Ztráta dokladů na cestách: jak ze zdánlivě bezvýchodné situace ven

29.01.2018|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Zná to pravděpodobně každý, kdo někdy cestoval na vlastní pěst. I když dovolenou nebo výlet naplánujeme, jak nejlépe dokážeme, téměř vždy se najde něco, co nás překvapí nebo zaskočí. Ne vždy vše klape podle plánu – ať už jde o zpoždění letu, zmeškaný autobus, zažívací potíže spojené s exotickým jídlem nebo ztrátu dokladů – jsou to věci nepříjemné, všechno se ale dá nějak řešit. Neočekávané situace jsou to, co dělá dobrodružství dobrodružstvím, a tak netřeba věšet hlavu. I když je samozřejmě lepší být připravení a v podobných situacích vědět, jak si poradit.

Ztráta dokladů, ať už jde o jednotlivé ID karty, pas, nebo dokonce i o peníze, rozhodně patří k těm ošemetnějším situacím. Něco, co v zahraničí potřebujete k vlastní identifikaci a dalšímu cestování, je najednou pryč. Jste v cizí zemi, lidé mluví neznámým jazykem a na spoustu věcí platí jiná pravidla. Rodina a pomoc z domova je daleko, navíc nás často vedle stovek či tisíců kilometrů dělí i časová pásma.

Co tedy dělat, pokud se najednou ocitnete v situaci, že jste někde doklady ztratili, nebo je někdo ukradl?

Jak postupovat

1. Zachovat klid a nepanikařit

Opravdu doklady z kapsy zmizely něčím přičiněním, vypadly, nebo jste je pouze zapomněli na hotelu? Pokud ani po prohledání všech možných úložišť nejsou k nalezení, je třeba promyslet, kde k tomu mohlo dojít. Je například možnost získat je nějak zpátky? Zkuste zavolat na autobusovou společnost, pokud myslíte, že jste je při cestě autobusem vyklepali z kapsy. Zeptejte se v restauracích, lidí kolem. Lidé obecně velice rádi pomůžou.

„V daný moment mi to přišlo jako tragédie, ale nakonec to nebylo tak hrozné,“ přiznává Lucie, která ztratila peněženku se všemi doklady při hikingu na Mallorce. „Kolemjdoucí pán mě nakonec svezl do vedlejší vesnice na policii. Objeli se mnou znova místa, kde to mohlo být, chodili se mnou asi hodinu ve tmě s baterkami po lese, ale nikde nic. Nakonec se mnou sepsali protokol,“ dodává Lucie.

2. Nahlášení události policii

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se dozví?

  • Jaké instituace kontaktovat
  • Jaký je rozdíl mezi cestovním průkazem a pasem
  • Co je potřeba pro vydání nového dokladu
  • Jak koupit letenku, i když nemáte pas
  • Tipy, jak ztrátě předchátet

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Neotálejte

Řešte vše co nejrychleji, nečekejte na poslední chvíli. Úřady většinou mají omezené úřední hodiny. Lhůty pro vystavení dokladů (například nového pasu) mohou být také zdržením navíc.

Na závěr ještě jeden tip. Pro představu situace: jste sami v Americe a podaří se vám ztratit peněženku s veškerou hotovostí a platebními kartami. V hotelu nemáte předplacené ubytování, nyní ho nemáte ani jak zaplatit. Navíc vám zbývá ještě pár dní do odletu. Jste bez peněz i prostředků. Co teď? Naštěstí existuje společnost zvaná Western Union, která zprostředkovává peněžní převody do i ze zahraničí. Stačí jen najít jejich pobočku. Za malý poplatek vám může někdo z domova poslat hotovost a zachránit tak zbytek výletu.

Jak jsme už zmínili, všechno se dá nakonec nějak řešit. Základem je zachování klidu a postupování dle pokynů. A nezapomeňte nepodcenit přípravu.

Veronika Tomečková

Posledních pár let se intenzivně věnuji objevování nádherných míst naší planety i různých zemí. Moc ráda o tom občas napíšu nebo vše zdokumentuji fotkami. Po Austrálii a Švédsku si momentálně užívám krás kanadského Vancouveru. Můžete mě sledovat na Instagramu jako Whate17ver.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 5 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Milevsko
 
Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 17 hodinami zakoupil(a) Radmila z města: Praha 2
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Natálie z města: Staré Brno
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 20 hodinami zakoupil(a) Zuzana z města: Praha 6
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 23 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 24 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6