Jak přežít krizové situace při cestování

18.09.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Základní dovednosti pro přežití by měl mít každý cestovatel. Pro „civilní“ situace v 21. století je přežití o něčem jiném, než co vidíte v televizních reality show nebo v příručkách o přežití pro SAS.

Dovednosti se vám totiž nemusí hodit jen při ztroskotání na pustém ostrově, ale i ve spoustě dalších situací. Při cestování stopem nikoho neseženete, při výšlapu mimo civilizaci zabloudíte, v autě uprostřed ničeho vám dojde benzin, zapadnete v horské chatě kvůli nečekané sněhové bouři, zastihnou vás záplavy nebo zemětřesení a musíte přečkat dva tři dny, než vás evakuují do bezpečí.

Může to být v podstatě jakákoliv situace, kdy se neplánovaně ocitnete odříznutí od okolního světa.

Postupně probereme:

 • co je dobré zařídit před cestou do vzdálenějších oblastí
 • 3 základní věci, které potřebujete zajistit
 • jaké vybavení je dobré přibalit na cesty
 • něco o psychologii v krizové situaci
 • proč nemusí být výhra, když jste nuceni přežívat se skupinkou dalších lidí

Nečekejte tedy kaskadérské kousky, které předvádí Bear Grylls v pořadech o přežití, ale velmi jednoduchá pravidla. I když už jste toho nacestovali hodně, nebo znáte cestovatele, kteří projeli celý svět a nic se jim nestalo, neznamená to, že se podobné situace nestávají, a rozhodně budete mít obrovskou výhodu, pokud budete mít přehled o základech přežití.

Příprava před cestou

Sepište základní harmonogram cesty (kudy přibližně pojedete a v jaké časy/dny budete projíždět checkpointy), ten potom někomu, kdo s vámi nejede, předejte a domluvte se na pravidelném hlášení – třeba SMSkou. Pokud náhodou k nějaké nečekané situaci dojde, hledání se zúží na polohu od vašeho posledního hlášení směrem k následujícímu. A to je pořád lepší, než hledat „na cestě po Africe“.

Před cestou nezapomeňte ani na své zdraví. Co vše je dobré zařídit si můžete přečíst v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Také u vašeho „kontaktu“ nechte adresy a telefonní čísla míst, kde se budete zdržovat (hotel, dům z Airbnb, z Couchsurfingu atd.). Dobré je také znát a mít zapsanou adresu a kontakt na české velvyslanectví v dané zemi a čísla na tísňové linky. Mějte je vytisknuté na kartičce s sebou. Zde je pro ilustraci informační karta, kterou jsem vyrobil před cestou do Mexika. Tu samou jsem předal i své kontaktní osobě v Čechách.

Určitě se zaregistrujte v šikovné službě DROZD, kterou pro cestovatele provozuje naše ministerstvo zahraničí. Zadáte, kdy a kam jedete, kontaktní informace na vaše blízké, aby je mohli v případě nějaké pohromy informovat, a hlavně kontakty na vás, aby vám mohli poslat mail nebo SMSku, pokud by se stala / hrozila nějaká katastrofa, teroristický útok nebo nepokoje v oblasti, kde jste nebo kam se chystáte.

Pro případ ztráty dokladů si okopírujte pas/občanku, řidičák a průkaz pojišťovny a také si je vyfoťte a nahrajte do cloudu (třeba Google Drive, Dropbox nebo iCloud).

Bonusový tip pro náročné: Když jedete do oblastí mimo „domovské“ podnebí a kontinent, neuškodí zjistit si něco o daném místě a prostředí předem. Např. jestli hrozí nějaké přírodní katastrofy nebo zda jsou tam životu nebezpečná zvířata/rostliny (a jak vypadají).

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Pravidlo tří

Dobře zapamatovatelné „pravidlo tří“ nám přesně říká, v jakém pořadí je důležité zajistit jednotlivé zdroje:

 • 3 minuty přežiješ bez vzduchu
 • 3 hodiny přežiješ bez tepla
 • 3 dny přežiješ bez vody
 • 3 týdny přežiješ bez jídla

Pořád ale mějte na paměti, že po tyto časy přežijete, ovšem jejich nedostatek na vás začne působit dřív, takže neplánujte s tím, že například 3 dny nemusíte nic pít. Voda je hodně důležitá, ale podchladit se můžete mnohem rychleji. Pokud vám bude zima, pro zahřátí tělo spotřebovává spoustu energie – kterou nemáte a bez jídla nemáte jak doplnit.

Vybavení pro přežití

Vybavení pro přežití se liší podle situací, ve kterých se můžete ocitnout, podle počasí/podnebí, podle typu vašeho cestování (do báglu se vejde něco jiného než do kufru auta, a pokud letíte, dost se také omezuje, co můžete vzít na palubu).

Když zavoláte pomoc, nebudete muset nikde přežívat dny a týdny

První priorita, kterou při cestování určitě potřebujeme, je spojení s okolním světem.

Základ je tedy mobil s možností dovolat se ze zahraničí. S roamingem by to neměl být žádný problém, pokud jedete na pár dní jednou za rok, jen to někde nebude nejlevnější, ale když se bavíme o situacích, kdy jde o život, nějaká desetikoruna nehraje roli.

Pro pravidelnou komunikaci z ciziny je dobré sáhnout třeba po ChatSim, zvlášť když cestujete přes více zemí. Dík mobilním datům (třeba na ChatSim, kde jsou levná) můžete na iPhonu zapnout službu Najít přátele a oni pak v případě potřeby vidí na mapě vaši přesnou polohu.

Aby vám mobil k něčemu byl, přibalte power banku, ne všude totiž bude možné nabíjet ze zásuvky. Pro kratší výlety stačí nějaká obyčejná (ideálně tak s dvojnásobnou kapacitou baterky ve vašem mobilu), na delší výlety nebo mimo civilizaci sáhněte po power bance se solárním dobíjením. Samozřejmostí je pak propojovací kabel, abyste vůbec mohli dobíjet.

Buďte v teple

Druhá priorita je teplo – to zajistíme vhodným oblečením a ochranou před deštěm (slabá nepromokavá bunda skoro nic neváží, ale když ji nemáte, postačí skládací igelitové pončo). Při malé váze a se spoustou různých využití se hodí izotermická fólie (z autolékárničky). Také to chce mít něco k rozdělání ohně (zapalovač nebo sirky plně postačí, není nutné tahat křesadlo nebo lupu).

Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace na cestách?

Mít co pít

Třetí priorita je voda – láhev na vodu u sebe máte vždy. Zkuste se ale připravit i na situace, kdy vám voda dojde a budete ji muset doplnit z přírodních zdrojů. Určitě vám nedoporučuji pít ji rovnou – kvůli možným infekcím. Nejjednodušší je přibalit filtrovací tabletky na vodu, anebo kovový hrnek (nebo rovnou kovovou láhev na vodu), abyste mohli nalezenou vodu převařit.

Bonusový tip pro náročné: Pokud chcete být opravdu připravení na nejrůznější situace, třeba na opravu nebo výrobu vybavení, hodí se mít s sebou kus pevného provázku, duct tape (pevnou stříbrnou izolepu, stačí kousek přemotat na starou kreditku) a nůž. Pokud necestujete letadlem, dobrou volbou je nůž švýcarský armádní, na palubu letadla ho ale vyměňte třeba za nářaďový klíč, který zapadne mezi ostatní klíče a při kontrole by s ním neměl být problém – mně zatím vždy prošel.

Vybavení pro přežití, které vozí s sebou Vlasta Polách

Vybavení pro přežití, které vozí s sebou Vlasta Polách

Psychika při krizové situaci

Váš přístup je nejdůležitější při jakékoliv krizové situaci. Nevzdávejte se! Nehledě na situaci a jak si zrovna myslíte, že je špatná, vždycky je naděje.

Velmi důležité je uvědomit si a počítat s tím, že vaše plány nemusí vždy vyjít (a většinou napoprvé nevyjdou), proto se snažte nepodléhat emocím a stále hledejte nové způsoby, jak se dostat do bezpečí.

Pokud cestujete ve více lidech a musíte najednou čelit přežití, je často mnohem větší problém udržet dobrou morálku ve skupině, aby nikdo nepanikařil a nevzdával to, než problémy se samotným přežíváním.

Lidský mozek reaguje na nepříznivou zprávu/situaci podle následujícího vzorce – ve fázích:

 1. popření celé situace
 2. agrese/vztek/zlost
 3. smlouvání
 4. deprese
 5. přijetí/smíření

Člověk si projde všemi fázemi, každá je ale různě dlouhá (od hodin až po měsíce – nejdelší bývá deprese). Abyste celou situaci zvládli, je potřeba rozpoznat, v jaké fázi jsou vaši parťáci, a podle toho s nimi jednat.

Snažte se posouvat vždy dopředu (sebe i parťáky), abyste mohli naplno využít svůj potenciál pro řešení nestandardních situací. Pokud si jednotlivé fáze uvědomíte a dokážete je pojmenovat, mnohem rychleji se s nimi vypořádáte.

Také se snažte všem lidem ve skupině dát nějakou práci, aby se soustředili na ni, nikoli na svoje „nepohodlí“.

Kam dál? 7 nejčastějších úrazů na cestách. Jak se s nimi vypořádat a minimalizovat následky.

Šťastnou cestu bez krizových situací

Situace o přežití se můžou objevit náhle, ale s chladnou hlavou a základními dovednostmi se dají stejně rychle vyřešit. Jakékoli vybavení vám to usnadní, ale neznamená to, že bez něj to nejde. Zde platí – stejně jako při první pomoci – že čím více znalostí máte, tím méně vybavení potřebujete. Nenechte se zaskočit. Pro šťastný návrat z vašich cest stačí málo přípravy.

Vlasta Polách
Vlasta je instruktor první pomoci s pětiletou praxí. Mimo první pomoci učí i sebeobranu a přežití v krizových situacích. V Čechách i v zahraničí naučil přes 900 studentů zachraňovat životy a sám má na kontě 7 zachráněných lidí. Na blogu píše další tipy a návody na první pomoc, najdete zde i odkaz na on-line kurz 1. pomoci pro děti.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!