Mallorca – sangria, hory a moře

20.03.2018|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Hledáte lokalitu, kam se v létě vytratit, roztáhnout se na pláži a chytat bronz? Nebo naopak hledáte místo ke sportu? Místo pro cyklistiku či turistiku s krásnými horami a výhledy? Tak čtěte dál, protože Mallorca je místo pro vás.

travel bible mallorca

Architektura budov Mallorky, konkrétně v letovisku Peguera

Proč jet na Mallorcu

Mallorca jakožto největší ze španělských ostrovů je jako stvořená pro cestovatele, kteří se nemohou rozhodnout, na jaký typ dovolené se vydat. Nabízí možnosti krásných pláží a relaxu při koupání ve Středozemním moři (zejména na východní části ostrova), nebo nádherné hory pro turistiku či cyklistiku v části západní, ale také historické památky – ať už v hlavním městě Palma de Mallorca, nebo třeba v Alcudii.

A to nejkrásnější? Je to pouhý ostrov, kde se z jedné strany na druhou dostanete do hodiny, takže bez problémů můžete stihnout všechny z těchto aktivit během krátké dovolené.

travel bible mallorca

Pláž v Port de Pollenca chystající se na sezónu

Jak se na Mallorcu dostat

Nejjednodušší a nejlevnější doprava na ostrov je samozřejmě letecky. Pro zajímavé ceny přímých letů však musíte k našim sousedům (výdaje uvádím pro zpáteční letenky bez kufru kupované s několikaměsíčním předstihem na hlavní sezonu; mimo hlavní sezonu jsou samozřejmě levnější).

Cenově nejdostupnější letenky jsou z Berlína se společností Ryanair (60–70 €). Dále se nabízí Vratislav a Bratislava s cenami něco málo přes 100 € (opět Ryanair). Pokud máte lepší spojení do Rakouska, poletíte třeba ze Salzburgu se společností Eurowings (okolo 100 €).

Při letu z České republiky se nevyhnete přestupu, a to buď v Miláně, nebo Bruselu, cenově se však stále vejdete do rozmezí 90–110 €.

Pokud máte zájem o delší trip s více destinacemi, Mallorca nabízí možnost levných letů do Barcelony či Valencie (20–30 € se společností Vueling či Ryanair).

mallorca travel bible

Pláže a západy slunce jsou na Mallorce krásné. Foceno na pláži v Santa Ponsa

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

V jakém měsíci vyrazit na Mallorcu? Především zvažte, jaké aktivity vás zde lákají.

Pokud chcete ostrov poznávat (turistikou nebo cyklistikou), jsou pro vás ideální jarní, či podzimní měsíce. Teploty ještě nedosahují závratných letních hodnot (může se však podařit, že sem tam zaprší), ostrov je klidnější a vylidněnější než během hlavní sezony.

V tomto období je také ideální ostrov navštívit, pokud chcete ušetřit. Hotely a letenky jsou mnohem levnější, stejně jako i ostatní služby, jejichž cena pak během hlavní sezony vystřelí nahoru.

Pokud ale jste milovníci pláží, opalování a teplého moře, zkrátka té klasické letní dovolené, pak jsou pro vás jako dělané měsíce červenec a srpen (srpen je vůbec nejteplejším měsícem).

travel bible mallorca

Procházky mallorskou přírodou

Víza a podmínky vstupu

Mallorca je španělským ostrovem, spadá tedy do Evropské unie. Znamená to, že vám bohatě stačí občanka.

Pokud zde ale plánujete pracovat a dosud jste ve Španělsku zaměstnaní nebyli, je potřeba vyřídit si španělské NIE number. Tím všechno papírování končí.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Peníze ​a přibližné ceny

Ceny (zejména za hotely a služby, jako je půjčení aut či kol, anebo různé výlety) se budou měnit v závislosti na tom, zda jste na ostrově v hlavní sezoně, nebo mimo ni. Obecně jsou tu ceny srovnatelné s ostatními zeměmi západní Evropy. Pokud jste tedy zvyklí na dovolenou v Chorvatsku nebo Česku, budou pro vás ceny o něco vyšší.

