Reykjavík – nejsevernější hlavní město světa

03.02.2020|Kategorie: Členská sekce, Evropa|

Pohodové hlavní město Reykjavík neláká turisty na jednotlivé atrakce, ale boduje spíš celkovou atmosférou lákající během dešťů a vichřic k lenošení v útulných kavárnách, kde si za jednu cenu můžete dolít kávu, kolikrát chcete (refill coffee), a za lepšího počasí k procházkám kolem pobřeží, objevování umění v parcích a barevných ulicích nebo posezení u rybníku Tjörnin. 

Díky poloze u Atlantiku otepleného golfským proudem tu ani v zimě nezažijete velké mrazy a chodníky jsou vytápěné geotermální vodou. V létě můžete sledovat půlnoční slunce a v zimě polární záři. 

Reykjavík se představuje

Název Reykjavíku (kouřová zátoka) odkazuje na kouř z místních horkých pramenů. Právě ten upoutal pozornost vikingských lodí, které se zde rozhodly zakotvit a usadit. Od té doby uplynulo přes 1000 let pod nadvládou Dánů, Norů a drsné přírody. Reykjavík díky své strategické poloze mezi Evropou a Amerikou sehrál důležitou historickou roli i během druhé světové a studené války.

reykjavik museum

Nahlédnutí do historie v Saga Museum

Lidé, kterých v Reykjavíku a šesti přilehlých městech (Greater Reykjavík) žije 230 000 (dvě třetiny populace Islandu), jsou spíše uzavření a ožívají především během víkendových nocí. Reykjavík patří mezi nejbezpečnější města světa a Islanďané mezi nejšťastnější národy (paradoxně s vysokou spotřebou antidepresiv a množstvím sebevražd). Bez problémů se tu domluvíte anglicky i s dětmi.

Baví vás cestování po Evropě? Co se třeba podívat do Riga – město, které vás velmi překvapí nebo Krakov – klenot mezi polskými městy.

Co musíte vidět

Hallgrímskirkja

Výstavbu katedrály dominující nad centrem Reykjavíku zahájilo město v roce 1945 a oficiálně byla ukončená k 26. říjnu 1986 jeho vysvěcením. Výstavba trvala 41 let a má znázorňovat islandskou krajinu – konkrétně hory a ledovec stoupající vzhůru přes hexagonální čedičové sloupy, které můžeme najít po celém Islandu. Strůjcem této myšlenky byl parlament, ten si také kladl podmínku, aby byl kostel vysoký. Proč? Důvodem byla možnost přenášet rádiový signál, bude-li to nutné.

Za design je zodpovědný Guðjón Samúelsson, který je nejznámějším architektem na Islandu, a to nejen kvůli této evangelicko-luteránské katedrále, ale například také díky Univerzitě či Národnímu divadlu.

Vejdete-li dovnitř, dostanete se k místu, kudy můžete i do věže. Přístup k vrcholu je pomocí výtahu, podíváte se tam za 1000 ISK (180 Kč) dospělí, 100 ISK děti 7–16 let.

Hallgrímskirkja

Budete-li pokračovat dál, vejdete do hlavní části. Přímo nad vámi se tyčí varhany, které váží 25 tun. Konstrukce je vysoká 15 metrů a nejdelší z píšťal má 10 metrů. Celkově je píšťal 5275. Občas se vám podaří přijít v dobu, kdy na ně zrovna někdo hraje.

Před kostelem je velice významná socha Leifa Eirikssona. Leif byl vlastně prvním objevitelem Ameriky, a to ještě před Kryštofem Kolumbem. Sochu darovaly Spojené státy americké k 1000. výročí parlamentu Islandu.

Pokud myslíte, že katedrála Hallgrímskirkja je pro místní tou hlavní, budete zklamaní. Tohle místní občas nazývají jako „something on the top of the hill“. Pro ně ta první a jediná katedrála, která dala základy ostatním katedrálám a kostelům, je umístěná hned vedle parlamentní budovy a nese jméno Dómkirkjan.

Dovnitř se dostanete zdarma, do věže za 1000 ISK.

Harpa

Harpa není jen moderní koncertní sál, je to doslova mistrovské dílo. Má 714 skleněných panelů a každý z nich má své vlastní LED světlo, čímž hlavně v zimním období vytváří krásné plující obrazce jako například srdce, islandskou vlajku, vlajku pro homosexuály a mnohé další.

Výstavba začala v roce 2007, ovšem hned v roce následujícím přišla na Island finanční krize. Budova jen tak postávala, než se úřady nakonec rozhodly ji dostavět, aby nepřipomínala dobu krize. Jiná verze praví, že výstavba se na chvilku pozastavila, a když znovu pokračovala, Islanďané začali šílet, že peníze jsou investované do stavby budovy namísto pomoci lidem.

reykjavik Harpa

Harpa

Neváhejte vejít dovnitř, i když nechcete kupovat suvenýry nebo zajít na koncert či do kina. Určitě vstupte, protože jakmile zvednete oči ke stropu, budete uchvácení. Uvidíte opět sklo a bude vám připomínat včelí úl, který není žlutý, ale blyští se všemi barvami. Když se odvážíte trochu zasportovat a vyšlapat minimálně patro nahoru, pravděpodobně s bušícím srdcem se dostanete do míst, kde doslova můžete stát či sedět v okně. Na jedné straně s LED blíže k silnici, na druhé straně k oceánu s krásným výhledem na hory, vedle kterých se táhne silnice na sever. Další výhoda vstupu zadarmo je, že se ohřejete.

Grótta

Maják Grótta (prvně postavený 1897, nynější je z roku 1947) je poklidné místo, kde budete velmi blízko k ptactvu. Jste-li fotograf/ka a máte dobrou výbavu, určitě si tam zajeďte autem, autobusem (linka 11), anebo se jednoduše projděte. Z centra až k majáku najdete krásnou cyklostezku a stezku pro chodce.

V okolí majáku jsou krásná místa, kde ptáci odpočívají, případně hnízdí. Pro milovníky golfu je zde nádherné hřiště.

Pozor na dostupnost. Počítejte s tím, že za přílivu musíte být pryč. Nemuseli byste se totiž dostat zpět po suchu a bez úrazu. Vede sem doslova linka naskládaných kamenů, která bývá právě díky přílivu zatopená. V kombinaci s mírně rozbouřeným mořem byste skončili poranění.

Grótta

Sun Voyager

Velmi populárním uměleckým dílem na silnici Sæbraut kousek od Harpy je Sun Voyager (nebo také Viking Boat).

Většina lidí si představí, že by tato krásná konstrukce měla směřovat na západ, protože se udává, že tahle loď je vyhlídkou na neobjevená místa. Loď je ale umístěná naopak – směřuje na sever. Proč je tomu tak? Když měl Jón Gunnar Árnason na výběr pár lokalit, jeho původní myšlenka byla umístit toto dílo blíž k centru, nejlépe na západní část. Město se samozřejmě vyvíjelo a původní poloha, kam se nakonec Gunnar rozhodl dílo umístit, byla městem zamítnutá, a tak si musel najít místo nové – to, kde Sun Voyager nyní stojí.

Höfði

Höfði je významný dům postavený v roce 1909. Původně byl určený pro francouzského konzula, design domu pochází z východního Norska. Po roce 1958 byl restaurovaný a od roku 1967 tam byla situovaná recepce městského úřadu.

Nejvýznamnější v jeho historii je však rok 1986, kdy se zde setkal Gorbačov s Reaganem. Tahle schůzka je označovaná za počátek konce studené války.

V současnosti velké množství zahraničních státních zástupců, pokud jedou na Island, míří právě sem do Höfði.

V jeho okolí najdete i sochu slavné islandské umělkyně (Louisa Matthíasdóttir) nebo také básníka (Einar Benediktsson), ovšem nejvyhledávanějším objektem stojícím blízko tohoto významného domu je část berlínské zdi.

Volcano House

Určitě stojí za zmínku muzeum nazývané Volcano House (11/2021 expozice uzavřena s ohledem na situaci), kde můžete vidět například 55 minut dlouhý dokument z roku 1973 a 2010 s reálnými záběry, které vás doslova vtáhnou do situací a míst, kde se erupce odehrávaly. Pochopíte, jak se cítili místní, jaké obavy prožívali a co vše erupce způsobily. Dokument je v anglickém jazyce. Můžete si taky jen prohlédnout výstavu lávových kamenů a prachu – a že jich je spousta druhů.

Vstupné na dokument: 1990 ISK (360 Kč) dospělí, 1700 ISK (300 Kč) studenti, 1000 ISK děti 12–16 let.

FlyOver Iceland

FlyOver Iceland je atrakce, kde – jak je z názvu patrné – poletíte skrze krásná místa Islandu.

Tahle moderní technologie vás vtáhne do života Vikingů, představí se vám i islandský nejznámější troll, který bude vaším průvodcem v jedné části. Pohodlně se usaďte, zapněte bezpečnostní pás, věci uložte pod sedačku, přejeme příjemný let! Ano, půjdete se proletět islandskou krajinou plnou krásné vůně květin, hor, také síry, o které se tedy nedá říci, že by byla zrovna nejkrásnější. 🙂 Doslova pocítíte, jaké to je letět – letět skrze mraky nebo blízko vodopádu.

Vstupné 4990 ISK (890 Kč) dospělí, 2495 ISK (445 Kč) děti (12 let, menší než 102 cm).

Botanická zahrada

Založená byla v roce 1961 a slouží primárně pro studium a výzkum. Ovšem i návštěvníkům je zpřístupněná, a to zdarma. Můžete se projít nádherným parkem, potkat mnoho ptactva a okoukat přes 3000 druhů rostlin. Sedněte si na chvíli na lavičku a poslouchejte hudbu přírody – uslyšíte kačeny, husy, koně, prasata a mnohé jiné. Ano, kromě slibného ticha uslyšíte i domácí zvířectvo, protože hned naproti je zoologická zahrada.

Vstupné zdarma.

Zoo

Naproti botanické zahradě je situovaná krásná malá zoologická zahrada s domácím zvířectvem. Naleznete zde koně, krávy, prasata, ovce, kozy zápasící s dřevěným kmenem, soby, polární lišky a jiná divoká či domácí zvířata typická pro Island. Nechybí ani místo, kde můžete na chvíli „odložit“ děti a jít si do bufetu na kávu, čaj, muffiny a jiné pochutiny.

Vstupné: zdarma děti do 4 let, handicapovaní, důchodci, děti 5–12 let 700 ISK (125 Kč), dospělí 920 ISK (165 Kč).

Nauthólsvík

Míníte, že jste si plavky brali zbytečně, případně pouze na horké prameny? Ale kdeže, geotermální pláž je vám také k dispozici. V létě může voda dosahovat až 19 °C. Písek je importovaný – na Islandu kvůli vulkanické aktivitě málokde naleznete písek jako z Ibizy. Tato laguna byla uměle vytvořená a na jejím okraji najdete i zábranu, abyste se drželi dál od moře. Studená voda, jak všichni víte, je skvělým trenérem vaší imunity, proto ji naleznete na mnoha koupalištích s teplotním rozmezím mezi 3 a 6 stupni.

Perlan

Zajímavá budova vodárny s restaurací, krásným výhledem na město a moderním muzeem, kde můžete vidět polární záři, ledovcovou jeskyni a jiné islandské zázraky.

Vyhlídka 890 krón (170 Kč).

Muzeum (Wonders of Iceland + Aurora Planetarium + vyhlídka) 4490 krón (860 Kč).

Autobus z centra Reykjavíku zdarma.

Tjörnin

Okolí rybníka v centru města je místem, kde můžete zpomalit krok a pokochat se pohledem na barevné domky zrcadlící se v jezeru plném labutí a kachen. Kolem jezera najdete radnici (s velkou 3D mapou Islandu), univerzitu, kostel Fríkirkjan a jiné významné budovy. V zimě si tu můžete zabruslit.

Muzea

V Reykjavíku máte možnost navštívit spoustu muzeí. 

  • Milovníky historie nadchne národní muzeum (2000 krón, 380 Kč) a Reykjavík 871+–2 (1700 krón, 325 Kč), kde v podzemí vracejí moderní technologie život do vykopávek vikingské osady. 
  • Interaktivní formou se můžete s historií seznámit v Saga Museum (2200 krón, 420 Kč), kde uvidíte výjevy z dávné islandské historie, a skanzenu (1700 krón, 325 Kč) v Árbæru (Greater Reykjavík)
  • Navštívit můžete muzeum námořnictví s válečnou lodí (2600 krón, 500 Kč), nebo se podívat na modely velryb v životní velikosti (2900 krón, 550 Kč). 
  • Raritou je muzeum punku (1000 krón, 190 Kč) na místě bývalých veřejných záchodků a sbírka penisů ve falologickém muzeu (1700 krón, 325 Kč). 

Plánujete-li navštívit více muzeí, zvažte nákup City Card (vstupy zdarma nebo slevy do muzeí a bazénů; zdarma autobusy a trajekt na ostrov Videy; slevy na pozorování velryb, v restauracích a obchodech).

Vorvaň v muzeu Whales of Iceland

Vorvaň v muzeu Whales of Iceland

Co musíte zažít

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc informací

Visit Reykjavík

Oficiální stránky města.

Guide to Iceland

Stránky, kde si můžete půjčit auto a koupit výlety za nejlepší ceny. Tím nejskvělejším zde jsou blogy Islanďanů se spoustou užitečných rad a tipů. 

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jan Krejčí 

Studoval dva semestry v Akureyri – centru severního Islandu. Během výletů po celém Islandu několikrát navštívil i Reykjavík. Poprvé jako turista, později jako dobrovolník při pořádání mezinárodní konference, účastník zimního festivalu světel a naposledy už prováděl kamarády a radil cizincům. Kontaktovat ho můžete na Facebooku nebo e-mailu jan.kre@seznam.cz.

Nikol Kutějová

Pracuje čtvrtým rokem na Islandu jako průvodkyně a tento článek doplnila o několik míst, která musíte vidět. Sledovat ji můžete na Instagramu, Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!