Pohodové hlavní město Reykjavík neláká turisty na jednotlivé atrakce, ale boduje spíš celkovou atmosférou lákající během dešťů a vichřic k lenošení v útulných kavárnách, kde si za jednu cenu můžete dolít kávu, kolikrát chcete (refill coffee), a za lepšího počasí k procházkám kolem pobřeží, objevování umění v parcích a barevných ulicích nebo posezení u rybníku Tjörnin. 

Díky poloze u Atlantiku otepleného golfským proudem tu ani v zimě nezažijete velké mrazy a chodníky jsou vytápěné geotermální vodou. V létě můžete sledovat půlnoční slunce a v zimě polární záři. 

Reykjavík se představuje

Název Reykjavíku (kouřová zátoka) odkazuje na kouř z místních horkých pramenů. Právě ten upoutal pozornost vikingských lodí, které se zde rozhodly zakotvit a usadit. Od té doby uplynulo přes 1000 let pod nadvládou Dánů, Norů a drsné přírody. Reykjavík díky své strategické poloze mezi Evropou a Amerikou sehrál důležitou historickou roli i během druhé světové a studené války.

reykjavik museum

Nahlédnutí do historie v Saga Museum

Lidé, kterých v Reykjavíku a šesti přilehlých městech (Greater Reykjavík) žije 230 000 (dvě třetiny populace Islandu), jsou spíše uzavření a ožívají především během víkendových nocí. Reykjavík patří mezi nejbezpečnější města světa a Islanďané mezi nejšťastnější národy (paradoxně s vysokou spotřebou antidepresiv a množstvím sebevražd). Bez problémů se tu domluvíte anglicky i s dětmi.

Baví vás cestování po Evropě? Co se třeba podívat do Riga – město, které vás velmi překvapí nebo Krakov – klenot mezi polskými městy.

Co musíte vidět

Hallgrímskirkja

Výstavbu katedrály dominující nad centrem Reykjavíku zahájilo město v roce 1945 a oficiálně byla ukončená k 26. říjnu 1986 jeho vysvěcením. Výstavba trvala 41 let a má znázorňovat islandskou krajinu – konkrétně hory a ledovec stoupající vzhůru přes hexagonální čedičové sloupy, které můžeme najít po celém Islandu. Strůjcem této myšlenky byl parlament, ten si také kladl podmínku, aby byl kostel vysoký. Proč? Důvodem byla možnost přenášet rádiový signál, bude-li to nutné.

Za design je zodpovědný Guðjón Samúelsson, který je nejznámějším architektem na Islandu, a to nejen kvůli této evangelicko-luteránské katedrále, ale například také díky Univerzitě či Národnímu divadlu.

Vejdete-li dovnitř, dostanete se k místu, kudy můžete i do věže. Přístup k vrcholu je pomocí výtahu, podíváte se tam za 1000 ISK (180 Kč) dospělí, 100 ISK děti 7–16 let.

Hallgrímskirkja

Budete-li pokračovat dál, vejdete do hlavní části. Přímo nad vámi se tyčí varhany, které váží 25 tun. Konstrukce je vysoká 15 metrů a nejdelší z píšťal má 10 metrů. Celkově je píšťal 5275. Občas se vám podaří přijít v dobu, kdy na ně zrovna někdo hraje.

Před kostelem je velice významná socha Leifa Eirikssona. Leif byl vlastně prvním objevitelem Ameriky, a to ještě před Kryštofem Kolumbem. Sochu darovaly Spojené státy americké k 1000. výročí parlamentu Islandu.

Pokud myslíte, že katedrála Hallgrímskirkja je pro místní tou hlavní, budete zklamaní. Tohle místní občas nazývají jako „something on the top of the hill“. Pro ně ta první a jediná katedrála, která dala základy ostatním katedrálám a kostelům, je umístěná hned vedle parlamentní budovy a nese jméno Dómkirkjan.

Dovnitř se dostanete zdarma, do věže za 1000 ISK.

Harpa

Harpa není jen moderní koncertní sál, je to doslova mistrovské dílo. Má 714 skleněných panelů a každý z nich má své vlastní LED světlo, čímž hlavně v zimním období vytváří krásné plující obrazce jako například srdce, islandskou vlajku, vlajku pro homosexuály a mnohé další.

Výstavba začala v roce 2007, ovšem hned v roce následujícím přišla na Island finanční krize. Budova jen tak postávala, než se úřady nakonec rozhodly ji dostavět, aby nepřipomínala dobu krize. Jiná verze praví, že výstavba se na chvilku pozastavila, a když znovu pokračovala, Islanďané začali šílet, že peníze jsou investované do stavby budovy namísto pomoci lidem.

reykjavik Harpa

Harpa

Neváhejte vejít dovnitř, i když nechcete kupovat suvenýry nebo zajít na koncert či do kina. Určitě vstupte, protože jakmile zvednete oči ke stropu, budete uchvácení. Uvidíte opět sklo a bude vám připomínat včelí úl, který není žlutý, ale blyští se všemi barvami. Když se odvážíte trochu zasportovat a vyšlapat minimálně patro nahoru, pravděpodobně s bušícím srdcem se dostanete do míst, kde doslova můžete stát či sedět v okně. Na jedné straně s LED blíže k silnici, na druhé straně k oceánu s krásným výhledem na hory, vedle kterých se táhne silnice na sever. Další výhoda vstupu zadarmo je, že se ohřejete.

Grótta

Maják Grótta (prvně postavený 1897, nynější je z roku 1947) je poklidné místo, kde budete velmi blízko k ptactvu. Jste-li fotograf/ka a máte dobrou výbavu, určitě si tam zajeďte autem, autobusem (linka 11), anebo se jednoduše projděte. Z centra až k majáku najdete krásnou cyklostezku a stezku pro chodce.

V okolí majáku jsou krásná místa, kde ptáci odpočívají, případně hnízdí. Pro milovníky golfu je zde nádherné hřiště.

Pozor na dostupnost. Počítejte s tím, že za přílivu musíte být pryč. Nemuseli byste se totiž dostat zpět po suchu a bez úrazu. Vede sem doslova linka naskládaných kamenů, která bývá právě díky přílivu zatopená. V kombinaci s mírně rozbouřeným mořem byste skončili poranění.

Grótta

Sun Voyager

Velmi populárním uměleckým dílem na silnici Sæbraut kousek od Harpy je Sun Voyager (nebo také Viking Boat).

Většina lidí si představí, že by tato krásná konstrukce měla směřovat na západ, protože se udává, že tahle loď je vyhlídkou na neobjevená místa. Loď je ale umístěná naopak – směřuje na sever. Proč je tomu tak? Když měl Jón Gunnar Árnason na výběr pár lokalit, jeho původní myšlenka byla umístit toto dílo blíž k centru, nejlépe na západní část. Město se samozřejmě vyvíjelo a původní poloha, kam se nakonec Gunnar rozhodl dílo umístit, byla městem zamítnutá, a tak si musel najít místo nové – to, kde Sun Voyager nyní stojí.

Höfði

Höfði je významný dům postavený v roce 1909. Původně byl určený pro francouzského konzula, design domu pochází z východního Norska. Po roce 1958 byl restaurovaný a od roku 1967 tam byla situovaná recepce městského úřadu.

Nejvýznamnější v jeho historii je však rok 1986, kdy se zde setkal Gorbačov s Reaganem. Tahle schůzka je označovaná za počátek konce studené války.

V současnosti velké množství zahraničních státních zástupců, pokud jedou na Island, míří právě sem do Höfði.

V jeho okolí najdete i sochu slavné islandské umělkyně (Louisa Matthíasdóttir) nebo také básníka (Einar Benediktsson), ovšem nejvyhledávanějším objektem stojícím blízko tohoto významného domu je část berlínské zdi.

