Do Maďarska jezdí turisté hlavně za termály, k Balatonu a do Budapešti. A vlastně… proč ne? Termální lázně mají v Maďarsku tradici již od dob Římanů (navštěvoval je například i Marcus Aurelius) a narazíte na ně doslova na každém kroku. Balaton je takové menší mělčí moře a Budapešti se nepřezdívá Paříž Východu bezdůvodně. Taky vám garantuji, že si v Maďarsku pochutnáte – jejich kuchyně je totiž fantastická!

Vítejte v Maďarsku

Proč jet do Maďarska

Především kvůli ochutnání místní kuchyně, která je báječná, a také kvůli termálním pramenům rozesetým doslova po celé zemi. Ti, kteří mají rádi historii, si zamilují hrady a hradní zříceniny, je jich po celém Maďarsku nespočet – stačí jen si vybrat. Milovníci městského života nepohrdnou návštěvou hlavního města, které je opravdu nádherné a ve kterém se můžou kochat pohledy na typické žluté tramvaje i obdivovat zdejší architekturu. Opomenout nechci ani noční život – barů a hospod je v centru Budapešti snad milion.

Maďarsko je proslulé zejména tokajským vínem, takže na vinnou révu narazíte takřka na každém kroku

Jak se tam dostat

Při cestě autem je potřeba nakoupit dálniční známky, a to hned několik: slovenskou, nebo rakouskou – záleží, zda se vydáte přes Bratislavu, nebo přes Vídeň –, a pak samozřejmě Maďarskou. Slovenské dálniční známky se dělí na 10denní (260 Kč), měsíční (360 Kč) a roční (1300 Kč) a dají se bez problému koupit v blízkosti hraničních přechodů například na benzinové pumpě, nebo i dopředu on-line. Rakouské dálniční známky se prodávají na 10 dní (230 Kč), 2 měsíce (670 Kč) a na rok (2230 Kč).

Pozor ale, v Rakousku se platí mýtné za průjezd některými tunely a mosty. Více informací o těchto místech najdete na internetu.
Maďarské dálniční známky se také dají koupit cestou, nebo dopředu přes internet. Rozlišují se na týdenní (250 Kč, platí 9 dní), měsíční (400 Kč) a roční (3500 Kč). Informace k maďarským dopravním předpisům najdete v článku.

Spojení autobusem z Prahy trvá cca 7 hodin, z Brna o dvě hodiny méně. Na lince Praha/Brno–Budapešť jezdí několik dopravců: klasické žluté autobusy Student Agency, které nabízí víc jak 5 spojů denně, a pak například Eurolines nebo FlixBus. Pokud budete hlídat akce, můžete si u společnosti Student Agency koupit zpáteční lístek za příjemných 600 Kč (běžně se ceny pohybují mezi 350 a 500 Kč za jednu cestu). Jednosměrné lístky s Eurolines se prodávají od 400 Kč výš. O něco výhodnější jsou u Flixbusu (399 Kč).

Tipy k cestování v článku Autobusem z Čech do Evropy – srovnání nejvýznamnějších dopravců.

Vlak má oproti autobusu výhodu lůžkových kupé, doba cesty je stejná. Lístek kupte co nejvíce dopředu přes internet, hodně tím ušetříte. Základní včasná jízdenka z Prahy do Budapešti stojí jen 500 Kč. Víc info

Přečtěte si článek 7 tipů, jak cestovat levněji vlakem po Evropě.

Vlakem se dá dojet i přímo k Balatonu

Pokud nemáte času nazbyt, můžete do Maďarska i zaletět. Let trvá cca hodinu a půl a nejvýhodnější letenky pořídíte s nízkonákladovkou Wizz Air.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Pokud chcete jet do Maďarska za sluníčkem, hlavní sezona je od května do září. V případě, že chcete jen na relaxační pobyt za termály, můžete jet i kdykoli jindy. Nejteplejšími měsíci jsou červen až srpen, ale už ke konci srpna se začíná večer ochlazovat a svetr přijde vhod.

