Vydejte se do zahraničí za prací, spojte ji s cestováním. Jaké jsou možnosti?

Posloucháte podcasty, projíždíte Instagram a lámete si hlavu nad tím, jak to všichni ostatní dělají? Jak je vůbec možné, že tolik Čechů pracuje v zahraničí? A kde k nabídkám přišli?

Vyjet na rok nebo dva, cestovat a přitom si vydělávat nemusí být žádná věda. Stačí využít jedné z příležitostí, které se samy nabízejí. V tomto článku shrneme ty nejoblíbenější.

Work and Travel (WaT)

Jste-li studentem vysoké školy a USA je vaší vysněnou destinací, začněte balit kufry – podívat se za oceán nikdy nebylo jednodušší. Studentů vyjíždějících do Spojených států s pracovně-turistickým vízem v pase každoročně přibývá a je víc než pravděpodobné, že i někdo z vašich známých této možnosti využil. Není se čemu divit. Splňujete-li podmínky, máte napůl vyhráno.

Detaily programu

Podmínky programu se mohou lišit v závislosti na agentuře, přes kterou budete žádat o vízum. Máte-li už zajištěnou práci na min. 12 týdnů – potvrzení je součástí přihlášky –, můžete o vízum pro výměnné studijní a pracovní pobyty (tzv. J-1 vízum) zažádat sami.

Nebojte, že své dobrodružství na druhém konci světa strávíte jen v práci. Ostatně jak už sám název napovídá, na cestování je kladen vysoký důraz. Většina studentů v USA stráví celkem 4 měsíce, a to mezi letním a zimním semestrem. Tři měsíce pracují a pak si dopřejí jeden měsíc navíc, během kterého na vlastní pěst poznávají krásy této rozmanité země.

Přečtěte si na blogu více v článku Vše, co potřebujete vědět o Work and Travel programu v USA.

Chcete-li vidět Grand Canyon na vlastní oči, Work and Travel je jednou z možností

Sezonní práce v zahraničí

Zatímco někteří v létě vyráží za oceán, jiní sbírají jahody v Norsku, plejí brambory v Anglii nebo sklízí víno v Rakousku. Evropská unie a otevřené hranice nabízí spoustu možností, kterých by bylo škoda nevyužít. Nabídku i užitečné informace najdete na Integrovaném portálu MPSV a jiných specializovaných webech.

Cítíte se příliš staří, nebo naopak mladí? Nemějte obavy. Na sezonní práce vyjíždějí studenti mezi semestry, cestovatelé, kteří hledají přivýdělek mezi jednotlivými cestami, i ti, kteří se rozhodli pro změnu – zkrátka lidé napříč celým věkovým spektrem, jakýmkoli vzděláním i schopnostmi. Jedno je ale spojuje – pokud mohou, pak se každoročně vrací.

Vznikají tak uzavřené komunity, do kterých může být těžké proniknout. Nejlépe fungují osobní kontakty a doporučení. Pokud ve svém okolí žádného sezonního pracovníka nemáte, začněte hledat s dostatečným předstihem. O ty nejlepší i nejvýdělečnější letní práce je velký zájem a už v lednu mohou být obsazené.

Ukázka TRAVEL JOBS - Novinky od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

Sbírat jahody můžete třeba ve Skotsku

Working holiday vízum (WH vízum)

Pracovně-prázdninové vízum, pracovní dovolená, pracovně-prázdninový program – tam, kde si překladatelé lámou hlavu, cestovatelé mají jasno. Budete-li tedy nazývat svůj rok strávený v zahraničí anglickým originálem „working holiday visa“, anebo použijete jeden z mnoha českých překladů, pravděpodobně se stále bude jednat o jeden z nejlepších roků vašeho života, kdy se vám podařilo skloubit příjemné s užitečnýmpráci v zahraničí spolu s cestováním a poznáváním cizí kultury.

Detaily programu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v něj dozví?

  • Co je to working holiday vízum
  • Jaké země poskytují pracovně-prázdninové vízum
  • Jaké jsou podmínky vstupu
  • Odkazy, kde najdete více informací
  • Jak si najít dlouhodobou práci v zahraničí

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Nepodceňujte legalitu

Práce v Evropské unii a mimo ni je velký rozdíl, a to především v zákonech, povoleních a jiných byrokratických záležitostech. Pracovat načerno bez pracovního povolení opravdu nedoporučujeme a v každém případě si ověřte, co musíte před výjezdem zařídit u českých úřadů a po příjezdu do vaší destinace u těch zahraničních. Nespoléhejte na zaměstnavatele, pokud jde o to, jestli budete pobývat v zemi legálně – buďte proaktivní.

Rada závěrem

Cestovat a pracovat, žít a pracovat v zahraničí, anebo si „jen“ v létě přivydělávat na další cestu – všechny tyto možnosti máte na dosah. Studenti a lidé do 30 let mají velkou výhodu, práci v zahraničí ale může najít každý. Zkuste aktivně vyhledávat informace, dostaňte se mimo svou „bublinu“ a objevte možnosti, o kterých jste předtím možná ani netušili – pracovně-prázdninové vízum, au pair ani Work and Travel nejsou jediné možnosti, které na vás za hranicemi čekají.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy. Mezi indonéskými milovníky plastu, cukru a všeho smaženého usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 2 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 12 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem