Ztráta dokladů na cestách: jak ze zdánlivě bezvýchodné situace ven

29.01.2018|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Zná to pravděpodobně každý, kdo někdy cestoval na vlastní pěst. I když dovolenou nebo výlet naplánujeme, jak nejlépe dokážeme, téměř vždy se najde něco, co nás překvapí nebo zaskočí. Ne vždy vše klape podle plánu – ať už jde o zpoždění letu, zmeškaný autobus, zažívací potíže spojené s exotickým jídlem nebo ztrátu dokladů – jsou to věci nepříjemné, všechno se ale dá nějak řešit. Neočekávané situace jsou to, co dělá dobrodružství dobrodružstvím, a tak netřeba věšet hlavu. I když je samozřejmě lepší být připravení a v podobných situacích vědět, jak si poradit.

Ztráta dokladů, ať už jde o jednotlivé ID karty, pas, nebo dokonce i o peníze, rozhodně patří k těm ošemetnějším situacím. Něco, co v zahraničí potřebujete k vlastní identifikaci a dalšímu cestování, je najednou pryč. Jste v cizí zemi, lidé mluví neznámým jazykem a na spoustu věcí platí jiná pravidla. Rodina a pomoc z domova je daleko, navíc nás často vedle stovek či tisíců kilometrů dělí i časová pásma.

Co tedy dělat, pokud se najednou ocitnete v situaci, že jste někde doklady ztratili, nebo je někdo ukradl?

Jak postupovat

1. Zachovat klid a nepanikařit

Opravdu doklady z kapsy zmizely něčím přičiněním, vypadly, nebo jste je pouze zapomněli na hotelu? Pokud ani po prohledání všech možných úložišť nejsou k nalezení, je třeba promyslet, kde k tomu mohlo dojít. Je například možnost získat je nějak zpátky? Zkuste zavolat na autobusovou společnost, pokud myslíte, že jste je při cestě autobusem vyklepali z kapsy. Zeptejte se v restauracích, lidí kolem. Lidé obecně velice rádi pomůžou.

„V daný moment mi to přišlo jako tragédie, ale nakonec to nebylo tak hrozné,“ přiznává Lucie, která ztratila peněženku se všemi doklady při hikingu na Mallorce. „Kolemjdoucí pán mě nakonec svezl do vedlejší vesnice na policii. Objeli se mnou znova místa, kde to mohlo být, chodili se mnou asi hodinu ve tmě s baterkami po lese, ale nikde nic. Nakonec se mnou sepsali protokol,“ dodává Lucie.

2. Nahlášení události policii

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se dozví?

  • Jaké instituace kontaktovat
  • Jaký je rozdíl mezi cestovním průkazem a pasem
  • Co je potřeba pro vydání nového dokladu
  • Jak koupit letenku, i když nemáte pas
  • Tipy, jak ztrátě předchátet

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Neotálejte

Řešte vše co nejrychleji, nečekejte na poslední chvíli. Úřady většinou mají omezené úřední hodiny. Lhůty pro vystavení dokladů (například nového pasu) mohou být také zdržením navíc.

Na závěr ještě jeden tip. Pro představu situace: jste sami v Americe a podaří se vám ztratit peněženku s veškerou hotovostí a platebními kartami. V hotelu nemáte předplacené ubytování, nyní ho nemáte ani jak zaplatit. Navíc vám zbývá ještě pár dní do odletu. Jste bez peněz i prostředků. Co teď? Naštěstí existuje společnost zvaná Western Union, která zprostředkovává peněžní převody do i ze zahraničí. Stačí jen najít jejich pobočku. Za malý poplatek vám může někdo z domova poslat hotovost a zachránit tak zbytek výletu.

Jak jsme už zmínili, všechno se dá nakonec nějak řešit. Základem je zachování klidu a postupování dle pokynů. A nezapomeňte nepodcenit přípravu.

Veronika Tomečková

Posledních pár let se intenzivně věnuji objevování nádherných míst naší planety i různých zemí. Moc ráda o tom občas napíšu nebo vše zdokumentuji fotkami. Po Austrálii a Švédsku si momentálně užívám krás kanadského Vancouveru. Můžete mě sledovat na Instagramu jako Whate17ver.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 4 hodinami zakoupil(a) Stanislav z města: Jabkenice
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 5 hodinami zakoupil(a) Denisa z města: Praha 5
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – BRNO
Před 6 hodinami zakoupil(a) Lukáš z města: Brno
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 8 hodinami zakoupil(a) Denisa z města: Praha 10
 
Boží notes
Před 10 hodinami zakoupil(a) Jiří z města: Praha
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – BRNO
Před 11 hodinami zakoupil(a) Josef z města: Olomouc
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 11 hodinami zakoupil(a) Iveta z města: Praha 3
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 12 hodinami zakoupil(a) Gabriela z města: Praha 8
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – BRNO
Před 12 hodinami zakoupil(a) Jakub z města: Březno
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 23 hodinami zakoupil(a) Karolína z města: Mladá Boleslav
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 24 hodinami zakoupil(a) Vladimír z města: Všemyslice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Tomáš z města: Ostrava 2
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Jablonec nad Jizerou
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 1 dnem zakoupil(a) TomTomáš as z města: Klášterec nad Ohří
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 1 dnem zakoupil(a) Artěm z města: Praha
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 1 dnem zakoupil(a) Hana z města: Praha 9
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA + 1 další položka
Před 1 dnem zakoupil(a) Kryštof z města: Kolín
 
STARTER KIT: TravelHacking a Digitální nomádství – PRAHA
Před 1 dnem zakoupil(a) Michaela z města: Dobříš
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 2 dny zakoupil(a) Alena z města: Liberec
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 další položka
Před 2 dny zakoupil(a) Lada z města: Brno