Nemáte-li psa a chcete cestovat, nepořizujte si ho. Nicméně pokud už psa máte a chtěli byste cestovat, určitě své sny neodkládejte. Pes vám může být věrným společníkem i na cestách, ačkoliv cestování, obzvlášť létání, se psem má svá úskalí.

Cestovat se dá rozličnými dopravními prostředky. Můžete vyrazit pěšky, osobním autem nebo obytným, vlakem, lodí… a s malým psem třeba i na kole. Veronika se svým dobrmanem cestuje letadlem. Sepsala vše, na co se budete muset připravit už před samotným letem, co vás jako majitele čeká na letišti a vašeho psího miláčka během přepravy v nákladovém prostoru. Přidala i postřehy k bydlení se psem v zahraničí a zmínila, jaké to je, když na vás běží smečka potulných psů.

Článek je primárně napsaný pro majitele středních a velkých plemen psů, která jsou přepravována v zavazadlovém prostoru. Obecné informace o létání se psem ale ocení i chovatelé malých psů, které lze převážet v kabině.

Veterinární byrokracie

Před cestou je nutné s dostatečným (někdy i několikaměsíčním) předstihem zjistit, co vše budete potřebovat zařídit. Všechny informace potřebné pro převoz psa cestujícího z ČR do zemí EU a informace pro návrat z jakéhokoliv státu zpět do ČR najdete na stránkách Státní veterinární správy ČR.

Přelétáte-li mezi dvěma zeměmi, platí podmínky země, do které cestujete, v závislosti na zemi, ze které vyjíždíte; někdy také záleží na původu psa. Může být tedy rozdíl, pokud vyjíždíte z cizí země s českým, od narození očkovaným psem, nebo pokud byste chtěli vycestovat s místním potulným psem. Týká se to zejména zemí, kde hrozí nebezpečí nákazy vzteklinou. Někde je vycestování s místním psem přímo zakázané a poprvé jsem se při odchodu z takové země (konkrétně z Maroka) setkala s tím, že u mého psa kontrolovali čip, aby zjistili, zda si nevezu jiného psa.

Co je tedy potřeba zařídit před samotnou přepravou psa letadlem

Obecně se dá říct, že určitě musíte mít psa označeného čipem (někdy musí být označen před očkováním proti vzteklině). Dále musíte mít psa řádně očkovaného proti vzteklině. Mnohdy musí být pes ošetřený proti parazitům a odčervený. Dejte pozor, proti jakým parazitům se ošetření požaduje. Může to být i proti takovým, proti kterým se běžně v ČR neodčervuje.

Ve vlastním zájmu zjistěte, jací parazité se v dané zemi vyskytují, a ošetřete psa i nad povinný rámec. Případně kupte potřebné antiparazitní přípravky na dobu pobytu v dané zemi, pokud plánujete delší výlet. Ne všude totiž takové přípravky seženete. Vše má být samozřejmě zapsáno ve veterinárním průkazu – pasu, který musíte mít s sebou. Na očkování a odčervení myslete s dostatečným předstihem, protože se k nim váží různé časové lhůty, kdy je možné po tomto úkonu vycestovat atp.

S více než dostatečným časovým předstihem myslete také na sérologii na vzteklinu, která může být požadována pro vstup do některých zemí i pro vstup zpět do ČR nebo EU. Může se vám stát, že vycestujete do cizí země, ale zpět vám nepovolí vstoupit. Sérologii musíte mít tři měsíce před vstupem do dané země a musí být provedena v certifikovaných laboratořích.

Pokud například jedete z ČR na měsíc do Maroka a poté zpět, musíte jít minimálně dva měsíce před odjezdem do certifikované laboratoře na odběry – tedy ještě v ČR. (Zde je starší, ale stále platný článek na dané téma od Státní veterinární správy ČR, telefonicky ověřený na začátku roku 2017.)

Osobně příliš nedoporučuji spoléhat na informace od veterináře. Já sama od něj dostala špatné informace, takže jsem zaplatila zbytečných pár tisíc navíc. Od té doby si zjišťuji vše sama z kompetentních zdrojů. Nezapomeňte se také podívat na podmínky přepravy do vámi zvolené destinace i na stránkách letecké společnosti. Může se stát, že budou odlišné od podmínek stanovených danými státy.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Sedativa

Občas někoho napadne dát psovi uklidňující prostředky, aby snížily jeho stres z přepravy. Nedoporučuje se to. Některé společnosti to dokonce zakazují. Mají pro to hned několik pádných důvodů. Pracovník letiště nebude vědět, zda je pes omámený sedativy, nebo zda mu něco je. Což by mohlo mít vážné důsledky. Dalším důvodem je, že byste mohli podání dávky špatně načasovat a psovi způsobit stres ještě větší.

V neposlední řadě omámený pes neovládá dostatečně své tělo, takže se může v průběhu cesty třeba udusit, protože se dostane do polohy, ve které nebude moct dýchat ani narovnat zpět. Ze stejného důvodu by se mohl také přehřát. Více podrobností můžete vyčíst například na stránkách Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

Za zvážení tak mohou stát pouze přípravky, které psa uklidní, ale neovlivňují jeho fyziologické funkce – například některé bylinné přípravky.

Přepravka a miska

Schránka k přepravě psa musí splňovat určité náležitosti dané podmínkami letecké společnosti. Nejjistější je hledat přepravky s certifikátem IATA (International Air Transport Association, Mezinárodní asociace leteckých dopravců). Některé společnosti vám sice akceptují i jiné přepravky, ale spoléhat na to nemůžete. Pokud již nějakou přepravku máte a jste si jisti, že by pro přepravu letadlem byla vhodná, zkuste se informovat u letecké společnosti, se kterou budete cestovat, zda vám ji povolí. Přepravka musí být samozřejmě úměrná velikosti psa a nesmí mít kolečka.

Ideální je, když je pes na přepravku zvyklý. Pokud můžete, kupte ji s předstihem a trénujte jeho pobyt v ní.

Výběru misky je vhodné věnovat zvláštní pozornost. Doporučuji plastové misky se zahnutým okrajem, které se dají upevnit na dvířka klece. Důrazně naopak radím vyhýbat se kovovým miskám s úchytem jako na obrázku. Miska vypadne, kruh zůstane uchycen na dvířkách, pes si v něm může zaklínit nohu a ošklivě se zranit. Misky k položení na podlahu nedoporučuji, pes do nich šlápne nebo spadne s téměř stoprocentní jistotou. Někdy je navíc požadavkem aerolinky, aby bylo možné plnit misku zvenku.

Miska na obrázku vlevo může v průběhu přepravy ošklivě zranit vašeho psa

Miska na obrázku vlevo může v průběhu přepravy ošklivě zranit vašeho psa

Přepravní podmínky leteckých společností

Před koupí samotné letenky je nutné pečlivě vybrat leteckou společnost. Některé aerolinky psy vůbec nepřevážejí, jiné za nekřesťanské ceny, další mají své váhové limity… a některým je zase všechno úplně jedno. Je tedy důležité předem zjistit podmínky přepravy.

Doporučuji nejdříve projít web společnosti a snažit se zde získat co nejvíce informací. Pak zarezervujte letenku pro sebe. Pokud v průběhu tohoto procesu narazíte na volbu přidání zvířete do přepravy, jásejte. Pokud ne, kontaktujte leteckou společnost. Až si budete jisti, že vámi vybraná společnost psa v daném konkrétním letu přepraví, pak teprve letenku zaplaťte.

Někdy platbu až po rezervaci místa pro psa vyžadují samy letecké společnosti. Občas to však není možné a letenku budete muset zaplatit před rezervací místa pro psa. Někdy dokonce vůbec není možné rezervovat předem místo pro psa. Pánbůh s vámi, pokud vám pak psa přepravit nepovolí.

Nevíte si rady s příručním zavazadlem? V článku najdete tipy na jeho výběr odpovídající požadavkům leteckých společností

Mně se to naštěstí nikdy nestalo. Jen jednou jsme měli na kahánku. Přestože jsem poctivě předem rezervovala místo pro psa a ujistila se, že jej přepraví, na letišti nás na chvíli zastavili a ujišťovali se, zda v dalším navazujícím letu je klimatizace v zavazadlovém prostoru letadla. Prý pro jistotu. Nešlo si ale nevšimnout značné nervozity v jejich očích. Kvůli tomuto zdržení jsme málem nestihli let. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Rezervaci místa pro psa udělejte s dostatečným předstihem. Každá společnost má jiný termín, dokdy musí na požadavek reagovat. Mohou tedy požadovat rezervaci minimálně 24 hodin předem (což je nejčastější), ale někdy to může být i v řádech týdnů. Některé společnosti tento termín neuvádí vůbec.

Při rezervaci místa pro psa si připravte informace o plemeni psa, rozměrech přepravky, váze psa a váze přepravky. Většina společností chce tyto údaje vědět. Optejte se na cenu a způsob platby, pokud to z informací na webu není jasné.

Osobní zkušenost

Například u společnosti Transavia probíhá rezervace přepravy zvířete přímo na jejich stránkách při koupi letenky, anebo dodatečně také při on-line check-inu. Platba se během procesu nákupu/check-inu přičte k ceně letenky. Celý proces je tedy velmi jednoduchý a pohodlný. Naopak u společnosti Binter nebo Royal Air Maroc se provádí rezervace telefonicky, osobně či mailem a platí se až po odbavení psa (není možné zaplatit předem).

Tak to tedy bylo v mém případě. Nezapomeňte, že u každé společnosti, na každém letišti a dokonce při každém letu mohou být odlišné podmínky. Opět proto platí, že si musíte podmínky před letem ověřit sami pro svůj konkrétní případ. Když letíte se společností poprvé, raději je kontaktujte každopádně a ujistěte se, že bude vše v pořádku a že jste na nic nezapomněli či něco neopomenuli.

Max. váha, rozměry Cena za jeden let Rezervace Více informací
British Airways neuvedeno 125 € přes agentury British Airways
Binter Canarias prý bez limitu od 20 € přes kontaktní centra osobně, nebo telefonicky Binter Canarias
Transavia 75 kg,
102 x 69 x 76 cm
60 € on-line při koupi letenky nebo při on-line check-inu, případně přes kontaktní centra Transavia
České aerolinie 125 x 69 x 80 cm 1620 až 6480 Kč podle hmotnosti pomocí kontaktního centra nebo rezervačních kanceláří ČSA
Ryanair Přepravuje pouze asistenční psy
Brussels Airlines 20 kg přepravka a údajně max. 32kg pes,
121 x 81 x 88 cm
(z korespondence mailem)
100–300 € dle váhy, rozměrů a destinace přes asistenční centrum (pouze telefonicky) Brussels Airlines
TUI fly 121 x 81 x 88 cm 70 € plus poplatek 7,50 €, pokud neohlásíte psa předem, platí se při on-line rezervaci při on-line rezervaci, nebo dodatečně telefonicky TUI fly (bod 9.4)
Iberia v závislosti na typu letadla 100–300 € dle destinace, platí se na letišti přes booking office, kde jste koupili letenku Iberia
SmartWings 32 kg 150 € min. 2 dny předem telefonicky SmartWings i zde
TAP Portugal 45, nebo 32 kg – v závislosti na zemi; těžší pak jako cargo in hold (max. 100 kg) 70–480 € v závislosti na váze a způsobu přepravy min. 24 hod předem TAP Portugal
Lufthansa 125 x 75 x 85 cm 100–300 € v závislosti na váze a destinaci min. 3 dny předem přes formulář Lufthansa
easyJet Přepravuje pouze asistenční psy

Nákup letenky přes zprostředkovatele

Můžete také ušetřit práci a využít zprostředkovatelských služeb zajišťujících nákup letenek. Já takto testovala například naši českou Královnu a cestovní kancelář Canaria travel.

U Canaria travel se snažili zjistit, zda je přeprava možná, ale nakonec ji zamítli. Neřekli mi důvod, ale snažili se. Co se týče Královny, nemohu jim upřít, že se také snažili a rezervace přes ně je určitě možná. Jakmile se ale vyskytnou problémy (např. daná společnost vašeho psa nepřepraví) a měli by vám tedy najít jiný let, raději vám doporučuji najít jiný let sami a pak znovu zažádat o rezervaci přepravy psa. Zejména požadujete-li nízkou cenu jak letenky, tak přepravy psa. A tím spíš, pokud navíc chcete kouzlit s místy odletu nebo příletu či s termíny.

V případě, že na koupi letenky spěcháte, určitě doporučuji, abyste si podmínky přepravy zjistili předem sami a případný let koupili přes zprostředkovatele už s jistotou, že splňujete všechny požadavky dané přepravy. Pak už jen na konci rezervace do poznámky napište požadavek na přepravu psa s informacemi o rozměrech přepravky, plemeni psa, váze přepravky a psa a čekejte na potvrzení.

Výhodou koupě například přes zmíněnou Královnu je, že můžete zaplatit až poté, co vám přepravu psa daným letem potvrdí. Pokud tedy stránky společnosti neumožňují on-line zadat psa do přepravy nebo komunikace s nimi není příliš dobrá, doporučuji využít tohoto způsobu rezervace.

Další podmínky přepravy

U některých společností vás mohou překvapit pikantnosti, například mnoho z nich povoluje přepravu pouze jednoho psa na osobu a omezuje celkový počet psů přepravovaných během jednoho letu. Řada společností nepřepravuje psy s krátkým nosem, nebo je přepravuje pouze na palubě (tzn. jen ty malé). Lufthansa přepravuje tzv. bojové psy pouze ve speciální přepravce.

Mnohé společnosti například vyžadují povinnost mít u psa nasazený náhubek, přestože je v přepravce, a ještě vám stáhnou dveře přepravky umělohmotnými pásky, což pak není zrovna zábava, když si uvědomíte, že v příručním zavazadle nemůžete mít nůžky či nožík.

Jestli jste někdy zkoušeli sami přemísťovat 40kilového psa točícího se v přepravce a k tomu kufr, asi mi dáte za pravdu, že to není zrovna snadné. Pokud jste to nezkoušeli, prozradím vám, že přepravka s psem z vozíku stále padá, proto ji musíte jednou rukou přidržovat, zároveň musíte mačkat madlo vozíku, aby to vůbec jelo – a třetí ruku použijete na vláčení kufru.

S batohem místo kufru nebo s prázdnou přepravkou je celá situace jednodušší. Přepravku složíte, dáte do ní kufr a máte dvě ruce na ovládání vozíku, na zápěstí vedete psa na vodítku.

Krmení a pití před odletem

Některé aerolinky vydávají doporučení, kdy a zda psa krmit a dát mu napít. Osobně doporučuji řídit se zdravým rozumem. Sami psa znáte nejlépe. Mému psovi jídlo před letem minimálně 12 hodin nedávám. Nikoli z obav, že se vyprázdní, ale proto, že by se mu mohlo udělat špatně. Do přepravky mu pak maximálně hodím nějaký drobný pamlsek, aby tam ochotněji šel, jídlo ale ne.

Napít mu dávám celý den normálně a před samotným vložením do přepravky znovu, protože vím, že nebude mít vodu při letu (viz níže). Pokud máte možnost, dejte misku s vodou předem do mrazničky. Voda se bude postupně rozmrazovat a nevylije se při manipulaci s přepravkou. Možná ale led vyskočí celý a postupně se rozteče psovi do kožíšku. Mějte s sebou prázdnou láhev, kterou naplníte z vodovodu na záchodech po bezpečnostní kontrole (nebo vodu kupte před odletem v obchodě), abyste mohli dát psovi napít ihned, jakmile se s ním znovu shledáte.

Na letišti před odletem

Při přepravování psa letadlem doporučuji přijet na letiště minimálně o hodinu dříve než obvykle. Ideálně tedy tři hodiny před odletem. Budete mít čas najít místo, kde vám odbaví psa, informovat se, kdy nejpozději musíte přijít a v klidu pak zajdete psa ještě vyvenčit. Je to mnohem lepší, než ve spěchu hledat místo k odbavení a ve stresu soukat nevyvenčeného psa do přepravky.

Ze všeho nejdříve musíte odbavit sami sebe. Dojdete tedy k přepážce, odešlete kufr (pokud máte) do temných lovišť, případně si vyberete místo k sezení a bystřejší letušky si již všimnou, že s sebou máte psa. Nejdříve zkontrolují, zda máte potřebné doklady a očkování. Pak vás odešlou zaplatit poplatek, pokud jste tak již neučinili (což bohužel někdy nemůžete udělat předem), nebo vás odešlou zvážit psa a přepravku jinam. Odvážnější vám přikážou zvážit psa přímo u sebe (na úzkém pásu pro kufry), většinou ale psa ani přepravku neváží a prostě vám věří, že vámi udaná váha je správná. Po této proceduře dostanete letenku, všechny ty lístečky a můžete postoupit dál.

Teď nastává další zábavná hra. Jmenuje se – najdi místo k odbavení psa. Čím větší letiště, tím větší problém. Někdy s vámi jde sama letuška až k místu, což považujte za veliký luxus. Častěji vám jen ukáže, kam máte jít, a při troše štěstí namíří ruku i tím správným směrem. Vyspělá letiště mají dokonce piktogram psa u míst k odbavení. Nicméně ne vždy tam psy odbavují.

Někdy je tam pouze váží. Někdy ani to ne. A někdy tam nejsou ani pracovníci, kteří by vám řekli, kam jít nebo co dělat. Můj tip – hledejte nadměrná zavazadla, větší pás se skenovacím rámem nebo nákladní výtah. Není-li tam obsluha, hledejte jiný pás či výtah, nebo se vydejte zpět za letuškou a řekněte, ať tam někoho zavolá. Případně se obraťte na informace nebo nejbližšího člověka, který vypadá, že by vám mohl pomoct.

Pokud tedy najdete místo k odbavení s přítomným pracovníkem, přepravka bude muset nejprve projít skenerem. Následně ji můžete složit a dát do ní psa. Obecně se doporučuje dát psovi do přepravky vodu. Někde je to dle přepravních podmínek povinné, jinde zakázané (vodu mají nalít až pracovníci letiště). Osobně mám zkušenost takovou, že co nevylijí pracovníci při přemísťování přepravky, to vylije pes při otáčení se v ní. Možná máte klidnějšího psa nebo lepší misku a voda mu tam vydrží déle.

Do přepravky můžete (někdy dokonce musíte) vložit také deku. Doporučuji vložit jen jednu nebo dvě, ať po nich pes nelítá zleva doprava a ať tam nemá příliš teplo. Náhubek, vodítko a obojek beru s sebou do kabiny letadla. Pokud máte dostatečné úložné místo v přepravce, můžete tyto věci vložit i tam. Rozhodně ale nenechávejte vodítko psovi uvnitř v přepravce, aby se do něj nezamotal. Náhubek sundejte, ale některé aerolinky jej bohužel vyžadují. (V tom případě zvažte, zda má vůbec smysl dávat psovi vodu do přepravky.)

Následně odevzdáte psa pracovníkům letiště, ti jej přepraví a vloží do nákladového prostoru. S trochou štěstí jej můžete zdáli vidět, když nastupujete do letadla. Většinou bývá uložen v přední části.

Pes naložený v zavazadlovém prostoru

Pes naložený v zavazadlovém prostoru

Při letu aneb pes v letadle

Letět není to samé jako ležet doma na gauči. Stres psa je úměrný tomu, jakou má povahu a jak moc je zvyklý na pobyt v přepravce, manipulaci s ní a odloučení od vás. První let bývá obvykle nejhorší, ale každý další už je lepší. Je to jako se vším. Pamatujete ještě, když jste poprvé nechali psa samotného doma? Vaše boty by mohly vyprávět…

Některé letecké společnosti na svých stránkách píšou, že se máme ujistit, zda pilot ví, že cestuje se psem, aby zapnul klimatizaci v nákladovém prostoru. Odpovědi od letušek jsou pokaždé stejné: „Prostor je vždy klimatizován a vše je bez problému.“ Od určité doby teplotu při letech měřím. Hodnoty při přepravě v letadle se pohybují mezi 15 a 23 °C.

Problém ale nastává při nakládání a vykládání psa. Teplota se může dostat velmi vysoko, protože pracovníci letadla nechávají psa stát venku na přímém slunci. Bohužel to z organizačních důvodů asi není jinak možné. Vyhýbejte se proto cestování ve velkých vedrech, případně vybírejte lety dopoledne, nebo pozdě večer. Mělo by to pro vás být jedno z hlavních kritérií při koupi letenky.

Po příletu

Jakmile přistanete, začíná další hra – najdi svého psa. Většinou je v místě s nadměrnými zavazadly. Někdy však může být u neoznačených dveří uprostřed ničeho. Jindy bývá u výtahu (opět neoznačeného). Nebo vyjede na pásu spolu s kufry. Hledejte a ptejte se, pokud máte koho. Jakmile psa naleznete, může proběhnout kontrola psích dokladů, případně čipu.

Co nejdříve vezměte psa a kufry a utíkejte ven, aby si pejsek mohl konečně ulevit. Počítejte také s tím, že může vykonat potřebu v průběhu letu. Následky asi umíte domyslet sami. Takže podle toho, jak daleko letíte a jak znáte svého psa, vezměte si třeba něco na případné očištění psa a přepravky. Mně osobně se to nikdy nestalo. Jen jednou se mi pes počural po vystoupení z přepravky. Informovala jsem personál letiště, že se stala malá nehoda, a oni to vyřešili.

Přestupy

Doporučuji volit destinace s přímým letem, pokud je to jen trochu možné, a s délkou letu, kterou váš pes bez úhony přečká v přepravce. Pokud chcete letět někam dál, zkuste zvážit mezipřistání někde na půli cesty alespoň na pár dní (a nezapomeňte ověřit, že vám psa vydají na letišti, kde mezipřistání plánujete). Případné transfery doporučuji volit co nejkratší. A připomínám, dbejte na to, aby v daném místě a čase nejen příletu a odletu, ale i přestupu nebylo příliš velké teplo.

Ubytování v destinaci

Destinace je vhodné vybírat i podle toho, jak tam psy vnímají. Nepočítejte s tím, že si budete moct pronajmout jakýkoli byt či hotel a uvítají vás s otevřenou náručí. I v civilizovaných částech Evropy je občas problém něco sehnat, natož v místech, kde pes je špinavé zvíře plné parazitů, žijící výhradně na ulicích a pojídající odpadky. Doporučuji rezervaci ubytování nepodcenit a alespoň zběžně se ještě před koupí letenky podívat, jak jsou na tom s akceptací psů – např. přes servery Booking.com nebo Airbnb.com. Stačí zaškrtnout volbu „pets allowed“.

Při samotné rezervaci nezapomeňte zmínit velikost psa a zeptejte se, zda pes může bydlet s vámi na pokoji. Stalo se mi nejednou, že pes mohl zůstat jen na terase nebo zahradě a že jsem za velkého psa musela připlatit, nebo složit zálohu. V podmínkách ubytování tento fakt nikde zmíněn nebyl a nebýt mé prozíravosti, asi bych se po příjezdu na místo hodně divila. Ubytovatel vám bude tvrdit, že takhle je to normální a dělá to tak každý. Nedělá. Jen je třeba předem pečlivě vybírat.

Nezapomeňte se také zeptat na další skutečnosti, které vás zajímají. Například můj pes má problémy s chůzí, proto se ptám, v jakém patře pokoj je a zda je tam případně výtah. Honí váš pes kočky? Pere se s ostatními psy? Vyptejte, jak je to v okolí se psy a kočkami a zda jsou ve vybraném ubytovacím zařízení ubytováni další psi či kočky. Někdy je také užitečné zjistit, jak je to v okolí s travnatými porosty. Když vaše fena bude každý den dělat obrovskou louži na chodníku před hotelem, protože prostě nebude mít kam zajít, asi to nikdo neocení a sami se nebudete cítit nejlépe.

Můžete narazit na další neočekávané problémy. V okolí bydlení se například mohou vyskytovat hadi nebo štíři. Ptejte se, ptejte se a ptejte se, pořádně studujte fotky a popisky. Je to zdlouhavé, ale lepší než narazit na nějaký velký problém a pak nemít kde bydlet.

Lokální psi

Jak už jsem nakousla, je dobré předem vědět, jak se v dané zemi chovají k psům. Někde jsou psi rozmazlovaní miláčci a na ulicích se žádní nepotulují. Jinde jsou psi výhradně venku a nikdo se o ně nestará. Dle mých zkušeností jsou na cestování nejhorší země, kde jsou psi přijímáni dobře, ale zároveň tam narazíte na potulné psy. Například v jižní Evropě.

Čím více domestikovaní, tím méně se bohužel člověka bojí. Protože je obecně lepší vyhnout se kontaktu s cizími psy, ať kvůli parazitům, nebo proto, že se mohou poprat, je na vás ten nepříjemný úkol cizího psa odehnat. Takže například v Maroku, kde se psi lidí bojí, stačí houknout a pes uteče, nebo se alespoň zastaví. Naopak třeba ve Španělsku se můžete stavět na uši, ale pes si z vás nic nedělá a je zaměřen jen na svého nového kamaráda (v lepším případě) nebo soka (v tom horším).

Ideální je, když máte zkušenosti s problematickými psy již z ČR. Není nic příjemného, když se na vás řítí početná smečka psů, ale není to nic nezvládnutelného, jen je třeba s těmito situacemi v některých destinacích počítat. Někdy se z původně nepřátelských psů mohou stát vaši nejlepší kamarádi. Ovšem pozor, ať se vašimi nejlepšími kamarády nestanou také jejich paraziti.

Z obávaných nepřátel se nakonec mohou stát nejlepší kamarádi

Z obávaných nepřátel se nakonec mohou stát nejlepší kamarádi

Život v destinaci

Mějte na paměti, že po celou dobu pobytu v destinaci budete muset řešit nejen psa, ale i přepravku. Máte-li velkou, nemůžete jen tak jet autobusem nebo jen tak chodit pešky a stanovat. Někdy dokonce nebude jiná možnost, než si pronajmout auto, pokud budete chtít někam dojet. Cestování s psem je fajn, ale cestování s přepravkou již tak romantické není. Bohužel je to neoddělitelná součást.

Zkuste předem vyzkoušet, do jakých typů aut se vám přepravka vejde, hlavně pokud cestujete ve více lidech. Nejlepší je, když se vejde do kufru, ale některé otvory kufrů bývají příliš malé. V takových případech se můžete pokusit dát přepravku na zadní sedačky (pes může cestovat v ní, nebo s vámi na předním sedadle). Ovšem i některé dveřní otvory mohou být malé. Takže vždy dbejte na výběr vhodného vozu. O to víc, když cestujete daleko.

Takhle to dopadá, když chcete přespat v autě a nevíte, kam s přepravkou

Takhle to dopadá, když chcete přespat v autě a nevíte, kam s přepravkou

Předem také zkuste zjistit, jak je to s povolením přístupu psů do veřejných dopravních prostředků či taxíků nebo na pláže. Může se vám stát, že ani jedno nebude možné a že pak budete pobíhat po letišti a snažit se najít někoho, koho uplatíte, aby vás odvezl, kam potřebujete. Nebo budete mít nádherný domek na pláži, ale pes na vás bude koukat jen přes zavřené okno.

Základní informace poskytne váš ubytovatel. Další informace se někdy dají zjistit z webových stránek společností nebo ministerstev apod. Nejkvalitnější informace vám poskytne ten, kdo v destinaci žije a má psa. V neposlední řadě se dá něco zjistit od jiných cestovatelů nebo místních lidí, přestože psa nevlastní. Informace si raději ověřujte z více zdrojů.

České dráhy vám například řeknou, že psi do vlaků ve Španělsku nesmí, pak ale potkáte někoho, kdo procestoval celé Španělsko s tibetskou dogou (samozřejmě) vlakem. Nebo narazíte na zákazové tabule u pláží, ale nikde už se nepíše, že platí pouze v sezoně nebo přes den. Tady opět platí – ptejte se, ptejte se, ptejte se. Čím víc je vaše destinace civilizovaná, tím víc zjistíte z oficiálních zdrojů. Čím méně civilizovaná, tím spíše oficiální zdroje nenajdete, nebo ani neexistují, případně se v reálu nerespektují. V těchto případech budete muset spoléhat na doporučení místních lidí či jiných cestovatelů, nebo budete muset zjistit situaci osobně až na místě.

Při cestování vás určitě překvapí spousta dalších věcí, které by vás ani ve snu nenapadly. Já cestuji již dlouho, ale v každé destinaci a při každé cestě objevím něco nového.

V autě jako doma

V autě jako doma

Krmení v destinaci

Jste-li zvyklí krmit granulemi a jedete na krátký čas nebo do civilizované země, zřejmě nebudete mít s krmením problém. Někde ovšem granule a konzervy neseženete, nebo jen ty s velmi pochybnou kvalitou. Já osobně doporučuji přejít na přirozenou stravu (v ČR často nazývanou BARF), ať již cestujete, nebo ne. Tento typ stravování má mnoho výhod.

Asi tušíte, že při cestování je jednodušší obstarat maso, ovoce, zeleninu a další základní potraviny než granule. Například v Maroku lehce seženete i hovězí, jehněčí a kozí vnitřnosti. Kuřecí hlavy a běháky dostanete dokonce zdarma.

Typické marocké řeznictví bylo splněným snem mého psa

Typické marocké řeznictví bylo splněným snem mého psa

Výběr večeře

Výběr večeře

Není nad to posvačit v krásném počasí pod širým nebem

Není nad to posvačit v krásném počasí pod širým nebem

Vzít psa s sebou, nebo si ho nechat pohlídat?

Já a můj pes cestujeme dlouhodobě a pomalu. To znamená, že na jednom místě zůstáváme přibližně měsíc a letadlem se přesouváme tak jednou za dva až tři měsíce. Ačkoliv se zdá, že cestování se psem je plné překážek, není to nic, s čím by se důvtipný cestovatel nedokázal vyrovnat. Drobné nepohodlí s přepravou bohatě vynahradí pohled na vašeho psa dovádějícího v mořských vlnách. Pro psa zvyklého na cestování a na přepravku není cesta letadlem nijak zvlášť stresující.

Kdysi jsem cestovala bez psů (tehdy jsem měla dva) a dělala si výčitky, že je nechávám s někým cizím. Mohla jsem cestovat jen na krátkou dobu. Poté, co jsem se jednou vrátila neplánovaně dřív a psy našla v psím hotelu úplně vyhublé a hladové, rozhodla jsem se, že už je nikdy nenechám pod cizím dozorem a že budou cestovat se mnou.

Veronika Petráková
V případě zájmu můžete Veroniku sledovat na jejím osobním profilu na Facebooku, kde občas postne nějakou fotku z cestování se svým miláčkem.

Takové momenty stojí za všechny ty strasti s přepravou

Takové momenty stojí za všechny ty strasti s přepravou

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. AndyJede 6.7.2017 v 5:01 - Odpovědět

  Díky za super článek a hromadu zkušeností, čeká mě přeprava 8 měsíčního štěněte z USA do ČR a každá informace “odkud začít postupovat” se mi moc hodí!

 2. Eva Studená 22.6.2018 v 17:30 - Odpovědět

  Já jsem měla z cestování letadlem se psem dost velké obavy. Nakonec vše proběhlo v pořádku. Jen si zjistěte různé potřeby u aerolinek.

 3. Luba 29.7.2018 v 21:17 - Odpovědět

  Velmi dobre napisany clanok! My sme sa teda nakladnemu priestoru vyhli, predsa len nasi su mensi. Obecne si myslim, ze lietanie so psom by malo byt obmedzene na najnutnejsie pripady (stahovanie, dlhodobe cestovanie – po prilete uz pozemne), ale je fajn vidiet, ze niekomu to funguje aj pravidelne.

 4. Míra 16.7.2019 v 5:45 - Odpovědět

  Wow. Úžasné