Zdravotnická příprava na cesty není jen o zachraňování z průšvihů. Když jste připraveni předem, zdravotní maléry mnohem rychleji vyřešíte, navíc se řadě z nich úplně vyhnete. 

Bez pevného zdraví si neužijete ani výlet na Karlštejn, natož dovolenou či dlouhodobý pobyt v zahraničí. V minulém článku jsme se podrobně věnovali prevenci aneb jak se na cesty připravit tak, abyste minimalizovali možné zdravotní komplikace. Řešili jsme, co před odjezdem zajistit po zdravotní stránce, které doktory navštívit, jaké očkování neopomenout, jaké vybrat cestovní pojištění, čím vybavit lékárničku. 

Tentokrát se budeme věnovat úrazům, kterým se během cestování nepovedlo předejít. Jaká rizika hrozí? Jak se řeší první pomoc při cestování? A na co si dát pozor?

Akutní stavy

Nestávají se často, jsou ale nejnebezpečnější. Když nic neuděláte (nebo to neuděláte správně a včas), můžou mít fatální následky. Tyto stavy většinou nepočkají ani na příjezd záchranky. V Praze je průměrná doba dojezdu záchranky 7 minut – a stejně to nestačí. V zahraničí, obzvlášť v méně civilizovaných zemích, může být tato doba násobně delší, pokud se vůbec nějaké pomoci dovoláte.

Tip: Před cestou do zahraničí zjistěte, jaká tísňová čísla používat a které tísňové linky komunikují ve stejném jazyce jako vy. V zemích EU je univerzální tísňové číslo 112, v Americe 911. Čísla v ostatních státech najdete třeba zde.

sanitka

Před cestou si zjistěte základní tísňová čísla

Masivní krvácení

Nejvíce se na cestách vyskytuje při autonehodách. Hrozí ale, i když necestujete autem – na motorce, na kole, na koloběžce i při cestování pěšky.

Ze všech stavů, které eventuálně budete řešit, je nejnebezpečnější – krvácení musíte zastavit v desítkách sekund až několika málo minutách. Je řada typů krvácení a s tím spojených způsobů, jak je zastavit.

Lépe se to ukazuje než popisuje, proto koukněte na video z mého kurzu o zástavě krvácení. Upozorňuji, že video je pro maminky, které ošetřují své dítě, nemusí se tedy chránit před infekcí přenášenou krví. Pokud ošetřujete kohokoli cizího, nezapomeňte na ochranné zdravotnické rukavice.

Bezvědomí

Stav, kdy člověk nereaguje na žádné podněty, může mít spoustu příčin – to ale nemá vliv na nebezpečnost a způsob řešení. Při bezvědomí člověk neovládá své svaly, je tedy obrovské riziko, že mu zapadne jazyk a udusí se.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak můžete pomoci?

  • Když uvidíte člověka v bezvědomí, než se k němu rozeběhnete, pokuste se zjistit, proč tam leží, zda vám nehrozí to samé (srazilo ho auto, něco mu spadlo na hlavu, někdo ho zbil, po něčem uklouzl, úraz elektrickým proudem…), abyste nakonec neleželi vedle něho.
  • Nejdříve opatrně zakloňte hlavu, abyste zprůchodnili dýchací cesty.
  • Zkontrolujte, jestli dýchá (postup se dozvíte v kurzu první pomoci), zavolejte záchranku.
  • Pokud dýchá, držte záklon hlavy, aby dýchat nepřestal.
  • Pokud nedýchá, ihned zahajte masáž srdce. Ruce přijdou na střed hrudníku, při frekvenci 100 stlačení/min do hloubky 1/3 hrudníku. To je potřeba natrénovat na kurzu první pomoci.
  • Pokud umíte z kurzu první pomoci i dýchání z úst do úst a máte u sebe resuscitační roušku (zabrání přenosu infekce), tak se do něj pusťte, jinak zůstaňte jen u masáže srdce.

První pomoc

Drobnější úrazy – tzv. ošetřovatelství

Jsou mnohem častější než akutní stavy. Nejsou smrtelné, ale zkazí den. Když se neřeší vůbec, můžou vést třeba až k bezvědomí, nejde ale o vteřiny ani minuty jako u akutních stavů, než začnou být opravdu nebezpečné.

Hrozící úrazy se liší podle roční doby a typu aktivit při cestování.

Na cesty nevyrážejte bez kvalitního cestovního pojištění.

Pořezání, odřeniny

Doma se stávají často a není potřeba je moc řešit – jenže mimo civilizaci a s jinou úrovní hygieny můžou vést k velmi nepříjemným infekcím.

  • Základní prevencí je očkování proti tetanu.
  • Po odření nebo pořezání je třeba ránu vyčistit a vydezinfikovat.
  • Vyčištění je nejjednodušší pod tekoucí vodou (pokud jste mimo civilizaci a nejste si jisti kvalitou vody, opláchněte ránu balenou vodou).
  • Na dezinfekci jsou pro cestování nalehko nejvhodnější malé čtverečky napuštěné alkoholem (tzv. sterilní tampon s dezinfekcí).
  • V nouzi budete muset obětovat pár kapek domácí slivovice, kterou vezete s sebou. U pálenky jsme s obsahem alkoholu na hranici použitelnosti. Cokoliv slabšího nemá cenu používat, takže polévat se pivem může být sice zábava, ale ránu vám to nevydezinfikuje.
  • Nakonec stačí přelepit náplastí. U větších ran použijte obvaz nebo velkou náplast (dělají se i 10 x 10 cm).
  • Při rozsáhlejších otevřených poraněních mimo civilizaci a bez lékařské pomoci na dosah je dobré podat širokospektrální antibiotika a neriskovat infekci. Pokud si použitím nejste jisti, radši se zeptejte nějakého přítele na telefonu (ideálně doktora).
Krvácení

Krvácení

Popáleniny

Nezáleží, jestli jsou od horké vody, od ohně, rozpáleného kovu nebo třeba od slunce. Nebudu zacházet do detailů o stupních popálenin a různém rozsahu. Základním řešením je popáleninu chladit. A chladit ji dlouho. Pod proudem studené (ne ledové) vody chlaďte místo aspoň 10 minut. Významně může pomoci také chladivý gel na popáleniny (Water-Jel).

Pokud se nacházíte ve „špinavém“ prostředí, je dobré popálené místo ještě překrýt (kvůli infekci) třeba průhlednou potravinářskou fólií. Běžný obvaz není nejvhodnější, protože přilne k popálené části a při snímání ho strhnete i s kůží. Popálené místo také hodně nateče, překrytí tedy musí být volné, aby se po otoku místo nezaškrtilo. Při rozsáhlejších popáleninách na těle (větších než plocha dlaně) a při jakkoli velkých popáleninách v obličeji zajděte co nejdřív k doktorovi.

Tip: Do tropických krajin a hor nevyrážejte bez pořádného opalovacího krému. Pořídit si můžete třeba tento voděodolný, který navíc odpuzuje  medúzy. Ve vysokých nadmořských výškách využijete zase tento kousek.

popáleniny od slunce

Základem léčby popálenin je chladit je

Pohmožděný/podvrtnutý kotník

Je častým poraněním při pěších túrách. Pokud se pohybujete jen po svých, může dost nepříjemně ovlivnit průběh další cesty. Kloub bude hodně bolestivý, nebudete s ním moct normálně hýbat, začne otékat a můžou se objevit i krevní podlitiny.

Jak řešit? Kloub je třeba pevně stáhnout elastickým obinadlem a snažit se co nejmíň namáhat. Bude to bolet. Pro zmírnění bolesti můžete chladit a vzít si běžné prášky na bolest (např. Paralen). Ve velké lékárničce doporučuji vozit i Ibalgin gel / Voltaren gel a tyto přípravky proti bolesti namazat přímo tam, kde jsou potřeba.

Co dalšího by nemělo chybět ve vaší lékarničce? Odpověď najdete v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Puchýře

Puchýře na nohách také můžou ovlivnit průběh (nebo aspoň příjemnost) pěšího cestování. Zde je nejdůležitější prevence – vhodné boty, v uzavřených botách nechodit na boso.

Jak na trekové boty, které budou vaší druhou kůží a budou sloužit stovky kilometrů? Přečtěte si Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné. Preferujete barefoot varianty? Inspirujte se v článku Barefoot boty nejen na cesty.

Když už se puchýř objeví, nepropichujte ho. Jen omyjte pod teplou vodou s mýdlem, osušte a přelepte náplastí, ideálně gelovou na puchýře (např. Compeed). Aby náplast lépe držela, před nalepením ji zahřejte rukama a po nalepení přes ni přetáhněte ponožku, aby ji pomáhala držet na místě. Náplast vstřebává vlhkost z puchýře. Nechte ji na místě, sama po cca 2 dnech odpadne.

Podchlazení

Nejvíc hrozí při pobytu v chladných oblastech, ale stejně tak na poušti, kde teploty v noci hodně klesají.

Univerzální pravidlo zní, že pokud jste se podchladili pomalu, pomalu se zahřívejte, pokud jste prochladli rychle, rychle se ohřejte. Pokud rychle zahřejete člověka, který byl dlouhodobě podchlazený, roztáhnou se mu cévy, do srdce se dostane nejstudenější krev z povrchu těla a může dojít až k zástavě srdce. Sálavé teplo z ohně mu také může způsobit popáleniny. Je tedy potřeba čas, aby se s tím tělo popralo postupně. Pokud jste naopak vyběhli na pár minut ven a jste jen lehce podchlazení, ohřátí u ohně vás z toho rychle dostane.

prevence podchlazení

Od prochladnutí vás může zachránit správné vrstvení oblečení a i čepice

Nezůstávejte v mokrém a vlhkém oblečení, posilněte se teplými nápoji a vysoce energetickými potravinami – čokoládou nebo hroznovým cukrem. Určitě se vyhněte alkoholu – rozšiřuje cévy, vede tedy k ještě větší ztrátě tepla a dalšímu podchlazení.

