V Mongolsku se spojuje a zároveň si odporuje tisíciletá nomádská kultura s novodobou městskou civilizací. V zemi s hustotou 2 obyvatel na 1 km2 potkáte tradiční nomády i moderní byznysmeny a jen málo turistů. Mongolsko nabízí vše, co by srdce cestovatele mohlo chtít – nedotčenou přírodu, bohatou kulturu i historii –, rozhodně vám to ale nedá zadarmo.

Proč jet do Mongolska

Protože se dostanete do posledních člověkem nedotčených míst na planetě. Protože zažijete prastarou, pomalu mizející kulturu kočovných pastevců. Protože uvidíte poušť Gobi. Protože se budete moct prohánět na koni ve stepích, lovit ryby v průzračných řekách a chodit po dunách i po horách. Cestování bude možná krapet náročnější, nic co byste ale nezvládli.

noční mongolsko

Jak se do Mongolska dostat

Z Evropy do Mongolska létají Turkish Airlines s přestupy v Istanbulu a Biškeku. Zpáteční letenky se pohybují okolo 20 000 Kč. Někdy se dají sehnat i kolem 15 000 Kč, například z Berlína nebo Frankfurtu.

cestování mongolsko

Zážitkem samo o sobě je vydat se do Mongolska vlakem transsibiřskou magistrálou. V podstatě můžete nasednout v Praze na vlak a jen s pár přestupy vystoupit v mongolském hlavním městě Ulánbátaru. Celá cesta vás vůbec nemusí vyjít levněji než letenky. Potrvá vám až týden, budete si muset zařídit ruská a běloruská víza a vydržet několik dní v poctivém sovětském vlaku s těmi samými lidmi a bez alkoholu (ten je v Rusku i Mongolsku ve vlacích zakázaný). Kromě ceny jízdenky vezměte v úvahu i týdenní stravné a ceny za tranzitní víza, takže výsledné náklady můžou dosáhnout ceny levné mimosezonní letenky.

Pro dobrodruhy s dostatkem času doporučujeme článek Vydejte se na transsibiřskou magistrálu – tipy a triky.

Cestu si můžete trochu zkrátit, když v Ulan-Ude nastoupíte do autobusu směr Ulánbátar, takže místo 22–24 hodin po železnici (včetně 12hodinové zastávky na hranicích) pojedete jen 10–12 hodin po silnici.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Pokud nemilujete zimu, nedokážete zvládnout smog a až –50 °C, jeďte v létě. To znamená od června do začátku září. Čekají vás příjemné teploty okolo 20 až 30 stupňů (i když sněžit zde může někdy i v červenci), vše zelené a rozkvetlé a jeden ze dvou největších a nejdůležitějších mongolských festivalů, Nádam.

mongolsko příroda

V létě vás čekají příjemné teploty a vše zelené a rozkvetlé

Víza a podmínky vstupu

Počátkem roku 2023 zavedlo Mongolsko novinku a to bezvízový vstup pro Čechy, kteří přijíždí za turistikou a na maximálně 30 dnů.  Jestliže budete chtít v Mongolsku zůstat přes 30 dnů, musíte mít platné pozvání nebo povolení od imigračního úřadu. O vízum je možné požádat na Velvyslanectví Mongolska v Praze nebo online.

K žádosti o vízum potřebujete: pozvánku nebo plán cesty, jednu fotografii pasového formátu, vyplněný formulář, platný pas a cestovní pojištění.

Při výběru cestovního pojištění si dejte záležet. Na nejčastější výluky a triky pojišťoven upozorňujeme v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

V Mongolsku se platí tugriky (MNT). Kurz vůči české koruně se pohybuje okolo 100 MNT = 0,7 Kč. 

Platidly jsou jen papírové bankovky. V hlavním městě Ulánbátaru najdete bankomaty na každém rohu a platit kartou se dá všude. Mimo město je situace jiná. Pokud nepočítáme větší města jako Erdenet, Darchan nebo Sainshand, bez hotovosti se neobejdete. Směnárny fungují jen v Ulánbátaru, nejlepší je měnit z amerických dolarů.

Tip Travel Bible: Do zahraničí nevyrážejte bez platebních karet. My preferujeme Revolut, přehled těch nejlepších cestovatelských najdete v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Mongolsko je překvapivě drahá země. V Ulánbátaru jsou ceny asi jak v Praze. Levněji pořídíte mimo hlavní město.

  • Bydlení: hostel / guest house 150–400 Kč/noc, hotel 200–3000 Kč/noc, Airbnb 600 až 1000 Kč/noc.
  • Jídlo: v levné restauraci 40–80 Kč, v dražší pak 80–150 Kč.
  • Nápoje: balená voda 10 Kč, pivo 35–45 Kč, víno 40–60 Kč.
  • Potraviny v obchodě: chleba 15 a mléko 20 Kč, sýr 150 Kč/kg, jablka 60 Kč/kg, banány 65 Kč/kg.
  • Památky: hlavní buddhistický chrám v Ulánbátaru má vstupné 30 Kč.
  • MHD ve městech: autobus v Ulánbátaru 5 Kč za jízdu.
Ulánbátar

noční Ulánbátar

Lokální doprava

Pokud nemáte v Mongolsku kontakty, dostanete se sami na vlastní pěst jen do turisticky frekventovaných míst. Mongolsko má 1,5 mil. km2 a jen málo rozvinutou infrastrukturu. Bez veškeré legrace se vám může stát, že skončíte uprostřed ničeho, desítky kilometrů od civilizace, bez signálu. Proto vám i jako člověk, který nejraději cestuje nezávisle, doporučuji raději si domluvit aspoň auto s řidičem, když už ne rovnou zájezd s cestovkou. Existují ale i alternativy.

Poznávejte Mongolsko s místními

Jsou místa, kde se cestovat sám na vlastní pěst nemusí tolik vyplatit. Mongolsko je jedním z nich. Pokud chcete vidět a zažít maximum, zvažte poznávací výlety či zájezdy s místními. Jejich nabídku najdete na portále Get Your Guide.

Powered by GetYourGuide

Letecká přeprava

V rámci Mongolska létají národní aerolinky MIAT, a to z Ulánbátaru do hlavních měst provincií neboli aimagů. Další aerolinky, které létají v rámci země, jsou Aero Mongolia a Hunnu Air. Letenky se pohybují v řádu tisíců korun za zpáteční let. Třeba cesta z Ulánbátaru do města Moron (u jezera Khuvsgul) a zpět vyjde až na 5000 Kč.

Vlaky

Hlavní a de facto jediná vlaková trať v Mongolsku je transmongolská magistrála, která spojuje Ulan-Ude v Rusku s Pekingem v Číně. Z Ulánbátaru se v rámci země můžete dostat do Choir, Darkhanu, Erdenetu, Sukhbaataru, Zamyn-Üüdu a Sainshandu. Vnitrostátní jízdenky stojí max. pár set korun.

Auta (autopůjčovny)

V Mongolsku dost neradi půjčují auta cizincům, a to i kvůli náročnému papírování a stavu místních cest. Jenom pár tisíc kilometrů cest je zpevněných. Nejobvyklejší je ve více lidech si pronajmout auto/dodávku i s místním řidičem.

Vyzrajte nad triky autopůjčoven a pronajměte si auto za těch nejvýhodnějších podmínek. Jak na to se dočtete v článku Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Kola

Znám lidi, kteří projeli Mongolsko na kole, ale pokud cyklistice opravdu neholdujete, je lepší se ježdění na kole mimo hlavní město vyhnout. Vzdálenosti, stav cest a nedostupnost servisu by z vašeho výletu mohly udělat noční můru.

Taxíky

V hlavním městě Ulánbátaru funguje skvělý neoficiální systém taxíků. Jednoduše se postavíte k silnici, natáhnete ruku… a někdo už zastaví. Taxa bývá 15 Kč za kilometr. Pak existují registrované taxikářské společnosti jako Ulaanbaatar Taxi, kde mají cenu trochu vyšší. V dalších větších městech jako Erdenet nebo Darkhan najdete lokální taxi.

MHD

Funguje jen v hlavním městě jako pro cizince nepřehledný systém autobusů. Pokud neumíte mongolsky, nedoporučuji zkoušet.

Stopování

V Mongolsku příliš nechápou princip stopování. Auto sice stopnete, ale budou po vás chtít peníze na benzin.

Koně

Mongolským národním dopravním prostředkem byl odjakživa kůň. Pokud máte čas, peníze a chuť pustit se do dobrodružství, kupte si na místním trhu koně a veškeré vybavení, vyjeďte se zásobami do divočiny, za pár týdnů se vraťte a koně prodejte. Zdá se to možná šílené, ale v Mongolsku nic neobvyklého. Takového koně prý pořídíte do 10 000 Kč.

koně v mongolské krajině

Mongolským národním dopravním prostředkem byl odjakživa kůň

Kuchyně

Vzhledem k tomu, jak Mongolové po staletí žili, jejich tradiční kuchyně je strohá a jednoduchá. V podstatě jen maso, maso, mléko… a pak zase maso. Tři pokrmy, se kterými se setkáte nejčastěji, jsou: buuz – knedlíčky plněné masem a vařené v páře, chušúr – větší smažené knedlíky plněné masem, a cuivan – nudle s masem. Jídla nepálí ani se příliš nekoření.

Pije se slaný čaj s mlékem, tradiční airag neboli zkyslé kobylí mléko, z alkoholu vodka. Sladkostem Mongolové moc neholdují.

Nejpozoruhodnější způsob přípravy jídla využívají hlavně při oslavách, kdy maso (jehněčí, nebo vykostěný svišť) připravují na nahřátých kamenech.

Vegetariáni a vegani téměř nemají mimo hlavní město šanci se najíst. V Ulánbátaru ale kupodivu najdete pěknou řádku veganských i vegetariánských restaurací.

mongolsko

Tradiční mongolské jídlo cuivan

Ubytování

V Ulaanbaataru se většina hotelů nachází ve čtvrtích Sukhbaatar a Chingeltei, které jsou ideální volbou pro ty, kteří město navštěvují poprvé. Oba tyto centrálně položené obvody umožňují snadné procházení městem pěšky, takže většinou není potřeba využívat taxi.

Krapet mimo centrum, ale pořád v docházkové vzdálenosti, najdete čtvrti Bayangol a Gandan Monastery District. Poblíž najdete také vlakové nádraží Ulaanbaatar.

mongolsko socha

Nemoci a hygiena

Doporučuje se očkování proti hepatitidě A. Určitě ale zvažte i tato: hepatitida B, vzteklina, břišní tyfus, klíšťová encefalitida. Zkontrolujte si stav očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám.

V létě vás budou otravovat komáři, nemoci ale nepřenáší. Žijí tam i vlci, medvědi a sněžní levharti, je ale dost nepravděpodobné, že na ně narazíte.

V Mongolsku se někdy vyskytují epidemie na Západě už dávno vymýcených nemocí, jako je mor. Pokud se ale vyhnete zamořeným oblastem (pro aktuální info sledujte stránky Ministerstva zahraničí ČR), budete očkovaní a dodržíte základní pravidla hygieny, nemělo by vám nic hrozit.

Vodu z kohoutku můžete pít, ale lepší je filtrovaná. Mimo města raději vždy filtrujte (pokud nejste uprostřed panenských hor), nebo si vozte balenou.

poušť gobi mongolsko

Jak se domluvit v Mongolsku?

V Mongolsku se primárně mluví mongolsky. Mongolština je oficiální jazyk a je to jazyk, kterým mluví většina populace. Existují různé dialekty mongolštiny, ale hlavní dialekt, kterým se mluví ve většině země, včetně hlavního města Ulaanbaataru, je chalchská mongolština.

Mongolština používá vlastní písmo, mongolské písmo, ale zejména ve městech, se běžně používá i cyrilice. Ta se tak stala standardním písmem pro mongolštinu v Mongolsku, zatímco v některých mongolských komunitách žijících mimo Mongolsko se může používat tradiční mongolské písmo.

Angličtina se stává stále populárnější jako druhý jazyk, zejména mezi mladšími lidmi a v turistickém průmyslu. V turistických oblastech, hotelích a některých restauracích se proto můžete setkat s alespoň základní angličtinou. Mimo tyto oblasti a hlavně ve venkovských oblastech vám ani angličtina moc nepomůže.

dámské cestovatelské triko travel bible

Bezpečnost

Jako ve všech velkých městech, pozor dávejte na kapesní krádeže v ulicích Ulánbátaru. Místní zloději jsou opravdu vynalézaví.

Cizinka se může v Ulánbátaru dočkat nevítané pozornosti, a to hlavně v noci. Každý rok se vyskytují případy sexuálního obtěžování cizinek, dokonce i znásilnění. Bohužel dost mých kamarádek-expatek si něčím podobným v Mongolsku prošlo. Tohle riziko určitě neberte na lehkou váhu.

Na co si dát pozor a jak se připravit se dočtete v článku Holky a cestování: bezpečnost, hygiena, fintění.

Nevydávejte se samostatně do chudinských čtvrtí na okraji Ulánbátaru neboli jurtovišť (tzv. ger distrikt). Pokud byste se tam opravdu chtěli podívat, využijte například soukromé prohlídky od Get Your Guide.

V Mongolsku se vám snadno může stát, že skončíte uprostřed ničeho, daleko od civilizace. Proto vždy, když se někam vydáváte, myslete na to, jak se dostanete zpátky.

mongolsko

Ulánbátarský ger distrikt v zimě

Náboženství, svátky, tradice

Socialistický režim se v Mongolsku snažil vymýtit náboženství, přesto většina obyvatel stále vyznává tradiční buddhismus. Po staletí se zde vyskytuje šamanismus a animismus. Kupodivu tu ale najdete i početné skupiny křesťanů. Není nic neobvyklého narazit na kostel i buddhistický chrám. Jen pravého šamana hned tak nepotkáte.

Mongolové mají mnoho pověr a zvyků, kterým opravdu věří a které dodržují. Pro cizince je těžké se v nich vyznat. Například při šlápnutí na nohu si slušní Mongolové vždy podají ruce. Nebo také nesmíte nikomu potřást rukou, pokud stojíte na, nebo u prahu dveří.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Do Mongolska se rozhodně vyplatí plánovat cestu na období festivalu Nádam. Jedna z dvou největších oslav roku se koná vždy v období června až července (řídí se lunárním kalendářem). Uvidíte na ní tři nejdůležitější mongolské sporty – lučištnictví, zápasnictví a závody na koni.

Další festivaly, které stojí za to vidět, jsou Golden Eagle Festival (festival kazašského umění sokolnictví) a Thousand Camel Festival (festival velbloudů).

Naopak lepší je vyhnout se oslavám lunárního nového roku, které se konají většinou v lednu, nebo únoru. Jako v dalších zemích Asie, tak i v Mongolsku se během Cagán sar všechno zastaví a lidé tráví čas se svými rodinami. Navíc v té době mrzne, až praští.

Aryabal temple

Aryabal temple

Co byste ještě měli vědět

  • Obojetnost. Zásuvky v Mongolsku najdete oboje – jak amerického, tak evropského typu. Stejně tak uvidíte jezdit auta, která mají volant vlevo, ale i vpravo.
  • Mongolové příliš nemají rádi cizince. Samozřejmě to neplatí o všech, ale velká část Mongolů má xenofobní až rasistické tendence. Především vůči Číňanům a Rusům, ale i vůči bělochům.
  • Nekritizujte Mongolsko a už vůbec ne Čingischána. Místní nejsou příliš zvědaví na názory cizinců o jejich zemi. Mají v tom do jisté míry pravdu… jsou nesmírně hrdí na svou historii. A mají na co. Čingischán vybudoval největší suchozemskou říši, která kdy existovala. Pošta, diplomacie, ruční granáty, sušené mléko – to vše údajně pochází z Mongolska.
  • Nepouštějte se do hádek. Souvisí to s výše uvedenými body. Někteří Mongolové se rádi rvou a hádka se snadno a rychle může otočit ve rvačku.
  • Pozor na zamilování se. Žena-cizinka nebude mít velký problém, pokud naváže vztah s Mongolem, ale muž-cizinec si musí dávat větší pozor. Mongolové neradi vidí, když „jejich ženy krade“ nějaký cizinec, a i jen vodění za ruce může způsobit agresivní reakce.
  • Pro Mongolsko jsou typická řemesla jako výroba gerů (mongolských jurtek), textilní výroba a kovářství.
  • Pozorování orlů. V západním Mongolsku, v Altaji, můžete být svědky tradičního lovů s orly, což je dávná praxe, při které kazašští lovci používají vytrénované orly k lovu zajíců a lišek.

lovec s orlem

Pár osobních tipů, kam se podívat

Khuvsgul

Veliké jezero na severu Mongolska obklopené panenskými lesy a horami. V oblasti žijí menšiny – například pastevci sobů, se kterými můžete strávit nějaký čas a projet se na sobovi.

Sainshand a okolí

Město na jihovýchodě země. Dobře dostupné železnicí. Samo o sobě není příliš zajímavé, ale představuje dobrou základnu pro výpravy do pouště Gobi.

Terelj a Chustai

Pouhé dvě hodiny jízdy od Ulánbátaru, národní parky Terelj a Chustai představují to nejlepší z mongolské přírody. V Terelji uvidíte nádherné hory, lesy a řeky, v Chustai máte šanci potkat divoké koně taki neboli koně Przewalského, některé možná i z pražské zoo.

Terelj Mongolsko

Charchorin neboli Karakorum

Prastaré místo ležící v údolí řeky Orchon (údolí zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO). Dříve hlavní město mongolské říše, jehož historie sahá až do neolitu. Dnes tu najdete krásný buddhistický klášter a zajímavé moderní muzeum.

Amarbayasgalant

Jeden z největších buddhistických klášterů v zemi, který přežil řádění Sovětů. Leží v údolí Iven blízko řeky Selenge, několik hodin jízdy od Ulánbátaru. Potkáte tu jen málo turistů a dechberoucí výhledy rozhodně stojí za to.

mongolsko

Poušť Gobi

Co dělat a vidět v Ulánbátáru?

V Ulánbátaru můžete navštívit Gandan klášter, kde uvidíte působivé buddhistické rituály a největší stojící buddhistickou sochu v Mongolsku. Národní muzeum Mongolska nabízí hluboký pohled do bohaté historie země. Náměstí Sukhbaatar, srdce města, hostí mnohé kulturní a státní akce. Narantuul market je ideální pro ty, kteří chtějí ochutnat místní speciality a nakoupit suvenýry. Choijin Lama Temple Museum, bývalý buddhistický klášter, nyní muzeum, představuje další fascinující zastávku pro návštěvníky.

Kde najdu víc info

Mongolové

Pokud hledáte informace o historii země, jazyku a víře, ovšem také mapy a tipy na místa, jste tu správně.

Goats on the road

Cestopis z Mongolska v angličtině.

Promítání

Cestovatel Martin Loew projel kus světa a své zážitky poutavě prezentuje na cestovatelských přednáškách s promítáním fotografií.

Štěpánka Pecháčková

Nadšenec pro média a sociální sítě. Rok působila v Mongolsku jako dobrovolník OSN. Pokud zrovna není on-line, tráví svůj čas nejraději s přáteli a rodinou, cestováním a jógou. Kontaktovat ji můžete na stepanka@mladiinfo.cz nebo Facebooku a Instagramu: @stepankapech.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled