Mezinárodní sankce, které ještě nedávno sužovaly Írán, byly z velké části zrušeny. Kdysi mocná perská říše se tak pomalu otevírá zahraničním turistům a ti zjišťují, že Írán není ani zdaleka takový, jaký si ho představovali.

Obchod s koberci v Esfahanu

Proč do Íránu jet

Většina lidí si spíše vybaví důvody, proč do Íránu nejet. Nepřátelští Arabové, ženy zahalené v čádorech, válka, která tam panuje. Možná vás tedy překvapí, že obyvatelé Íránu nejsou ani nepřátelští, ani Arabové, ale velice vlídní Peršané. Že íránské ženy, které za make-up utratí mnohem víc než evropské, potkáte v čádoru, ale také v legínách. Nebo že zde nepanuje žádná válka. Výlet do Íránu je vlastně skvělou příležitostí přesvědčit se na vlastní kůži o tom, jak fungují média. A nejen to.

Milovníci přírody si přijdou na své při pohledu na nekonečné pouště a oázy, kde v zimních měsících padá i sníh. Mimo pouště se můžete zapotit při výstupu na nejvyšší horu Blízkého východu Mount Damavand (5610 m n. m.) a později zrelaxovat v horkých pramenech, nebo u pobřeží Kaspického moře.

Ani kulturní nadšenci nepřijdou zkrátka. Vždyť perská kultura je jedna z nejstarších na světě a izolovaný vývoj země způsobil, že na vás bude dýchat na každém rohu. Ve městech se můžete zaposlouchat do rytmů tradiční hudby a obdivovat nevšední hudební nástroje.

Pochutnáte si na výborném jídle, které je servírováno v souladu s tradiční perskou medicínou. Žasnout budete i nad nádherně zdobenými mešitami, jejichž oblé křivky kopírují umění kaligrafie, a historické skvosty – jako například Persepolis – rozhodně nesmí uniknout žádnému cestovateli.

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Jak se do Íránu dostat

Lowcost cestovatelé pravděpodobně zvolí aerolinku Pegasus s odletem z Prahy nebo Vídně a přestupem v Istanbulu. Do Teheránu ale létá spousta společností – vyplatí se sledovat akční letenky, se kterými se dostanete i na částku kolem 5000 Kč.

Stále více batůžkářů spojuje výlet do Íránu s cestou po Gruzii, Arménii nebo Ázerbájdžánu. Z arménského Jerevanu hledejte autobusové spojení do Tabrizu a z ázerbájdžánského Baku vlakové nebo autobusové do Teheránu. Na bližší informace a ceny se nezapomeňte optat u místních, kteří vám ochotně poradí. Díky této trase nevynecháte turisty často opomíjený sever a vedle měst si také užijete nádhernou přírodu.

Pokud toužíte pokračovat směrem na jih, žádný problém. Trajekty vyplouvající z Bandar Abbas nebo Bandar Lengeh spojují Írán se Spojenými arabskými emiráty. Časy i ceny se bohužel mění podle sezon, bezpečnostní a politické situace. Je tak mnohem lepší hledat aktuální informace nebo se ptát po hostelech. Užitečné informace najdete i na Caravanistan.com.

Kdy do Íránu vyjet a proč

V Íránu panuje čtvero ročních období s velkými teplotními rozdíly. V zimních měsících teploty klesají pod nulu, v srpnu naopak dosahují 40 °C.

Hlavní turistická sezona je tedy na podzim a především na jaře, kdy rozkvétají íránské zahrady (například proslulá dubnová Eram Garden v Shirazu). Ubytovací zařízení samozřejmě využívají vyšší poptávky a ceny jsou vyšší než začátkem června, kdy se sice teploty průměrně pohybují kolem 36 °C, ale toto období je vhodné například pro treky na Mount Damavand.

Plánovat cestu do Íránu také nedoporučuji v průběhu oslav nového perského roku (Nowruz), který spadá na první jarní den (tedy 21. března). Oslavy trvají přibližně 2 týdny, během kterých Íránci tráví čas s rodinami nebo cestují. Ceny ubytování šplhají nahoru a vy také můžete narazit na zavřené dveře restaurací i turistických atrakcí.

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Cestovatelé by také měli zvážit cestu v období ramadánu, kdy muslimové drží půst a v Íránu platí zákaz jíst i pít na veřejnosti. Nebojte, že byste se také museli postit, ovšem hledání přes den otevřené restaurace se může pěkně protáhnout. Navíc, když už takové místo najdete, za jídlo zaplatíte podstatně víc než v těch, které otevírají se západem slunce. Ramadán ale může být také čas, kdy se do Íránu vydáte záměrně. V tuto dobu ceny letenek padají na minimum stejně jako ceny ubytovacích zařízení. (Upozorňuji, že tento měsíc je pohyblivý a s každým rokem se přibližně o 10 dní posouvá. V roce 2018 začíná kolem 18. května.)

Víza a podmínky vstupu

Občané ČR vízum potřebují a získat ho mohou třemi způsoby. Základní podmínky jsou stejné: pas platný minimálně 6 měsíců po vypršení platnosti víza a v pasu nesmíte mít izraelské razítko.

Zastupitelský úřad Íránu v Praze zpracovává žádosti o vízum za poplatek 60 eur. 30denní turistické vízum můžete získat také při příletu na některé z mezinárodních letišť – seznam najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Pozor, bez vytisknuté zpáteční letenky vás nemusí vpustit už do letadla mířícího do Íránu (např. společnost AirAsia). Poplatek za toto vízum v dubnu 2017 činil 75 eur (nebo 85 USD + 3 USD/eura provize).

Dále budete potřebovat jméno, adresu a telefonní kontakt na místo, kde strávíte první noc. Rozhodně si také vytiskněte doklad o vašem cestovním pojištění, ve kterém musí být vysloveně napsáno, že je platné pro Íránskou islámskou republiku. Pokud tam tato informace nebude, zaplatíte na letišti poplatek 20 eur za pojištění, bez kterého vám vízum nevydají. Referenční číslo potřeba není.

Nově si také můžete zažádat o vízum on-line. S touto možností osobní zkušenost nemám, ale nedoporučuji ji. V podmínkách uvádějí, že aplikanty o vízum mohou pozvat na osobní pohovor, čímž prakticky ztrácí výhodu oproti snazším a osvědčeným výše zmíněným způsobům.

Mešita v Esfahanu

Peníze a přibližné ceny

Íránská měna je 1 rial (10 000 IRR je přibližně 7 Kč), dlouho tomu tak ale být nemusí. Centrální banka totiž plánuje návrat k měně používané v minulosti, která je stále používána v běžné řeči – toman (deset rialů). Jak to tedy zatím v Íránu funguje?

Chleba pořídíte za 10 000 IRR, tedy 10 000 rialů. V pekařství vám ale řeknou cenu 1000. Jelikož v běžné řeči rialy nikdo nepoužívá, jedná se tomany. Ve vaší peněžence ale tomany nenajdete – takové bankovky neexistují. Platit tedy budete rialovou bankovkou v hodnotě 10 000.

Tady zmatek bohužel nekončí. V pekařství vám také mohou říct, že cena je 1, někdy se totiž škrtají rovnou nuly čtyři. Jak se v tom všem vyznat? Těžko… Pamatujte následující pravidla:

  • Rialy jsou jen a pouze bankovky.
  • Ceny uvedené v obchodech jsou v tomanech – mají o jednu nulu méně než hodnota, kterou budete platit (samozřejmě pokud u nich není zkratka IRR).
  • V hovorové řeči se častokrát používají sumy bez čtyř nul.
Tradiční trh

Tradiční trh

Mnohem víc než rialy a tomany by vás ale mohly trápit íránské bankomaty. Neakceptují zahraniční platební karty, peníze z nich tedy nevyberete. Musíte si přivézt dostatek hotovosti na celý pobyt. Směnárny najdete na letišti i ve velkých městech a jejich návštěva vás rozhodně potěší. V Íránu totiž kromě dvou měn fungují i dva směnné kurzy. Ve směnárnách používají ten neoficiální, který je pro nás výhodnější než ten, který používají oficiální instituce.

Ve většině ubytovacích zařízení a cestovních kanceláří lze platit jak eury, tak dolary.

Pokud vás děsí představa, že u sebe nosíte hotovost na několik dnů/týdnů, můžete se poohlédnout po možnosti tzv. turistické karty, kterou pořídíte na letišti. Na kartu můžete vložit hotovost a používat ji k placení i výběrům z bankomatů. Bohužel je to stále v plenkách a karty často bývají nedostupné. Jistější je rozdělit hotovost na několik míst ve vašich zavazadlech.

Kolik průměrně zaplatíte:

  • Bydlení: v hostelu/guesthousu (snídaně v ceně) 300 Kč.
  • Jídlo v restauraci: 100 Kč.
  • Památky: 100 Kč.
  • MHD: 5 Kč.
  • Balená voda: 10 Kč.

Naqsh-e Jahan Square, Esfahan

Lokální doprava

Írán je obrovská země. Pokud jste limitováni časem, přelétat mezi městy je ideální varianta. Když máte dostatek času a chcete si Írán užít se vším všudy, cestujte vlakem nebo autobusem. Dobrou zprávou je, že doprava v Íránu je v porovnání s ČR opravdu levná záležitost.

Co se týče dálkových autobusů, narazíte na dva druhy. Ty levnější, ale také méně pohodlné, jsou stejné, jaké známe z ČR. Ve VIP autobusech se naopak budete cítit jako doma v obýváku. Šestihodinová cesta obyčejným autobusem přijde asi na 170 Kč, zatímco ve VIP asi 200.

On-line časový rozvrh autobusů spolu s cenami najdete za pomoci Google překladače a převodníku perského kalendáře. Vlaky nejsou tak časté, jsou dražší a rozdíly mezi jednotlivými třídami jsou markantnější. Jízdní řády jsou dostupné on-line i v angličtině.

Ve městech budete nejčastěji používat taxi. Necháte-li si poradit od místních, „shared taxi“ je nejvýhodnější varianta. Tyto taxíky fungují na principu MHD a jezdí okruhy mezi důležitými křižovatkami. Stačí, když se postavíte kdekoli k cestě a řidičům přibrzďujících aut řeknete směr, kterým chcete jet. Pokud to odpovídá jejich okruhu, naznačí vám, ať nastoupíte. Shared taxi bývají často neoznačené a ceny se pohybují od 10 000 IRR výše.

Obyčejné taxi, které vás vezme, kam potřebujete, je podstatně dražší. Nebojte se před nastoupením smlouvat, protože prvotní cena je někdy i více než dvojnásobek reálné ceny.

Nádherná příroda na severu země

Nádherná příroda na severu země

MHD je velice levné, problémem ale může být jazyková bariéra. Pro teheránské metro doporučuji aplikaci „Tehran Metro“ a na trasy autobusů se budete muset zeptat místních. Dávejte pozor na zasedací pořádek – ženy i muži sedí v metru i autobusech MHD odděleně.

Ženy, které touží projet Írán na motorce nebo kole, bohužel zklamu. Dámské části populace není dovoleno řídit ani jeden z těchto dopravních prostředků.

Jídlo

Tradiční suroviny, netradiční vegetariánská jídla

Tradiční suroviny, netradiční vegetariánská jídla

Perská kuchyně je velice chutná a osobitá. Neuvěřitelné množství koření a bylinek vytváří netradiční kombinace chutí i vůní, které si zamilujete. Problém ale nastává, pokud máte nějaké stravovací omezení. Bezlepkáře nepotěší významná chlebová kultura a desítky druhů chlebů lišících se tvary, vůní, ale i přípravou, budou moci obdivovat jen zdálky.

I když jsou tradiční pokrmy založené především na masu (ne náhodou je místní specialitou kebab), nepředstavujte si jen nudnou kombinaci chleba/rýže s masem. Díky bylinkám, luštěninám a zelenině si můžete každý den pochutnat na něčem jiném.

 


Bezmasý ash
a jeho čočková variace falafel, tzv. omeleta, do které přidávají rajčatový protlak a výtečné pokrmy z lilku, budou každodenním chlebem vegetariánů. Opravdu velký problém budou mít vegani, kteří si ale zamilují nejrůznější druhy čerstvé zeleniny a ovoce.

Na to, kde se najíst, se rozhodně ptejte místních. Turistické restaurace bývají poměrně drahé, takže hodně levněji a častokrát i lépe se najíte v malých občerstvovacích okýnkách. Jejich hustota ale není tak značná jako v JV Asii, takže doporučení vám mohou podstatně zkrátit hledání.

 

 

Íránci si potrpí na dobrém černém čaji, který popíjejí prakticky celý den. Speciální příprava za pomoci tzv. samovaru spolu se způsobem slazení (cukr vkládají do úst, až potom pijí čaj) dodává čajovému rituálu zvláštní atmosféru. Nemluvě pak o květech růže, kterými čaj zdobí a které čaji dodají nevšední aroma.

Káva se sice stává čím dál oblíbenější pochutinou, nemějte ale přehnaná očekávání. Kavárny jsou předražené a kvalita kávy je nízká. Íránci navíc preferují instantní variace 3v1 dovážené z Indonésie, takže objednat si kávu mimo kavárnu se může pěkně vymstít.

Rozhodně si ale dopřejte datle, sušené fíky a nejrůznější oříšky. Jako suvenýr také dobře poslouží šafrán, který se přidává snad do všech jídel.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Írán je vyspělá země, nemusíte mít obavy z exotických chorob ani podstupovat speciální očkování. Voda z kohoutku je pitná a ve městech běžně narazíte na pítka, kde si můžete vodu zadarmo doplnit.

Bezpečnost

Írán je velice bezpečná země, to ale neznamená, že byste neměli být opatrní. Přeplněná místa jako autobusy nebo metro jsou ideální příležitostí pro kapsáře.

V Íránu funguje dvojí policie. Jedna je taková, jakou známe v Česku, druhá dohlíží na dodržování islámských pravidel. Nemusíte se lekat, nijak vás neomezí. Pamatujte jen na správné dodržování pravidel oblékání a pokud cestujete v páru, lásku a náklonnost si vyjadřujte raději jen na hostelu.

Velkou chybou by bylo pít alkohol na veřejnosti.

Domy v Kashanu jsou často víc než 12 metrů pod zemí

Domy v Kashanu jsou často víc než 12 metrů pod zemí

Ženy cestující sólo nemusí mít obavy. Jistě, stanete se terčem pozornosti (jako skoro v každé zemi) a poznámky „I love you“ nebudou ojedinělé. Ignorujte je, neberte je vážně.

Víte, Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Náboženství, svátky, tradice

Většina obyvatel se hlásí k šíitské větvi islámu, ostatně i oficiální název země je Íránská islámská republika. Po islámské revoluci v roce 1979 začala platit velmi striktní náboženská pravidla, která ovlivňovala chod celé společnosti. Po 40 letech se nyní pravidla uvolňují a především mladá generace je velice liberální. Většina nedrží půst, moderně se obléká, pije alkohol, poslouchá západní hudbu a díky VPN používá i blokovaná sociální média.

Přestože náboženství není tak přísné, panují pravidla, která musíte dodržovat.

Oblékání

Pro muže platí dlouhé nohavice a minimálně krátký rukáv. Ženy musí mít dlouhé nohavice i rukáv a hlavně zakrytý zadek. Většina moderních Íránek tedy volí kombinaci legíny/džíny a tunika, nebo legíny/džíny a tzv. manteau. Zákon také nařizuje hijab. Íránky většinou nosí barevné šátky, které ležérně přehodí přes půl hlavy, takže vlasy i krk jsou viditelné. Otevřené boty, nalakované nehty nebo výrazný make-up nejsou žádný problém.

Podávání rukou

V Íránu se obyvatelé zdraví podáním ruky – muži mužům, ženy ženám. V přátelském kolektivu si liberální muslimové podávají ruce i mezi dvěma pohlavími. Záleží na situaci, takže doporučuji pozorovat a držet se pravidla „následuj dav“.

Tradiční perské výrobky

Tradiční perské výrobky

Co byste ještě měli vědět

  • Ceny v restauracích nejsou konečné, připočítává se k nim nejčastěji 9% daň. Tuto informaci najdete někde na menu (hledejte malá písmenka). Není zvykem nechávat spropitné.
  • Záchody jsou většinou turecké a toaletní papír není častá záležitost. Pokud ho použijete, nevhazujte ho do záchodu, ale do odpadkového koše vedle.
  • Protože Facebook, YouTube a jiné stránky jsou blokované, většina ĺránců komunikuje prostřednictvím aplikací Telegram a Instagram, které blokované nejsou. V každém případě si raději stáhněte několik VPN.
  • Oficiální jazyk je perština, která se od angličtiny liší i abecedou. Doporučuji naučit se čísla a zapamatovat poučku, že zatímco text se čte zprava doleva, čísla zleva doprava.
  • Stopovat nebo ukazovat „OK“ se zvednutým palcem by byla velká chyba. Toto gesto má totiž stejný význam jako zvednutý prostředníček v Evropě.
  • V Íránu je nyní rok 1396 a víkend není sobota a neděle, ale čtvrtek a pátek.

Cesta na Tochal, Teheran

Taarof

O tom, že Íránci jsou velice vlídní a pohostinní lidé, se přesvědčíte během chvilky. Vstřícnost ale vyústila ve zvyk, na který si musíte dát velký pozor – taarof (pozvání, nabízení jídla, odmítnutí placení ze slušnosti, které ale není myšleno upřímně).

  • Nabízí-li vám někdo nějakou dobrotu, párkrát odmítněte a ujistěte se, že to myslí upřímně. Pokud nabídka stále platí, můžete ochutnat.
  • Jestliže vás známí zvou k sobě domů, je lepší ujistit se, nejedná-li se opět jen o taarof.
  • Platíte-li v obchodě, prodávající si klade ruku na srdce a druhou vám ukazuje, že peníze nepřijme, neodcházejte. Párkrát mu peníze vnuťte, on je nakonec velice rád vezme.

S tímto pro nás nepochopitelným zvykem se setkáte všude – a tím myslím opravdu všude. Pravidlo zní: vždycky raději odmítnout, nebo pokud nabízíte, musíte několikrát vnutit.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Persepolis

Z kdysi obrovského palácového komplexu zůstaly jen trosky, ale i ty vás ohromí. Doporučuji vydat se sem s průvodcem, aby vám neunikly detaily jako první znázorněné kalhoty, perspektiva a symboly původního perského náboženství – zarathuštrismu.

Hrobky králů vytesané do skály (tzv. Nekropolis) najdete poblíž Persepolis

Hrobky králů vytesané do skály (tzv. Nekropolis) najdete poblíž Persepolis

Shiraz

Rozkvetlá Eram Garden, pomníky místních básníků nebo nádherné mešity vám poskytnou odpočinek během parných dnů. Večer se můžete, po vzoru Shirazanů, vydat s piknikovým košem do parků nad městem a vychutnat si tak nádherný výhled na noční Shiraz.

Isfahan

Historické město Isfahan rozděluje řeka Zayandeh, přes niž se linou nádherné historické mosty, které si nejvíce užijete při večerní procházce. Dny naopak strávíte v chládku mešit při náměstí zapsaném na seznamu UNESCO. Isfahan je také ideální místo k nákupům, protože je celé prošpikováno tzv. bazarem (obchůdky s typickými íránskými výrobky).

Mozaiky nezdobí jen stěny, ale i okna

Mozaiky nezdobí jen stěny, ale i okna

Yazd

Kdysi pouštní město zbudované v oáze si stále zachovává svůj šarm. Stará čtvrť je část, kde najdete domy postavené jen z hlíny, vodní rezervoáry a lapače větrů. Kromě výletu do pouště, návštěvy vodního muzea a ohňového chrámu se také můžete vydat na celodenní výlet do okolí.

Vodní rezervoár v centru města

Vodní rezervoár v centru města

Pohoří Alborz

Nádherná nedotčená příroda, čerstvý vzduch a nerušené procházky mezi hřebeny hor. To vše a mnohem více vás čeká už pár kilometrů za Teheránem.

Kde najdu více info

Wikitravel
Základní informace o Íránu a doporučení, kam se podívat.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Íránem vás provedla Pavla, která se před necelým rokem vydala do JV Asie a vítr ji nakonec zavál až na Blízký východ. V Íránu žila 2 měsíce, když dobrovolničila v rámci studentské organizace AIESEC. Přes prvotní obavy ji Írán naprosto okouzlil, proto se rozhodla odkrýt závoj mýtů a ukázat jej v pravém světle. Pavlu zastihnete na Facebooku a blogu, kde sdílí svá dobrodružství z cest.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled