Wroclaw, Katowice, Mnichov, Budapešť… Letiště, ze kterých seženete superlevné letenky častěji než z Prahy. Ale vyplatí se i po započtení ceny na letiště? A jak se tam vůbec dostat? Máme pro vás přehledné odpovědi na obě otázky!

Ještě než se vrhneme na jednotlivá letiště, píšeme tip, který lze využít pro všechna letiště v okolí. Sledujte portály pro spolujízdu jako spolujizda.eu nebo blablacar.de, kde se jízdy do daných měst (a někdy i přímo na letiště) objevují celkem často a většinou za velmi slušné ceny. Například pro cestu z Prahy/Plzně do Mnichova najdete každý den několik nabídek za cenu do 20€. Neomezujte se jen na odjezdy z vašeho města, v rámci ČR vždy můžete kus popojet vlakem nebo autobusem.  

Následující seznam je funkčně klikací, v závorce je vždy nejnižší cena, na kterou se nám reálně podařilo dostat bez slev typu ISIC nebo Inkarta ČD a speciálních promo akcí.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Katowice

Od 220 Kč z Ostravy.

Z Ostravy toho moc nelétá a do Prahy je daleko. Pro sever Moravy a Slezsko jsou tak Katowice nejčastější volbou. Vždyť autem jste tam z Ostravy za hodinku a při troše štěstí narazíte i na akční nabídky na letištních parkovištích.

Bez auta už je to o něco složitější, pořád ale máte několik možností. Z Ostravy i několika dalších měst v okolí jezdí přímo na letiště spoje FlixBus za ceny kolem 400 Kč. Cena do centra Katowic případně z Ostravy začíná už na 299 Kč a pokud se vám chce kodrcat MHD s přestupem, dostanete se zhruba na 350 Kč celkem. Za cenu kolem 350 Kč koupíte z Ostravy i jízdenku na vlak, cesta trvá necelé dvě hodiny. Do Katowic jezdí i jeden denní a jeden noční přímý vlak z Prahy.

Nejlevnější varianta je ale přechod hranice „po svých”. Dojedete vlakem do Českého Těšína (od 245 Kč z Prahy, za 62 Kč z Ostravy – obě ceny lze snížit díky Inkartě), odkud jen přejdete most do Polska a z autobusové stanice využijete autobus společnosti BusBrothers do centra Katowic, který stojí zhruba stovku.   

Přímý spoj z centra na letiště stojí zhruba 150 Kč (200 Kč za zpáteční jízdenku) a cesta trvá 50 minut. Spojem 85 s přestupem vyjde cesta na zmíněných přibližně 50 Kč, ale trvá více než hodinu a půl.

Krakov

Od 250 Kč z Ostravy

Další oblíbené letiště nízkonákladových dopravců a druhé nejbližší velké letiště pro Ostravsko. Cesta z Ostravy trvá autem něco málo přes hodinu a půl, případně můžete využít vlak i autobus. Za cenu od 550 Kč jezdí (nejen) z Ostravy přímo na letiště opět TigerExpress.eu, případně jeden spoj Student Agency, kde jízdenka začíná už na 250 Kč. Od března do října a v období adventu (2015) jezdí do Krakova (včetně letiště) z ostravského hlavního nádraží i spoj ČD Bus, jehož cena také začíná na 250 Kč.

Případně můžete dojet vlakem do Katowic a dál využít některý z mnoha autobusů, případně navazující vlak do Krakova. Ceny se pohybují mezi 140 a 300 korunami.  

Cena jízdenek z centra na letiště začíná na 60 Kč vlakem, případně můžete využít několik různých autobusů.

Wroclaw

Od 350 Kč z Prahy

Poslední blízké a levné polské letiště, tentokráte vhodné hlavně pro východní Čechy a Slezsko, ale  někdy se cesta bohatě vyplatí i z Prahy. Cesta autem totiž trvá zhruba 3 a půl hodiny a čtyřikrát za den tuto trasu jezdí i společnost PolskiBus.com, jejíž jízdenky pohodlně koupíte za asi 330 korun jedním směrem. Sledujte jejich akce, často se objevují i výrazně levnější nabídky.

Třikrát za den můžete využít i vlaku, jehož cena začíná na 304 Kč bez Inkarty, jen je potřeba nakupovat dopředu. Cesta vlakem ale trvá 6 hodin s minimálně jedním přestupem a rozhodně ji nelze označit za pohodlnou.

Cesta z centra Wroclawi na letiště stojí kolem 20 korun a autobus č. 406 jezdí přibližně každých 20 minut.

Varšava

Od 330 Kč z Prahy

Cesta do Varšavy se vyplatí jen na opravdu velmi levné lety. Pokud jde o dálkové trasy, občas se objeví akce, na kterou můžete do Varšavy z ČR doletět a pořád ušetříte. Když jde ale o ultralevné letenky po Evropě, nebo pokud jsou zrovna všechny lety do Varšavy příliš drahé, využijte opět společnosti PolskiBus.com. Běžná cena jízdenek se pohybuje kolem 500 Kč, akční často koupíte pod tři stovky.

Do Varšavy jezdí z Prahy i dva přímé vlaky, jejichž cena začíná na 800 Kč. Jeden z nich však jede přes noc, což může být pro 8 hodin dlouhou cestu mnohem výhodnější. Pokud se chcete pořádně vyspat, připlaťte si za lůžko, cena se pak pohybuje kolem 1400 Kč. Z Ostravy jezdí ještě dva páry vlaků navíc.   
Na letiště jezdí několik vlakových i autobusových linek, cena začíná na 30 Kč.

Bratislava

Od 280 Kč z Prahy

Letiště v Bratislavě sice patří k těm menším, i odsud ale občas létají hodně levné lety, nejčastěji se společností Ryanair. Nejrychleji se do Bratislavy v podstatě odkudkoliv dostanete autem, opět můžete velmi snadno využít spolujízdu.

Využít můžete i autobusu – do Bratislavy jezdí Student Agency, Eurolines i další dálkové společnosti, ceny začínají na 250 Kč z Prahy. Z Prahy do Bratislavy jezdí každé dvě hodiny přímý vlak EC, ceny jízdenek se pohybují kolem 400 Kč, z Brna pak jen 190 Kč. Určitě nakupujte dopředu a ideálně přes internet. Cesta vlakem trvá téměř přesně 4 hodiny.
Z centra na letiště se nejlépe dostanete autobusovou linkou 61 z hlavní železniční stanice, cesta trvá asi 25 minut a jízdenka stojí 0,90€.

Budapešť

Od 380 Kč z Prahy

Budapešť je nejen domovské letiště společnosti WizzAir, ale i častý bod na levných open-jaw letenkách do Asie. Dalších levných letenek se právě z Budapešti objevuje také hodně, proto se může vyplatit takovou dálku na letadlo trmácet.

Cesta autem trvá 5–6 hodin, možnosti autobusů a vlaků jsou v podstatě stejné jako u Bratislavy. Ceny jízdenek z Prahy s ČD začínají na 552 Kč, u autobusů je koupíte dokonce jen za 430 Kč. Ceny z Brna se pak u vlaku pohybují kolem 330 Kč a u autobusů kolem 350 Kč.

Pro cestu z centra na letiště využijte buď vlak z nádraží Nyugati Pályaudvar k zavřenému terminálu jedna, odkud vás k terminálu 2 odveze autobus 200E, nebo metro M3 na konečnou stanici Kőbánya-Kispest Metro Station a odsud opět autobus 200E. Cena obou variant se pohybuje kolem 50 Kč, cesta vlakem je o něco rychlejší a pohodlnější.

 

Vídeň

Od 310 Kč z Prahy

Hlavně pro Moravany je Vídeň nejbližsí velké letiště a hlavně z Brna a jihu Moravy se mnohem časteji vyplatí letět právě odsud než z Prahy. Tolik levných letů po Evropě jako z Polska tu nenajdete, ale zase odsud létá hodně dálkových linek, u kterých často díky konkurenci vyjdou odlety z velkých letišť výrazně lépe než z malých.

Z Brna jste autem na vídeňském letišti zhruba za 2 hodiny, z Prahy pak podle situace na D1 zhruba za 3,5 až 4,5 hodiny. Do Vídně jezdí jak z Prahy, tak z Moravy několik autobusových společností, jmenovitě určitě Student Agency a Eurolines, ceny jízdenek z Prahy začínají na 190 Kč (Eurolines promo), z Brna pak už na 155 Kč. Velmi pohodlné svezení nabízí i vlaky Railjet mezi Prahou a Grazem, cena jízdenky z Prahy se pohybuje na 540 korunách.

Z centra Vídně se na letiště dostanete několika způsoby, asi nejoblíbenější jsou přímé dálkové vlaky za 8,40€, které ale bohužel jezdí jen jednou za dvě hodiny. Ze stanice Wien Mitte pak sice jezdí 2x za hodinu přímé vlaky CAT, se kterými cesta také trvá jen 16 minut, ale zaplatíte 12€ za jednosměrnou, nebo 17€ za zpáteční jízdenku. Na letiště jezdí i vlaková linka S7, se kterou sice cesta trvá přes půl hodiny a nestaví ve stanici Wien Hauptbahnhof, ale zase stojí jen 4,40€ (dva lístky za 2,20€. Do centra jezdí i několik přímých autobusů, cena se pohybuje kolem 8€.

Mnichov

Od 520 Kč z Prahy

Rozhodně největší letiště v okolí, po Frankfurtu 2. největší v Německu. Z Mnichova létá spousta zajímavých linek s pěknými cenami, a pravidelně také ta největší a nejnovější letadla světa (jako Airbus A380 a Boening B787 Dreamliner). Na letiště se velmi snadno dostanete po dálnici D5 a dále A93 a A9, z Prahy s trochou štěstí už za necelých 3 a půl hodiny. Parkovat se dá například v nedalekém městečku Freising, odkud přímo na letiště jezdí pravidelné autobusové linky, všechna letištní parkoviště jsou podle našich informací bohužel hodně drahá (a to včetně těch, které jsou určené pro dlouhodobější parkování).

Z Prahy jezdí do Mnichova i 4 páry přímých vlaků, cesta trvá zhruba 6 hodin a cena jízdenky začíná na 500 Kč. Z Plzně je cesta o hodinu a 40 minut kratší a stojí necelých 400 Kč. Jen nezapomeňte jízdenku koupit dostatečně dopředu a ideálně přes internet. Ve více lidech můžete využít i velmi výhodnou jízdenku Bayern-Böhmen-Ticket, která platí i na vlak z centra Mnichova na letiště. První člověk za ni zaplatí 26€, každý další jen 5,60€ – maximální velikost skupiny je u jedné jízdenky 5 lidí. Většina vlaků staví i v již zmíněné stanici Freising, odkud na letiště jezdí přímé autobusy, a je to z ní rychlejší (a o něco levnější), než cesta s přestupem ve stanici München Hbf.
Z pražského hlavního nádraží jezdí i přímé autobusy Deutsche Bahn na mnichovské letiště, ceny jízdenek na www.deutschebahn.de začínají na 19€, případně je můžete koupit i přes Student Agency.

Z centra Mnichova se přímo na letiště dostanete vlakovou linkou S1 a S8, jednosměrný lístek stojí 15€. Můžete využít i autobusu Lufthansa Airport Bus od hlavního nádraží, kde jednosměrná jízdenka stojí 10,5€ a zpáteční 17€. Obě varianty trvají zhruba 40–50 minut.

Norimberk

Od 480 Kč z Prahy

O něco blíž než Mnichov můžete využít i letiště v Norimberku. Není zdaleka tak velké jako to mnichovské, ale i tak se z něj občas objevují zajímavé lety. Při cestě autem po D5 neodbočujte na A93, ale pokračujte rovně po A6, cesta z Prahy tak většinou trvá necelé 3 hodiny.

Do Norimberka se za cenu od 19€ (530 korun) snadno dostanete i autobusem – opět jde o IC Bus, který provozují Deutsche Bahn ve spolupráci se Student Agency. 3x za den jezdí do Norimberka i společnost Eurolines, promo jízdenky začínají na 490 Kč, zajímavá je i společnost Flixbus s jízdenkami od 15€. Některé autobusy zastavují i přímo na letišti. V obou případech pojedete kolem 4 hodin. Cesta vlakem trvá kolem 5 hodin, buď s přestupem ve Schwandorfu, nebo v Chebu, při druhé variantě se se včasnou jízdenkou také dostanete na cenu kolem 500 Kč, případně můžete od Plzně využít výše zmíněný Bayern-Böhmen-Ticket.

Z centra na letiště se dostanete linkou metra U2 za pouhých 12 minut a 2,60€.

Drážďany

Od 300 Kč z Prahy

K ČR nejbližší německé letiště sice není tak častým cílem levných letů, občas se ale přeci jen nějaký objeví – jde převážně o letní chartery. Autem se do Drážďan z Prahy dostanete po (snad již konečně dodělávané) dálnici D8, cesta trvá zhruba 2 hodiny.

Můžete si vybrat mezi celkem bohatou nabídkou vlaků i autobusů, u obou se dostanete na cenu kolem 300 Kč, autobus vás ale za dvě a půl hodiny zaveze přímo na letiště. Přímým vlakem do stanice Dresden Hauptbahnhof trvá cesta 2 hodiny a 15 minut.
Z centra na letiště se nejlépe dostanete vlakem linky S2, z hlavního nádraží trvá cesta 20 minut a stačí vám jednoduchý lístek na MHD za 2,20€.

Berlín

Od 340 Kč z Prahy

Odlety z Berlína jsou stále oblíbenější a je přitom celkem jedno, jde-li o nízkonákladové linky po Evropě, nebo dálkové za oceán. Z Berlína se za výborné ceny létá například na Island, do destinací s přestupem v leteckých hubech Perského zálivu, nebo do Maroka.

Do Berlína opět jezdí několik autobusových společností, nejvíce Student Agency a o něco méně Eurolines. Nejlevnější jízdenky začínají na 270 Kč. Každé dvě hodiny můžete z Prahy využít i vlak, který ale bohužel mimo speciální akce stojí kolem 800 Kč. Cesta oběma způsoby trvá lehce pod 5 hodin.   

Z centra na letiště Tegel se nejlépe dostanete autobusem TXL, který jede z Alexanderplatz přes Hauptbahnhof, případně X9 ze Zoologischer Garten, oběma za 2,70€.  

Na „nízkonákladové” letiště Schönefeld pak jezdí buď příměstské vlaky linek RE7, RB14 a RB19 nebo městské okružní linky S9 a S45, na které můžete přestoupit buď ve stanici Südkreuz (kde staví i vlaky z ČR), nebo Ostkreuz. Tentokrát potřebujete dražší lístek pro zóny A, B a C za 3,30€.

Znáte lepší způsob, jak se na letiště dostat? Dejte nám vědět, rádi ho doplníme!

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Leoš Literák 20.11.2015 v 9:56 - Odpovědět

  Zajímalo by mě, jakou rezervu si mám brát, když použiju vlak a jakou pro bus? Nechat si uletět letadlo, protože je někde zácpa, to zamrzí. Třeba mám být na letišti čtyři hodiny před odletem? Díky

  • Matouš Vinš 20.11.2015 v 10:08 - Odpovědět

   Ahoj Leoši, hodně závisí na tom, kam a kdy jedeš. 2 hodiny rezerva na samotnou cestu jsou minimum, počítat 4 hodiny před odletem je tak ideál. U vlaků do Německa/Rakouska a Bratislavy jsou zpoždění nad hodinu hodně vzácné (ale možné), do Polska a Budapešti už je to ale horší. Pro busy je riziková D1, nebo třeba kousek dálnice před Mnichovem.

   • Leoš Literák 21.11.2015 v 7:04 - Odpovědět

    Ahoj a díky. Bylo by prima u každého letiště přidat doporučenou rezervu.

   • Leoš Literák 2.1.2016 v 10:25 - Odpovědět

    Kamarad letel na Maledivy z Mnichova. Na hranicich jejich auto zastavila policejni hlidka, cekali na psa, celkem tam ztratili 2 hodiny.

 2. Alexey Latyshev 7.2.2016 v 5:38 - Odpovědět

  Dopnleni
  UZ ted na letiště v Berline Schönefeld jezdi skoro kazdy autobus od studentAgency. Maji jeste 2 “nocni” linky v tydnu (pro odlety v 6 rano. v ut + so). Praha 23:00 -> SXF 3:10, s akorat prumernou rezervou v 3h pred odletem :)
  https://jizdenky.studentagency.cz/Timetable?7&id=2515995002

 3. Rami Sani 10.3.2016 v 18:12 - Odpovědět

  Ahoj, zrovna jsem si kupovala listek do Budapesti a pres Orangeways je to mnohem levnejsi nez pres Student Agency. Koupila jsem za 12 euro.

 4. Stepan Hrobar 24.6.2016 v 11:56 - Odpovědět

  K Vídni:
  Dálkové vlaky (IC a railjet) jezdí z hlavního nádraží Hbf na letiště každou půlhodinu, cesta trvá 15 minut a jsou vždy poloprázdné. Platí v nich stejná jízdenka jako v S-Bahnu S7, tedy za 4,40€ (oproti ČR jsou na této relaci dálkové vlaky integrovány v městském a regionálním tarifu VOR). Cca 15 minut po příjezdu railejtu od Brna odjíždí vždy IC na letiště, čas jízdy z Brna až na letiště je 2 hodiny a 3 minuty, takže jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější spojení, doporučuji.

 5. Lubomír Kaplan 15.2.2018 v 20:30 - Odpovědět

  Dneska jde snadno se dostat na letiště ve Vídni vlakem http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/vlak-praha-viden-brno-viden/, v Berlíně vlakem http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/vlak-brno-praha-drazdany-berlin/, v Mnichově vlakovým busem http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/ic-bus-praha-mnichov/ nebo vlakem http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/vlak-praha-plzen-mnichov/ (vystoupit ve Freising, odtud jede přímý autobus číslo 635 na mnichovské letiště).