Líbilo by se vám alespoň na chvíli žít ve Velké Británii a pořádně ji procestovat? Odrazují vás náklady dlouhodobějšího cestování po této zemi? Máte svoji spřízněnou duši, se kterou byste také chtěli vyjet? Nebo byste se sem rádi přestěhovali a přemýšlíte, co do začátku? Řešení se přímo nabízí: au pair couple.

Základní informace

Jedná se o au pair pobyt pro pár. O au pair určitě každý přinejmenším slyšel. Zaneprázdněné britské matky potřebují vypomoct s dětmi a velmi výhodným řešením (nejen finančně) pro ně je najít si au pair. Jenže nejen ony jsou zaneprázdněné. Také otcové, živitelé rodiny, moc času nemají, a pokud bydlí na venkově, kde se to prací jen hemží, tak nestíhají nebo už nemají chuť starat se o dům. Hm, jakpak tohle řešit… A co kdyby přijel rovnou au pair pár?

Nejen britské rodiny potřebují pomoct. V každé rodině se pomocná ruka hodí. Proto se určitě dá takhle vyjet i do jiných zemí. Viděl jsem inzeráty na au pair couple v USA i v Austrálii. Rodinky, které hledají au pair, jsou po celé Evropě. Tak co jim nabídnout, že se postaráte třeba ještě o zahradu, zvířata, dům?

Au pair couple je pobyt pro pár a je určen pro všechny, kteří mají rádi děti a práci okolo domu. Věková hranice není u hledání na vlastní pěst omezena, záleží na rodině. U agentur to bývá od 18 do 30 let s tím, že se preferují zejména kluci nad 25 let (kvůli nižší pojistce), kteří aktivně řídí. Na vesnicích totiž někdy není jiná možnost. Doba pobytu je většinou rok. Lze sehnat i jen na léto, ale je to obtížnější.

Povinnosti

Můžou být vlastně jakékoliv. Vše záleží na dotyčné rodině. Obecně se dá říct, že něžné pohlaví se stará o děti (příprava jídla, koupání, hraní si, pomáhání s úkoly) a také trochu uklízí (stírání podlah a prachu, mytí koupelen, povlékání). Kluk vozí děti ze/do školy, stará se o zahradu a dům. Pod to spadá krmení zvířectva (psů, slepic, kachen, ale třeba i koní), sekání, plevelení, prořezávání stromů, keřů, stříhání růží, hrabání listí, řezání a vození dříví, malování atd.

Počet pracovních hodin je také individuální. Někdo pracuje třeba jen 15 hodin týdně, jiný 40 (au pair plus). Zlatý střed je 25 hodin týdně, 5 denně. Čas bývá rozdělen během dne většinou půl na půl ráno a navečer, protože dopoledne a odpoledne jsou děti ve škole. Očekávejte dva možné večery babysittingu týdně a minimálně jeden celý den v týdnu by měl být volný. Podrobnější informace naleznete v European agreement on au pair placement.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kapesné a jiné benefity

Kapesné proto, že se jedná o částku nižší, než je minimální mzda v UK, takže o mzdě/platu se nedá mluvit, kapesné se proto vůbec nedaní. Částku čekejte od 75 do 120 liber týdně za 25 hodin práce. V Londýně a blízkém okolí samozřejmě bude částka vyšší stejně jako ceny. Po přepočítání se dostáváme na(d) českou minimální mzdu, kterou však máte celou pro sebe, za práci, kterou jednou budete dělat ve svém volném čase.

Ubytování je zdarma, což je podstatná výhoda, protože ceny za ubytování v UK jsou vysoké. Navíc je ubytování i vybavené. Zdarma jsou také energie, wifi a svoz odpadu. Páry oproti single au pair nemají jen jednu místnost, ale většinou celé apartmá sami pro sebe zahrnující ložnici, obývák, kuchyni a koupelnu. Někdy je součástí domu, jindy je to malý domek před obydlím rodiny.

Hlady neumřete, protože i stravování je zdarma. Buď vám dají peníze na jídlo, nebo vám ho rovnou on-line nakoupí. Cena potravin je tu mírně vyšší než u nás. Pokud ale budete nakupovat v Lidlu nebo Tescu, nepocítíte rozdíl. Nám 40 liber týdně na jídlo pro oba bohatě vystačí a zbude nám na výmysly jako pršuto, uzený losos, parmazán a fresh džusy. Zdražení v důsledku Brexitu je však již patrné.

Dále bývá k půjčení auto. Někde se musíte ptát, jinde je určené pro au pair, kteří mohou jezdit, kdy chtějí, a platí jen palivo. Tím se obrovsky ušetří za dopravu, která je třeba v případě vlaku šíleně drahá (do Londýna je to od nás 80 km za 33 liber za zpáteční jízdenku), a s autem se dostanete na místa, kam žádné spoje nejezdí. V případě větších vzdáleností vyzkoušejte autobus, někdy se dostanete na směšné částky. Například Megabus (Londýn–Edinburgh za 3 libry, když nakoupíte v předstihu) a NationalExpress nemají špatné ceny. 

Využít můžete i tenisový kurt nebo venkovní bazén, protože tohle každá správná bohatší rodinka má. My máme navíc k dispozici i silniční kola a malou posilovnu.

Plusy a minusy

Klady jsou všechny výše zmíněné benefity. A také:

  • Poznáte cizí zemi jinak a jiným tempem než obyčejní turisti. 
  • Každodenně budete přicházet do kontaktu s angličtinou.
  • Budete se obohacovat o nové zkušenosti, které byste doma nezískali.
  • Budete na to dva.
  • Prověří to váš vztah.
  • Dostatek času. Když budete dělat 5 hodin denně a cesta do práce vám zabere 20 sekund, vzniká velká úspora času, kterou můžete smysluplně využít. 
  • Budete žít třeba na klidném venkově se vždy zelenými loukami a čistým vzduchem. A díky autu nebudete odříznutí ani od měst.

Neplánujete vydat se do ciziny jako au pair, ale láká vás zažít zemi jako místní? Zkuste Homestay: žijte na cestách jako doma.

Minusy:

  • Můžete se cítit jako služebnictvo.
  • Někdy to s dětmi není lehké, ale tady na ně nemůžete ani pořádně zakřičet.
  • Pokrok v jazyce není tak velký jako při au pair single. Česky budete mezi sebou mluvit pořád.
  • Nikdy se nedozvíte, co si doopravdy myslí, protože se pořád usmívají.

Kde hledat

Kdo si rád vše zařizuje sám, určitě musí vyzkoušet Gumtree. Stačí podat inzerát a rodinky se budou samy ozývat, nebo převzít iniciativu a hledat. Gumtree v Británii hodně jede, takže je velká šance, že rodinu seženete. Nám se to podařilo rychle, asi za 14 dní, přitom první nevyšla. Pro klasické au pair je také dobrý AuPairWorld.

Pokud se bojíte sami odcestovat a chcete mít krytá záda, zkuste agenturu. Existuje pár agentur pro couply (Kes Agency, COOLAGENT), umístění ale trvá spíše déle, byrokracie je větší a také ten poplatek. Češi, které jsme tu střídali, platili cca 8000 Kč za oba. Sami nám chválili, že jsme si to sehnali sami, protože agentura o ně od umístění neprojevila žádný zájem.

Určitě jsem pro první možnost. Člověk je pak hrdý, že to dokázal sám – a ještě ušetří. Můžete namítat obavy, jaká bude rodina, když to agentura nejistí. Upřímně, našel jsem zkušenosti lidí, kteří vyjeli s agenturou, ale měli hroznou rodinu.

Nakonec nejlepší je spolehnout se sami na sebe a rodinku proklepnout přes Skype, nejlíp ještě s nynějšími (nebo minulými) au pair, a minutka googlení vás taky nezabije. Pokud by se vám na rodině cokoli nezdálo (zdráhají se dát vám kontakt, slibují velmi vysoké kapesné, požadují zaplacení čehokoliv, …), určitě vyberte jinou. 

Kdy a na jak dlouho vyjet

Vyrazit můžete prakticky kdykoliv, rodinu jde sehnat po celý rok. Největší nabídka je však na pobyty od září. Doba pobytu je většinou požadovaná roční. Avšak i to je na domluvě.

Co mít zařízené pro rodinu

 Ať pojedete s agenturou, nebo sami – v zásadě po vás budou chtít tyto věci:

1. Dear family letter

Budoucí rodině napíšete dopis, kde se představíte, vychválíte, napíšete svá očekávání. Zkrátka motivační dopis.

2. Reference

Ať už od známých, kterým jste hlídali děti, nebo od zaměstnavatele, určitě ale ne od nejbližších v okruhu rodiny. Nejlíp v písemné formě plus fotky s dětmi a na zahradě (optimálně při práci). Ne že by to nešlo nějak obejít, ale nechci navádět. My jsme tohle dělat nemuseli. Stačilo po Skypu říct, že jsme někdy známým nebo rodině nějaké dítě hlídali. Bez fotek, bez stvrzujících podpisů. U všech to tak ale stačit opravdu nebude.

Jakmile tohle budete mít, nejtěžší máte za sebou.

3. Lékařské potvrzení (medical certificate)

Agentura vám dá formulář, se kterým zajdete k „obvoďákovi“ nechat ho potvrdit (asi 50 Kč). Jde jen o to, že nemáte zdravotní omezení pro výkon této práce. 

Pokud agenturu nemáte, po chvilce googlení formulář najdete, přitom nejlepší je oboujazyčný – usnadníte čtení host family i svému doktorovi.

4. Výpis z trestního rejstříku

Se stokorunou zajděte na nejbližší Czech POINT. Na poště máte za 5 minut hotovo. Agentura vám ho navíc dá přeložit do AJ a ověřit. My ho poslali v češtině, stačilo jim to a ušetřil se nemalý peníz.

Výběr rodiny

Pokud máte agenturu, sama vám řekne, jak to u ní probíhá, ale základ je stejný.

Jakmile nějakou rodinu najdete (nebo ona vás), nechte si na začátku poslat informace o ní, hlavně o dětech, práci, bydlení… zkrátka co nejvíc informací a nejlépe i fotky, podle kterých se můžete rozhodovat. Kontakt na bývalé/končící au pair je také důležitý, trvejte na něm.

Pokud vám je rodina už teď sympatická, domluvte se na pohovoru; pokud ne, stejně to zkuste, aspoň si to na někom vyzkoušíte a podruhé to bude lepší. 

Při rozhovoru buďte sví, usmívejte se a hlavně nemluvte česky. Budou se hodně ptát, protože si vás chtějí proklepnout, takže se také nebojte zeptat. Je to jen plus, když uvidí, že umíte mluvit, i když s chybami. Očekávejte, že na obrazovce uvidíte celou rodinu.

V této fázi bývá téměř rozhodnuto. Buď vám napíší ano, ne, anebo dáte další Skype. V případě nezdaru nezoufejte a zkuste to znovu. Bez větších zkušeností je těžší se hned na začátku chytnout. V případě zdaru vám zašlou zvací dopis (invitation letter), kde budou ostatní informace a podrobnosti. Nyní se jen domluvit, kdy začít… a hurá balit.

Co zařídit před odjezdem

Smlouva

Je dobré podepsat smlouvu pokud možno předem, ale stačí až na místě. Důkladně ji pročtěte, ať víte, do čeho jdete, případně poproste někoho s lepší angličtinou. Smlouvu by vám určitě měli poslat předem k pročtení.

Pojištění

Při nepřetržitém pobytu v cizině delším než půl roku nejste povinni platit v ČR zdravotní pojištění. Vaší zdravotní pojišťovně musíte dát písemné prohlášení a po návratu se u ní opět přihlásíte plus předložíte doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce (my zvolili velice levné za 3100 Kč/rok u VZP, protože v UK je zdravotnictví zdarma s výjimkou zubaře).

Váháte s výběrem? Připravili jsme srovnání ročního cestovního pojištění včetně výše pojistného plnění.

Letenky/jízdenky

Hlavně koupit v předstihu letenku. Jak chytří boží kluci již v Travel Bibli zmínili, nejlepší ceny bývají zpravidla 2–3 měsíce předem. V případě vánočního šílenství se vyplatí nakupovat co nejdříve. Pokud jste si to zařídili na poslední chvíli, ceny letenek mohou být někde v oblacích. Nezoufejte, jeďte autobusem, vždyť s sebou můžete vzít víc věcí. My si zoufali až v autobuse, ale co volit jiného, levného, 10 dnů před odjezdem. Můžete zkusit spolujízdu, ta bude určitě příjemnější.

Dárek pro host family

Jakási společenská povinnost je dát dárek hostitelské rodině. Ten hlavní by měl být pro děti. Bohatší rodiny mají snad vše, takže nejlepší je koupit nějaký český nebo moravský výrobek, fantazii se meze nekladou.

Nevíte si rady? Pomůže vám článek 10 typicky českých dárků, které přibalte do kufru a darujte je v zahraničí.

Nákup jiných věcí

Určitě se vyplatí vzít s sebou pro nás typické věci jako slivovici, Becherovku, Kolonádu, Fidorky, sójové suky, vánočku atd. Tyhle věci v UK těžko seženete. U alkoholu zůstaňte a přibalte nějaký navíc, jeho ceny nejsou v Británii malé. Hodí se i koření a bylinky (základ Britové mají, ale na naše bylinkářství to opravdu nemá). 

Hodně věcí seženete v UK levně. Oblečení v Primarku (triko za dvě libry, rifle za sedm). Vše různé od sladkostí přes nádobí, kancelářské potřeby, výzdobu, léky, hygienu až po hračky a mnoho dalšího se dá za libru koupit v Poundlandu. A jídlo v Lidlu, který má podobný sortiment jako v ČR, jen samozřejmě přizpůsobený místní poptávce.

Po příjezdu do cílové destinace

S rodinou dohodněte přesné místo srazu, ať nelítáte sem tam jako my. Určitě budou tak hodní a vyzvednou vás na letišti. Vyplatí se mít vytištěný papír s věcmi, co slíbili, případně i fotky, a porovnávat s realitou, jestli vám třeba něco nezamlčeli.

V případě nedorozumění nebo problému je nejlepší danou věc řešit přímo s rodinou, sami rádi zjednají nápravu. Pokud se jedná o něco většího a neřešitelného, kontaktujte agenturu, nebo si rovnou přes Gumtree sežeňte něco nového. Když by ani Gumtree nevyšlo, tak třeba house sitting nebo couchsurfing a udělejte si z toho aspoň pěknou dovču.

Na začátku raději mějte finanční rezervu pro případnou cestu zpět a ubytko na pár dnů. Pro jistotu.

Po zabydlení a zaučení se nezapomeňte zeptat na zajímavá místa v okolí. V informačních centrech naberte letáčky a v pohodlí nového domova studujte, kam vyrazit.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Čeho se opravdu nebát

Nebudu jim rozumět

Při Skype rozhovoru rozumět určitě budete – to se ještě moc snaží, protože neví, jakou úroveň angličtiny máte. Před odjezdem můžete na své angličtině zapracovat a zlepšit se během 3 měsíců.

Nebudu dost užitečný

Zlaté české ručičky! A tady to platí dvojnásob. Tady prostě potřebují Čechy.

Budou na mě zlí nebo mě nebudou pro moji angličtinu brát

Zlí? V Británii? Výjimečně. Lidé jsou milí, spíše slušní a potřebují šikovné pomocníky, protože toho mají hodně na starost, tak nepředpokládám, že by sháněli někoho na vybíjení vlastního vzteku. Pro ně je hlavní s danou osobou vycházet.

Co české pivo?

Ano, i to mají. Ve skle Plzeň a Staropramen. V polských krámech jde sehnat víc značek. Dokonce na točeného Kozla jsem narazil. Mimo to mají piva z celého světa, kapitola sama o sobě. Pivařovo srdce určitě nebude ochuzeno. Naopak.

Pořád tam prší

Pevninská část Británie měří od severu k jihu cca 900 km. To je jako od nás do Chorvatska. Dá se snad jednoduše zhodnotit počasí, když jde o takovou vzdálenost? Někde bude pršet víc, jinde méně. Pro srovnání – roční úhrn srážek v Londýně je menší než v Miláně.

Naše hodnocení

Zkušenost je to pro nás neocenitelná a hodnotíme tenhle krok jako jedno z nejlepších rozhodnutí v dosavadním životě.

Krásných chvil je tu víc než dost. Ať už při sečení trávy, při procházkách místní divokou přírodou, při obdivování krásy starých cihlových domků. Navíc i to krásné počasí zde na jihu Anglie dělá své. Také díky odtržení od zkostnatělých myšlenek a názorů druhých, kterými jsme byli doma zahlceni, jsme konečně mohli formovat svoje vlastní a zjistit, co od života opravdu chceme.

Problémy byly a jsou, ale nic život ohrožujícího. Spíš jen občasné neshody s rodinou, protože jsme hodně rozdílní.

Každá cesta člověka nějak ovlivní, i když je jen takový kousek od domova. Protože musí vystoupit z komfortní zóny, alespoň na čas, a dělat věci, které předtím nedělal a které mu změní život.

Rozhodně se bude hodit průvodce Anglií, ať víte, do čeho jdete. Hodně štěstí a zážitků!

Kuba a Andrea jsou mladý pár, který po zážitkovém létě 2016 (kdy během měsíce projeli hromadnou dopravou půlku Portugalska a kousek Španělska) vyrazil na malý lowcost trip autem po druhém konci Čech a pronajímal přes Airbnb. Oba pak pociťovali nepřekonatelnou touhu podniknout zas něco nového, tak odjeli do Anglie.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Nováková M. 18.1.2020 v 6:21 - Odpovědět

    Zdravim, momentalne se mi zacala moc libit myšlenka au pair pro páry. V clanku je zminka o tom, ze jste nekde viděli inzeráty ohledne au pair couple v USA. Muzu se zeptat, kde to bylo? Jiz jsem v Anglii jako au pair byla a ted by me moc lákalo usa s pritelem. Diky za odpověď.

  2. Matouš Vinš 21.1.2020 v 13:14 - Odpovědět

    Zkuste se prosím ozvat přímo autorce, tady chodí notifikace jenom nám :-)
    –> https://www.instagram.com/andrejkastrnadova/

    Kdyby nereagovala, propojíme vás napřímo.