Zpožděné či zrušené lety: práva cestujících a jak se jich dovolat

06.03.2017|Kategorie: Doprava, Letenky, Tipy a triky|

Zrušený nebo zpožděný let je noční můrou snad každého cestovatele. Je jedno, jestli vás čeká business trip, anebo před sebou máte vysněnou dovolenou. Tenhle začátek je rozhodně nepříjemný a nikdo na něj dobrovolně nečeká, asi ani milovníci adrenalinu. Když už ale situace nastane, co dělat? Odejít z letiště se slzami v očích, nebo bojovat za svá práva? Víte, že máte nárok na odškodné? Jeho výše a forma se liší a v článku vás seznámíme se všemi možnými variantami včetně osobních zkušeností cestovatelů.

O tak štědré ochraně, jakou požíváme jakožto létající Evropané, si ve zbytku světa mohou nechat jen zdát. Vzniku Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 snad musel předcházet nějaký kongres aerolinek, kde se všichni tak veselili, že pak nebyli schopni lobbovat. Vznikla totiž legislativa, která skutečně silně prosazuje výhody klientů před zájmy leteckých společností.

Evropská pravidla pro cestující v letecké dopravě

Zmíněné Nařízení EP č. 261/2004 je napsané velmi srozumitelně, takže pro detailnější pochopení práv a povinností cestujících doporučuji číst rovnou ze zdroje. Většinu z nás ale zajímají hlavně body, ze kterých nám plynou kompenzace, proto zde níže uvedu to podstatné.

Koho a čeho se předpis týká:

  1. Všech vnitroevropských letů, všech letů z EU bez ohledu na dopravce a všech letů do EU s evropským dopravcem. Výjimkou je Gibraltar, kde se Španělé a Britové na postupech dosud nedohodli.
  2. Situací, kdy je váš let buď zpožděný, zrušený, anebo je vám odepřen nástup na palubu (třeba když společnost prodá víc letenek, než má sedadel, a černý Petr padne zrovna na vás – to se mi stalo loni v Mexiku a letos v Paříži, více o tématu píše například dTest).
  3. Cestujících s platnou letenkou, kteří dorazí včas, což znamená minimálně 45 minut před odletem.
  4. Cestujících přepravovaných motorovým letadlem s pevnými křídly. Rogalla nechte doma.
  5. Letenek koupených za veřejně přístupné tarify. Toto z velké většiny vyřazuje například letenky koupené v rámci balíčku od cestovky (charterové lety).
  6. Újmy, která nebyla způsobena „mimořádnými okolnostmi, kterým by nebylo možné zabránit, i kdyby byla všechna přiměřená opatření přijata“, tj. typicky počasím.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

 

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v článku dozví?

  • Přehled kompenzací, na které máme nárok
  • Jak postupovat při vymáhání nároku

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Zuzana Cabejšková
Posílám pozdrav své bojovné a milované Mámě pro její inspirativní přístup do života…I’ma keep runnin’ cause a winner don’t quit on themselves! #bey

Kam dál? Poslechněte si podcast s Jirkou Dolejšem, autorem vychytané aplikace Nejrychlejší letenky, díky které budete mít veškeré akční letenky v mobilu hned po jejich zveřejnění.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!