Ideální večery v letních měsících: sklenka tokajského vína a výhled na Balaton

Víza a podmínky vstupu

Maďarsko je členem EU, pro vstup do země vám stačí platný občanský průkaz. Aktualizované informace o vstupních podmínkách najdete také na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou je maďarský forint (HUF). Kurz se pohybuje okolo 12 forintů za jednu českou korunu. V některých restauracích a nákupních centrech velkých měst sice akceptují eura, ale v tak nevýhodném kurzu, že je lepší směnit na forinty. Směnárnám na letišti a vlakových stanicích se ale vyhněte, zkuste spíš směnárny v centrech měst, anebo banky. Pokud je rozdíl mezi buy rate a sale rate nižší než dvě procenta, jděte do toho. Nezapomeňte se před výměnou zeptat na poplatek.

V centrech větších měst také akceptují karty, ale na místním trhu nebo na pláži u Balatonu s kreditkou moc nepořídíte, takže mít nějaké forinty po kapsách se rozhodně vyplatí.

Pro turisty ze západní Evropy je Maďarsko levnou zemí, pro nás Čechy jak v čem. Na jeden den v Budapešti vám stačí 1000 Kč (včetně ubytování v hostelu a veškerého jídla i pití). Mimo hlavní město utratíte o něco méně.

  • Bydlení: v hostelu 500 Kč v Budapešti, v ostatních částech Maďarska jsou ceny nižší, vyjma hlavní sezony, kdy se přibližují těm v Budapešti. Pokoj v tříhvězdičkovém hotelu stojí 1000 Kč/noc a za luxusní hotel typu Hilton zaplatíte 5000 Kč za noc. Zlatou střední cestou je Airbnb. Pěkná ubytování pro dva začínají na 800 Kč/noc.
  • Jídlo: v restauraci 120–150 Kč, svačina na ulici 40 Kč, oběd/večeře na ulici 80 Kč.
  • Nápoje: balená voda 1,5l v krámě 8 Kč, balení maďarského piva kolem 18 Kč, dovozové pivo 26 Kč, průměrná cena láhve vína je 100 Kč.
  • Termální lázně: vstup do lázní se pohybuje v rozmezí od 280 do 500 Kč.
  • MHD ve městech: nepřestupní lístek stojí 30 korun, přestupní 44 Kč. Pouvažujte o kartičce Budapest Card, s kterou můžete jezdit veřejnou dopravou křížem krážem po celé Budapešti a v ceně je vstupné i na několik atrakcí.
  • Památky: vstup do muzea 150–200 Kč, jízda na ruském kole 200 Kč.

Lokální doprava

Vlaky

Řády, nákup lístků on-line a další informace o vlacích najdete na webu. Vlaková síť je řidší než autobusová, ale pokrývá víceméně celou zemi. Má paprskovitou strukturu se středem v hlavním městě. Cena jízdného se počítá stejně jako u nás, tedy po kilometrech: za 10 km zaplatíte 20 Kč, za 15 km 25 Kč… Vlaky jsou spolehlivé a na stejné úrovni jako u nás. Pokud máte rádi jednokolejky, můžete si vybrat z necelých 20 tras skrze údolí i přes hory a projet si tak maďarskou přírodu vlakem.

Auta (autopůjčovny)

Ať už Europcar, Rentalcars nebo jiná společnost, jejich pobočky najdete ve všech velkých městech. Půjčovné za VW Golf s manuální převodovkou stojí 800 Kč/den. Za litr benzinu zaplatíte 30 Kč a za hodinu parkování v centru hlavního města 40 Kč.

Kola

Půjčovny kol jsou rozšířené zejména v Budapešti i ve větších městech. Jednodenní půjčovné je 250 Kč.

Taxíky

poznáte podle žluté barvy. Nástupní taxa se pohybuje okolo 40 Kč, cena za kilometr pak mírně nad dvacetikorunou. Určitě se vyplatí volat taxíky přes centrálu – je to levnější než chytat je na ulici. Zárukou nejnižších jsou společnosti City Taxi, Főtaxi, Rádió Taxi, Tele 5 Taxi a 6×6 Taxi. Pokud byste přece jen chytali taxi na ulici, hned při nástupu zkontrolujte, zda je ve voze taxametr.

A jak je to s Uberem? Kvůli sporům s taxikáři (a také kvůli změně zákonů) musel Uber opustit území Maďarska, ale hodlá se v budoucnu určitě vrátit.

MHD

Ceny lístků na veřejnou dopravu se liší podle vzdáleností. V hlavním městě využijete autobusy, metro, tramvaje, trolejbusy a lodě. Pokud chcete v Budapešti strávit víc dní, rozhodně se vyplatí zmíněná Budapest Card, která se dá koupit i on-line a platí na 24, 48, nebo 72 hodin. Nepřestupní lístek stojí 30 korun, přestupní 44. Zde praktické informace o veřejné dopravě v Budapešti.

Maďarská architektura

Jídlo

Úžasnou věcí v Maďarsku je jejich tradiční kuchyně. Jídlo je levnější než u nás a chutná báječně.

První věc, na kterou se spousta Čechů nachytá, je guláš. Pokud uvidíte v jídelním lístku slovo gulyás, nejedná se o guláš, ale o gulášovou polévku. Guláš tak, jak mu říkáme u nás, v maďarském menu najdete pod názvem pörkölt. Pokud dáváte přednost zelenině, určitě vyzkoušejte lečo (maďarsky lecsó) nebo okurkový salát (právě ten salát s octem, jak ho známe ze školní jídelny, říká se mu uborkasaláta). Máte rádi ovocné polévky? Zkuste meggyleves – zní to sice neuvěřitelně, ale jedná se o višňovou polévku a můžete si ji dát i jako hlavní chod (zejména v horkém létě přijde vhod).

Milovníci masa by rozhodně měli ochutnat maďarské klobásy, hortobágyi rostélyos (roštěnky se slaninou, cibulí a paprikou), esterházy rostélyos (plátky svíčkové na sádle, smíchané s cibulí, paprikami, petrželí a citronem), paprikás csirke (kuře na paprice). Vegetariánskou variantou kuřete na paprice je gomba paprikás (žampiony na paprice).

V každé maďarské restauraci najdete na stole papriku (koření, ne čerstvou). Ačkoli je maďarská kuchyně proslulá svou pikantností, nemusíte se bát, jazyk vám brnět rozhodně nebude. Konzumovat můžete bez obav i na ulici, narazíte například na langoše nebo palačinky. Protože jsou ale ceny v restauracích přijatelné, doporučuji jíst v nich.

Co se nápojů týče, určitě se nejednou setkáte s pálenkou, kterou v některých restauracích servírují před hlavními jídly na účet podniku.

Nemoci a hygiena

Žádná očkování nejsou povinná. V přírodě narazíte na komáry, včely, vosy a zmije, takže jako doma. Voda z kohoutku by měla být pitná, ale není na škodu se pro jistotu pozeptat domácích.

Bezpečnost

Platí klasická doporučení: nenechávat věci v autě a na rušných místech si hlídat všechna svá zavazadla.

Náboženství, svátky, tradice

Nejrozšířenějším náboženstvím v Maďarsku je křesťanství, takže zde slaví stejné svátky jako my. I tradice spojené s Velikonocemi, Vánoci, Mikulášem či Novým rokem jsou téměř totožné. K rozdílům patří například rozbalování vánočních dárků před sváteční večeří.

Co se tradic týče, v některých vesnicích, například v Hollókő či Szentendre, narazíte na tradiční maďarskou architekturu, kroje a tradiční výrobky. Pokud máte rádi pestrobarevné průvody plné masek, navštivte město Mohács v době oslav Busójárás. Jedná se o každoroční oslavy na konci sezony karnevalů a patří k nim masky, hudba i tance.

A jestli máte rádi něco opravdu netradičního, zkoukněte Bódvalenke, romskou vesnici, která žije tak nějak sama pro sebe a ráda vítá turisty. Zdi některých zdejších domů jsou pestrobarevně pomalované. Místní děti vám rády předvedou nějaký ten tanec nebo zazpívají písně a místní ženy vám dají ochutnat tradiční romské pokrmy.

V některých místech je možné narazit i na doškové střechy

Co byste ještě měli vědět

  • V Maďarsku se píší jména v opačném pořadí než u nás: nejdříve příjmení a pak křestní.
  • Když někdo kýchne a když se připíjí, i Maďaři říkávají „na zdraví“. Maďarská verze zní „egészségedre“.
  • A jak je to s dýšky? V některých restauracích si připočítávají deset až patnáct procent a vy tuto položku najdete na účtence. Pokud ne, je to čistě na vás.
  • Pláže kolem Balatonu jsou placené.
  • Všude dostanete účtenky. I na místech, na kterých byste to nečekali.

Rybář s čerstvým úlovkem

Pár osobních tipů, kam se podívat

Budapešť

V hlavním městě je toho tolik co podnikat, že jeden den vám určitě nepostačí. Každý má rád něco jiného, takže doporučuji procházku podél Dunaje, chození po městě a obdivování lokální architektury, projížďku metrem vystaveným ve stylu Art Deco. Projeďte si Budapešť na kole, navštivte hospody, a pokud se budete při toulkách hlavním městem pořádně rozhlížet, narazíte i na sochu slavného televizního detektiva Columba (Petera Falka). V Budapešti doporučuji strávit alespoň dva dny, pár tipů máte zde.

Balaton a okolí

Razím heslo, že když už do Maďarska, tak také k Balatonu, navíc se k němu dá dojet i vlakem. A abyste se (stejně jako já) nedivili až na místě: jižní břeh Balatonu je opravdu velmi mělký. Můžete se vydat daleko od břehu a s největší pravděpodobností budete mít vodu stále po kolena. Skvělé pro rodiny s malými dětmi, nepraktické pro vášnivé plavce. Ale pořád je to největší jezero ve střední Evropě, tak proč se v něm alespoň jednou nevykoupat. Po setmění má okolí Balatonu stejný nádech jako přímořské destinace, můžete si posedět na pláži a kochat se světýlky odrážejícími se od vodní hladiny a naslouchat šplouchání vln.

Blatenské jezero alias Balaton

Szigliget

Za všechny hrady uvedu jeden: Szigliget. Leží ve stejnojmenné vesnici nedaleko Balatonu a spíše než hrad je to už zřícenina, ale je z něj opravdu nádherný výhled do okolí. Připomíná mi Trosky.

Zřícenina hradu Szigliget

Vinný sklep

Pokud nepatříte mezi milovníky vína, toto asi nebude tip pro vás. My měli štěstí a neplánovaně jsme navštívili jeden menší sklípek v zapadlé vesnici, kde jsme si s majitelem sice moc nepopovídali, neboť neuměl anglicky a my pro změnu nerozuměli maďarsky, ale byl velmi ochotný a rád se pochlubil svými víny a pálenkami. A samozřejmě jsme neodešli s prázdnou. Maďarská vína jsou zkrátka stejná jako maďarská kuchyně: báječná! Pokud se tedy budete potulovat po Maďarsku a narazíte na nějaký vinný sklípek, neváhejte a nakoukněte do něj.

Trh

Já vím – velmi nespecifické doporučení, ale na nějaký trh s ovocem a zeleninou narazíte v každém městě i vesnici. Zejména papriky stojí za vyzkoušení, ale dejte pozor na ty pálivé – i po jednom soustu ucítíte v puse pořádný požár.

Termální lázně a výlet do hor

V Budapešti jsou bezesporu ty nejslavnější, Hévíz je obklopený lesy, v Miskolci mají dokonce lázně jeskynní, v Egerszalóku se zase nachází i solná hora. Problémem v současné době je obrovská profláklost a vysoká oblíbenost u turistů. Lázně jsou proto přecpané a místo relaxace vás spíš čeká společenský zážitek. Proto doporučuji navštívit lázně (nejlépe nějaké, které nenajdete na Trip Advisoru) a potom se vydat na výlet někam dál od davů turistů, například do pohoří Mátra, které leží na severu země a je plné lesů, kopců a překrásných výhledů.

Zeleň kam se podíváš

Pokud máte rádi davy

Oblíbeným místem pro milovníky nočního života je Gozsdu Udvar, oblast v sedmém okrese Budapešti, kde to opravdu žije. Pořádají zde nejrůznější akce během celého roku a bývá tu dost přecpáno. Proto doporučuji jen opravdovým nadšencům.

Kde najdu více info?

We love Budapest

Stránka věnovaná hlavnímu městu, na které najdete vše od tipů na restaurace a bary přes zajímavá místa po seznam událostí, které se v Budapešti konají.

Hello Hungary

Přehledný seznam všech míst v Maďarsku, která mají co nabídnout, i s výstižným popisem.

Angloinfo

Přemýšlíte o tom, že se do Maďarska přestěhujete? Veškeré praktické informace najdete zde.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Kateřina Matoušková

Každý rok se snažím navštívit alespoň jednu cizí zemi, ve které jsem ještě nebyla. Maďarsko jsme navštívili loni v srpnu v rámci letní relaxační dovolené. Občas jsme sice mluvili rukama nohama, protože maďarština pro nás byla trochu náročná, ale naučili jsme se alespoň pozdrav (jó napot) a poděkování (kesenem). Ve volném čase píšeme se ségrou blog o České republice pro zahraniční turisty.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled