Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel. S návštěvou Aljašky pochopíte pravý význam slova divočina.
Proč jet na Aljašku
Pokud milujete panenskou, člověkem nedotčenou přírodu, není moc krásnějších míst na světě než Aljaška. Čekají na vás dechberoucí scenerie, hory, kterých je tu tolik, že ani nemají jména, ledovce… a divoká zvířata prohánějící se po stráních, ale také třeba přímo vedle silnice. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a nejochotnějších lidí, které můžete potkat.
Začátkem nebo koncem sezony se můžete stát svědky té nejkrásnější světelné show, jakou člověk může spatřit. Není nic kouzelnějšího než polární září barvitě roztančené nebe. Uprostřed léta je naopak nejlepší doba na horské túry – nemusíte mít strach, že se nestihnete vrátit do setmění, ale místo toho si můžete vychutnat půlnoční západ slunce.
Jak se na Aljašku dostat
Nejlevněji létá z Česka na Aljašku aerolinka Condor. Letenky vyhledávejte přímo na jejich webu, všude jinde jsou letenky většinou výrazně dražší. Dvě hlavní letiště jsou Anchorage a Fairbanks. Ceny za zpáteční letenku z Prahy na jedno z těchto letišť se pohybují kolem 25–30 tisíc korun. S trochou štěstí se dá letenka najít i za 20 tisíc, ale to je už opravdu nejlevnější, co seženete.
Lodní doprava je oblíbená zejména u návštěvníků, kteří sem míří ze Spojených států. Nejčastěji se dá plavba pořídit jako součást balíčku některé z cestovních kanceláří. Lodě vyrážejí nejčastěji z kanadského Vancouveru a plavba trvá většinou sedm dní. Ceny se pohybují od 15 000 Kč za plavbu.
Hodně Američanů přijíždí na Aljašku z kontinentální části USA vlastním autem. Samotná cesta trvá zhruba čtyři dny, ale většina návštěvníků na cestě tráví delší dobu a jednoduše si z přejezdu udělají road trip. Mít vlastní auto je rozhodně výhoda, protože vzdálenosti jsou obrovské a pokrytí veřejnou dopravou je mimo města minimální.
Kdy tam jet a proč v tuhle dobu
Roční období podle místních: červen = jaro, červenec léto, srpen podzim, všechno ostatní = zima. A opravdu to tak sedí. Na Aljašce jsem pracoval od června do září a za tu dobu jsem poznal úplně všechna roční období.
Na Aljašku se dá jet kdykoli – záleží na tom, co očekáváte.
Chcete teplo, dobré počasí a extra dlouhé dny? Jeďte v červnu nebo červenci. Ke konci června slunce téměř nezapadá, je jen třeba hodinu šero. Většinu času je to taky jen na kraťasy a tričko (i o půlnoci).
Chcete vidět úžasné podzimní barvy? Jeďte na přelomu srpna a září. Podzimní barvy jsou na Aljašce neskutečné a toho období je jednoznačně nejkrásnější na přírodní scenerie. Trvá to bohužel jen třeba dva týdny, rychle přijde zima. Navíc začíná polární záře. Nevýhoda je, že v tomto období už většinou bývá horší počasí.
Chcete vidět polární záři? Nejlepší je samozřejmě zima. Nicméně už ke konci srpna začíná být polární záře velice aktivní. My viděli první už 6. srpna (silnější tak od 20. 8.) a začátkem září byla aurora vidět už téměř každou druhou noc.
Chcete vidět neskutečné zimní scenerie? Zima je na Aljašce také nádherná, ale není snadné tam žít ani cestovat. Zaprvé je opravdu velká zima (–50 °C není výjimkou), zadruhé je dlouhá tma – jsou třeba jen čtyři hodiny světla denně. Zatřetí je také velice složitá doprava. Cesty, které trvají v létě dvě hodiny, jsou v zimě i na šest hodin.
Víza a podmínky vstupu
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?
- Jak je to s podmínkami vstupu
- Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
- Jak funguje lokální doprava
- Jaké je jídlo
- Je země bezpečná?
- Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
- Kam se určitě podívat
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky. Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Kde zjistit více
Průvodce Aljaškou pro nezávislé cestovatele přináší mapy, místa a tipy pro různorodé aktivity.
Zde si (mimo jiné) můžete stáhnout PDF průvodce, které se věnují jednotlivým oblastem Aljašky. Stejné průvodce najdete také zdarma v tištěné podobě snad v každém visitor centru.
Na našem blogu si můžete přečíst několik článků a reportáží o zážitcích z léta stráveného na Aljašce.
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Matěj Halouska a Adriana Plotzerová
Ajťák a markeťačka, milovníci lowcost cestování a hobby fotografové. Aljašku jsme do hloubky poznali během tříměsíčního pracovního pobytu v rámci Work and Travel. Delší dobu jsme strávili také v Yellowstonu, Anglii, Jižní Koreji, Finsku nebo na Krétě. O své zážitky a zkušenosti se moc rádi dělíme s ostatními, proto čtěte náš blog Czech the World a sledujte nás na Instagramu. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se nás kontaktovat, moc rádi vám odpovíme.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb. Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:
Jedete na hodně dlouho?
Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.
Napsat komentář