Aljaška – země extrémů a úžasné panenské přírody

11.02.2018|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel. S návštěvou Aljašky pochopíte pravý význam slova divočina.

Aljaška vás okouzlí

Aljaška vás okouzlí

Proč jet na Aljašku

Pokud milujete panenskou, člověkem nedotčenou přírodu, není moc krásnějších míst na světě než Aljaška. Čekají na vás dechberoucí scenerie, hory, kterých je tu tolik, že ani nemají jména, ledovce… a divoká zvířata prohánějící se po stráních, ale také třeba přímo vedle silnice. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a nejochotnějších lidí, které můžete potkat.

Začátkem nebo koncem sezony se můžete stát svědky té nejkrásnější světelné show, jakou člověk může spatřit. Není nic kouzelnějšího než polární září barvitě roztančené nebe. Uprostřed léta je naopak nejlepší doba na horské túry – nemusíte mít strach, že se nestihnete vrátit do setmění, ale místo toho si můžete vychutnat půlnoční západ slunce.

Úžasné barvy v národním parku Denali

Úžasné barvy v národním parku Denali

Jak se na Aljašku dostat

Nejlevněji létá z Česka na Aljašku aerolinka Condor. Letenky vyhledávejte přímo na jejich webu, všude jinde jsou letenky většinou výrazně dražší. Dvě hlavní letiště jsou Anchorage a Fairbanks. Ceny za zpáteční letenku z Prahy na jedno z těchto letišť se pohybují kolem 25–30 tisíc korun. S trochou štěstí se dá letenka najít i za 20 tisíc, ale to je už opravdu nejlevnější, co seženete.

Lodní doprava je oblíbená zejména u návštěvníků, kteří sem míří ze Spojených států. Nejčastěji se dá plavba pořídit jako součást balíčku některé z cestovních kanceláří. Lodě vyrážejí nejčastěji z kanadského Vancouveru a plavba trvá většinou sedm dní. Ceny se pohybují od 15 000 Kč za plavbu.

Hodně Američanů přijíždí na Aljašku z kontinentální části USA vlastním autem. Samotná cesta trvá zhruba čtyři dny, ale většina návštěvníků na cestě tráví delší dobu a jednoduše si z přejezdu udělají road trip. Mít vlastní auto je rozhodně výhoda, protože vzdálenosti jsou obrovské a pokrytí veřejnou dopravou je mimo města minimální.

Jelen karibu

Jelen karibu

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Roční období podle místních: červen = jaro, červenec léto, srpen podzim, všechno ostatní = zima. A opravdu to tak sedí. Na Aljašce jsem pracoval od června do září a za tu dobu jsem poznal úplně všechna roční období.

Na Aljašku se dá jet kdykoli – záleží na tom, co očekáváte.

Chcete teplo, dobré počasí a extra dlouhé dny? Jeďte v červnu nebo červenci. Ke konci června slunce téměř nezapadá, je jen třeba hodinu šero. Většinu času je to taky jen na kraťasy a tričko (i o půlnoci).

Chcete vidět úžasné podzimní barvy? Jeďte na přelomu srpna a září. Podzimní barvy jsou na Aljašce neskutečné a toho období je jednoznačně nejkrásnější na přírodní scenerie. Trvá to bohužel jen třeba dva týdny, rychle přijde zima. Navíc začíná polární záře. Nevýhoda je, že v tomto období už většinou bývá horší počasí.

Chcete vidět polární záři? Nejlepší je samozřejmě zima. Nicméně už ke konci srpna začíná být polární záře velice aktivní. My viděli první už 6. srpna (silnější tak od 20. 8.) a začátkem září byla aurora vidět už téměř každou druhou noc.

Chcete vidět neskutečné zimní scenerie? Zima je na Aljašce také nádherná, ale není snadné tam žít ani cestovat. Zaprvé je opravdu velká zima (–50 °C není výjimkou), zadruhé je dlouhá tma – jsou třeba jen čtyři hodiny světla denně. Zatřetí je také velice složitá doprava. Cesty, které trvají v létě dvě hodiny, jsou v zimě i na šest hodin.

Nádherné podzimní barvy

Nádherné podzimní barvy

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde zjistit více

Alaska.org

Průvodce Aljaškou pro nezávislé cestovatele přináší mapy, místa a tipy pro různorodé aktivity.

Bell’s Travel Guides

Zde si (mimo jiné) můžete stáhnout PDF průvodce, které se věnují jednotlivým oblastem Aljašky. Stejné průvodce najdete také zdarma v tištěné podobě snad v každém visitor centru.

Czech the World

Na našem blogu si můžete přečíst několik článků a reportáží o zážitcích z léta stráveného na Aljašce.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Matěj Halouska a Adriana Plotzerová

Ajťák a markeťačka, milovníci lowcost cestování a hobby fotografové. Aljašku jsme do hloubky poznali během tříměsíčního pracovního pobytu v rámci Work and Travel. Delší dobu jsme strávili také v Yellowstonu, Anglii, Jižní Koreji, Finsku nebo na Krétě. O své zážitky a zkušenosti se moc rádi dělíme s ostatními, proto čtěte náš blog Czech the World a sledujte nás na Instagramu. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se nás kontaktovat, moc rádi vám odpovíme.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 5 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Milevsko
 
Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 17 hodinami zakoupil(a) Radmila z města: Praha 2
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Natálie z města: Staré Brno
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 20 hodinami zakoupil(a) Zuzana z města: Praha 6
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 23 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 24 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6