Minimalismus (nejen) na cestách aneb jak si vystačit s málem

25.09.2017|Kategorie: Peníze na cestách, Tipy a triky|

Minimalismus je důkladný úklid a vyřazení všeho starého a nepotřebného, což vám ušetří nejen spoustu času v běžném životě, ale otevře také cestu k svobodnějšímu cestování a sbírání zážitků. Říká se, že méně je někdy více – a o tom je tenhle článek.

Stále víc lidí bojuje s nedostatkem času a obklopuje se spoustou „zbytečností“. Díky minimalismu si utřídíte priority. Zjistíte, co je pro vás opravdu důležité a co vás naopak brzdí a omezuje. Získáte tím svobodu. Zbavíte se věcí, které vám už nepřinášejí žádný užitek ani potěšení. A pokud budete chtít vycestovat, usnadní vám to starosti například při delších cestách, kdy budete řešit, kam všechny věci dát.

To nejdůležitější v životě si nekoupíte

Alexander Sattler: „Raději budu vlastnit málo a vidět svět, než vlastnit svět a vidět z něj málo.“

Dnes je stále populárnější nejen žít, ale i cestovat s minimem věcí. Lidé, kteří tenhle životní styl vyznávají, se domnívají, že to nejdůležitější a nejcennější si nemůžete koupit. Tedy rodinu, přátele a hlavně zážitky.

Minimalismus vznikl z myšlenky, že právě v jednoduchosti je kouzlo. Není jen o tom „uklidit si doma“, je to jakýsi nový způsob života, který vám ušetří čas a ukáže, co v životě skutečně potřebujete. Nemusíte si vše kupovat. Leccos je možné vyrobit z běžných surovin – například zubní pastu, deodorant, domácí mýdlo místo sprchového gelu. Zároveň tím šetříte životní prostředí.

Zjistěte, co vás činí šťastnými

Minimalismus v životě znamená žít jednoduše a spokojeně. Jde o princip „vzdát se věcí a víc užívat přítomný okamžik“. Jak hlásá jedna česká blogerka Weef, míň věcí, víc zážitků. Díky tomu si víc všímáte krásy kolem a tolik se nestresujete konzumním způsobem života, tím pádem jste víc v pohodě a můžete si naplno užívat. Člověk by si měl určit priority a to, co ho dělá šťastným.

„Minimalismus je skvělý především v tom, že člověka osvobozuje psychicky. Nemusí tolik přemýšlet nad věcmi, které vlastní, nemá tak velký strach, a díky tomu má větší prostor přemýšlet o životně důležitých věcech a naplňovat svůj život tím, co pro něj má skutečný smysl,“ říká digitální nomád Martin Rosulek.

Užívejte si výhod minimalismu

Dlouho jsem žila v iluzi, že až si pořídím nový mobil, budu šťastnější, a až budu mít na svém kontě o dvě nuly víc, konečně budu spokojená. Ale není tomu tak. Ještě víc mě překvapilo, že prázdnota se prohlubovala, a já stále víc přemýšlela, jak z toho ven. Přitom to bylo tak jednoduché. Třeba taková nevinná procházka do přírody vám může tolik nabídnout. A vůbec nejlepší je vystoupení z vaší komfortní zóny.

Díky minimalismu se člověk zbavuje chaosu a nepořádku nejen ve věcech, ale i v životě. Není snad osvobozující vědět, že vám balení nezabere víc než pár minut a že nemusíte tahat ten obrovský, těžký kufr, ale jen malý batoh? Já osobně jsem se v minimalismu našla a hodlám ho vpustit do svého života jako věrného parťáka nejen na cesty.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

A kde ho vlastně můžete využít? Prakticky všude. Od cestování, bydlení, nakupování po stravování. Výhod tohoto životního stylu je mnoho:

 • Určíte si priority – například to, co je pro vás v životě důležité.
 • Umíte si vyhradit víc času na péči o sebe a své zdraví.
 • Míň se stresujete tím, co si o vás lidé myslí.
 • Umíte říci ne věcem, které nechcete dělat.
 • Umíte se radovat z maličkostí.
 • Neutrácíte tolik za blbosti.
 • Šetříte životní prostředí.
 • Nelpíte na věcech.

Praktikování minimalismu dle blogerů

Jak na cestách praktikují někteří blogeři minimalismus a co si vždy berou s sebou? Oslovila jsem pár blogerů, kteří mi ochotně předali své tipy k cestování.

Alexandra Kováčová – využívá multifunkční oblečení a kokosový olej

Od roku 2010 se živí cestovatelským blogem CrazySexyFunTraveler. Procestovala díky tomu více než 52 zemí, o kterých píše na blogu. Zaměřuje se na dobrodružné sporty, wellness, zdravý životný styl a jógu. Napsala již 5 e-booků o cestování, blogování i stravě. Tahle slovenská blogerka je také fitness poradkyně a organizuje i kurzy veganského stravování.

„Dlhé roky cestovania ma naučili mnoho vecí, samozrejme aj ako sa dobre zbaliť. Nerada so sebou vláčim veľa batožiny. Pokiaľ by som nemala všetku techniku na fotenie a písanie článkov, stačilo by mi tak 5 kíl. Aj na pol roka sa dokážem zbaliť len do príručnej batožiny. Nosím so sebou mini cestovný uterák vo veľkosti 5 cm, sarong, ktorý viem použiť na ležanie na pláži, ako šatku, namiesto šiat na plavky a veľa ďalších možností.

Vždy si balím multifunkčné oblečenie, ktoré sa dá využiť v rôznych situáciách, napr. jednofarebné legíny na túry namiesto riflí aj pod spoločenské šaty, keď je chladno. Najväčšiu časť mojej kozmetiky tvorí panenský kokosový olej, ktorý používam namiesto zubnej pasty, po opaľovaní, ako balzam na suché vlasy, telové mlieko atď. Tiež odporúčam zbaliť si iba to najobľúbenejšie oblečenie, inak je pravdepodobné, že si ho ani raz na cestách neoblečieš.“

Adam Marčan – nezapomíná na multifunkční nůž

Baví se rozvojem Naučmese.cz, jezdí na skejtu, rád vaří a pozoruje život kolem sebe. Je velký zastánce minimalismu a rád opouští komfortní zónu.

Jeho tipy „co s sebou“ jsou následující: 3–5 plátěných tašek (vhodné na ušpiněné věci, zbytky jídla, na pláž; zároveň se dají vyprat), uzavíratelnou plastovou misku. Pokud chce mít olej, aniž by s sebou tahal celou láhev, koupí si třeba sušená rajčata v oleji. Z potravin: kokosový olej (na pokožku, opalování, sex, vaření…), chia semínka, oříšky a datle pro rychlé dodání energie a tuku i zahánění hladu např. při dlouhém cestování, základní koření (jako sůl, pepř, skořici) a v neposlední řadě tento multifunkční nůž, který může během letu vzít i do příručního zavazadla.

Pokud se cestuje v páru, dívky můžou zredukovat svoje oblečení tím, že nosí nejen svetr jejich polovičky, ale i trička či košile, což také pomůže ušetřit spoustu místa.

Rozhovor s Adamem mimo jiné i o minimalismu si můžete přečíst na blogu Adam Marčan: „Chci každý den mít volný prostor pro sebe a jen tak být.“

Veronika Šubrtová – holkám doporučuje menstruační kalíšek

Znáte ji jako Weef, cestovatelskou blogerku i youtuberku zabývající se též zero waste. Holkám doporučuje menstruační kalíšek, který je praktický, ekologický a nevytváří žádný odpad. Dále s sebou vozí antibakteriální gel, suchý šampon, rychleschnoucí ručník i rychleschnoucí kalhotky, které ocení každá dívka. Ve svém videu ukazuje, že nejlepší je balit vše odděleně od spodního prádla po elektroniku.

Tohle video rozhodně stojí za zhlédnutí: Menstruační kalíšek, hygiena & tipy pro holky na cestách.

Martina Bechyňová – miluje spontánní a neplánované cesty

Copywriterka, blogerka a autorka knížky Minimalismus. V osobním životě je modrovláska, která je hlavou v oblacích a nohama pevně na zemi. Žije a dělá vždycky jen to, co ji baví a co jí dává smysl. Píše knížky, maluje, hodně se směje, často čte, píše básně, naslouchá lidem i hudbě, buduje svůj domov, anebo naopak cestuje daleko od něj, a obdivuje život se všemi pády i vzestupy.

„Přiznám se bez mučení, že úplně nejradši mám naprosto spontánní a neplánované cesty. Takové, na které se nejde extra připravit a o kterých předem nepřemýšlíte, protože jste je nečekali. Přitom stačí být jen trochu blázen – z Náplavky vyrazit rovnou na bus do Berlína, z večírku vzít taxík na letiště, protože jste si s přáteli koupili na poslední chvíli letenky a protože proč ne, anebo protáhnout krátký výlet na zámek až na pětisetkilometrový road trip, kdy není jasné, ve které zemi skončí.

Miluju to nepohodlí, když musím řešit komplikace až ve chvíli, kdy nastanou. Štěstí přeje nepřipraveným a otevřeným… Pak vás může spousta věcí jedině mile překvapit. A fakt se těším, až zase někam vyrazím jen s malou kabelkou a pár hodin poté budu několik stovek kilometrů od domova pátrat, kde si koupím kartáček na zuby, přeperu spodní prádlo a jestli budu spát na čerstvě povlečené posteli, nebo zkroucená v autě.“

Martin Rosulekstačí mu jedna mikina na 4 měsíce

Práci na dálku a cestování spojil do životního stylu digitálního nomádství. Začínal jako on-line marketér se specializací na SEO. Nyní buduje affiliate webové projekty. Podniká na volné noze, experimentuje s investováním, bloguje a přednáší. Snaží se žít v přítomnosti, přesto má stále velké sny o budoucnosti. Rád sdílí své zkušenosti a zážitky.

„Když balím na cesty, snažím se vždy poučit z minulých cest. Je jasné, že napoprvé člověk nezabalí dobře, ale cílem je, aby neopakoval stejné chyby. Jedny boty do Jižní Ameriky na půlroční cestu prostě stačí – bez ohledu na to, že člověk bude u moře, v tropickém pásmu i v 5000 m n. m.

Minimalismus znamená taky kompromis. Kalhoty s odepínacími nohavicemi jsou skvělý vynález, který cestovateli dá kalhoty i kraťasy zároveň. Plavky kraťasy taky plní dvojí funkci. Víc kraťas netřeba brát, i když jedete na 4 měsíce do Asie. V Čechách by člověk vystřídal mikin hned několik, ale já ani po 4 měsících v Latinské Americe necítím potřebu mít víc jak jeden kus. Pak tu jsou samozřejmě takový srandy jako lžíce–vidlička–nůž v jednom. Minimalismus je taky o praktičnosti.“

Petra Voráčková – míchá instantní kávu se sušeným mlékem

Petra alias Restless Child je mladá odvážná cestovatelka a také youtuberka, která si vždy bere deku, čelovku, škrabošku na spaní, oblíbenou knížku na dlouhé čekání na letišti či do vlaku, power banku, lékárničku s tím nejnutnějším (náplasti, obvaz, prášky na bolest hlavy, toaletní papír i namísto papírových kapesníčků), malou skleničku s instantní kávou smíchanou se sušeným mlékem (čímž ušetříte místo i peníze) nebo třeba malý zámek, který uplatníte např. v hostelu nebo kdekoli jinde jen pro pocit většího bezpečí.

Petra Voráčková byla vybraná do článku 14 nejlepších českých cestovatelských účtů na Istagramu

Na co ještě myslet:

 • Co nejvíc věcí (nejlépe ty nejobjemnější) mějte na sobě, plně využijte kapes.
 • Pokud necestujete zrovna někam pod stan, nemusíte brát téměř žádné kosmetické potřeby. Koupíte je v hostelu, hotelu apod.
 • Na kratší cesty můžete vyrazit jen s minikabelkou/batůžkem, tedy jen s tím, co máte na sobě, a potom na místě koupíte v sekáči šaty „nové“.
 • Nevíte si rady při balení? Na YouTube najdete spoustu návodů, jak si prakticky zabalit.

Dvě minimalistické kuriozity

 • Byl vytvořen speciální kabát, do kterého se vejde až 15 kg věcí (včetně třeba laptopu). Dá se složit i jako příruční taška.
 • Muž na sebe oblékl 60 triček a devatery džíny, jen aby se vyhnul poplatkům za další zavazadlo. O tom už ale minimalismus není.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Minimalistický závěr

Pořád si myslíte, že vás ty nové adidasky udělají šťastnější či sebevědomější než „hurá akce“ s partou přátel? Být, či nebýt minimalistou – to je, oč tu běží.

Právě minimalismus vás učí, jak se oprostit od věcí, které vás brzdí v opravdovém naplnění vašeho života. Čas a peníze, které díky tomu ušetříte, můžete plně věnovat vašim zájmům, rodině, cestování apod.

Pro mě osobně minimalismus znamená něco hlubšího než jen zredukovat šatník. Je jako cesta, při které si stanovíte směr i cíl podle sebe a svého vnitřního pocitu.

A co minimalismus znamená pro vás?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Komentář

 1. Super přehled, téměř vyčerpávající 🙂 pro inspiraci posílám link na svůj článek, jak vyrazit na služební cestu přes noc minimalisticky (jen s jednou kabelkou), třeba také někomu přidá pár tipů https://www.pruhovaneleto.cz/post/minimalismus-na-cestach

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!