Také jste milovníkem cestování a zároveň řešíte otázku, jak na cesty našetřit? Nejdříve je nutné si uvědomit, že cestování už dávno nepatří mezi finančně vyčerpávající aktivity.

V Travel Bibli jste si již mohli přečíst nespočet tipů, jak ušetřit na dopravě, na bydlení, a dokonce si na cestách i vydělat. Teď se zaměříme na fázi, která samotnému cestování předchází. Stačí se totiž v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno.

Jak ale začít se samotným šetřením? Kde a jak konkrétně se dají peníze nejlépe ušetřit? Samozřejmě záleží na vašem standardu, na tom, co jste schopni si odpustit, čeho jste schopni se vzdát. Postupem času zjistíte, že šetřit se dá na spoustě věcí, a sami budete nalézat další a další způsoby.

Odpovězte si na tři základní otázky

1. Kolik chcete našetřit?

Při plánování cesty mějte co nejpřesnější představu o tom, kolik peněz budete potřebovat. U mě platí, že pokud si stanovím částku (ať už je jakákoliv), zvýší se moje motivace k šetření mnohem více, než když si jen řeknu: „Hm, chtěla bych šetřit. Nevím na co a ani kolik.“

2. Za jak dlouho potřebujete peníze ušetřit?

Vyjíždíte za měsíc, za rok, nebo si přejete dlouhodobě šetřit na nejasné plány?
Od toho se také bude odvíjet odpověď na poslední otázku:

3. Čeho se při šetření dokážete vzdát?

Zde záleží víceméně na prioritách. Které věci v životě opravdu potřebuji? A které méně? Možná také v průběhu šetření zjistíte, že některé věci či služby v životě vlastně vůbec nepotřebujete a je vám pohodlně i bez nich. U jiných můžete naopak zjistit, že se bez nich váš život, ať už z jakýchkoli důvodů, neobejde.

Pokud na tyto jednoduché otázky dokážete odpovědět, můžete se inspirovat následujícím systémem šetření.

Jak tedy začít se systematickým šetřením?

Obálkový systém

Jednou z možností je takzvaný obálkový systém. Jde o systematické odkládání určité částky peněz, například měsíčně, týdně či denně. Vytvořte si obálku, do níž budete vkládat peníze určené pouze k zaplacení vaší vysněné cesty či věci, na kterou šetříte. Můžete mít různé obálky, například s nápisy na cesty“, „letenky“, „outdoor výbava“ a jiné.

Tímto systémem se vyhnete stále plné peněžence a utrácení peněz za věci, které ve skutečnosti zcela nutně nepotřebujete. Objevíte-li nějaké bankovky navíc, rozhodněte se, do které obálky je vložíte. Postupně uvidíte, jak se obálky plní a tloustnou – a to vám přinese nejen příjemný pocit, ale také další motivaci.

Pravidlo 30 dnů

Dalším zaručeným tipem, jak šetřit, je tzv. pravidlo 30 dnů. Pomůže vám vyvarovat se unáhlené koupě nepotřebné věci. Vysněné produkty, o kterých myslíte, že je opravdu chcete, napište na seznam. Počkejte 30 dnů… a zjistíte, zda věc opravdu chcete, nebo vás už nadšení přešlo. Uvidíte, kolik věcí si ve výsledku rozmyslíte. Ušetřené peníze můžete založit třeba do obálky na cestování. Mě tento seznam odradil (naštěstí) od koupě miniprasátka či předraženého fotoaparátu.

Stálý příjem

Máte-li stálý příjem, určete si částku, kterou odložíte každý týden, popřípadě měsíc. Systematicky šetříte a s odkládáním již předem počítáte, takže vás ve finále nepřekvapí absence z peněženky odložených bankovek.

Šetřím, šetříš, šetříme

V následujících bodech najdete tipy, jak začít v každodenním životě.

1. Začněte s účty za energie

Začněte se základními způsoby šetření energií ve vašem bytě. Rozumné používání spotřebičů, přednost osprchování před plnou vanou, šetření světlem, vypojování konvice ze zásuvky, neusínat při zapnuté televizi… a další zdánlivě nepodstatné maličkosti.
Mnoho tipů, jak se vyhnout nedoplatkům na energiích, najdete na webu Šetřím energii. 

2. Ekologicky šetrná domácnost

Pro příznivce ekologie je ideální začít s šetrnou domácností. Od úsporných žárovek po jednoduchou výrobu vlastních ekologických čističů, jejichž hlavní součástí bývá ocet, soda a rostliny ze zahrádky. Například prací prášek jednoduše vyrobíte nastrouháním levného mýdla Jelen (ano, používala ho vaše babička), přidáním octa a jedlé sody.

3. Buďte kreativní při sportu

Namísto v posilovně si dejte do těla doma. V dnešní době můžete na internetu najít spousty návodů a komentovaných videí. Je to mnohdy pohodlnější a zároveň tím ušetříte peníze za dopravu. Navíc od jara do podzimu jsou pro sportovní nadšence ideálním místem městské parky, louky, lesy… Stačí vzít karimatku a nechat doma zbytečné domněnky, že se na vás někdo bude dívat. Nebude, nikoho to nezajímá. A pokud ano, nejspíš si vyčítá, že taky nešel cvičit.

4. Přestaňte kouřit, anebo se omezte

Kouříte? Vyhraďte si chvíli na spočítání nákladů za tento nezdravý zlozvyk. Při snaze omezit kouření doporučuji kombinovat tabák s různými druhy bylin, jako je sušená divizna, meduňka či máta. Ušetříte tím jak spotřebu tabáku, tak i trochu vlastního zdraví. Pro výpočet můžete použít on-line kalkulačku. A ano, je to tak. Za měsíc nekouření si můžete snadno našetřit peníze na letenku kamkoli po Evropě.

Kolik stojí levné letenky po Evropě?

5. Utužte si zdraví chůzí nebo cyklistikou

Pěšky, na kole, nebo hromadná doprava? Každý znáte ceny jízdného ve svém městě. Co si takhle dát třeba měsíční výzvu chození pěšky či jízdy na kole? Před začátkem práce si příjemně nastartujete tělo, pročistíte hlavu a vyhnete se přecpanému autobusu. Já si minulý rok díky třem měsícům chození pěšky posílila organismus a našetřila na letenky do Maroka.

6. Omezte prohýřené noci

Sobota bez kocoviny aneb páteční večer nemusí být vždy velká párty. Protože významným výdajem může být právě investice do prohýřených nocí. Koktejly, drahé bary a usměvavý personál může často pěkně pročistit vaši peněženku. Zkuste víc přemýšlet nad tím, jestli vám to za to stojí, nebo si raději odpustíte pár drinků s příjemnou vidinou koktejlu ve vaší vysněné destinaci.

7. Nekupujte nesmysly

Mám, nebo nemám? Před každou nákladnější koupí použijte výše uvedené pravidlo 30 dnů. Věc, o které myslíte, že ji opravdu chcete, napište na seznam. Počkejte 30 dnů… a zjistíte, zda vás nadšení náhodou nepřešlo.

Co skutečně pro svůj život potřebujete a učiní vás šťastnými? Jsou to věci, nebo zážitky? Řešení přináší minimalismus.

Když už něco budete muset koupit, využijte cashback portálů jako je Plná Peněženka, kde vám z každého nákupu určité procento vrátí zpět. Plná Peněženka vrací peníze zpět z každého nákupu na internetu. Můžete tak ušetřit několik procent z nákupu letenek na Kiwi.com, rezervaci ubytování na Booking.com či při pronájmu auta na Rentalcars.com.  Pro slovenské čtenáře je k dispozici i PlnáPeňaženka.sk.

8. Telefonní poplatky

Ach, zase ten účet za telefon. Skype, WhatsApp, Messenger, e-mail… to jsou jen příklady komunikačních možností, které vám sníží výdaje v platbách za telefon třeba i na úplné minimum.

9. Kreditní karta, nebo hotovost

Je všeobecně známé, že placení kartou je méně přehledné, takže často utrácíme víc, než si myslíme. Pokud možno u sebe vždy mějte nějakou hotovost. Stanovte týdenní rozpočet, který se snažte nepřesáhnout. S penězi v hotovosti lépe vidíte, kam a jak rychle mizí. Není také od věci zapisovat, za co peníze v průběhu týdne utrácíte. Možná vás pak překvapí, že za drobné svačinky a pochutiny utratíte mnohem víc než za plnohodnotné jídlo připravené v klidu domova. A na to navazuji i v následujících dvou bodech…

10. Nákupy s jasným záměrem

Znáte ten pocit, když jdete jen pro tři rohlíky, ale vrátíte se s nákupem za dvě stovky? Jednou provždy se vyvarujte nástrahám nakupování. Před odchodem na nákup napište seznam věcí, které potřebujete. Při samotném nakupování se jasně držte seznamu a snažte se koupit pouze to, co máte na lístku. Nemusí vás už lákat postranní uličky s novými produkty – a uvidíte, že ušetříte jak peníze, tak i váš čas.

11. Vařte si doma

Otevřte kuchařky, navštivte food blogy. Omezením návštěv v restauracích nakrmíte pokladničku s nápisem „cestování“. Začněte se více stravovat doma, naučte se vařit. To se vám bude hodit jak v běžném životě, tak na cestách. Pokud vám veškeré YouTube návody či kuchařky a blogy jen matou hlavu a ty brambory stejně máte vždy nedovařené, požádejte o pomoc maminku, babičku, spolubydlící… Ty jistě rády pomohou a ocení vaši snahu. V případě sdílených domácností navrhněte společné vaření a sdílení jídla. Já takto žiji už přes dva roky a chvíle, kdy pro své kamarády můžu uvařit, nebo mám po příchodu domů navařeno, prostě miluju.

12. Výlet či zážitky nemusí stát půl výplaty

Malý výlet či prodloužený víkend? To zní příjemně, že ano? A ještě příjemněji to zní, když víte, že i na tomhle se dá ušetřit. Výdaje za transport vám pomůže ušetřit spolujízda: jednoduše ji vyhledáte na serveru BlaBlaCar.cz. Ubytování se dá vyřešit přes Couchsurfing či Airbnb a v případě zážitkových akcí či romantických pobytů doporučuji některou z možností na slevových portálech, jako je Slevomat, Slevík atd.

13. Sám sobě hodinovým manželem

YouTube návody jsou k nezaplacení. A to doslova. Díky nim nemusíte platit za věci, jako jsou například různé druhy oprav v domácnosti, hand made techniky nebo návody na počítačové programy a práci s nimi.

14. Jazyky snadno a levněji

Máte chuť namáhat mozkové závity, nebo jen potřebujete nový jazyk kvůli práci či plánované cestě? Jde to i levně. Rádi se necháte doučovat? Na již zmiňovaných slevových portálech naleznete častokrát i kurzy nejrůznějších jazyků. Zkuste se také podívat na Naučmese, kde svou pomoc nabízí „normální smrtelníci“, kteří jsou prostě jazykově nadaní a nemají ambice prosazovat se v některé z drahých jazykových škol. Jednoduše si najděte kurz (jakéhokoliv druhu) ve svém okolí.

Máte silnou vůli a dokážete se učit jazyk sami? Pak doporučujeme článek Jak se naučit cizí jazyk za 3 měsíce?

Raději se – tak jako já – učíte sami doma ve chvíli, kdy na to máte opravdu chuť a energii? Cena učebnice pro samouky je několikanásobně nižší než pořádaný kurz. Je to pohodlná metoda, jak s novým jazykem přinejmenším začít.

A co takhle zábavné učení na PC či telefonu? Mně osobně nejvíce vyhovuje program Duolingo – hravější formou se můžu naučit jazyk dle vlastního výběru. A výběr z jazyků na Duolingu opravdu je. Můžete studovat víc jazyků zároveň, dávat si různé výzvy či nastavit, kolik minut denně chcete cvičení věnovat.

Pokud už máte konverzační schopnosti třeba i jen na nízké úrovni, zkuste si přes FB nebo různé jazykové meetingy ve vašem městě najít někoho, kdo vás může doučovat, případně vyměníte lekce za jazyk, který umíte a váš nový lektor by se ho rád naučil. Skvěle to funguje ve větších městech s cizinci toužícími mluvit česky.

15. Sdílená ekonomika

Sharing is caring aneb pokud můžete, sdílejte. A to v podstatě cokoli, co můžete nabídnout a dostat za to obratem věci, které vy sami potřebujete. Tady bych ráda zmínila vynikající platformu pro sdílení: na serveru Hearth.net najdete nabídku i poptávku nejrůznějších věcí – od jazykových lekcí přes vybavení po transport. Myšlenka je jednoduchá. Sdílení vlastních zkušeností za věci, které sám potřebuji nebo sháním. Peníze zde nehrají žádnou roli.

Máte byt či dům a v něm volný pokoj? Můžete jej pronajmout přes Airbnb. Jak chytře využít svůj byt, zatímco jste na cestách? Nechte ho vydělávat přes Airbnb.

Sami si zkuste, jak můžete fungovat při sdílení věcí. V mém životě hraje sdílení podstatnou roli. Čím víc začnete nabízet, tím víc věcí se k vám bude dostávat. Nabídněte na serveru své zkušenosti a neváhejte vybrat si z rozmanitého množství lákavých nabídek ostatních příznivců sharingu. Jako poznámku dodám, že tvůrcem projektu je Libor Malý – buddhista, zakladatel portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Ušetřit za bydlení můžete i na cestách. Zajímavé možnosti nabízí House sitting – bydlení zdarma tak trochu jinak.

16. Zkrášlovací služby

Kadeřník, manikúra, kosmetika? Teď ruku na srdce: kolik měsíčně utratíte za služby podporující vaši už tak „přirozenou“ krásu? A kolik z toho vážně potřebujete? Když už si nechcete odpustit tento lehký nadstandard, máte spoustu možností, jak na něm ušetřit. Stačí jen chtít.

A na závěr: vytvořte si preventivní seznam. Sepište seznam věcí, které opravdu nepotřebujete mít, služeb, kterých jste schopni se vzdát, a věcí, které si opravdu nepotřebujete kupovat. Možná vás délka seznamu zaskočí. Uvedli jste pouze tři čtyři položky? Nevadí, časem se objeví další a další a vaše motivace k šetření poroste.

Možná si říkáte, že to s šetřením přeháním. Zde je dobré si uvědomit, že utrácet neznamená dopřávat si. Sepište proto seznamy, vytvořte si priority a hurá do toho. Šťastnou cestu!

Zuzka Kovaříková
Cestovatelka tělem i duší. Ať už stopování, nebo objevování nových kultur při cestách do Indie či studiu v Indonésii – nic z toho jí nedává pocit, že cestování bylo dost. Vzhledem k zálibě v cestování spojeném s prací v kulturním odvětví nebyla jiná možnost, než cestovat lowcostově. Po dvou letech tohoto stylu se ráda podělila o své zkušenosti. Dvouměsíční stop po Evropě za 200 eur? Nízkonákladové Maroko nebo objevování Indonésie pod záštitou indonéské vlády? To (a mnohem víc) můžete získat v podobě článků, kurzů lowcost travellingu či při osobním setkání.

Kam dál?

https://travelbible.cz/jak-cestovat-bez-penez/

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Lenka 22.5.2020 v 14:45 - Odpovědět

    Ahoj,
    nám se také osvědčilo šetřit při zahraničních platbách a výběrech, vše uvádíme v článku – https://www.osobnizkusenosti.cz/jak-nejvyhodneji-na-zahranicni-transakci-a-vymenu-penez/