Na internetu najdete spoustu návodů, tipů a triků, jak si sbalit život do batohu. Stát se backpackerem a vyrazit do světa je hit, ale zároveň už celkem masovka. Víte, že bikepacking is the new black? Zatím to neví nikdo, tak pojďte nový trend cykloturistiky nastartovat společnými silami. Život a cestování na kole je snazší, mobilnější, levnější a záživnější než život v batohu.

Zuzana Blažková za svobodna podnikla celkem tři cyklistické výpravy, při poslední mířila z Prahy do Paříže. Sama, jen ve společnosti hudby z telefonu, s oblečením a výbavou, co dům dal. Obecně zastává názor, že lidi pro výkony a projekty potřebují o dost míň věcí či dovedností, než si často myslí. V červnu 2019 s novomanželem vyráželi do Japonska na roční cyklolíbánky a přípravu vzala trochu vážněji než při kratších letních výletech po Evropě. Balili na čtyři roční období, život ve stanu a víc deště, než by si přáli.

expedice na kole po Japonsku

Tento článek vznikl na konci jejich cesty na kolech. Po deseti měsících cyklonomádění již mají vychytané, jaké položky v brašnách opravdu využívají a jaké jen překáží. O své tipy se rozhodli podělit. Pokud potřebujete vůbec namotivovat, abyste se na cyklovýpravu vydali taky, projděte si fotky a příběhy z cesty, nenechají vás chladnými.

1. Kolo

Bez kola se cyklovýprava podniká špatně. Je to sice ten nejdůležitější element, vysedíte do něj důlek, ale překvapivě až tak moc na výběru kola podle mého názoru nezáleží. Přirovnala bych to k autu: expedici po světě můžete jet nejlepším Land Roverem, ale taky můžete jet… tuk-tukem. Existují kola s cenou přes sto tisíc korun, do cíle vás ale pravděpodobně doveze i rachotina z dědovy půdy. Trochu to zlehčuju… snažím se jen říct, že nemusíte investice do samotného kola přeceňovat. Pokud už nějaké výletní kolo vlastníte, bude velice pravděpodobně dostatečné.

Po Japonsku jsme najeli 7500 km na řekněme střední třídě, trekových Authorech za 16 tisíc jedno, a bylo na ně 100% spolehnutí. Můžete si chtít kolo trochu nakonfigurovat pro své pohodlí.

kolo na expedici na kole kolem světa

Na co se při výběru kola na dlouhou cestu zaměřit?

Třeba kožená sedla jsou v cyklistické komunitě celkem populární, ale opět – zadek vás bude bolet, ať si koupíte sebelepší sedlo. Fajn je otestovat různá řídítka. Já potřebuju rohy, abych mohla měnit polohu paží a ulevila ramenům, taky se mi s nimi snáze zabírá do kopce. Ještě vychytanější variantu představují expediční řídítka typu „butterfly“, s těmi vzniká celá škála úchopů. Při samotné jízdě pak myslete na to, abyste nenechávali krk propadávat mezi ramena – nevšimnete si toho hned, ale po pár tisících kilometrů by vás začala tlakem na obratle, potažmo míchu, dost bolet hlava.

2. Brašny

Kolo se vám při výpravě stane nejen dopravním, ale i nosným prostředkem. Musí pojmout veškerou vaši existenci. Věřte, že není horší nápad než jezdit s batohem na zádech plným věcí, které se už nikam nevešly.

Základem jsou zadní brašny, ovšem pokud budete stanovat, neobejdete se ani bez brašen na přední kolo. Při výběru zavazadel doporučuju zohledňovat tři zásadní kritéria: voděodolnost, manipulovatelnost a objem. Chcete, aby vám věci zůstaly suché i při největším slejváku. Taky chcete, aby brašny šly co nejsnadněji sundávat a nandávat, protože tyhle úkony budete dělat i denně. A objemné musí být tak akorát – dost na to, aby se vám vešlo vše potřebné, ale ne víc, abyste neměli prostor na zbytečné krámy.

na kole po Japonsku

Jako kufřík nad zlato se ukázala řídítková brašna. Do ní si dejte cennosti a cokoliv, co potřebujete často vytahovat – foťák, kapesník, peněženku, brýle. Nebudete se tak pro tyhle věci muset shýbat někam daleko, nebo dokonce z kola sesedat. Ideálně hledejte řídítkovou brašnu s popruhem přes rameno, takže si budete moct všechny cennosti snadno nést, když půjdete na nákup nebo za památkami.

3. Nářadí a duše

Pokud stejně jako my nejste žádní cyklomechanici, svěříte případné složité poruchy servisu. Vezměte si ale nářadí alespoň na základní a urgentní opravy. Určitě si připravte sadu na lepení: plastové montpáky, samolepicí fleky, pumpička a jedna náhradní duše postačí. Vyjmutí duše si už před cestou natrénujte, ať pak za deště nelovíte pomoc na YouTube. Po čase jsme pochopili, že k prevenci (a vůbec ke spokojeným kilometrům) jsou naprosto klíčové kvalitní pláště: investujte do kevlarových a ani nebudete sadu na lepení potřebovat. Navíc pojedete rychleji a bez stresu.

Dále využijete multi imbus, s kterým budete štelovat brzdy či přehazovačku. Hodí se i dvě potřeby k řetězu: měrka, kterou můžete kontrolovat opotřebení, a nýtovačka, kdyby se vám řetěz náhodou uprostřed ničeho přetrhnul.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

4. Spaní

Na cyklovýpravě se zpravidla přesouváte každý den a hledat neustále ubytování by zabíralo mnoho času. Taky stojí peníze navíc a vnáší to do vašich dní nesvobodu – co když při jízdě potkáte krásný piknikový plácek, kde budete chtít prolabužnit odpoledne místo spěchání do hotelu? Ostatně… nejhezčí krajinky najdete dál od civilizace, takže budete chtít být soběstační.

spaní na cyklovýpravě

Stan, spacák i karimatku už můžete mít doma, na kolo ale budete možná muset pořídit nové. Potřebujete totiž lehká a maximálně skladná balení: připevňovat třeba obří stan gumicukem vně brašen není pro dlouhodobé putování únosné. Počítejte, že vám spaní zabere vnitřek minimálně jedné z brašen. V našem případě posloužily oba zadní vrchní fochy: já k sobě balila spacáky, Míša stan, karimatky a polštářky.

V Japonsku se nekrade a nemuseli jsme do stanu schovávat věci, stačil nám tedy malý a lehký Ferrino Lightent 2. Mrazivé noci jsme protulili ve spojovacích třísezonních péřových spacácích Warmpeace z Hanibalu a od země nás izolovaly nafukovačky Therm a Rest. Všechno vybavení ráno dobře větrejte, ať se vyhnete rozvoji plísní.

Potřebujete poradit s výběrem spacáku. karimatky či stanu?

5. Jídlo

Většina cykloturistů si kromě vlastního spaní vozí i vlastní „kuchyň“. Velcí labužníci zatouží po sofistikovanější výbavě a pestřejších menu, já tady ale vyjmenuji základní stavební kameny cyklistické polňačky. Neliší se od té batůžkářské, takže obsahuje plynový vařič a dva hrnce – jeden na těstoviny/přílohu, jeden na zeleninu s rybou apod. Jíst pak můžete rovnou z nich. Šikovné skládací silikonové hrnce vyrábí Sea to Summit. Od stejné značky se nám osvědčily i Sporky, tedy vidlička, lžíce a nůž v jednom.

Dalším spasitelským kusem vybavení je termoska – japonská značka Montbell vyrábí ty nejlehčí a nejlépe izolující. I po 24 hodinách bude mít původně vroucí voda kolem 63 °C. Pokud vyrážíte do země, kde pitná voda není dostupná vždy a všude, bude se vám hodit i filtrační láhev. Osobně mám skvělé zkušenosti s Drinksafe – dodávají i Červenému kříži a jejich filtry odstraňují viry, bakterie, prvoky, pesticidy, herbicidy… prostě všechno, co pít nechcete.

Jak si pochutnat na cestách a přitom se sbalit do batohu? Přečtěte si Jídlo na trek aneb jak nezůstat o hladu při cestování s batohem.

6. Oblečení

U oblečení dominuje klíčový požadavek: univerzálnost. Nejen že nemáte v brašnách moc prostoru, ale v zájmu vašich kolen ani nechcete vozit kila navíc. Zapomeňte tedy na cyklodresy a vůbec kousky, ve kterých pak nemůžete vyrazit do města na prohlídku nebo přijmout pozvání k místním na večeři. Stejně tak nebalte obří teplé kusy proti zimě. Klíč k minimalistickému cyklošatníku leží v multifunkčnosti a ve vrstvení.

