12.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Farmáři hledají přes internet nejen ženu, ale také pracovní sílu zadarmo – po celém světě. To je ideální příležitost pro ty z vás, kteří hledáte levnou alternativu cestování. Práce na farmě za ubytování a stravu vás nadchne, pokud vás těší pomáhat ostatním, máte rádi zvířata a přírodu a nebojíte se práce, kde se ušpiníte od hlíny.

Pobyt vám zpestří okopávání zahrádky, spravování plotů, sbírání oliv, dojení koz atd. Práce vám obvykle zabere 4–6 hodin denně. Jediné, co vás to stojí, je tedy trocha fyzické námahy (říkejme tomu třeba každodenní fitness) a náklady na cestu. Hostitel vám totiž na místě poskytuje ubytování i jídlo. Farmy navíc často bývají dál od městských radovánek, takže ani nemáte kde utrácet. Víc lowcost to už snad ani nejde.

Vyrazit na farmu můžete klidně na pár dní, na několik týdnů, nebo na celou sezonu – záleží, co hledáte a co hostitelé preferují. Existují dokonce lidi, kteří mají dobrovolnictví jako životní styl a vyloženě jezdí z farmy na farmu.

Stát se farmářským dobrovolníkem je skvělá šance nejen pomoct druhým, ale také vylézt z komfortní zóny, naučit se spoustu věcí nebo seznámit s dalšími lidmi. Mezi dobrovolníky obvykle narazíte na mladé lidi, takže 100% uslyšíte spoustu příběhů a historek. Naopak sami farmáři mají obrovské životní zkušenosti (často těžce vydřené) a bývají cennou inspirací. Kromě fyzické práce se tedy těšte na nové kontakty, sdílení tipů na cestování a hlavně spoustu podnětů k seberozvoji.

8 důvodů, proč být dobrovolníkem na farmě

 1. Dostanete se do míst, kam turisti jen tak nezavítají. Poznáte, jak žijí a myslí místní lidé.
 2. Pobyt v přírodě a manuální práce vám udělají dobře a budete se cítit odpočatější. Během česání jablek máte spoustu času přemýšlet.
 3. Jako dobrovolník na farmě máte šanci podívat se po celém světě. Nemusíte ale jezdit daleko. I v České republice je krásně a žije tu spousta farmářů, kteří potřebují pomoct.
 4. Během dlouhodobých cest se hodí občas zpomalit tempo, případně pomáhat s něčím smysluplným. Farmaření vám dá na pár dní klídek, zázemí – a ještě k tomu svou činností někomu pomůžete. Také si dáte pauzu od mělkých konverzací z hostelů ve stylu „Odkud jsi? A kam jedeš?“ atd.
 5. Kromě farmářů poznáte i další dobrovolníky, takže z vás bude taková malá komunita. A třeba i navážete trvalejší přátelství.
 6. Práce na farmě může být vaše nejkrásnější prázdninová vzpomínka. Pokud navíc studujete zemědělství nebo sociální práce, pobyt na farmě možná spojíte s výzkumem nebo vaší závěrečnou prací.

  „Pro mého malého syna (11) bylo farmaření úžasným prázdninovým zážitkem – díky tomu se oba těšíme, jak letos dáme už druhé repete. Byl šťastný, když pečlivě zakládal vlastní kvásek na chléb (v nestřežené chvíli mu jej ale vyzobaly kachny), konečně se mu dařilo dojit kozy, pomáhal mi s výrobou sýrů, anebo když jel na střeše džípu – to jsme spolu do vzdálených pastvišť vezli velkou cisternu s vodou kozám na pití během horkých letních dnů,“ usmívá se pseudofarmář Jindra.

 7. Pracujete na dálku pár hodin týdně? Jako dobrovolník stále můžete udržet svůj příjem a půl dne pracujete rukama, půl dne vyděláváte on-line.
 8. Nepotřebujete finance. Na farmě máte hrazené vše, přitom příležitostí k utrácení je minimum. Záměrně ale tento bod zmiňuji jako poslední. Farmáři někdy kroutí hlavou nad „vyžírkami“, které k nim přijedou a čekají full-service a málo potu.

Jak funguje dobrovolné farmaření a kolik stojí

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v něm dozví?

 • Jak funguje dobrovolné farmaření
 • Ceny registrací
 • Jak se registrovat a vyplnit profil
 • Náplň práce na farmě
 • Rizika práce
 • Osobní zušenost
 • Další tipy 

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Monika Trojanová
Ráda kombinuje dobrovolnictví a život na volné noze. Jako holka na text pracuje většinu roku jako virtuální dobrovolník, baví ji ale nakukovat lidem do životů a vypnout hlavu při manuální práci. Farmářské zkušenosti zatím sbírala v Česku a Řecku.