Hledáte lokalitu, kam se v létě vytratit, roztáhnout se na pláži a chytat bronz? Nebo naopak hledáte místo ke sportu? Místo pro cyklistiku či turistiku s krásnými horami a výhledy? Tak čtěte dál, protože Mallorca je místo pro vás.

typická architektura mallorca

Architektura budov Mallorky

Proč jet na Mallorcu

Mallorca jakožto největší ze španělských ostrovů je jako stvořená pro cestovatele, kteří se nemohou rozhodnout, na jaký typ dovolené se vydat. Nabízí možnosti krásných pláží a relaxu při koupání ve Středozemním moři (zejména na východní části ostrova), nebo nádherné hory pro turistiku či cyklistiku v části západní, ale také historické památky – ať už v hlavním městě Palma de Mallorca, nebo třeba v Alcudii.

A to nejkrásnější? Je to pouhý ostrov, kde se z jedné strany na druhou dostanete do hodiny, takže bez problémů můžete stihnout všechny z těchto aktivit během krátké dovolené.

katedrála palma de mallorca

Katedrála v Palma de Mallorca je ikonou ostrova

Jak se na Mallorcu dostat

Nejjednodušší a nejlevnější doprava na ostrov je samozřejmě letecky. Pro zajímavé ceny přímých letů však musíte k našim sousedům. Ideálním řešením je cestovat pouze s příručním zavazadlem a letenky na sezonu kupovat s dostatečným předstihem. 

 • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
 • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
 • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

Cenově nejdostupnější letenky jsou z Berlína se společností Ryanair (60–70 €). Dále se nabízí Vratislav a Bratislava s cenami něco málo přes 100 € (opět Ryanair). Pokud máte lepší spojení do Rakouska, prozkoumejte lety ze Salzburgu a Vídně. 

Při letu z České republiky můžete letět přímo například se Smartwings z Prahy nebo Ryanair z Brna. Nabízí se ale také spousta letů s přestupy v Miláně, nebo třeba Bruselu.

západ slunce mallorca

Pláže a západy slunce jsou na Mallorce krásné

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

V jakém měsíci vyrazit na Mallorcu? Záleží, jaké aktivity vás zde lákají.

Pokud chcete ostrov poznávat (turistikou nebo cyklistikou), jsou pro vás ideální jarní, či podzimní měsíce. Teploty ještě nedosahují závratných letních hodnot (může se však podařit, že sem tam zaprší), ostrov je klidnější a vylidněnější než během hlavní sezony.

V tomto období je také ideální ostrov navštívit, pokud chcete ušetřit. Hotely a letenky jsou mnohem levnější, stejně jako i ostatní služby, jejichž cena pak během hlavní sezony vystřelí nahoru.

Objevte možnosti, jak na cestách srazit všechny hlavní náklady jako je ubytování a doprava na minimum. Prohlédněte si Petrův aktualizovaný online kurz TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

Pokud ale jste milovníci pláží, opalování a teplého moře, zkrátka té klasické letní dovolené, pak jsou pro vás jako dělané měsíce červenec a srpen (srpen je vůbec nejteplejším měsícem).

Mallorca venkov

Procházky mallorskou přírodou

Víza a podmínky vstupu

Mallorca je španělským ostrovem, spadá tedy do Evropské unie. Znamená to, že vám bohatě stačí občanka.

Pokud zde ale plánujete pracovat a dosud jste ve Španělsku zaměstnaní nebyli, je potřeba vyřídit si španělské NIE number. Tím všechno papírování končí.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Nezapomeňte taky na platné cestovní pojištění. Naše doporučení a také upozornění na typické výluky z pojistek jsme sepsali do článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Peníze ​a přibližné ceny

Ceny (zejména za hotely a služby, jako je půjčení aut či kol, anebo různé výlety) se budou měnit v závislosti na tom, zda jste na ostrově v hlavní sezoně, nebo mimo ni. Obecně jsou tu ceny srovnatelné s ostatními zeměmi západní Evropy. Pokud jste tedy zvyklí na dovolenou v Chorvatsku nebo Česku, budou pro vás ceny o něco vyšší.

Tip Travel Bible: Na cesty nevyrážíme bez hotovosti a platebních karet (máme jich hned několik). Přehled našich favoritů v čele s kartou Revolut jsme shrnuli do článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

 • Ubytování: hotel mimo sezonu – apartmánový pokoj nebo Airbnb od 30 € za noc, ceny 4* hotelu okolo 100 €. Během sezony – apartmánový pokoj od 30–100 € za noc, u 4* hotelu se pak pohybují kolem 250 €.
 • Jídlo: fast food (McDonald’s, Burger King…) 8 €, restaurace (klasická, ne drahá) 10–12 €.
 • Potraviny v obchodě: velmi podobné cenám v Česku, popřípadě o něco málo vyšší. Záleží také na lokalitě a výběru obchodu. Pokud půjdete do menších obchodů nebo supermarketů v turistické destinaci, ceny se můžou vyšplhat mnohem výš (klidně na dvojnásobek i více).
 • Nápoje: na Mallorce není pitná voda z vodovodu, balenou vodu můžete koupit od 1 €.
 • MHD ve městě: autobus v Palma de Mallorca 2 € za jednosměrnou jízdenku, ve většině míst se bez MHD obejdete.
 • Památky: jednou z nejznámějších turistických „památek“ je historický vlak z Palma de Mallorca do Soller za 25 € při koupi zpáteční jízdenky, anebo je možnost v Soller přestoupit na historickou tramvaj do Port de Soller – v takovém případě je cena cesty tam a zpět 32 € (více informací o vlaku a cenách zde).

Tip Travel Bible: Pořiďte si turistický Palma de Mallorca Pass, ve kterém máte zahrnuté vstupy na některé z památek a hop on hop off dopravu.

historická tramvaj mallorca

Historický vlak a tramvaj jsou jedny z nejznámějších atrakcí na ostrově

Lokální doprava

Auto

Rozhodně nejlepším a nejjednodušším způsobem je půjčit si auto (zhruba 40 € na den, při půjčení na více dnů to jde i levněji). Autem můžete krásně a rychle procestovat celý ostrov bez jakýchkoliv problémů (dálnice jsou zdarma).

Najděte si auto na Rentalcars

Autobus a vlak

Další možností je autobus, kterým se většinou taky dostanete všude, ale zdaleka ne tak rychle. Pro milovníky vlaků jsou na ostrově 3 vlakové dráhy, takže i tahle varianta se nabízí, ale jak tomu na ostrovech bývá zvykem, není příliš rozšířená.

Taxi

Na rychlé a krátké cestování jsou samozřejmě k dispozici taxíky, i když… pokud spěcháte, není to ideální řešení. Taxislužby na Mallorce fungují ne vždy spolehlivě a nejrychleji.

Moje doporučení tedy je půjčit si na cesty auto, popř. na kratší vzdálenosti skútr (jehož výhodou je malá spotřeba).

Kuchyně

Mallorská kuchyně je totožná se španělskou. Klasikou jsou paellas, mořské plody a jako předkrm či menší občerstvení tapas. Samozřejmě nesmíme opomenout pomazánku aioli s olivami.

V Česku si při vyslovení míst jako Španělsko či Mallorca představíme, jak všichni sedí v restauracích a na plážích a popíjí červené víno. Určitě můžete narazit na chutná červená vína, co však Mallorčané pijí daleko více, to je tradiční španělská sangria. Pokud chcete být jako pravý Španěl nebo Mallorčan, budete sangrii pít pouze k paellas, pak můžete okusit třeba Agua de Valencia. Jako většina národů se ani Mallorčané nebrání pivu, které však pijí většinou z malých láhví (asi nejznámější značkou je Estrella). Samozřejmě můžete objevit i menší pivovary, které vaří přímo na Mallorce. Jestliže budete v Alcudii, určitě ochutnejte Blat Witbier nebo Llop. Více o tamějších pivech si přečtěte zde.

estellencs mallorca

Příjemná hospůdka na pláži při cestě po západním pohoří Mallorky, konkrétně v Estellencs

Tímto stylem si Mallorčané dokážou vychutnávat jak víkendy, tak až dvouhodinové odpolední přestávky v restauracích poblíž pláží.

Pokud přece jen lpíte na ochutnání čistě mallorské kuchyně, nabízí se „klobása“ Sobrassada, nebo rýže Arroz Brut, která vám možná může připomínat spíše polévku s rýží. Opomenout nesmíme sladký koláč Ensaimada.

Nemoci a hygiena

Nacházíme se v Evropě. Není potřeba žádných zvláštních očkování ani opatření, jenom pozor: voda z kohoutku není pitná.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Bezpečnost

Ohledně bezpečnosti se to také moc neliší od našich krajů, jen záleží, do kterých částí se vydáte. Pokud budete poblíž Magalufu, což je vyhlášené místo na párty, můžete narazit na méně bezpečné situace s opilými Brity a Němci, ale jinak se není čeho obávat.

pláž Mallorca

Náboženství, svátky, tradice

Stejně jako ve Španělsku převládá církev katolická. Kromě v neděli zavřených obchodů vás nic moc nepřekvapí.

Festivaly a různé hudební akce jsou v průběhu celé sezony především v Palmě a Magalufu, hlavních turistických centrech nočního života. Také můžete navštívit různé trhy, které se konají většinou každý týden (ať už v Alcudii, Pegueře nebo městě Andratx).

Pokud jste nepřijeli na Mallorcu vylehávat na pláži a z nějakého důvodu tu jste v lednu, určitě si nenechte ujít oslavy svátku Sant Antoni Abat (16.–17. 1.) plné tanců a průvodů.

Zavítáte-li na Mallorcu ke konci července (konkrétně 24.–26.), navštivte oslavy Sant Jaume v Alcudii. Den Mallorky (la Diada de Mallorca) slaví 2. srpna prakticky po celém ostrově. A jestli přijíždíte těsně po sezoně, první neděli v září na vás čeká průvod Beaty (la processó de la Beata) konající se nejčastěji v Palmě, Alcudii a Pollence.

Co ​byste ​​ještě ​​měli ​vědět

 • Přestože se nacházíme v Evropě, španělská mentalita (jakožto všech jižanských národů) se trošku odlišuje od střední či západní Evropy.
 • Například spropitné není úplně „povinné“ a nemusíte dávat žádné závratné částky. Španělé jsou zvyklí nedávat, anebo dávat jen velmi malé.
 • Dá se také ovlivnit cena služeb (jako půjčení auta, různých zájezdů…).
 • Mallorčané jsou pohodlní. Pokud něco dělat nechtějí, tak to prostě dělat nebudou a vymyslí si spoustu neexistujících pravidel. Proto je potřeba trvat na svém a nenechat se odbýt.
 • V levnějších hotelech není klimatizace a internet samozřejmostí, takže pozor, pokud tohle vyžadujete.

Pár ​osobních ​tipů, ​kam ​se ​podívat

Palma de Mallorca

Hlavní město Palma de Mallorca – místo, které rozhodně stojí za to vidět. S nádhernou katedrálou a uličkami, i přes letní horka zachovávajícími stín. 

Katedrála Palma de Mallorca

Katedrála Palma de Mallorca

Hrad Bellver

Za prohlédnutí stojí také hrad Bellver. Ten se nachází na kopci západně od Palmy a nabízí fantastický výhled na město a moře. Je to dobře zachovalý středověký hrad unikátní svým okrouhlým půdorysem. Najdete tu také zajímavé muzeum městské historie.

hrad Bellver

Arabské lázně

Jedna z mála zachovalých památek z doby, kdy ostrov ovládali Arabové. Toto klidné místo s krásnou zahradou je skvělým úkrytem od shonu hlavního města.

Alcudia

Na severní části ostrova naleznete krásné starověké město Alcudia, které je známé pro své úzké uličky, malebné domy a římské památky, včetně amfiteátru. Najdete tu také hradby, po kterých se můžete procházet a užívat si výhled na celé město.

Alcudia Mallorca

Formentor

Když už navštěvujete Alcudii, nedaleko se nachází jeden s nejkrásnějších přírodních pohledů, které můžete na Mallorce spatřit – Cap de Formentor. Jedná se o výběžek na konci pohoří Serra de Tramuntana a je odsud úchvatný výhled na Středozemní moře.

Pokud se tam vydáte, neváhejte vyjet autem až úplně nahoru. Cesta sice vypadá, že není dělaná pro auta, ale žádný zákaz neuvidíte a lidé tam běžně jezdí.

Cap de Formentor

Jeden z pohledů z vrcholků Cap de Formentor

Playa de Formentor

V okolí Cap de Formentor se také nachází pláž známá pro jemně bílý písek a křišťálově čistou vodu. Je obklopena borovicovým lesem a nabízí nádherný výhled na záliv Formentor.

Soller

Městečko nacházející se v západní části ostrova je velkým lákadlem turistů, ať už díky historické železnici vedoucí z Palmy (a poté historické tramvaji jedoucí do Port de Soller), či opojení při projíždění z krásného západního pohoří Serra de Tramuntana.

Soller na Mallorce

Serra de Tramuntana

Serra de Tramuntana je západní pohoří táhnoucí se z jižní části ostrova až na sever. Při jeho projetí můžete spatřit velkou část turistických míst Mallorky. Začínáte v Port de Andratx, pokračujete přes Estellencs do Valldemossy, dále přes Soller až do Pollency a Cap de Formentor. Přestože cesta trvá déle než středem ostrova po dálnici, výhledy z tohoto pohoří jsou dechberoucí.

Právě zde můžete můžete poznat divokou stránku ostrova, plnou strmých skal, údolí, horských vesnic a úchvatných panoramat.

Serra de Tramuntana

Valldemossa

Toto malebné horské město, obklopené olivovými háji a mandloněmi, je známé pro svůj klášter a spojení s hudebním skladatelem Chopinem. Je to ideální místo pro procházku, nákup suvenýrů a vyzkoušení místní delikatesy – bramborového koláče „coca de patata“.

Valldemossa

Katmandu Park

Zábavní park v Magaluf disponuje interaktivními zážitky všeho druhu, kde zabavíte sebe i vaše děti. Najdete tu virtuální realitu, minigolf a spoustu dalších atrakcí.

Tipy pro objevování Mallorky na vlastní pěst

Co se dá dělat na Mallorce?

Aktivity všeho druhu. Mallorca je zkrátka rozmanitý ostrov, který nabízí široké spektrum aktivit a své si tu najde každý cestovatel.

 1. Prohlídka historických měst a památek – Palma de Mallorca, hlavní město ostrova, nabízí řadu historických a kulturních památek, včetně impozantní katedrály Le Seu a krásného hradu Bellver. Také stojí za to navštívit starobylé město Alcudia nebo malebné horské městečko Valldemossa nebo Fornalutx.
 2. Relax na pláži – Ostrov je domovem mnoha nádherných pláží, které jsou ideální pro opalování, plavání nebo šnorklování. Mezi nejoblíbenější patří Playa de Formentor, Caló des Moro nebo Es Trenc.
 3. Turistika a cykloturistika – Pro milovníky aktivní dovolené je Mallorca tou správnou destinací. Pohoří Serra de Tramuntana nabízí řadu turistických a cyklistických tras s úchvatnými výhledy na ostrov.
 4. Gastro zážitky – Vyzkoušejte místní speciality, jako je sobrassada, tumbet nebo ensaimada v některé z tradičních restaurací.
 5. Prohlídka vinic a ochutnávka vín – Mallorca je známá pro svou vinařskou tradici a najdete tu celou řadu vinařství, kde můžete ochutnat místní vína i se dozvědět více o procesu jejich výroby.

Skvělé tipy na organizované aktivity i ty na vlastní pěst najdete na GetYourGuide.com.

Co je typické pro Mallorcu?

Mezi typická mallorská jídla patří sobrassada (pikantní klobása z vepřového masa), tumbet (tradiční zeleninový pokrm), pa amb oli (chléb s olivovým olejem a rajčaty) nebo ensaimada (sladký kynutý koláč).

Mallorca je také proslulá svými kvalitními produkty jako je olivový olej, mandle, pomerančová marmeláda z Sólleru nebo víno z místních vinic. Pokud hledáte ideální suvenýr ze svého mallorského putování, s těmito produkty nešlápnete vedle.

Kam na jídlo?

 1. Celler Sa Premsa, Palma de Mallorca – Tato tradiční restaurace nabízí autentickou mallorskou kuchyni v rustikálním prostředí. Mimo jiné zde můžete vyzkoušet i místní speciality jako jsou tumbet nebo arroz brut.
 2. Marc Fosh, Palma de Mallorca – Restaurace, která nabízí luxusní gastro zážitky. Šéfkuchař Marc Fosh, držitel Michelinovy hvězdy, připravil skvělé menu seskládané z pokrmů mallorské a středomořské kuchyně.
 3. Ca’s Patro March, Deià – V tomto podniku si pochutnáte nejen na vynikajících mořských plodech, ale užijete si také úchvatný výhled z útesu.

Kde se ubytovat?

 1. Belmond La Residencia, Deià – Tento luxusní hotel se nachází v malebném městečku Deià a nabízí úžasný výhled na hory a moře, dvě venkovní bazény a vlastní uměleckou galerii.
 2. Cap Rocat, Cala Blava – Zažijte netradiční ubytování a ubytujte se v luxusním hotelu, který je přestavěný ze staré vojenské pevnosti. Čeká vás úžasný výhled na moře a VIP služby včetně wellness a soukromé pláže.
 3. Hostal Cuba, Palma de Mallorca – Stylový hotel, který se nachází v centru Palmy si hosté chválí pro skvělé služby a parádní výhledy.
 4. Agroturismo Sa Rota d’en Palerm, Lloret de Vistalegre – Zažijte mallorský venkov a ubytujte se uprostřed nekonečné zeleně v apartmánech s bazénem a dechberoucími výhledy. Ideální výchozí bod pro cestovatele, kteří si pronajímají auto a.
 5. Hostal Nadal, Sóller – Pokud chcete prozkoumat pohoří Serra de Tramuntana a hledáte cenově dostupný hostel, toto ubytování může být to pravé.

Kde ​najdu víc ​info

Consorci Transports Mallorca

Stránka z jízdními řády autobusů, vlaků a s tipy na výlety.

abcMallorca

Od tipů na výlety až po rady na práci a hledání ubytování.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Hynek Bagar

Od svých 19 let cestuji (zatím po Evropě). Na Mallorce jsem strávil 7 měsíců jako animátor v hotelu. Jsem na Facebooku Hynek Bagar: Freelancer Traveller a Instagramu @hynekbagar.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

 1. TerezaN 6.6.2018 v 8:14 - Odpovědět

  Vaši knížku zbožňujeme a strašně nám pomáhá dostat se z komfortní zóny a něco zažít, děkujeme vám za to. Chci se zeptat, najdou se na Mallorce v sezóně (červenec) místa, kde nebude moc turistů?