Maďarsko – nejenom guláš, Balaton a lečo

08.01.2018|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Do Maďarska jezdí turisté hlavně za termály, k Balatonu a do Budapešti. A vlastně… proč ne? Termální lázně mají v Maďarsku tradici již od dob Římanů (navštěvoval je například i Marcus Aurelius) a narazíte na ně doslova na každém kroku. Balaton je takové menší mělčí moře a Budapešti se nepřezdívá Paříž Východu bezdůvodně. Taky vám garantuji, že si v Maďarsku pochutnáte – jejich kuchyně je totiž fantastická!

Vítejte v Maďarsku

Proč jet do Maďarska

Především kvůli ochutnání místní kuchyně, která je báječná, a také kvůli termálním pramenům rozesetým doslova po celé zemi. Ti, kteří mají rádi historii, si zamilují hrady a hradní zříceniny, je jich po celém Maďarsku nespočet – stačí jen si vybrat. Milovníci městského života nepohrdnou návštěvou hlavního města, které je opravdu nádherné a ve kterém se můžou kochat pohledy na typické žluté tramvaje i obdivovat zdejší architekturu. Opomenout nechci ani noční život – barů a hospod je v centru Budapešti snad milion.

Maďarsko je proslulé zejména tokajským vínem, takže na vinnou révu narazíte takřka na každém kroku

Jak se tam dostat

Při cestě autem je potřeba nakoupit dálniční známky, a to hned několik: slovenskou, nebo rakouskou – záleží, zda se vydáte přes Bratislavu, nebo přes Vídeň –, a pak samozřejmě Maďarskou. Slovenské dálniční známky se dělí na 10denní (260 Kč), měsíční (360 Kč) a roční (1300 Kč) a dají se bez problému koupit v blízkosti hraničních přechodů například na benzinové pumpě, nebo i dopředu on-line. Rakouské dálniční známky se prodávají na 10 dní (230 Kč), 2 měsíce (670 Kč) a na rok (2230 Kč).

Pozor ale, v Rakousku se platí mýtné za průjezd některými tunely a mosty. Více informací o těchto místech najdete na internetu.
Maďarské dálniční známky se také dají koupit cestou, nebo dopředu přes internet. Rozlišují se na týdenní (250 Kč, platí 9 dní), měsíční (400 Kč) a roční (3500 Kč). Informace k maďarským dopravním předpisům najdete v článku.

Spojení autobusem z Prahy trvá cca 7 hodin, z Brna o dvě hodiny méně. Na lince Praha/Brno–Budapešť jezdí několik dopravců: klasické žluté autobusy Student Agency, které nabízí víc jak 5 spojů denně, a pak například Eurolines nebo FlixBus. Pokud budete hlídat akce, můžete si u společnosti Student Agency koupit zpáteční lístek za příjemných 600 Kč (běžně se ceny pohybují mezi 350 a 500 Kč za jednu cestu). Jednosměrné lístky s Eurolines se prodávají od 400 Kč výš. O něco výhodnější jsou u Flixbusu (399 Kč).

Tipy k cestování v článku Autobusem z Čech do Evropy – srovnání nejvýznamnějších dopravců.

Vlak má oproti autobusu výhodu lůžkových kupé, doba cesty je stejná. Lístek kupte co nejvíce dopředu přes internet, hodně tím ušetříte. Základní včasná jízdenka z Prahy do Budapešti stojí jen 500 Kč. Víc info

Přečtěte si článek 7 tipů, jak cestovat levněji vlakem po Evropě.

Vlakem se dá dojet i přímo k Balatonu

Pokud nemáte času nazbyt, můžete do Maďarska i zaletět. Let trvá cca hodinu a půl a nejvýhodnější letenky pořídíte s nízkonákladovkou Wizz Air.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Pokud chcete jet do Maďarska za sluníčkem, hlavní sezona je od května do září. V případě, že chcete jen na relaxační pobyt za termály, můžete jet i kdykoli jindy. Nejteplejšími měsíci jsou červen až srpen, ale už ke konci srpna se začíná večer ochlazovat a svetr přijde vhod.

Ideální večery v letních měsících: sklenka tokajského vína a výhled na Balaton

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

We love Budapest

Stránka věnovaná hlavnímu městu, na které najdete vše od tipů na restaurace a bary přes zajímavá místa po seznam událostí, které se v Budapešti konají.

Hungary tourism

Přehledný seznam všech míst v Maďarsku, která mají co nabídnout, i s výstižným popisem.

Angloinfo

Přemýšlíte o tom, že se do Maďarska přestěhujete? Veškeré praktické informace najdete zde.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Kateřina Matoušková

Každý rok se snažím navštívit alespoň jednu cizí zemi, ve které jsem ještě nebyla. Maďarsko jsme navštívili loni v srpnu v rámci letní relaxační dovolené. Občas jsme sice mluvili rukama nohama, protože maďarština pro nás byla trochu náročná, ale naučili jsme se alespoň pozdrav (jó napot) a poděkování (kesenem). Ve volném čase píšeme se ségrou blog o České republice pro zahraniční turisty.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek