Nejlevnější mobilní internet na cestách

11.10.2015|Kategorie: Digitální nomádství, Tipy a triky|

Má cenu na cestách řešit připojení k internetu? Někdo chce být online, někdo má už těch internetů plné zuby a cestuje offline. Nás internet živí, ale i když se rozhodneme na cestě práci vynechat, zůstáváme online. Být na síti má totiž o hodně víc výhod než nevýhod. Nepotřebujeme knižní průvodce, vše potřebné dohledáme, díky mapám se málokdy ztratíme, když změníme plány, rychle si vše potřebné znovu najdeme a ubytování na poslední chvíli nás přes různé mobilní aplikace nás vyjde levněji. 

„Nedávno jsme doma prostřednictvím AirBnb ubytovávali mladý pár z Vietnamu. Dvě hodiny bloudili po okolí, protože si nevšimli čísla popisného. Nakonec je zachránil kolemjdoucí, který mi zavolal a správně je nasměroval. Kdyby byli online, stačí jednoduše zadat adresu do Google Maps.”  

Lidé se dnes k internetu nejčastěji připojují přes telefon prostřednictvím mobilních sítí, na cestách je to rozhodně nejpohodlnější varianta. Navíc pokud připojíte telefon, není problém díky němu surfovat i na dalších zařízeních, jako je tablet nebo notebook. Smartphone jednoduše vede.

S mobilními daty máte dvě možnosti – buď využijete roamingu, nebo si pořídíte místní předplacenou SIM kartu s datovým tarifem. Výběr hodně záleží na tom, v které části světa se zrovna nacházíte, po Evropě si možná vystačíte s roamingem a různými balíčky, které operátoři nabízí, ve světě se téměř vždy vyplatí místní operátor. Evropský datový roaming vás dnes sice už nezruinuje, ale příliš levné to také není a i v EU je mnohem zajímavější možnost předplacená SIM karta, která vám umožní za rozumné peníze být online kdykoliv.

Bude mi fungovat?

Dřív, než začnete řešit jakou SIM kartu a jaký datový balíček vybrat, zkontrolujte si, jestli váš telefon bude vůbec v části světa, kam se vypravíte, fungovat. Většinou bude, ale některé země používají jiné sítě, než je nám nejznámější GSM. Aby na telefonu fungovala data a mohli jste s ním telefonovat, koukněte do manuálu, nebo na internet zda má označení “čtyřpásmový”, nebo jednotlivá konkrétní pásma 850/900/1800/1900 MHz. Pokud váš telefon podporuje všechna čtyři pásma, nebudete mít na cestách problém. Na této stránce najdete přehled všech GSM frekvencí kdekoli na světě.  

Mám odblokovaný telefon?

Dalším nezbytným krokem je zjistit, jestli váš telefon není uzamčený pouze pro operátora, kterého v ČR používáte. Většinou se jedná o telefony, které dostanete zdarma ke smlouvě, nebo za drobný poplatek při jejím prodloužení. Jestli máte, nebo nemáte uzamčený telefon zjistíte jednoduše. Stačí si půjčit na chvilku SIM kartu od kamaráda, který má jiného operátora, a vyzkoušet, zda bude fungovat i ve vašem smartphonu. Je-li váš telefon uzamčený, nebude fungovat s žádnou jinou SIM kartou, než vydanou vaším operátorem. Za poplatek vám většina servisů telefon odblokuje, ale pokud tak učiníte jinde, než jste telefon koupili, přijdete tím o záruku. 

Data v Evropě

Datový roaming je s výjimkou premiových neomezených tarifů stále ještě dost drahý. Proto se vyplatí pořídit v každém místě předplacenou SIM kartu s datovým balíčkem, v Asii ji často dostanete rovnou na letišti zdarma k vízu, v Evropě ji zase snadno koupíte v každém supermarketu nebo trafice. Budete-li řešit cestování pouze v rámci Evropské unie a nechcete platit roamingové balíčky, vyplatí se koupit jedinou SIM kartu, kterou můžete používat po celé EU. Takovou kartu momentálně nabízí Španělský operátor Orange a jmenuje se „Mundo SIM Go Europe”.

Mundo SIM card

  • Karta nabízí 100 MB dat na 24 hodin za 1€. Limit není omezen (jen kreditem na kartě), a tak pokud prosurfujete 100 MB po 2 hodinách, strhne se vám další 1€ za dalších 100 MB
  • Podporuje všechny možné sítě – Edge, 3G, HSPA+, LTE…
  • Ve Španělsku nepodporuje tethering pro iPhony, v jiných zemích EU funkce můžete bez problémů využít
  • I volání je cenově přijatelné a po EU vás bude stát 1€ na den za 60 minut hovoru. Každých dalších 60 minut vás stojí opět 1€
  • Dobíjení je možné prostřednictvím SMS nebo na webu Orange.es
  • Kredit expiruje za 1 rok bez pohybu nebo dobití
  • Tarif platí ve všech členských zemích Evropské unie. Nebude fungovat ve Švýcarsku, na Gibraltaru nebo Severním Kypru nebo v Andoře
  • Naťukáním *111# zjistíte svůj aktuální stav kreditu.  (5x za měsíc je tato služba zdarma, následně platíte 0.18 EUR za ověření)

Jak a kde Mundo kartu získat?

Můžete ji jednoduše pořídit ve Španělsku, jediné co budete potřebovat je pas. Ano pas, občanský průkaz v tomto případě nestačí. Další možnost je koupit SIM kartu Mundo online sice za trochu vyšší cenu, ale zase vám ji pošlou až do ČR. Pořídíte ji například na ebay.com, stačí hledat “mundo go europe”, nebo případně na tomto webu. V obou případech připlácíte za doručení a vyřízení koupě za vás. Prodejce vás po objednání vyzve k zaslání čísla pasu. Následně do pár dní obdržíte SIMku a můžete vesele datovat, třeba i v ČR. Někdy je to pořád levnější než u našich operátorů a předplacených karet.

Datové SIM karty ve světě

Mimo Evropu si s Orange Mundo kartou nevystačíte. Navíc se v průběhu času může objevit zajímavější simka. Existují datové karty, které je možné používat na celém světě, ale ceny za přenesená data jsou stále příliš vysoké. Mnohem levnější variantou je pořídit si kartu lokální. Většinou vám k tomu stačí pouze pas. Zjistit, jakou lokální kartu zvolit pro data nebo i telefonování, může být být složité. Proto vždy před cestou navštivte tento skvělý web SIMWIKI,  kde najdete aktuální přehled všech předplacených karet na celém světě.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Vyberete si zemi a získáte detailní přehled o všech operátorech a jejich předplacených kartách. Zjistíte, co pro jejich získání potřebujete, jak kartu aktivovat, jaké jsou datové balíčky, podporované sítě i případná omezení. Datové balíčky se u operátorů často hodně liší, a tak je SIMWIKI nepostradatelným nástrojem na cestách. 

Velmi výhodné datové tarify často nabízí virtuální operátoři, proto se často vyplatí domluvit s někým například přes Couchsurfing a nechat si k nim dopředu kartu poslat. I v Evropě stačí v mnoha zemích pobývat déle než týden a SIM karta místního operátora bude tím nejlevnějším řešením i v porovnání se španělskou Mundo. Například v Británii nabízí výborné podmínky i pro volání do ČR operátor Giffgaff.

Jak řešíte připojení k internetu na cestách vy? Jste raději online, nebo offline?

Obnovené roční VIP členství
Před 5 hodinami zakoupil(a) Libuše z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 4 Items
Před 17 hodinami zakoupil(a) Andrea z města: Ústí nad Labem
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 19 hodinami zakoupil(a) Michaela z města: Praha - Vršovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 20 hodinami zakoupil(a) Andrea z města: Prague
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 21 hodinami zakoupil(a) Thu Huong z města: Praha
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 23 hodinami zakoupil(a) Tereza z města: Praha 10 Dubeč
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 1 dnem zakoupil(a) Miloslav z města: Kamenné Žehrovice
 
e-kniha: Najdi svůj ONLINE GRÁL (ePub, Mobi, PDF)
Před 1 dnem zakoupil(a) Lenka z města: Petrov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jiří z města: Tetčice
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Praha 6
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Jakub z města: Praha
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 2 dny zakoupil(a) Petra z města: Mělník
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Pavel z města: Hrádek ve Slezsku