Volcano House

Určitě stojí za zmínku muzeum nazývané Volcano House (11/2021 expozice uzavřena s ohledem na situaci), kde můžete vidět například 55 minut dlouhý dokument z roku 1973 a 2010 s reálnými záběry, které vás doslova vtáhnou do situací a míst, kde se erupce odehrávaly. Pochopíte, jak se cítili místní, jaké obavy prožívali a co vše erupce způsobily. Dokument je v anglickém jazyce. Můžete si taky jen prohlédnout výstavu lávových kamenů a prachu – a že jich je spousta druhů.

Vstupné na dokument: 1990 ISK (360 Kč) dospělí, 1700 ISK (300 Kč) studenti, 1000 ISK děti 12–16 let.

FlyOver Iceland

FlyOver Iceland je atrakce, kde – jak je z názvu patrné – poletíte skrze krásná místa Islandu.

Tahle moderní technologie vás vtáhne do života Vikingů, představí se vám i islandský nejznámější troll, který bude vaším průvodcem v jedné části. Pohodlně se usaďte, zapněte bezpečnostní pás, věci uložte pod sedačku, přejeme příjemný let! Ano, půjdete se proletět islandskou krajinou plnou krásné vůně květin, hor, také síry, o které se tedy nedá říci, že by byla zrovna nejkrásnější. :-) Doslova pocítíte, jaké to je letět – letět skrze mraky nebo blízko vodopádu.

Vstupné 4990 ISK (890 Kč) dospělí, 2495 ISK (445 Kč) děti (12 let, menší než 102 cm).

Botanická zahrada

Založená byla v roce 1961 a slouží primárně pro studium a výzkum. Ovšem i návštěvníkům je zpřístupněná, a to zdarma. Můžete se projít nádherným parkem, potkat mnoho ptactva a okoukat přes 3000 druhů rostlin. Sedněte si na chvíli na lavičku a poslouchejte hudbu přírody – uslyšíte kačeny, husy, koně, prasata a mnohé jiné. Ano, kromě slibného ticha uslyšíte i domácí zvířectvo, protože hned naproti je zoologická zahrada.

Vstupné zdarma.

Zoo

Naproti botanické zahradě je situovaná krásná malá zoologická zahrada s domácím zvířectvem. Naleznete zde koně, krávy, prasata, ovce, kozy zápasící s dřevěným kmenem, soby, polární lišky a jiná divoká či domácí zvířata typická pro Island. Nechybí ani místo, kde můžete na chvíli „odložit“ děti a jít si do bufetu na kávu, čaj, muffiny a jiné pochutiny.

Vstupné: zdarma děti do 4 let, handicapovaní, důchodci, děti 5–12 let 700 ISK (125 Kč), dospělí 920 ISK (165 Kč).

Nauthólsvík

Míníte, že jste si plavky brali zbytečně, případně pouze na horké prameny? Ale kdeže, geotermální pláž je vám také k dispozici. V létě může voda dosahovat až 19 °C. Písek je importovaný – na Islandu kvůli vulkanické aktivitě málokde naleznete písek jako z Ibizy. Tato laguna byla uměle vytvořená a na jejím okraji najdete i zábranu, abyste se drželi dál od moře. Studená voda, jak všichni víte, je skvělým trenérem vaší imunity, proto ji naleznete na mnoha koupalištích s teplotním rozmezím mezi 3 a 6 stupni.

Perlan

Zajímavá budova vodárny s restaurací, krásným výhledem na město a moderním muzeem, kde můžete vidět polární záři, ledovcovou jeskyni a jiné islandské zázraky.

Vyhlídka 890 krón (170 Kč).

Muzeum (Wonders of Iceland + Aurora Planetarium + vyhlídka) 4490 krón (860 Kč).

Autobus z centra Reykjavíku zdarma.

Tjörnin

Okolí rybníka v centru města je místem, kde můžete zpomalit krok a pokochat se pohledem na barevné domky zrcadlící se v jezeru plném labutí a kachen. Kolem jezera najdete radnici (s velkou 3D mapou Islandu), univerzitu, kostel Fríkirkjan a jiné významné budovy. V zimě si tu můžete zabruslit.

Muzea

V Reykjavíku máte možnost navštívit spoustu muzeí. 

 • Milovníky historie nadchne národní muzeum (2000 krón, 380 Kč) a Reykjavík 871+–2 (1700 krón, 325 Kč), kde v podzemí vracejí moderní technologie život do vykopávek vikingské osady. 
 • Interaktivní formou se můžete s historií seznámit v Saga Museum (2200 krón, 420 Kč), kde uvidíte výjevy z dávné islandské historie, a skanzenu (1700 krón, 325 Kč) v Árbæru (Greater Reykjavík)
 • Navštívit můžete muzeum námořnictví s válečnou lodí (2600 krón, 500 Kč), nebo se podívat na modely velryb v životní velikosti (2900 krón, 550 Kč). 
 • Raritou je muzeum punku (1000 krón, 190 Kč) na místě bývalých veřejných záchodků a sbírka penisů ve falologickém muzeu (1700 krón, 325 Kč). 

Plánujete-li navštívit více muzeí, zvažte nákup City Card (vstupy zdarma nebo slevy do muzeí a bazénů; zdarma autobusy a trajekt na ostrov Videy; slevy na pozorování velryb, v restauracích a obchodech).

Vorvaň v muzeu Whales of Iceland

Vorvaň v muzeu Whales of Iceland

Co musíte zažít

Během toulání městem objevíte nejen spoustu pěkných graffiti, ale také zajímavé sochy. Galerie islandských sochařů Ásmundarsafn poblíž kempu a Einar Jónsson Art Museum hned vedle Hallgrímskirkja vystavují sochy na volně přístupných venkovních prostranstvích.

Ásmundarsafn 

Ásmundarsafn

Procházky

Vyjděte ze starého přístavu směrem na východ. Poté co projdete kolem Harpy, otevře se vám po levé ruce výhled na zátoku oceánu a horu Esja, napravo panoráma moderních budov. Po chvíli dojdete k nerezové soše lodi Sun Voyager a pokračovat můžete až k vile Höfdi, kde se sešel Reagan s Gorbačovem, aby ukončili studenou válku. 

Zpět se vraťte nákupní ulicí Laugavegur. Odbočte ke katedrále Hallgrímskirkja a pak se vraťte zpět a nakupte suvenýry. Jestli chcete ušetřit a pomoct, kupte si třeba vlněný svetr (lopapeysa) z druhé ruky v obchodu Červeného kříže (Laugavegur 12a). Od obchodu je to jen kousek k rybníku Tjörnin a katolické katedrále Landakotskirkja. Trasa má asi 6,5 km, vynecháním Höfdi ji zkrátíte skoro o 2 km.

Sun Voyager reykjavik

Sun Voyager

Seltjarnarnes

Seltjarnarnes je město ležící na poloostrově západně od centra Reykjavíku. Jeho dominantou je bílý maják, který je nejlepším místem, odkud sledovat východ a západ slunce nebo polární záři.

Pozorování velryb

Přímo ze starého přístavu v Reykjavíku můžete vyjet za pozorováním velryb. V Reykjavíku čekejte víc lidí než na plavbě z jiných míst na Islandu. Pokud máte v plánu navštívit severní Island, doporučuji whale watching spíše v Húsavíku, Akureyri nebo nějaké vesnici v Eyafjordu.

Plavby nabízí několik společností za ceny od 1900 Kč.

Koupání

Češi mají hospodu, Islanďani bazén. Chcete-li trávit čas jako místní, zůstaňte celý večer naložení v teplé vodě místních bazénů (největší Laugardalslaug, 1000 krón, 190 Kč) nebo se otužte na vyhřívané pláži Nauthólsvík (650 krón, 125 Kč). 

Festivaly

Culture night – Menningarnótt

V sobotu kolem 20. srpna místní muzea, divadla a jiné kulturní instituce zahajují sezonu velkolepou akcí, kdy se na různých místech města konají rozmanité kulturní akce. Událost je zakončená ohňostrojem.

Zdarma včetně autobusů.

Viking Festival

V půlce června se v Hafnarfjörðuru (Greater Reykjavík) koná festival Vikingů, kde během čtyř dnů můžete vidět vikingské vypravěče, hudebníky, řemeslníky i válečníky v akci. Můžete ochutnat vikingské jídlo a koupit suvenýry. Během festivalu se také slaví islandský Národní den.

Zdarma.

reykjavik

Geotermální oblast Seltún nedaleko Hafnarfjörðuru (35 km z Reykjavíku)

Iceland Airwaves

Multižánrový hudební festival se koná na mnoha místech po celém městě čtyři listopadové dny. Festival je výjimečný svou dramaturgií, kdy se každou noc konají koncerty známých lokálních i zahraničních kapel ve velkých sálech a zároveň odpoledne a večer dostávají místní (většinou neznámé) kapely příležitost ukázat se zdarma v klubech, kostelech, restauracích, obchodech či hostelech.

10000–20000 krón (1900–4000 Kč) krom zmíněných kapel zdarma.

Winter Lights Festival – Vetrarhátíð

Festival světla se koná na začátku února, kdy se po dlouhé zimě začínají dny rychle prodlužovat. Festival trvá od čtvrteční do nedělní noci, kdy můžete zhlédnout světelné instalace na významných budovách v Reykjavíku. Během páteční muzejní noci je zdarma otevřená většina muzeí. V sobotu večer se pro změnu zdarma otevírají místní bazény.

Zdarma včetně autobusů.

Hallgrímskirkja reykjavik

Hallgrímskirkja během zimního festivalu světla

Peníze a přibližné ceny

Reykjavík je sedmé nejdražší město na světě. Všude kromě městských autobusů v Reykjavíku zaplatíte kartou. Místní měnou je króna (ISK), 100 krón = 19–20 Kč.

 • Bydlení: v hostelu / guest housu od 300 Kč/os., v kempu 460, v hotelu a Airbnb od 500 Kč/os.
 • Jídlo: v restauraci od 500 Kč, na ulici od 80 Kč za hot dog.
 • Nápoje: balenou vodu nekupujte, pitné je vše, co teče z kohoutku i v potoku. V obchodech Vínbúðin pivo od 40 Kč za plechovku 0,33 l, víno od 270 Kč za láhev 0,75 l, v barech (za 0,5 l piva / 0,2 l vína) od 100 Kč při happy hours, kolem 200 Kč v plné ceně.
 • Potraviny: v supermarketech Bónus a Krónan mnohdy podobné ceny jako v ČR, jsou nejlevnější. Třeba za konzervy a sušenky v nich dáte stejně jako v ČR, za chléb od 75 Kč, za sýry, maso, vejce, rýži a zeleninu asi 2–3x víc než v ČR. Další obchody (třeba Hagkaup nebo 10-11) jsou o dost dražší, nabízí ale delší otevírací dobu.

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Pokud se chcete v Reykjavíku levně najíst, jídlo dovezte z Česka. Jestli jste ho již snědli, nakupujte v Bónusu nebo Krónanu a vařte si sami.

centrum Reykjavíku

Ideální místo pro piknik v centru Reykjavíku

Mezi levná islandská jídla patří Harðfiskur – sušená treska namazaná máslem. Pylsur je islandský (nejlepší) hot dog (na světě) s párkem ze tří druhů masa, křupavou čerstvou cibulí a několika omáčkami. Nejznámější je ten ze stánku Bæjarins Beztu Pylsur proslavený Billem Clintonem. Kjötsúpa je masová polévka, která zahřeje i zasytí, občas máte v ceně i přídavek. Za rozumnou cenu zasytí i bageta ze Subway.

Základními surovinami islandské kuchyně jsou ryby a ovce. Těmi kontroverzními pak koně, papuchalci a velryby. Objevování tradiční islandské kuchyně v restauracích sice vyjde draho, přináší ale silné (ať už pozitivní, nebo negativní) gastronomické zážitky.

V minulosti Islanďané nemohli za zimního počasí zabíjet (vyhublé) ovce ani rybařit na (rozbouřeném) moři. To je donutilo upravit jídlo tak, aby vydrželo a zároveň doplnilo pro tělo důležité látky. Sušení, fermentace, uzení, solení a jiné úpravy se projevily na chuti. Nyní se shnilý žralok grónský, beraní varlata, ovčí hlava, velrybí tuk a podobná jídla jí na připomenutí těchto časů během únorového festivalu Thorrablot. Někteří Islanďané je ale mají rádi stále, proto tahle jídla najdete i v nabídce některých restaurací. Na zapití si dejte kmínovou pálenku Brennivín známou také jako Černá smrt.

Abych místním nekřivdil, jehněčí i ryby dokážou připravit skvěle. Vyzkoušejte třeba podniky Icelandic Street Food a Lamb Street Food

Oblíbenými dezerty jsou zmrzlina, skyr a cokoliv s lékořicí.

Tipy na levné jídlo nabízím zde.

Landakotskirkja

Landakotskirkja

Kde se ubytovat

Kemp Reykjavík Eco Campsite je oblíbeným místem batůžkářů a je otevřený po celý rok. Kromě místa pro stan a teplé sprchy zde můžete zdarma doplnit zásoby plynu, jídla nebo oblečení, odložené jinými cestovateli, nebo naopak ulehčit před odletem svému zavazadlu. Kemp je v parku asi 3 km od centra.

2400 krón (460 Kč) za osobu.

Kemp v Reykjavíku

Kemp v Reykjavíku

Kempování na divoko je legální, ale se spoustou podmínek. Přespat můžete, pokud jste na místo došli pěšky, v blízkosti není kemp, nepřekážíte vlastníkovi pozemku a ráno se sbalíte a půjdete jinam. Pokud máte auto, měli byste přespat v oficiálním kempu.

Ceny za pokoje v hotelu (Booking.com) nebo ubytování přes Airbnb začínají mezi 500–1000 Kč za osobu. Ubytujte se v centru. Pokud máte auto, zjistěte si předem možnosti parkování.

Nejlevnější hostely seženete za 300–500 Kč přes Booking.com.

Kam vyrazit za nočním životem

Bary a kluby v Reykjavíku najdete na ulici Laugavegur, na ni navazující Bankastræti a Austurstræti a v jejich blízkém okolí. Reykjavík je známý svým nočním životem. Jeho nevýhodou je však vysoká cena alkoholu i pro místní. Typičtí Islanďané se sejdou v pátek nebo sobotu večer u někoho doma, kde vypijí nakoupený alkohol, a pak vyrazí do barů, kterých navštíví větší množství (často je objíždí v doprovodu hlasité hudby a zpěvu autem).

V Reykjavíku zažijete diskotéky, bary s živou hudbou, karaoke, sportbary, pub quizy i stand-up comedy v angličtině (Gaukurinn v pondělí zdarma). Během týdne se zavírá nejpozději v jednu, o víkendech v pět ráno. Během happy hours (většinou odpoledne) je alkohol levnější.

Jak se do Reykjavíku dostat

Mezinárodní letiště je v 50 km vzdáleném Keflavíku (hodina jízdy do centra Reykjavíku). Z Prahy létají ČSA (5000 Kč), levněji vychází lety z polských letišť nebo Vídně s Wizz Airem (1500 Kč).

Vnitrostátní lety přistávají blízko centra Reykjavíku. Autobusem přijedete nejspíš na terminál BSÍ nebo vzdálenější Mjódd.

Pokud na Island chcete přijet trajektem s vlastním autem, nepřiplujete do Reykjavíku, ale do Seyðisfjörðuru v oblasti východních fjordů. Trajekt vyplouvá jednou týdně z dánského Hirtshalsu a cestou staví na Faerských ostrovech. Informace o cenách najdete na stránkách Smyril Line.

Gullfoss

Gullfoss

Jak se v Reykjavíku dopravovat

Jak se dostanete z letiště

Autobusy (např. Flybus nebo Gray Line) vás odvezou na autobusový terminál v Reykjavíku nebo k vašemu hotelu za 550–800 Kč. Jejich odjezdy korespondují s přílety letadel a čekají i na zpožděné a noční přílety. On-line rezervace je možná, ale není nutná. Za taxi zaplatíte kolem 3000 Kč.

Autobusová linka Straetó 55 (1880 krón, 360 Kč) jezdí delší dobu a méně často.

Není problém dojet do Reykjavíku stopem.

Jak se přepravovat po městě:

 • MHD v Reykjavíku, stejně jako autobusovou dopravu po celém Islandu, zajišťuje společnost Straetó. Lístek (platí 90 minut) koupíte u řidiče, přes aplikaci nebo na prodejních místech (470 krón, 90 Kč). Jestliže platíte řidiči, připravte si přesnou částku v hotovosti. Pokud nedostanete lístek a plánujete přestupovat, řekněte si o něj. Ceny jednodenních, třídenních, nočních, zlevněných a jiných lístků najdete zde. Neomezené jízdné je také součástí zmíněné City Card.
 • Taxi: v Reykjavíku se musíte spolehnout na klasické taxíky, mávnutí na ulici a telefony jednotlivých společností (Hreyfill, BSR), případně jejich web nebo aplikace. Ceny jednotlivých společností jsou podobné. Startovní taxa asi 700 krón, 1 km 300 krón.
 • Kolo si můžete půjčit v kempu od 2000 krón (385 Kč).
 • Jiná městská doprava: můžete si udělat výlet trajektem na ostrov Videy (1600 krón / 310 Kč, zdarma s City Card).
 • Reykjavík má čtyři parkovací zóny s poplatkem 190–370 krón za hodinu. Mimo tyto zóny se za parkování neplatí. Parkování je zdarma většinou od 18. do 9. hodiny ráno a v neděli.
Gejzír Stokkur

Gejzír Stokkur

Plánujete projet kolem celého Islandu a nemáte zatím plán? V našem průvodci si můžete přečíst např. o autopůjčovnách, dopravě autobusem i kempingu: Island – Krása stíhá nádheru

Najděte si auto na Rentalcars

Vízum a podmínky vstupu

Island je součástí schengenského prostoru a pro cestu vám stačí občanský průkaz. Při pobytu nad tři měsíce je nutné se registrovat na úřadu.

Co byste ještě měli vědět

 • Zásuvky mají stejné jako v ČR.
 • Spropitné se neočekává. Některé podniky mají na baru kasičky na „tips“.
 • Jezdí se vpravo.
 • Na Islandu je částečná prohibice. Alkohol a cigarety je lepší kvůli vysokým cenám přivézt a nakoupit na letišti. Pokud přece jen budete chtít koupit alkohol v Reykjavíku, musíte najít obchod Vínbúðin. Pozdě večer a v neděli máte smůlu. Nalévaný alkohol koupíte pouze v některých restauracích.
 • Velmi krátké dny jsou v zimě (listopad–únor), světlo je pouze 4–8 hodin denně. Počítejte s tím při plánování výletů.
 • Polární záři můžete vidět od konce srpna do začátku dubna. Abyste ji spatřili, musí být jasná obloha a sluneční aktivita. Lépe je vidět v oblastech s malým světelným znečištěním (v Reykjavíku maják v Seltjarnarnes).
 • Aplikace Appy Hour vám poradí, který podnik má zrovna happy hours.
 • Zálohované jsou PET láhve, skleněné láhve i hliníkové plechovky.
 • Wifi funguje ve všech typech ubytování včetně kempu, v kavárnách, restauracích.
 • Data: Island je v evropské zóně bez roamingu.
 • Časové pásmo: v létě je v Reykjavíku o dvě hodiny méně než v ČR, zatímco v zimě jen o hodinu. Letní a zimní čas se na Islandu nemění.

Jak dlouho se v Reykjavíku zdržet

Na Island se nejezdí kvůli městům. Pokud máte na Island víc než týden a máte k dispozici auto nebo stopujete, v Reykjavíku zůstaňte jednu noc a prohlídku zvládnete za půl dne. Pokud máte méně času, můžete Reykjavík zvolit jako svoji základnu, přes den jezdit na výlety a po večerech nasávat místní atmosféru. 

Co si nenechat ujít v okolí Reykjavíku

Pokud se vám nechce na Islandu každý den balit a přejíždět na jiné místo, můžete Reykjavík zvolit jako východisko klidně na týden beze strachu, že byste neměli co objevovat. Výlety vás nejlevněji vyjdou s půjčeným autem. Někam dojedete i stopem, můžete si také zaplatit organizovaný výlet.

Reykjanes

Pustý poloostrov Reykjanes můžete projet, ještě než navštívíte Reykjavík. Kousek od letiště navštivte muzeum Viking World s vikingskou lodí. Pokračujte na jih k mostu mezi kontinenty (Bridge Between Continents), pak se můžete vykoupat v předražené a přelidněné modré laguně (Blue Lagoon) a projít mezi horkými prameny, unikající sírou a bublajícím bahnem v geotermální oblasti Seltún u Krýsuvíku. Před příjezdem do Hafnarfjörðuru (prvního města oblasti Greater Reykjavík) prozkoumejte lávové jeskyně v parku.

Pohled z mostu mezi Evropu a Ameriku island

Pohled z mostu mezi Evropu a Ameriku

Golden Circle

Hlavní atrakcí Islandu je tenhle výlet spojený s návštěvou vodopádu Gullfoss, gejzíru Stokkur a místa prvního parlamentu na světě – Thingvellir, kde se můžete procházet nebo potápět mezi americkou a euroasijskou kontinentální deskou. Cestou můžete navštívit také sopku Kerid, vykoupat se v Secret Lagoon nebo najíst v rajčatovém skleníku Friðheimar.

Thingvellir

Thingvellir

Snæfellsnes

Poloostrovu Snæfellsnes se přezdívá Malý Island. Najdete tam ledovec, hory, jeskyně, sopky, rybářské vesnice, vodopády, pláže i skalnaté útesy a zvládnete ho projet za jeden den.

Hveragerði

Nad městem Hveragerði se můžete vykoupat v horké řece, ke které se ovšem musíte dostat pěšky. Potom navštivte geotermální elektrárnu. Jestli se vám ještě nechce do Reykjavíku, můžete jet po silnici 32 a navštívit třeba rekonstrukci vikingské farmy Þjóðveldisbær nebo některý z vodopádů (Gjáin, Háifoss).

Jižní pobřeží

Během jednodenního výletu po jižním pobřeží uvidíte vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, skanzen ve Skógaru, skalní útvar Dyrhólaey, ledovec Sólheimajökull a černou pláž Reynisfjara u vesničky Vík. Budete-li rychlí nebo něco vynecháte, během dlouhého výletu je možné za den dojet až k slavnému jezeru Jökulsárlón a zpět do Reykjavíku. 

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss, jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu 125 km od Reykjavíku

Glymur, Esja

Pokud chcete aktivnější výlet, můžete se vypravit na horu Esja nebo na náročnější túru s přebroděním řeky k druhému nejvyššímu islandskému vodopádu Glymur.

Inside the Volcano

Pouze na Islandu se můžete podívat dovnitř sopky.

Kde najdu víc informací

Visit Reykjavík

Oficiální stránky města.

Guide to Iceland

Stránky, kde si můžete půjčit auto a koupit výlety za nejlepší ceny. Tím nejskvělejším zde jsou blogy Islanďanů se spoustou užitečných rad a tipů. 

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jan Krejčí 

Studoval dva semestry v Akureyri – centru severního Islandu. Během výletů po celém Islandu několikrát navštívil i Reykjavík. Poprvé jako turista, později jako dobrovolník při pořádání mezinárodní konference, účastník zimního festivalu světel a naposledy už prováděl kamarády a radil cizincům. Kontaktovat ho můžete na Facebooku nebo e-mailu jan.kre@seznam.cz.

Nikol Kutějová

Pracuje čtvrtým rokem na Islandu jako průvodkyně a tento článek doplnila o několik míst, která musíte vidět. Sledovat ji můžete na Instagramu, Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled