkoušet třeba stopovat, na to se holky (i kluci!) balí taky dobře. :-)

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Matej Simek 17.5.2016 v 7:24 - Odpovědět

    Já moc nechápu, jak fungují ty jazykové verze na Blablacar. Přijde mi, že nabídky z české verze se zobrazují pouze na ní a ne na ostatních jazykových mutacích. Máte s tím osobní zkušenosti pro cesty do/v/z zahraničí?

    • Martina Čmielová 24.5.2016 v 10:42 - Odpovědět

      Ahoj Matěji, omlouváme se pozdní reakci. Neváhej kontaktovat naši členskou podporu na http://www.blablacar.cz/kontakt. Momentálně jde o to, že skrz evropu jsou různé rezervační systémy, které spolu ne vždy komunikují (jiný princip – rezervace, jen zpráva, nebo online platba). Pracujeme na tom, aby každý vypsaná jízda byla vidět skrze všechny rezervační systémy. Pěkný den, Martina