Až navštívíte Malajsii a uslyšíte slogan „Malaysia, truly Asia“, uvědomíte si, že jste snad neslyšeli nic trefnějšího. V Malajsii totiž opravdu najdete to nejlepší z celého kontinentu. Kromě neuvěřitelně rozmanité krajiny narazíte na ojedinělý mix různých etnik a náboženství, luxus i prostý život, futuristické mrakodrapy, koloniální domky i chatrče domorodců. Rozhodně země, která stojí za návštěvu.

malajsie

Jeskyně Batu jsou jedním z ikonických míst Malajsie

Proč jet do Malajsie

Malajsie poskytuje prakticky všechno, za čím se do jihovýchodní Asie jezdí. Ostrovy s krásnými plážemi a potápěním, nedotčenou džungli, bohaté kulturní dědictví, skvělé jídlo a nízké ceny. Je ideální backpackerskou destinací. Místní cestovní ruch počítá spíš s méně dobrodružnými asijskými dovolenkáři, díky tomu je cestování po zemi velice pohodlné – Malajsie je skvělým místem třeba i pro rodiny s dětmi. Existují tam vedle profláklých turistických míst i místa téměř nedotčená, divoká a teprve čekající na objevení.

Jak se tam dostat

Kuala Lumpur má jedno z nejdůležitějších letišť na celém jihovýchodě Asie a letenky na něj se dají sehnat z celého světa za příjemné ceny. Zpáteční letenka z Prahy většinou stojí kolem 12 000 Kč, v akci se dá sehnat kolem 10 a levněji. Malajsie je také domovem notoricky známé a údajně nejlepší nízkonákladovky na světě – AirAsia, která létá z Kuala Lumpur po celé Asii, ale třeba i do Austrálie nebo na Zéland za často směšné ceny.

Další variantou je překročení hranice z Thajska nebo Singapuru – obě trasy jsou dobře zajištěné autobusy, vlaky a mezi malajským ostrovem Langkawi a Thajskem i trajektem. Hranice Malajsie–Singapur je velmi vytížená a je běžné tam uvíznout.

To vše platí pro pevninskou Malajsii, ale podstatná část země se nachází na ostrově Borneo, o který se dělí s Brunejí a Indonésií. Na Borneo se většinou létá z Kuala Lumpur nebo Singapuru.

malajsie

Holandsko, nebo Malajsie? V historickém městě Melaka najdete pozůstatky nizozemské, portugalské i britské kultury

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Díky poloze blízko rovníku se v Malajsii nevyskytují větší výkyvy teplot – celoročně je horko a vlhko. Období dešťů začíná v srpnu a trvá zhruba do října, nebývá ale nijak extrémní. V listopadu přichází severovýchodní monzun zasahující východní pobřeží, zejména ostrovy jako Perhentiany a Tioman, kam se po dobu monzunu nedoporučuje a nevyplatí jezdit. Některé resorty a turistické atrakce tou dobou přerušují provoz a znovu otevírají až v březnu. Ideálním obdobím pro návštěvu země je tedy březen–srpen.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Víza a podmínky vstupu

Aktuálně mohou Češi pobývat na území Malajsie bez víza až 90 dní. Stát Sarawak na Borneu má zvláštní podmínky a povoluje pobyt jen na dobu 30 dní. Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR.

malajsie

Kuala Lumpur vypadá skvěle z výšky, ještě lépe s drinkem v ruce

Peníze a přibližné ceny

Místní měnou je malajský ringgit (MYR) a je přibližně 5,30 Kč. Celkově je Malajsie levná země a stále ještě tam tolik nenarazíte na různé podfuky a „turistické ceny“ jako např. v Thajsku. Víc připlatíte jen za alkohol – přece jen jste v převážně muslimské zemi.

Rozhodně je potřeba mít hotovost. Kartou zaplatíte v řetězcových obchodech, restauracích a kavárnách, tím to ale končí. Bankomaty i směnárny jsou rozšířené, ovšem do odlehlejších menších měst a vesnic vyrážejte s hotovostí.

  • Bydlení: noc v hostelu od 100 Kč/osobu, v hotelu od 300 Kč / 2L pokoj.
  • Jídlo: u stánku kolem 50, v restauraci od 100 Kč.
  • Nápoje: balená voda 6+ Kč, pivo 50 Kč/láhev.
  • MHD: jízda metrem v Kuala Lumpur od 6 Kč.
  • Památky: vstup do KL Tower 270 Kč.

Lokální doprava

Autobusy

jsou nejlepším způsobem, jak se dostat z místa na místo. V zemi operuje neskutečné množství různých dopravních společností (některé spolehlivější než jiné – najděte si recenze předem), které vás dovezou na jakékoli významnější místo. Jízdenky koupíte přes internet, nebo přímo na nádraží (cena je většinou podobná, nebo i stejná). Na stránce Bus tickets online můžete koupit jízdenku a zároveň načtete veškeré informace o trase. Autobusy jezdí včas, ale dobu trvání cesty berte s rezervou.

Letadlo

Na delší trasy se někdy vyplatí i letadlo. Lokální lety od AirAsia bývají občas doslova za hubičku.

Doprava po městě

V Kuala Lumpur jezdí několik druhů metra“ – rozdíl je v tom, že vlaky jezdí po zemi a nad zemí. Cena jízdy začíná na 6 Kč: koupíte plastový žeton a ten vás pustí na nástupiště. Tenhle způsob dopravy je nejlepší, protože se vyhnete dopravním zácpám, které jsou v KL časté.

Kam metro nejezdí, tam se dostanete nejlíp autobusem nebo taxíkem. Já to dávala i pěšky, ale město moc není pro chodce přizpůsobené (ani pro cyklisty). Městské autobusy jsou pomalé, přecpané a v systému se těžko vyznáte, používají je hlavně místní. Na druhou stranu jsou zadarmo a mají free wifi.

Taxíky nedoporučuji – jsou předražené, často trčí v zácpě a místní taxikáři nebývají zrovna nejčestnější, pokud jste cizinec. V zemi operuje Uber a jeho asijská obdoba Grab – berte, je to levnější a spolehlivější. V některých klidnějších částech Malajsie se dá stopovat (např. v Cameron Highlands 100%), zas ale není to úplně běžné. Zapůjčení auta je rozumná možnost, půjčovné i benzin jsou levné a silnice dobře udržované.

malajsie

Mossy Forest v Cameron Highlands vypadá jako z jiného světa

Jídlo

Malajsie je často označovaná za ráj milovníků jídla – ostrov Penang je tím přímo vyhlášený. Kromě typické malajské kuchyně (o kterou se ale Malajsie dělí s Indonésií a Singapurem) si pochutnáte hlavně na čínském a indickém jídle. V některých místech je také stále znát vliv Evropy, populární je britský čaj o páté či portugalské egg tarts. Navrch tady seženete to nejlepší z exotického ovoce – rambutan, durian, mangostan či chlebovník jsou jen některé příklady.

Mezi malajské speciality patří národní pokrm nasi lemak, polévka laksa, k snídani nebo svačině si dejte kaya toast, jako sladkou tečku zkuste dezert cendol. Mezi velmi oblíbená malajsko-indonéská jídla patří například maso na špejli satay a nasi/mie goreng (smažená rýže/nudle).

Vegetariáni a vegani si na své moc nepřijdou. Místní kuchyně hodně staví na mase, rybách, mořských plodech a vejcích. Pokud si v něčem takovém nelibujete, vaší záchranou bude indické jídlo a hodně ovoce.

Nemoci a hygiena

Očkování do Malajsie není povinné, doporučuje se klasické tropické kombo žloutenka A + B a břišní tyfus, případně vzteklina. Pokud se chystáte do džungle (zejména na Borneu), vyplatí se vám chránit před komáry – repelent (místní většinou funguje lépe než dovezený), vhodné oblečení, moskytiéra a případně antimalarika.

Kromě malárie, jejíž riziko není zas tak velké, tu komáři přenáší ještě tropické horečky, jako je dengue.

Voda z kohoutku pitná není, je třeba ji přefiltrovat (některá místa a ubytování jsou vybavená filtrem), nebo používat balenou. Protože se určitě nechcete ochudit o výborné pouliční jídlo, je dobré přibalit také něco proti střevním potížím.

malajsie

Kek Lok Si Temple na Penangu vás uchvátí svými rozměry i barvami

Bezpečnost

Pevninská Malajsie je poměrně bezpečná. V některých více turistických oblastech se dá i stopovat. Je ale potřeba chovat se obezřetně a zodpovědně, hlídat si věci a drinky v baru, kontrolovat bankomaty, jestli nejsou podvodné apod. Momentálně je zvýšené riziko teroristických útoků (ale kde na světě není), takže je lepší nezdržovat se na přelidněných místech.

Na Borneu (a zejména ve státě Sabah) je trochu jiná situace, vyskytují se tam čas od času ozbrojené konflikty a únosy spojené s pirátstvím. Informujte se předem o aktuální situaci.

Myslete také na některé nebezpečné hady a pavouky. Mezi další potenciálně nebezpečná zvířata se řadí už zmínění komáři a toulaví psi přenášející nemoci.

Náboženství, svátky a tradice

Většina Malajců jsou muslimové, ale poměry mezi vládou a církví jsou tu zvláštní už proto, že mají v zákoně svobodu vyznání a žijí tam pospolu vyznavači všech významných světových náboženství. Proto tu existuje dvojí právo, civilní a šaría – to ale platí jen pro muslimy a řeší pouze rodinné a náboženské záležitosti. Zatímco velkoměsta jako Kuala Lumpur jsou čím dál víc multikulturní, v odlehlejších státech naopak zažívají nárůst islamizace. Pro cizince ale nejsou žádná zvláštní omezení kromě občasných omezení oblečení v kulturních a náboženských památkách.

V zemi žije i velké procento Číňanů a Indů. Každá z těchto komunit má svou vlastní víru a kulturu. V každém městě najdete Chinatown (kde většinou bývají nejlepší trhy) a existují také celé vesnice, které jsou převážně čínské, nebo indické.

Kromě toho je v Malajsii stále několik desítek domorodých kmenů.

Hlavním svátkem jsou narozeniny proroka Mohameda v listopadu a dodržuje se i měsíc půstu ramadán, který ale turisty zas tolik neomezuje – nemuslimské komunity ho nedodržují a vaří jako kdykoli jindy. Ostatní náboženství mají také své svátky – pro buddhisty je čínský nový rok, pro hinduisty Deepavali a pro křesťany Vánoce.

malajsie

Nekonečné čajové plantáže v Cameron Highlands jsou nejen krásné, ale i užitečné. Nezapomeňte také ochutnat čaj, který se na nich pěstuje

Co byste ještě měli vědět

  • Malajci rádi cestují po své vlastní zemi – všechna turistická místa, zejména ta obsahující pláže nebo hory, bývají o víkendech přeplněná místními utíkajícími z KL.
  • Pokud cestujete o víkendu, zajistěte si dopravu předem.
  • Oficiálním jazykem je malajština neboli bahasa. Je to až na pár odlišností ten samý jazyk, kterým se mluví v Indonésii, což z něj dělá jeden z nejvíce používaných jazyků na světě. Fráze jako selamat datang (přivítání) a terima kasih (děkuji) se vám určitě budou hodit.
  • Malajsie má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, za pašování drog můžete dostat i trest smrti. Tamní vězení rozhodně nejsou pětihvězdičkové hotely. Pozor na to.
  • Malajci jí rukama (spíše tedy podle slušného vychování pravou rukou), ale pokud se na to necítíte, není problém požádat o příbor.
  • Záchody jsou dnes už většinou západního typu, ale doporučuji mít po ruce vlastní toaletní papír.
malajsie

George Town na Penangu je proslulý nejen kulturou a jídlem, ale také všudypřítomným pouličním uměním

Osobní tipy, kam se podívat

Cameron Highlands

Rozhodně moje oblíbené místo. Připravte se na teploty až o 10 stupňů nižší než ve zbytku Malajsie, pohodovou atmosféru a malebnou kopcovitou krajinu posetou čajovými plantážemi.

Penang

Ostrov Penang je považovaný za kulturní centrum Malajsie. V moři se tam moc nevykoupete, zato budete moct obdivovat architekturu, jídlo, nebo třeba ikonické pouliční umění. Za návštěvu stojí buddhistický klášter Kek Lok Si, který je působivý svými rozměry a barvami.

Perhentian Islands

Perhentiany jsou populárním spotem pro potápěče, zejména ty začínající – potápěčské kurzy jsou zde téměř nejlevnější na světě.

Langkawi

Ostrov na úplném severu Malajsie blízko hranice s Thajskem je populární mezi místními i turisty zejména z jednoho důvodu – celý ostrov je bezcelní zóna, takže všechno je ještě levnější. To je znát zejména na cenách alkoholu, na který se jinak vztahuje daň opravdu velká. Na Langkawi najdete pláže, vodopády a spoustu zábavních atrakcí.

langkawi

Malajská rodina na výletě

Borneo

Prales na Borneu je domovem orangutanů. Pokud chcete tyhle vzácné lidoopy vidět než vyhynou, vydejte se do provincie Sabah. Můžete se vydat na jungle trek a s trochou štěstí je zahlédnete ve volné přírodě. Anebo navštívíte některý z orangutaních útulků.

Kde najdu víc info

Tourism Malaysia

Oficiální stránka pro cestovní ruch v Malajsii. Kromě obecných informací tu najdete i kalendář svátků a akcí.

Jones around the world

Blog, ze kterého jsem dost čerpala informace před svojí cestou. Mnoho podrobných článků o jednotlivých místech a atrakcích.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Karolína Koubová

Studentka VŠCHT, ve volném čase cestuji většinou sólo a dobrovolničím přes Workaway. Malajsii jsem navštívila na své cestě po Asii v létě 2017. Najdete mě na blogu Stella proti světu, kde sdílím některé historky z cest, a také na Instagramu @stellaprotisvetu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Veronika Skvarova 2.5.2018 v 8:01 - Odpovědět

    Rozhodně bych o Malajsii netvrdila, že je VELMI levná. Byla jsem v ní dvakrát a sice na Vánoce 2010 a to v kontinentální Malajsii a v březnu 2014 na Borneu. Rozdíl v cenové hladině byl markantní. Nevím, zda je Borneo dražší, nebo za ty 3 roky došlo ke zvýšení cen. Ale Borneo v roce 2014 bylo téměř stejně drahé jako ČR. I Malajci, co jsme je tam potkali, věděli, že ČR je levná země. Malajsie patří pro cestování k těm levnějším zemím, ale pro nás rozhodně není VELMI levná.