7 nejčastějších úrazů na cestách. Jak se s nimi vypořádat a minimalizovat následky

04.09.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Zdravotnická příprava na cesty není jen o zachraňování z průšvihů. Když jste připraveni předem, maléry mnohem rychleji vyřešíte, navíc se řadě z nich úplně vyhnete. I když jsou cestovatelé, kteří se nepřipravují a nic se jim nikdy nestalo, není to jen o štěstí.

Bez pevného zdraví si neužijete ani výlet na Karlštejn, natož dovolenou či dlouhodobý pobyt v zahraničí. Zjistili jsme za vás potřebné informace o tom, co před odjezdem zajistit po zdravotní stránce, které doktory navštívit, jaké očkování neopomenout, jaké vybrat cestovní pojištění, čím vybavit lékárničku. Už víte, na kterých 7 nejběžnějších zdravotních komplikací a nemocí můžete narazit a hlavně, jak se s nimi vypořádat?

Na cestách se samozřejmě můžou přihodit i úrazy. Seznamem 7 nejběžnějších úrazů navazujeme na předchozí téma. Určitě vám přejeme, abyste o úrazech na cestách jen četli a nemuseli je řešit. Pokud to ale bude nutné, po tomto článku si s nimi poradíte jako profík.

Pojďme se podívat na řešení úrazů, kterým se nepovedlo předejít. Jaké hrozí? Jak se rozdělují? Jak se řeší?

Akutní stavy

Nestávají se často, jsou ale nejnebezpečnější. Když nic neuděláte (nebo to neuděláte správně a včas), můžou mít fatální následky. Tyto stavy většinou nepočkají ani na příjezd záchranky. V Praze je průměrná doba dojezdu záchranky 7 minut – a stejně to nestačí. V zahraničí, obzvlášť v méně civilizovaných zemích, může být tato doba násobně delší, pokud se vůbec nějaké pomoci dovoláte.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Tip: Před cestou do zahraničí zjistěte, jaká tísňová čísla používat a které tísňové linky komunikují ve stejném jazyce jako vy. V zemích EU je univerzální tísňové číslo 112, v Americe 911. Čísla v ostatních státech najdete na této mapce.

Masivní krvácení

Nejvíce se na cestách vyskytuje při autonehodách. Hrozí ale, i když necestujete autem – na motorce, na kole, na koloběžce i při cestování pěšky.

Ze všech stavů, které eventuálně budete řešit, je nejnebezpečnější – krvácení musíte zastavit v desítkách sekund až několika málo minutách. Je řada typů krvácení a s tím spojených způsobů, jak je zastavit.

Lépe se to ukazuje než popisuje, proto koukněte na video z mého kurzu o zástavě krvácení. Upozorňuji, že video je pro maminky, které ošetřují své dítě, nemusí se tedy chránit před infekcí přenášenou krví. Pokud ošetřujete kohokoli cizího, nezapomeňte na ochranné zdravotnické rukavice.

Bezvědomí

Stav, kdy člověk nereaguje na žádné podněty, může mít spoustu příčin – to ale nemá vliv na nebezpečnost a způsob řešení. Při bezvědomí člověk neovládá své svaly, je tedy obrovské riziko, že mu zapadne jazyk a udusí se.

Jak můžete pomoci?

 • Když uvidíte člověka v bezvědomí, než se k němu rozeběhnete, pokuste se zjistit, proč tam leží, zda vám nehrozí to samé (srazilo ho auto, něco mu spadlo na hlavu, někdo ho zbil, po něčem uklouzl, úraz elektrickým proudem…), abyste nakonec neleželi vedle něho.
 • Nejdříve opatrně zakloňte hlavu, abyste zprůchodnili dýchací cesty.
 • Zkontrolujte, jestli dýchá (postup se dozvíte v kurzu první pomoci), zavolejte záchranku.
 • Pokud dýchá, držte záklon hlavy, aby dýchat nepřestal.
 • Pokud nedýchá, ihned zahajte masáž srdce. Ruce přijdou na střed hrudníku, při frekvenci 100 stlačení/min do hloubky 1/3 hrudníku. To je potřeba natrénovat na kurzu první pomoci.
 • Pokud umíte z kurzu první pomoci i dýchání z úst do úst a máte u sebe resuscitační roušku (zabrání přenosu infekce), tak se do něj pusťte, jinak zůstaňte jen u masáže srdce.

První pomoc

Drobnější úrazy – tzv. ošetřovatelství

Jsou mnohem častější než akutní stavy. Nejsou smrtelné, ale zkazí den. Když se neřeší vůbec, můžou vést třeba až k bezvědomí, nejde ale o vteřiny ani minuty jako u akutních stavů, než začnou být opravdu nebezpečné.

Hrozící úrazy se liší podle roční doby a typu aktivit při cestování.

Pořezání, odřeniny

Doma se stávají často a není potřeba je moc řešit – jenže mimo civilizaci a s jinou úrovní hygieny můžou vést k velmi nepříjemným infekcím.

 • Základní prevencí je očkování proti tetanu.
 • Po odření nebo pořezání je třeba ránu vyčistit a vydezinfikovat.
 • Vyčištění je nejjednodušší pod tekoucí vodou (pokud jste mimo civilizaci a nejste si jisti kvalitou vody, opláchněte ránu balenou vodou).
 • Na dezinfekci jsou pro cestování nalehko nejvhodnější malé čtverečky napuštěné alkoholem (tzv. sterilní tampon s dezinfekcí).
 • V nouzi budete muset obětovat pár kapek domácí slivovice, kterou vezete s sebou. U pálenky jsme s obsahem alkoholu na hranici použitelnosti. Cokoliv slabšího nemá cenu používat, takže polévat se pivem může být sice zábava, ale ránu vám to nevydezinfikuje.
 • Nakonec stačí přelepit náplastí. U větších ran použijte obvaz nebo velkou náplast (dělají se i 10 x 10 cm).
 • Při rozsáhlejších otevřených poraněních mimo civilizaci a bez lékařské pomoci na dosah je dobré podat širokospektrální antibiotika a neriskovat infekci. Pokud si použitím nejste jisti, radši se zeptejte nějakého přítele na telefonu (ideálně doktora).
Krvácení

Krvácení

Popáleniny

Nezáleží, jestli jsou od horké vody, od ohně, rozpáleného kovu nebo třeba od slunce. Nebudu zacházet do detailů o stupních popálenin a různém rozsahu. Základním řešením je popáleninu chladit. A chladit ji dlouho. Pod proudem studené (ne ledové) vody chlaďte místo aspoň 10 minut. Významně může pomoci také chladivý gel na popáleniny (Water-Jel).

Pokud se nacházíte ve „špinavém“ prostředí, je dobré popálené místo ještě překrýt (kvůli infekci) třeba průhlednou potravinářskou fólií. Běžný obvaz není nejvhodnější, protože přilne k popálené části a při snímání ho strhnete i s kůží. Popálené místo také hodně nateče, překrytí tedy musí být volné, aby se po otoku místo nezaškrtilo. Při rozsáhlejších popáleninách na těle (větších než plocha dlaně) a při jakkoli velkých popáleninách v obličeji zajděte co nejdřív k doktorovi.

Popáleniny

Popáleniny

Pohmožděný/podvrtnutý kotník

Je častým poraněním při pěších túrách. Pokud se pohybujete jen po svých, může dost nepříjemně ovlivnit průběh další cesty. Kloub bude hodně bolestivý, nebudete s ním moct normálně hýbat, začne otékat a můžou se objevit i krevní podlitiny.

Jak řešit? Kloub je třeba pevně stáhnout elastickým obinadlem a snažit se co nejmíň namáhat. Bude to bolet. Pro zmírnění bolesti můžete chladit a vzít si běžné prášky na bolest (např. Paralen). Ve velké lékárničce doporučuji vozit i Ibalgin gel / Voltaren gel a tyto přípravky proti bolesti namazat přímo tam, kde jsou potřeba.

Podvrtnutý kotník

Podvrtnutý kotník

Puchýře

Puchýře na nohách také můžou ovlivnit průběh (nebo aspoň příjemnost) pěšího cestování. Zde je nejdůležitější prevence – vhodné boty, v uzavřených botách nechodit na boso.

Jak vybrat trekové boty, které budou vaší druhou kůží a budou sloužit stovky kilometrů, je popsáno v článku.

Když už se puchýř objeví, nepropichujte ho. Jen omyjte pod teplou vodou s mýdlem, osušte a přelepte náplastí, ideálně gelovou na puchýře (např. Compeed). Aby náplast lépe držela, před nalepením ji zahřejte rukama a po nalepení přes ni přetáhněte ponožku, aby ji pomáhala držet na místě. Náplast vstřebává vlhkost z puchýře. Nechte ji na místě, sama po cca 2 dnech odpadne.

Podchlazení

Nejvíc hrozí při pobytu v chladných oblastech, ale stejně tak na poušti, kde teploty v noci hodně klesají.

Univerzální pravidlo zní, že pokud jste se podchladili pomalu, pomalu se zahřívejte, pokud jste prochladli rychle, rychle se ohřejte. Pokud rychle zahřejete člověka, který byl dlouhodobě podchlazený, roztáhnou se mu cévy, do srdce se dostane nejstudenější krev z povrchu těla a může dojít až k zástavě srdce. Sálavé teplo z ohně mu také může způsobit popáleniny. Je tedy potřeba čas, aby se s tím tělo popralo postupně. Pokud jste naopak vyběhli na pár minut ven a jste jen lehce podchlazení, ohřátí u ohně vás z toho rychle dostane.

Nezůstávejte v mokrém a vlhkém oblečení, posilněte se teplými nápoji a vysoce energetickými potravinami – čokoládou nebo hroznovým cukrem. Určitě se vyhněte alkoholu – rozšiřuje cévy, vede tedy k ještě větší ztrátě tepla a dalšímu podchlazení.

Podchlazení se obtížně řeší, ale lehce se mu předchází. Nejvíc tepla uniká hlavou, pomůže tedy čepice. Také je třeba dostatečné oblečení podle počasí a pomůžou i chemické ohřívací polštářky. Stojí pár korun a hřejí několik hodin.

Podchlazení

Podchlazení

Cestujeme s dětmi

Pokud budete cestovat s dětmi, je třeba vzdělat se i v této oblasti – první pomoc pro děti se liší od dospělých, liší se i postupy pro různě staré děti.

Také nezapomínejte na to, že většině úrazů se dá předejít – nestávají se náhodou, ale vždy jim předchází nějaká riziková situace. Pokud se chcete dozvědět více o řešení akutních stavů a specifikách první pomoci pro děti, mrkněte na můj kurz Prevence a řešení úrazů dětí.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Projít kurzem první pomoci doporučuji všem členům (i děti od cca 10 let jsou schopny provést život zachraňující úkony naprosto přesně). Z vlastní zkušenosti vím, že nestačí, když se v první pomoci vyzná jen jeden člen expedice – pokud bude zraněným právě on, není nikdo další, kdo by mu pomohl.

Obecně platí, že čím víc toho umíte a čím víc znalostí máte, tím méně vybavení potřebujete. A při cestování opravdu nebývá moc místa nazbyt.

Pokud tedy zatím zdravotnickou výbavu nemáte, určitě investujte nejdřív do vzdělávání v první pomoci, zejména v řešení akutních stavů, a až potom nakupte materiál, s kterým jste se naučili zacházet.

Vlasta Polách
Vlasta je instruktor první pomoci s pětiletou praxí. V Čechách i v zahraničí naučil více než 900 studentů, jak zachraňovat životy, sám má na kontě 7 zachráněných lidí. Absolvoval desítky kurzů první pomoci – jak civilní, tak vojenské, například Combat Medic. Na svém blogu píše další tipy a návody na první pomoc a pro maminky pořádá také on-line kurz Prevence a řešení úrazů dětí.

Dále by vás mohl zajímat článek Kde sehnat nejlepší roční pojištění

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!