Indie – země plná protikladů

18.12.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Indie, Indická republika či Bharát je pro většinu lidí stále tajemstvím, ne-li strašákem. A je to škoda. Indie sice trochu může být cestovatelským oříškem, ale z pohledu zážitků je – troufám si říct – vrcholem. Možná, že po přečtení tohoto miniprůvodce se do Indie odhodláte a zamilujete se do ní.

Proč do Indie

Pokud se rozhodnete vyjet do Indie, nebudete vycházet z údivu. Prvně jako byste se dostali do pohádkové země či na jinou planetu. A pak je Indie plná protikladů. Na jedné straně je šedivá – to jen na první pohled, vysoká prašnost ji dělá tak šedivou. Na druhé straně je Indie barevná. Pestrobarevná sárí, barevné interiéry chrámů, barevné minichrámy v domovech, barevná výzdoba na ulicích při oslavách náboženských svátků, barevné květiny a ozdoby, které si ženy dávají do vlasů, pestrobarevné jídlo…

Vegetariáni a vegani se mohou přijet inspirovat v kuchařských dovednostech, jiní přijedou za jógou, příznivci holistické medicíny za ayurvedou, někteří pak za náboženskými svátky, které jsou mnohdy velkolepé. Při objevování této země můžete nalézt téměř vše. Hory, pláže, čajové plantáže a spoustu ojedinělých památek. Jakmile propadnete kouzlu Indie, těžko vás přestane bavit.

Indie vás nudit nebude

Jak se tam dostat

Do Indie létá spousta aerolinek od evropských až po asijské. Které z nich jsou nejlepší, nejrychlejší nebo nejlevnější (či nejlépe všechno dohromady), to se s časem velmi mění. Aeroflot byl po léta s přehledem nejlevnější, jeho letenky stály kolem 11 900 Kč, nemá však mezi cestujícími příliš dobrou reputaci. Vítězem v poměru cena / délka letu byla po jistou dobu společnost Austrian Airlines. Let z Vídně trval okolo 9,5 h, což patří k nejrychlejším, ale s kvalitou služeb jsem nikdy nebyla spokojená.

Dle mého názoru jsou nejlepší asijské aerolinky obecně, např. Emirates či Turkish Airlines. Lufthansa jim s přehledem může konkurovat. Lety s nimi trvají 11, ale i 14+ hodin, ceny mohou patřit k těm vyšším, ovšem s trochou štěstí natrefíte na let za 12 500 Kč, což za velmi kvalitní služby není až tak moc. Létá se většinou z Prahy či Vídně s přestupem v Dubaji, Vídni (pokud letíte z Prahy) nebo Frankfurtu, případně v Moskvě – dle aerolinek, které vyberete. Přistává se v naprosté většině v hlavním městě Dillí, nebo v Bombaji.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Indie má problém s extrémními teplotami nebo extrémním počasím. Proto je doba nejvhodnější pro její návštěvu dost limitovaná. Cestu do Indie doporučuji buď od září do listopadu, nebo pak od února do března. Od dubna do června Indii sužují extrémně vysoké teploty (v hlavních turistických oblastech až 47 stupňů), které mnohdy nezvládají ani jihoevropané, a v červenci a srpnu pak období velmi vydatných dešťů.

V krátkém mezidobí na přelomu června a července můžete mít na počasí štěstí a do Indie zkusit vyjet. Prosinec a leden moc příjemné nejsou. Teploty sice ujdou (na severu Indie okolo 10 stupňů přes den a 7 stupňů přes noc), ale v Indii se budovy (kromě obchodních domů a drahých hotelů) v naprosté většině nevytápí a při cestování po indicku (rikšami, autorikšami a motorkami) se pocitová teplota dost snižuje.

Pulling rikša v Kolkatě

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Prožij Indii

Blog se vším, co jste chtěli, a potřebovali, o Indii vědět.

Lenka Janíková

Vzděláním ekonomka, duší cestovatelka a dobrodruh, hlavně však máma čtyřleté dcery. Od doby, co jsem se poprvé podívala do Indie, tam pravidelně cestuji. Našim lidem se ji snažím přiblížit blogem na stránkách Prožij Indii, Kurzy indického vaření nebo kurzy pro cestovatele do Indie. Občas vyjedu na nějaký food festival, na který dodám ochutnávku indického jídla a spustila jsem eshop Ochutnej Indii s kvalitními indickými surovinami a pochutinami, aby i lidé z mého okolí měli možnost mít Indii na talíři.

Kam dál?

Matouš Lenku vyzpovídal:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek