Toužíte po dobrodružství, při kterém budete prozkoumávat skutečný život místních obyvatel a zároveň u toho neutratíte majlant? Cestujete s rodinou a nechcete strávit dovolenou namačkaní v pidi prostoru? Dnes se s vámi podělíme o koncept, který vám umožní cestovat levněji, dlouhodoběji a zároveň komfortně:⁠ home exchange.

Co je home exchange?

Home exchange, home swap neboli výměna domů – způsob cestování, kdy si dvě strany vymění své bydlení na dohodnutou dobu. Ať už jde o byt v centru města, rodinný dům na předměstí, nebo dokonce chalupu na venkově, home exchange umožňuje cestovatelům zažít nové destinace tak, jako by tam skutečně žili. Představte si to jako Airbnb, ovšem bez nákladů na ubytování.

home exchange

Při výměně domů narazíte na bydlení všeho druhu

Jak výměna domů funguje?

Proces home exchange se může lišit v závislosti na platformě nebo organizaci, kterou si vyberete pro výměnu. Mezi nejznámější platformy patří HomeExchange.com, Love Home Swap nebo Intervac Home Exchange.

Obecný princip však zůstává stejný. Na stránkách si vytvoříte profil, kde zveřejníte podrobnosti o svém domě – včetně fotografií, přibližné polohy a dostupnosti. Následně buď aktivně vyhledáváte vhodné nabídky podle vašich preferencí nebo komunikujete s ostatními členy, kteří vás osloví s jejich žádostí. Dohodnete si termín a podmínky výměny a novému dobrodružství za hranicemi už nic nebrání.

Pro a proti výměny domů

Výhody home exchange

Úspora

Jednou z největších výhod home exchange je úspora peněz. Ubytování je často jednou z nejdražších cestovatelských položek, zvlášť pokud cestujete s rodinou, kdy malý hotelový pokojíček nedává smysl.

Značně ušetříte také na jídle, protože máte k dispozici veškeré vybavení včetně kuchyně. Můžete si tak kdykoli uvařit z lokálních a čerstvých surovin, nebudete odkázaní na restaurace nebo pouliční stánky s jídlem.

čerstvé suroviny

Díky kuchyni si budete moci připravit chutná jídla z čerstvých lokálních surovin

Autentické zážitky

Vedle finanční úspory máte také jedinečnou možnost zažít destinaci jako místní. Domy k výměně najdete po celém světě, nejste omezení pouze na turistické oblasti a můžete prozkoumávat místa, kam byste se sami od sebe možná nikdy ani nepodívali.

Tip Travel Bible: Nápady na zajímavé a tradiční aktivity pro dané destinace najdete také na portálu GetYourGuide.com.

Nevýhody a výzvy

Otázka bezpečnosti

Otázka, jestli je výměna domů bezpečná, napadne snad každého, kdo o home exchange slyšel poprvé. Podobně jako couchsurfing, Airbnb, i home exchange má svá rizika – ostatně všechny tyto platformy jsou založené na vzájemné důvěře. Doporučujeme proto vždy dát na svůj instinkt a také hodnocení, které u většiny profilů s historií najdete.

Co se týče cenností u vás doma, můžete je zamknout do jiné místnosti nebo odnést někam jinam. A pokud by se něco opravdu přihodilo a došlo k poškození vašeho majetku, mnohé platformy v takových případech disponují depozitem, který vám vyplatí v souladu s jejich podmínkami.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Komunikace a domlouvání

Oproti pár kliknutí na Booking.com představuje home exchange náročnější disciplínu. Nejenže nemáte jistotu, že vám druhá strana odpoví, ne vždy také obdržíte kladnou odpověď. Domluvit se tak na vhodném termínu chvíli trvá a očekává se jistá dávka flexibility.

Jak funguje portál HomeExchange.com

HomeExchange.com (HE) patří mezi zavedené portály, které se pyšní velkým množstvím nabídek z celého světa. Jednotlivé profily nemovitostí můžete volně procházet i bez registrace nebo jako profil zdarma, finální výměna je ale dostupná pouze registrovaným členům, kteří zaplatili roční poplatek ve výši 220 USD.

HomeExchange umožňuje dva typy výměn – jak tradiční vzájemnou výměnu ve stejném datu, tak flexibilní výměnu za body, tzv. GuestPoints.

Vzájemná výměna ve stejném datu

Vzájemná výměna ve stejném datu spočívá v tom, že si obě strany současně vymění své domovy na dohodnutou dobu. Například rodina z Prahy si vymění svůj dům s rodinou z Barcelony na dva týdny v červenci. Podrobnosti výměny záleží na konkrétní domluvě, mnohdy se ale stává, že si rodiny v takovém případě navzájem poskytnou vybavení pro děti (kočárky, autosedačky), auta, navzájem si třeba i nakoupí, aby nepřijely do prázdného. V takovém případě odpadají také další starosti a vy se můžete těšit z luxusní dovolené za minimální náklady.

Jak si pronajmout auto v zahraničí, zbytečně nepřeplatit a nenaletět na špek podvodným nabídkám? Přečtěte si Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor

Domluvit výměnu ve stejném datu je ale menší logistický oříšek, proto k nim dochází jen zřídka. Některé domy/byty prezentované na HE jsou navíc dovolenková sídla v turistických oblastech, kde mimo tamní hlavní sezonu probíhá jedna výměna za druhou. A právě pro tyto případy nabízí HE také možnost výměny domů za body.

Výměna za body, tzv. GuestPoints

Systém GuestPoints (GP) je flexibilnější než tradiční výměna ve stejném datu. První GuestPoints získáte už za registraci, ověření a vyplnění vašeho profilu (tyto body většinou vystačí na jednu či dvě výměny). V praxi to tedy znamená, že prvotní ubytování můžete mít už za cenu ročního poplatku.

Další GP získáváte, kdykoliv poskytnete svůj dům k nevzájemné výměně ubytování. Ta přichází v úvahu v případech, pokud obdržíte nabídku na výměnu v termínu, který vám nevyhovuje, nebo v oblasti, která pro vás není atraktivní.

Zvládnete-li v tuto dobu uvolnit dům a nabídku přijmout, získáte GP, které můžete využít v budoucnu. Díky tomu můžete cestovat podle vlastních plánů, aniž byste museli synchronizovat termíny s druhou stranou.

neturistická zákoutí

Při home exchange poznáte destinaci z jiného úhlu než běžní cestovatelé

Ocenění domů GuestPointy

Hodnotu GuestPoints jednotlivých domů stanoví HE na základě různých faktorů, včetně blízkosti turistických míst, počtu dostupných lůžek a služeb, které nabízíte (wifi, výtah, bazén atd.). A protože cenová hladina v dané zemi nehraje v oceňování žádnou roli, je pro nás Čechy a Slováky výhodné vyrážet na výměny za GP směrem na západ, kde bychom normálně za ubytování zaplatili mnohem vyšší částky než u nás.

Tipy pro vydařenou home exchange

Na celé výměně domů není nic složitého, přesto se vyplatí inspirovat se tipy a zkušenostmi cestovatelů, kteří už procesem prošli. Pár takových shrnujeme v následujících odstavcích, zajímavé doporučení najdete také v dokumentu zveřejněném na oficiálních stránkách HomeExchange.

Jak se připravit na výměnu domů

1. Vyšperkujte svůj profil

Čím lepší profil, tím větší šance, že vám druhá strana na žádost o výměnu kývne. Dejte si záležet, do detailu popište vybavení, dostupnost veřejné dopravy i aktivity, které mohou vaši návštěvníci vykonávat v okolí. Nezapomeňte, že fotky řeknou více než slova, a doplňte do profilu takové, ze kterých si další členové komunity udělají jasnou představu o vašem bydlení.

Nesnažte se ale zaujmout za cenu zveličování a přikrášlování. Hosté by měli mít reálnou informaci, co je u vás čeká. Od zklamaných návštěvníků se pozitivního hodnocení nedočkáte.

2. Zaregistrujte se, ale neplaťte

Se zaplacením ročního poplatku počkejte až do chvíle, kdy si s protistranou kývnete na výměnu. Uvádí se, že při hledání byste na jednu pozitivní reakci měli oslovit alespoň 15 profilů. Nalezení toho pravého domu chvíli trvá, tak proč plýtvat dny ročního členství hned ze začátku.

3. Letenky vs. finalizovaná výměna

Narazit na výměnu v přesně daném termínu není jen tak. Spousta cestovatelů – zvlášť těch, kteří na výlety vyrážejí v rámci nízkonákladových letů po Evropě – se proto uchyluje k systému „nejdřív home exchange, poté letenky“. Vyberou si destinaci a přibližný termín, prozkoumají nabídku nemovitostí a až po finalizování výměny kupují letenky.

Na kratší výlety často vystačíte pouze s příručním zavazadlem. Naše oblíbené kousky a jak správně vybírat jsme shrnuli do článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

4. Po příjezdu vše zdokumentujte

Jedna z prvních věcí, kterou po příjezdu do vašeho nového domova udělejte, je jeho zdokumentování. Fotky s původním rozmístěním vybavení a hraček oceníte při závěrečném úklidu (obzvlášť pokud máte děti).

 5. Malý dárek jako poděkování

Při výměnách je dobrým zvykem obdarovat své hostitele drobným dárkem, obvykle pocházejícím z vaší země.

Celkem 23 tipů na tradiční české dárky pro všechny věkové kategorie najdete v sérii článků o typicky českých dárcích, které potěší v zahraničí – 1. a 2. díl.

Jak připravit dům na výměnu

1. Připravte informační dokument

Připravte dokument se základními informacemi pro hosty – kde a jak se vynáší odpad, jak funguje pračka, kde najdou potřeby pro úklid, jaké je heslo k wifi i co udělat před odjezdem (např. svléknout postele, zabouchnout klíče…). Spoustu případných dotazů si ušetříte i doporučením svých oblíbených míst/restaurací v okolí, mapkou se zastávkami MHD a informačními letáky v angličtině.

2. Uvolněte místo ve skříních

Vyprázdněte pár polic ve skříních, aby si vaši hosté mohli pohodlně uložit jejich věci. Totéž platí i pro lednici, která by měla zůstat relativně prázdná. Pokud v ní (nebo ve špajzu) necháváte potraviny, které mohou vaši hosté využívat, nezapomeňte je nadepsat, abyste předešli případným kuchyňským omylům.

3. Připravte povlečení a ručníky

Čisté povlečení a ručníky jsou základ, který byste měli přijíždějícím nabídnout. Zvážit také můžete nákup celého kompletu peřin a polštářů pro hosty, kteří k vám budou přijíždět.

vybavení ložnice

Hotelové vybavení od vás nikdo nečeká, čisté ručníky a povlečení jsou ale samozřejmostí

Co když…

1. Zrušení na poslední chvíli

Portál HomeExchange.com má pod palcem i situace, kdy váš hostitel onemocní nebo ho potkají jiné okolnosti, kvůli kterým vás nebude moci ubytovat, a na poslední chvíli výměnu zruší. V takových situacích začnou zaměstnanci z oficiálního profilu kontaktovat podobné nabídky ve stejné lokaci a pokusí se najít vhodnou náhradu. Ta po kývnutí na takovou nabídku většinou získá dvojnásobek GP bodů oproti normálu.

2. Škody na majetku

Registrací na HomeExchange automaticky poskytujete platformě právo strhnout si depozit ve výši 500 USD. Tato záloha je určená pro případ, že by během výměny došlo k jakýmkoliv škodám. Nemusíte se ale bát, HomeExchange tuto částku automaticky z účtu nebere, a to ani v případě, když dojde ke konkrétnímu hlášení o škodě ze strany vašeho hostitele. Postupuje se vždy individuálně; podrobnější informace o fungování zálohy najdete na webových stránkách HomeExchange.com.

Pro vás jako hostitele z toho vyplývá: než výměnu v systému odkliknete jako ukončenou, pečlivě si po odjezdu hostů zkontrolujte dům včetně veškerého vybavení.

Hledáte inspiraci na cesty s minimem nákladů? Ověřené tipy načerpejte z kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

Už se registrujete?

Home exchange nabírá na popularitě a vnáší nový rozměr do cestování. Proč si taky ubírat na komfortu, když s celou rodinou můžete zažít pohodové cesty za málo peněz. Nikdy přitom nevíte, jaká dobrodružství vám taková jedna registrace přinese.

Kam dál?

Nechte se unést další dávkou inspirace na cestování jinak:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled