Budapešť – mesto s nádychom histórie

18.11.2019|Kategorie: Členská sekce, Evropa|

Chcete zažiť históriu, ochutnať gastronomické špeciality, oddýchnuť si v krásnom prostredí a spoznať nádherné mesto? Vyberte sa do maďarskej metropoly Budapešť. 

Metropola Budapešť sa predstavuje 

Budapešť je hlavné mesto Maďarskej republiky a ekonomicko-administratívne centrum krajiny. Veľkomesto vzniklo v roku 1873 spojením troch miest Budína (maď. Buda), Pešti (maď. Pest) a Starého Budína (maď. Óbuda). Budapešť je známy ako najväčšie kúpeľné mesto na svete. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj.

Čo musíte vidieť 

Parlament (maď. Országház)

Budova parlamentu Budapešť

Budova parlamentu

Budova parlamentu je jedna z najstarších vládnych budov v Európe a nájdete ju na pobreží Dunaja v časti Pešť. Isto odporúčam aj návštevu parlamentu so sprievodcom. Prehliadka prebieha v rôznych jazykoch a navštívite aj miestnosť s korunovačnými klenotmi, kde je vystavená Svätá koruna (je zakázané ju fotiť). Lístok odporúčam zakúpiť on-line na presný dátum a čas. 

Vstupné činí 3500 forintov (270 Kč) pre dospelú osobu a pre študenta do 24 rokov je cena 1900 forintov (150 Kč). 

Citadela

výhled z citadela budapešť

Budapešť na dlani

Veľmi známe miesto je aj Citadela, ktorá sa nachádza na vrchu Gellért v mestskej časti Budín. Toto miesto sa nazýva aj ako miesto s najkrajším výhľadom na Budapešť. 

Pred Citadelou bola postavená socha Slobody, ktorá pripomína oslobodenie Maďarska od nacistov. Nakoľko je to verejné priestranstvo, vstupné sa nevyberá, ale treba rátať s veľkým počtom turistov. 

Rybárska bašta (maď. Halászbástya)

Ďalšie pekné výhľady na budovu parlamentu a rieku Dunaj môžete spozorovať z Rybárskej bašty. Je to historická pevnosť neďaleko Budinského hradu. Pred baštou sa nachádza námestie Svätej Trojice, kde je aj socha Svätého Štefana a kostol Mateja Korvína (maď. Mátyas-Templom). 

Kostel Mateja Korvína Budapešť

Kostol Mateja Korvína

Vstup na baštu je spoplatnený sumou 1000 forintov (80 Kč). Avšak ak máte chuť zažiť výhľad v tme a vo večerných hodinách, navštívte toto miesto po 21. hodine, kedy je vstup zadarmo. 

Židovská synagóga (maď. Dohány utcai Zsinagóga) 

Synagoga budapešť

Synagóga

Pokračujeme v mestskej časti Pešť, kde je židovská synagóga, najväčšia synagóga v Európe. Nachádza sa v blízkosti zastávky metra Astória. Pri vstupe do synagógy je povinné mať zahalené ramená a muži musia mať pokrývku hlavy. Synagóga je v sobotu zatvorená, nakoľko občania židovského vierovyznania majú v sobotu sviatok. Viac informácií a lístky si viete kúpiť na oficiálnej webovej stránke. 

Vstupné je 4500 forintov (350 Kč) pre dospelé osoby, cena pre študentov s preukazom ISIC je 3400 forintov (260 Kč). 

Bazilika Svätého Štefana (maď. Szent István Bazilika)

Bazilika svatého Štěpána v Budapešti

Bazilika Svätého Štefana

Ešte ostaneme v časti Pešť, len sa presunieme o pár stoviek metrov ďalej, kde nájdeme Baziliku Svätého Štefana. Táto bazilika je druhá najvýznamnejšia duchovná stavba v Maďarsku. Bola postavená na počesť prvého uhorského kráľa – Svätého Štefana I. Jeho mumifikovaná pravica je uložená práve v tejto bazilike. 

Vstup do baziliky je zadarmo, platí sa len výstup na panoramatickú vyhliadku a do pokladnice (1000 forintov priamo na mieste). 

Széchenyiho reťazový most (maď. Széchenyi Lánchíd)

Keďže cez Budapešť preteká rieka Dunaj, opíšeme si prvý most cez rieku, ktorý spája mestské časti Budín a Pešť. Najznámejší most je Széchenyiho reťazový most. Hoci v preklade názov znamená „reťazový“, ide o visutý most. Bol postavený v prvej polovici 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny bol most značne poškodený, ale v roku 1949 znova otvorený.

most budapešť

Čo musíte zažiť 

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde nájdem viac informácií 

Budapest
Oficiálna stránka mesta Budapešť.

Budapest Travel Guide
Informačná stránka pre turistov.

Lonely Planet
Ak preferujete papierových sprievodcov, v členskej sekcii nájdete zľavu.

Nikolas Varga

Som mladý scestovaný chalan z južného Slovenska. Nakoľko ovládam maďarský jazyk, je táto krajina pre mňa veľmi blízka. Mal som príležitosť bývať v Maďarsku približne mesiac na dobrovoľníctve, čo bola skvelá skúsenosť. Okrem toho, Budapešť a okolie navštevujem skoro každý mesiac. Preto Maďarsko nazývam aj mojim druhým domovom. Maďarsko ale nie je jediná krajina, ktorú som navštívil. Ak máš záujem sledovať moje cesty, prípadne máš ďalšie otázky ohľadne Maďarska alebo inej krajiny, veľmi rád ti poradím. Príležitosť sledovať ma je na facebookovej stránke Nikolas Varga Travelhunter.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Komentář

  1. Veronika 3.12.2019 at 15:31 - Reply

    Mě osobně Budapešť přišla dost drahá a to jako velkoměsto, ale jako západoevropské velkoměsto. Ostatní velkoměsta ve Střední/Východní Evropě jsou o dost levnější. Budapešť je dražší než Praha, Bratislava, Krakov, Varšava, Bukurešť, Riga, Tallinn. Dokonce, když počítám ceny vstupného, MHD a občerstvení, tak i Osaka a Tokio byly levnější než Budapešť. V Budapešti jsou také velké rozdíly mezi cenami v centru a na okraji města.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!