Írán – země zahalená tisíci mýty

27.09.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Mezinárodní sankce, které ještě nedávno sužovaly Írán, byly z velké části zrušeny. Kdysi mocná perská říše se tak pomalu otevírá zahraničním turistům a ti zjišťují, že Írán není ani zdaleka takový, jaký si ho představovali.

Obchod s koberci v Esfahanu

Proč do Íránu jet

Většina lidí si spíše vybaví důvody, proč do Íránu nejet. Nepřátelští Arabové, ženy zahalené v čádorech, válka, která tam panuje. Možná vás tedy překvapí, že obyvatelé Íránu nejsou ani nepřátelští, ani Arabové, ale velice vlídní Peršané. Že íránské ženy, které za make-up utratí mnohem víc než evropské, potkáte v čádoru, ale také v legínách. Nebo že zde nepanuje žádná válka. Výlet do Íránu je vlastně skvělou příležitostí přesvědčit se na vlastní kůži o tom, jak fungují média. A nejen to.

Milovníci přírody si přijdou na své při pohledu na nekonečné pouště a oázy, kde v zimních měsících padá i sníh. Mimo pouště se můžete zapotit při výstupu na nejvyšší horu Blízkého východu Mount Damavand (5610 m n. m.) a později zrelaxovat v horkých pramenech, nebo u pobřeží Kaspického moře.

Ani kulturní nadšenci nepřijdou zkrátka. Vždyť perská kultura je jedna z nejstarších na světě a izolovaný vývoj země způsobil, že na vás bude dýchat na každém rohu. Ve městech se můžete zaposlouchat do rytmů tradiční hudby a obdivovat nevšední hudební nástroje.

Pochutnáte si na výborném jídle, které je servírováno v souladu s tradiční perskou medicínou. Žasnout budete i nad nádherně zdobenými mešitami, jejichž oblé křivky kopírují umění kaligrafie, a historické skvosty – jako například Persepolis – rozhodně nesmí uniknout žádnému cestovateli.

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Jak se do Íránu dostat

Lowcost cestovatelé pravděpodobně zvolí aerolinku Pegasus s odletem z Prahy nebo Vídně a přestupem v Istanbulu. Do Teheránu ale létá spousta společností – vyplatí se sledovat akční letenky, se kterými se dostanete i na částku kolem 5000 Kč.

Stále více batůžkářů spojuje výlet do Íránu s cestou po Gruzii, Arménii nebo Ázerbájdžánu. Z arménského Jerevanu hledejte autobusové spojení do Tabrizu a z ázerbájdžánského Baku vlakové nebo autobusové do Teheránu. Na bližší informace a ceny se nezapomeňte optat u místních, kteří vám ochotně poradí. Díky této trase nevynecháte turisty často opomíjený sever a vedle měst si také užijete nádhernou přírodu.

Pokud toužíte pokračovat směrem na jih, žádný problém. Trajekty vyplouvající z Bandar Abbas nebo Bandar Lengeh spojují Írán se Spojenými arabskými emiráty. Časy i ceny se bohužel mění podle sezon, bezpečnostní a politické situace. Je tak mnohem lepší hledat aktuální informace nebo se ptát po hostelech. Užitečné informace najdete i na Caravanistan.com.

Kdy do Íránu vyjet a proč

V Íránu panuje čtvero ročních období s velkými teplotními rozdíly. V zimních měsících teploty klesají pod nulu, v srpnu naopak dosahují 40 °C.

Hlavní turistická sezona je tedy na podzim a především na jaře, kdy rozkvétají íránské zahrady (například proslulá dubnová Eram Garden v Shirazu). Ubytovací zařízení samozřejmě využívají vyšší poptávky a ceny jsou vyšší než začátkem června, kdy se sice teploty průměrně pohybují kolem 36 °C, ale toto období je vhodné například pro treky na Mount Damavand.

Plánovat cestu do Íránu také nedoporučuji v průběhu oslav nového perského roku (Nowruz), který spadá na první jarní den (tedy 21. března). Oslavy trvají přibližně 2 týdny, během kterých Íránci tráví čas s rodinami nebo cestují. Ceny ubytování šplhají nahoru a vy také můžete narazit na zavřené dveře restaurací i turistických atrakcí.

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Cestovatelé by také měli zvážit cestu v období ramadánu, kdy muslimové drží půst a v Íránu platí zákaz jíst i pít na veřejnosti. Nebojte, že byste se také museli postit, ovšem hledání přes den otevřené restaurace se může pěkně protáhnout. Navíc, když už takové místo najdete, za jídlo zaplatíte podstatně víc než v těch, které otevírají se západem slunce. Ramadán ale může být také čas, kdy se do Íránu vydáte záměrně. V tuto dobu ceny letenek padají na minimum stejně jako ceny ubytovacích zařízení. (Upozorňuji, že tento měsíc je pohyblivý a s každým rokem se přibližně o 10 dní posouvá. V roce 2018 začíná kolem 18. května.)

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Wikitravel
Základní informace o Íránu a doporučení, kam se podívat.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Íránem vás provedla Pavla, která se před necelým rokem vydala do JV Asie a vítr ji nakonec zavál až na Blízký východ. V Íránu žila 2 měsíce, když dobrovolničila v rámci studentské organizace AIESEC. Přes prvotní obavy ji Írán naprosto okouzlil, proto se rozhodla odkrýt závoj mýtů a ukázat jej v pravém světle. Pavlu zastihnete na Facebooku a blogu, kde sdílí svá dobrodružství z cest.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!