Faerské ostrovy tvoří 18 malých ostrovů v severním Atlantiku mezi Islandem, Skotskem a Norskem. V českém překladu se jmenují Ovčí ostrovy a ovcí zde uvidíte opravdu hodně. Většina turistů se tu zdrží pouze pár hodin cestou trajektem na Island. Pokud se zdržíte déle, objevíte spoustu krásných míst a příjemných lidí. Ne náhodou časopis National Geographic vyhodnotil Faerské ostrovy jako nejkrásnější souostroví na světě.

Proč navštívit Faerské ostrovy

Faerské ostrovy nabízí krásné výhledy z auta i z vysokých hor a útesů přístupných jen pěšky. Milovníky přírody a geologie potěší zdejší unikátní krajina. Historické kamenné či dřevěné domky porostlé trávou se budou líbit fanouškům neobvyklé architektury. Ornitologové si budou připadat jako v ráji při pozorování terejů, papuchalků a spousty dalších ptáků.

Jak se na Faerské ostrovy dostat

Na ostrovech je pouze jedno malé letiště Vagar, které využívá společnost Atlantic Airways. Ta létá na Faerské ostrovy několikrát denně a většinou nejlevněji z Kodaně. Dostupné jsou také lety z dánských měst Aalborg a Billund, skotského Edinburghu, norského Bergenu, islandského Reykjavíku a několika dalších míst v Evropě. Ceny za zpáteční letenky se pohybují nad 5000 Kč.

Trajekt Norröna společnosti Smyril Line spojuje Faerské hlavní město Tórshavn s přístavy Hirtshals v severním Dánsku a Seyðisfjörður na východě Islandu. Pokud cestujete trajektem, připravte se na pořádně dlouhou cestu. Při plavbě z/do Dánska strávíte na lodi dvě noci a celý den.

Cesta na Island či z Islandu trvá asi 20 hodin (nalodění večer, příjezd odpoledne). Cena závisí na tom, jestli cestujete s autem, jaké chcete jídlo či ubytování (společná kajuta pro 9 lidí / pokoj bez okna / pokoj s oknem) a na sezoně – low season (konec září až konec dubna), mid season (květen a první polovina září), high season (červen–srpen).

Historická vesnice Kirkjubøur

Historická vesnice Kirkjubøur

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Počasí na Faerských ostrovech je po celý rok deštivé, větrné a často je zde mlha. Zimní teploty se pohybují kolem 3 °C a není zde hodně sněhu, v létě (květen–září) je většinou kolem 10–12 °C a prší o trochu méně. Máte-li v plánu navštívit muzea a interiéry památek, často jsou otevřené pouze v červenci a srpnu.

V zimě jsou zde velmi krátké dny a během nocí můžete při troše štěstí pozorovat polární záři. V létě se stmívá kolem půlnoci a opravdovou tmu ani neuvidíte.

Pro návštěvu doporučuji období květen–září a chcete-li se vyhnout turistům, nejezděte v červenci a srpnu.

Víza a podmínky vstupu

Faerské ostrovy jsou sice součástí Dánska, ale ne Evropské unie ani schengenského prostoru, proto budete potřebovat cestovní pas.

Pokud cestujete na Faerské ostrovy přes Dánsko, prostudujte si před cestou průvodce.

Peníze a přibližné ceny

Platí se zde faerskými i dánskými korunami. Obě měny mají stejný kurz a stejné mince. Bankovky si můžete na konci pobytu vyměnit v každé bance za dánské (zdarma) či jinou měnu. Samozřejmě můžete podobně vyměnit peníze i při příjezdu. Kartou zaplatíte skoro všude. Hotovost potřebujete při placení jízdného v autobusech. Faerské bankovky vyberete z bankomatů bez poplatku. Za dánskou (DKK) / faerskou (FOK) korunu zaplatíte přibližně 3,6 Kč.

Faerské ostrovy patří mezi nejdražší země na světě. 

 • Bydlení: v hostelu/guesthousu od 800 Kč.
 • Jídlo v restauraci: od 400 Kč.
 • MHD: ve městech zdarma.
 • Nápoje: balená voda asi 100 Kč za 1,5 l (lze ale pít z každého vodovodu i potoku), 0,5 l piva v obchodě 60 Kč, v hospodě asi 160 Kč.
 • Potraviny: chléb 160 Kč/kg, ovoce a zelenina 80–120 Kč/kg.
 • Památky: většinu přírodních krás můžete navštívit zdarma, na ostrov Mykines či do některých historických domů a muzeí se platí 180–370 Kč.
Maják Akraberg

Maják Akraberg

Lokální doprava

Lokální dopravu zajišťují autobusy, lodě a helikoptéry. V Tórshavnu a Klaksvíku jezdí autobusové linky ve městě zdarma.

Plánujete-li cestovat především autobusy a trajekty, kupte si Travel Card, se kterou můžete neomezeně cestovat na všech trasách kromě Mykines za 700 DKK (2500 Kč) na 7 dní (nebo 500 DKK na 4 dny) za osobu. Kartu můžete koupit na terminálu v Tórshavnu a na mezinárodním letišti. Kromě trajektu na Mykines, který především v létě doporučuji zajistit předem, nelze místa rezervovat. Pokud chcete na trajekt s autem, přijeďte 15–30 minut předem.

Transport helikoptérou je jen o trochu dražší než trajekt (85–360 DKK, tedy 300–1300 Kč). Je nutné rezervovat předem přes internet. Cesty trajektem na ostrovy Mykines a Suðuroy a lety helikoptérou doporučuji zařadit na začátek pobytu – z důvodu počasí často bývají zrušeny a mohlo by se vám proto stát, že budete muset pobýt déle.

Pokud plánujete cestovat vlastním nebo půjčeným autem, počítejte s poplatky za trajekty a podmořské tunely (100 DKK / 360 Kč za cestu tam a zpět). Na ostrovech je 600 km asfaltových silnic dvou typů. Hlavní silnice (na mapě červeně) spojují města a větší vesnice a je na nich zpravidla větší provoz. Zelené silnice vedou do menších vesnic, k turistickým cílům, nebo se jedná o starší horské silnice, po kterých můžete jet místo tunelu.

Plánujete-li stopovat, počítejte s malým provozem na zelených silnicích.

Jak stopovat? Vše v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Helikoptéra na ostrově Mykines

Helikoptéra na ostrově Mykines

Jídlo

Národním jídlem je zde mořským větrem sušené skopové maso Skerpikjøt – dejte si ho s chlebem a máslem, nebo samotné. Dalším tradičním sušeným jídlem je ryba – obvykle treska či sleď. Místní lidé jí ke svačině sušené ryby většinou namazané máslem. Rybí i jehněčí maso je zde vždy čerstvé a kvalitní. Tradičním jídlem je také kulohlavec, ovšem tuto velrybu v restauraci ani obchodě neseženete. Lov velryb pro komerční účely je zde zakázán a všechno maso je pouze pro místní.

Nemoci a hygiena

Nepotřebujete žádná očkování. V letních měsících je zde spousta hmyzu. Žádné nebezpečné nemoci nehrozí a vody se můžete bez obav napít z každého kohoutku i z téměř všech potoků.

Bezpečnost

Faerské ostrovy patří mezi země prakticky bez kriminality. Největším nebezpečím je počasí, které se rychle mění. Když vás na túře zastihne mlha, měli byste bedlivě sledovat značení. Pokud ho nevidíte, cestu přerušte. Jsou zde vysoké skály a strmé a kluzké svahy hor.

Stanování je povoleno pouze v kempech, kterých tu ovšem moc není. Já tento problém vyřešil prosbou o přespání na zahradě, s čímž místní neměli problém. Stan i vaše oblečení by mělo být kvalitní a odolné proti větru i vodě.

 

Mlha na Faerských ostrovech může být krásná i nebezpečná

Mlha na Faerských ostrovech může být krásná i nebezpečná

Náboženství, svátky, tradice

Náboženství je zde protestantské.
Státním svátkem je Ólavsøka (předvečer sv. Olafa). Slaví se 28. a 29. července. Otevírá se parlament a členové vlády, parlamentu a jiní významní lidé jdou průvodem z parlamentu do Tórshavnské katedrály. V Tórshavnu se také koná mnoho koncertů s tradičními tanci a sportovní soutěže. V rámci těchto oslav se 28. července koná v Tórshavnu nejvýznamnější veslařský závod.

Důvodem, proč navštívit (či nenavštívit) Faerské ostrovy, může být grindadráp – tradiční lov velryb, kdy lodě naženou velryby do zátoky, kde jsou zabity a jejich krev zbarví moře do ruda. Tento lov probíhá několikrát v průběhu léta.

Na Faerských ostrovech můžete navštívit různé festivaly zaměřené na moře, lodě a mořské jídlo nebo třeba pletení, či závody na tradičních dřevěných veslařských lodích.

Co byste ještě měli vědět

 • Alkohol zde koupíte pouze v některých barech a restauracích či několika státních obchodech ve městech a větších vesnicích. Doporučuji koupit levněji na letišti, nebo na trajektu v mezinárodních vodách.
 • K wifi se připojíte ve většině obchodů, restaurací a na benzinových stanicích.
 • Spropitné platit nemusíte.
 • Telefonování s českou SIM kartou vás vyjde draho – Faerské ostrovy nepatří do stejné zóny jako země EU a Island.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Saksun

je vesnička s historickými domy, kostelem a krásnou pláží. Za dobrého počasí doporučuji půldenní túru přes hory do Tjørnuvíku s krásnými výhledy.

Saksun

Saksun

Gjógv

Tato rokle (spíše zátoka), podle které byla vesnice pojmenována, je na pobřeží moře a je do ní umístěn maličký přístav.

Gjógv

Gjógv

Suðuroy

Na nejjižnějším ostrově stojí za návštěvu vysoké útesy Beinisvørð a Ásmundarstakkur, maják na jižním mysu Faerských ostrovů Akraberg či geologický unikát Hvannhagi. Ostrov nabízí spoustu příležitostí k pěší turistice od krátkých procházek po dvoudenní přechod celého ostrova s krásnými výhledy na ostrovy Lítla Dímun a Stóra Dímun. Místní se snaží o uznání ostrova Suðuroy jako geoparku na seznamu UNESCO. Trajekt platíte až při cestě zpět – zvolíte-li pro cestu zpátky helikoptéru, ušetříte.

Pohled ze 470 metrů vysokých útesů Beinisvørð

Pohled ze 470 metrů vysokých útesů Beinisvørð

Gásadalur

Gásadalur je malá vesnička s krásným vodopádem padajícím do moře. Je asi nejvíce fotografovaným místem souostroví. Do otevření tunelu (v roce 2006) byla vesnice dostupná pouze helikoptérou, nebo pěšky. Po stezce přes hory sem můžete dojít za 2 hodiny z vesnice Bøur a zkusit tak stejnou cestu, kterou chodil místní pošťák do roku 2006 tam a zpět 3x týdně v každém počasí.

Vodopád u vesničky Gásadalur

Vodopád u vesničky Gásadalur

Mykines

Celé Faerské ostrovy jsou ptačím rájem, pro ostrov Mykines to ale platí dvojnásob. Můžete zde vidět největší světové hnízdiště terejů bílých, papuchalka, několik druhů racků a spoustu dalších ptáků.

Terej bílý patří mezi nejkrásnější ptáky Faerských ostrovů

Terej bílý patří mezi nejkrásnější ptáky Faerských ostrovů

Sørvágsvatn/Leitisvatn

Procházka podél největšího faerského jezera nabízí unikátní výhled na jezero zakončené vodopádem do oceánu.

Tórshavn

V jednom z nejmenších hlavních měst světa určitě navštivte starý přístav, v jehož blízkém okolí najdete vojenskou pevnost Skansin, jeden z nejstarších parlamentů světa Tinganes, historickou katedrálu a přístaviště, ze kterého se můžete podívat na sousední ostrov Nólsoy se dvěma majáky, malou vesničkou a spoustou ptáků a ovcí.

Jen pár minut jízdy či necelé dvě hodiny chůze z Tórshavnu leží historický Kirkjubøur, kde najdete tradiční, trávou porostlé domy, starý kostel svatého Olafa či zříceninu katedrály. Cestou se vám otevře krásný výhled na ostrovy Koltur, Hestur a Sandoy.

Stará vojenská pevnost Skansin chránila hlavní město Tórshavn

Stará vojenská pevnost Skansin chránila hlavní město Tórshavn

Vestmanna

je asi jediným místem na ostrovech, odkud si můžete koupit výlet lodí, prokličkovat mezi ptačími útesy vysokými kolem 400 m a projet na lodi jeskyní. Nad vesnicí můžete najít jezera využívaná jako zásobárny vody pro místní vodní elektrárny.

Z lodního výletu mezi ptačí útesy

Z lodního výletu mezi ptačí útesy

Kalsoy

Z šesti severních ostrovů stojí za návštěvu především pěti tunely provrtaný Kalsoy se sochou tulení ženy Kópakonan z místní legendy a majákem na severu ostrova, který nabízí jeden z nejhezčích výhledů na souostroví, mimo jiné na nejvyšší útesy světa – 750 metrů vysoký Enniberg.

Tulení žena Kópakonan třeba napraví vaše zklamání ze sochy ženy s podobným příběhem z Kodaně

Tulení žena Kópakonan třeba napraví vaše zklamání ze sochy ženy s podobným příběhem z Kodaně

Let helikoptérou

Na Faerských ostrovech je let helikoptérou možná nejdostupnější na světě. Pro výlet doporučuji tyto tři trasy:

 • Vágar–Mykines nebo Mykines–Vágar. Pro druhou cestu zvolte trajekt a prohlédněte si krásné ostrovy Mykines, Vágar a Tindhólmur z vody i ze vzduchu.
 • Z Froðby (na ostrově Suðuroy) do Tórshavnu nebo Klaksvíku (poletíte-li na Suðuroy a pro cestu zpátky zvolíte trajekt, budete za trajekt platit). Cestou vás čeká několik mezipřistání na malých ostrovech, kam se lodí nedostanete.
 • Z Tórshavnu nebo Klaksvíku do vesniček Hattarvík nebo Kirkja na ostrově Fugloy. Na této trase se vám naskytne výhled na hornaté severní ostrovy a zažijete mezipřistání na ostrově Svínoy. Před cestou zpět trajektem přes (většinou rozbouřený) oceán můžete dojít do druhé z těchto (jediných) dvou vesniček na ostrově.
Ásmundarstakkur

Ásmundarstakkur

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu víc info

The Faroe Islands, Faroe Islands Tourist GuidePěkně zpracované oficiální turistické stránky.

ISSUU
Brožura s informacemi o faerských ptácích.

ISSUU
Brožura s vybranými trasami pro pěší turistiku.

Hiking.fo
Stránky o pěších túrách s možností objednání místního průvodce.

Wikitravel

Doprava

Lokální autobusy a trajekty

Mezinárodní letecká doprava a vnitrostátní lety helikoptérou

Trajekt z Islandu a Dánska

Jan Krejčí
Po devíti měsících na Erasmu v islandském Akureyri se rozhodl Island opustit lodí a cestou na dva týdny navštívit Faerské ostrovy. Týden strávil pěší turistikou a týden přes Workaway u skvělé místní rodiny. Honzu můžete kontaktovat e-mailem jan.kre@seznam.cz nebo na Facebooku, kde rád poradí s Faerskými ostrovy či Islandem.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

 1. Veronika 17.9.2019 v 17:17 - Odpovědět

  Zdravím z Faerských ostrovů, pro které jsem se nadchla právě díky tomuto průvodci. Rada bych
  doplnila, že září už není sezóna, trajekt na Mykines již nejezdí a zavřeno mají i další zajímavosti. V září již návštěvu nedoporučuji. Ze zajímavostí u mě vede staré město v Torshavenu a z přírodních zajímavostí mě nejvíce nadchl Tjornuvik, je obydlený i mimo sezónu a nádherně kombinuje staré domečky a přírodní krásy.