Írán – země zahalená tisíci mýty

27.09.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Mezinárodní sankce, které ještě nedávno sužovaly Írán, byly z velké části zrušeny. Kdysi mocná perská říše se tak pomalu otevírá zahraničním turistům a ti zjišťují, že Írán není ani zdaleka takový, jaký si ho představovali.

Obchod s koberci v Esfahanu

Proč do Íránu jet

Většina lidí si spíše vybaví důvody, proč do Íránu nejet. Nepřátelští Arabové, ženy zahalené v čádorech, válka, která tam panuje. Možná vás tedy překvapí, že obyvatelé Íránu nejsou ani nepřátelští, ani Arabové, ale velice vlídní Peršané. Že íránské ženy, které za make-up utratí mnohem víc než evropské, potkáte v čádoru, ale také v legínách. Nebo že zde nepanuje žádná válka. Výlet do Íránu je vlastně skvělou příležitostí přesvědčit se na vlastní kůži o tom, jak fungují média. A nejen to.

Milovníci přírody si přijdou na své při pohledu na nekonečné pouště a oázy, kde v zimních měsících padá i sníh. Mimo pouště se můžete zapotit při výstupu na nejvyšší horu Blízkého východu Mount Damavand (5610 m n. m.) a později zrelaxovat v horkých pramenech, nebo u pobřeží Kaspického moře.

Ani kulturní nadšenci nepřijdou zkrátka. Vždyť perská kultura je jedna z nejstarších na světě a izolovaný vývoj země způsobil, že na vás bude dýchat na každém rohu. Ve městech se můžete zaposlouchat do rytmů tradiční hudby a obdivovat nevšední hudební nástroje.

Pochutnáte si na výborném jídle, které je servírováno v souladu s tradiční perskou medicínou. Žasnout budete i nad nádherně zdobenými mešitami, jejichž oblé křivky kopírují umění kaligrafie, a historické skvosty – jako například Persepolis – rozhodně nesmí uniknout žádnému cestovateli.

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Původní hliněné domy v pouštním městě Yazd jsou stále obydlené

Jak se do Íránu dostat

Lowcost cestovatelé pravděpodobně zvolí aerolinku Pegasus s odletem z Prahy nebo Vídně a přestupem v Istanbulu. Do Teheránu ale létá spousta společností – vyplatí se sledovat akční letenky, se kterými se dostanete i na částku kolem 5000 Kč.

Stále více batůžkářů spojuje výlet do Íránu s cestou po Gruzii, Arménii nebo Ázerbájdžánu. Z arménského Jerevanu hledejte autobusové spojení do Tabrizu a z ázerbájdžánského Baku vlakové nebo autobusové do Teheránu. Na bližší informace a ceny se nezapomeňte optat u místních, kteří vám ochotně poradí. Díky této trase nevynecháte turisty často opomíjený sever a vedle měst si také užijete nádhernou přírodu.

Pokud toužíte pokračovat směrem na jih, žádný problém. Trajekty vyplouvající z Bandar Abbas nebo Bandar Lengeh spojují Írán se Spojenými arabskými emiráty. Časy i ceny se bohužel mění podle sezon, bezpečnostní a politické situace. Je tak mnohem lepší hledat aktuální informace nebo se ptát po hostelech. Užitečné informace najdete i na Caravanistan.com.

Kdy do Íránu vyjet a proč

V Íránu panuje čtvero ročních období s velkými teplotními rozdíly. V zimních měsících teploty klesají pod nulu, v srpnu naopak dosahují 40 °C.

Hlavní turistická sezona je tedy na podzim a především na jaře, kdy rozkvétají íránské zahrady (například proslulá dubnová Eram Garden v Shirazu). Ubytovací zařízení samozřejmě využívají vyšší poptávky a ceny jsou vyšší než začátkem června, kdy se sice teploty průměrně pohybují kolem 36 °C, ale toto období je vhodné například pro treky na Mount Damavand.

Plánovat cestu do Íránu také nedoporučuji v průběhu oslav nového perského roku (Nowruz), který spadá na první jarní den (tedy 21. března). Oslavy trvají přibližně 2 týdny, během kterých Íránci tráví čas s rodinami nebo cestují. Ceny ubytování šplhají nahoru a vy také můžete narazit na zavřené dveře restaurací i turistických atrakcí.

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Pomník básníka Hafeze kombinuje tradiční perské a islámské prvky

Cestovatelé by také měli zvážit cestu v období ramadánu, kdy muslimové drží půst a v Íránu platí zákaz jíst i pít na veřejnosti. Nebojte, že byste se také museli postit, ovšem hledání přes den otevřené restaurace se může pěkně protáhnout. Navíc, když už takové místo najdete, za jídlo zaplatíte podstatně víc než v těch, které otevírají se západem slunce. Ramadán ale může být také čas, kdy se do Íránu vydáte záměrně. V tuto dobu ceny letenek padají na minimum stejně jako ceny ubytovacích zařízení. (Upozorňuji, že tento měsíc je pohyblivý a s každým rokem se přibližně o 10 dní posouvá. V roce 2018 začíná kolem 18. května.)

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Tell me about Iran
O Íránu od Íránců. Místa, která byste rozhodně neměli minout.

Wikitravel
Základní informace o Íránu a doporučení, kam se podívat.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Íránem vás provedla Pavla, která se před necelým rokem vydala do JV Asie a vítr ji nakonec zavál až na Blízký východ. V Íránu žila 2 měsíce, když dobrovolničila v rámci studentské organizace AIESEC. Přes prvotní obavy ji Írán naprosto okouzlil, proto se rozhodla odkrýt závoj mýtů a ukázat jej v pravém světle. Pavlu zastihnete na Facebooku a blogu, kde sdílí svá dobrodružství z cest.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 4 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 hodinami zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 8 hodinami zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 10 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 17 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 3 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 6 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6
 
e-kniha: Najdi svůj ONLINE GRÁL (ePub, Mobi, PDF)
Před 6 dny zakoupil(a) Alena z města: Frýdlant nad Ostravicí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Marek z města: Říčany
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Beroun
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6