 • Ubytování: hotel mimo sezonu – apartmánový pokoj nebo Airbnb od 30 € za noc, ceny 4* hotelu okolo 100 €. Během sezony – apartmánový pokoj nebo Airbnb od 30–100 € za noc, u 4* hotelu se pak pohybují kolem 250 €.
 • Jídlo: fast food (McDonald’s, Burger King…) 8 €, restaurace (klasická, ne drahá) 10–12 €.
 • Potraviny v obchodě: velmi podobné cenám v Česku, popřípadě o něco málo vyšší. Záleží také na lokalitě a výběru obchodu. Pokud půjdete do menších obchodů nebo supermarketů v turistické destinaci, ceny se můžou vyšplhat mnohem výš (klidně na dvojnásobek i více).
 • Nápoje: na Mallorce není pitná voda z vodovodu, balenou vodu můžete koupit od 0,8 €.
 • MHD ve městě: autobus v Palma de Mallorca 1,5 € za jednosměrnou jízdenku, ve většině míst se bez MHD obejdete.
 • Památky: jednou z nejznámějších turistických „památek“ je historický vlak z Palma de Mallorca do Soller za 25 € při koupi zpáteční jízdenky, anebo je možnost v Soller přestoupit na historickou tramvaj do Port de Soller – v takovém případě je cena cesty tam a zpět 32 € (více informací o vlaku a cenách zde). Turistický Palma Pass stojí 33 € na den a máte v něm zahrnutý vstup na většinu památek v Palmě a dopravu.
estellencs mallorca

Příjemná hospůdka na pláži při cestě po západním pohoří Mallorky, konkrétně v Estellencs

Lokální doprava

Auto

Rozhodně nejlepším a nejjednodušším způsobem je půjčit si auto (zhruba 40 € na den, při půjčení na více dnů to jde i levněji). Autem můžete krásně a rychle procestovat celý ostrov bez jakýchkoliv problémů (dálnice jsou zdarma).

Autobus a vlak

Další možností je autobus, kterým se většinou taky dostanete všude, ale zdaleka ne tak rychle. Pro milovníky vlaků jsou na ostrově 3 vlakové dráhy, takže i tahle varianta se nabízí, ale jak tomu na ostrovech bývá zvykem, není příliš rozšířená.

Taxi

Na rychlé a krátké cestování jsou samozřejmě k dispozici taxíky, i když… pokud spěcháte, není to ideální řešení. Taxislužby na Mallorce fungují ne vždy spolehlivě a nejrychleji.

Moje doporučení tedy je půjčit si na cesty auto, popř. na kratší vzdálenosti skútr (jehož výhodou je malá spotřeba).

Kuchyně

je totožná se španělskou. Klasikou jsou paellas, mořské plody a jako předkrm či menší občerstvení tapas. Samozřejmě nesmíme opomenout pomazánku aioli s olivami.

V Česku si při vyslovení míst jako Španělsko či Mallorca představíme, jak všichni sedí v restauracích a na plážích a popíjí červené víno. Určitě můžete narazit na chutná červená vína, co však Mallorčané pijí daleko více, to je tradiční španělská sangria. Pokud chcete být jako pravý Španěl nebo Mallorčan, budete sangrii pít pouze k paellas, pak můžete okusit třeba Agua de Valencia. Jako většina národů se ani Mallorčané nebrání pivu, které však pijí většinou z malých láhví (asi nejznámější značkou je Estrella). Samozřejmě můžete objevit i menší pivovary, které vaří přímo na Mallorce. Jestliže budete v Alcudii, určitě ochutnejte Blat Witbier nebo Llop. Více o tamějších pivech si přečtěte zde.

Tímto stylem si Mallorčané dokážou vychutnávat jak víkendy, tak až dvouhodinové odpolední přestávky v restauracích poblíž pláží.

Pokud přece jen lpíte na ochutnání čistě mallorské kuchyně, nabízí se „klobása“ Sobrassada, nebo rýže Arroz Brut, která vám možná může připomínat spíše polévku s rýží. Opomenout nesmíme sladký koláč Ensaimada.

Nemoci a hygiena

Nacházíme se v Evropě. Není potřeba žádných zvláštních očkování ani opatření, jenom pozor: voda z kohoutku není pitná.

Bezpečnost

Ohledně bezpečnosti se to také moc neliší od našich krajů, jen záleží, do kterých částí se vydáte. Pokud budete poblíž Magalufu, což je vyhlášené místo na párty, můžete narazit na méně bezpečné situace s opilými Brity a Němci, ale jinak se není čeho obávat.

pláž mallorca

Pláž v turistickém letovisku Peguera

Náboženství, svátky, tradice

Stejně jako ve Španělsku převládá církev katolická. Kromě v neděli zavřených obchodů vás nic moc nepřekvapí.

Festivaly a různé hudební akce jsou v průběhu celé sezony především v Palmě a Magalufu, hlavních turistických centrech nočního života. Také můžete navštívit různé trhy, které se konají většinou každý týden (ať už v Alcudii, Pegueře nebo městě Andratx).

Pokud jste nepřijeli na Mallorcu vylehávat na pláži a z nějakého důvodu tu jste v lednu, určitě si nenechte ujít oslavy svátku Sant Antoni Abat (16.–17. 1.) plné tanců a průvodů.

Zavítáte-li na Mallorcu ke konci července (konkrétně 24.–26.), navštivte oslavy Sant Jaume v Alcudii. Den Mallorky (la Diada de Mallorca) slaví 2. srpna prakticky po celém ostrově. A jestli přijíždíte těsně po sezoně, první neděli v září na vás čeká průvod Beaty (la processó de la Beata) konající se nejčastěji v Palmě, Alcudii a Pollence.

Co ​byste ​​ještě ​​měli ​vědět

 • Přestože se nacházíme v Evropě, španělská mentalita (jakožto všech jižanských národů) se trošku odlišuje od střední či západní Evropy.
 • Například spropitné není úplně „povinné“ a nemusíte dávat žádné závratné částky. Španělé jsou zvyklí nedávat, anebo dávat jen velmi malé.
 • Dá se také ovlivnit cena služeb (jako půjčení auta, různých zájezdů…).
 • Mallorčané jsou pohodlní. Pokud něco dělat nechtějí, tak to prostě dělat nebudou a vymyslí si spoustu neexistujících pravidel. Proto je potřeba trvat na svém a nenechat se odbýt.
 • V levnějších hotelech není klimatizace a internet samozřejmostí, takže pozor, pokud tohle vyžadujete.

Pár ​osobních ​tipů, ​kam ​se ​podívat

Palma

Hlavní město Palma de Mallorca – místo, které rozhodně stojí za to vidět. S nádhernou katedrálou a uličkami, i přes letní horka zachovávajícími stín. Za prohlédnutí stojí také hrad Bellver.

Katedrála Palma de Mallorca

Katedrála Palma de Mallorca

Alcudia

Na severní části ostrova naleznete krásné starověké hradby, po kterých se můžete procházet s rozhledem na celé město.

Hradby v Alcudii, mallorca

Hradby v Alcudii

Formentor

Když už navštěvujete Alcudii, nedaleko se nachází jeden s nejkrásnějších přírodních pohledů, které můžete na Mallorce spatřit – Cap de Formentor.

Pokud se tam vydáte, neváhejte vyjet autem až úplně nahoru. Cesta sice vypadá, že není dělaná pro auta, ale žádný zákaz neuvidíte a lidé tam běžně jezdí.

mallorca

Jeden z pohledů z vrcholků Cap de Formentor

Soller

Městečko nacházející se v západní části ostrova je velkým lákadlem turistů, ať už díky historické železnici vedoucí z Palmy (a poté historické tramvaji jedoucí do Port de Soller), či opojení při projíždění z krásného západního pohoří Serra de Tramuntana.

mallorca

Pláž v Port de Soller

Serra de Tramuntana

je západní pohoří táhnoucí se z jižní části ostrova až na sever. Při jeho projetí můžete spatřit velkou část turistických míst Mallorky. Začínáte v Port de Andratx, pokračujete přes Estellencs do Valldemossy, dále přes Soller až do Pollency a Cap de Formentor. Přestože cesta trvá déle než středem ostrova po dálnici, výhledy z tohoto pohoří jsou dechberoucí.

mallorca

Jeden z mnoha výhledů, které se při cestě po pohoří nabízí

Kde ​najdu víc ​info

Consorci Transports Mallorca

Stránka z jízdními řády autobusů, vlaků a s tipy na výlety.

abcMallorca

Od tipů na výlety až po rady na práci a hledání ubytování.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Hynek Bagar

Od svých 19 let cestuji (zatím po Evropě). Na Mallorce jsem strávil 7 měsíců jako animátor v hotelu. Píši blog La Bagare, jsem na Facebooku Hynek Bagar: Freelancer Traveller a Instagramu @hynekbagar.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Komentář

 1. TerezaN 6.6.2018 at 8:14 - Reply

  Vaši knížku zbožňujeme a strašně nám pomáhá dostat se z komfortní zóny a něco zažít, děkujeme vám za to. Chci se zeptat, najdou se na Mallorce v sezóně (červenec) místa, kde nebude moc turistů?

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!