7 nejčastějších zdravotních komplikací na cestách

03.07.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Na cestách jsou nemoci a zdravotní komplikace to poslední, čím se chceme zabývat. Stačí ale věnovat trochu času přípravě, takže některým nepříjemnostem se pak můžeme vyhnout. A u dalších podstatně zkrátit trvání.

Rizika jsou různá podle cílové země, délky a způsobu cestování. Když se budete zdržovat v hotelu a na pláži v turistické oblasti, jsou rizika jiná, než když obcházíte kontinent s batohem, spíte pod širákem a vaříte si v lese. S tím souvisí i prostor a kapacita na nošení zdravotnického vybavení.

Představíme si nejčastější nemoci, které můžete při cestování prodělat. To ale neznamená, že se stávají jen cestovatelům. Úplně stejně se můžou přihodit i doma.

Začneme cestovatelským evergreenem:

Průjem

Je dobré vědět, že průjem je většinou přímá reakce na infekci nebo pozření něčeho škodlivého – právě průjmem se tělo škodlivin zbavuje, dokud nebude všechno pryč.

A co teď?

 • Můžete si pomoci živočišným uhlím (Carbosorb), které na sebe škodliviny naváže. Stejným způsobem může pomoci také Smecta.
 • Zkrátit dobu můžete i svačením probiotického jogurtu nebo probiotických pilulí (např. Biopron).
 • Z léků můžete použít například Imodium – zastaví průjem, ale zastaví i pohyby střev, problém tedy nevyřeší, jen oddálí – což se může hodit, pokud vás chytne třeba v letadle, ve vlaku…
 • Snažte se vyhnout dehydrataci – je třeba doplňovat hodně vody, ideálně obohacené o rehydratační roztok (např. Kulíšek Forte). Vyhněte se kávě a alkoholu.
 • Při průjmu je potřeba jíst, abychom snížili riziko poškození střev a nestal se z toho chronický průjem. Co je nejvhodnější? Zkuste banány, rýži, jablka nebo jablkové přesnídávky, suché toasty a suchary.
 • Pokud do 3 dnů neustoupí nebo se ve stolici objeví krev, upalujte k doktorovi.

České léky nemusí vždy účinkovat na infekce, které způsobují průjmy v jiných zemích (takové infekce můžou být na některé léky imunní, např. Egypt a Mexiko jsou tím proslulé – mají pro to i super názvy „Faraonova kletba“ a „Montezumova pomsta“), proto je v takových případech nejlepší volbou místní lékárna a nechat si doporučit jejich léky. Vyhněte se pouličním prodejcům léků a zamiřte do oficiálně vyhlížející lékárny.

Zácpa

Druhý extrém, který je u cestovatelů častý. Může vznikat i z nervozity, ze změny prostředí, při nedostatku vlákniny v jídle nebo při dehydrataci.

A co teď?

 • Hodně vody pomůže i tady.
 • Na pomoc přichází projímadlo (např. Guttalax).
 • Opravdu vážná zácpa se řeší glycerinovými čípky.

Zvracení

může mít spoustu příčin – těhotenství, závratě, „pohybová nemoc“ (na moři, v letadle nebo v autě), alkohol, otrava jídlem a další.

Při cestování často zvracení souvisí s dopravními prostředky. Jsou jedinci, kteří na to dost trpí, třeba jako já. Dobrá zpráva je, že pokud to o sobě víte, můžete si před cestou vzít prášek.

A co teď?

 • Pro prevenci zvracení při cestování si vezměte v Čechách rozšířený Kinedryl. Mně ale mnohem lépe zabírá americký Dramamine. Pozor, je třeba vzít si prášek minimálně hodinu před cestou.
 • Pomáhá pomalé a hluboké dýchání. Vitamin B6 (nebo rovnou B-komplex) také pomůže.
 • Stejně jako u průjmu pozor na dehydrataci – rovnou si dejte rehydratační nápoj (Kulíšek Forte), pijte ho ale velmi pomalu – po lžičkách, aby nešel hned ven.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Bolest hlavy

Příčin bolesti hlavy může být hned několik, např. z dehydratace, z úpalu, únavy nebo přetížení, od krční páteře či svalů, migrény.

A co teď?

 • Pro začátek je třeba hodně pít. Pokud už vám hlava třeští po celém dni bez pití, lepší než voda je rovnou rehydratační roztok (Kulíšek Forte) nebo sportovní isotonický nápoj (třeba Gatorade).
 • Pomáhá také chladit hlavu (mokrým ručníkem/šátkem), odpočinek, prospat se. Pokud to nejde, dočasně pomůže kofein. Silná káva nebo kofeinové tablety (ty jsou skladnější, rychleji působí a jsou koncentrovanější). Káva vám ale nezabere, pokud ji pijete denně – tělo je na ni zvyklé. Naopak, pokud ji denně pijete a vynecháte, přijde „absťák“ spojený právě s bolestí hlavy.
 • Při migrénách a silných bolestech hlavy už se asi nevyhnete lékům – základní je Paralen, pro lepší účinek se dá kombinovat s kofeinem (nebo rovnou Ataralgin, kde je kofein přidaný), další možností je Ibalgin (není však nejvhodnější v rizikových situacích, což cestování může být, protože zhoršuje srážlivost krve, takže eventuální rány více a rychleji krvácí).
 • Pokud na bolesti hlavy trpíte, přibalte silnější léky na bolest – ty už ale jsou většinou na předpis.
 • Pokud je nemáte, dobrého účinku dosáhnete, když si vezmete Paralen a Ibalgin najednou. Počítejte také s tím, že trvá 20 až 30 minut, než prášky zaberou.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Alergie

se dělí na několik typů. Chronické, což jsou např. alergie na pyly. Alergická reakce může být také jen lokální – třeba po štípnutí hmyzem nebo požahání od rostliny. Nejvážnější je anafylaktický šok, to už je akutní projev alergie, který může vést k zástavě dechu, bezvědomí a smrti.

A co teď?

 • Chronické alergie můžete zmírňovat léky (např. Zyrtec nebo jiné od vašeho alergologa).
 • Lokální (štípnutí hmyzem, požahání od rostliny) řešíme tak, že postižené místo chladíme a potíráme třeba Fenistil gelem.
 • Alergie na jídlo a na různé materiály (kovy, nebo třeba latex) nemusí mít vážné projevy – třeba jen zarudnutí a natečení. Zabraňte dalšímu kontaktu, chlaďte a použijte běžné léky na alergii (Zyrtec).
 • Anafylaktický šok u alergika nastává např. po bodnutí vosou/včelou nebo při závažné alergii na jídlo. Většina postižených o své vážné alergii ví a má u sebe léky. Nejčastěji používaný je EpiPen – autoinjektor pro rychlou a snadnou aplikaci. Než začne látka z autoinjektoru účinkovat, může to trvat až 15 minut, je tedy třeba dál hlídat, zda postižený dýchá, také je dobré chladit krk a dát cucat třeba kostku ledu. Tento stav je opravdu vážný, takže i po vpíchnutí EpiPenu ihned volejte záchranku.

Při cestování ve skupině je dobré vědět, kdo je alergický a kde svůj lék nosí. I já kolegům cestovatelům na začátku cesty říkám, v jaké kapse nosím ten svůj a jak ho mají použít, kdyby bylo třeba.

Alergie

Rýma, nachlazení

Pro muže smrtelná nemoc. 🙂 Musí se ale přečkat – průměrně trvá 7 dní.

A co teď?

 • Pro zmírnění projevů použijte sprej do nosu (např. Olynth), pastilky na škrábání v krku, prášky ve formě horkého nápoje (např. Vicks SymptoMed Forte).
 • Jezte hodně ovoce a přidejte ještě vitamin C (třeba tabletky nebo šumák) na posílení imunitního systému, aby si s virem poradil rychleji.
 • Držte se v teple a celkově se nenamáhejte.

Zánět močových cest

se ve větší míře týká žen. Bývá hodně bolestivý a dost znepříjemňuje cestování – třeba už jen tím, že si každých pár minut musíte odskočit.

A co teď?

 • Držte se v teple, při akutních bolestech pomůže horká vana.
 • Musíte hodně pít (ideálně vodu – vyhněte se alkoholu a sladkému).
 • Sušené brusinky nebo brusinkový džus jsou dobrá prevence. Pro léčbu je třeba větší koncentrace, hodí se brusinkové tablety.
 • Při velkých bolestech sáhněte po lécích – z volně prodejných třeba Ibalgin, na předpis Algifen, který je účinnější.
 • Vše uvedené je jen na zmírnění příznaků. Pokud zánět nebude ustupovat, řeší se antibiotiky.

Další nemoci

Projevy jiných nemocí jsou většinou takové, které dotyčný zná a trpí na ně – cukrovka, problémy se srdcem, astma – skoro vždy tedy bude mít s sebou léky. Doptejte se předem všech členů vaší expedice či výletu, abyste věděli, kde léky mají a jak je používat.

Některým zdravotním neduhům a komplikacím můžete na cestách předcházet dodržováním osvědčených tipů, o které jsme se podělili v článku Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

I když podobné nemoci můžou znepříjemnit cestu, dají se poměrně jednoduše řešit, pokud jste na ně připraveni. Nepodceňujte tedy přípravu, obětujte pár stovek gramů i korun a nenechte se překvapit.

Vlasta Polách
Vlasta je instruktor první pomoci s pětiletou praxí. V Čechách i v zahraničí naučil více než 900 studentů, jak zachraňovat životy, sám má na kontě 7 zachráněných lidí. Absolvoval desítky kurzů první pomoci – jak civilní, tak vojenské, například Combat Medic. Na svém blogu píše další tipy a návody na první pomoc a pro maminky pořádá také on-line kurz Prevence a řešení úrazů dětí.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!