Jak správně vrstvit prádlo? Přečtěte si Jak si vybrat a vrstvit funkční oblečení.

Příprava na cyklovýpravu

Berte oblečení, které rychle schne, je lehké, příjemné na tělo a ideálně jednobarevné. Většina našeho oblečení je černá (kromě letních kousků, ty by v černé moc hřály), protože černé triko můžete vzít jak na sport, tak na diskotéku. Není na něm vidět špína ani pot. Konkrétní položky, které by vám neměly chybět, pokud budete čelit všem ročním obdobím:

  • Pár trik s krátkým rukávem.
  • Dvě teplejší trika s dlouhým rukávem.
  • Mikina, nejlepší je fleecovka s kapucí a zipem, aby se nemusela přetahovat přes hlavu. (zde tip pro pány a dámy)
  • Nepromokavá větrovka.
  • Pláštěnka, protože při monzunu je sebevětší vodní sloupec větrovky k ničemu.
  • Holky: pozor na to, že ve spoustě zemí je neslušné, aby vám skrz triko prosvítaly bradavky. Berte sportovní podprdu s vycpávkami. Já po měsících v sedle zjistila, že nejradši jezdím na svobodno a mezi lidma oblékám vršek bikin. Podprsenku tedy ani nepotřebuju a naopak plavky najdou víc využití (univerzálnost!).
  • Div že nám čelenky nepřirostly k hlavám, jak moc jsme je využívali. Vejdou se pod helmu, stylisty ve městě neurazí a v kombinaci s kapucí mikiny ochrání i proti větší zimě.

expedice na kole

  • Chránič na krk, abyste neofoukli. Využít se dá i jako rouška proti smogu, slouží místo objemné šály a snadno schne.
  • Rukavice – jedny tenčí a jedny teplejší nepromokavé. V chladnějších měsících jsou ruce na kole hodně exponované, nepodceňte to. Cyklistické rukavice jsou zbytečné.
  • Nemůžu si vynachválit kraťasy s podšívkou, do kterých už nemusíte nosit spodní prádlo, snadno je večer po jízdě přepláchnete a do rána uschnou.
  • Cyklokraťasy, pokud to bez nich v sedle fakt nemůžete vydržet. Já je nesnáším, jsou nepohodlné, nedá se v nich chodit, hřejí, jsou syntetické a nevětrají. Ale chlapům se bez nich prý moc mačká vercajk… Existuje jich ale celá řada, okouknout různé střihy, typy a novinky můžete třeba na Kilpi.
  • Legíny – jedny tužší sportovní a jedny lehké na spaní, na doma a do města.
  • Šusťáky či lehké tepláčky, zase designovky, abyste v nich mohli zabírat na kole i zapadnout mezi měšťáky.
  • Žabky. Já si za roky zkoušení nejvíc oblíbila Birkenstock Gizeh Eva – jsou jak pírko, anatomické a omyvatelné. Černé se hodí i k šatům.
  • Sportovní boty, ve kterých můžete jak na kolo, tak na výšlap do hor. Celý rok výpravy jsem bez problémů zvládla v běžeckých Asics.
  • Návleky na kotníky.

Vyrážíte na adrenalinovou cestu do zahraničí? Nepodceňte kvalitní cestovní pojištění. V článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění se mimo jiné dozvíte, že na sportovní aktivity preferujeme True Traveller.

7. Vychytávky

Do téhle sekce neuvedu nic světoborného, ale termínem vychytávky označuji předměty, které se hodí na víc činností a které nespadají do ostatních kategorií.

  • Pacsafe: nemám to osobně ozkoušené, protože v Japonsku se cestovatelé krádeží bát nemusí. Vezli jsme s sebou drahé notebooky, nechávali je před supermarketem v brašnách nezamčených kol a v klidu nakupovali. Ve většině zemí je ale obezřetnost nutná. Na cyklistických fórech se doporučuje právě Pacsafe – kovová síť, s níž obalíte celé zadní brašny a zamknete je ke kolu.
  • Brýle: pro cyklistiku dbejte na to, aby brýle chránily celé oko a přiléhaly na obličej. Ofouknuté bulvy vysychají a bolí.
  • Solární lampionek: dostali jsme od japonských kamarádů darem Carry The Sun a sloužil nám ve stanu každý večer. Taky se dá využít jako extra osvícení při jízdě ve tmě.
  • Dobrá čelovka se svítivostí minimálně 200 lm.
  • Bezpečnostní vesta, protože ve tmě a v tunelech zajistí vaši bezpečnost o dost spolehlivěji než malé odrazky a cyklistická světla.

cyklovýprava na kole

  • Neoprenové cyklo chrániče na boty proti zimě, větru a dešti. Stojí sice jak levné tenisky, ale opravdu krásně fungují a díky nim nebudete muset balit teplé či nepromokavé boty navíc.
  • O šátku už jsem básnila v článku Holka sama na cestách. Správný šátek vás zahřeje kolem krku, ubrání před úpalem jako turban, v chladné noci poslouží jako vystélka do spacáku, na pikniku jako deka, na pláži jako šaty. My s ním i svazovali karimatky, aby se nám ve stanu od sebe nerozjížděly.
  • Izolační deka do stanu, která má jednak držet teplo, hlavně ale chrání karimatky od zabijácké půdní vlhkosti. Vlastně spasí před deštěm všechno, co si do stanu vezmete. My vozili a používali Space All Weather Blanket od americké firmy Grabber. Užili bychom ještě delší. 
  • Kompresní návleky na lýtka, můj Míša si je nemohl vynachválit, ulevují konstantně namáhaným svalům.
  • Skládací batůžek, abyste mohli i na pěší výlety.
  • Globální adaptér do zásuvky s minimálně dvěma USB porty.
  • Power banka, nejlépe solární.
  • Pomocný nafukovač karimatek: Therm a Rest prodává nafukovací vak… takový na pohled celkem obyčejný pytel, s nímž ale výrazně snížíte vlhkost a bakterie uvnitř karimatek a nebude se vám z foukání motat hlava.
  • Reprobednička: vděčně ji líbáme každý den, protože se nám postarala o mnoho zábavy. Doporučuju Bose SoundLink Micro, je voděodolná a má úchyt přímo na kolo či krosnu.
  • Zámek.

travel bible triko na cestách

Na cestách taky přijde vhod vychytané merino tričko, se kterým se všude domluvíte.

8. Hygiena a lékárnička

Poslední, ale zásadní díl skládačky (doslova, protože každodenní balení do cyklobrašen je trochu „Tetris“) představuje taštička první pomoci a hygiena. U hygieny platí stejná pravidla jako při ostatním cestování nalehko. My si z hygieny vezli následující:

  • Kartáček, pasta.
  • Hřeben.
  • Žiletka.
  • Tuhé mýdlo a šampon v jednom, příště ho zabalíme do Matador FlatPak Soap Bar Case.
  • Opalovák.
  • Bambucké máslo jako univerzální krém na všechno.
  • Propolisový sprej jako univerzální lék a dezinfekce.
  • Nejbožštější deodorant na světě – V lese od Biorythme, pro ni i pro něj.
  • Peelingovou rukavici, protože po jízdě je nutné se dobře vydrbat.
  • Vlhčené ubrousky pro dny, kdy nenajdete umývárku.

Co se lékárničky týče, bude záležet, kam míříte. Při cyklistice je ale rozumné v každé destinaci počítat s rizikem pádu. Několik tlakových obvazů a náplastí si tedy pro jistotu zabalte, stejně tak prášky proti bolesti a kineziologické tejpy. Gumové rukavice také nesmí chybět v žádné taštičce první pomoci.

Jak si vybavit lékárničku na cesty? Všechny nezbytné položky najdete v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

9. Houževnatost, vůle a chuť do jízdy

Bez nich vám totiž bude všechno ostatní na prd. Nebojte se vyrazit a moc si svou cyklocestu užijte. Zážitky si pak můžete zaznamenat třeba do jedné z korkových nástěnných map, které pro cestovatele vyrábím. 

Tak vzhůru do sedla, svět je z něj ještě o kus krásnější, fakt!

cesta na kole po Japonsku

Jaké další články na blogu by vás mohly zajímat?

Pusťte si tematické podcasty na blogu:

Zuzana Blažková je autorkou vzpomínkových designových map Moje Česko. Na ročních líbánkách zemí vycházejícího slunce ujela s novomanželem 7500 km, na cestu vydělávali průběžnou prací a většinu dní spali ve stanu. Své putování sdíleli na FB stránce MIZUBIZU.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled