Potkáte se a může z toho být láska na celý život. Anebo taky uzavřená kompletní kapitola. Jednou a stačilo. Španělsko probudí vaše smysly, zpomalí a zároveň opepří životní tempo. Je jen otázkou výběru, kterou španělskou kapitolu otevřít. Krásné hory? Zelené pláně a útesy? Vyprahlé duny? Písčité pláže? Temperamentní jih? Velkoměsta? Kulturu? Brouzdám v historii svých cest a žití ve Španělsku a mám jasný závěr: Každá jeho část je individuální kniha. Stačí vybrat, který druh čtení máte rádi.

Proč tam vyrazit?

Španělsko vám připomene, že život není jen o naplňování stanovených plánů a neustálým časovým presem. Ukáže vám, o čem je „Viva la vida“! Svým nazaměnitelným šarmem, vášní a uměním zapojit všechny vaše smysly opravdu rozhýbe něco uvnitř. Španělsko se nedá vtěsnat do jednoho šuplíku zážitků a scenérií, je to země mnoha tváří, a to považuji za nejcennější. Opravdu dobrým výběrem dle vlastního gusta si můžete navrhnout cestu na míru. Rozmanité klima a příroda, mnoho kulturních vlivů – to jej dělá opravdu jedinečným. A vůbec, ten kontrast jejich života s našim, to stojí za to zažít.

Průvodce ke Kanárským ostrovům najdete v samostatném článku

Bardenas Reales, Navarre – Ondra Brém

Bardenas Reales, Navarre – Ondra Brém

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se tam dostat?

Nejrychleji letecky – záleží, kam máte namířeno, avšak Barcelona, Madrid, Valencie, Bilbao jsou jednoduše dostupné i s odletem z Prahy, bez přestupu, ve finančním rozmezí 2-5 tisíc za zpáteční letenku. S odletem z okolních letišť se dostanete na mnohem nižší ceny, protože například z Bratislavy létá do Španělska Ryanair, z Vídně zase Eurowings.

Zkuste chvíli kombinovat na AZairu, často najdete velmi levné lety s přestupem. Ušetříte, a ještě si můžete zaskočit na návštěvu třeba do Milána. 

Určitě se dá do Španělska vyrazit i autem, autobusem či vlakem (od nás jezdí Eurolines a Student Agency). Jedná se však o minimálně 20 hodin na cestě – do Barcelony, o jihu nemluvě. Případně můžete zkusit spolujízdu přes BlaBlaCar, nebo stop – obojí je otestováno a může vám to ušetřit hodně peněz.

La Ballota - Asturias

La Ballota – Asturias

Kam vyrazit?

Kolik času máte? Pokud jeden či dva týdny dovolené, je vhodnější se zaměřit na jednu oblast, kterou chcete poznat. Každý ze 17 autonomních celků má své kouzlo, svůj specifický charakter, sever se liší od jihu, východ od západu a středu…

Pokud chcete ochutnat od všeho trošku, propojte Katalánsko, Andaluzii a Kantábrii-Asturias.

Katalánsko nadchne svojí svéřepostí. Styl, jakým jsou Katalánci pyšní na to, že jsou Katalánci a né Španělé, je neuvěritelný. Dvojjazyčné nápisy a hlášení, často informace pouze v katalánštině, mnohem evropštější ráz, víc struktury než ležernosti… Miluji ten kontrast mezi naprosto kosmopolitní Barcelonou, často přelidněnými turistickými resorty na Costa Bravě, a mnohem tradičněji, klidněji orientovanou Gironou, drobnými vesničkami u Cap de Creus, vulkanickým Olotem, či horskou Cerdanyou…Katalánsko je malá Evropa a během týdne-dvou se dá příjemně projet.

Barcelona

Barcelona

Andalusie učaruje svojí vášní, smyslem pro humor, nádechem dávné arabské historie, rytmy flamenca, býčími zápasy, úmornými slunnými dny, srdečnatostí lidí, chutí tapas a cherry i životním rytmem fiesta-siesta-mañana. Tak chutná Španělsko. A ta města – ach – každé má nezaměnitelné kouzlo. Historická Granada a její velepalác Alhambra; romantická Sevilla a její pestrobarevné uličky, katedrála, noci plné hudby, flamenca a života; keltská Ronda, město vybudované na vysokých mostech; Cordoba se svoji stopou islámské historie, unikátní lokální kulturou; Málaga, Cádiz… 

Kterékoliv z měst krásně skombinujete s dlouhými písčitými plážemi a dunami, které lemují pobřeží Andaluzie. Naleznete tu také skvělé podmínky pro kitesurfing (Tarifa, Bolonia, Los Caños de Meca, Cadiz, Zahara de los Atunes), pro návstěvu Maroka (transport Tarifa-Tangier), horské výstupy v pohoří Sierra Nevada či pro změnu kultury při návštěvě Gibraltaru a opic. Pro více inspriace doporučuji článek na My caravan life.

Málaga, foto: Nico

Málaga, foto: Nico

Zvolíte-li Asturias a Kantábrii, neuvěříte, že jste ve Španělsku. Tolik zeleně, svěžího vzduchu a pláží jak z katalogu. Má to tu nádech Skotska, Norska a Mexika, a přeci jen jste ve Španělsku. Ne tak zturističnělém, s velmi zachovalou přírodou. Kombinace: Camino del Santiago, pláže jak z Mexica, pobřežní městečka s šarmem pravé pohody, cider, sýry, jaké jste ještě neokusili a hory Picos de Europa – to prostě stojí za to!

Asturias, foto: Alvaro

Asturias, foto: Alvaro

Pro milovníky hor doporučuji Pyreneje (a to speciálně přechod NP Ordesa a výstup na Monte Perdido, či přechod do Francie skrze Brecha de Roland, NP Aigues Tortes, či výstup na Pico de Aneto) či Picos de Europa, v obojích najdete krásné přechody, jednodenní treky, jezera na svlažení, vodopády a nespočet nádherných míst

Ceny

Náklady na život ve Španělsku jsou obdobné jako v Čechách. Jste-li však gurmáni a rozhodnete-li se Španělsko i pořádně ochutnat, náklady výrazně vzrostou. Ale stojí to za to.

Cena bydlení: liší se od sezóny (v létě ceny rostou, v zimě pouze ve ski resortech) a oblasti. Sever – hlavně Katalánkso – je navíc dražší než jih. Ceny od 250 Kč za hostel, od 350 Kč za refugio, od 700 Kč za pokoj v *** hotelu v menším neturistickém městě, od 1700 Kč např. v Barceloně.

Cena lokálního jídla v restauraci: 50 – 500 Kč (dle porce, tapas – menu).

Cena nápojů v obchodech: balená voda 1,5 l – 15 Kč, lahev stolního vína 55 Kč a piva také.

Cena městské dopravy i při přesunech (dle vzdálenosti) je podobná cenám v ČR.

Částky uváděné dále v textu jsou z března 2016 a mohou se měnit.

Bardenas Reales, Navarre – Ondra Brém

Bardenas Reales, Navarre – Ondra Brém

Potřebujete vízum?

Nepotřebujete. Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Španělska bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Aktuální informace si můžete ověřit na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Lokální doprava

Ve Španělsku se vnitrostátně hodně létá, jelikož vzdálenosti jsou dlouhé a lety vyjdou mnohem levneji, než doprava autobusová či vlaková. Ryanair je nejvíc lowcostovou možností pro přesuny, linky má napříč Španělskem mezi většinou měst s letišti. Pokud preferujete pomalejší cestování, pak využijte vlakovovou síť Renfe (často lze najít výhodnou nabídku online) či autobusový rozcestník Movelia. Jízdenky jsou samozřejmě dostupné nejen online, ale i v automatech na zastávkách či na přepážkách na nádraží.

Španělsko má jednu z nejrychleji rostoucích sítí vysokorychlostní železnice a například pro přesun mezi Barcelonou a Madridem, či Madridem a Sevillou tak vlak často vyjde rychleji než letadlo (cesta v obou případech trvá rychlovlakem kolem 2,5 hodiny, z centra do centra). Jen se připravte na vyšší ceny a určitě nakupujte online s předstihem. Doufejme, že s nástupem konkurence po roce 2021 se ceny zlepší.

Rychlovlak RENFE AVE, foto: Aleix Cortés

Rychlovlak RENFE AVE, foto: Aleix Cortés

Zapůjčení auta vám dodá hodně svobody a možnost dostat se na méně turistická místa. Jde asi o nejlepší řešení, rozhodnete-li se poznat nějakou oblast lokálněji. Ve velkých městech pak funguje systém stojanů s koly, což dodá městské turistice dynamický rozměr.

Najděte si auto na Rentalcars

Hledáte magická místa, kde zastavíte se svým autem či karavanem a strávíte zde několik nocí? Objevte Camperguru – Best camping spots

Jídlo

Gurmánů ráj! Při vzpomínce na tapas v Andaluzii či Kantábrii, výborné sýry a víno, gazpacho, tortillas, churros, fuet či velkolepě připavené paelly a mnohé další, mé chuťové buňky plně ožívají. Jejich vášeň a láska k životu se promítá i do stylu vaření a umění užít si a vychutnat jídlo jako společenskou událost. Když se ve Španělsku jí, tak se jí. Dlouho. O několika chodech. A každá oblast má své speciality, proto následující řádky berte pouze jako základ pro případný lokální průzkum.

Malaga La Recova - Tradiční snidaně

Malaga La Recova – Tradiční snidaně

Začíná se startérem, primer plato¸ často nějakou z tapas (obecně tapas je malá porce čehokoliv, co je určeno ke sdílení u stolu, objednává se vícero druhů na ochutnání), pokračuje hlavním chodem, segundo plato, se salátem (velmi často něco masitého, či mořské plody), sklenicí vína či piva a vše je zakončeno sladkým postre (kousek ovoce, dort, zmrzlina, jogurt). Toto je i typická skladba Menu v restauracích. Určitě vyzkoušejte:

 • startéry/malé jídla/tapas: patatas bravas (opečené brambory s pikantní salsou), jamón iberico con melon (sušená šunka v kombinaci s bílým melounem, deliciézní kombo), pan con tomate (orestovaná bageta s olivovým olejem, potřená chutnými rajčaty), tortilla de patatas (kombinace brambor, vajíčka, cibule, případně šunky, tvořící kompaktní chutný celek), croquetas de carne/de verdura (krokety, mix masa či zeleniny, žampiónů, smažené cosi), gazpacho (studená rajčatová polévka, mňam), bocadillo (sendvič dle vlastního výběru)
 • hlavní chod: paella (pánev rýže či těstovin, v kombinaci se zeleninou, masem, či mořskými plody), gambas al ajillo (krevety na česneku), pisto (španělské ratatouille), pulpo a la gallega (chobotnička), chorizo
 • postre/sladké: flan (karamelový puding), crema catalana (připomíná créme brullé), churros con chocolate (smažené těstíčko s horkou čokoládou na namáčení), turrón (vánoční tradice, nugát z mandlí)
 • Sangria: na výběr je z červeného vína či ze sektu

Pokud se chcete nechat navnadit, to nejlepší ze španělských specialit koupíte už i u nás.

Taste of Spain

Nemoci a hygiena

Troufám si říct, že ve Španělsku lze chytit zhruba to, co u nás. Při udržování základních hygienických návyků by i riziko mělo zůstat na podobné úrovni, jako u nás.

Při prvním kontaktu s pořádným sluncem mazat a pít, mazat a pít. Dopřejte tělu nějakou aklimatizační dobu na ostré slunce, umí pěkně spálit a je škoda pak protrpět dny a večery s bolehlavem a bolavými doteky kůže.

Sevilla Rio Guadalquivir promenada

Sevilla Rio Guadalquivir promenáda

Dejte si pozor na pohlavní choroby. Jih je synonymem pro vášeň a divoký temperament. I vzduch je pomalu prosycený sexuální energií a láká užívat si, což je rozhodně i jedním z motivů, proč tolik turistů volí jako letní destinaci právě Španělsko. Tak jen ať si neodvezete i nějaký nechtěný suvenýr z cest.

Pitnost vody si radši vždy ověřte v místě. Kohoutková voda je většinou pitná, může se však stát, že pro její chuť sami radši zvolíte balenou.

Bezpečnost

Všechna megaměsta včetně španělských mají svou míru kriminality. Barcelona je vyhlášená především o drobnými krádežemi od kapsářů, jejichž terčem jsou nepozorní turisté. Poptejte se domácích, které čtvrti jsou méně bezpečné a těm se v noci případně vyhněte. Staré dobré uschování dokladů, zásoby peněz a kreditky někam do money beltu je více než velká prevence. Já osobně jsem tuhle cestu volila akorát při prvních návštěvách Barcelony, posléze po zdomácnění a vícerých letních sezónách, ani tam ne. V horách jsem měla pocit naprostého bezpečí, stejně tak v menších městech a méně turistických místech.

Ruta del Cares Asturias

Ruta del Cares Asturias

Peníze

Ve Španělsku se platí eury. Vesměs všude je jednoduché narazit na automaty a směnárny, kde lze v případě potřeby dočerpat. Ve městech je už naprostou samozřejmostí možnost platit kartou, pro případ trhů, pouličních stánků či přírodních oblastí stále doporučuji mít raději hotovost.

Ceny jsou podobné jako v Čechách, pouze ve službách jsou ceny o něco vyšší. V Katalánsku je všeobecně o něco dráž než v jiných částech Španělska.  

Pyreneje - Brecha de Roland

Pyreneje – Brecha de Roland

Náboženství, zvyky a tradice

Drtivá většina španělských věřících se hlasí ke katolické církvi, žádné náboženství však nemá státní charakter, a proto jsou akceptovány všechny druhy vyznání.

Zvykově se od nás Španělé velmi liší. Svojí otevřeností, pohostinností, uměním užívat si života a vychutnávat si drobné radosti, svým denním rytmem a životním tempem a především svojí silnou orientací na rodinu. Uvítají obejmutím a pusou na tvář z cizince udělají kamaráda běhěm zlomku momentu, horkokrevností ukáží různé odstíny emocí.

Fiesta – siesta – maňana. Španělé jsou proslulí svými fiestami. Když party, tak party. Ve velkém. Ponoříte-li se opravdu mezi místní, pak téměř neexistuje časová střídmost. Vypněte si časoměrič, který kolem půlnoci říká, že ráno se vstává do práce. Celý rytmus dne je posunutý, společná večeře nežačně dřív jak v 9-10 večer, v klubech je poloprázdno do 2 v noci, kolem 4-5 ranní je stále v ulicích měst a přímořských letovisek velmi živo, před odchodem do postele klidně ještě stihnete čerstvý croissant s ranní kávou, malé pivo či pizzu v některém z pouličních okének…

A pak je důležité nechat si čas na siestu, která přichází odpoledne mezi druhou a pátou hodinou, kdy je venku nejúmornější slunce. V Andaluzii je siesta i ve většině obchodů a podniků na denním pořádku, zavře se na 2-3 hodiny. Pracovníci se navrátí domů, k rodinám, k oddechu a pak pokračují s prací do večera, typicky do 8. až 9. hodiny večer. I ráno počítejte s posunem. Otevírací doby kolem 9-10 hodiny jsou naprostou samozřejmostí, v restauracích a kavárnách často ještě později.

Maňana (zítra) je mocné zaklínadlo a univerzální odpověď či řešení. Co lze neuspěchat a odložit, bude odloženo. Prostě maňana, Španělsko vás naučí časové flebilitě. Pokud si domluvíte setkání s domácími, taktéž se připravte, že na čas téměř nikdy nepřijdou. Zpoždění 15 minut až 1 hodina je normální. Jejich vnitřní zen, co se času týče, je famózní. Dobrý trénink osobní flexibility je plánování – ve většině případů se ve výsledku něco podnikne, realita je však často úplně jiná než prvoplán. Španělé jsou pro mě nejlepším příkladem života ve flow – prostě dělají zrovna to, na co zrovna mají náladu, ne to, co si nutně naplánovali.

Madrid

Madrid

Hodně zvyků je spojených s jídlem a pitím. Dopřát si ranní či odpolední kávu v kavárně, zajít na jídlo se širokým kruhem přátel, sezvat kamarády, známé i známé známých na společnou večeři, kdy každý připraví algo para picar (něco drobného k snědku, jednohubky, tapas) a donese něco k pití do společného fondu, nedělní oběd s rodinou, caňa (malé pivo) kdykoliv, kdekoliv, s kýmkoliv.

Co se oslav týče, ty největší jsou spjaty s náboženstvím. Mezi nejvýznamější patří zajisté Velikonoce (Pascua a Semana Santa), které se nesou ve znamení procesí, oslav a mší; Vánoce (Navidad) v rodinném kruhu; Tři králové (Reyes Magos), kteří nosí vánoční dárky a jsou ve znamení velkolepých průvodů s ozdobenými vozy, muzikou, oslavami a sladkostmi pro děti. Krásný čas oslav je karnevalová zimní sezóna, kdy ve většině měst probíhají bujaré karnevalové průvody – Fallas ve Valencii (průvody velkých papírových karikatur a ohňů), Feria v Andaluzii (tanec, ženy, víno, zpěv, trhy, wow!), Noche de San Juan (23. 6., kdy se na všech plážích rozežhnou ohně a lidé slaví nejkratší noc v roce) a mnohé další. Španělsko je zemí oslav, svátků a tradic.

_FXC4172

Co byste ještě měli vědět?

 • Španělsko je tak velké a pestrobarevné, že opravdu nejde vše shrnout do pár stránek.
 • Všechny roční období mají své kouzlo. Pokud nechcete zažít hlavu na hlavě, pak moře bývá koupatelné i na severu od dubna do října. Pro návštěvu měst bych klidně doporučila i zimní měsíce, kdy slunné dny příjemně ohřejí, ceny jsou nižší, hotely a hostely prázdnější, ulice nejsou nacpané.
 • Ve Španělsku můžete také zažít pocit pořádné zimy – topení zdaleka není standardem každé domácnosti, na jihu speciálně ne.
 • Španělština vám otevře srdce a dveře k domácím, avšak není nutností.
 • Často o pár kilometrů dál od hlavní pláže, kde to v hlavní sezóně připomíná nacpané koupaliště, najdete nějakou opravdu hezkou, menší a klidnější pláž.
 • Pozor na medúzy – záleží místo od místa, avšak během léta můžete zažít i náplavu medúz
 • Při placení v restauracích je často zvykem obdržet jeden společný účet a složit se na něj. Číšník pak donese drobné nazpět a výše dýška je jen na vás.
 • Wifi je ve městech jednoduše dostupné v kavárnách, fastfoodech, často i na hlavních ulicích.
 • Španělsko je multi-kulti a speciálně v letních resortech potkáte stovky Čechů, Slováků, Poláků a Rusů jako klientů i jako pracovníků.

Osobní tipy, kam se podívat

Girona, Katalánsko

Krásné historické katalánské město, nádherné kdykoliv a speciálně při Temps de Flors (květen), kdy celé město zahltí květinové dekorace a přírodní street art. Doporučení: ztraťte se v Barri Vell, mezi uličkami, katedrálou, hradbami, řekou, mosty, kavárnami, skrytými parky.

NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Katalánsko 

Překrásné hory plné jezer, netypických tvarů a čisté přírody, treky kam se podíváte.

Ruta del Cares, Asturias 

Krásný trek kaňonem, brána do Picos del Europa, na dosah údolí se sýrovými vesnicemi, kde je vyráběn unikátní sýr Cabrales.

Brecha de Roland 

Přírodní přechod mezi španělskou a francouzskou částí Pyrenejí, ohromné scenerie (NP Ordessa).

Granada, Andaluzie

Jednoduše učaruje. Alhambra a procházka čtvrtí Albaicín vás vtáhne vůní arabské historie. Alternativní čtvrť Sacramonte s jeskynními domy, temparamentní cikánskou muzikou a tanci vás vtáhne do místního rymu.

Sevilla, Andaluzie

Perla Andaluzie. Večery s vínem a kytarou u Río Guadalquivir, flamenco show. Propadnete kráse uliček v historické čtvrti Santa Cruz. Vychutnejte si tapas a cherry či víno v kterémkoliv z útulných barů. Nasajte atmosféua Triany, pravé lokální sevillské čtvrti… Kamkoliv!

Camino de Santiago

Poutní místa a celá cesta má své kouzlo. Duch poutníků je plně přítomen a dává cestě úplně jiný rozměr. Inspirujte se v článku od Silvie.

Camino – Renata Svobodová

Camino – Renata Svobodová

Llanes a pláž La Ballota, Asturias

Azurové moře, jemný bílý písek, místo krásně skyté, uličky Llanes plné drobných přímořských kavárniček.

Caminito del Rey

Pro dobroduhy tělem i duší, po stopách králů a kdysi nejnebezpečnější cesty na světě.

Kde najdete více informací?

Tripomatic

Online trip planner a zároveň velmi šikovná appka s chytrou mapou na cesty. Hodně zjednoduší život těm, kteří potřebují veškeré kvalitní info na jednom místě a plán za krátkou dobu.

Wikitravel

Lepší a lepší základna pro opravdu aktuální i praktické cestovatelské tipy a triky, najdete zde vesměs vše, co potřebujete

Lonely Planet

Přehledný záchytný bod, kde najdete overview veškerých nezbytných info – praktický k nahlédnutí na cesty. V členské sekci na ni máte slevu.

spanelsko

Šárka Martínková

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled