Cestovat a pomáhat jako dobrovolník

11.09.2017|Kategorie: Práce & dobrovolnictví, Tipy a triky|

Levně cestovat po světě a ještě pomáhat potřebným? Přesně toto nabízí dobrovolnictví. V dnešní době je nabídka širší než „jen“ vycestování s Červeným křížem nebo Lékaři bez hranic. Navíc u těchto organizací po vás požadují předchozí zkušenosti, certifikáty a další nezbytnosti. V článku si představíme i další varianty, kde mnohdy stačí zapálení pro věc, chtít pomoct a mít nějaký ten čas nazbyt.

Můžete tak vyjet na organickou farmu s WWOOF, najít nabídky na HelpX, SE7EN a Workaway portálech, zkusit dobrovolnická střediska s EVS, anebo jít dobročinnou cestu za Walk for Help. Poznáte nové lidi, pomůžete a ještě levně poznáte kouty naší planety.

Co je to dobrovolnictví

Neexistuje jediná ani jednoznačná definice, co všechno dobrovolnictví obnáší. Navíc existuje celá řada organizací, charit a neziskovek, které hledají dobrovolníky například i na pravidelné docházení ve vašem volném čase. Dobrovolnictví je jednoduše řečeno pomoc druhým, kde za ni neočekáváte finanční odměnu. V tomto článku se budeme zabývat dobrovolnickou činností, při které lze cestovat – jde o pomoc dlouhodobějšího charakteru v zahraničí.

Pokud se rozhodnete být dobrovolníkem přes některé níže zmíněné programy, připravte se na to, že pracujete zadarmo, obvykle jen za ubytování a stravu. Dopravu na místo určení si většinou hradíte sami. To se ale liší podle zvoleného programu. Někde budete přispívat místním i na vaše jídlo – zejména v rozvojových zemích a zemích třetího světa. Volit tak můžete mezi programy s vaší finanční spoluúčastí, nebo bez ní. Představíme si obě tyto možnosti s odkazy na konkrétní projekty.

Dnešní možnosti ve zkratce

V zásadě máte dva typy projektů:

S finanční spoluúčastí

V tomto případě někde pomáháte zadarmo, bez nároku na odměnu, a ještě si na bydlení a stravu přispíváte. Taky si musíte zajistit vízacestovní pojištění i dopravu na místo určení. Je to dáno především tím, že cestujete do oblastí, které jsou velmi chudé a pro místní rodiny by bylo velmi obtížné (finančně nemožné) vás po delší dobu živit. Organizace zprostředkuje možnost pobytu a zajistí rodinu, se kterou budete bydlet.

Odměnou vám bude dobrý pocit, že pomůžete v zemích s horšími životními podmínkami. Poznáte odlišnou kulturu, kuchyni, zvyky a přiučíte se místnímu jazyku. Taky zjistíte, jak zvládáte stresové situace a neznámé prostředí.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Bez finanční spoluúčasti

V druhém případě si obvykle platíte jenom víza, cestovní pojištění a dopravu na vámi zvolené místo. Stravu a ubytování máte zadarmo. Někdy i tu dopravu – záleží na programu, portálu a organizaci, přes kterou jedete. Například s Lékaři bez hranic ještě dostáváte i „plat“ a mise máte kompletně hrazené včetně očkování. Jste ale zavázáni smlouvou s operačním centrem a pro vaše cestování musíte žádat o dovolenou.

Mezi celosvětově nejvíce rozšířené servery s nabídkami dobrovolničení, kde nebudete vázáni žádnou smlouvou, patří portály WWOOF, HelpX, SE7EN a Workaway.

„Vyzkoušela jsem práci na farmě v Portugalsku přes HelpX. Nebyl problém sehnat zajímavou práci a domluvit se s našimi hostiteli na podmínkách. Bydlení a celodenní stravu jsem měla zadarmo. Dokonce jsme jako dobrovolníci dostávali spropitné, které u baru zanechali hosté.“ Hanča Šormová

Proč bych měl být dobrovolníkem

Co to obnáší

Opět bude záležet na tom, jaký typ dobrovolničení zvolíte. Nečekejte, že jedete na dovolenou, kterou máte navíc „levnější“ o ušetřené náklady za jídlo a bydlení. Do daného místa přijíždíte pomoci a vykonávat nějakou práci (od péče o dům, hosty, zahradu a zvířata až třeba po rekonstrukci interiérů, výuku jógy a další).

Navíc se ocitnete v prostředí, na které nejste zvyklí. Můžete zažít kulturní šok, stesk po domově, odlišný typ klimatu a s ním spojené nemoci, kterým doma v České republice nečelíte. Budete zkrátka pracovat v podmínkách, na něž nejste zvyklí, a budete se muset vyrovnat s novými situacemi. A to vše sami za sebe. Může se stát, že narazíte i na jazykovou bariéru – pak se chvílemi budete cítit i osamělí.

Hanka, autorka článku, pracovala zejména v kuchyni, kde měla na starost obsluhu hostů u snídaní a večeří. Nemusíte ale zůstávat pouze v pohostinství. Například Mirek se přes Workaway vydal dobrovolničit na Lanzarote. O své práci řekl: „Oživuji atmosféru domu. Znamená to, že dekoruju a přehazuju nábytek… Dělám ze starých věcí nové.“ Každý tak může najít to, co ho bude bavit. Ve většině případů stačí jenom dostatečně dlouho hledat a být trpělivý.

Než se rozhodnete stát dobrovolníkem, zodpovězte si čtyři následující otázky:

 1. Nebojím se vyjet sám na delší dobu do zahraničí?
 2. Mám alespoň základní komunikační znalosti v jazyce dané země nebo v angličtině?
 3. Nemám problém pracovat v neznámých až stresových podmínkách?
 4. Nevadí mi manuální hrubší práce, kterou bych doma nevykonával?

Kdo se může stát dobrovolníkem

Dobrovolníkem na farmách a jiných turistických podnicích se obvykle může stát každý s věkem nad 18 let a trestní bezúhonností (někde po vás mohou vyžadovat výpis z trestního rejstříku). Obvykle nejsou vyžadovány certifikáty ani doklad předchozích zkušeností. Ty samozřejmě hrají jistou výhodu. Očekává se, že jste odolní vůči stresu, práci v novém kolektivu a umíte alespoň základy nějakého cizího jazyka, obvykle anglického.

Na co se připravit, pokud chcete zkusit pracovat na farmě, si přečtěte v článku Dobrovolnictví na farmě: ubytování a strava zdarma, nezapomenutelné zážitky v ceně.

V případě pedagogických programů v rozvojových zemích jsou podmínky přísnější. Pro výuku v Nepálu po vás budou požadovat plynulou angličtinu, pedagogické schopnosti, ochotu a zdatnost pracovat s dětmi v odlišném kulturním prostředí. Měli byste taky být starší 21 let. Výhodou je předchozí zkušenost práce v rozvojových zemích.

Osobní zkušenosti z dobrovolnické práce si můžete přečíst v článku Dobrovolníkem v Keni aneb to pravé volání divočiny a také v článku Učitelkou angličtiny v Indonésii.

Podmínky pro vyjetí s Lékaři bez hranic jsou zase odlišnější. Samozřejmě záleží, zda vyjíždíte na zdravotnické, nebo nezdravotnické profesi. Věkové hranice i požadované zkušenosti a vzdělání se dozvíte pro konkrétní obsazované pozice. Musíte projít výběrovým řízením a mít pokročilou znalost anglického jazyka. Na pozicích zdravotních sester, logistiků, administrátorů nebo personalistů se obvykle neobejdete ani bez znalosti francouzštiny.

Výhody práce dobrovolníka

Dobrý pocit, že jsme pomohli, že jsme na této planetě byli alespoň jednomu člověku prospěšní, je určitě jedním z důvodů, proč se rozhodujeme pro dobrovolnickou činnost. Práce jako dobrovolník ale přináší i celou řadu dalších benefitů než jenom vnitřní uspokojení být prospěšný.

Levný způsob cestování

Jak jinak levně dlouhodobě pobývat v cizí zemi než jako dobrovolník v programu bez finanční spoluúčasti. V případě Lékařů bez hranic i s platem, ale zase jste vázaní smlouvou.

Pokud jste vyjeli přes WWOOF, Workaway, SE7EN nebo HelpX, nemáte obvykle pracovní povinnost běžných 40 hodin týdně. Často míváte práci jenom v dopoledních, nebo odpoledních hodinách a dostáváte alespoň jeden volný den v týdnu. Tato volna můžete využít právě k cestování po okolí.

Jestli máte navíc dostatek času, můžete do dané destinace dostopovat (za předpokladu, že zůstáváte v Evropě). Tím ušetříte další náklady spojené s cestováním.

Na blogu najdete článek s podrobným návodem pro stopaře Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Autorka jela do Portugalska s kamarádem Martinem. Zatímco ona kvůli nedostatku času letěla, Martin využil právě zmiňovaný stop. Na farmu se dostal z České republiky za necelé 4 dny a ještě přijel o 15 eur bohatší. Jeden řidič mu peníze jen tak věnoval.

Možnost zadarmo se vzdělávat

Proč platit za drahé jazykové kurzy doma v ČR, když jako dobrovolník v zahraničí budete v každodenním kontaktu s cizím jazykem.

Není to ale pouze jazyk, čemu se při dobrovolničení učíte. Díky bydlení s místními se dozvíte hodně o historii, ekonomii, kultuře i politice dané země. O zeměpise ani nemusíme psát. V neposlední řadě se naučíte i novým činnostem, které byste doma mnohdy nezkusili. Rozepsali jsme se v článku Jak poznat země světa v nejryzejší podobě? Sbližte se s místními.

Nová kolonka do životopisu

I když se to na první pohled nezdá, práce dobrovolníka vám v budoucnu může udělat dobré oko u zaměstnavatele. Ukazujete tím, že jste ochotni věnovat svůj volný čas něčemu navíc, umíte obstát ve stresových situacích a nebojíte se komunikovat s cizími lidmi. Jestli jste jako dobrovolník pracovali v restauračním zařízení, máte otevřené dveře do světa gastronomie. Dobrovolničení v zahraničí vám dává výhodu i v případě, že se budete ucházet o práci v cestovním ruchu. Například jako delegát pro cestovní kancelář.

Poznání sebe sama

Tento bod je sice uveden jako poslední, patří ale k možná vůbec nejdůležitějším. Vždyť cestování je nejlepší životní investice, kterou sami sobě můžete dát. Právě daleko od domova, od známých věcí a nejbližších jste odkázáni jenom sami na sebe. Dostáváte se do neobvyklých situací a musíte je vyřešit obvykle bez pomoci druhých. Překonáváte překážky a tím posilujete sami sebe i své sebevědomí.

Možnosti, jak se stát dobrovolníkem

Na začátek si musíte rozmyslet, zda chcete být dobrovolníkem u nás v České republice, nebo chcete vyrazit do zahraničí. V případě dobrovolničení v ČR hledejte svépomocí. Oslovit můžete různé charity/nadace, Český červený kříž, hnutí typu Brontosaurus/Greenpeace nebo se poptejte v hospicech a nemocnicích (například v Brně funguje centrum Motýlek, které vás propojí s nemocničními odděleními nebo domovy seniorů).
Dále se budeme zabývat možnostmi zahraničního dobrovolnictví.

HelpX

Jedná se o portál, kde si můžete najít dobrovolnickou práci po celém světě bez finanční spoluúčasti. Tj. pracujete výměnou za stravu a bydlení. Stačí být starší 18 let a mít dostatek odhodlání.

Nabídky vidíte i bez registrace. Pokud si ale chcete založit účet a začít aktivně hledat práci (nečekat pouze, až budete osloveni hostitelem), pak se budete muset zaregistrovat. Poplatek je aktuálně 20 eur na dva roky, což je jeden z nejlevnějších. Výhodou je, že se lze registrovat i jako dvojice (kamarádi, pár). Dokonce není problémem jet jako dvojice na stejné místo.

Práci na HelpX najdete po celém světě a za jeden poplatek máte přístup do celé databáze. Nejvíc nabídek na pomoc je přirozeně v turistickém ruchu – pomáhat v kuchyni, roznášet jídlo, prát prádlo, uklízet, starat se o zvířata. Naleznete ale i zajímavější nabídky a lákavé lokality.

Více informací o dobrovolničení přes HelpX najdete na jejich stránkách.

„My jsme s Martinem měli nejprve vyhlídnutou surfařskou školu. Pomáhat jsme měli hlavně v kuchyni. Kromě volných dnů bychom mohli neomezeně využívat surfařské potřeby a učit se tak zadarmo tomuto sportu. Bohužel zájem byl velký a my hledali pouze tři měsíce dopředu. Tady by se vyplatilo začít posílat nabídku i s více než půlročním předstihem.“ Hanka Šormová

WWOOF

Podobný portál jako HelpX, zde se veškerá práce točí kolem organických farem. Nabídka práce je opět po celém světě. Většinou nejsou vyžadovány předchozí zkušenosti, stačí zapálení pro věc a být starší 18 let.

Nevýhodou oproti HelpX jsou registrační poplatky. Musíte si prvně vybrat pracovní region a následně zaplatit poplatek pouze pro něj. Nemáte tak za jednorázové zaplacení přístup do celé databáze. Finanční částka se navíc liší pro jednotlivé země a regiony. Registruje se každý sám za sebe, i když pak můžete vyjet i jako pár.

V článku Dobrovolnictví na farmě: ubytování a strava zdarma, nezapomenutelné zážitky v ceně se dozvíte velmi detailně o této alternativě cestování do zahraničí.

Evropská dobrovolná služba (EDS)

EDS je financována z grantového programu Evropské Unie Mládež v akci. Je určena pro mladé lidi ve věku od 17 do 30 let (vyjímečně od 16). Projekty trvají 2-12 měsíců. Dobrovolník pracuje v neziskované organizaci nebo státem zřizované organizaci. Zapojit se můžete do ekologických projektů přes rozvojovou pomoc po práci s dětmi a mládeží. Záleží zejména na vás, vašich zájmech a zkušenostech.

Jako dobrovolníkovi vám bude na místě hrazeno ubytování, strava, kapesné, jazykový kurz a zdravotní pojištění. Cestovné je rovněž hrazeno z grantu – náklady jsou rozdělené do 6 pásem podle vzdálenosti hostitelské organizace. 

Podrobné informace naleznete na stránkách Eurodesk.

Workaway

Poslední z nejznámějších dobrovolnických portálů, kde obvykle pomáháte za stravu a bydlení. Nabídka je tady opět z celého světa (více než 1000 možností ve 135 zemích). Nezapomeňte si zde kromě fotek nahrát i krátké video, ve kterém se představíte. Opět není problém najít práci jako pár nebo skupina kamarádů. Můžete založit i couple account (účet pro pár). Jednotlivec aktuálně platí 29 eur, pár/skupina 38 eur ročně.

Víc informací o dobrovolničení přes Workaway najdete v článku Workaway – cestujte kolem světa téměř zdarma a poznejte život místních obyvatel.

Jak v bodech postupovat pro výše zmíněné portály:

 1. Vyberte portál.
 2. Uhraďte případný poplatek.
 3. Připravte základní informace do profilu včetně fotek (samozřejmě v angličtině).
 4. Někde budete nahrávat i vlastní video.
 5. Začněte aktivně hledat práci – doporučujeme před hlavní letní sezonou, alespoň dva měsíce dopředu (pokud chcete něco „lukrativnějšího“, tak i půl roku předem – tato místa jsou rychle pryč).
 6. Pozměňte profil podle aktuálně poptávané práce – něco jiného budete psát, pokud chcete pracovat na koňské farmě, a něco dalšího pro výuku dětské jógy.
 7. U profilu se snažte doložit co nejvíc kompetencí pro vybranou práci – ukažte, proč právě vás by měli vybrat.
 8. Navažte kontakt s hostitelem, dohodněte podmínky (kde budete spát, počet dnů volna, co si musíte s sebou přivézt), termín příjezdu a jak dlouho budete dobrovolničit.

Další možnosti, jak být „dobrovolník“

Předchozí možnosti může využít prakticky kdokoliv a vyznačují se tím, že peníze za ně mít nebudete. Tím ale ještě možnosti dobrovolničení nekončí. Uvedeme si několik dalších organizací, kde můžete nabídnout pomoc. Někde budete podepisovat i smlouvu, ale zase vám zaplatí. Jiná alternativa je třeba věkově omezená.

Český červený kříž

I ČČK nabízí možnost stát se jejich dobrovolníkem. Dobrovolníci neplatí žádné členské příspěvky (nic vám ale nebrání být přispívající člen ČČK) a jsou informováni o možnostech dobrovolnické práce. Stačí vyplnit přihlášku a očekávat e-mail s pokyny ke schůzce.

Více informací o práci a jak pomoci je na stránkách ČČK.

Lékaři bez hranic

Pozice, které hledají Lékaři bez hranic, jde rozdělit do dvou skupin:

 1. zdravotnické – sestry, všeobecní lékaři, pediatři, gynekologové, chirurgové, anesteziologové, laboratorní specialisté a další,
 2. nezdravotnické.

Podepisujete zde – na rozdíl od ostatních dobrovolnických možností – smlouvu a dostáváte „plat“. Proto je proces výběru mnohem náročnější a i samotné mise jsou dlouhodobého charakteru, kde se ocitnete v opravdu náročných podmínkách. Odměnou vám bude to, že se můžete přímo podílet na zachraňování životů a pomoci lidem, kterým by se jiné pomoci nedostalo.

Evropská dobrovolná služba

Evropská dobrovolná služba (EDS) dává možnost mladým lidem (od 18 do 30 let s trvalým bydlištěm v ČR, nebo v partnerské zemi) zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v rámci zemí EU, případně i v dalších partnerských zemích. Hostitelské organizace jsou nejčastěji DDM nebo neziskovky.

Nabízené projekty bývají v různé časové délce, obvykle od 2 do 12 měsíců. I jejich zaměření je různorodé – kultura, děti a mládež, sport, sociální péče, umění, ekologie a mnoho dalších.

Výhodou je, že není vyžadována vysoká komunikační úroveň cizího jazyka. Stačí nějak se prostě domluvit, pořádně se rozmluvíte až během akce. Z grantu vám uhradí 90 % cestovného na místo projektu a zpět, ubytování, stravu, kapesné a jazykový kurz. Po dobu trvání EDS máte dokonce hrazené i zdravotní pojištění.

Víc o celém programu se dozvíte na stránkách Mládež v akci.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

AIESEC

Jako dobrovolník jde vyjet i přes organizaci AIESEC (program Global Volunteer), která se ale nezabývá pouze nabídkou dobrovolnických projektů. Na jejích stránkách najdete mnohem více, neboť AIESEC je největší studenty řízená organizace na světě (od roku 1948), která přispívá společnosti rozvojem mladých lidí a příležitostmi v mezinárodním prostředí.

Podmínkou je věk nad 18 let (nemusíte být studentem VŠ, jak by se ze zaměření AIESEC mohlo zdát) a znalost anglického jazyka alespoň na úrovni B1. Stáže jsou v délce 6 až 12 týdnů. Za zprostředkování musíte zaplatit (aktuálně 4990 Kč), ale až ve chvíli, kdy je vše zajištěné a vyjíždíte. Registrací získáte přístup do databáze s nabídkou okolo 1000 projektů. Opět pracujete bez nároku na odměnu. Součástí projektů obvykle bývá bydlení a strava. Záleží ale, jaký projekt jste si vybrali.

O všech nabídkách organizace AIESEC si přečtěte na jejích stránkách.

Walk for Help

Česky Cesta pro pomoc. Věděli jste, že i svým pochodem můžete pomoci potřebným? Václav Malinský se vzdal práce, která mu nepřinášela smysl v životě. Během pochodů upozorňuje okolí na možnosti zapojit se do veřejných sbírek. Ty jsou obvykle pro děti s těžkými nemocemi, kde české pojišťovny odmítají pokrýt náklady na léčbu. V roce 2017 Vašek například obchází hranice bývalého Československa s příběhem Emičky Zouharové. Více si přečtěte na jeho stránkách.

Nebo se spojte s neziskovou organizací MOST pro Tibet, která pomáhá v chudých oblastech v Tibetu. Pomoct můžete v ČR, ale i za jejími hranicemi. V rámci jejich projektů pořádají i cesty pro pomoc v zahraničí. Svým způsobem jsou netradiční a lákají tak pozornost veřejnosti. Cesta má za účel nejen získat finanční prostředky pro potřebné, ale i šířit osvětu.

Být dobrovolník, nebo nebýt?

Pokud to nezkusíte, nikdy nepoznáte, zda je dobrovolnictví pro vás vhodná aktivita. Záleží, zda chcete „levněji“ cestovat, někde pomoct, nebo jen zkusit další experiment. Různorodých nabídek je celá řada – od práce na farmách přes výuky v chudých oblastech po dobročinnou chůzi, každý si tak může vybrat. Důležité je pouze odhodlání.

Vyzkoušet také můžete House sitting – bydlení zdarma tak trochu jinak.

Já sama mám zkušenost jen s dobrovolničením za jídlo/bydlení na farmě. Zjistila jsem, že tento typ manuální práce a způsob cestování není z těch, které bych chtěla i do budoucna vyhledávat. Dalo mi to ale řadu nových znalostí, poznatků a v neposlední řadě jsem pomohla – snad alespoň jeden ze zdejších hostů měl díky mně hezčí den.

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Hanka Šormová
Vystudovala matematiku a informatiku s ekonomií. Nejprve pracovala jako IT testerka ve startupu, později v americké korporaci. V roce 2016 odcestovala pracovat na Maltu. Zde po půlroční zkušenosti v IT dala výpověď a stala se copywriterkou na volné noze. Aktuálně podniká ve světě písmenek, pomáhá v redakcích a hraje si s on-line marketingem. Rozbíhá také cestovatelský projekt Na nomádské stezce.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Komentář

 1. Radka Poulová 25.9.2017 at 1:31 - Reply

  Program Mládež v akci už dávno neexistuje, teď to všechno spadá pod Erasmus+.

  Z programů běžných u nás bych ještě zmínila:
  GLEN – https://www.inexsda.cz/aktivity/glen/
  dobrovolnictví pro OSN – http://www.polytechna.eu/narodni_kontaktni_misto
  helpcampy – http://www.hedvabnastezka.cz/help-camp/

  Taky Člověk v tísni čas od času vypisuje dobrovolnické stáže, ale tam je většinou potřeba vzdělání v oboru.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!