Koho by nelákala představa mít sám pro sebe luxusní vilu s bazénem v Mexiku, hausbót v Amsterdamu nebo byt v centru New Yorku – a nezaplatit za to ani korunu? Přesně na takové nabídky můžete narazit v rámci house sittingu, tedy bydlení zdarma výměnou za hlídání domu či bytu a případně i domácích mazlíčků.
Jak přesně house sitting funguje a co obnáší (a že ubytování zdarma s sebou nese i určité povinnosti) jsme vám představovali už v tomto článku, tentokrát se zaměříme na praktické rady, jak s house sittingem začít a jak zvýšit své šance na získání vysněného „situ“.
O své zkušenosti se podělí Veronika Sarkányová, která spolu s přítelem „housesituje“ už rok a půl. Jejich bilance zatím čítá 4 domy, 5 psů, 2 kočky a 3 nasmlouvané sity na následující půlrok.
House sittingové servery – které se nám osvědčily
Vaše cesta za kariérou house sittera začíná registrací na jednom či více house sittingových serverů. Členství je až na výjimku placené (20 až 120 dolarů ročně), ale už po získání prvního situ se vám investované peníze bohatě vrátí. My se postupem času registrovali na šesti nejznámějších house sittingových serverech a sit jsme získali na třech z nich.
TrustedHousesitters.com
je nejznámějším a největším house sittingovým serverem. V průměru tam najdete vždy přes tisíc aktivních nabídek z celého světa – od několikadenních „short-breaks“ na víkend po několikaměsíční dlouhodobé sity.
Ačkoli jsou Trustedhousesitters nejdražší, sdružují i nejvíce registrovaných house sitterů, takže konkurence je vysoká. Přesto jsme zde získali 4 sity včetně úplně prvního – nenechte se tedy odradit konkurencí a zkoušejte to.
Na TrustedHousesitters se nám hodně líbí skvěle udělané uživatelské rozhraní i možnost nastavení e-mailových notifikací v reálném čase. To určitě doporučujeme, protože na nejzajímavější nabídky majitel často uzavře odpovídání již po několika hodinách!
Abyste se naladili a získali představu, jaké sity jsou u TrustedHousesitters k mání, můžete si prohlídnout jejich profil na Facebooku. Pro možnost reagovat na nabídky je třeba zakoupit roční členství za 169 USD.
Přes TrustedHousesitters jsme byli dvakrát ve Španělsku, jednou ve Švýcarsku a tento článek je psaný z dvouměsíčního situ v Kostarice.
Housecarers.com
představuje druhý nejznámější server s průměrně 200–300 aktivními nabídkami z celého světa. Výhodou je nižší cena (50 dolarů ročně) a možnost nahrání externích referencí, takže pokud jste hlídali dům či domácí mazlíčky rodině či známým, určitě je nahrajte.
Nevýhodou Housecarers je nepřehledné uživatelské rozhraní, absence filtrování nabídek dle doby trvání nebo přítomnosti zvířat a občas nefungující e-mailové notifikace.
Pokud se však obrníte trpělivostí a nebudete v duchu nadávat na nepřehlednost po každém přihlášení, členství se určitě vyplatí – tady jsme sehnali dvouměsíční sit na Filipínách a pokud bychom se uměli rozkrájet, mohli jsme jet dokonce na Fidži.
Pokud zatím nechcete platit plné členství, můžete se nejdříve registrovat zdarma a odebírat nové nabídky e-mailem. Pro kontaktování inzerenta pak musíte upgradovat na placenou verzi.
S registrací přes tento odkaz dostanete automaticky slevu 10 %.
MindMyHouse
je nejlevnější z placených serverů, má ale také nejméně aktivních nabídek – v průměru cca 150. Uživatelské rozhraní není natolik pokročilé jako u TrustedHousesitters, ale rozhodně to není taková tragédie jako u Housecarers. I zde můžete nahrát své externí reference.
Donedávna jsme byli k MindMyHouse dost skeptičtí, protože nabídek se objevovalo málo a kolikrát tam zůstaly neaktivní několik týdnů. Když jsme na MindMyHouse už už chtěli zanevřít, staly se dvě věci – napsalo nám pár majitelů samo od sebe, zda u nich nechceme sitovat (je libo Vánoce v Singapuru, nebo v Mnichově?) a pak se nám podařilo získat sit „značka ideál“ – měsíc v Mexiku ve vile s bazénem 5 minut od pláže. O úklid i údržbu zahrady se každý týden postarají zaměstnanci, naší povinností je pouze tam být a – dle slov majitele – „užívat si“. :-)
Nomador
Ačkoli jsme tady ještě žádnou nabídku nezískali (částečně i proto, že jsme téměř nikam nenapsali), Nomador rozhodně nemůžeme z doporučení vynechat. Ze zmíněných serverů je nejmladší a snaží se jít tak trochu proti proudu. Nejenže jako jediný nabízí možnost vyzkoušet si členství včetně aplikace na 3 sity zdarma, ale zároveň přišel i s úplnou novinkou, kterou nazývá Nomador Stopovers.
Jde o jakousi obdobu couchsurfingu pro členy house sitterské komunity. Operuje s tím, že house sitter se musí na místo situ nějak dopravit a většinou potřebuje někde na cestě i přespat. Majitelé, kteří v danou chvíli sice sittera nepotřebují, ale chtějí podpořit myšlenku a budovat komunitu, mohou členům Nomadoru nabídnout přespání na jednu noc zdarma – a tomu fandíme!
Couchsurfing využíváme na cestách i proto, že nabízí úžasnou možnost blízkého kontaktu s místní kulturou a lidmi. Proto jsme dali dohromady hodně podrobný článek Jak nejlépe najít bydlení přes Couchsurfing?
Nomador vznikl ve Francii a nejvíce nabídek je stále z Francie, případně Kanady, ale postupně přibývají i další z celého světa – nedávno jsme tam objevili zajímavé sity například v Keni, Thajsku nebo Kostarice.
Ostatní servery
Existuje i mnoho dalších house sittingových serverů jak mezinárodních, tak lokálních, zaměřujících se na house sitting např. na Novém Zélandu, v Austrálii či v USA. Jejich kompletní přehled najdete na jaknahousesitting.
Najděte si auto na Rentalcars
Vyplňujeme profil
Jakmile se registrujete, přichází těžší část – vyplnění profilu. Měl by kromě základních informací popsat i důvod, proč chcete sitovat, a jaké jsou vaše relevantní zkušenosti. Tady je pět tipů, které doporučujeme sitterům – začátečníkům.
1. Zdůrazněte svůj pozitivní vztah ke zvířatům, buďte ale upřímní
Velká část nabídek zahrnuje kromě hlídání domu i péči o domácí mazlíčky. Pokud jste milovníkem zvířat, dejte to ve svém profilu jasně najevo a buďte konkrétní – jaké jsou vaše oblíbené rasy psů a proč? Vlastníte sami psa nebo kočku, případně chodíte pravidelně vypomáhat do místního útulku?
Buďte ale upřímní – pokud se vám při slově „kočka“ jako první vybaví otravné chlupy v bytě vašich známých, raději svůj profil postavte na jiných přednostech a aplikujte na nabídky bez zvířat – majitel by to z vaší odpovědi (nebo osobního rozhovoru) stejně poznal.
2. V páru, jako jednotlivec, nebo rodina – poukazujte na výhody
Mnoho inzerátů začíná pro jednotlivce značně frustrujícím „couple required“. V očích mnoha majitelů mají páry velkou výhodu, ať už proto, že se dle jejich názoru sitteři nebudou v odlehlejších destinacích nudit, nebo proto, že u větších nemovitostí s více zvířaty je pro jednoho člověka příliš mnoho práce. Pokud tedy většinou cestujete v páru, rozhodně se tak i prezentujte a na profil dejte společnou fotku.
Jako single cestovatel to budete mít těžší, ale i tak máte šanci – jen je třeba případné obavy majitelů odrazit rovnou v profilu (i v odpovídání na nabídky). Cestujete-li sám/sama, dejte najevo, že vám samota ani povinnosti spojené s house sittingem nevadí a že u vás nehrozí každodenní výlety za zábavou.
Ani společnost dvou capartů nemusí nutně znamenat překážku, jen je důležité v profilu zdůraznit vztah vašich dětí ke zvířatům i přínos toho, že se o práci kolem domu může podělit celá rodina. Pár tipů a příběhů od rodin s dětmi najdete například v House Sitting Magazine nebo na blogu rodiny, která i s dvěma dětmi cizí domy a zvířata už nějaký ten pátek úspěšně hlídá.
Hledáte další tipy, jak si cestování užít na maximum a stáhnout náklady na minimum? Inspirujte se v kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.
3. Digitální nomád, majitel penzionu, veterinář? Vytěžte se svého povolání i z koníčků maximum
Pokud pracujete v bance nebo jako řidič autobusu, nebude asi informace o vašem povolání pro majitele nijak extra důležitá. Existují však povolání a záliby, které vám u majitelů mohou vynést hodně kladných bodů, a ty se vyplatí v profilu vhodně rozvést.
Majitelé domů mají například často obavu, že house sitteři budou jejich dům brát jen jako základnu pro několikadenní výlety po okolí a zloději budou mít pré. Pokud zmíníte, že jste digitální nomád a na cestách i pracujete, je to pro ně uklidňující zjištění – což nám již několik majitelů přímo potvrdilo.
Další častou obavou majitelů je, aby se k vybavení domu house sitteři chovali šetrně a neudělali jim z domu kůlničku na dříví. Majitel našeho současného situ nám prozradil, že na další termíny vybral páry, které mají zkušenosti se starostí o nemovitost – věří totiž, že se mu o dům postarají zodpovědněji. Nemusíte hned mít vlastní penzion, abyste zvýšili důvěryhodnost – velkým plusem je i skutečnost, že pronajímáte jeden pokoj přes Airbnb. Můžete hned poukázat, že jste zvyklí udržovat doma pořádek.
4. Hledejte zkušenosti v minulosti, případně si je rovnou vytvořte
I pokud ještě nemáte oficiální zkušenost s house sittingem, vzpomenete si jistě na situaci, kdy jste vypomohli kamarádům či známým s hlídáním bytu či venčením pejska. A pokud ne, teď je ta pravá chvíle nabídnout jim to a vyzkoušet house sitting nanečisto.
Jejich reference (přidejte e-mailový kontakt pro zvýšení důvěryhodnosti) si poté můžete nahrát k profilu u Housecarers a MindMyHouse; u TrustedHousesitters tyto zkušenosti určitě zmiňte alespoň v textu.
5. Fotky – ukažte svou lásku ke zvířatům, ale ať je vás vidět
Do profilových fotek určitě patří co nejvíce fotek s vašimi zvířecími přáteli. Jako hlavní profilovou však vyberte takovou, kde vám bude dobře vidět do obličeje a majitelé si vás tak budou moci dobře prohlédnout.
Na TrustedHousesitters můžete nahrát i video, na ostatních serverech ho případně můžete přidat do textu jako odkaz. My ho zatím nemáme – především proto, že výsledek by nám asi spíše uškodil než pomohl. :-) Ovšem pokud se před kamerou cítíte jako doma a máte k dispozici i pár chlupáčů, kteří vám budou dělat komparzisty, určitě videem nic nezkazíte.
V odpovědi na nabídku hledejte společné znaky
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o house sittingu dozví?
- Jak odpovídat na nabídku, abyste měli co největší šanci, že si vás majitel vybere
- Proč ze začátku vybírat i méně lukrativní nabídky
- Jak na „pohovor” přes Skype
- Jak získat co nejlepší reference
K house sittingu je dobré přistupovat jako k určité formě práce – jen vaší mzdou nejsou peníze, ale ubytování zdarma, a prací není bušení do klávesnice, ale udržování čistoty v domě a procházky se psem. Stejně jako u průvodního dopisu do zaměstnání i tady platí, že byste se u odpovídání na nabídky měli zaměřit na to, co můžete majitelům nabídnout – ne na to, proč máte o sit takový zájem.
Co se u odpovědí na nabídky osvědčilo nám
1. Přizpůsobte svou odpověď hlavnímu „problému“ majitele
Nabídku si několikrát v klidu přečtěte a zkuste vypozorovat hlavní důvod, proč majitelé hledají house sittera. Některým majitelům jde čistě o péči o rozmazlené štěně, které je zvyklé na mnoho pozornosti, jiným o to, aby byl dům neustále obydlený a nemuseli se tak bát o jeho bezpečnost.
Pokud se tedy celý inzerát točí kolem hlídání tří psů, nemá smysl majiteli sdělovat, jak jste skvělí zahrádkáři. Místo toho zmiňte, že máte také psa, jakou rasu a že se těšíte, až spolu budete chodit dvakrát denně běhat. Zcela jiné argumenty pak použijete u nabídky, kde nejsou žádná zvířata, ale majiteli jde hlavně o přítomnost sittera v domě. Tam budete mít určitě výhodu jako spisovatel, který plánuje příští dva týdny strávit u stolu s notebookem a v house sittingu hledá hlavně klidné místo na práci.
2. Hledejte společné znaky – koníčky, povolání, rasu zvířat
Majitelé mají Jack Russell teriéra a vy jste se dvěma vyrůstali? Přihoďte vtipnou historku ze života a majitel k vám hned bude mít blíž – my jsme asi i díky tomu získali naše první dva sity. Stejně tak pokud vás s majitelem spojuje například stejné povolání nebo záliba, může vám to pomoci vzbudit jeho zájem – jednou jsme byli vybráni i díky tomu, že majitelé byli stejně jako my mladý pár digitálních nomádů. Majitelku našeho nastávajícího situ zase zaujalo, že jsem poukázala na jógamatku na jedné z fotek v jejím inzerátu – zkrátka i majitelé jsou jen lidi a rádi se pobaví s někým, s kým mají něco společného.
3. Vžijte se do role majitele a zkuste si vaši odpověď přečíst jeho očima
Vybrali byste sami sebe? Blogů o zkušenostech s house sittingem ze strany sitterů už najdete mraky, zato méně je těch, které píšou majitelé.
Tip
Zpočátku zkuste reagovat i na nabídky, které nejsou tak lukrativní, ale mohly by vám vynést důležité reference. Pokud například bydlíte u hranic s Německem, proč nezkusit týdenní sit v zapadlé bavorské vesničce, kde nejspíš budete mít menší konkurenci než u domku na pláži? Ale pozor – neznamená to, že lukrativní sity byste měli dopředu vzdávat. Naše první dva sity byly shodou okolností poměrně luxusní, pokaždé vila s bazénem a volným užíváním auta, a přesto nás majitelé vybrali, protože jsme si prostě sedli.
Tip č. 2
Poděkujte i za negativní odpověď. Zaprvé je to slušnost, zadruhé nikdy nevíte, zda jste nebyli druzí v pořadí a majitel vás příště nekontaktuje přímo – nám se to už jednou stalo.
„Pohovor“
Pokud se majitelům vaše odpověď zalíbila, většinou dojde ještě na „pohovor“ přes Skype, aby se majitelé ujistili, zda vám opravdu chtějí svěřit klíče od domu a případně starost o čtyřnohé miláčky. Z šesti našich sitů chtělo Skype pět majitelů a pouze jednou se nám stalo, že jsme se domluvili jen přes zprávy.
Skype je však příležitostí i pro vás zjistit více o situaci i majiteli, položit důležité otázky, sladit očekávání a třeba se i rozhodnout, zda sit berete, nebo ne. I ze zdánlivě perfektní nabídky se totiž může vyklubat noční můra, třeba protože jste si neuvědomili, že jako tvor společenský nebudete v zapadlé vesničce bez auta příliš spokojení, nebo se očekávání majitele a sittera neshodují.
My jsme zatím měli naštěstí jen pozitivní zkušenosti, ale na webu najdete i pár hororových historek, když sit nejde podle plánu. Těmi vás však rozhodně nechceme odradit – spíše inspirovat, co vše dopředu zjistit.
Nezapomeňte na přípravu
I na pohovor se tedy důkladně připravte, znovu si projděte data, lokalitu i informace o případné zvířeně. Mějte také připravené doplňující informace k vašemu profilu i k vaší odeslané odpovědi, protože k tomu se majitelé často při hovoru vrací.
Než si s majiteli virtuálně plácnete, dojde občas řeč i na podepsání smlouvy (nebo spíše dohody – smlouva totiž není právně závazná), která popíše práva a povinnosti house sittera i majitele. Téměř každý z house sittingových serverů nabízí pro takovou smlouvu vlastní vzor ke stažení, který si můžete libovolně upravit. U nás jen jeden ze šesti majitelů chtěl smlouvu podepsat, a to proto, že měl house sittery poprvé a chtěl vše dělat „správně“.
Ani my na smlouvě netrváme (na rozdíl od seznamu důležitých kontaktů a pokynů, které bychom mohli během situ potřebovat). Jen v jednom případě jsme smlouvu u majitele vyžádali, jednalo se totiž o dlouhodobý sit a majitel neměl možnost seznámit nás se sousedy – v takových případech je dobré mít něco v ruce pro případ, že by se náhlá přítomnost cizáků v domě nelíbila příliš aktivnímu sousedovi apod.
Ačkoli se u nás ze všech pohovorů nakonec vyklubal úspěch, nebude to asi pravidlem, ale už jste blízko!
Začněte balit
House sitting je skvělým způsobem, jak nezaplatit za mnohdy luxusní ubytování ani korunu, zpříjemnit si dny společností jednoho či více chlupáčů a celkově se cítit i na cestách víc jako doma. Nezapomínejte však, že je to oboustranná výměna s očekáváním, že se o dům i zvířata skvěle postaráte, budete s majiteli pravidelně komunikovat a nebudete odjíždět na několikadenní výlety.
Snažte se vždy nejen splnit, ale ideálně i předčit očekávání majitelů – uvařená večeře po návratu a fotky spokojeného psa během jejich nepřítomnosti udělají hodně. Zároveň jsou to občas docela nervy, například pokud o půlnoci hledáte zatoulaného psa, který se takhle vytrácí běžně, ale majitel to jaksi „zapomněl“ zmínit, nebo pokud se na dům žene hurikán a vy nevíte, jak ho správně zabezpečit. Ale stojí to za to!
Pokud chcete sit zkusit, nezapomeňte, že rychlost reakce je klíčová. Kontrolujte nové nabídky minimálně jednou denně a obrňte se trpělivostí, pokud vám majitelé zprvu nebudou odpovídat – nikdy nevíte, kdy se to zlomí. Hodně štěstí!
Hledáte ubytování v zahraničí bez práce? Zkuste výměnu domů Home exchange: Vyměňte svůj domov za nové dobrodružství.
Veronika Sarkányová se k house sittingu dostala v létě 2015. Od té doby zdarma bydlela s přítelem ve dvou vilách ve Španělsku, v apartmánu s výhledem na Ženevské jezero ve Švýcarsku a v domečku v Kostarice. V nadcházejících měsících se chystá do Mexika a na Filipíny. Když zrovna nehledá ztracené psy nebo nekrmí kočky, věnuje se marketingu v Psaní Hravě (na které máte mimochodem ve členské sekci slevu).
O house sittingu začíná psát na Jaknahousesitting.cz.
Thank you for the mention of House Sitting Magazine in your article. The magazine is available free to your readers and can be downloaded as an app on Google Play or Apple iTunes. There are many articles that give help and advice to people new to house sitting, as well as some great lifestyle stories. We hope to provide links to resources in other languages soon on the website and will include yours for sure! https://HouseSittingMagazine.com
Super tipy. Ráda ještě přidám nové zkušenosti Janči a Petra ze Švýcarska a Madeiry – https://jana-pernicova.cz/house-sitting-je-jejich-novy-zivotni-styl/
Ahoj, máte někdo zkušenosti i “z druhé strany”? Uvažujeme o housesittingu jako super variantě, protože máme dům a pestrou škálu domácích mazlíčků. Už jsem vytvořila registraci na MindMyHouse a Housecarers, ale přeci jen.. pořád bych ráda nějakou osobní zkušenost někoho, kdo už takhle svůj dům na nějaký čas poskytl :)
Ahoj,
Zkušenost z druhé strany mám, ale vždy přes známé a kamarády. Nejprve jsme hledali v naší sociální bublině a vždycky to vyšlo. Takže nebylo třeba řešit MindMyHouse a Housecarers služby. Na druhou stranu mi tady něco podobného chybí vyloženě jen pro ČR. Zjistil jsem, že podobný problém řeší víc majitelů domů s domácími zvířaty a asi české služby by využili.
Ahoj! Děkuju za komentář.
My to právě zatím vždycky řešili přes rodinu, ale už si občas připadám, že je zneužívám. Zkusit najít někoho, komu ten housesit přinese spíš pozitiva, než jen práci navíc, by pro mě bylo taky lepší. Ten nápad mi přijde super, jen jsem prostě pořád takový ten trochu ustrašený pochybovačný Čech.. Tak bych právě potřebovala trošku ujistit, že fakt není čeho se bát :))