Podchlazení se obtížně řeší, ale lehce se mu předchází. Nejvíc tepla uniká hlavou, pomůže tedy čepice. Také je třeba dostatečné oblečení podle počasí a pomůžou i chemické ohřívací polštářky. Stojí pár korun a hřejí několik hodin.

Správné oblečení je základ cestovatelské výbavy. Přečtěte si Jak si vybrat a vrstvit funkční oblečení

Cestujeme s dětmi

Pokud budete cestovat s dětmi, je třeba vzdělat se i v této oblasti – první pomoc pro děti se liší od dospělých, liší se i postupy pro různě staré děti.

Také nezapomínejte na to, že většině úrazů se dá předejít – nestávají se náhodou, ale vždy jim předchází nějaká riziková situace. Pokud se chcete dozvědět více o řešení akutních stavů a specifikách první pomoci pro děti, mrkněte na můj kurz Prevence a řešení úrazů dětí.

Projít kurzem první pomoci doporučuji všem členům (i děti od cca 10 let jsou schopny provést život zachraňující úkony naprosto přesně). Z vlastní zkušenosti vím, že nestačí, když se v první pomoci vyzná jen jeden člen expedice – pokud bude zraněným právě on, není nikdo další, kdo by mu pomohl.

Obecně platí, že čím víc toho umíte a čím víc znalostí máte, tím méně vybavení potřebujete. A při cestování opravdu nebývá moc místa nazbyt.

Pokud tedy zatím zdravotnickou výbavu nemáte, určitě investujte nejdřív do vzdělávání v první pomoci, zejména v řešení akutních stavů, a až potom nakupte materiál, s kterým jste se naučili zacházet.

Úrazy a cestovní pojištění

Úrazy na cestách mohou být nejen bolestivé a nepříjemné, ale také komplikované a nákladné. Cestovní zdravotní pojištění je nezbytné pro pokrytí nákladů na léčbu v zahraničí. Zde jsou některé užitečné tipy, jak se připravit a co dělat, pokud se na cestách zraníte.

1. Vyberte správné pojištění

Ne všechna cestovní pojištění jsou stejná. Některé plány pokrývají pouze základní lékařskou péči, zatímco jiné zahrnují širší spektrum služeb, včetně evakuace zdravotnickým letounem a péče v specializovaných zařízeních. Před zakoupením pojištění si pečlivě prostudujte, co je a co není kryto.

Velký přehled výluk, limitů i obecně toho, na co si dát při uzavírání pojištění pozor, najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Pokud vyrážíte na delší cesty, zvažte uzavření ročního pojištění. Jeho záludnosti a benefity jsme shrnuli do článku Kde sehnat nejlepší roční pojištění. Ve zkratce:

Ideálně sáhněte po pojištění od True Traveller. Nabízí nejlepší cestovní pojištění poměr cena/výkon a možnosti za rozumné peníze pojistit i rizikovější sporty nebo třeba treky ve vysokých nadmořských výškách. Jediná nevýhoda může být anglická podpora. Výhodné je také pojištění SafetyWing, které funguje na měsíční bázi.

S českou podporou poskytují nejlepší pojištění AXA nebo Generali Česká. Jen pozor, ať omylem nekoupíte roční pojištění s omezenou délkou jednoho výjezdu mimo ČR na 90 dní.

  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • AXA

    0
    Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

2. Znejte rozsah pokrytí

Ujistěte se, že jasně rozumíte svému pojištění a víte, co je kryto a co ne. Zaměřte se třeba na sportovní úrazy nebo úrazy způsobené konzumací alkoholu. Pozor mimo jiné na cestu bez zpáteční letenky nebo manuální práci.

3. Mějte u sebe důležité informace

Měli byste mít u sebe vždy kopii svého pojišťovacího certifikátu, telefonní číslo na pojišťovnu a jakékoliv další důležité informace, které by mohly být potřebné v případě úrazu.

4. Kontaktujte pojišťovnu co nejdříve

Pokud dojde k úrazu, kontaktujte pojišťovnu co nejdříve. Mnoho jich vyžaduje, abyste je informovali o jakémkoli úrazu do několika hodin od jeho vzniku. Při té příležitosti si také můžete ověřit správné nadcházející kroky.

5. Dodržujte pokyny pojišťovny

Pojišťovny často mají konkrétní postupy, které je třeba dodržet v případě úrazu. To může zahrnovat konkrétní kroky pro ohlášení úrazu, požadavky na dokumentaci a proces pro podání náhradních nákladů.

6. Uchovejte všechny doklady

Ujistěte se, že uchováváte všechny účty, lékařské zprávy a jiné důkazy týkající se vašeho úrazu. Tyto dokumenty mohou být nezbytné pro prokázání vašeho nároku na náhradu, obzvlášť v případě spoluúčasti.

Vlasta Polách
Vlasta je instruktor první pomoci s pětiletou praxí. V Čechách i v zahraničí naučil více než 900 studentů, jak zachraňovat životy, sám má na kontě 7 zachráněných lidí. Absolvoval desítky kurzů první pomoci – jak civilní, tak vojenské, například Combat Medic. Na svém blogu píše další tipy a návody na první pomoc a pro maminky.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled