Základní dovednosti pro přežití by měl mít každý cestovatel. Pro „civilní“ situace v 21. století je přežití o něčem jiném, než co vidíte v televizních reality show nebo v příručkách o přežití pro SAS.

Dovednosti se vám totiž nemusí hodit jen při ztroskotání na pustém ostrově, ale i ve spoustě dalších situací. Při cestování stopem nikoho neseženete, při výšlapu mimo civilizaci zabloudíte, v autě uprostřed ničeho vám dojde benzin, zapadnete v horské chatě kvůli nečekané sněhové bouři, zastihnou vás záplavy nebo zemětřesení a musíte přečkat dva tři dny, než vás evakuují do bezpečí.

Může to být v podstatě jakákoliv situace, kdy se neplánovaně ocitnete odříznutí od okolního světa.

Postupně probereme:

 • co je dobré zařídit před cestou do vzdálenějších oblastí
 • 3 základní věci, které potřebujete zajistit
 • jaké vybavení je dobré přibalit na cesty
 • něco o psychologii v krizové situaci
 • proč nemusí být výhra, když jste nuceni přežívat se skupinkou dalších lidí

Nečekejte tedy kaskadérské kousky, které předvádí Bear Grylls v pořadech o přežití, ale velmi jednoduchá pravidla. I když už jste toho nacestovali hodně, nebo znáte cestovatele, kteří projeli celý svět a nic se jim nestalo, neznamená to, že se podobné situace nestávají, a rozhodně budete mít obrovskou výhodu, pokud budete mít přehled o základech přežití.

Příprava před cestou

Sepište základní harmonogram cesty (kudy přibližně pojedete a v jaké časy/dny budete projíždět checkpointy), ten potom někomu, kdo s vámi nejede, předejte a domluvte se na pravidelném hlášení – třeba SMSkou. Pokud náhodou k nějaké nečekané situaci dojde, hledání se zúží na polohu od vašeho posledního hlášení směrem k následujícímu. A to je pořád lepší, než hledat „na cestě po Africe“.

Před cestou nezapomeňte ani na své zdraví. Co vše je dobré zařídit si můžete přečíst v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Také u vašeho „kontaktu“ nechte adresy a telefonní čísla míst, kde se budete zdržovat (hotel, dům z Airbnb, z Couchsurfingu atd.). Dobré je také znát a mít zapsanou adresu a kontakt na české velvyslanectví v dané zemi a čísla na tísňové linky. Mějte je vytisknuté na kartičce s sebou. Zde je pro ilustraci informační karta, kterou jsem vyrobil před cestou do Mexika. Tu samou jsem předal i své kontaktní osobě v Čechách.

Určitě se zaregistrujte v šikovné službě DROZD, kterou pro cestovatele provozuje naše ministerstvo zahraničí. Zadáte, kdy a kam jedete, kontaktní informace na vaše blízké, aby je mohli v případě nějaké pohromy informovat, a hlavně kontakty na vás, aby vám mohli poslat mail nebo SMSku, pokud by se stala / hrozila nějaká katastrofa, teroristický útok nebo nepokoje v oblasti, kde jste nebo kam se chystáte.

Pro případ ztráty dokladů si okopírujte pas/občanku, řidičák a průkaz pojišťovny a také si je vyfoťte a nahrajte do cloudu (třeba Google Drive, Dropbox nebo iCloud).

Bonusový tip pro náročné: Když jedete do oblastí mimo „domovské“ podnebí a kontinent, neuškodí zjistit si něco o daném místě a prostředí předem. Např. jestli hrozí nějaké přírodní katastrofy nebo zda jsou tam životu nebezpečná zvířata/rostliny (a jak vypadají).

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pravidlo tří

Dobře zapamatovatelné „pravidlo tří“ nám přesně říká, v jakém pořadí je důležité zajistit jednotlivé zdroje:

 • 3 minuty přežiješ bez vzduchu
 • 3 hodiny přežiješ bez tepla
 • 3 dny přežiješ bez vody
 • 3 týdny přežiješ bez jídla

Pořád ale mějte na paměti, že po tyto časy přežijete, ovšem jejich nedostatek na vás začne působit dřív, takže neplánujte s tím, že například 3 dny nemusíte nic pít. Voda je hodně důležitá, ale podchladit se můžete mnohem rychleji. Pokud vám bude zima, pro zahřátí tělo spotřebovává spoustu energie – kterou nemáte a bez jídla nemáte jak doplnit.

Vybavení pro přežití

Vybavení pro přežití se liší podle situací, ve kterých se můžete ocitnout, podle počasí/podnebí, podle typu vašeho cestování (do báglu se vejde něco jiného než do kufru auta, a pokud letíte, dost se také omezuje, co můžete vzít na palubu).

Když zavoláte pomoc, nebudete muset nikde přežívat dny a týdny

První priorita, kterou při cestování určitě potřebujeme, je spojení s okolním světem.

Základ je tedy mobil s možností dovolat se ze zahraničí. S roamingem by to neměl být žádný problém, pokud jedete na pár dní jednou za rok, jen to někde nebude nejlevnější, ale když se bavíme o situacích, kdy jde o život, nějaká desetikoruna nehraje roli.

Pro pravidelnou komunikaci z ciziny je dobré sáhnout třeba po ChatSim, zvlášť když cestujete přes více zemí. Dík mobilním datům (třeba na ChatSim, kde jsou levná) můžete na iPhonu zapnout službu Najít přátele a oni pak v případě potřeby vidí na mapě vaši přesnou polohu.

Aby vám mobil k něčemu byl, přibalte power banku, ne všude totiž bude možné nabíjet ze zásuvky. Pro kratší výlety stačí nějaká obyčejná (ideálně tak s dvojnásobnou kapacitou baterky ve vašem mobilu), na delší výlety nebo mimo civilizaci sáhněte po power bance se solárním dobíjením. Samozřejmostí je pak propojovací kabel, abyste vůbec mohli dobíjet.

Buďte v teple

Druhá priorita je teplo – to zajistíme vhodným oblečením a ochranou před deštěm (slabá nepromokavá bunda skoro nic neváží, ale když ji nemáte, postačí skládací igelitové pončo). Při malé váze a se spoustou různých využití se hodí izotermická fólie (z autolékárničky). Také to chce mít něco k rozdělání ohně (zapalovač nebo sirky plně postačí, není nutné tahat křesadlo nebo lupu).

Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace na cestách?

Mít co pít

Třetí priorita je voda – láhev na vodu u sebe máte vždy. Zkuste se ale připravit i na situace, kdy vám voda dojde a budete ji muset doplnit z přírodních zdrojů. Určitě vám nedoporučuji pít ji rovnou – kvůli možným infekcím. Nejjednodušší je přibalit filtrovací tabletky na vodu, anebo kovový hrnek (nebo rovnou kovovou láhev na vodu), abyste mohli nalezenou vodu převařit.

Bonusový tip pro náročné: Pokud chcete být opravdu připravení na nejrůznější situace, třeba na opravu nebo výrobu vybavení, hodí se mít s sebou kus pevného provázku, duct tape (pevnou stříbrnou izolepu, stačí kousek přemotat na starou kreditku) a nůž. Pokud necestujete letadlem, dobrou volbou je nůž švýcarský armádní, na palubu letadla ho ale vyměňte třeba za nářaďový klíč, který zapadne mezi ostatní klíče a při kontrole by s ním neměl být problém – mně zatím vždy prošel.

Vybavení pro přežití, které vozí s sebou Vlasta Polách

Vybavení pro přežití, které vozí s sebou Vlasta Polách

Psychika při krizové situaci

Váš přístup je nejdůležitější při jakékoliv krizové situaci. Nevzdávejte se! Nehledě na situaci a jak si zrovna myslíte, že je špatná, vždycky je naděje.

Velmi důležité je uvědomit si a počítat s tím, že vaše plány nemusí vždy vyjít (a většinou napoprvé nevyjdou), proto se snažte nepodléhat emocím a stále hledejte nové způsoby, jak se dostat do bezpečí.

Pokud cestujete ve více lidech a musíte najednou čelit přežití, je často mnohem větší problém udržet dobrou morálku ve skupině, aby nikdo nepanikařil a nevzdával to, než problémy se samotným přežíváním.

Lidský mozek reaguje na nepříznivou zprávu/situaci podle následujícího vzorce – ve fázích:

 1. popření celé situace
 2. agrese/vztek/zlost
 3. smlouvání
 4. deprese
 5. přijetí/smíření

Člověk si projde všemi fázemi, každá je ale různě dlouhá (od hodin až po měsíce – nejdelší bývá deprese). Abyste celou situaci zvládli, je potřeba rozpoznat, v jaké fázi jsou vaši parťáci, a podle toho s nimi jednat.

Snažte se posouvat vždy dopředu (sebe i parťáky), abyste mohli naplno využít svůj potenciál pro řešení nestandardních situací. Pokud si jednotlivé fáze uvědomíte a dokážete je pojmenovat, mnohem rychleji se s nimi vypořádáte.

Také se snažte všem lidem ve skupině dát nějakou práci, aby se soustředili na ni, nikoli na svoje „nepohodlí“.

Kam dál? 7 nejčastějších úrazů na cestách. Jak se s nimi vypořádat a minimalizovat následky.

Šťastnou cestu bez krizových situací

Situace o přežití se můžou objevit náhle, ale s chladnou hlavou a základními dovednostmi se dají stejně rychle vyřešit. Jakékoli vybavení vám to usnadní, ale neznamená to, že bez něj to nejde. Zde platí – stejně jako při první pomoci – že čím více znalostí máte, tím méně vybavení potřebujete. Nenechte se zaskočit. Pro šťastný návrat z vašich cest stačí málo přípravy.

Vlasta Polách
Vlasta je instruktor první pomoci s pětiletou praxí. Mimo první pomoci učí i sebeobranu a přežití v krizových situacích. V Čechách i v zahraničí naučil přes 900 studentů zachraňovat životy a sám má na kontě 7 zachráněných lidí. Na blogu píše další tipy a návody na první pomoc, najdete zde i odkaz na on-line kurz 1. pomoci pro děti.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled