Indie, Indická republika či Bharát je pro většinu lidí stále tajemstvím, ne-li strašákem. A je to škoda. Indie sice trochu může být cestovatelským oříškem, ale z pohledu zážitků je – troufám si říct – vrcholem. Možná, že po přečtení tohoto miniprůvodce se do Indie odhodláte a zamilujete se do ní.

Proč do Indie

Pokud se rozhodnete vyjet do Indie, nebudete vycházet z údivu. Prvně jako byste se dostali do pohádkové země či na jinou planetu. A pak je Indie plná protikladů. Na jedné straně je šedivá – to jen na první pohled, vysoká prašnost ji dělá tak šedivou. Na druhé straně je Indie barevná. Pestrobarevná sárí, barevné interiéry chrámů, barevné minichrámy v domovech, barevná výzdoba na ulicích při oslavách náboženských svátků, barevné květiny a ozdoby, které si ženy dávají do vlasů, pestrobarevné jídlo…

Vegetariáni a vegani se mohou přijet inspirovat v kuchařských dovednostech, jiní přijedou za jógou, příznivci holistické medicíny za ayurvedou, někteří pak za náboženskými svátky, které jsou mnohdy velkolepé. Při objevování této země můžete nalézt téměř vše. Hory, pláže, čajové plantáže a spoustu ojedinělých památek. Jakmile propadnete kouzlu Indie, těžko vás přestane bavit.

Indie vás nudit nebude

Jak se tam dostat

Do Indie létá spousta aerolinek od evropských až po asijské. Které z nich jsou nejlepší, nejrychlejší nebo nejlevnější (či nejlépe všechno dohromady), to se s časem velmi mění. Aeroflot byl po léta s přehledem nejlevnější, jeho letenky stály kolem 11 900 Kč, nemá však mezi cestujícími příliš dobrou reputaci. Vítězem v poměru cena / délka letu byla po jistou dobu společnost Austrian Airlines. Let z Vídně trval okolo 9,5 h, což patří k nejrychlejším, ale s kvalitou služeb jsem nikdy nebyla spokojená.

Dle mého názoru jsou nejlepší asijské aerolinky obecně, např. Emirates či Turkish Airlines. Lufthansa jim s přehledem může konkurovat. Lety s nimi trvají 11, ale i 14+ hodin, ceny mohou patřit k těm vyšším, ovšem s trochou štěstí natrefíte na let za 12 500 Kč, což za velmi kvalitní služby není až tak moc. Létá se většinou z Prahy či Vídně s přestupem v Dubaji, Vídni (pokud letíte z Prahy) nebo Frankfurtu, případně v Moskvě – dle aerolinek, které vyberete. Přistává se v naprosté většině v hlavním městě Dillí, nebo v Bombaji.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Indie má problém s extrémními teplotami nebo extrémním počasím. Proto je doba nejvhodnější pro její návštěvu dost limitovaná. Cestu do Indie doporučuji buď od září do listopadu, nebo pak od února do března. Od dubna do června Indii sužují extrémně vysoké teploty (v hlavních turistických oblastech až 47 stupňů), které mnohdy nezvládají ani jihoevropané, a v červenci a srpnu pak období velmi vydatných dešťů.

V krátkém mezidobí na přelomu června a července můžete mít na počasí štěstí a do Indie zkusit vyjet. Prosinec a leden moc příjemné nejsou. Teploty sice ujdou (na severu Indie okolo 10 stupňů přes den a 7 stupňů přes noc), ale v Indii se budovy (kromě obchodních domů a drahých hotelů) v naprosté většině nevytápí a při cestování po indicku (rikšami, autorikšami a motorkami) se pocitová teplota dost snižuje.

Pulling rikša v Kolkatě

Víza a podmínky vstupu

Ze všeho nejdřív je třeba zajistit si vízum. Ještě do začátku roku 2016 bylo nutné vždy zajet na indickou ambasádu osobně, dnes je situace jednodušší.

Na pobyt kratší než 60 dní je možné zařídit e-Vízum. V případě turistického víza stačí vyplnit třístránkový formulář, zaplatit asi 50 USD, obstarat a přiložit fotografii v elektronické podobě dle daných kritérií (pro technicky nepříliš zdatné je třeba trocha trpělivosti) a naskenovanou kopii stránky pasu s biometrickými údaji a fotografií. Zpáteční letenku už není třeba dokládat. Toto vízum vám vydají maximálně dvakrát v kalendářním roce.

Pokud byste chtěli vyjet do Indie víckrát nebo na 60+ dní, musíte na indickou ambasádu zajet osobně a doložit více údajů.

Pozor na specifické situace, jako je cestování s dítětem a bez jednoho z rodičů. Musíte si od druhého rodiče zajistit ověřený souhlas s vycestováním dítěte do Indie. Vždy je lepší spojit se s ambasádou. Před několika lety byla dálková komunikace s indickou ambasádou trochu oříšek, ale pravděpodobně po výměně zaměstnanců se komunikace zlepšila. Pokud máte možnost vydat se pro informace na ambasádu osobně, u okénka vždy sedí česky mluvící úřednice. Jinak můžete pro informace sáhnout na oficiálních stránkách Embassy of India a do dokumentu Podmínky indického elektronického víza.

Peníze a přibližné ceny

V Indii se platí indickými rupiemi (RS). Musíte je směnit z některé ze světových měn, jako jsou euro, americký dolar nebo britská libra. Kurz je v jednotlivých letech pohyblivý, bývá 2,5 až 2,9 RS za korunu.

Vybírat hotovost se snadno dá z bankomatů, kterých je snad víc než směnáren, a to i v okrajových částech měst. Připravte si objemnou peněženku. V Indii se platí v asi 2,5x vyšších cifrách než u nás a mince téměř nemají, takže vaše peněženka bude neustále napěchovaná balíkem bankovek. Platit kartou lze jen v supermarketech a nákupních střediscích, většinou tedy budete potřebovat hotovost. Výběry z bankomatů jsou omezeny většinou na 15, nebo 10 tisíc rupií.

  • Ubytování: 150 Kč za noc a osobu v hostelu nebo jednoduchém guest housu, 250 Kč za prosté, ale romantické ubytování v chatkách na pláži mimo turistickou oblast, 400–600 Kč za jednodušší guest housy a hotely s koupelnou indického stylu (spojená toaleta a sprcha), 1000 Kč za ubytování s koupelnou západního stylu.
  • Jídlo: na ulici od 2 Kč za čaj přes 10 Kč za snack až po 20 Kč za plnohodnotné jídlo, v indické restauraci střední třídy 60 Kč, v restauraci západního typu 100–150 Kč.
  • Nápoje: pivo 50–70 Kč za 750ml láhev, čepované 150 Kč, litr balené vody 10 Kč.
  • MHD: včetně lokálních městských vlaků od 2 po 15 Kč za jízdu, taxíky kolem 6 Kč za km (pozor, Goa je asi 2x dražší).
  • Památky: od několika desítek korun u méně známých památek až třeba po 300 Kč za Taj Mahal (nebuďte překvapeni, pokud u ceníků uvidíte dvojí ceny, jedny pro místní, a druhé několikanásobně vyšší pro cizince).

Lokální doprava

Městská hromadná doprava

V rámci měst se můžete přepravovat městskou hromadnou, která je nejlevnější, nebo individuálně. Metro, pokud v daném městě je, má nejlepší poměr cena/rychlost. Jízdné stojí od 2 korun za pár zastávek po 12 korun za asi 12–15 zastávek. Jízdné se kupuje na zastávkách metra, a to na nabíjecí čipovou kartu, nebo nákupem žetonů.

Autobusy jsou levné ale vyznat se v jízdním řádu není tak jednoduché

Autobus je další velmi levnou možností, je ale poměrně těžké se zorientovat. Jízdné stojí doslova jen několik rupií. Pohodlnější alternativu představují rikšové (do pár kilometrů) a autorikšové (větší vzdálenosti), připravte se ale na smlouvací maraton. Hned u zastávek metra číhají na potenciální zákazníky zástupy řidičů, kteří se z vás budou pokoušet dostat několikanásobné ceny. Pro nižší cenu se vyplatí popojít 100, 200 metrů někam za roh, kde vyjednáte cenu třeba 50 Kč za 7 km.

Můžete využít i taxík. Vyjde to asi o polovinu méně než u nás. Pokud ale cestujete hodně, docela slušně se to nastřádá. Doporučuji využít předplacené taxíky přímo na letištích, anebo Uber a Ola Cabs, kdy se objednávky provádí přes aplikace; při troše štěstí můžete jízdu a náklady s někým sdílet v rámci tzv. car poolingu.

Železniční doprava

Na delší vzdálenosti můžete využít vlaky, které jsou extrémně levné. Např. 200km cesta v klimatizované 3. třídě, která je pro nás kvalitou přijatelná, vyjde na 150 Kč, v neklimatizované sleeper class pak 80. Připravte se na dost výrazná zpoždění.

Vlakové nádraží v Kerale

Letecká doprava

Na velmi dlouhé vzdálenosti doporučuji leteckou dopravu, kterou je nejlepší vyhledat a rezervovat na MakeMyTrip. Nepoužívejte naše vyhledávače – nenajdou některé nízkonákladové společnosti, které v Indii existují, a ty, které vyhledají, mohou být dražší.

Autobusová doprava

Není-li možná vlaková ani letecká doprava, je možností autobusová. V některých případech jezdí i lůžkové autobusy, jsou ale cca 2x dražší než cesta 3. klimatizovanou třídou ve vlaku.

Jídlo

Indická kuchyně je známá svou pálivostí. Po jistou dobu jsem myslela, že abych jídlo zvládla, stačí říct „no spice, no chilli“. Později jsem ale zjistila, že zázvor dokáže taky své, takže nakonec říkám „much less spice, chilli and ginger“, protože to, co je pro ně nepálivé, pro naše citlivé jazýčky je pořád silný šálek čaje.

Vegani a vegetariáni si přijdou na své. Indie je kolébkou vegetariánského jídla. Jíst se dá i na ulicích, není třeba se příliš obávat. Jen je lepší vyhnout se živočišným jídlům, hlavně těm z mléka. Neskutečně rychle to podléhá zkáze a můžete doplatit nepříjemnými střevními problémy i nemocí. Osobně doporučuji pokrm z cizrny – chana masala nebo chole masala s chlebovými plackami bhatura. Jen pozor – indické jídlo, hlavně to pouliční, je velmi olejnaté, což někomu nemusí udělat dobře.

Snad nejoblíbenější indický snack zvaný panipuri

Ceny se pohybují velmi různě. Můžete se vydatně najíst na ulici od 4 korun přes 60 korun v indických restauracích střední kvality až po 120 či 150 korun v restauracích západního typu (Pizza Hut apod.). Nevegetariánské jídlo doporučuji výhradně v lepších restauracích.

Jihoindický způsob servírování jídla zvaný thali

Suroviny na tržnicích a v místních obchůdcích jsou velmi levné. Hlavně však zelenina, sušenky, mouka, rýže nebo banány. Ostatní ovoce je v Indii poměrně drahé, jablka dokonce dražší než u nás. Kdybyste chtěli koupit suroviny, na které jste zvyklí od nás a které nejsou původem z Indie, dost si připlatíte (např. těstoviny, sýry, čokolády). Alkohol v porovnání s našimi cenami také není nejlevnější.

Volání, internet, SIM karty

V Indii a z Indie můžete volat a psát textovky přes roaming, ten je však poměrně drahý. Zařiďte si místní SIM kartu, pak budete volat prakticky za pakatel. Ceny se liší podle operátorů (Vodafone, Reliance, Airtel a Tata), ale za minutu volání a za SMS obvykle platíte 40 haléřů.

Na indické SIM karty lze zřídit i neuvěřitelně levný internet v mobilu. První nabití na 1 GB stojí kolem 100 korun, další pak jen asi 70 korun. V Indii se běžně nabíjí zvlášť kredit na volání a SMSky, zvlášť na internet. Při cestování po jednotlivých státech se pak využívá indický roaming, který služby operátorů nepatrně zvyšuje (cca o 20 %).

Užitečné tipy najdete v článku Nejlevnější mobilní internet na cestách.

Problém může nastat při zařizování SIM karet. Indie je země byrokracie a SIM kartu jen tak cizinci nedají, takže musíte vyplnit spoustu papírů a na aktivaci karty pár dní počkat. Doporučuji zařídit SIM kartu přes místního člověka a nejlépe už předem. Domorodec sice bez problémů kartu získá, i tak se ale na aktivaci třeba dva dny čeká. Pozor na nabídky na letištích – nadhodí vám služby 10x dráž než za běžných okolností.

Nemoci a hygiena

Indie je považovaná z pohledu zdravotních rizik za velmi obávanou. Na druhou stranu můžete snížit rizika na naprosté minimum.

Očkování

Do Indie se doporučuje očkovat proti hepatitidě typu A a B (nebo jejich kombinace), břišnímu tyfu, choleře a tetanu (příp. přeočkování). Navíc se doporučuje brát antimalarika (proti malárii očkování neexistuje). Prakticky se můžete očkovat proti celé řadě nemocí. Čím víc se ale necháte očkovat, tím větší riziko vedlejších účinků hrozí.

Znám případy, kdy lidé z očkování onemocněli před cestou na jeden měsíc. Dalším faktem je, že očkování nikdy není plně účinné. Méně známá je výše rizika onemocnění danou chorobou – je to méně než 1 promile. Takže je na zvážení každého, zda si sníží riziko onemocnění o pár desetin promile, ale podstoupí riziko vedlejších účinků.

Náhoda je ale blbec a strávit časově omezenou dovolenou v posteli by nebylo příjemné, byť téměř všechny cestovatelské nemoci jsou snadno léčitelné. Za zvláštní zvážení stojí očkování proti vzteklině. Nepatří sice mezi obecně doporučovaná cestovní očkování, ale vzteklina je nebezpečná tím, že se na ni bez očkování téměř vždy umírá.

Hygiena vždy a za všech okolností

Zažívací potíže

Trochu nafouknutá bublina zvaná cestovatelské průjmy. Zásada jednoduchosti, přiměřené hygieny a veganství u mě fungovala snad vždy. V prvé řadě nepřekombinovávat jídlo. Volte v danou dobu jeden druh jídla a nezapíjejte chlazenými sycenými nápoji. Raději pijte obyčejnou vlažnou vodu. Kohoutková voda v Indii pitná není. Buď se používá kohoutková voda, která je nějakým způsobem filtrovaná, nebo barelová/balená.

Zažívací potíže jsou jedním ze 7 nejčastějších zdravotních komplikací na cestách.

Je dobré s sebou nosit antiseptický gel na ruce pro případ, že nebude voda a mýdlo. Antiseptický gel se dá bez problémů koupit v jejich lékárnách – medical stores či pharmacy. A k veganství: párkrát se mi vymstilo, když jsem si s chutí dala nějaký dlabanec nebo nápoj s obsahem mléka. Mléko neskutečně rychle podléhá zkáze a ovocný mléčný koktejl koupený na ulici vás v lepším případě může velmi dobře prohnat. Skutečně… doporučuji vydržet a vyhnout se těmto mňamkám.

Na jídla z masa narazíte v indických ulicích méně. Ale přece jen… taky nebrat. Raději počkejte na kvalitní restauraci. A když už se přece jen stane, tak sušenky, chléb chapati a suchou rýži seženete vždy. :-D

Malárie

Nejlepší je nepřijít do styku s komáry, kteří malárii roznáší. Jen to upřímně řečeno nejde tak docela. Můžete se chránit repelenty (nekupujte u nás, Indové mají účinné a levné repelenty a jeden druh poměrně přírodního), elektrickými odpuzovači komárů (opět… v Indii jsou levnější a k dostání na každém kroku), moskytiérami na noc, anebo můžete koupit spirálový uhlík, který po zapálení na několik minut funguje podobně jako elektrický odpuzovač.

Zdraví je při cestování důležitější než vše ostatní. Přečtěte si na blogu článek Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Bezpečnost

Indie není nebezpečnější než jiné vyspělé země. Je dobře mít se na pozoru pozdě v noci (cca od 11. hodiny), kdy radši odchyťte autorikšu. Co se týče krádeží, nemyslím, že by se v Indii kradlo a kapsařilo víc než u nás. Určitě je vždy lepší hlídat si věci jako kdekoliv jinde.

Náboženství, svátky a tradice

V Indii je 80 % hinduistů, zbytek tvoří muslimové, křesťané, sikhové, buddhisti a džinisté. Indie tak patří mezi nábožensky nejtolerantnější země světa. Tolerujte je i vy.

Návštěva tzv. pandalu u příležitosti svátku Durga Puja

Před vstupem do jakéhokoliv chrámu nebo mešity se vždy zujte (i z ponožek). Je jedno, zda je teplo, zima, prší. K uschování obuvi slouží šatny a skříňky, případně prostranství před chrámy.

Pokud se posadíte v chrámu na zem, neseďte s chodidly namířenými směrem k idolu boha. Volte např. turecký sed.

Před vstupem do sikhistického chrámu si všichni (kromě malých dětí) musí zahalit vlasy. Šátky jsou vždy k zapůjčení před vstupem do chrámu.

Rituály u příležitosti svátku Kali Puja

Co byste ještě měli vědět

  • Pro použití místních elektrických zástrček není třeba adaptér. Často se setkáte s volnějšími zásuvkami a i kolíky z nich mohou vypadávat.
  • Ceny jsou v restauracích (kromě pouličních prodejců) uváděné bez daní a různých poplatků, které si každá restaurace účtuje jinak (daně státu, různé poplatky za obsluhu). Je to běžná a legální praxe, nemá cenu se s nimi přít. Většinou jde o 15 % z cen uvedených v menu.
  • Silnice se přechází kdekoliv, nejen na přechodech (kterých ostatně moc neuvidíte). Jde o poněkud adrenalinovou a cvik vyžadující aktivitu kličkování mezi vozidly. Doporučuji přecházet společně s místními – sledujte/kopírujte je.
  • Pokud při návštěvě toalety nenajdete toaletní papír, neznamená to, že Indové nedodržují hygienu. Naprosto vždy je k dispozici voda s kelímkem, nebo sprška na opláchnutí.
  • Mýdlo už vždy k dispozici není. Proto s sebou noste antiseptický gel.
  • Setkáte se většinou se západním stylem toalet, ale pořád ještě (hlavně na veřejných toaletách) narazíte na indické, které jsou podobné tureckým. Na první pohled vypadají nevábně, ale nebojte, z hygienického hlediska jsou velmi praktické. Při vykonávání potřeby se na takové toaletě ničeho nedotknete.
  • Naprostá většina indických toalet v domácnostech je spojených s koupelnou bez oddělení stěnou nebo závěsem, takže toalety jsou snad neustále mokré. Prý mokrá toaleta rovná se čistá toaleta. :-D
  • Snažte se respektovat zvyklosti v oblékání. Muži se s tím trápit nemusí (prostě tričko a šortky). Ženy by ale měly dávat pozor na příliš hluboký výstřih a na odhalená kolena (ta přitahují indické zraky mnohem víc než odhalená ramena). Kraťasy a vůbec lehčí oblečení akceptují ve státě Goa a v turistických oblastech Keraly.

Kam se podívat

Zlatý trojúhelník

Na severu země je nejnavštěvovanější tzv. zlatý trojúhelník, který je tvořený hlavním městem Dillí, Agrou (tam najdete sedmý div světa Taj Mahal) a Jaipurem. Zabere vám od 4 do 6 dnů, pokud navštívíte pouze hlavní turistické památky. Chcete-li si ale v klidu užít atmosféru náboženských či méně turistických míst, pak je lepší počítat s 9, 10 dny.

Hinduistický chrám v Dillí

Jaipur

Jaipur náleží do svazového státu Rajasthan, který je známý velkolepými památkami a dalšími městy Udaipur a Jodhpur. Je to poněkud sušší stát, lidé zde rádi vyráží na jízdy do pouště na velbloudech.

Hawa Mahal v Jaipuru

Rišikeš

Na sever od Dillí turisté rádi vyráží za chladnějšími místy Indie. Např. Rišikeš (Rishikesh) leží asi 220 km severovýchodně od Dillí ve státě Uttar Pradesh, hojně navštěvovaném pro kurzy jógy. V 60. letech 20. století zde pobývali členové legendární skupiny Beatles právě kvůli meditaci a józe. Milovníci klidu ocení, že Rišikeš je ve srovnání s ostatními místy v Indii méně rušný. Ještě dál pak leží Nainital, pak Shimla a konečně i Manali (to už 540 km od Dillí). Vše jsou to horské oblasti, kam se (nejen) Indové rádi jezdí zchladit v horkých letních měsících. Pozor – svetry, mikiny a tenké bundy s sebou i v létě, teploty klesají pod 20 °C.

Amritsar

Ve státě Punjab najdete město Amritsar, které je známé největším sikhským palácem v Indii, Zlatým chrámem (Golden Temple). Na asi 30 km vzdálené hranici s Pákistánem probíhá každý den v podvečer před západem slunce unikátní ceremoniál uzavírání hranic, který přijíždí zhlédnout tisíce lidí. Celý obřad se nese v duchu hlubokých letitých rivalských vztahů mezi Indy a Pákistánci.

Kolkata

Na severovýchodě Indie můžete navštívit Kolkatu, hlavní město státu Západní Bengálsko. Je to utajená perla Indie. Většina turistů sem nezavítá, Kolkata je asi nejchudší město Indie. Návštěva Kolkaty ale má řadu výhod a i z památek rozhodně má co nabídnout.

Džinistický chrám v Kolkatě

Kolkata byla v minulosti hlavním městem celé Indie, proto se zde nachází historická místa a čtvrtě vystavěné v dobách britské nadvlády – nabízí tak jiný pohled na Indii. Ve srovnání s jinými místy Indie je Kolkata tradičnější. Tradice tu doslova dýchá a je slyšet snad z každého domova, svátky jsou oslavovány velkolepěji. Kolkata je navíc ve srovnání se zbytkem Indie citelně levnější, což ocení hlavně lowcost cestovatelé.

V Západním Bengálsku můžete navštívit také hornatou oblast Darjeeling, kde pěstují světoznámý čaj.

Údolí a čajové plantáže Darjeelingu

Jižní Indie

Pro cestovatelské začátečníky, nebo pro ty, kdo s Indií vůbec začínají, může znamenat menší kulturní šok jižní Indie. Je ve srovnání se severem vyspělejší a i poněkud čistší. Např. stát Tamil Nadu na jihovýchodě země s hlavním městem Chennai má nádhernou přírodu a poněkud jiný ráz hinduistických chrámů. Navštívit zde můžete vesnici Mahabalipuram, utopickou experimentální osadu Auroville nebo bývalou francouzskou kolonii Pondicheri.

Jihozápadní stát Kerala se pyšní neobyčejně zelenou krajinou, čistým ovzduším a klidnými plážemi. Zde osobně doporučuji vesnici Varkalu, nebo návštěvu čajových plantáží ve vnitrozemí (pokud se tam vydáte z pobřeží, potřebujete minimálně celý den). Naproti tomu Goa (severně od Keraly) je vedle pláží navštěvovaná pro bohatý noční život. Doporučuji pobyt severně od letiště, kde je víc památek (hlavně křesťanských kostelů, kterých v Indii moc nenajdete).

Kde najdu více info?

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Prožij Indii

Blog se vším, co jste chtěli, a potřebovali, o Indii vědět.

Lenka Janíková

Vzděláním ekonomka, duší cestovatelka a dobrodruh, hlavně však máma čtyřleté dcery. Od doby, co jsem se poprvé podívala do Indie, tam pravidelně cestuji. Našim lidem se ji snažím přiblížit blogem na stránkách Prožij Indii, Kurzy indického vaření nebo kurzy pro cestovatele do Indie. Občas vyjedu na nějaký food festival, na který dodám ochutnávku indického jídla a spustila jsem eshop Ochutnej Indii s kvalitními indickými surovinami a pochutinami, aby i lidé z mého okolí měli možnost mít Indii na talíři.

Kam dál?

Matouš Lenku vyzpovídal:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Veronika Skvarova 20.12.2017 v 9:14 - Odpovědět

    Velmi ráda bych napravila reputaci Aeroflotu. S touto leteckou společností jsem od roku 2013 letěla do Asie 5x. Úroveň jejich služeb se za tu dobudost zvedla. To, co předvedli letos, bylo zcela jedinečné. Jak let, tak servis v letadle i na letišti. Ve svém palubním magazínu se společnost chlubila tím, že se vypracovala mezi světovou špičku. Myslím, že vůbec nepřehání. Nabízí perfektní služby a po finanční stránce patří k těm levnějším, či středně drahým a jsou destinace, kam ani jiná společnost nelétá. V poměru cena/kvalita tahle společnost zcela jistě vede. Já osobně ji mohu jen doporučit.
    Z Indie jsem se vrátila před několika týdny. Překvapila mě, že nepatří mezi nejlevnější destinace. Cestovaly jsme ve dvou, zbytečně jsme neutrácely, bydlely v levných hotelech a stravovaly se v levnějších restauracích, ani suvenýry jsme si nekoupily a průměrná útrata 25 – 30 USD/den. V Asii je více zemí, kde jsem vyšla s rozpočtem nižším.
    Bezpečnostní kontrola je v Indii u každé památky, veřejné budovy i metra. Co se kontroluje, nevím, protože do každého objektu je zakázáno vnášet něco jiného, pro mě zcela absurdní zákazy jsou do Tadž Mahal. Voda, krémy, masti a snad ani spreje nejsou problém, ale problémem jsou, upozorňuji na to, abyste nebyli na místě překvapeni: knihy a sešity, pokud máte průvodce, či si píšete deník, tak ho nechte v hotelu, či šatně; plyšové hračky (možná i jiné hračky), pokud cestujete s plyšovým talismanem, byť i minimálním, nechte ho v hotelu; jídlo ani třeba mini müslityčinku si nesmíte vzít dovnitř.