Turkmenistán – neobvyklá a jedinečná místa v uzavřené pouštní zemi

31.03.2020|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Že přes Turkmenistán vede nejjednodušší cesta z Evropy do Číny, to věděli už obchodníci s hedvábím ve středověku. Velkolepá města vybudovaná podél hedvábné stezky okouzlila už Marca Pola a po něm další generace cestovatelů. Přirozenou hranici Turkmenistánu tvoří na západě Kaspické moře, na severu řeka Amudarja a na jihu hřebeny hor s izolovanými vesnicemi, hlubokými roklemi a jeskyněmi. 

Pod horami leží nejdivnější hlavní město světa Ašchabad – megalomanský projekt posledních dvou prezidentů vybudovaný z plynových a ropných peněz na úkor lidí žijících pod hranicí chudoby. Zbytek území vyplňuje poušť Karakum. Na první pohled pustá krajina skrývá pestrobarevné kaňony, dinosauří stopy i dveře do samotného pekla.

Proč jet do Turkmenistánu

Protože:

 • Projíždíte přes hedvábnou stezku. Hedvábná stezka vede přes Turkmenistán a vyhnout se mu můžete jen přes Afghánistán.
 • Viděli jste fotku Brány do pekla a řekli si: „Tohle místo musím vidět!“
 • Chcete si užít byrokracii při plánování cesty.
 • Už jste byli skoro všude kromě Turkmenistánu.
 • Studujete totalitu, kult osobnosti a čtete Guinnessovu knihu rekordů.

To jsou asi nejčastější důvody, proč jet do země, o které toho nikdo moc neví, a tak zde určitě objevíte něco, o čem jste nikde nečetli. Přijíždí sem pouze 5–10 tisíc turistů ročně, proto zde nepotkáte davy lidí. Úplně jiný Turkmenistán poznáte při návštěvě vesnic v horách (Paraw Bibi, Nohur) nebo pouštích (Yerbent). Potkáte zde milé lidi oblečené v krásném pestrobarevném oblečení, ti starší si občas pamatují hokejové bitvy mezi Sověty a Čechoslováky.

Brána do pekla - turkmenistán

Brána do pekla

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Nejlepší dobou pro návštěvu Turkmenistánu je jaro, když jindy vyprahlá poušť zezelená a rozkvete, nebo podzim. Letní teploty stoupají až k 50 °C, v zimě naopak klesají až k bodu mrazu a poušť je pokrytá sněhem. Jestli se „jen“ chcete vyhnout davům turistů, je Turkmenistán dobrou volbou po celý rok.

turkmenistán

Hory v okolí Nohuru lákají k pěším túrám. V létě je tu příjemnější chladnější klima

Víza a podmínky vstupu 

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

 • Jak je to s podmínkami vstupu
 • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
 • Jak funguje lokální doprava
 • Jaké je jídlo
 • Je země bezpečná?
 • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
 • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc informací

Caravanistan

Skvělé stránky pro cestovatele po hedvábné stezce s aktivním fórem. Hraniční přechody, černý trh, víza, ubytování a spousta jiných témat na stránkách i ve fóru.

Advantour, STANtours

Asi jste na Travel Bibli nečekali doporučení na stránky cestovky, jenže do některých oblastí se nezávislý cestovatel nemůže dostat (povolení, málo času). Pokud chcete vidět stopy dinosaurů (rezervace Kugitang), jít na několikadenní trek v horách, nebo jen mít na Turkmenistán víc času, musíte si najmout akreditovaného průvodce. 

Obě kanceláře nabízejí zájezdy po celé Střední Asii. Advantour se orientuje spíš na hlavní turistické atrakce, které není problém navštívit i s tranzitním vízem. STANtours nabízí i treky po horách, pouštní expedice, jízdy na kolech, koních i velbloudech a podobné aktivity.

Jejich weby doporučuji rozkliknout i tranziťákům (hlavně těm s vlastním autem nebo motorkou), mají obsáhlé databáze známých i neznámých míst s podrobnějším popisem než v knižních průvodcích. Turkmenistán je plný přírodních krás, středověkých památek, poutních míst i starověkých archeologických vykopávek – byla by škoda je minout.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu. Turkmenistán 

je součástí průvodce Lonely Planet Střední Asie. Bohužel je mu věnovaných jen málo stran ve srovnání s ostatními státy.

Jan Krejčí 

Navštívil Turkmenistán v rámci svého putování po hedvábné stezce. Během cesty z uzbeckého Nukusu do íránského Mašhadu navštívil Kuňju Urgenč, Bránu do pekla, Ašchabad, Gypjak, Nohur a znovu Ašchabad. Zajímavou zkušeností byl i couchsurfing v Ašchabadu. Na svém webu doporučuje treky a málo navštěvovaná místa na Islandu, Filipínách i v jiných zemích. Kontaktovat ho můžete na Facebooku nebo e-mailu jan.kre@seznam.cz.

cestování v turkmenistánu

Ten pocit, když po třech měsících plánování, zařizování nesmyslných požadavků a padesáti dnech na cestě stojíte před největším barbecue na světě 🙂

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!